Jump to content
Χρήστος Λάππας

Μήπως είναι ο κορωνοϊός η χρυσή ευκαιρία για τον χειμερινό τουρισμό στην Ελλάδα;

Recommended Posts

Χειμερινός τουρισμός σημαίνει ολοκληρωμένο πακέτο ξενοδοχείου μετακινήσεων από και προς χιονοδρομικο , καρτεσ μετακινήσεις σε τουριστικά αξιοθέατα και όλα αυτά σε μια λογική τιμή για να ανθίσει και στην Ελλάδα ο χειμερινός τουρισμός 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, gatz said:

Χειμερινός τουρισμός σημαίνει ολοκληρωμένο πακέτο ξενοδοχείου μετακινήσεων από και προς χιονοδρομικο , καρτεσ μετακινήσεις σε τουριστικά αξιοθέατα και όλα αυτά σε μια λογική τιμή για να ανθίσει και στην Ελλάδα ο χειμερινός τουρισμός 

οσο κι αν ειμαστε συναισθηματικα δεμενοι με τα Ελληνικα χιονοδρομικα (μιας και εκει ξεκινησαμε μικροι και μας θυμιζουν τα νιατα μας και ομορφες στιγμες) πρεπει κανποια στιγμη να δουμε την πραγματικοτητα και να καταλαβουμε οτι ο ανταγωνισμος ειναι με μεγαλα χιονορδομικα, με πολλες πιστες, με μακριες πιστες, με τελεια πατηματα και φυσικα με υπηρεσιες για ακριβο τουρισμο.Ουτε φτηνες τιμες, ουτε λογικες τιμες..Ομορφα τα χιονοδρομικα της Ελλαδος ,(απο το τιποτα μια χαρα ειναι). αλλα ποτε δεν θα μπορεσουν να εχουν ανταγωνιστικο πλεονετκημα, μιας και δεν υπαρχει η δυνατοτητα απο την φυση του εδαφους για πιστες μηκους3,4,5 χιλιομετρων.Ειναι χαμενα απο χερι.Οποτε αρθρα που λενε οτι τωρα ειναι η ευκαιρια της Ελλαδος να αναδειξει και να προσελκυσει τουριστες χειμερινου τουριςμου (δηλαδη να αρχισουν να προτιμουν τον Παρνασσο,που απο την βαση του βλεπεις το 70% του χιονοδρομικου)ειναι κατα την γνωμη μου ή εκτος πραγμ,ατικοτητας ή ο συντακτης δεν εχει δει ποτε στην ζωη του τι σημαινει Ευρωπαικο-Αλπικο χιονοδρομικο, οποτε γραφει οτι του ερθει στο μυαλο , οτι φανταζεται οτι μπορει να συμβαινει....ή απλως γραφει ενα αρθρο για να χαιδεψει αυτια..Πως λενε οι πολιτικοι οτι η Αθηνα ειναι μια ομορφη πολη...κατι παρομοιο

 

Edited by amiklon
  • Like 2
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μην παρασυρόμαστε , ο χειμερινός τουρισμός δεν είναι απαραίτητα χιονοδρομία

θα πρέπει να εκμεταλλευτούν προϊόντα που έχουν πλεονέκτημα και μπορούν να ανταγωνιστούν το πολυδιαφημισμένο ελληνικό καλοκαίρι ,  ας ξεχάσουμε τον χειμώνα σε συνδυασμό με χιονοδρομικά κέντρα και ας παραμείνουν οι 2- 2,5 μήνες του χειμώνα για την ανασυγκρότηση μας η τέλος και ακόμα για την χειμερία νάρκη  

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, giannis-ski said:

Γαυροβαζελοκοτες - Τρίκαλα 0 - 1 ! ?

