Jump to content
nicoski

αγορα μποτας all mountain

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Καινούργιο μέλος του club εδώ ( ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή)

Με το άδοξο τέλος αυτής της σεζόν ξεκίνησα την αναζήτηση για  αγορά καινούργιας μπότας,και θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας 

Ενδιαφέρομαι για μια μπότα με Flex 120 και μάλλον last 100 και θα ήθελα να υπάρχει σε κάποιο Ελληνικό κατάστημα σε Αθηνά, Παρνασσό ή Καλάβρυτα ώστε να είναι δυνατή η δοκιμή της όταν ανοίξουν και πάλι τα καταστήματα.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μπότες με walk mode έχουν διάφορα στην κατάβαση σε σχέση με τις υπόλοιπες αλπικές μπότες

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Ευχαριστώ πολύ!


1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς ήρθες !
Ψάξε λίγο στα διαδικτυακά καταστήματα, με την ησυχία σου.
Από ότι θυμάμαι όταν έψαχνα κι εγώ για μπότα, όλα έχουν επιλογείς όπου δίνεις όλα αυτά τα στοιχεία που περιγράφεις, ώστε να δεις τι υπάρχει στο κατάστημα διαθέσιμο.
Σίγουρα όμως όταν ξανανοίξουν κάνε δοκιμή από κοντά.


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

Έχω κάνει μια διαδικτυακή ερευνά και έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα

nordica strider 120

nordica speed machine 130

k2 reckon 120

dalnello dx120

Έχει κάποιος κάποια εμπειρία σε αυτά τα μοντέλα

Επίσης έχω διαβάσει ότι αφαιρώντας ή αντικαθιστωντας μια από τις 2 βίδες στο πίσω μέρος της μπότας μπορώ να μεταβάλλω το flex,αυτό ισχύει?και αν ναι είναι ασφαλές?

                                                                                                                                               ευχαριστώ πολύ!


1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλωσηρθες στην παρεα του φορουμ ,στην παρεα του ΕΣΤΟΥΧ !

Οτι και να σου πει καποιος για μια μποτα μπορει να απεχει παρασαγγας απο την δικη σου πραγματικοτητα(οταν την βαλεις). Το μονο που μπορει να σε συμβουλευσει καποιος ειναι στα εξης...: Παρε ή μην παιρνεις 130 Flex θα σε κουρασει αν κανεις απλο τουριστικο σκι πχ ,παρε ή μην παιρνεις  με walk mode γιατι πχ στην ταδε μποτα χαλαει ευκολα.

ΟΙ περισσοτερες μποτες που αλλαζεις την κλιση με βιδα ,ειναι με καποια εκκεντρη ροδελα να το πω...που αναλογα αλλαζει και η κλιση.Μια καλη μποτα με walk mode δεν επιρρεαζει την καταβαση.

Μεχρι να ανοιξουν τα μαγαζια ...το You Tube ειναι οτι πρεπει για να αρχισει κανεις να ζαχαρωνει καποια μποτα ή οτιδηποτε αλλο και να δει αν οι λειτουργειες του αντικειμενου γεμιζουν το ματι ,ειναι εμπιστοσυνης !Ταπεινη προσωπικη μου αποψη.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Love 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/23/2020 at 7:29 PM, nicoski said:

Επίσης έχω διαβάσει ότι αφαιρώντας ή αντικαθιστωντας μια από τις 2 βίδες στο πίσω μέρος της μπότας μπορώ να μεταβάλλω το flex,αυτό ισχύει?και αν ναι είναι ασφαλές?

                                                                                                                                               ευχαριστώ πολύ!

Ναι ισχύει και είναι ασφαλές!! 120-130 που κοιτάς φαντάζομαι ότι ή είσαι σαν εμένα θηριώδης ή έχεις καταπληκτική τεχνική. Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω κοιτά καλύτερα σφιχτή εφαρμογή σε 110πχ. Γενικά για μένα στη μπότα (μετά το εικαστικό που είναι το παν??) η εφαρμογή είναι το σημαντικό και μόνο με πολλές δοκιμές το πετυχαίνεις και ίσως με λίγο πόνο όπως περιγράφει ο φίλος panchristo!!

 

  • Like 1
  • Love 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Πόλη για τις απαντήσεις!!!!

Σίγουρα σκοπεύω να πάω στα μαγαζιά και να δοκιμάσω με το που ανοίξουν.

