Jump to content
vaggelis

Τα καλύτερα της Αυστρίας

Recommended Posts

Θεωρούνται Και Διατείνονται ότι είναι τα πλέον πολυτελή ( και καλημέρα ) της Αυστρίας ,μπορεί ναι αλλά και όχι ,
στο σύλλογο έχουμε  λάτρεις της Αυστρίας με διαφορετική άποψη ;

https://www.sno.co.uk/ski-resort/luxury-ski-resorts-austria/

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, vaggelis said:

Θεωρούνται Και Διατείνονται ότι είναι τα πλέον πολυτελή ( και καλημέρα ) της Αυστρίας ,μπορεί ναι αλλά και όχι ,
στο σύλλογο έχουμε  λάτρεις της Αυστρίας με διαφορετική άποψη ;

https://www.sno.co.uk/ski-resort/luxury-ski-resorts-austria/

 

Βαγγελη δυσκολη η απαντηση γιατι ολα ειναι υποκειμενικα......κατα την δικη μου υποκειμενικη αποψη ολα οσα αναφερει το δημοσιευμα ειναι χ.κ που εχουν να σου δωσουν υψηλες παροχες.....τωρα για το καλιτερο θα πρεπει να προσδιορισουμε τα κριτηρια με τα οποια γινεται μια αξιολογηση......συμφωνα με μια αλλη αναρτηση που εγινε στο φορουμ και αφορα το ISCHGL εγω (και οποιος αλλος)που ειναι μεθυστακας-λεφτας-και σκεπτομενος με το κατω κεφαλι μπορει να το επισκεπτεται??

Για το οτι ειναι μακραν πολλων αλλων σε επενδυσεις -εκσυχρονισμων νεων λιφτ (που ειναι και το βασικο για τους σκιερ)δεν γινεται αναφορα ....στα 5-10-20 κολομπαρα (που δεν σε υποχρεωνει κανεις να πας)....στηριζεται ολοκληρο λιβελογραφημα

  • Like 1
  • Haha 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως πέρσι πήγα πρώτη φορά σε χιονοδρομικό στο εξωτερικό,και στην Αυστρία ειδικότερα,και συγκεκριμένα στο Stubai και στο Schlick2000 πέρασα εξαιρετικά.Και είναι σίγουρο ότι θα ξαναπάω!!!!Τεράστιο μέγεθος,ο κόσμος απλωνόταν,μικρές αναμονές στους αναβατήρες.Η τιμή ήταν λίγο τσιμπημένη για "Ελληνική τσέπη" αλλά οι παροχές ήταν άριστες!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minutes ago, Sp said:

Εγώ πάντως πέρσι πήγα πρώτη φορά σε χιονοδρομικό στο εξωτερικό,και στην Αυστρία ειδικότερα,και συγκεκριμένα στο Stubai και στο Schlick2000 πέρασα εξαιρετικά.Και είναι σίγουρο ότι θα ξαναπάω!!!!Τεράστιο μέγεθος,ο κόσμος απλωνόταναναμ,μικρές ονές στους αναβατήρες.Η τιμή ήταν λίγο τσιμπημένη για "Ελληνική τσέπη" αλλά οι παροχές ήταν άριστες!

για την νεα σεζον αυτο θα ειναι το μεγαλυτερο προβλημα....η αναμονη στα λιφτ...εαν σε κεντρικες τηλεκαμπινες των 20-30-40 ατομων μπαινουν λογω κορωνοιου 3-5-6 ατομα η ουρα θα φθανει στο Innsbruck....ας ελπισουμε οτι μεχρι τοτε κατι θα εχει βρεθει

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι όντως.Όταν πήγα την πρώτη ημέρα ανέβηκα στην τηλεκαμπίνα με άλλα 2 άτομα.Κατέβηκα μόνος μου κατά τις 2 το μεσημέρι.Την επόμενη στην ίδια τηλεκαμπίνα ήμασταν 6 άτομα.Στην παλιά,στην Καινούρια που την πήρα από τον ενδιάμεσο σταθμό κατεβαίνοντας με τα σκι,ήταν μέσα καμια 10αρια αν δεν κάνω λάθος...Στο Schlick ήταν πιο χαλαρά...Τώρα και μέχρι να κυκλοφορήσει αποτελεσματικό εμβόλιο δε θα ρισκάρω να πάω έξω...Είχα ταξίδι τον Μάιο για Μαδρίτη που ακυρώθηκε,κι έμεινα με το voucher στο χέρι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχθές με φίλους και γνωστούς μιλούσαμε και αναφέρανε με καλά λόγια το Warth-Schrocken  στη Αυστρία  κάποιος που να έχει άποψη ....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, gianis50 said:

για την νεα σεζον αυτο θα ειναι το μεγαλυτερο προβλημα....η αναμονη στα λιφτ...εαν σε κεντρικες τηλεκαμπινες των 20-30-40 ατομων μπαινουν λογω κορωνοιου 3-5-6 ατομα η ουρα θα φθανει στο Innsbruck....ας ελπισουμε οτι μεχρι τοτε κατι θα εχει βρεθει

Αστα να πάνε άρχοντα !  Back to the roots! 

 

735E392C-1AC1-475D-976D-F6EEBD4ED294.jpeg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, vaggelis said:

Εχθές με φίλους και γνωστούς μιλούσαμε και αναφέρανε με καλά λόγια το Warth-Schrocken  στη Αυστρία  κάποιος που να έχει άποψη ....

οπως το παρεις

μεχρι πριν μερικα χρονια ηταν σουπερ...μικρο, με καλο υψομετρο (1.600 κ πανω) βορινες πιστες και νο1 στην Αυστρια για φρεσκο χιονι (λενε οτι τρωνε 11μ τον χρονο συνολικα).

Eπιπλεον ηταν  σχετικα φτηνο...ειδικα στα χωρια καπου 10 χλμ πριν εβρισκες πολυ φτηνα καταλυμματα

μετα ενωθηκε με το lech...τωρα πολλοι γκρινιαζουν...λενε οτι εγινε απλα ενα μεγαλο παρκινγκ για το lech...ελαχιστοι πανε πλεον για να κανουν σκι μονο εκει...ολοι πανε με προορισμο το lech....πολυ περισσοτερος κοσμος, η ζητηση ανεβηκε αλλα η προσφορα οχι κ τοσο κ οι τιμες εκτοξευτηκαν, αλλα επιπλεον οι παροχες δεν ανταποκρινονται στις τιμες κλπ κλπ

σε ξενο φορουμ διαβαζω πολλες γκρινιες πλεον.

παλια ειχα παει μερικες φορες, πλεον δεν...παντως και οι του Lech και οι του Warth δεν ειναι κ τοσο ευχαριστημενοι πλεον με ολη την φαση....

ειναι καθαρα ποτε θα πας, που θα μεινεις, ποσα εχεις να διαθεσεις κλπ κλπ κλπ

οπως ολα ισως...

 

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/13/2020 at 12:12 PM, vaggelis said:

Εχθές με φίλους και γνωστούς μιλούσαμε και αναφέρανε με καλά λόγια το Warth-Schrocken  στη Αυστρία  κάποιος που να έχει άποψη ....

Χιονοδρομικά μιλώντας..... η μεγαλύτερη συγκέντρωση μαύρων πιστών (αν και σχετικά κοντών) στο (vor)Arlberg. Aν έχεις όρεξη να τα κουβαλήσεις στην πλάτη ή να βάλεις φώκιες για καμιά 200αριά μέτρα, θα βρεις και εκτός.... χωρίς οδηγό (ο Θεός μαζί σου!!!!). Η κατάβαση για Schrocken, από τις ομορφότερες διαδρομές των Άλπεων!!!!! με μείον ότι χρειάζεται skibus για να επιστρέψεις σε λιφτ!!!!  Μακρυά από όλα, από μόνο του δεν θα μπορούσε να υποστηρίξει χιονοβδομάδα!!

  • Like 3

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την χιονοεβδομάδα την υποστηρίζει η ποιότητα και όχι η ποσότητα.

