Jump to content
gioand

Φεβρουάριος 2020

Recommended Posts

Αύριο δεν θα ξεκίναγα για σκι ΧΚΚ ΧΚΠ λόγω ισχυρών Βοριάδων. Βάκχος με ενέσεις ίσως παίξει, το ίδιο και η Στύγα.

Δεν ευθυνόμαστε για επικίνδυνες καφετέριες με αναβατήρες που κείνουν λιφτ λόγω ομίχλης και ανοίγουν λιφτ με 150χλμ αέρα.

Λάππα γενικά θα έλεγα να κλάψεις, μόλις γράφεις κάτι κλαψιάρικο, κάνουμε φοβερό σκι και αμέσως εμφανίζονται ωραίες πουδριστές κακοκαιρίες


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπα έκατσα σπίτι. Πολύ μπράβο τους που τα άνοιξαν όλα (αν και κάτι μου λέει ότι δεν το κάναν για να χαρείς σκι, για το 30ρι το έκαναν), πραγματικά δεν θα ήθελα να είμαι εκεί σε αυτά τα λιφτ με συστήματα ασφαλείας εκτός.

Ας χάσουμε σκι, αμαρτία να σκοτωθούμε ή να μεινουμε σε καρέκλα ώρες με -10 και 100χλμ αέρα. Έχω πει αυτό που ζήσαμε εκείνη τη μέρα δεν θέλω να το ξαναζήσω.

Το ζουμί είναι αυτό που γράφει ο Χριστόφορος. Πως να τους εμπιστευτείς και πως να αποφασίσεις ποιες μέρες να ανέβεις. Με λιγότερο αέρα έχουν κλείσει λιφτ και το ξέρουμε όλοι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λογω κυριακης ηταν αναμενομενο να τα δωσουν απ οτι φαινεται εχει κοψει και ο αερας ..

Καλαβρυτα  παντως απ οτι φαινεται δεν τους νοιαζει ,στυγα κλειστη .

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ΜΙΚ said:

Μπα έκατσα σπίτι. Πολύ μπράβο τους που τα άνοιξαν όλα (αν και κάτι μου λέει ότι δεν το κάναν για να χαρείς σκι, για το 30ρι το έκαναν), πραγματικά δεν θα ήθελα να είμαι εκεί σε αυτά τα λιφτ με συστήματα ασφαλείας εκτός.

Ας χάσουμε σκι, αμαρτία να σκοτωθούμε ή να μεινουμε σε καρέκλα ώρες με -10 και 100χλμ αέρα. Έχω πει αυτό που ζήσαμε εκείνη τη μέρα δεν θέλω να το ξαναζήσω.

Το ζουμί είναι αυτό που γράφει ο Χριστόφορος. Πως να τους εμπιστευτείς και πως να αποφασίσεις ποιες μέρες να ανέβεις. Με λιγότερο αέρα έχουν κλείσει λιφτ και το ξέρουμε όλοι.

παρ'όλο που έχουμε αρκετή διαφορά ηλικίας τώρα μιλάς πάνω από την ηλικία σου.....μπράβο. 

τις έχουμε κάνει στο παρελθόν τέτοιες τρέλες. (μερικές φορές έβγαιναν...) .

Είναι που το έχουμε χορτάσει κιόλας τόσα χρόνια. Πως να τους εμπιστευτείς και πως να αποφασίσεις. και αυθημερόν...

αν και περίμενα, όπως ο Κώστας, ότι θα τα άνοιγαν.

πάντως νοιώθω όταν θα μπορούσα να είμαι επάνω και δεν είμαι, ακόμη και τώρα, σαν το λιοντάρι στο κλουβί !!!

εσείς οι δύο ειδικά πιστεύω πως με καταλαβαίνετε.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tυφώνα είχε, για ακόμα μια φορά ρίσκαραν μηχανήματα και ζωες και μπράβο τους. Μακάρι να μην έκοψαν πολλά συστήματα ασφαλείας.