 120 ήταν και οι προηγούμενες μπότες μου (που όμως ήταν και αρκετά φαρδιές) και νομίζω πως μπορούσα σχετικά εύκολα να τις 'πιέσω'. Οσο για το 130 ( που έχω την δυνατότητα να μειώσω το flex) θεωρό ότι είναι καλύτερη επιλογή από μια 110 που μπορεί μελλοντικά να χρειαστεί να την αντικαταστησω, καθώς δεν έχω βρει σε όλα τα μοντέλα το 120 ή τον ασορτί συνδυασμό με τον υπόλοιπο εξοπλισμό??

  • Haha 1

1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να  σου πω κατι...χωρις να ειμαι ειδικος ,αλλα απο τα 40 χρονια που τσουλαω σου λεω τι εχω αποδεχθει .Μια σφιχτη μποτα ακριβως στα μετρα σου ειναι οτι καλυτερο κι ας ειναι 100 ή 110 ,ασε που καποιες μποτες μπορει να ειναι 130 και να ειναι το ιδιο σκληρες  μια 110 ! Εκεινο  που θα δεις θαναι ασχετα με το χρωμα και την ομορφια τι θα σου κατσει στο ποδι και να ειναι ομοιομορφα σφιχτη .Μετα απο μερικες μερες σκι θα ερθει εκει που πρεπει!Προσωπικα πολλες φορες την εχω πατησει και αγορασα μποτα που δεν ηταν για το ποδι μου στην τελικη .Πολλες φορες παμε για αλλη μαρκα και σε αλλη μαρκα καταληγουμε !Τωρα θα μου πεις ολα αυτα  τα ξερεις ,αλλα να ετσι κουβεντα να γινεται για κατι που μας αρεσει.Μακαρι να τελειωσουν ολα γρηγορα και  να επανελθουμε στην κανονικοτητα ! 

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το last  γενικά υπάρχει ένα θεματάκι. Θέλεις 100 last επειδή τόσο είναι το πόδι σου; Και αν ναι τι Mondopoint έχει το πόδι σου; Δηλασή πόσο μήκος έχει; Αν π.χ. φοράς 28,5 μπότα τότε η 100 last που ψάχνεις είναι 100 μετρημένη στο νούμερο 26,5. Άρα αν φοράς 28,5 η μπότα που θα αγοράσεις θα έχει last στο δικό σου νούμερο 104.(Από το 26,5 που είναι 100 κάθε νούμερο ανεβαίνει κατά 2 χιλιοστά. Η 27,5 είναι 102, η 28,5 είναι 104 κλπ)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

Άρα αφού το ίδιο flex ειναι διαφορετικο από μπότα σε μπότα και υποθέτω και εταιρία  υπάρχει τρόπος να ξέρω το κατάλληλο πέρα από την δοκιμή στο κατσστημα που και αυτό νομίζω δεν είναι ιδιαίτερα αντιπροσωπευτικο.

Δεν το γνώριζα καθόλου ότι το Last μεταβάλλεται και με το νούμερο. Άρα αν εγώ μέτρησα το πόδι μου (όσο σωστή μπορεί να είναι η μετρηση) λίγο κάτω από 100mm και το νούμερο μου είναι 28.5 θα έπρεπε να κοιτάω μπότες με Last γύρο στο 98 αν θέλω ακριβής εφαρμογή? 

  • Like 1

1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες το βιντεο για περισσότερες λεπτομέρειες.

Τα καταστήματα πρέπει να έχουν το παρακάτω εργαλείο για να σου  μετρήσουν ακριβώς το πόδι. Αυτό είναι μια καλή αρχή.

61wC4Ew+jWL._AC_UL1000_.jpg

 

Από εκεί και πέρα η κατάληξη στην μπότα είναι θέμα δικό σου...το πιο σημαντικό είναι να μην βιαστείς να αγοράσεις.

  • Love 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να μας πεις : κιλά ,φυσικής κατάστασης ,επίπεδο στο σκι !

Αν κανείς σκι στη πίστα ,για 120-130 Φλεξ μαλον είσαι πολυυυ καλός ,για να έχεις την δυνατότητα να λυγίσεις η μπότα 120 ,η είσαι 110 κλ με πολύ καλή τεχνική !