Βέβαια ο καθένας ψάχνει διαφορετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά. Πολύ συχνά βλέπω αρκετούς να ενδιαφέρονται απλά να περνάνε από διαφορετικά μέρη, δίχως να γνωρίζουν ούτε να απολαμβάνουν τα μέρη από τα οποία περνούν. Σε αρκετούς προσδοκία της δυνατότητας ότι μπορούν να διανύσουν χιονοδρομικά αποστάσεις μεγάλες και να πάνε και κάπου αλλού (που συνήθως μένει ανεκπλήρωτη), είναι το ακριβώς αντίθετο συναίσθημα που έχεις σε Ελληνικό χιονοδρομικό που είσαι αναγκασμένος να επαναλαμβάνεις κάθε μέρα την ίδια μικρή κατεβασιά.

Επίσης εξαρτάται από το τι προσμένεις από μια χιονοδρομική ημέρα. Να ανεβάσεις αδρεναλίνη, να αισθανθείς αθληταράς που διαρκώς κάνεις νέα προσωπικά ρεκόρ και να αντιμετωπίζεις ανταγωνιστικά την κάθε κατεβασιά, να σε δουν με τον νέο σου εξοπλισμό, ή να χαρείς τον τόπο που βρίσκεσαι, την παρέα με την οποία βρίσκεσαι, κλπ, κλπ. Διαφορετικά χαρακτηριστικά όχι μόνο από την ιδιοσυγκρασία του καθενός, αλλά και από την ηλικία και όχι μόνο.

Φυσικά και τα Warth-Schroecken μπορούσαν να υποστηρίξουν εβδομαδιαίο χιονοδρομικό τουρισμό, κάτι που έκαναν με μεγάλη επιτυχία. Απλά η δυνατότητα πρόσβασης στο Lech, είναι δημοφιλέστερος σε αυτούς που πληρώνουν πιο χοντρά, άρα και αποδοτικότερος. Αλλάζοντας τα τουριστικά χαρακτηριστικά του κάθε τόπου, αλλάζεις και πελατολόγιο κατά ένα ποσοστό.

Edited by mil
  • Like 5

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

η προσέγγιση του mil φυσικά και είναι ορθή αλλά δεν αφορά το ερώτημα  Που είναι εάν γνωρίζουμε ( έχουμε επισκεφθεί ) το η τα χιονοδρομικά και κατά την άποψη μας ποια είναι τα + η τα -  

για το Warth-Schroecken και ο Vaggelis k και ο turms έχουν ξεκάθαρη άποψη του ναι μεν αλλά κάνοντας κρητική στο χιονοδρομικό ο δε gianis50 αναφέρθηκε σε κάτι που γνωρίζει καλά και αυτό το λέω όχι γιατί έχω γνώση αλλά από κριτικέ που έχω διαβάσει για αυτόν  

στην δίκη μου υπέρ μακροχρόνια χιονοδρομική εμπειρία δύστυχος η ευτυχώς έχω αποφύγει την Αυστρία με μόνη εξαίρεση το st Anton και το Lech ήταν η εποχή που στα καρεκλάκια είχαμε κουβερτούλα με αρκετούς συμπατριώτες του τύπου #είμασταν στο Lech#δεν πάτησα ξανά και δεν νομίζω ότι τους έλειψε η παρουσία μου . Τέλος για το λόγω του ότι στο σύλλογο μας αρέσει και θελουμε την Αυστρία σκεφτόμουν να το ξανά τολμήσω και για  αυτό και οι ερωτήσεις μου 

ΥΓ μια συμβουλή ποτέ εκτός ... χωρίς τοπικό οδηγώ ....! Είναι ακριβό αλλά απαραίτητο 

ΥΓ 2 : κάποιος που

 

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.
Έχω δύο απόψεις επί του θέματος. Νομίζω και οι δύο έχουν και τα θετικά και τα αρνητικά.
Η μια που βρίσκει τους περισσότερους σύμφωνους, είναι να έχεις τη δυνατότητα να επισκέπτεσαι κι ένα διαφορετικό χκ κάθε χρόνο με σκοπό να το εξερευνήσεις και να αποκομίσεις τα θετικά και τα αρνητικά του. Είναι αυτό που λέμε "χιονοδρομικός τουρισμός"

Η δεύτερη που θα βρει λίγους υποστηρικτές, είναι ναι επισκέπτεσαι συχνά ένα συγκεκριμένο χκ και να ανακαλύπτεις τα μυστικά του!