Αν δεν δώσει εμπιστοσύνη και συνέπεια, για κάθε έναν που ανεβαίνει θα υπάρχουν 10 που δεν θα ανεβαίνουν.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

40-45 χλμ αερα δεν το λες και τυφωνα 

Tουλαχιστον το windguru τοσα εδινε στα 2200 μ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όποτε με Β δίνει το windguru 40-45, τον Ηραλή τον βαράνε 100ρες. 100ρες + είχε και σήμερα. Πόσες και πόσες φορές ήταν κλειστό το χκ με τέτοιο αέρα.

 

 

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οντως κορυφη ηρακλη ειχε τρελο αερα δεν ξερω για 100+ αλλα ειχε πολυ αερα βεβαια το περιεργο της υπόθεσης είναι οτι κορυφη Βακχου δεν φυσαγε σχεδον καθολου γενικα ειχε αερα αλλα ηταν υποφερτος νομίζω λιγακι παραπάνω δεν θα το ανοιγανε... 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ο Βάκχος έχει πάντα πολύ λιγότερο, πρακτικά δεν είναι κορφή βουνού


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ ειχε αρκετο αερα κορυφη ηρακλη και πολλα ανεμοσουρια αλλα τα κερακλακια μια χαρα ακούνητα ανεβαιναν. Πηρα ηρακλη 3-4 φορες δεν νοιασαμε κατι ιδιατερο.

εδω οι καμπινες του βακχου ισα που κουνιοντουσαν...

μηπως δεν ηταν και τοσο τραγικα τελικα;

Ο βοριας παντως οταν φυσουσε ξυριζε ??

  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο τη μια πρέπει να πούμε μπράβο που αποδεδειγμένα Σαββατοκύριακο ανοίγουν ότι είναι ας πούμε τεχνικά εφικτό να ανοίξει. Καθημερινές πιπι πηγάδι οπότε είναι φάουλ εκτός αν το δηλώσουν ΠΡΙΝ τη σεζόν.

Από την άλλη η κόπωση σε μηχανήματα είναι κάτι που θα κριθεί στην πράξη. Δε ξέρω πως μπορεί να μετρηθεί το 2/100 πιθανοτητα να βγάλει μια καλή ζημιά το λιφτ επειδη έπρεπε να πάρουμε το 30ρι.

Υπάρχει το θέμα της ασφάλειας που δεν είμαστε ειδικοί αλλά εάν δουλεύει κάποιο λιφτ με έστω και ένα κόμμα διαφορετικό από τις (κρισιμες πορτοκάλι και κόκκινα στα manual)προδιαγραφές του κατασκευαστή είναι λαθος. Πιστέψτε με κάνετε σκι σε πολλά λιφτ που δεν λειτουργούν σύμφωνα με τις προδιαγραφές και αυτό φωνάζω συνέχεια.

Αν λύσουμε το θέμα της ασφάλειας μένει το πιο σημαντικό για το σκι μας η συνέπεια και η εμπιστοσύνη. Με 99χλμ αέρα δουλεύω με 100 κλείνω (φυσικά μετρημένο με τις κλίσεις κλπ) ώστε ο πελάτης να πάρει μόνο το ρίσκο του καιρού.

Ειδικά από τη στιγμή που περνούμε άδεια ή ξεκινάμε από Αθήνα (βενζίνη διόδια)το ρίσκο μας πρέπει να είναι μόνο αν έχει 100 και όχι 99 χλμ αέρα.

Οπότε από σεβασμό στις τουλάχιστον 50 μέρες που έχω στο αρχείο με λιγότερο βοριά από χτες που το χκπ είχε κλειστά λιφτ λόγω αέρα και φάγαμε φόλα θεωρώ ότι πρέπει να το τονίσουμε.

Πρέπει να καταλάβει το χιονοδρομικό ότι για κάθε φόλα χάνει 10 πελάτες και για κάθε μέρα σαν χτες κερδιζει έναν και αν.