ετσι, να φανερωνομαστε το πως σκεφτομαστε

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, amiklon said:

οσο κι αν ειμαστε συναισθηματικα δεμενοι με τα Ελληνικα χιονοδρομικα (μιας και εκει ξεκινησαμε μικροι και μας θυμιζουν τα νιατα μας και ομορφες στιγμες) πρεπει κανποια στιγμη να δουμε την πραγματικοτητα και να καταλαβουμε οτι ο ανταγωνισμος ειναι με μεγαλα χιονορδομικα, με πολλες πιστες, με μακριες πιστες, με τελεια πατηματα και φυσικα με υπηρεσιες για ακριβο τουρισμο.Ουτε φτηνες τιμες, ουτε λογικες τιμες..Ομορφα τα χιονοδρομικα της Ελλαδος ,(απο το τιποτα μια χαρα ειναι). αλλα ποτε δεν θα μπορεσουν να εχουν ανταγωνιστικο πλεονετκημα, μιας και δεν υπαρχει η δυνατοτητα απο την φυση του εδαφους για πιστες μηκους3,4,5 χιλιομετρων.Ειναι χαμενα απο χερι.Οποτε αρθρα που λενε οτι τωρα ειναι η ευκαιρια της Ελλαδος να αναδειξει και να προσελκυσει τουριστες χειμερινου τουριςμου (δηλαδη να αρχισουν να προτιμουν τον Παρνασσο,που απο την βαση του βλεπεις το 70% του χιονοδρομικου)ειναι κατα την γνωμη μου ή εκτος πραγμ,ατικοτητας ή ο συντακτης δεν εχει δει ποτε στην ζωη του τι σημαινει Ευρωπαικο-Αλπικο χιονοδρομικο, οποτε γραφει οτι του ερθει στο μυαλο , οτι φανταζεται οτι μπορει να συμβαινει....ή απλως γραφει ενα αρθρο για να χαιδεψει αυτια..Πως λενε οι πολιτικοι οτι η Αθηνα ειναι μια ομορφη πολη...κατι παρομοιο

 

Όταν λέω ανταγωνιστικά πακέτα προφανώς γνωρίζουμε τις διαστάσεις των ελληνικών βουνών και προφανώς δεν τα συγκρίνουμε με τα αλπικά χιονοδρομικά , αλλά περιμένω ένα πακέτο που θα περιέχει ξενοδοχείο μεταφορά από και προς το χιονοδρομικο και σίγουρα καρτα σκι για να μην περιμένω στην ουρά για έκδοση .

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, gatz said:

Όταν λέω ανταγωνιστικά πακέτα προφανώς γνωρίζουμε τις διαστάσεις των ελληνικών βουνών και προφανώς δεν τα συγκρίνουμε με τα αλπικά χιονοδρομικά , αλλά περιμένω ένα πακέτο που θα περιέχει ξενοδοχείο μεταφορά από και προς το χιονοδρομικο και σίγουρα καρτα σκι για να μην περιμένω στην ουρά για έκδοση .

 

δεν απαντησα τοσο πολυ σε σενα, οσο στο ανθρωπο που εγραψε το αρθρο που μιλουσε για την χρυση ευκαιρια της Ελλαδος στον χειμερινο τουρισμο...λες και υπηρχε ποτε περιπτωση ο ξενος να ερθει εδω και να συνεχισει να ερχεται και να μην παει στα Αλπικα..Οταν βεβαια μιλας για ξενοδοχεια, πολυ καλα στη θεωρια, στη πραξη δεν υπαρχουν κοντα στα χιονοδρομικα τα Ελληνικα..Μονο κατι απαραδεκτες τουαλετες και παραγκες συναντας στα 3 5 πηγαδια , στη Βασιλιστα κλπ...Κατα τα αλλα, οσι την πατησαμε φετος και δεν πηγαμε πουθενα λογω κορονοιου, μια χαρα θα μας ερχοταν να μπορουσαμε να γυριζαμε τον χρονο πισω και να πηγαιναμε σε μια Βασιλιστα ?

Edited by amiklon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η άποψη μου είναι πως ο ξένος τουρίστας θα μπορούσε να έρθει στα ελληνικά χιονοδρομικά. Ένα βουνό όπως ο Παρνασσός, είναι ικανό να προσελκύσει κόσμο τόσο για τις lift-served όσο και για τις non-lift served διαδρομές του. Σαν χιονοδρομικό έχει πολύ ωραίο πεδίο και μπορώ να πω ότι σε σχέση με τα μικρά χιονοδρομικά (50-60κμ) που είναι στα πέριξ της Ζυρίχης είναι αρκετά κοντά σε δυνατότητες. Αν δημιουργηθεί ένα πακέτο που να συνδιάζει επίσκεψη π.χ. στους Δελφούς, στην Παύλιανη ή στην Οίτη για catski και στο γυρισμό Ακρόπολη θα μπορούσε να γίνει αρκετά ελκυστικό. Η προσωπική μου εμπειρία δείχνει πως υπάρχει ενδιαφέρον από ξένο κόσμο για κάτι τέτοιο αρκεί προφανώς να γίνει σοβαρός σχεδιασμός που θα οδηγήσει στην προσέλκυση του ανάλογου κοινού.

