Jump to content
Χρήστος Λάππας

Απολογισμός χειμώνα 2019-20

Recommended Posts

(Ας την έχουμε και αυτή τη χρόνια στα αρχεία μας)
 

Ελεεινή και τρισάθλια σεζόν το 19-20 με υποτονική αρχή και μέση, και αναγκαστική διακοπή μαχαίρι όταν άρχισε επιτέλους να χιονίζει. Ο καιρός φέτος ήταν το απόλυτο χιονοδρομικό τρολ. Αν δεν κάνω λαθος, έβαλα τα λιγότερα σκι από τότε που ξεκίνησα το άθλημα.

Το μόνο που έσωσε την κατάσταση ήταν οι τρεις μέρες που κατάφερα να τσουλήσω στην Ελβετία-Γαλλία, με αποκορύφωμα την τελευταία επική πουδρομερα. Που να φανταζόμουν ότι 2 Μαρτίου θα έκανα το τελευταίο σκι της σεζόν...

 

10 ski όλα και όλα η πενιχρή συγκομιδή:

7 στον Παρνασσό (δεν αποσβέστηκε η ετήσια παρόλο που αγοράστηκε με την προσφορά). Δεν κατέβηκα ούτε μια φορά την 6, ή τη Σαχάρα, νομίζω αυτό τα λέει ολα.

1 πολύ δυνατή μέρα στο αγαπημένο Portes Du Sollei - Avoriaz με φανταστικό καιρο

1 καλή μέρα στο Diablerets - Villar με χαμηλή όμως ορατοτητα 

1 επική μέρα στο Crans Montana (Oh la la, la Poudre!)

C7B49C74-CFB5-4F49-87E0-0E805A54F8E5.gif

Ελπίζω και εύχομαι η επόμενη σεζόν να είναι καλύτερη από κάθε άποψη, και να μας βρει με υγεία και πολλά χιόνια!

 

  • Like 8

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλη μια χρονιά που στις Άλπεις ίσως οι καλύτερες συνθήκες ήταν κατά τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές. Όχι ότι δεν υπήρξαν και άλλες καλές ημέρες ή εβδομάδες στην υπόλοιπη σεζόν, αλλά υπήρξαν αρκετές κακές ή πολύ κακές ημέρες. Παράδειγμα η εβδομάδα που πήγε για σκι ο σύλλογος, συναγωνίζεται για την καλύτερη εβδομάδα του χιονοδρομικού έτους, ενώ η επόμενη συναγωνίζεται για την χειρότερη του έτους!

  • Like 5

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύνολο 6 μέρες φέτος.

2 Καλάβρυτα

3 Παρνασσό

1 ορειβατικό στο Helmos Ski Touring Classic

Τελευταίο σκι το ορειβατικό 22/2 !

Καλές μέρες όλες, με 2 πολύ καλές (όχι απαραίτητα χιονοδρομικά πολύ καλές αλλά από παρέα).

Η ημέρα του (πρώτου μου) ορειβατικού ξεχώρησε πραγματικά φέτος.

Του χρόνου με υγεία.

  • Like 5

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω παράπονο από την φετινή χρονιά....

Καμιά εικοσαριά στις Άλπεις όπου δεν μου έκατσε καμία κακή ημέρα και γνώρισα και 4 χιονοδρομικά στην Ελβετία που δεν είχα ξαναεπισκεφθεί. Και δύο Παρνασσοί ...... Νομίζω ότι δεν με παίρνει να γκρινιάξω που έχασα τον Μαρτιάτικο Παρνασσό (και ο Απρίλιος καλός θα έβγαινε). 

  • Like 3

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρα κανατε ολοι φετος τελικα (εστω και λιγο)

τι να πουμε κι εμεις που αναβαλαμε 3 ταξιδια. πρωτο Fiss ladis, μεσα Ιανουαριου, μιας και 5 μερες πριν φυγω μου τρακαραν το αμαξι.που με αυτο θα πηγαινα..

