Jump to content
panchristo

Νέα μπότα - Μια ιστορία με δάκρυα και πόνο...

Recommended Posts

Προβληματίστηκα αν το παρακάτω πόστ πρέπει να το γράψω μόνο του, στο "Επιλογή μπότας" ή στο "Πόνος από τις μπότες".

Διαβάστε παρακάτω (ακολουθεί σεντόνι πραγματικής εμπειρίας για όποιον ενδιαφέρεται):

Το θέμα; Πόνος από τις μπότες.... ΧΑΧΑΧΑ (έχει Plot twist μη βιάζεστε)

Στο κλείσιμο της περυσινής σεζόν ήταν πλέον σαφές ότι οι μπότες μου είχαν χάσει πλέον το fit τους και η ευρυχωρία στη περιοχή της φτέρνας είχε σαν αποτέλεσμα αυτό που ονομάζεται Haglund's Deformity ή Οπισθοπτερνική Εξόστωση (βλ. Σχετ. Νήμα).

Φέτος λοιπόν, μετά από σχετική αναζήτηση μπότας επέλεξα τις επόμενές μου μπότες.

Πιο συγκεκριμένα, τις Fischer RC4 The Curv 120.

u06219_rc4_the_curv_120_black_black_01_1

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, τόσος ήταν ο ενθουσιασμός μου που κάναμε και χιουμοριστικό unboxing video με γνωστό και μη εξαιρετέο μέλος του συλλόγου...

Η αγορά από ελληνικό κατάστημα κατόπιν δοκιμής, έγινε ακολουθώντας τις συμβουλές του Δημήτρη Τσέγκα (mammut) (συγγνώμη Δημήτρη που δεν προτίμησα τις Lange τελικά...).

Πιο συγκεκριμένα, η κυριότερη συμβουλή για το μέγεθος ήταν (σε ελεύθερη μετάφραση): "αν θες η μπότα να κρατήσει αρκετά και να μη χρειαστεί να την αλλάξεις μετά από 2 χρόνια, χρειάζεται υπομονή στην αρχή μέχρι να "πέσουν" τα υλικά στο εσωτερικό μποτάκι για να αποκτήσει το πλήρες fit."

Σημειώστε επίσης το ίσως εξίσου γνωστό:

- Φορώντας τις είναι απολύτως θεμιτό να ακουμπούν (ίσως και λίγο ενοχλητικά) στην αρχή τα δάχτυλα μπροστά, αίσθηση που θα πρέπει να μειώνεται τελείως αφού κουμπωθεί η μπότα και flex-άρει το πόδι μερικές φορές ώστε να πάει στη θέση της η φτέρνα.

Για να το λέμε απλά, το πόδι μου μετρημένο στο εργαλείο που διαθέτει το κατάστημα έδειχνε σίγουρο νουμερο 28.0 στο ένα πόδι και λίγο πριν το 28.5 στο άλλο (πράγμα όχι ασυνήθιστο - μιας και το σώμα μας δεν είναι απόλυτα συμμετρικό).

Οι μπότες αγοράστηκαν 27.0-27.5  .......

Στην δοκιμή πριν την αγορά, ωραίο σφιχτότατο φιτ παντού, χωρίς ιδιαίτερη ενόχληση "τρυπήματος" σε κάποιο σημείο και αίσθηση "αυστηρή" με last 97mm (με βάση το νούμερο 26-2.5 Mondo Point size).

Το κλείσιμο των buckles ήθελε βέβαια αρκετή προσπάθεια... (υπομονή λέμε θα στρώσει).

Κι ερχόμαστε στη πρώτη μέρα εφαρμογής στο ταξίδι στο Val d' Isere.

Εντυπώσεις: Ρε συ αυτή είναι στενή και σκληρή! Μπορώ να κάνω σκι χωρίς να είναι κουμπωμένη...

Ώπερ και εγένετο, απλά πιάνοντας τις πάνω 2 αγκράφες στο πρώτο δόντι και αφήνοντάς τις ανοιχτές, εντελώς ελεύθερη την 2η από κάτω και όσο πιο χαλάρά κλεισμένη την αγκράφα στη μύτη.

Εντάξει, δε θα πω ψέμματα, το πόδι άλλες φορές μούδιαζε, άλλες φορές μυρμήγκιαζαν τα δάχτυλα, άλλες φορές δεν μπορούσα να πατήσω, πονούσε η φτέρνα, κ.λπ.

