Jump to content
gatz

Εκδρομές Εξωτερικού -Προβληματισμοί

Recommended Posts

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως, όπως στις κακές φωνές που λένε κάθε χρόνο ότι η εκδρομή είναι ακριβή η απάντηση είναι ότι τελικά είναι sold out (με σχεδόν σταθερά συγκεκριμένους συμμετέχοντες σε κάποιον αριθμό), έτσι θα μπορούσε κανείς να πει ότι είναι σχεδόν εξασφαλισμένη η συμμετοχή και να αναληφθεί ένα μικρό τέτοιο ρίσκο. Άλλωστε η μη κάλυψή του θα φανεί αρκετό καιρό πριν και τα ακυρωτικά σε τέτοιες περιπτώσεις μπορούν να προβλεφθούν σε κλάσμα του πλήρους ποσού.

 

Λέω εγώ τώρα.

 

Οι "κακές φωνές" που λένε ότι η εκδρομή είναι ακριβή, είναι ή πανάσχετοι με την πραγματικότητα, ή παντελώς κακοπροαίρετοι και κακόπιστοι. Και σε αυτούς τους χαρακτηρισμούς δεν δέχομαι ούτε σπιθαμής διαφοροποίηση.

Αυτά έχουν τεσταριστεί και αποδειχθεί πολλάκις (και όχι Πολάκης) στο πρόσφατο και απώτερο παρελθόν.

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Οι "κακές φωνές" που λένε ότι η εκδρομή είναι ακριβή, είναι ή πανάσχετοι με την πραγματικότητα, ή παντελώς κακοπροαίρετοι και κακόπιστοι. Και σε αυτούς τους χαρακτηρισμούς δεν δέχομαι ούτε σπιθαμής διαφοροποίηση.

Αυτά έχουν τεσταριστεί και αποδειχθεί πολλάκις (και όχι Πολάκης) στο πρόσφατο και απώτερο παρελθόν.

Εγώ δηλαδή είμαι πανασχετος ή κακοπροαίρετος και κακοπιστος. Μπορείς να αιτιολογήσεις, αυτούς, τους βαρύς χαρακτηρισμούς;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου, "βάλε το ξίφος πίσω στη θήκη του".

 

Γι αυτό και είπα ότι όπως η απάντηση σε αυτές είναι το πραγματικό γεγονός του ξεπουλήματος, έτσι μπορεί να αναληφθεί σχεδόν εκ του ασφαλούς το ρίσκο της δέσμευσης εκ μέρους του συλλόγου για έναν ελάχιστο αριθμό δωματίων.

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια, δεν ειμαστε και τοσοι πολλοι για να τσακωνομαστε γιατι εκατσε η μυγα στο σπαθι μου!...

 

Ειμαι στο συλλογο απο το 05 και καθε χρονο, σχεδον σε καθε εκδρομη, καποιος (συνηθως πανασχετος) εκανε τα ακολουθα παραπονα:

 

1) Η εκδρομη ειναι ακριβη.

 

Συνηθως γιατι ειχε παει αυτος και 3 κολλητοι του στο Zuffenhausen για snowboard και νοικιασαν ενα δωματιο χωρις πρωινο.

 

Η ειχαν παει 8 με βανακι και νοικιασαν ενα δυαρι με κουζινα και τους ηρθε παμφθηνα.

 

Οποτε η συσταση τους ειναι βαλτε πουλμαν και κλειστε διαμερισματα. Δεν εχει κανει κανεις ενα βημα μπροστα για κατι τετοιο.

 

2) Το φαϊ τους δεν τρωγεται

 

Στο La Plagne στη Γαλλια!... Διοτι αυτοι ως γνωστον στο χωριο τους ειναι ολο γκουρμεδιες!

 

3) Το ξενοδοχειο που μας εβαλαν δεν ηταν καλο! Οι αλλοι που δηλωσαν νωριτερα ειχαν καλυτερο! Και ο Προεδρος δεν μας επισκεφτηκε να του τα σουρουμε...

 

Σωπα!...

 

4) Οι Βορειοι (η οι Νοτιοι) πληρωσαν περισσοτερα γιατι η πτηση εφευγε απο ...το αλλο μερος.

 

Ναι ρε μεγαλε, γιατι βανακι για εξημισυ ατομα δεν εβγαινε και επρεπε να πατε με το λεωφορειο των αλλονωνε...

 

5) Καποιοι πηγαν δωρεαν

 

Αποδειξη καμμια

 

6) Καποιοι πηγαν δωρεαν γιατι η ταμπελα εγραφε τα 2/3 απ'ο,τι μας χρεωσαν

 

Η τιμη που διαβασες ηταν για το καλοκαιρι στη La Plagne μπουφο!

 

Ολα τα παραπανω (εκτος απο την 5) 'Καποιοι πηγαν δωρεαν' που ειναι εντελως κακοπροαιρετη) μπορουν να κατηγοριοποιηθουν με το 'πανασχετοι'

 

Η θεωρεια 'μπορουμε να παμε φτηνα σε διαμερισματα' παραμενει να αποδειχθει, ως τωρα, πολλοι το ειπαν αλλα κανεις δεν τολμησε να το διοργανωσει.