δευτερη αναβολη Fiss ladis (γρουσουζικο μου φαινεται,Θα το σκεφτω αν ξανακανω ποτε προσπαθεια να παω) 29/2 ηταν να παω, λογω των γεγονοτων στην Ιταλια που εσκασαςν στις 23/2

τριτη αναβολη Borovets (ετσι για να μην παει χαμενη η χρονια) που εκλεισε 2 - 3 μερες πριν παω...

 

Η πλακα ειναι οτι φορτωσα τα σκι στη μπαγκαζιερα 3 φορες φετος ?

 

 

 

Edited by amiklon
  • Confused 1
  • Sad 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρηστο εστω και τοσες φορες μια χαρα ηταν !Τι να πει κι ο Amiklon ...Τι  να πω και γω που μαζι με την κορη μου οι μερες που βαλαμε πεδιλα ηταν ...0 ,μηδεν ,zero, null, nul,нуль,nulla ...!!! Αυτη η χρονια, για μας συγκρινεται μονο με την χρονια που δεν ειχαμε ξεκινησει το σκι !!! χαχαχα 

Ελπιζω του χρονου να ειμαστε γεροι κι εμεις και ολη η παρεα του συλλογου και να απολαυσει ο καθενας με τον καλυτερο τροπο τις ημερες που διαθετει για να κανει σκι !!!

  • Like 4
  • Sad 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχεδόν κουβά και για μένα η φετινή χρονιά καθώς κατάφερα μόνο 6 Zermatt, 2 Καλάβρυτα και 1 Παρνασσό. Κρίμα γιατί οι δύο τελευταίοι μήνες είχαν έντονο ενδιαφέρον από πλευράς καιρού!

Μένουμε με την ελπίδα για την νέα χρονιά...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/23/2020 at 1:35 PM, amiklon said:

Μια χαρα κανατε ολοι φετος τελικα (εστω και λιγο)

τι να πουμε κι εμεις που αναβαλαμε 3 ταξιδια. πρωτο Fiss ladis, μεσα Ιανουαριου, μιας και 5 μερες πριν φυγω μου τρακαραν το αμαξι.που με αυτο θα πηγαινα..

δευτερη αναβολη Fiss ladis (γρουσουζικο μου φαινεται,Θα το σκεφτω αν ξανακανω ποτε προσπαθεια να παω) 29/2 ηταν να παω, λογω των γεγονοτων στην Ιταλια που εσκασαςν στις 23/2

τριτη αναβολη Borovets (ετσι για να μην παει χαμενη η χρονια) που εκλεισε 2 - 3 μερες πριν παω...

 

Η πλακα ειναι οτι φορτωσα τα σκι στη μπαγκαζιερα 3 φορες φετος ?

 

 

 

Πλακα πλακα, όταν κάνεις τον προγραμματισμό σου, ενημέρωσε μας να πάμε κάπου μακρυά.....

Πολύ ανάποδα σου έκατσε η σεζόν. Αλλά αυτό που σου έκατσε τον Ιανουάριο δεν ξέρεις πόσο το σκέφτομαι και για εμένα έστω ως μικρό ρίσκο πριν την αναχώρηση.... Αλλά δεν μπορούσε να βρεθεί εναλλακτική; Η η ασφαλεια να προβεί σε κάποια αντικατάσταση έστω και με δίκη σου συμμετοχή;

 

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/23/2020 at 7:33 PM, Velissarios said:

 

Αλλά δεν μπορούσε να βρεθεί εναλλακτική; Η η ασφαλεια να προβεί σε κάποια αντικατάσταση έστω και με δίκη σου συμμετοχή;

 

θα μπορουσα να παω με το αμαξι του αδελφου μου,αλλα επρεπε να παρω χιονολαστιχα (υποχρεωτικα για Αυστρια), σχαρες να τις αλλαξω ωστε να μπαινουν στο αμαξι του κλπ κπλ ,οπουε προτιμησα μα χασω την προκαταβολη του ξενοδοχειου (καπου 400) και να το μεταφερω για αργοτερα.....μακαρι βεβια να μην το εκανα, τουλαχιστον θα ειχα κανει σκι, πρωτη φορα που δεν επισασα χιονι μετα απο πολλα χρονια .,,.