"Κάνε υπομονή λέω" και βγάζω τη πρώτη μέρα προσπαθώντας να σκιάρω χαλαρά.

Τη δεύτερη μια από τα ίδια και λίγο πιο έντονα. Υπήρχαν και φορές που δάκρυζα από τον πόνο (αλήθεια). Πάμε για απρέ στο Cocorico να ξεχαστούμε...

CocoRico-Val-dIsere-e1476373313288.jpg

Τη τρίτη μέρα με ζώσανε τα φίδια. Μόνο δυο κατεβασιές σε μπλε το πρωί και κατευθείαν στο σαλέ για να τις βγάλω. Αμέσως μετά επιστροφή στο διαμέρισμα. Στο μυαλό μου ακουγόταν συνεχώς:  "&*@#$%@#$$%#@$ - Λάθος νούμερο πήρα.... να ανοίξω νήμα στις Αγγελίες κι ας ευχηθούμε για το καλύτερο..." ?

Στο τέλος της ίδιας μέρας, αφού συνήλθαν λίγο τα πόδια, επιστροφή στις πίστες (τα καλά του ski-in ski-out) και καπάκι apres-ski στο διάσημο πια Cocorico να πνίξω τον πόνο μου (κυριολεκτικά) στις μπύρες και να αποσπάσω εκ νέου τη προσοχή των νευρικών μου απολήξεων προσφέροντας στον εγλέφαλο πλούσια πληροφορία από το οπτικό νεύρο... ?

Τέταρτη, πέμπτη και έκτη μέρα ω του θαύματος, βελτίωση!

Εντάξει μη νομίσετε ότι έγιναν άνετες ξαφνικά, τα μουδιασματάκια υπήρχαν συχνά πυκνά, με διαλείμματα απόλαυσης εξαιτίας της σφιχτής εφαρμογής που μετέδιδε τα πάντα.

Πλέον, σε ελληνικό έδαφος, φορώντας τις για τις επόμενες 10 μέρες στην Ελλάδα υπάρχει σταδιακά ολοένα και καλύτερη αίσθηση. Τα μουδιασματάκια δεν έχουν εξαφανιστεί τελείως, όμως προς το τέλος της μέρας μέχρι που κλείνω κι ένα δόντι πιο μέσα - γουάου....

Δείχνοντας βέβαια snowplough (Λ) για παραπάνω από 3 ώρες την ημέρα και με αρκετό περπάτημα, η ενόχληση σου θυμίζει ότι οι μπότες είναι φτιαγμένες για  performance skiing και πάνω...

Οι μπότες είναι συμβατές με το σύστημα Vacuum της Fischer, με το οποίο μπορεί να γίνει επιπλέον προσαρμογή του κελύφους στις ιδιαιτερότητες του κάθε ποδιού. Δέον να σημειωθεί ωστόσο ότι κάτι τέτοιο συνιστάται να γίνεται αφού ανεχτεί κάποιος τις πρώτες φορές κι όχι αμέσως.

_____________

Συμπέρασμα:

Αν αλλάζετε συχνά τις μπότες σας (=money not an issue) αγοράστε τις περίπου σαν να φοράτε στενά παπούτσια.

Αν ο στόχος σας είναι το χαλαρό τουριστικό σκι, επίσης.

Αλλιώς κάντε υπομονή μισή-μια σεζόν... το αποτέλεσμα θα σας ανταμείψει σε διάρκεια ζωής μετά.

Α, κάντε και κανένα σοβαρής διάρκειας apres-ski φορώντας τις, θα βοηθήσει... (σημαντική η συνδρομή της μουσικής στο να συνηθίσει το πόδι)

 

 

 

Edited by panchristo
  • Like 13

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα κλιπς περνούν ριτμιση,μιπος να τα ανειξεις λίγο για να κλίνουν όχι μόνο στο προτο δόντι !!