 

Ειλικρινα θα ηθελα να δω μια εκδρομη με 24 ατομα, οχι 60, να προσπαθουν να μοιρασουν τον κοσμο σε 6 διαμερισματα ανα 4 με τιμες μεχρι 100€ διαφορα το ατομο, γιατι διαμερισματα με ιδιες τιμες στην ιδια πολη, ειναι κομματι δυσκολο.

 

Γνωμη μου...

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δηλαδή είμαι πανασχετος ή κακοπροαίρετος και κακοπιστος. Μπορείς να αιτιολογήσεις, αυτούς, τους βαρύς χαρακτηρισμούς;

 

Αποφάσισε εσύ τι είσαι και σε ποιο ποσοστό.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου, "βάλε το ξίφος πίσω στη θήκη του".

 

Γι αυτό και είπα ότι όπως η απάντηση σε αυτές είναι το πραγματικό γεγονός του ξεπουλήματος, έτσι μπορεί να αναληφθεί σχεδόν εκ του ασφαλούς το ρίσκο της δέσμευσης εκ μέρους του συλλόγου για έναν ελάχιστο αριθμό δωματίων.

 

Απάντηση σε άσχετο που κάνει τον σχετικό ή σε κακόπιστο δεν μπορεί ποτέ να δοθεί. Άρα δεν μπορώ να ασχοληθώ σοβαρά με αυτή την γάγγραινα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

...............

 

Η θεωρεια 'μπορουμε να παμε φτηνα σε διαμερισματα' παραμενει να αποδειχθει, ως τωρα, πολλοι το ειπαν αλλα κανεις δεν τολμησε να το διοργανωσει.

 

...........

 

Γνωμη μου...

 

Όλοι οι "φτηνοί", είχαν την δυνατότητα να έρθουν στο Ischgl, 100μ μακρυά από το πραγματικό ski in/out, με τα πάντα μέσα με 700 ευρώ. Και τότε "ακριβά" ήταν....... Από λόγια έχουμε χορτάσει.

  • Like 6

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι το "ακριβή εκδρομή" είναι σχετικό δεν παίζει ρόλο;

 

Όχι, απολύτως κανέναν.

 

Ένας επαίτης, γνωρίζει ότι δεν μπορεί να αγοράσει ένα αεροπορικό εισιτήριο για να πάει για σκι στις Άλπεις. Εάν εξακολουθεί να απαιτεί ο επαίτης να του βγει εκδρομή για σκι στο δικό του οικονομικό επίπεδο, ανήκει στην κατηγορία του πανάσχετου.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι το "ακριβή εκδρομή" είναι σχετικό δεν παίζει ρόλο;

 

Σήμερα έχουμε συνάντηση. Θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά (ελπίζοντας ότι υπάρχει ο χρόνος).

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παίζετε το παιχνίδι της "σουπιάς" που σας έβαλε πάλι φωτιά στο μπαρούτι! Μην απαντάτε στις προκλήσεις του Γκατζ, ο οποίος πάει εκδρομή μόνο με μπάτλερ και γιουσουφάκι!

Όλοι στο βουνό το ΣΚ να απαντήσουμε στις προκλήσεις τους!!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παίζετε το παιχνίδι της "σουπιάς" που σας έβαλε πάλι φωτιά στο μπαρούτι! Μην απαντάτε στις προκλήσεις του Γκατζ, ο οποίος πάει εκδρομή μόνο με μπάτλερ και γιουσουφάκι!

Όλοι στο βουνό το ΣΚ να απαντήσουμε στις προκλήσεις τους!!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πέτρο μου καμία φωτιά δεν έβαλα μια σκέψη ήταν .....

Εξ άλλου είδες εκδρομή ορειβατικού σκι προσπαθώ να οργανωθεί που θα στοιχίσει ελάχιστα

 

Από την επόμενη χρονία άλλοι θα διοργανώνουν την επίσημη εκδρομή του συλλόγου και θα δώσουν το δικό τους στίγμα και φιλοσοφία

Πρόσεξε την επίσημη τονίζω ......

Edited by gatz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αποφάσισε εσύ τι είσαι και σε ποιο ποσοστό.

Αιτιολογία έχεις για τους χαρακτηρισμούς;

 

 

Το ότι βρίσκεις να αγοράσεις μια φθηνή jaguar, δεν σημαίνει ότι η jaguar δεν είναι μια ακριβή μαρκα.....

 

Fiatακι θα αγοράσει ποτέ ο σύλλογος?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης, χαρακτηρισμοί όπως «επαίτες» δεν χρειάζονται γιατί είναι πολύ εύκολο να οδηγήσουν σε άσχημες παρεξηγήσεις. Θερμή παράκληση να διατυπώνουμε τις σκέψεις μας με λίγο μεγαλύτερη ενσυναίσθηση για τους συνομιλητές μας.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρήγορη η εκδρομή Μαρτίου στο Serre chevalier είχε για πρώτη φορά και διαμερίσματα φθηνά και ξενοδοχεία φθηνά αλλά κανείς δεν θέλησε να τα κλείσει .