Ένα πολύ ωραίο παράδειγμα νομίζω είναι η διοργάνωση του Pierra Creta που μέσα σε λίγα χρόνια έχει γίνει πολύ δημοφιλής εντός και εκτός χώρας.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.skimo.gr/alpharhothetarhoalpha---alphapiomicronpsiepsiloniotasigma

Το σωστό λινκ. Αμικλον διάβασε το τώρα, και πες μου αν διαφωνείς σε κάτι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

http://www.skimo.gr/alpharhothetarhoalpha---alphapiomicronpsiepsiloniotasigma

Το σωστό λινκ. Αμικλον διάβασε το τώρα, και πες μου αν διαφωνείς σε κάτι.

το διαβασα και πριν, την ειπα την αποψη μου. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
το διαβασα και πριν, την ειπα την αποψη μου. 
Που διάβασες τότε να συνδέει, τον χειμερινό τουρισμό αποκλειστικά με τον χιονοδρομικό και να κάνεις τόσο βαρύς χαρακτηρισμούς για κάποιον που δεν ξέρεις;

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/16/2020 at 2:19 PM, amiklon said:

ετσι, να φανερωνομαστε το πως σκεφτομαστε

 

Για πες, για πες ... ?!? 

  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλώντας για χειμερινό ορεινό τουρισμό μέχρι στιγμή έχουμε αρκετή δραστηριότητα  αν αναλογιστούμε την πρόοδο που έχουμε στη Αράχοβα ,Μέτσοβο Ζαγοροχώρια , το Πηλιο Κλπκλπ 

δεν νομίζω ότι μας είναι εύκολο να πετύχουμε παραμονή και την διάρκεια αργιών .... ! Το πρόβλημα φυσικά είναι η αναρχία που επικράτησε στον Πολεοδομικό σχεδιασμό, αλλά αυτό δεν διαφέρει σε τίποτα από το αντιστοιχώ σχεδιασμό του καλοκαιρινού τουρισμού, η αναρχία και η υπερβολή είναι στο αίμα μας 

για την προωθήσει του ορειβατικού σκι σε συνδυασμό με άλλες δραστηριότητες ,

το προϊόν το έχουμε .υπάρχει διάθεση για επαγγελματική οργάνωση από ορισμένους ιδιώτες αλλά παραμένει ένα προϊόν σε χαμηλή αναγνωρισημότητα 

Θα έπρεπε και εμείς σαν σύλλογος να είχαμε δραστηριοποιηθεί,  αλλά ας μην ξύνω πληγές .... 

θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι άνθρωποι ποτέ δεν θα παύσουν να τρώνε και να ταξιδεύουν δεν νομίζω ότι υπάρχει επιδημία που θα αλλάξει αυτήν την ανάγκη 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Που διάβασες τότε να συνδέει, τον χειμερινό τουρισμό αποκλειστικά με τον χιονοδρομικό και να κάνεις τόσο βαρύς χαρακτηρισμούς για κάποιον που δεν ξέρεις;
 

