Jump to content
Χρήστος Λάππας

Μήπως είναι ο κορωνοϊός η χρυσή ευκαιρία για τον χειμερινό τουρισμό στην Ελλάδα;

Recommended Posts

-Off topic-

Amiklon, δεν αναφέρθηκα σε εσένα, προσωπικά. Μη δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις & παρεξηγήσεις από το τίποτα.

Γενικότερη τοποθέτηση ήταν η δικιά μου, απέναντι στη κυρίαρχη & σεβαστή άποψη των περισσότερων Ελλήνων χιονοδρόμων.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites



Έχει κρυφτεί κάποιο μήνυμα;
Πού ακριβώς είναι οι βαριές εκφράσεις ρε παιδιά να τις διαβάσουμε κι εμείς.
Ο Βασίλης είναι ο αρθρογράφος του επίμαχου άρθρου;
Γρηγόρη, κι εμένα το άρθρο μου φαίνεται ουτοπικό. Μόνο θεωρία. Αλλά αυτή είναι η άποψή μου για πολλούς λόγους. Δεν υποχρεούται κανείς να την υιοθετήσει. Έχω όμως δικαίωμα να γελάω με τη σύγκριση ελληνικών και ξένων χ/κ, αφού τη θεωρώ ανόμοια/αστεία/άδικη. Τί να κάνουμε τώρα; Να μή λέμε ούτε την άποψή μας;


Το άρθρο Αλέξη είναι επωνυμο, Σιδέρης.Β

Εγραψε

"Αν θέλουμε να συνοψίσουμε κάποια από τα πλεονεκτήματα θα έλεγα ότι οι χειμερινές διακοπές στην Ελλάδα είναι μια αυθεντική εμπειρία όπου ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα να γνωρίσει την πραγματική ζωή στην ελληνική ύπαιθρο, να επισκεφτεί με την άνεσή του μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους και άλλους χώρους πολιτισμού χωρίς να συνωστίζεται όπως συνήθως γίνεται κατά την καλοκαιρινή περίοδο, να απολαύσει την ελληνική φύση κάνοντας υπαίθριες δραστηριότητες, και τέλος να κάνει είτε ορειβατικό σκι στις αμέτρητες βουνοκορφές από την Κρήτη μέχρι την Μακεδονία, είτε να επισκεφτεί τα ελληνικά χιονοδρομικά που παρότι σχετικά μικρά είναι ικανοποιητικά για οικογενειακές διακοπές και ειδικά τις καθημερινές δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος συνωστισμού. Ειδικά όσον αφορά τα χιονοδρομικά πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι η βασική εστία μετάδοσης του κορωνοϊού στην Κεντρική Ευρώπη ήταν τα πολυσύχναστα χιονοδρομικά κέντρα και σίγουρα οι πολίτες θα είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί στο να τα επισκεφτούν τον ερχόμενο χειμώνα. 
Σίγουρα ο τουρισμός δεν είναι μια κατάσταση "ανοίξαμε και σας περιμένουμε" αλλά αν έστω και ελάχιστοι πόροι από αυτούς που θα μείνουν αναξιοποίητοι φέτος το καλοκαίρι ενεργοποιηθούν για να αρπάξουν την ευκαιρία του χειμώνα έχω την πεποίθηση ότι μπορούν να επιτευχθούν σημαντικά πράγματα. "

Που συγκρίνει ελληνικά με ξένα χκ? Που συνδέει, αποκλειστικά τον χειμερινό τουρισμό με τα χκ?

Μπορείς να διαφωνείς, όσο θέλεις, εσύ δεν τον χαρακτηρισες! Ο αμικλον τον είπε αφελή, γλυφτη πολιτικων, ξεκομμένο από την πραγματικότητα και ότι δεν έχει βγει από το καβούκι του! Τι αποκαλείς εσύ χαρακτηρισμούς?

ΥΓ δεν είναι φίλος μου ο Βασίλης!! Συμφωνώ 100% όμως με ότι έγραψε

Share this post


Link to post
Share on other sites




@alcatraz.  Mια προσεκτικη αναγνωση του τι εγραψα θα ηταν πολυ απλο για να καταλαβεις οτι συμφωνω μαζι σου κι εσυ μαζι μου
Εκτος αν δεν ξερουμε τις εννοιες ων λεξεων, ουτε για αυτο μπορω να κανω κατι.
 