Αν πάλι κανείς σκι εκτός (γιατί ρώτησες για walking mode) τότε 120 είναι απαραίτητο για ένας καλός σκιέρ και ας μη είναι τόσο βαρύς

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω να πιστεύω ότι ακόμη είμαι στα ίδια κιλά... ε και μέχρι τον Δεκέμβριο θα είμαι στα ίδια ?

Είμαι 85 κιλά και 1.85 ύψος σε καλή φυσική κατάσταση, μέτριο επίπεδο  ( θέλω να πιστεύω ότι κατεβαίνω τα εντός και τα εκτός του Παρνασσού με αξιοπρεπή τεχνική) Όταν το επιτρέπουν  οι συνθήκες προσπαθώ να κάνω περισσότερο εκτός άλλα είμαι περίπου στο 50-50


1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάρε το πολυυυυυ 100 φλεξ για να είσαι άνετος και όχι να ζωρηζεσε 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα είναι λίγο μαλακές?το λέω βάση της εμπειρίας με τις προηγούμενες μου μπότες που ήταν 120


1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι ,είσαι 85 κλ και δεν πιστεύω να πιέζεις τα πέδιλα στα όρια τους ,αν ναι θα ήταν καλά τα 120 για ένα έντονο σκι εντός πίστας ,αν όχι τα 100 είναι υπέρ αρκετά !

Παντα μιλάω βάση στα μέτρα σου που μας είπες και το επίπεδο σου και πάντα για ένα νορμαλ τουριστικό σκι 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, nicoski said:

Δεν θα είναι λίγο μαλακές?το λέω βάση της εμπειρίας με τις προηγούμενες μου μπότες που ήταν 120

Αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα ήταν οτι οι μπότες είναι μεγάλες για το πόδι σου,όχι οτι ήταν μαλακές.

2 hours ago, pepe karaivanov said:

Όχι ,είσαι 85 κλ και δεν πιστεύω να πιέζεις τα πέδιλα στα όρια τους ,αν ναι θα ήταν καλά τα 120 για ένα έντονο σκι εντός πίστας ,αν όχι τα 100 είναι υπέρ αρκετά !

Παντα μιλάω βάση στα μέτρα σου που μας είπες και το επίπεδο σου και πάντα για ένα νορμαλ τουριστικό σκι 

Παιδιά αφήστε τα flex και κοιτάτε να παιρνετε μπότες που ταιριάζουν στα πόδια σας.Σαν καλούπι και σαν νούμερο.

Οταν μετράτε σε μήκος τα πόδια σας να τα μετράτε χωρίς κάλτσες και να θυμάστε οτι μπότα 27-27.5 παιρνει αυτός

που το πόδι του ξεπερνά ξεκάθαρα τους 27 πόντους στο μετρητή.

Με πολύ αγάπη.

  • Like 1
  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνόντας το λίγο ακόμα και διαβάζοντας άλλες συζητήσεις του forum πιστεύω  ότι από άποψη τεχνικής βρισκομαι στο επίπεδο 5 του παρακάτω τεστ αλλά με περισσότερη ταχύτητα,  δεν ξέρω αν βοήθεια ως προς τι επίπεδο μπότα  να κοιταξω

 

Ευχαριστω πολύ!!

Edited by nicoski
  • Like 1

1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φλεξ 100 σε παει πολυ μακρια στην κλιμακα των επιπεδων. 

 

Εκτος απο την συμβουλη του να ταιριασεις το ποδι και την μποτα (που ειναι χρυσος), κατι που πολυς κοσμος παραβλεπει ειναι να ταιριασει και το σκι με την μποτα. Δεν εχει νοημα να εχεις σκι μαλακα σαν σερπαντινες και να εχεις 130 φλεξ μποτα, οπως δεν εχει νοημα να εχεις σκι σαν ραγες τραινου και να περιμενεις αποκριση απο 130 φλεξ μποτα.

  • Like 2
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, nicoski said:

Ψάχνόντας το λίγο ακόμα και διαβάζοντας άλλες συζητήσεις του forum πιστεύω  ότι από άποψη τεχνικής βρισκομαι στο επίπεδο 5 του παρακάτω τεστ αλλά με περισσότερη ταχύτητα,  δεν ξέρω αν βοήθεια ως προς τι επίπεδο μπότα  να κοιταξω

 

Ευχαριστω πολύ!!