εκρινα ενα δημοσιο κειμενο, αυτη ειναι η αποψη μου, δεν εβρισα κανενα και καλο θα ειναι να εκφραζουμε την αντιθετη μας αποψη.Δεν ειδα καμια επι της ουσιας απαντηση σε αυτο που εγραψα, περα απο ενα ειρωνικο σχολια περι καταγωγης (και μια απαντηση ακομη , με μια σειρα, να μην κουραζομαστε και πολυ, η ειρωνεια κανει την δουλεια της και χωρις επιχειρηματα,Ικανοποιει τα παθη και περναει ευχαριστα η ωρα,με μια σειρα ξεμπερδευεις).Ειδα και μια σοβαρη απαντηση απο καποιον που θεωρει οτι ο Παρνασσος ειναι καλο χιονοδρομικο για Ευρωπαικες οικογενειες.Δεν εχω να απαντησω κατι σε αυτο.Ο καθενας οτι θεωρει.Πιθανολογω οτι το κειμενο ειναι καποιου φιλου,γνωστου σας, γι αυτο και σας ενοχλησε αυτο που εγραψα...Επι της ουσιας, γνωριζετε φανταζομαι πολυ καλα, οτι τα χωρια των Αλπεων περα απο τις ημερες του σκι,εχουν τουρισμο ή λογω ποδηλατικων αγωνων ή λογω συνεδριων που γινονται πχ στη vale di fassa (περισυ εγινε παγκοσμιο συνεδριο μαγειρικης εκει) ή εχουν καλη οικονομια λογω τοπικης βιοτεχνιας (πχ η ξυλεια απο την περιοψη της v al di fiemme,παραγει τα πιο σπουδαια μουσικα οργανα αυτη την στογμη)..Απο την αλλη , αν ειναι τα βουνα μας να καταντησουν σαν τα νησια μας. που ο καθενας χτιζει οτι του ερθει στο κεφαλι, παρανομα, απλως για να κανει μια ομορφη αρπαχτη, τοτε καλυτερα να παρακμασουν τουριστικα.Ενα σχεδιο για αναπτυξη χειμερινου τουρισμου, θελει νομοθετικο πλαισιο για το τι και που θα χτιστει, θελει ελεγχο απο αρχες για τους εξυπανκιδες παραβατες  , θελει μακροχρονιο σχεδιασμο και οχι μεσα σε ενα χρονο λογω μιας πανδημιας.Επαναλαμβανω  λοιπον οτι το κειμενο του αρθρου μου φανηκε πολυ επιφανειακο, απο εναν ανθρωπο που δεν μπορει να φανταστει τοι η αναπτυξη θελει σχεδιασμο, νομοθεσια, οραμα και χρονο.Αυτο εγραψα, δεν εβρισα, δεν χαρακτηρισα την  προσωπικοτητα του και αν αυτο καταλαβατε, λυπαμαι.χαρακτηρισα τα επιχειρηματα του. Αλλα τα συμπερασματα μου θα τα κραταω για μενα απο εδω και περα, μιας και απο οτι καταλαβαινωμ τα μεγαλα κειμενα κουραζουν,οι αντιθετες γνωμες ενοχλουν. Τελος πιστευω οτι η μελλοντικη ιστορια θα δειξει αν εχω δικιο σε αυτο που εγραψα ή αδικο,αλλα ειμαι σιγουρος οτι τα παιδικα ονειρα,οι αφελεις προτασεις,δεν παραγουν ουσιαστικο εργο,αλλα παραμενουν ονειρα με τα οποια αλλοι γελανε με την αφελεια τους και αλλοι τα πιστεουν.

Edited by amiklon
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάθε πλάνο ανάπτυξης θέλει μελέτη και στον καλοκαιρινό και στον χειμερινό τουρισμό. Δυστυχώς έχουμε αποδείξει εκ του αποτελέσματος την έλλειψη φαντασίας και στόχων. Δεν έχουμε όραμα για την επόμενη μέρα και περιχαρακώνουμε τον μικρόκοσμο μας αντί να ανοιγόμαστε σε ευρύτερους ορίζοντες. Η αλλιώς αποτύχαμε να διώξουμε τους αποτυχημένους. Αρκετά θεωρητικό για να γίνει εύκολα κατανοητό.

Στο δικό μας χιονοδρομικό μικρόκοσμο του Παρνασσου, αν και το βουνό έχει υπολογίσιμες χιονοδρομικες δυνατότητες, παραμένει εξαιρετικά περιορισμένο έναντι αυτού που θα μπορούσε να προσφέρει. Δυνητικά θα μπορούσε να είναι πόλος έλξης ορισμένων χιονοδρόμων που έχουν την διάθεση να ταξιδέψουν για περισσότερο από ένα διήμερο, κυρίως για διαπιστώσει το παράδοξο (ενός μέσου ευρωπαϊκού μυαλού) οτι έχεις την δυνατότητα να κάνεις σκι σε μια χώρα που εκτιμάς ότι έχει αποκλειστικά θάλασσα και καλοκαίρι. Το ερώτημα είναι αν έχεις να προσφέρεις κάτι παραπάνω. Και η απάντηση στο ερώτημα αυτό είναι σαφέστατα ΟΧΙ. Θα θέλαμε, αλλά ακομα δεν έχουμε δημιουργήσει τις προϋποθέσεις.

