Jump to content
Χρήστος Λάππας

Η Κλιματική Αλλαγή Απειλεί Τους Χειμερινούς Προορισμούς

Recommended Posts

Μα τον παλιό καλό καιρό δεν θυμάμαι να ανησυχούσαμε και πολύ .... κάτι μας έλεγαν για τον πλανήτη γη και ότι είναι γαλάζιος......και τον έχουμε φέρει εδώ που τον έχουμε φέρει . Υποψιάζομαι ότι ο πλανήτης γη θα έρθει σε ισορροπία από μόνος του ...... αυτό που δεν έχουμε καταλάβει είναι ότι θα το κάνει  με την απουσία μας ,το σύστημα  προκειμένου να επιβιώσει θα αποβάλει οτιδήποτε είναι περιττό ...

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/17/2020 at 10:55 AM, vaggelis said:

Μα τον παλιό καλό καιρό δεν θυμάμαι να ανησυχούσαμε και πολύ .... κάτι μας έλεγαν για τον πλανήτη γη και ότι είναι γαλάζιος......και τον έχουμε φέρει εδώ που τον έχουμε φέρει . Υποψιάζομαι ότι ο πλανήτης γη θα έρθει σε ισορροπία από μόνος του ...... αυτό που δεν έχουμε καταλάβει είναι ότι θα το κάνει  με την απουσία μας ,το σύστημα  προκειμένου να επιβιώσει θα αποβάλει οτιδήποτε είναι περιττό ...

 

Για τον πλανήτη αναφέρεις "και τον έχουμε φέρει εδώ που τον έχουμε φέρει" το οποίο δείχνει ότι πιστεύεις ότι ο άνθρωπος τον χάλασε … εκεί είναι το λάθος, στην πεποίθηση του ανθρώπου ότι ελέγχει την φύση, ότι μπορεί να αποτελέσει και απειλή μάλιστα για αυτήν. Αναμφισβήτητα, η τεχνολογική εξέλιξη που τον έχει βοηθήσει να αντιμετωπίζει καλύτερα τις δυνάμεις της, ισχυροποιεί αυτή τη πεποίθησή, αλλά εκεί που δεν το περιμένεις, έρχεται ένας ανεγκέφαλος μονοκύτταρος οργανισμός να συντρίψει κάθε ιδεολογική πεποίθηση ανωτερότητας του ανθρώπινου είδους και να βάλει όλη την ανθρωπότητα σε τέτοια δοκιμασία, κάνοντας απλά αυτό που εκατομμύρια χρόνια έκανε, δλδ, μεταλλασσόταν! Χωρίς να μπορεί να σκεφτεί, μας λέει: Όπα ρε Ηomo Sapiens που την είδες και superman και θα χαλάσεις και τον πλανήτη ... κάτσε σπίτι τώρα να κάνεις τηλεδιασκέψεις με τους άλλους του είδους σου για να ξεπεράσετε την θιγμένη σας ανωτερότητα … Με απλά λόγια, τον πλανήτη δεν το έχουμε φέρει εμείς εδώ που είναι, ο κοροναιός τον έφερε ... Μην υποτιμάς την φύση …

Τώρα, όσο αφορά την υποψία σου ότι ο πλανήτης θα έρθει σε ισορροπία από μόνος του ... σε ενημερώνω ότι ο πλανήτης είναι πάντα σε ισορροπία, δεν είναι ανισόρροπος, δεν μπορείς να τον συγκρίνεις με τους ανθρώπους, ωστόσο έχεις απόλυτα δίκιο στην τελευταία σου αναφορά που ουσιαστικά συμφωνεί με ότι έχω γράψει στην προηγούμενη παράγραφο, το σύστημα μπορεί να αποφασίσει να μας αποβάλει όποτε αυτό θέλει, όχι εμείς το σύστημα ... Στην περίπτωσή μας, εάν και πότε θα αποφασίσει ο covid-19 να μεταλλαχθεί σε ποιο θανατηφόρο είναι κάτι για το οποίο δεν μας πέφτει κανένας λόγος, αντιθέτως και όλα τα περιβαλλοντικά εγκλήματα μαζί να κάνουμε αυτό που θα καταφέρουμε είναι να αυτοκαταστραφούμε, η φύση θα συνέχιζε να ζει εκατομμύρια αιώνες, μέχρι το σύμπαν να αποφασίσει πότε θα τελειώσει κι αυτή