  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, amiklon said:

Αλλά δεν μπορούσε να βρεθεί εναλλακτική; Η η ασφαλεια να προβεί σε κάποια αντικατάσταση έστω και με δίκη σου συμμετοχή;

 

θα μπορουσα να παω με το αμαξι του αδελφου μου,αλλα επρεπε να παρω χιονολαστιχα (υποχρεωτικα για Αυστρια), σχαρες να τις αλλαξω ωστε να μπαινουν στο αμαξι του κλπ κπλ ,οπουε προτιμησα μα χασω την προκαταβολη του ξενοδοχειου (καπου 400) και να το μεταφερω για αργοτερα.....μακαρι βεβια να μην το εκανα, τουλαχιστον θα ειχα κανει σκι, πρωτη φορα που δεν επισασα χιονι μετα απο πολλα χρονια .,,.

Εγώ πάντως δεν υπηρχε περίπτωση να χάσω την προκαταβολή (και την εκδρομή). Θα προτιμούσα με τα 400 να βάλω χειμερινά ελαστικά και να μου μείνουν.

Τωρα ειδικά για την συγκεκριμένη περίσταση και για τον συγκεκριμένο προορισμό, αν για καποιο λόγο θα δυσκολευόμουν με τα χειμερινα, θα ρίσκαρα το να πάω και να φυγω χωρίς χειμερινα. Να διευκρινήσω τι εννοώ (γιατί γενικά υποστηρίζω ανεπιφύλακτα την αγορά τους ειδικά όταν έχω ταξίδι στο εξωτερικό). Η πρόσβαση στο Fiss από τα σύνορα δεν είναι ούτε μακρινή ούτε προβληματική. Και επειδή είναι σε κυρία αρτηρία αν και δεν είναι αυτοκινητόδρομος, παρα πολύ δυσκολα θα έχει προβλημα. Θα μου πεις ότι τον ξερω τον δρομο και μου φαίνεται εύκολο...... Πιο δύσκολο είναι το ανέβασμα στο Fiss στα τελευταία 7-8 χιλιομετρα αν έχει κακές καιρικές συνθήκες, κάτι όμως αντιμετωπίσιμο σε τελευταία ανάλυση. Στον προορισμό σου δεν θα μετακινήσαι με το αυτοκινητο, όποτε μικρό το κακό.

Edited by mil
  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελος παντων, τωρα εκ των υστερων που δεν πηγα πουθενα, χαιρω πολυ, και χιονολαστιχα θα αγοραζα και σχαρες θα προσαρμοζα στο αλλο αμαξι...αν ηξερα οτι δεν θα κανω καθολου σκι,.δεν πειραζει, φανταζομαι οτι του χρονου που δεν θα εχω παει φετος, θα το ευχαριστηθω διπλα .Η πλακα ειναι οτι ο μαλακας που με τρακαρε, στο φαναρι σταματημενος εγω, πισω απο αλλο αμαξι, προσπαθησε μεσω ασφαλιστικης να ζητησει και χρηματα λογω ψυχικου τραυματος....γελουσε η εθνικη ασφαλιστικη μου, οταν μου το ελεγε...μιλαμε ο τυπος,οταν ηρθε η αστυνομια να καταγραψει την τρακα και του ελεγα οτι μιλουσε στο κινητο και δεν προσεχε, ειπε στους αστυνομους οτι απλως κοιτουσε κατι τιμολογια και αφερεθηκε!!!! και ρωτουσε...απαγορευεται να κοιτας τιμολογια κυριε αστυνομε?   τοσο βλακας!!!!!