  • Like 3

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites



Οποτε αρθρα που λενε οτι τωρα ειναι η ευκαιρια της Ελλαδος να αναδειξει και να προσελκυσει τουριστες χειμερινου τουριςμου (δηλαδη να αρχισουν να προτιμουν τον Παρνασσο,που απο την βαση του βλεπεις το 70% του χιονοδρομικου)ειναι κατα την γνωμη μου ή εκτος πραγμ,ατικοτητας ή ο συντακτης δεν εχει δει ποτε στην ζωη του τι σημαινει Ευρωπαικο-Αλπικο χιονοδρομικο, οποτε γραφει οτι του ερθει στο μυαλο , οτι φανταζεται οτι μπορει να συμβαινει....ή απλως γραφει ενα αρθρο για να χαιδεψει αυτια..
 




Συνδέεις ΕΣΎ τον χειμερινό με τον χιονοδρομικό τουρισμό! Ο Βασίλης ΌΧΙ! κάνοντας ΕΣΥ αυτήν την σύνδεση , χαρακτηρίζεις με βαριές εκφράσεις ,τις απόψεις και κατά συνέπεια, τον Βασίλη.....για κάτι που δεν έγραψε αυτός!! αλλά ,εσύ κατάλαβες!!!!!

Ειδικά η πρώτη σου απάντηση, είναι όχι μόνο άτοπη, αλλά απλά θες να μας γράψεις πόσο καλά γνωρίζεις τα χκ στις Άλπεις!!! Απορω πως μερικοί, εν έτη 2020, νομίζετε ότι μόνο εσείς, είστε προνομιούχοι, και έχετε επισκεφτεί χκ στις Άλπεις!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Το ερώτημα είναι αν έχεις να προσφέρεις κάτι παραπάνω. Και η απάντηση στο ερώτημα αυτό είναι σαφέστατα ΟΧΙ. Θα θέλαμε, αλλά ακομα δεν έχουμε δημιουργήσει τις προϋποθέσεις.

 

Εδώ διαφωνώ. Η Ελλάδα έχει να προσφέρει ,.ήδη ,σίγουρα κάτι παραπάνω. Όλα αυτά που την κάνουν κορυφαίο καλοκαιρινό προορισμό, που δεν είναι μόνο οι παραλίες, υπάρχουν και τον χειμώνα. Αν αυτά, μπορούν να συνδυαστούν με τα μικρά, αλλά άψογα σε λειτουργία, χκ μας, σίγουρα θα είναι ένα ελκυστικό πακέτο, για οικογένειες με μικρά παιδιά, αρχάριους και συνταξιούχους, που τα πολλά χμ χμ πιστών ,δεν τους ενδιαφέρουν και στις Άλπεις τζάμπα τα πληρώνουν!. Μένει να λειτουργήσουμε τα χκ μας σωστά......όχι όπως τώρα αλλά και όσο θυμάμαι, πλην ελαχίστων για μικρή περίοδο εξαιρέσεων....

 

ΥΓ ήδη για ορειβατικό , θεωρείται ένας πολύ καλός προορισμός. Χρειάζονται απλά πιο πολλά καταφύγια να λειτουργούν στην διάρκεια του χειμώνα.

 

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:


 

 

 

 


Συνδέεις ΕΣΎ τον χειμερινό με τον χιονοδρομικό τουρισμό! Ο Βασίλης ΌΧΙ! κάνοντας ΕΣΥ αυτήν την σύνδεση , χαρακτηρίζεις με βαριές εκφράσεις ,τις απόψεις και κατά συνέπεια, τον Βασίλη.....για κάτι που δεν έγραψε αυτός!! αλλά ,εσύ κατάλαβες!!!!!

Ειδικά η πρώτη σου απάντηση, είναι όχι μόνο άτοπη, αλλά απλά θες να μας γράψεις πόσο καλά γνωρίζεις τα χκ στις Άλπεις!!! Απορω πως μερικοί, εν έτη 2020, νομίζετε ότι μόνο εσείς, είστε προνομιούχοι, και έχετε επισκεφτεί χκ στις Άλπεις!!!!