Από τη μια μου αρέσει να επισκέπτομαι διαφορετικά χκ των Άλπεων κάθε φορά, όμως το να πηγαίνω σε ένα συγκεκριμένο όσο περισσότερο μπορώ, έχει μια άλλη γλύκα και θα το εξηγήσω. Είναι αυτό που λέμε "χιονοδρομικός προορισμός για την κ***α"

Ανακαλύπτεις εναλλακτικές διαδρομές, πλαγιές κλπ που μόνο αν είσαι θαμώνας εκεί, έχεις τη δυνατότητα.
Το διαπίστωσα φέτος που πήγα για 2η φορα Ischgl.Το ευχαριστήθηκα 10 φορές περισσότερο σε σχέση με την 1η φορα κι αυτό γιατί ήξερα να "διαβάζω" το βουνό και να πάω εκεί που δεν θα πήγαινα πριν επειδή δεν ήξερα που θα με βγάλει.

Σα να λες οτι στον Παρνασσό πας εκεί γιατί ξέρεις ότι θα σε βγάλει στο τάδε σημείο ενώ δε φαίνεται ενώ άλλοι δεν πάνε. Secret spots δηλαδη,.


Με αυτή τη λογική εγώ θα ήθελα να ξαναπάω σε χκ που ήδη έχω πάει με σκοπό να αποκομίσω τα μέγιστα από αυτό, από την άλλη όμως το να πας σε χκ που δεν έχεις πάει, έχει κι αυτό τη γλύκα του.

Μεγάλο δίλημμα τελικά!

  • Like 3

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/15/2020 at 10:44 AM, vaggelis said:

η προσέγγιση του mil φυσικά και είναι ορθή αλλά δεν αφορά το ερώτημα  Που είναι εάν γνωρίζουμε ( έχουμε επισκεφθεί ) το η τα χιονοδρομικά και κατά την άποψη μας ποια είναι τα + η τα -  

 

Αν ανατρέξεις στις δεκάδες επί δεκάδων δημοσιεύσεων, θα μπορέσεις να πάρεις σίγουρα πληροφορίες που θα ταιριάζουν στην δική σου ιδιοσυγκρασία. Δεν είναι δυνατόν κανείς να σου κάνει "υποδείξεις" με μια λίστα "+" ή "-", γιατί απλούστατα η κάθε τέτοια λίστα στηρίζεται σε δεδομένα που ταιριάζουν στον γράφοντα και όχι στον αναγνώστη.

Όλα τα χιονοδρομικά των Άλπεων, ακόμα και τα μικρά, είναι τόσο μεγαλύτερα από αυτά που έχουμε συνηθίσει, που θα ικανοποιήσουν τον καθένα μας. Συχνά το μέγεθος δεν συνάδει με την απόλαυση. Αντίθετα μικρότερα ΧΚ, κρύβουν περισσότερη "ησυχία", λιγότερη κοσμοσυρροή και αδρεναλίνη στο βουνό, η οποία δεν είναι το ζητούμενο για όλους. Τα συγκεκριμένα χιονοδρομικά που ανέφερε το άρθρο κρύβουν περισσότερη "ένταση", άρα στην περίπτωση σου που συνήθως επιζητείς κάτι περισσότερο αντισυμβατικό, μάλλον θα σου πρότεινα να τα αποφύγεις. Όσο μαζικότερος ο τουρισμός, τόσο περισσότερο χάνεται το τοπικό χρώμα.

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, panagiotis said:

Γεια χαρά σε όλους.
Έχω δύο απόψεις επί του θέματος. Νομίζω και οι δύο έχουν και τα θετικά και τα αρνητικά.
Η μια που βρίσκει τους περισσότερους σύμφωνους, είναι να έχεις τη δυνατότητα να επισκέπτεσαι κι ένα διαφορετικό χκ κάθε χρόνο με σκοπό να το εξερευνήσεις και να αποκομίσεις τα θετικά και τα αρνητικά του. Είναι αυτό που λέμε "χιονοδρομικός τουρισμός"

Η δεύτερη που θα βρει λίγους υποστηρικτές, είναι ναι επισκέπτεσαι συχνά ένα συγκεκριμένο χκ και να ανακαλύπτεις τα μυστικά του!