  • Like 2
  • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χάλια τελείως, τρεις (3) Δίρφυ....... και μην φανταστείτε τίποτα κορυφές και τέτοια.... να εκεί γύρω από τα καταφύγια!!!!!!!!

 

Α!!!!!! και κάτι λίγες Val d'Isere - Levi - Are  και μία Montana και λίγες παραπάνω Ζερμάττ και μετά κλείσαν όλα!!!!! ευτυχώς δεν άντεχα άλλο......??

  • Like 1
  • Haha 6

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέτρια χρονιά αν και με έξυπνο προγραμματισμό (όταν ήταν εφικτός λόγω δουλειάς) και αρκετή δόση τύχης (λόγω καιρού και χιονοδρομικού) βγήκαν 11 μέρες στον Παρνασσό. Δύο ή τρεις καταβάσεις Σαχάρας και λουκι Δία τον Μάρτιο και κερασάκι στην τούρτα το Freeride World Qualifiers στις 13/3 που ήταν και η τελευταία μέρα λειτουργίας! 

Αν μου είχε κάτσει ο καιρός στο Καρπενήσι θα είχα και 2 μέρες παραπάνω αλλά χαλάλι.. (τότε σκεφτόμουν έχω 2 μήνες ακόμα χαχα που να ήξερα...)

Παραδόξως φέτος δοκίμασα να κολλάω δυο μέρες σερί και θεωρώ λειτούργησε καλύτερα από πλευράς κόστους και κόπωσης.

Στα θετικά της σεζόν ότι φόρεσα φώκιες μια δυο φορές έστω και αν ήταν απλά για να γλιτώσω περπάτημα σε περιφερειακή και από κάτω της, για την δοκιμή περισσότερο δηλαδή!

 

Χρήστο αφιερωμένη η φωτό για την Σαχάρα που έχασες, του χρόνου με υγεία!

GPTempDownload.thumb.JPG.91303e9a294d5eaa60d161dd26a7be05.JPG

Edited by Al_Foutzin
  • Like 6
  • Love 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 ημέρα  Kaltenbach- Hochzillertal, 4 ήμερες Δολομίτες από τις οποίες: 1 ημέρα Canazei-Val Gardena,  1ημέρα Buffare-Canazei-Arabba, 1 ημέρα Latemar ( Obereggen/Pampeago/Predazzo), ας είναι καλά ο panchristo με τις αναφορές του,  1 ημέρα Passo San Pellegrino ας είναι επίσης καλά και για την Ιταλία με τις πληροφορίες του ο Γιαννης Μίμμης yannisnm.

Στη Ελλάδα 2 ημέρες Παρνασσό.

Σύνολο 8.

Αν δεν είχαμε προλάβει να πάμε Ιταλία τέλος Ιανουαρίου θα είμαστε στο Δαφνί τώρα.

101327890_3079753015427374_9024682382975827968_o.jpg

Edited by kosaitis
  • Like 4
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λίγο το σκι φέτος, με το ζόρι 12 φορές, οι 6 Τυρόλο και οι 6 Παρνασσό. Ελπίζω να μην λέμε για την επόμενη σεζόν πόσο καλή ήταν η προηγούμενη! Αγνωσται αι βουλαί του ιού. Καλό και δροσερό καλοκαίρι σε όλους.

IMG_20200123_151456.jpg

  • Like 6

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/26/2020 at 12:02 PM, vangelis_k said:

Χάλια τελείως, τρεις (3) Δίρφυ....... και μην φανταστείτε τίποτα κορυφές και τέτοια.... να εκεί γύρω από τα καταφύγια!!!!!!!!

 

Α!!!!!! και κάτι λίγες Val d'Isere - Levi - Are  και μία Montana και λίγες παραπάνω Ζερμάττ και μετά κλείσαν όλα!!!!! ευτυχώς δεν άντεχα άλλο......??