 

 

 

διαβασα την πρωτη απαντηση, την ξαναδιαβασα, Ελληνικα ξερω, δεν βλεπω αυτα που μου λετε.Ο Βασιλης δεν ξερω ποιος ειναι, εγω ξερω οτι απαντησα σε ενα δημοσιευμενο αρθρο. Το αρθρο μιλαει για Ευρωπαιους τουριστες και πως θα τους προσελκυσει η Ελλαδα. (που πανε οπως γνωριζουμε στις Αλπεις) οποτε για αυτο τον λογο μιλησα για τις Αλπεις.Τις βαριες εκφρασεις δεν τις βλεπω, μια υπερβολη στην αναγκη υπερσασπισης ενος αφελους αρθρου βλεπω.δικαιωμα σας, σας καταλαβαινω απολυτα, οταν μπλεκει το συναισθημα, πολλες φορες παρεξηγουμε τον αλλον. Σας εγραψα και για τον τουρισμο στο βουνο, το τι κανουν οι ξενοι (τους οποιους τους θελει το αρθρο αμεσα σαν πελατες).Σας εγραψα για την τοπικη οικονομια των χωριων που ειναι διπλα σε χιονοδρομικα...σας εκνευρισα φαινεται μιας και θεωρειτε οτι το κανω για επιδειξη, μιας και θεωρειτε οτι εχουν ολοι οι ανθρωποι την αναγκη επιδειξης.Πιθανον να εχετε επισκεφτει  περισσοτερα χιονοδρομικα, οποτε τοτε θα μεινω με την απορια, πως ειναι δυνατον, μετα απο τοσες επισκεψεις που κανατε, να θεωρειτε οτι λογω κορονοιου θα ειχαμε μια ευκαιρια να τους χτυπησουμε, δηλαδη να μου λετε, οτι ο Ιταλος,Γαλλος, Αυστριακος, δεν θα παει στα χιονοδρομικα που απεχουν 100-200 χιλιομετρα απο το σπιτι του,αλλα θα ερθει στην Ελλαδα, για να δει και λιγη ιστορια...Εκτος αν θεωρουμε οτι οι ξενοι, δεν εχουν ιστορια, μουσεια, πολιτιστικες δραστηριοτητες ωστε να τις συνδιασει καποιος,,,βλεπω το αφελες σλογκαν ¨η Ελλαδα ειναι η πιο ομορφη χωρα του κσομου¨" εχει πιασει τοπο..   

υ.γ μπορειτε να με διαγραψατε, εξαλλου δεν μου ειναι ευχαριστο να μου μιλανε με ΕΣΥ και ΕΣΥ,-γενικα τις φωνες τις υστεριες και τους καυγαδες τους αποφευγω,  δεν το καταφερα απο μονος μου, τις υπεροχες φωτο απο τις εκδρομες σας , καθως και τους διαλογους για το που θα πατε κλπ, μπορω να τα διαβασω και σαν επισκεπτης,οποτε δεν θα χασω την προσωπικη μου διασκεδαση.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

 

Κύριε υπουργέ

Η οικονομική κατάσταση των ελληνικών χιονοδρομικών κέτρων σήμερα είναι από κρίσιμη ως άθλια. Υπό τις συνθήκες αυτές δεν υπάρχει καμία απολύτως δυνατότητα να γίνουν νέες επενδύσεις από τα ταμία των ίδιων των χιονοδρομικών, παρόλο που στη χώρα μας ο αριθμός των χιονοδρόμων αυξάνεται κάθε χρόνο θεαματικά

 

Το πρωτο κειμενο (draft) που εγραψε ο Σωτηρης Γιαννοπουλος (εκδοτης Greek Ski Resorts) και ο Κωστης Γκορτζης (makalu) για ενα υπομνημα προς τον τοτε υπουργο Τουρισμου Δ. Αβραμοπουλο. Οκτωβριος 2005. Δεν εχει προστεθει κατι σημαντικο (εκτος αν θεωρουμε το λιφτακι στη Σαχαρα σημαντικο). Εχουν γινει καποιες σημαντικες αντικαταστασεις αναβατηρων, αλλα καμμια προσθηκη/επεκταση.