Το να περνεις 27-27,5 όταν το πόδι σου είναι 28 ,είναι ότι καλιτερο για το performance and more ski ,με κίνδυνο να σου μπλαβισει και να πέσει κανένα νύχι (αλλά δεν είναι τίποτα ) 

Τα δικά μου πόδια είναι λίγο πάνω από 28  και φοράω μπότα 28 ,τα μούδιασματα και οι μιρμιγγες ακόμα τα έχω :) 

Σχεδον πανδα ανοίγω τα κλιπς στο λιφτ και το κλησιμο δεν χρειάζεται να είναι και τέρμα ,το πάνω πάνω στο δεύτερο πιστεύω καλά είναι (εξαρτάται από την γάμπα ) τα δεύτερο από πάνω προς τα κάτω κλιστώ καλά (το πιο σημαντικό ) τα αλλά δυο εκεί που δεν σε ενοχλεί !!!

Συγουρα με το χρόνο καλυτερεύει !!!!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουριδα μέλι. Πες, πες το κοπέλι, κάνει την κυρά και θέλει. Μπρος στα carving, τι'ναι ο πόνος.
Πέρα απ' την πλάκα τώρα, αγαπητέ panchristo υπομονή.
Πριν μερικά χρόνια έκανα και εγώ το βήμα να πάω σε ένα νούμερο κάτω σε σχέση με αυτό που μετράς στον "χάρακα". Πανό θυμάσαι μηπως πως τα πέρασα στο borovets, όπου και πρωτοφορεθηκαν? Σχεδόν ο,τι περιγράφεις το είχα. Το αποκορύφωμα ήρθε όταν χρειάστηκε μια ημέρα να περπατήσουμε σε κατηφόρα μεγαλη απόσταση (400-500 μέτρα ίσως) και το μπροστά από τα δάχτυλα χτυπούσαν μπότα. Η εναλλακτική θα ήταν στο περπάτημα μου να κρατάω πάντα το γόνατο υπό γωνία και να προχωραω σαν να γονατιζω (κάντε 10 βήματα, θα σας καούν οι 4κεφαλοι). Ήμουν σχεδόν έτοιμος να τις βγάλω και να συνεχίσω με τις κάλτσες, ενδεχομένως να τις πετάξω στον πρώτο κάδο. Θυμήθηκα πως δεν τις πήρα για περπάτημα.
Πράγματι, μετά τις 5-10 ημέρες σκι αλλάζουν. Για το μούδιασμα ίσως σε βοηθήσει και ένας καλός πάτος (παπουτσιών κλπ).
Καλοφορετες!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο πάτος είναι όντως στα άμεσα σχέδια. Αν και λίγο θα περιορίσει το διαθέσιμο χώρο μου φαίνεται, οπότε θα έχουμε αναπροσαρμογές...

 


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάλι σε apre είσαι με ρώταγε η γυναίκα. Με τον Πάνο είμαι αγάπη μου για τις μπότες!!! ???
Βάραγε και Rock όποτε δούλευε το πόδι!!!

  • Like 4
  • Haha 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο πάτος είναι όντως στα άμεσα σχέδια. Αν και λίγο θα περιορίσει το διαθέσιμο χώρο μου φαίνεται, οπότε θα έχουμε αναπροσαρμογές...
 
Θα μειώσει το χώρο λίγο στο instep, αλλά θα δώσει λίγο περισσότερο αέρα στα δάχτυλα. Θα σου πουν βέβαια αυτοί που ξέρουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχμμ.... μποτα σκι αγοραζουμε ή παπουτσια αναρριχησης (που πρεπει να ειναι τσιτα κ συνηθως αγοραζεις 1-1,5 νουμερο μικροτερο)???

Αν ειναι να μου χαλασει το σκι εστω κ τις 10 πρωτες φορες μεχρι (ΑΝ) να προσαρμοστουν στο ποδι οχι δεν θα παρω.....

Νομιζω οτι η συμβουλη που σου ειπαν αφορα οσους κανουν "αγωνιστικο" σκι και οχι τουριστικο οπου η ανεση ειναι το ζητουμενο.

Το οτι μετα απο καποιες μερες περιοριζονται καπως οι πονοι δεν εχει να κανει νομιζω με τα υλικα που "πεφτουν" αλλα οτι προσαρμοζεται το ποδι, οπως ακριβως γινεται κ με τα παπουτσια αναρριχησης τα οποια ειναι φτιαγμενα ετσι ωστε να μην "ανοιγουν". Πιστευω οτι στην αρχη καθε σαιζον το ιδιο προβλημα θα υπαρχει.