και αντε μετά, τα πήγαινε-έλα Σουηδία. Πολύπλοκα τα έκανες όλα φίλτατε.?χαχαχαχ

  • Haha 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντίθετα με την πλειοψηφία, φέτος έκανα αρκετό σκι: 12 φορές (που είναι πάνω από το μέσο όρο για εμένα την τελευταία 20ετία). Ήλπιζα σε περισσότερο σκι φέτος γιατί είχα και περισσότερο χρόνο και πιο υγιής σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές.

3 Παρνασσό (που δεν πολυμετράνε γιατί όπως είπε και ο Λάππας, ούτε Σαχάρα, ούτε Καλλιόπη, ούτε Τυριά ούτε έστω έναν Δία)

2 Crans Montana (η μία επική μαζί με Λάππα, αλλά έχασα την μισή λόγω δουλειάς, η άλλη πιστοντόινγκ με 52+ΚΜ)

3 Diablerets - Villar

2 Grimetz - Zinal

1 Portes Du Sollei - Avoriaz

1 Leysin (σχετικά μικρό, περίπου 3 x XKΠ, αλλά όταν είναι άδειο λειώνεις).

 

  • Like 2
  • Love 1

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, gioand said:

και αντε μετά, τα πήγαινε-έλα Σουηδία. Πολύπλοκα τα έκανες όλα φίλτατε.?χαχαχαχ

Τέλος καλό........ Όλα καλά?

  • Like 1
  • Love 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μεσα σε ολα αυτα που ζουμε ας κανουμε και τον απολογισμο της χιονοδρομικης σεζον που μας περασε!7 ski οσο ο μεσος ορος μου δλδ καθε χρονια.τα 6 απο αυτα με πολυ καλη παρεα στη γαλλικη βουναρα του val d isere-tignes.φανταστικο πεδιο ατελειωτο αλλα με πολυ δυσκολο καιρο τις πιο πολλες μερες δυστηχως.ομιχλες αερα και πιστες μπαχαλοχιονων η χαρα του off piste για οσους το κανουν κεφι.εγω παντως κουραστηκα και σε συνδυασμο και με ενα ψιλοτραυματισμο ψιλοξενερωσα κιολας!σεφτε στην σεζον ειχα κανει στον παρνασσο σε μια ανελπιστα καλη μερα με την καλυτερη παρεα της ανιψιας μου!!αυτα για φετος!τωρα για του χρονου την υγεια μας να εχουμε και λιγο τυχη!το ski ειλικρινα ουτε με απασχολει σαν σκεψη.οποιος ζει απο τον τουρισμο ειμαι σιγουρος οτι θα με νιωσει...

  • Like 3
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/25/2020 at 2:44 PM, mil said:

Εγώ πάντως δεν υπηρχε περίπτωση να χάσω την προκαταβολή (και την εκδρομή). Θα προτιμούσα με τα 400 να βάλω χειμερινά ελαστικά και να μου μείνουν.

Τωρα ειδικά για την συγκεκριμένη περίσταση και για τον συγκεκριμένο προορισμό, αν για καποιο λόγο θα δυσκολευόμουν με τα χειμερινα, θα ρίσκαρα το να πάω και να φυγω χωρίς χειμερινα. Να διευκρινήσω τι εννοώ (γιατί γενικά υποστηρίζω ανεπιφύλακτα την αγορά τους ειδικά όταν έχω ταξίδι στο εξωτερικό). Η πρόσβαση στο Fiss από τα σύνορα δεν είναι ούτε μακρινή ούτε προβληματική. Και επειδή είναι σε κυρία αρτηρία αν και δεν είναι αυτοκινητόδρομος, παρα πολύ δυσκολα θα έχει προβλημα. Θα μου πεις ότι τον ξερω τον δρομο και μου φαίνεται εύκολο...... Πιο δύσκολο είναι το ανέβασμα στο Fiss στα τελευταία 7-8 χιλιομετρα αν έχει κακές καιρικές συνθήκες, κάτι όμως αντιμετωπίσιμο σε τελευταία ανάλυση. Στον προορισμό σου δεν θα μετακινήσαι με το αυτοκινητο, όποτε μικρό το κακό.