Ας ελπίσουμε λοιπόν να ξεπεράσουμε τον κίνδυνο όσο ποιο γρήγορα γίνεται και ας εκπέμψουμε και λίγο διοξείδιο παραπάνω μετά, δεν θα καταστραφεί και ο κόσμος… χαχαχα

και επειδή δεν μου αρέσει στα μηνύματα μου να μένει ανησυχία ή φόβος, πριν από λίγο άκουσα τον Τσιοδρα να μιλάει για δύο νέα φάρμακα με πολύ καλά αποτελέσματα από τις μέχρι τώρα έρευνες!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/17/2020 at 12:50 AM, Χρήστος Λάππας said:

Το ότι έχουμε ένα μεγαλύτερο και αμεσότερο πρόβλημα το οποίο μονοπώλησε την επικαιρότητα (και θα συνεχίσει να το κάνει για πολύ καιρό) για εσένα σημαίνει ότι όλα τα άλλα προβλήματα είναι ασήμαντα και φτιαχτά; 

Πρώτον, δεν μίλησα για "όλα τα άλλα προβλήματα", για την "κλιματική κρίση" μίλησα και ήμουν απόλυτα συγκεκριμένος ... έχεις μια τάση να αλάζεις την ουσία των αναφερομένων οποιουδήποτε διαφωνείς με τρόπο ώστε να απαξιώσεις τα λεγόμενά του ... Με αυτόν τον τρόπο απλά δείχνεις ξανά χαρακτήρα και ανικανόττα συζήτησης ... ποιός ο λόγος να απαντήσω σε κάτι που δεν λέω και εσύ θεωρείς ότι λέω?

δεύτερον, το πρόβλημα δεν είναι ότι ο κορονοιος μονοπωλεί την επικαιρότητα, είναι η ίδια η επικαιρότητα ... η οποία δεν αποφασίστηκε σε οικονομικά forum όπως και η "κλιματική κρίση", το αποφάσισε η φύση, με μια απλή μετάλαξη ενός ανεγκέφαλου μονοκύταρου οργανισμού. Εάν εσύ ανησυχείς για το ότι τα λένε στα κανάλια και γενικότερα για την εικονική πραγματικότητα της υπόθεσης, εγώ όπως και οι περισσότεροι νομίζω ανυσηχούμε για την πραγματική πραγματικότητα και για όλες τις επιπτώσεις στην αθνρωπότητα ... ή ξαναδείχνεις χαρακτήρα ή εμείς φοβόμαστε αδικαιολόγητα ... μακάρι να έχεις δίκιο!

 

Αδιαφορώ εάν θα μου απαντήσεις για τα παραπάνω, αλλά πες μου ειλικρινά σε παρακαλώ με το χέρι στην καρδιά εάν μπορείς, πραγματικά ανυσηχείς για την κλιματική αλλαγή? είναι ένα πραγματικό μου ερώτημα, ανησυχείς πραγματικά για την κλιματική κρίση? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε έναν άνθρωπο που θα έγραφε με σεβασμό στους συνομιλητές του (ΟΧΙ σε εσένα) θα απαντούσα ότι προφανως ανησυχώ για την κλιματική αλλαγή , για την παγκόσμια φτώχεια, ανησυχώ για ασθένειες που θερίζουν ανθρώπους που δεν έχουν πρόσβαση σε βασικές υπηρεσίες υγείας, ή σε θεμελιώδη αγαθά όπως καθαρό νερό. 
στην παρούσα φάση δεν έχω το περιθώριο να ασχοληθώ με αυτά γιατί έχω ένα πολύ πιο πιεστικό πρόβλημα μπροστά μου. 
Το πρώτο μου μέλημα είναι να σβήσω την φωτιά που πήρε η κουζίνα μου και μετά να ανησυχήσω για το ότι δεν έχω να πληρώσω τις πιστωτικές μου αυτόν τον μήνα. Αυτο δεν κάθιστα την αδυναμία πληρωμής ανύπαρκτο ή μη σημαντικό πρόβλημα. Απλά δείχνει ότι οι άνθρωποι θέτουν προτεραιότητες και αντιμετωπίζουν ένα πρόβλημα κάθε φορά. 
 