Με τα παπουτσια αναρριχησης αν εχω καποιο καιρο αποχη και ξεσυνιθησει το ποδι, οταν παω να τα φορεσω υποφερω μεχρι να προσαρμοστει το ποδι......

 

Edited by kaps
  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

η συμβουλή είναι σωστή για όσους κάνουν πολλές μέρες ski την σαιζόν...
αν κάποιος κάνει 10 μέρες τότε δεν έχει νόημα.
το ίδιο πέρασα k εγώ με τις μπότες...για σανίδα μεν, αλλα το σκεπτικό ήταν ίδιo...
είχα βρει ένα ζευγάρι σε τρελή τιμή στο  Canazei (το 2009) αν δεν κάνω λάθος...
δοκίμασα το νούμερο μου k ήταν τέλειες...μου λέει ο τύπος δοκίμασε k ένα νούμερο μικρότερες...ήταν στενές k τα δάχτυλα βρίσκανε κάπως μπροστά...του το λέω...k μου λέει πόσες μέρες κανεις? αν κανεις 10 k κάτω πάρε το νούμερο σου...αν κανεις πχ 25-30 μέρες (άλλες εποχές) τότε πάρε ένα νούμερο μικρότερο...
k όντως...δυο τρεις μέρες ζορίστηκα κάπως αλλα μετά καθόταν τέλεια....

(τελικά τις έχω ως σήμερα...)

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ λόγω ιδιομορφίας (πολύ μικρό πόδι) έχω τεράστια δυσκολία στο να βρίσκω μπότες στο νούμερο μου. Τις τελευταίες που έχω λοιπόν το Ελληνικό κατάστημα τις είχε παραπεταμένες πολλά χρόνια χωρίς ελπίδα να βρουν αγοραστή καθώς έχουν last 92. Τις πήρα, ούρλιαξα σαν λύκος κάποιες μέρες από αφόρητους πόνους στις καμάρες, και μετά βρήκα το κόλπο τους: Πιάνω αλλά δεν κλείνω ποτέ το μέσα κάτω κλιπ. Εξακολουθούν να είναι πολύ σφιχτές (και αν δεν είναι ζεστές το πρωί υποφέρω μέχρι να τις βάλω), αλλά δεν πονάω και δεν χρειάζεται να τις λύνω σε κάθε κατάβαση.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα buckles πάντως έχει και σημασία η σχέση μεταξύ τους ως προς το σφίξιμο. Είναι προτιμότερη μια επαναληπτική διαδικασία λίγο-λίγο σε όλα τα buckles, μέχρι να πετύχουμε το σωστό, ομοιόμορφο και στα κρίσιμα σημεία σφίξιμο, παρά να πηγαίνουμε με τη μία στη θέση που πιστεύουμε.

  • Like 12

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα buckles τα κάτω ξεβιδώνουν αλλά δεν θέλουν και πολύ σβιξιμο,τα πάνω ξεσβιγουν αλλά και το σταθερό κομμάτι τους έχει θέση πιο μπροστά η πιο πίσω 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Ισως στο αν θα βολεψει η μποτα ειναι , πως ευκολα μπορει να παρασυρθει κανεις  ειδικα στην αγορα εντος Ελλαδος οπου δεν υπαρχουν αρκετες επιλογες απο διαφορες μαρκες σε ενα μαγαζι ...μια μαρκα θα βρεις στην Αραχωβα ,αλλη στον Χελμο ,αλλη στην Αθηνα και να μην μιλησουμε για την θεσσαλονικη...Ετσι λοιπον οταν θα ζαχαρωσεις μια μποτα θα προσπαθησεις ντε και καλα να σου κατσει ,ειδικα οταν εισαι και αρχαριος ! Μετα απο κανα δυο τρεις αγορες μαθαινεις !!!

  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους, γιατί ίσως δεν έγινε κατανοητό από την αρχή (ακόμα κι εγώ που διαβάζω ξανά το αρχικό μου ποστ το νιώθω):

Το νόημα του ποστ είναι ότι η αυστηρή μπότα θέλει θυσίες. Και προς αυτή τη κατεύθυνση ήταν και ο σκοπός του, για όποιον μας διαβάζει.