Χτες είχε το πρωί μετρημενο 100+ και ανοιξε. Τουλάχιστον 50 φορές με κλειστά λιφτ λόγω αερα δεν υπήρχε ριπή πάνω από 100. Είναι χιονοδρομικό αυτό η καζίνο; 

Καλάβρυτα το ίδιο. Και στα δύο χιονοδρομικά μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον 30 μέρες που άνοιξε το λιφτ μετά από πιέσεις πελατών. Έτσι θα Είναι η χιονοδρομια μας;

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον έτσι θα είναι. Γιατί δεν βλέπω κάτι να γίνεται. Σε συλλογικό επίπεδο τουλάχιστον. Το ότι πήγα εγώ και φώναζα στην κοπέλα στις πληροφορίες στα Καλάβρυτα την τρίτη 11 /2 ότι δεν έχει αέρα και ότι δεν σέβονται τα λεφτά μας νομίζω ούτε που φτάνει στα αυτιά αυτών που μπορούν να κάνουν διαφορά στην λειτουργία ενός χιονοδρομικόυ.....


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και λίγο off topic, να υπενθυμίσω κάτι

που ίσως η κάψα μας για ski / snb μας κάνει και το ξεχνάμε.

 

Δε μπορούμε να κρίνουμε, σε καμία περίπτωση, αν έχει αέρα στις επιστροφές των αναβατήρων,

κοιτώντας ΄τες από τη βάση τους.

 

Μπορεί τα χιονοδρομικά μας να μας έχουν δώσει πατήματα, κάνοντάς μας καχύποπτους,

αλλά ας μην ήμαστε απόλυτοι για καταστάσεις που δεν ξέρουμε, αλλά υποθέτουμε.


Τρανταχτό παράδειγμα χθες (23/2/2020) στα Χ.Κ. Καλαβρύτων.

Η  Στύγα κλειστή και η άγκυρα άνοιξε ~9.30.

Στο 3θέσιο ήδη κράζαν που κράταγαν τη Στύγα κλειστή,

ενώ, όντως, δε φυσούσε,τουλάχιστον Ξερόκαμπο & Βαθειά Λάκκα.

 

Τους έδειχνα τα σύννεφα πόσο γρήγορα κινιόντουσαν, αγκαλιάζοντας τη πλαγιά της Νεραϊδόραχης

προσπαθώντας να τους δώσω μια ιδέα το τι μπορεί να γίνεται εκεί ψηλά, αλλά ήταν δύσπιστοι.

Τα ίδια και στην άγκυρα. Με αρκετούς που τη πήρα δικάβαλο είχαν τα ίδια παράπονα για τη κλειστή Στύγα.

Υπόνοιες και "βαριούνται", "κάνουν οικονομία", "δε ξέρουν" και τα λοιπά γνωστά.

Ερώτηση δικιά μου, κατευθείαν:

-Έχεις ξανανέβει σήμερα με άγκυρα πάνω;

-Όχι, γιατί;

-Μόλις φτάσουμε πάνω πες μου τα ίδια, αν θες.

Περιττώ να πω ότι από το τελευταίο πυλώνα και μετά μας έπαιρνε ο αέρας και μας σήκωνε.

3 φορές έκανα τον ίδιο διάλογο...

Η άγκυρα δούλευε στα όρια και , άποψη μου, δε θα μου φαινόταν περίεργο αν την έκλειναν κιόλας.

 

Λίγο μετά φωκάραμε για Στύγα (μιας και ο αέρας δεν μας επέτρεπε να κινηθούμε προς τον αρχικό μας στόχο, τη Ψηλή Κορφή).

Εκεί να σας είχα να δείτε πως φύσαγε.

Άλλος Θεός στα 1730 και άλλος Θεός στα 2000 και 2320.

 

Υ.Γ.: Το χιονοδρομικό έκοβε εισιτήρια στα 20€ από το πρωί, επειδή δε θα λειτουργούσε η Στύγα.

Ουρές ιδιαίτερες στην άγκυρα δεν είχε, τουλάχιστον μέχρι τις 11:30 όπου την έκανα με φώκιες.

Η Στύγα τελικά δόθηκε ~2:00, όπου ο αέρας έκοψε αισθητά.