Πολυ φιλικα παντα και χωρις καθολου ιχνος αντιπαραθεσης ! Αν πιστευεις οτι σε ενα επιπεδο πχ 5-6 αν σε δει καποιος δασκαλος θα εισαι σιγουρα πιο κατω...οπως οι περισσοτεροι δηλ.Δεν εχει σημασια αν κατεβαινει καποιος μια μαυρη πχ κουτρουβαλοντας και να λεει μετα ελα μωρε δεν εγινε τιποτα ,μια χαρα κατεβηκα ...Αυτο απλα δειχνει οτ αντεχεις το "ξυλο" ,αλλα απο την αλλη δεν κατεχεις την τεχνικη. Οπως ειπε και ο MaksM  μποτα και πεδιλο πρεπει να ταιριαζουν σε χαρακτηριστικα και μαλιστα καλυτερα ειναι να εχεις μια μποτα που ειναι πανω απο το πεδιλο ,παρα ενα πεδιλο που ειναι πανω απο την μποτα !!!Παντα φιλικα !!!

 

  • Love 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, maylo said:

Αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα ήταν οτι οι μπότες είναι μεγάλες για το πόδι σου,όχι οτι ήταν μαλακές.

Παιδιά αφήστε τα flex και κοιτάτε να παιρνετε μπότες που ταιριάζουν στα πόδια σας.Σαν καλούπι και σαν νούμερο.

Οταν μετράτε σε μήκος τα πόδια σας να τα μετράτε χωρίς κάλτσες και να θυμάστε οτι μπότα 27-27.5 παιρνει αυτός

που το πόδι του ξεπερνά ξεκάθαρα τους 27 πόντους στο μετρητή.

Με πολύ αγάπη.

Mailo ,ειμουν συγουρος ότι οι παλιές  μπότες του 120 φλεξ ήταν μεγάλες ,αλλά το παιδί λέει 185 ,ε λέω 28 είναι ένα νορμαλ νούμερο για 185 άντρας !

και το άλλο που με έκανε να πιστέψω ότι 28 είναι το νούμερο του είναι : αν του ήταν μεγάλες ,με έντονο καλό τεχνικά σκι,θα τον χτύπαγαν στα σημεία του αστραγάλου,της φτέρνες και αλλά ? 

  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!!

Δηλαδη μια μπότα που να ειναι τουλάχιστον όσο σκληρή όσο είναι το πέδιλο, αν μπορούσαμε να τα συγκρίνουμε? 


1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Με νέα δεδομένα κατευθείαν από το  site της  Nordica η ερώτηση του φίλου μας που ενδιαφέρεται για νέα μπότα!!!!! Η απάντηση σχετικά με το πλάτος της νέας Promachine 120Gv

https://www.nordica.com/men/boots/narrow-98mm/promachine/promachine-120-gw/

είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα καθώς οι μπότες με μέγεθος 26,5 27,5 και 28,5 έχουν το ίδιο  last

https://ibb.co/tzMykQj

 

 

Edited by Velissarios
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έιχα στείλει αντίστοιχη ερώτηση στις εταιρίες Lange and Tecnica σχετικά με το  last. Σήμερα μου απάντησε η Lange.

Η ερώτηση ήταν : Ποιο είναι το  last  σε μπότες μεγέθους 27,5  28,5 και 29,5;

Η απάντηση λέει:

Hello,
Thank you for your interest in our brand.
You can add around 2mm by size (27.5/28.5/29.5) of the shell.
Best regards,
Le service client Dynastar Lange !
98, Rue Louis Barran
38430 St Jean de Moirans – France

 

servlet.ImageServer?id=015D0000003uOLM&oid=00DD0000000nPq0&lastMod=1437495037000 servlet.ImageServer?id=015D0000003uOLP&oid=00DD0000000nPq0&lastMod=1437495037000 servlet.ImageServer?id=015D0000003uOLQ&oid=00DD0000000nPq0&lastMod=1437495037000
servlet.ImageServer?id=015D0000003uOLN&oid=00DD0000000nPq0&lastMod=1437495037000 servlet.ImageServer?id=015D0000003uOLS&oid=00DD0000000nPq0&lastMod=1437495037000 servlet.ImageServer?id=015D0000003uOLO&oid=00DD0000000nPq0&lastMod=1437495037000 servlet.ImageServer?id=015D0000003uOLN&oid=00DD0000000nPq0&lastMod=1437495037000 servlet.ImageServer?id=015D0000003uOLS&oid=00DD0000000nPq0&lastMod=1437495037000
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...