Σε αυτό που επεσήμανε ο Μάνος (χαλαρό τουριστικό σκι) ήδη το είχα συμπεριλάβει στα συμπεράσματα αρχικά. Είμαι πιο πολύ performance και technique oriented, οπότε η άνετη μπότα για μένα μάλλον είναι αδιέξοδο.

Σε αυτό που είπε ο Turms, επίσης ισχύει ότι η μπότες μου φοριούνται αρκετά μέσα στη σεζόν.

Δεν έχω ενδοιασμούς (πλέον ή προς το παρόν) ότι οι μπότες μου ταιριάζουν, κι ας με πονούν ορισμένες φορές. Η αίσθηση που παίρνω από αυτές σε απαιτητικές κινήσεις είναι καταπληκτική.
Υπάρχει επίσης σίγουρα χώρος για βελτιώσεις (πχ πάτοι).




Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, leonidastria said:

 Ισως στο αν θα βολεψει η μποτα ειναι , πως ευκολα μπορει να παρασυρθει κανεις  ειδικα στην αγορα εντος Ελλαδος οπου δεν υπαρχουν αρκετες επιλογες απο διαφορες μαρκες σε ενα μαγαζι ...μια μαρκα θα βρεις στην Αραχωβα ,αλλη στον Χελμο ,αλλη στην Αθηνα και να μην μιλησουμε για την θεσσαλονικη...Ετσι λοιπον οταν θα ζαχαρωσεις μια μποτα θα προσπαθησεις ντε και καλα να σου κατσει ,ειδικα οταν εισαι και αρχαριος ! Μετα απο κανα δυο τρεις αγορες μαθαινεις !!!

Ο paanchristo για μενα ηταν απολυτως κατανοητος ,απλα βρηκα ευκαρια και εγραψα κατι γενικοτερο.
Προσωπικα παντα θα θελω να ψαχνω εφοσον μπορω ,την απολυτως σωστη εφαρμογη , με πολυ μικρες θυσιες οσον αφορα την ανεση κι ας χρειαζεται να αλλαζω συχνοτερα μποτα ,επειδη θα εχει χασει την σωστη εφαρμογη της.

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, panchristo said:

Δεν έχω ενδοιασμούς (πλέον ή προς το παρόν) ότι οι μπότες μου ταιριάζουν, κι ας με πονούν ορισμένες φορές. Η αίσθηση που παίρνω από αυτές σε απαιτητικές κινήσεις είναι καταπληκτική.
 

Όπως και σε άλλα (σοβαρότερα) θέματα, δεν θα μάθεις ποτέ (εκτός και αν έχεις όρεξη να ξοδευτείς) πώς θα ήταν τα πράγματα αν έπαιρνες άλλη απόφαση, δηλαδή αν διάλεγες το μεγαλύτερο νούμερο ? 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όπως και σε άλλα (σοβαρότερα) θέματα, δεν θα μάθεις ποτέ (εκτός και αν έχεις όρεξη να ξοδευτείς) πώς θα ήταν τα πράγματα αν έπαιρνες άλλη απόφαση, δηλαδή αν διάλεγες το μεγαλύτερο νούμερο  
Το έχω δοκιμάσει, είναι η τρίτη μπότα μου πλέον...

Η προηγούμενη ήταν 28-28.5

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαντάζομαι ο flocon εννοεί ακριβώς αυτή τη μπότα που έχεις τώρα, να μπορούσες και με αυτή να έχεις κάνει 20 σκι και να διαλέξεις ανάμεσα από τα δυο νούμερα.

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα.

Πέρυσι αγόρασα από ένα resort στην Ιταλία σχεδόν τις ίδιες μπότες. Απλά τις 130.  Fischer rc4 the curv 130. Ποτέ δεν είχα ευχαριστηθεί μπότα και εκτός από αυτό έχω ένα ανατομικό μικροπρόβλημα (sixth toe) και αναγκαζόμουν να κάνω μόνος μου στρέτσιγκ σε όποια μπότα είχα μέχρι τώρα. Έψαχνα λοιπόν σε κάθε μου ταξίδι καμιά ευκαιρία για vacuum fit γιατί έιναι και το κόστος. Ώσπου πέρυσι έκατσε. Πήρα λοιπόν με την καθοδήγηση του μαγαζάτορα την συγκεκριμένη μπότα, έκανα με την αγορά και την διαδικασία vacuum fit και μαζί και custom footbeds (ειχα και στις παλιές μου μπότες και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.)