Τοτε θεωρησαμε οτι επρεπε να προτεινουμε την επεκταση των 5 μεγαλυτερων ΧΚ σε τουλαχιστον 50 χλμ πιστων και σε εφαρμογη ορεινου Τουρισμου 4 εποχων και υποστηριξη για τουρισμο εβδομαδος.

Το 2006 με πρωτοβουλια του Αλεξη, το υπομνημα του Greek Ski Resorts αποτελεσε σχεδον αυτουσιο τη βαση των θεσεων του ΕΣΤΧ για την αναβαθμιση της Ελληνικης Τουριστικης Χιονοδρομιας. Σχεδον 15 χρονια πριν!

Αν αλλαξε κατι, ηταν οτι ξεραθηκαν τα λεφτοδεντρα με την κριση, πολυ αμφιβαλλω αν μπορουμε πλεον να δεχθουμε την εκτιμηση για 350.000 χιονοδρομους στην Ελλαδα.

Οποτε ΧΚ 50-70 χλμ ξεχαστε τα

Τουρισμο εβδομαδος με 15-20 χλμ ΧΚ ξεχαστε το

Τουρισμο 4 εποχων... που? Νομιζω οτι υπαρχει μια ελπιδα αλλα χρειαζεται τοσο σχεδιασμο, τοση φροντιδα, τοσο συντονισμο, που θα πρεπει να γινουν οι Ελληνες ...Κορεατες. Σχεδον το ξεχναμε...

Rooms to let/Touring skis to let/Mountain Guides to let. αυτο ταιριαζει στην νοοτροπια μας, ισως βρεθει ενας μερακλης να το κανει. Αλλα με την χιονοκαλυψη που εχουν τα βουνα μας (μιλαω για Παρνασσο, 3-5, Καιμακ) ουτε 3 μηνες το χρονο ski-in/ski-out απο καποιο σαλεδακι στα Αγραφα/Πινδο καπου... Στο μυαλο μου, μονο το Ski Touring εχει μια ελπιδα στη σημερινη οικονομικη πραγματικοτητα.Telemark κανείς? Telemark κάνεις?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Συνδέεις ΕΣΎ τον χειμερινό με τον χιονοδρομικό τουρισμό! Ο Βασίλης ΌΧΙ! κάνοντας ΕΣΥ αυτήν την σύνδεση , χαρακτηρίζεις με βαριές εκφράσεις ,τις απόψεις και κατά συνέπεια, τον Βασίλη.....για κάτι που δεν έγραψε αυτός!! αλλά ,εσύ κατάλαβες!!!!!

 

 

 

Έχει κρυφτεί κάποιο μήνυμα;

Πού ακριβώς είναι οι βαριές εκφράσεις ρε παιδιά να τις διαβάσουμε κι εμείς.

Ο Βασίλης είναι ο αρθρογράφος του επίμαχου άρθρου;

Γρηγόρη, κι εμένα το άρθρο μου φαίνεται ουτοπικό. Μόνο θεωρία. Αλλά αυτή είναι η άποψή μου για πολλούς λόγους. Δεν υποχρεούται κανείς να την υιοθετήσει. Έχω όμως δικαίωμα να γελάω με τη σύγκριση ελληνικών και ξένων χ/κ, αφού τη θεωρώ ανόμοια/αστεία/άδικη. Τί να κάνουμε τώρα; Να μή λέμε ούτε την άποψή μας;

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανήκω στη μειονότητα, αυτή των ufo για κάποιους, που θεωρεί τη χώρα μας (χωρίς κανένα ίχνος "εθνικισμού") ότι είναι από τις πολύ τυχερές, σε ότι αφορά τη γεωμορφολογία της.

Και εμείς, ειδικά οι χιονοδρόμοι, ακόμα πιο τυχεροί.

Σε μια χώρα, λίγο πάνω από την Αφρική, υπάρχει η δυνατότητα για όλους τους κάτοικους των αστικών κέντρων της (με εξαίρεση αυτών των νησιών μας), να βρίσκονται σε ένα χιονοδρομικό -έστω και αυτών των μικρών δυνατοτήτων, των ελληνικών χ.κ.-, σε μια απόσταση max 2½ ωρών από τη πόρτα του σπιτιού τους. Και στην ίδια, χρονικά, απόσταση να έχουν και μια υπέροχη παραλία.