Από τη μια μου αρέσει να επισκέπτομαι διαφορετικά χκ των Άλπεων κάθε φορά, όμως το να πηγαίνω σε ένα συγκεκριμένο όσο περισσότερο μπορώ, έχει μια άλλη γλύκα και θα το εξηγήσω. Είναι αυτό που λέμε "χιονοδρομικός προορισμός για την κ***α"

Ανακαλύπτεις εναλλακτικές διαδρομές, πλαγιές κλπ που μόνο αν είσαι θαμώνας εκεί, έχεις τη δυνατότητα.
Το διαπίστωσα φέτος που πήγα για 2η φορα Ischgl.Το ευχαριστήθηκα 10 φορές περισσότερο σε σχέση με την 1η φορα κι αυτό γιατί ήξερα να "διαβάζω" το βουνό και να πάω εκεί που δεν θα πήγαινα πριν επειδή δεν ήξερα που θα με βγάλει.

Σα να λες οτι στον Παρνασσό πας εκεί γιατί ξέρεις ότι θα σε βγάλει στο τάδε σημείο ενώ δε φαίνεται ενώ άλλοι δεν πάνε. Secret spots δηλαδη,.


Με αυτή τη λογική εγώ θα ήθελα να ξαναπάω σε χκ που ήδη έχω πάει με σκοπό να αποκομίσω τα μέγιστα από αυτό, από την άλλη όμως το να πας σε χκ που δεν έχεις πάει, έχει κι αυτό τη γλύκα του.

Μεγάλο δίλημμα τελικά!

αυτο το εχουμε κατα κυριο λογο εμεις στην ελλαδα
απο οτι παρατηρω η πλειοψηφια των ξενων πανε παντα στο ιδιο ΧΚ...για χρονια, μην σου πω δεκαετιες..
η αληθεια ειναι οτι και εγω απο ελλαδα προσπαθουσα παντα να πηγαινω καθε φορα καπου αλλου
τωρα πια με παιδια βεβαια εινα αλλιως...ψαχνω ενα ΧΚ να βολευει, να εινα φτηνο κλπ κλπ....αν το βρω ποτε...και αν το βρω αναγκαστικα θα πηγαινουμε εκει....

αλλα το καθε τι εχει την γλυκα του...σιγουρα παντως την πρωτη φορα που πας καπου στις Αλπεις ψαχνεσαι...την 2η και ξη φορα στο ιδιο μερος περνας καλα...αλλα αυτο ισχυει για ολα 
 

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι διάφορες λίστες που αναφέρονται στα καλύτερα αλά ποτέ στα χειρότερα είναι χρήσιμο να επεξεργάζονται από συλλόγους σαν τον δικό μας ...  έτσι πιστεύω ! Τα υπόλοιπα είναι μια διάθεση κριτικής στο θέμα που αναρτήθηκε (σαν θέμα ) 
Τώρα mil δεν κατάλαβα πως και γιατί αναφέρεστε στην περίπτωση μου #στην περίπτωση σου που συνήθως επιζητείς κάτι περισσότερο αντισυμβατικό# δεν θυμάμαι να έχουμε συναντηθεί και να έχουμε κάνει σκι κάπου παρέα  για να γνωρίζεις , εάν χρειαστώ την βοήθεια σου θα περιοριστώ σε mail , τέλος ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου 

ΥΓ με την ανάρτηση επιδίωξα μια κριτική των χιονοδρομικών που φέρονται σαν τα καλύτερα , τα ακριβότερο , τα πολυτελέστερα της Αυστρίας 

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Turms said:

αυτο το εχουμε κατα κυριο λογο εμεις στην ελλαδα
απο οτι παρατηρω η πλειοψηφια των ξενων πανε παντα στο ιδιο ΧΚ...για χρονια, μην σου πω δεκαετιες..
η αληθεια ειναι οτι και εγω απο ελλαδα προσπαθουσα παντα να πηγαινω καθε φορα καπου αλλου
τωρα πια με παιδια βεβαια εινα αλλιως...ψαχνω ενα ΧΚ να βολευει, να εινα φτηνο κλπ κλπ....αν το βρω ποτε...και αν το βρω αναγκαστικα θα πηγαινουμε εκει....