Στην αρχή αφού εξετάσανε το πόδι μου και μιλήσαμε πολύ για το σκι μου..κλπ κλπ μου δώσανε αυτήν την μπότα, την φόρεσα out of the box για κανα μισάωρο στο μαγαζί και αφού δεν είχα κανένα ιδιαίτερο σύμπτωμα εκτός από τα γνωστό προσωπικό μου, προχωρήσαμε στην διαδικασία.

Όπως και σε όλες τις μπότες και για όλες τις μάρκες, έτσι και για αυτές, δεν είναι όλα τα μοντέλα vacuum  της Fischer για όλα τα πόδια. Πρέπει δηλαδή αφού δουν το πόδι σου να σου δώσουν το κατάλληλο μοντέλο, (το οποίο μπορεί και να σου είναι τέλειο και να μην χρειάζεται την διαδικασία) και μετά αν θέλεις να κάνεις και το vacuum fitting.

Εγώ θα ήθελα να πω πως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τις μπότες και δεν είχα κανένα από τα συμπτώματα που αναφέρθηκαν παραπάνω. Η μπότα είναι άνετη, στο πέλμα και τα δύο κλιπς στην πρώτη σκάλα, στην κνήμη ανάλογα. Μια χαρά όμως. Και είμαι ευχαριστημένος από την συμπεριφορά της μπότας στο σκι.

Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφονται με κάνουν να πιστεύω πως η συγκεκριμένη μπότα δεν είναι για το πόδι σου panchristo. Και δεν ξέρω αν μπορεί να στρώσει και με τη διαδικασία vacuum μιας και οι μπότες έχουν συγκεκριμένο καλούπι και απλά φορμαρονται καλύτερα σε κάποια σημεία. Δεν σημαίνει ότι διαμορφώνονται σε όλα τα πόδια. Η curv δει είναι high volume μπότα.

Και ναι μετά από μερικές μέρες σκι το liner πατιέται και γίνεται πιο άνετο, αλλά εδώ διαβάζω για χοντρά συμπτώματα. Το πλάστικό δεν αλλάζει με μερικές μέρες σκι, γιατί αλλιώς μετά από μια σαιζόν, θα τις πετούσαμε.

Το νόημα της Fischer για τις vacuum, είναι να πάρεις μια μπότα που σου είναι περίπου καλή και με τη διαδικασία να την κανεις.....κάλτσα....  ή αν έχεις κάποιο ανατομικό πρόβλημα να το λύσεις χωρίες κάποιον bootfitter.

Είμαι διαθέσιμος αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι.

 

 

Μάλλον το πόδι σου είναι για άλλο μοντέλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι μπότες πλέον (περίπου 15 φορές φορεμένες) έχουν πολύ καλή εφαρμογή, δε ξέρω πως να το πω αλλιώς.

Σκεφτόμουν κι εγώ τις 130άρες εξ αρχής απλώς δίστασα ότι θα ήταν πολύ σκληρές για τις ημέρες που κάνω μαθήματα.

Τέλος πάντων, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Για μένα πάντως, Out of the box τέλεια εφαρμογή και αντοχή στον χρόνο απλώς δεν πάνε μαζί, ειδάλλως είναι κίνητρο για να παίξεις Τζόκερ.

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/1/2020 at 8:26 PM, petsi said:

καλησπέρα.

Πέρυσι αγόρασα από ένα resort στην Ιταλία σχεδόν τις ίδιες μπότες. Απλά τις 130.  Fischer rc4 the curv 130.

 

 

 

 

Τι μήκος και πλάτος (last) έχει το κάθε πόδι σου ξεχωριστά και τι μέγεθος μπότας αγόρασες; Σ ευχαριστώ

Edited by Velissarios

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/17/2020 at 6:53 AM, Velissarios said:

Τι μήκος και πλάτος (last) έχει το κάθε πόδι σου ξεχωριστά και τι μέγεθος μπότας αγόρασες; Σ ευχαριστώ

Σε εκατοστά πρέπει να μετρήσω για να σου πω. Δεν θυμάμαι. ΄Εχω πολλά χρόνια να το μετρήσω μόνος. Αν θυμάμαι καλά 28 και 28,5 είναι το μήκος.