Ειδικά, όταν υπάρχει και η δυνατότητα του ορειβατικού ski / snb, η χώρα μας, ΝΑΙ, είναι ένας μικρός παράδεισος. Πράγμα που επιβεβαιώνεται και από ξένους χιονοδρόμους (ufo και αυτοί...) που επισκέπτονται τα βουνά μας. Για κάποιους, λίγους, που έχουν συνδυάσει ski & θάλλασα την ίδια μέρα φαντάζει υπέροχο.

Κρίμα, ως Έλληνες χιονοδρόμοι, να μην εκτιμάμε αυτό που έχουμε. Δεν υποστηρίζω ότι δε χωρά βελτίωση το "προϊόν". Σε καμία περίπτωση. Άλλωστε, για αυτό το σκοπό δημιουργήθηκε ο Ε.Σ.ΤΟΥ.Χ. μας. Αλλά να υποτιμάμε έτσι αυτό που έχουμε με ξεπερνά.

Ίσως να φταίει ότι η "χιονοδρομική ευτυχία", για μένα και κάποια ακόμα ufo, δεν έρχεται μόνο με τα εκατοντάδες χιλιόμετρα πιστών κάποιου χιονοδρομικού που βρίσκομαι. Κόντρα στα standar των περισσότερων χιονοδρόμων.

Ευτυχείτε ?

 

Edited by ALCATRAZ
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ΑΛΕΞΗΣ said:

Έχει κρυφτεί κάποιο μήνυμα;

Πού ακριβώς είναι οι βαριές εκφράσεις ρε παιδιά να τις διαβάσουμε κι εμείς.

Ο Βασίλης είναι ο αρθρογράφος του επίμαχου άρθρου;

Γρηγόρη, κι εμένα το άρθρο μου φαίνεται ουτοπικό. Μόνο θεωρία. Αλλά αυτή είναι η άποψή μου για πολλούς λόγους. Δεν υποχρεούται κανείς να την υιοθετήσει. Έχω όμως δικαίωμα να γελάω με τη σύγκριση ελληνικών και ξένων χ/κ, αφού τη θεωρώ ανόμοια/αστεία/άδικη. Τί να κάνουμε τώρα; Να μή λέμε ούτε την άποψή μας;

κανενα μηνυμα δεν εχει κρυφτει...Οι βαριες εκφρασεις που με κατηγορησαν ειναι οτι διαβασες...Αρχιζω να πιστευω οτι δεν ειναι θεμα συναισθηματικο που διαφωνησα με την λογικη του αρχικου αρθρου, αλλα σαφεστατη ελειψη κατανοησης ενος κειμενου πυ εγραψα και ανικανοτητα κριτικης διαθεσης...δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο...ποτε δεν ειναι αργα για αυτοβελτιωση////

@alcatraz.  Mια προσεκτικη αναγνωση του τι εγραψα θα ηταν πολυ απλο για να καταλαβεις οτι συμφωνω μαζι σου κι εσυ μαζι μου

σο κι αν ειμαστε συναισθηματικα δεμενοι με τα Ελληνικα χιονοδρομικα (μιας και εκει ξεκινησαμε μικροι και μας θυμιζουν τα νιατα μας και ομορφες στιγμες) πρεπει κανποια στιγμη να δουμε την πραγματικοτητα ...) ετσι ξενικησα....αυτο δεν ειναι απαξιωση,αυτο ειναι μια πραγματικοτητα. Εκτος αν δεν ξερουμε τις εννοιες ων λεξεων, ουτε για αυτο μπορω να κανω κατι.

 

να πω κι εγω ενα κριμα,,,,πολλα κριματα διαβασα...Κριμα που δεν υπαρχει η δυνατοτητα απο τον συλλογο να καταλαβει το προιον που εχει κριμα που νομιζει οτι εχει ενα ανταγωνιστικο προιον που θα προσελκυσει τους Ευρωπαιους.Αυτο δεν θα γινει ποτε.Κριμα επειδη η ελλειψη της αναγνωρισης της πραγματικοτηας, δημιουργει λανθασμενες εντυπωσεις και λανθασμενους (μελλοντικους ) σχεδιασμους.. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα χιονδρομικα εχουν φτασει στο σημειο που εφτασαν..Τελικαδεν εχουν μονο οι κυβερνησεις ευθυνες....

ν

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...