Έστω και για 2 ώρες, χωρίς να υπήρχε αρχική πρόβλεψη για κάτι τέτοιο.

 


Σε κάθε χιονοδρομικό για να κυλίσει ράουλο «κάποιος» βάζει την υπογραφή του, φέροντας ευθύνη για αυτό.

Εσείς αλλάζετε γνώμη στη εργασία σας, κάτω από διαμαρτυρίες πελατών,

γνωρίζοντας ότι σε περίπτωση στραβής θα βρεθείτε -δικαίως βάση συνθηκών- υπόλογοι;

 

Ας είμαστε λιγότερο καχύποπτοι και όχι τόσο απόλυτοι στις απόψεις μας.

Μη μπολιάζουμε με καχυποψίες όλους όσους μας διαβάζουν, με τη κάθε ευκαιρία.

 

Ο Σύλλογος μας φτιάχτηκε για να είναι η "φωνή" του τουρίστα χιονοδρόμου προς τα χιονοδρομικά μας -και όχι μόνο-.

Αλλά οφείλει και έχει και αυτιά για να ακούει τα χιονοδρομικά μας,

για αυτά που καλούνται να αντιμετωπίζουν για την καλύτερη, δυνατή λειτουργία τους.

 

Sorry για το off - topic.

Το νουνού σας για το ποιος θα ανοίξει τον Μάρτιο.

 

Edited by ALCATRAZ
  • Like 10
  • Love 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ALCATRAZ said:

Στύγα Αρτεμις

Ο Σύλλογος μας φτιάχτηκε για να είναι η "φωνή" του τουρίστα χιονοδρόμου προς τα χιονοδρομικά μας -και όχι μόνο-.

Αλλά οφείλει και έχει και αυτιά για να ακούει τα χιονοδρομικά μας,

Αν μιλάς για το ίδιο χιονοδρομικό που 10 λεπτά μετά τη φράση "φίλε δεν έχει ανοίξει ποτέ με τόσο αέρα" άνοιξε και μια άλλη μέρα μείναμε στη Στύγα με 100+ χιλιόμετρα αέρα 1.30 ώρες θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι είσαι φίλος και δεν σου λέω τίποτα.

Αξιοπιστία και ασφάλεια θέλουμε μόνο. Και στα δύο το χκκ και τι χκπ είναι 0.

Επειδή έχουμε μερικά αυτακια εκτός από το χιονοδρομικό υπάρχουν και οι εργαζόμενοι. Αν έχουν μεταφέρει ρητά ότι όλα αυτά γίνονται χωρίς ασφάλεια και χωρίς σταθερότητα αλλά απλά από τις "κάψες" του κάθε διευθυντή ανοιγοκλείνουν θες να μη το γράφουμε;

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα αυτάκια καλά θα ήταν να έχουν ονοματεπώνυμο, στοιχεία κλπ αλλοιώς είναι αίσθηση Μιχάλη εκ μέρους των χιονοδρόμων.


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ και 3 χρόνια τους καλώ να τα πουν Δημόσια και εσείς λυσσάξατε μη τυχών και χάσει κανένας την δουλειά του. Επίσης έχω ζητήσει γραπτά τουλάχιστον 10 φορές από τον Σύλλογο να ζητήσει νούμερα αέρα και κλίσεων. Αν το ανεμόμετρό και τις κλισεις σε καταγραφές των λιφτ τα λες αίσθηση είσαι λάθος. Αν δεν έχει ανεμόμετρο και κλίσεις καταγραφές ποιος είναι λάθος?