Στο μαγαζί μου το μέτρησαν.

27.5 τις πήρα.

Οι προηγούμενες μου μπότες Νοrdica ήταν 27,5 επίσης. Αν και σε μερικές μάρκες αυτό το νούμερο μου είναι μικρό.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Περασε αρκετος  καιρος και ειναι ωρα για συνάντηση στο γνωστο μας στεκι  ΚΑΦΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ   Τριτη 7μμ εχουμε   αντάμωμα με πολύ κεφι  για κουβεντα  για τον χειμωνα που περασε Και φυσικα οργανωση  για  εξορμισεις  την επομενη  σεζον που  ερχεται Η προσκληση    ειναι για ολους  οσους θελουν να ερθουν να τα πουμε απο κοντα και να γνωριστούμε  🥰
    • Τελευταία μέρα σήμερα που ήταν ανοιχτό το χιονοδρομικό. Τις τελευταίες καταβάσεις κάναμε στην κρεμαση. Του χρόνου, με υγεία και περισσότερα χιόνια.
    • Ο Πρόεδρος και η Γενική Γραμματέας του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας συγκαλούν την Ετήσια Γενική Συνέλευση των μελών του συλλόγου (άρθρο 10, παρ. 3), το Σάββατο 18 Μαΐου 2024 και ώρα 12:00  στο Σαλέ του Χιονοδρομικού Κέντρου Μαινάλου.   Θέματα ημερησίας διατάξεως : 1) Έγκριση του οικονομικού ισολογισμού και απολογισμού. 2) Απολογισμός του έργου του Δ.Σ και απαλλαγή μελών Δ.Σ και ελεγκτικής επιτροπής. 3) Η εκλογή μελών εφορευτικής επιτροπής 4) Εκλογή μελών Δ.Σ. 5) Εκλογή μελών Ελεγκτικής Επιτροπής 6) Διάφορες ανακοινώσεις.   Υπενθυμίζεται πως δικαίωμα συμμετοχής στις εργασίες της Γ.Σ. έχουν μόνο τα οικονομικώς τακτοποιημένα μέλη για την περίοδο 2023-2024. Ο Πρόεδρος   H Γραμματέας   Σημ.: Οι υποψηφιότητες των μελών για το νέο Δ.Σ θα πρέπει να υποβληθούν 24 ώρες πριν την Γ.Σ. στο email του συλλόγου snowclub@snowclub.gr 
    • Δεν είναι από χιονοδρομικό, αλλά έγινε με τηλεκαμπίνα:   One person has been killed and 10 others injured after a cable car cabin collided with a broken pole and burst open in southern Turkey. Passengers plummeted to the ground following the crash on Friday evening after the supporting pylon collapsed near Antalya. The whole cable car system was immobilised while emergency workers tried to evacuate stranded passengers. An investigation into the accident has been opened, the justice ministry said.  According to Turkey's disaster and emergency management agency a total of 128 passengers were rescued from the 16 cable cars on Friday night in Antalya's Konyaaltı district. But, officials said 43 passengers remained stranded by Saturday morning.   Getty Images Throughout Saturday, search and rescue operations continued for the people trapped in the cabins at the Tunektepe Cable Car Facility, Konyaalti district in Antalya Seven helicopters and more than 500 rescuers, including specialist mountaineers, remained at the scene on Saturday, the Turkish interior ministry said in a social media post. Turkey's Health Minister Dr Fahrettin Koca also paid his respects on X.  "May God have mercy on our citizen who lost his life in the accident," he said. "I wish a speedy recovery to our injured, and I wish a speedy recovery to the rescued and waiting to be rescued victims." The cable car is run by the Antalya Metropolitan Municipality and carries tourists from Konyaalti beach to a restaurant and viewing platform at the summit of the 618m (2027ft) Tunektepe peak. According to the information on its website, the cable car has 36 cabins with a capacity of six people each.   It takes an average of nine minutes to go uphill to the Tunektepe facility with panoramic views of Antalya.   https://www.bbc.com/news/world-europe-68806204 (κλικ στο λιγκ για να παίξει και το βίντεο)
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Krits
      Krits
      (56 years old)
    2. samick
      samick
      (42 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,312
    • Total Posts
      460,803
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,613
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Kevinmus
    Joined
×
×
  • Create New...