οχι ρε συ...χωρις χιονολαστιχα ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο...
καλυτερα να δωσεις λεφτα να παρεις χιονολαστιχα παρα να το ρισκαρεις...
αν μιας στις 1000 γινει κατι μετα μπλεκεις πολυ ασχημα

 

 


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλες οι παρακάτω είναι μισές μέρες μιας και το άλλο μισό baby sitting στο σαλέ.

Ξεκίνημα Χριστούγεννα "κλειστό χιονοδρομικό δεν έχει χιόνι" Παρνασσό παγοπίστα. 

Μετά χιόνισε και μέχρι των Φώτων έγραψα 8 μέρες με επικές πούδρες για 100 μέτρα μετά από 8 χλμ τραβέρσα μιας και το χιονοδρομικό είχε αποφασίσει να υπολειτουργήσει.

7 Flaine, 6 πιστομέρες, 1 πουδρομέρα (τελευταία μέρα), 1 μέρα speedflying μετά την πίστα. Όλα λιακάδα αλλά με παλιά "αξιοπρεπή" χιόνια

Άλλες 9 Παρνασσό μετά, νομίζω 2 ή 3 τις έλεγες πουδροκαταστάσεις αλλά μια μόνο ήταν καλή. 6 πιστομέρες, νομίζω οι 4 άξιζαν πολύ οι άλλες ήταν μάπα.

Έκανε σκι η κόρη μου, ένα μπριζολάκι 1950 από πάνω μέχρι κάτω με δάσκαλο αρκούδο από τους πράσινους. Κουβάλαγα παιδικά πέδιλα 17 φορές στο 1950, τα φόρεσε 3. H πιο όμορφη χρονιά σκι της ζωής μου.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8
  • Love 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/1/2020 at 6:30 PM, Δεν Ξενερώνω! said:

6 φορές στο St. Anton και 7 φορές Παρνασσό. Καλά πιστεύω ότι πηγε

ρε st anton πηγες φετος?

  • Haha 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/1/2020 at 12:42 PM, ΜΙΚ said:

Όλες οι παρακάτω είναι μισές μέρες μιας και το άλλο μισό baby sitting στο σαλέ.

Ξεκίνημα Χριστούγεννα "κλειστό χιονοδρομικό δεν έχει χιόνι" Παρνασσό παγοπίστα. 

Μετά χιόνισε και μέχρι των Φώτων έγραψα 8 μέρες με επικές πούδρες για 100 μέτρα μετά από 8 χλμ τραβέρσα μιας και το χιονοδρομικό είχε αποφασίσει να υπολειτουργήσει.

7 Flaine, 6 πιστομέρες, 1 πουδρομέρα (τελευταία μέρα), 1 μέρα speedflying μετά την πίστα. Όλα λιακάδα αλλά με παλιά "αξιοπρεπή" χιόνια

Άλλες 9 Παρνασσό μετά, νομίζω 2 ή 3 τις έλεγες πουδροκαταστάσεις αλλά μια μόνο ήταν καλή. 6 πιστομέρες, νομίζω οι 4 άξιζαν πολύ οι άλλες ήταν μάπα.

Έκανε σκι η κόρη μου, ένα μπριζολάκι 1950 από πάνω μέχρι κάτω με δάσκαλο αρκούδο από τους πράσινους. Κουβάλαγα παιδικά πέδιλα 17 φορές στο 1950, τα φόρεσε 3. H πιο όμορφη χρονιά σκι της ζωής μου.

φιλε μου...εχεις να κουβαλησεις ακομα...δεν φανταζεσαι...αλλα οντως αξιζει τον κοπο

εγω παντως φετος μονο 8 μερες στο St.Johann....μετα ηρτε ο ιος...

ασε που και αυτες μιες γιατι ξεροσταλιαζα μες το κρυο διπλα απο την παιδικη πιστα....

 

PS κατσε να δεις οταν τσουλησεις παρεα την 1η μπλε πιστα 

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...