αλλα το καθε τι εχει την γλυκα του...σιγουρα παντως την πρωτη φορα που πας καπου στις Αλπεις ψαχνεσαι...την 2η και ξη φορα στο ιδιο μερος περνας καλα...αλλα αυτο ισχυει για ολα 
 

Όταν ξαναπάς στο ίδιο μέρος, έχεις λυμένα πολλά από τα θέματα που συχνά σου τρώνε πολύ χρόνο αλλά και χιονοδρομικες μέρες. Ξερεις που θα πας να νοικιάσεις σκι για τα παιδιά, που θα βρεις τον δάσκαλο, θα είναι για τα παιδιά οικείο το περιβάλλον, ξέρεις που θα πας να φας, κλπ κλπ. Ξέρεις μια σειρά από λεπτομέρειες που δεν γνωρίζεις πηγαίνοντας κάπου την πρώτη φορά. Και από την στιγμή που είσαι ευχαριστημένος από το επίπεδο υπηρεσιών και το κόστος τους συχνά είναι καλύτερα να επαναλαμβάνεις την πετυχημένη συνταγή από το να επιζητάς να βρεις τα ίδια σε έναν τόπο που το βουνό μπροστά σου θα έχει άλλο όνομα. Δεν ισχύει ακριβώς αλλά σε σημαντικό ποσοστό, θα το έλεγα ότι «ο χορτασμένος γίνεται επιλεκτικός ενώ ο πεινασμένος κατεβάζει τα πάντα».

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγαλώνοντας και αποκτώντας υποχρεώσεις σταματάς να ταξιδεύεις...Μεγαλώνοντας αλλά χωρίς υποχρεώσεις συνεχίζεις να ταξιδεύεις .Δεν έχει σημασία εάν ταξιδεύεις για σκι η για να γνωρίσεις .. αρκετοί ταξιδεύουμε για να επιστρέψουμε και να διηγηθούμε νέες  εμπειριες   
αυτό ειναι που μέτρα, ....επιστρέφοντας να μεταφέρω Εμπειρίες ,αυτό είναι που ζητάμε να μάθουμε από τους ταξιδιώτες ...!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, mil said:

Όταν ξαναπάς στο ίδιο μέρος, έχεις λυμένα πολλά από τα θέματα που συχνά σου τρώνε πολύ χρόνο αλλά και χιονοδρομικες μέρες. Ξερεις που θα πας να νοικιάσεις σκι για τα παιδιά, που θα βρεις τον δάσκαλο, θα είναι για τα παιδιά οικείο το περιβάλλον, ξέρεις που θα πας να φας, κλπ κλπ. Ξέρεις μια σειρά από λεπτομέρειες που δεν γνωρίζεις πηγαίνοντας κάπου την πρώτη φορά. Και από την στιγμή που είσαι ευχαριστημένος από το επίπεδο υπηρεσιών και το κόστος τους συχνά είναι καλύτερα να επαναλαμβάνεις την πετυχημένη συνταγή από το να επιζητάς να βρεις τα ίδια σε έναν τόπο που το βουνό μπροστά σου θα έχει άλλο όνομα.

 προσυπογραφω ολα τα παρα πανω.....προσωπικα αυτα τα καταλαβα αφου περασαν 10 χρονια γυριζοντας σε διαφορετικα Αλπικα χ.κ τωρα που σκεπτομαι τι μ@%@#ες εχω κανει δεν ξερω αν πρεπει να γελαω η να κλαιω.....ηθελα μεσα σε μια εβδομαδα να γυρισω ολα τα φημησμενα χ.κ και φυσικα το μονο που εμενε ηταν το "εκανα" σκι στο  χ   ψ  χιονοδρομικο......απο την εμπειρια μου τωρα θα προτεινα μια εβδομαδα αφιερωμενη σε ενα μεγαλο χιονοδρομικο και οταν καποιος επισκεφθει τα περισσοτερα επιλεγει αυτο που του ταιριαζει καλιτερα από το να επιζητάς να βρεις τα ίδια σε έναν τόπο που το βουνό μπροστά σου θα έχει άλλο όνομα.