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ομολογώ hakem ότι με αποσυντόνισες

να θίξω απλά ότι θεωρώ ανθρώπινη  την ακραία  και περιττή εκμετάλλευση 

φυσικά εμείς πιστεύουμε ότι  ο πλανήτης είναι πάντα σε ισορροπία γιατί αυτό μας βολεύει για να συνεχίσουμε να επιτρέπουμε ότι επιτρέπουμε χωρίς καμία σκέψη για το εάν αυτό είναι και απαραίτητο ... 

Αυτός ο κορονα ιός μας ήρθε και μας επέβαλε να αποκτήσομε συνείδηση  (μεγάλες προσδοκίες )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενδιαφέρον έχουν αυτά που γράφει ο Hakem, δεν υπάρχει λόγος να τσακωθούμε. Το θέμα είναι αν έχεις μια ανθρωποκεντρική θεώρηση ή όχι. Ομολογώ ότι, χωρίς να το πολυσκεφτώ, πιο πολύ ανησυχώ για το μέλλον μου (και του παιδιού μου, άντε και κάποιων άλλων) παρά για το μέλλον του πλανήτη. Ο οποίος πλανήτης (αν κατάλαβα καλά) δεν πολύνοιάζεται για μένα. 

Οι μέρες είναι αλλιώτικες, ίσως δύσκολες. Πολλοί από εμάς έχουμε μπόλικο ελεύθερο χρόνο και θα το αφιερώσουμε κατά ένα μέρος στα διάφορα φόρουμ, social media, κλπ. Ας παραμείνουμε ψύχραιμοι όμως.

  • Like 1
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η φύση έχει τις διαδικασίες να προσαρμόζεται και να αναγεννιέται. Δυστυχώς οι διαδικασίες διαρκούν παρά πολύ και το ανθρώπινο είδος δεν έχει την δυνατότητα να περιμένει. Είμαι αισιόδοξος για το μέλλον του πλανήτη αλλά απαισιόδοξος για το μέλλον του ανθρώπινου είδους.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πολλές φορές  τι είναι αυτό που μας απασχολεί η επιβίωση του δικού μας είδους  ( με την στενή έννοια)  η ο πλανήτης γη και η υπάρχουσα αρμονία 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 hour ago, vaggelis said:

η επιβίωση του δικού μας είδους  ( με την στενή έννοια) 

Των χιονοδρόμων εννοείς; ?

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, vaggelis said:

Αναρωτιέμαι πολλές φορές  τι είναι αυτό που μας απασχολεί η επιβίωση του δικού μας είδους  ( με την στενή έννοια)  η ο πλανήτης γη και η υπάρχουσα αρμονία 

Η φύση για όλα τα είδη (εκτός από το δικό μας) έχει πιο απλές διαδικασίες επιβίωσης (διαδικασίες ή διεργασίες είναι το σωστότερο;). Το ανθρώπινο για την επιβίωση του στηρίζεται σε πιο πολύπλοκες, την δημιουργία κοινωνικών δομών (αναρωτιέμαι για τους δεινόσαυρους). Οπότε είναι λογικό να μας απασχολεί το θέμα της επιβίωσης γιατί έχουμε την δυνατότητα επιλόγων. Αυτές οι επιλογές είναι που μας βασανίζουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, flocon said:

 

Των χιονοδρόμων εννοείς; ?

Όχι φυσικά .. το δικό μας είδος είναι ο εαυτός μας και οι απόγονοι μας ..... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά φαίνεται πως η φύση μπορεί να δείχνει σημάδια ανάκαμψης πιο γρήγορα από ότι νομίζουμε.
Οι άνθρωποι είναι πάντα εδώ, σταμάτησαν όμως τις συνήθεις ρυπογόνες δραστηριότητες και ιδού:

https://www.in.gr/2020/04/09/plus/perierga/koronaios-perivallon-ta-imalaia-einai-pleon-orata-apo-tin-india/


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...