Σπυρόπουλε, Βαζαίε, Δρίβα, Τσαπλαρή, Στούμπο, Τσεκούρα, Οικονόμου, Χονδρέ θα φτάσουν στα αυτάκια σας οι ασυναρτησίες που γραφω. Στείλτε ένα e-mail στον Σύλλογο να κάνει edit ή να με επιπλήξει για την παρακάτω φράση αν δεν ίσχυει για όσο εσεις δουλεύατε κατά λέξη το παρακάτω:

"Έχει ανοίξει αναβατήρας με σαφώς περισσότερο αέρα που προκαλούσε σαφώς περισότερες κλίσεις και επικινδυνότητα κλπ  σε σχέση με ημέρα που παρέμεινε κλειστός λόγω αέρα"

Αν βρεθείτε Άλπεις για κάντε την ίδια ερώτηση. Να σας προλάβω θα ξύνουν το κεφάλι τους στις Άλπεις.

Υπάρχει κάποιος συστηματικός σκιερ να μην του έχει τύχει να δει κλειστά λιφτ λόγω αέρα, μέρα με καραμπινάτα λιγότερο αέρα από μέρα που τα είδε ανοιχτά (φυσικά μιλάω για κορφή, ίδια διεύθυνση κλπ)? Μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα στα 1000μ, σε κλειστή ορεινή κοιλάδα, στης 1500, είχε 17! Χιόνι ανοιξιάτικο, το πρωί δεν ήταν καν παγωμένο, ξεκίνησα στης 09:15 με 2,5°C!!!!

Πιο μάπα σεζόν δεν θυμάμαι. Βάζει Φλεβάρη μήνα 3 βδομΑδες τώρα και πάει για τέταρτη, 10-30 ποντακια κάθε Πέμπτη, ραντεβού, και μετά ξεσκίζεται στην ζεστή, λες και είναι Μάιος! Αν κάνω σκι μετά της 25/3, θα ναι θαύμα........αντί για τέλη Μαίου, που σταματούσα!! :-(

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βέβαια ειναι λίγο μακριά ακόμα αλλά για 2ημερο αποκριών για σκι.... Παρνασσό η Καλάβρυτα?


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να έχει ομίχλη το ένα και να μην έχει το άλλο δύσκολο να προβλεφθεί, μαζί τα βγάζω πάντα εκτός από ΒΔ. Αέρα τι να προβλέψουμε, στα κέφια του χιονοδρομικού είναι, γενικά ο Παρνασσός είναι πιο ανθεκτικός (μέχρι να μην είναι). Ποιότητα χιονιού τέτοια εποχή λογικά ΧΚΠ αν και πάει για δροσούλες από Πέμπτη.

Νομίζω ότι και να προβλεφθεί μέχρι Τετάρτη πρωί θα είναι επίφοβο, κάπου εκει θα ξέρουμε. Έχουμε ελπίδες και για πούδρισμα και για επική φόλα. Αν αρχίσει τη κλάψα ο Λάππας πάμε για σουπερ τριήμερο. Αν είχες Amphivio θα έκανες καλύτερο σκι.

Ήδη 3 πρώην ή νυν διευθυντές χιονοδρομικών παραδέχθηκαν ότι ισχύει η παρακάτω φράση. Μάλλον μόνο ο konkan αμφιβάλλει ότι είναι 100% αληθής.

"Έχει ανοίξει αναβατήρας με σαφώς περισσότερο αέρα που προκαλούσε σαφώς περισότερες κλίσεις και επικινδυνότητα κλπ  σε σχέση με ημέρα που παρέμεινε κλειστός λόγω αέρα"


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ οτι φενεται κουβα παει ολη η εβδομαδα  εκτος βασιλιτσας, και για πιστοσκι σε νταμαρι θα κανεις 

ανοιξιατικο λετε να βγαλει εκτος ? πιστευω για καποιες ωρες καλα θα ειναι

Θα τα λοιωσει πολυ τα χιονια μεχρι την επομενη μεσα στον μαρτη 

Δεν πειραζει και σε χωμα να πεσει δεν μασαμε  αρκει η επομενη να ειναι 20-30 cm.

  • Like 3
  • Haha 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε Λάππα γράψε λίγο κλάψα, είσαι το γούρι μας.

Καλά τα λέει ο γέρος, έχουμε ελπίδες για ανοιξιάτικα εκτός και καλές πίστες. Αύριο το πρωί θα ξέρουμε σκδ

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...