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, vaggelis said:

Μεγαλώνοντας και αποκτώντας υποχρεώσεις σταματάς να ταξιδεύεις...Μεγαλώνοντας αλλά χωρίς υποχρεώσεις συνεχίζεις να ταξιδεύεις .Δεν έχει σημασία εάν ταξιδεύεις για σκι η για να γνωρίσεις .. αρκετοί ταξιδεύουμε για να επιστρέψουμε και να διηγηθούμε νέες  εμπειριες   
αυτό ειναι που μέτρα, ....επιστρέφοντας να μεταφέρω Εμπειρίες ,αυτό είναι που ζητάμε να μάθουμε από τους ταξιδιώτες ...!

διαφωνώ...σε normal συνθήκες μπορείς να συνεχίσεις να ταξιδεύεις...
αλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, Turms said:

διαφωνώ...σε normal συνθήκες μπορείς να συνεχίσεις να ταξιδεύεις...
αλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα...

Αυτό είναι καλό ... αλλά όταν ταξιδεύεις ποτέ οι συνθετικές είναι normal 

δεν συμφωνώ ότι επισκέπτεστε τα ίδια μέρη μιας και βολεύτηκες .....αλλά γιατί το αγάπησες . ούτε και θα συμφωνήσω  ότι σε διαφορετικά βουνά αυτό που αλλάζει είναι το όνομα  ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχμ...

ποιος μπορεί να πει ποιο είναι το καλύτερο φαγητό ? Το καλύτερο κρασί ? Η καλύτερη τραγουδίστρια ? Το καλύτερο αυτοκίνητο?...etc. 

Αναζητείτε και σπαταλάτε ενέργεια για ένα θέμα που έχει χίλιες δυο παραμέτρους και κάποιες χιλιάδες «σωστές»  απαντήσεις. (!) 

…με το συμπάθειο ?

Edited by giannis-ski
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, giannis-ski said:

Εχμ...

ποιος μπορεί να πει πιο είναι το καλύτερο φαγητό ? Το καλύτερο κρασί ? Η καλύτερη τραγουδίστρια ? Το καλύτερο αυτοκίνητο?...etc. (η καλυτερη γκομενα) κτλ

Αναζητείτε και σπαταλάτε ενέργεια για ένα θέμα που έχει χίλιες δυο παραμέτρους και κάποιες χιλιάδες «σωστές»  απαντήσεις. (!) 

…με το συμπάθειο ?

τα ειπες ολα δουκα του Alberg......και εμεις τωρα με τι θα τρωγομαστε??....αντε βαλε καμια συνταγη gourmet γιατι εχω φλομωσει στο φασολι?

  • Haha 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gianis50 said:

τα ειπες ολα δουκα του Alberg......και εμεις τωρα με τι θα τρωγομαστε??....αντε βαλε καμια συνταγη gourmet γιατι εχω φλομωσει στο φασολι?

Όποιος δεν ξέρει τα καλύτερα σου έρχεται να του τα δείξεις.

  • Haha 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, giannis-ski said:

Εχμ...

ποιος μπορεί να πει ποιο είναι το καλύτερο φαγητό ? Το καλύτερο κρασί ? Η καλύτερη τραγουδίστρια ? Το καλύτερο αυτοκίνητο?...etc. 

Αναζητείτε και σπαταλάτε ενέργεια για ένα θέμα που έχει χίλιες δυο παραμέτρους και κάποιες χιλιάδες «σωστές»  απαντήσεις. (!) 

…με το συμπάθειο ?

σωστα...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..

αλλα αλλο τα ματια του λαγου, κ αλλα της κουκουβαγιας


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχα .. κολοκυθόπιτα , λαγούς με πετραχήλια, μάτια κουκουβάγιας με αλλά λόγια πάρτε το αυγό και κουρευτο   η από την πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλα 

εδω στάση Κολιάτσου ...κατεβαίνουμε  

τέλος να πούμε ότι η Αυστρία είναι διάσημη και για την ιστιοπλόια  και οποίος θέλει μπορεί να πάρει πληροφορίες 2B98F5B7-846C-41A3-874F-71A90D1AF6F7.gif.4ce6d5f506311418c8eaf3f733f24738.gif

ΥΓ αυτό είναι το προϊόν που θα έπρεπε να πωλούμε κατά εκατομμύρια των εκατομμυρίων ... αλλά ας το ξεχάσουμε ... 

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...