Δεν ξέρω αν αυτό σου λέει κάτι .

Αντίθετα το πανάκριβο 4στερο γέμισε και υπάρχει ζήτηση που δεν μπορεί να καλυφθεί

Δεν καταλαβαινω το νοημα να ψάχνουμε διαμερίσματα για την εκδρομή όταν δεν υπάρχει ζήτηση

Ποσό θα πρέπει να στοιχίζει μια εβδομάδα στις Άλπεις για να έρθουν τα νεωτέρα μέλη του συλλόγου η τα μέλη με μικρές οικονομικές δυνατότητες ;;;

Edited by gatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αιτιολογία έχεις για τους χαρακτηρισμούς;

 

 

Το ότι βρίσκεις να αγοράσεις μια φθηνή jaguar, δεν σημαίνει ότι η jaguar δεν είναι μια ακριβή μαρκα.....

 

Fiatακι θα αγοράσει ποτέ ο σύλλογος?

 

Κανοντας το συνηγορο του διαβολου (και οχι μονον)

 

α) Δεν υπαρχει φτηνη Τζαγκουαρ (η Φερραρι, η Πορσε)... Απλα διαλεγεις αν θες να τα πληρωσεις τα περισσοτερα μπροστα, η σε πανακριβες δοσεις, πχ να μεινεις απο IMS Bearing σε μια 911 η Boxster (MY 2000-2008), που θα φαει το μοτερ τα σωθικα του, η να δωσεις $10000 μπροσταντζα να κανεις την επισκευη, η να πληρωσεις $10000 παραπανω στον προηγουμενο ιδιοκτητη που εκανε την αλλαγη του IMSB (ακριβη μεταχειρω Πορσε).

 

β) Ξερεις τι σημαινει FIAT?

 

Fix It Again Tony

 

Εγω δεν παω με Φιατακι οδικως στην Αυστρια. Πηγα απο Μιλανο-Μαντονα ντι Καμπιλιο με νοικιαρικο Ρενω (αυτα που οδηγουν οι ξυπνιοι) και στο γυρισμο επεσε το κιβωτιο στην ασφαλτο... :shysterical::shysterical::shysterical: Λογω τιμης!... :whistling:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κακά τα ψέματα... Αν ο ΕΣΤΟΥΧ είχε έδρα την Βόρεια Ευρώπη και είχε στο πρόγραμμά του μια/δυο εκδρομές κάθε χρόνο στα ελληνικά νησιά, το ΔΣ θα διάλεγε ανάμεσα στη Μύκονο, τη Σαντορίνη και την Πάρο, ενώ ο Γρηγόρης θα πρότεινε νησιά της άγονης γραμμής.

Σαν να λέμε τετράστερα ξενοδοχεία vs ελεύθερο κάμπινγκ.

Δημοκρατία έχουμε, ό,τι αποφασίσει η πλειοψηφία.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πλειοψηφία πρέπει να είναι προσεκτική γιατί μπορεί να γίνει παμψηφία (για ακόμη μια φορά).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πλειοψηφία πρέπει να είναι προσεκτική γιατί μπορεί να γίνει παμψηφία (για ακόμη μια φορά).

Λες?

 

Θα κατεβουν τα τανκς? :shock:

Edited by MakisM

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, MakisM said:

Λες?

 

Θα κατεβουν τα τανκς? :shock:

Να αποχωρήσει η μειοψηφία;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

FIAT = fehler in alle teile...

Το zuffenhausen πως σου ρθε? Παρηγγειλες κανα ανταλλακτικο για   Porsche??

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θυμήθηκα άλλη μια συζήτηση για εκδρομή του συλλόγου Άλπεις που κάποιος πρότεινε να ξεκινήσουμε από Ελλάδα με πούλμαν και να μείνουμε σε διαμερίσματα

  • Like 1
  • Haha 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, bujinkan said:

Θυμήθηκα άλλη μια συζήτηση για εκδρομή του συλλόγου Άλπεις που κάποιος πρότεινε να ξεκινήσουμε από Ελλάδα με πούλμαν και να μείνουμε σε διαμερίσματα

Εάν οι ηλικίες είναι κάπου στα 18.....  δεν νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα ... υπάρχουν και τα hostels.. ένα από τα καλύτερα που έχω επισκεφτεί βρισκόταν  στο Zermatt... (μένουν και μεγαλύτερα παιδιά ) 

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εάν οι ηλικίες είναι κάπου στα 18.....  δεν νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα ... υπάρχουν και τα hostels.. ένα από τα καλύτερα που έχω επισκεφτεί βρισκόταν  στο Zermatt... (μένουν και μεγαλύτερα παιδιά ) 
Δεν είναι όμως
  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...