Αφού λες ότι συμφωνείς με τον Γιώργο, τότε για σκέψου μήπως ΕΣΎ, δεν ξέρεις τις έννοιες των λέξεων!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites



Ανήκω στη μειονότητα, αυτή των ufo για κάποιους, που θεωρεί τη χώρα μας (χωρίς κανένα ίχνος "εθνικισμού") ότι είναι από τις πολύ τυχερές, σε ότι αφορά τη γεωμορφολογία της.

Κρίμα, ως Έλληνες χιονοδρόμοι, να μην εκτιμάμε αυτό που έχουμε.
 


Γιώργο όποιος έχει βγει από το καβούκι του, έχει ταξιδέψει αρκετά και δεν έχει καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είμαστε τυχεροί που ζούμε σε μια από τις ομορφότερες ,αν όχι την πιο όμορφη γωνιά του πλανήτη- όσο και αν προσπαθούμε να την καταστρέψουμε-δεν είναι από έλλειψη γούστου , το κάνει για δηθενισμο, να σου δείξει απλά ότι ταξιδεύει κτλ, ενώ εσύ είσαι βλαχακι ,επειδή σου αρέσει η Ελλάδα και το αρνί στη σούβλα και όχι οι γκουρμεδιες!! :-))))

ΥΓ Αν μπορούσα να διαλέξω που να γεννηθω , θα διάλεγα https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tDP1TdIKzA0MGD04ju36dzG813ndp1bc273ue0Ail0NNg&q=%CE%B2%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B7&oq=%CE%92%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B7&aqs=chrome.1.69i57j46j0.4892j0j1&client=ms-android-xiaomi-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8. Όχι γιατί είναι ομορφότερα από την Ελλάδα, αλλά γιατί ταιριάζει στα γούστα μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, amiklon said:

μπορειτε να με διαγραψατε, εξαλλου δεν μου ειναι ευχαριστο να μου μιλανε με ΕΣΥ και ΕΣΥ,-γενικα τις φωνες τις υστεριες και τους καυγαδες τους αποφευγω,  δεν το καταφερα απο μονος μου, τις υπεροχες φωτο απο τις εκδρομες σας , καθως και τους διαλογους για το που θα πατε κλπ, μπορω να τα διαβασω και σαν επισκεπτης,οποτε δεν θα χασω την προσωπικη μου διασκεδαση.

Ποιος να σε διαγράψει και από που; Μια χαρά είναι οι απόψεις σου, διατυπωμένεςκόσμια και με τεκμηρίωση (το αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο). 
 

Όλοι οι φίλοι που γράφουν στο forum πρέπει να έχουν κάτι υπόψη: δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα. Μπορούμε κάλλιστα να διαφωνούμε και να κερδίζουμε από τις διαφωνίες μας μέσω της ανταλλαγής ιδεών και της συνειδητοποίησης ότι για οποιαδήποτε άποψη μπορεί να υπάρχουν αναγνώσεις πολύ διαφορετικές από την δίκη μας.

  • Like 5

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Χρήστος Λάππας said:

Ποιος να σε διαγράψει και από που; Μια χαρά είναι οι απόψεις σου, διατυπωμένεςκόσμια και με τεκμηρίωση (το αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο). 
 

Να έχετε κάτι υπόψη: δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα. Μπορούμε κάλλιστα να διαφωνούμε και να κερδίζουμε από τις διαφωνίες μας μέσω της ανταλλαγής απόψεων και της συνειδητοποίησης ότι για οποιαδήποτε άποψη μπορεί να υπάρχουν αναγνώσεις πολύ διαφορετικές από την δίκη μας.

τοτε παρακαλω να κανετε μια παρατηρηση σε οσους με κοροιδεψαν για την καταγωγη μου, με ειπαν βλαχο, οτι ειμαι δηθεν και οτι ειμαι επιδειξιομανης.Αν ηθελα να προσβαλω καποιον συνομιλιτη μου εδω μεσα, πιστεψτε με,δεν θα ηταν δυσκολο.Ελληνικα ξερω,ευκολα θα ηταν.Αλλα δεν μπαινω εδω μεσα για να βγαλω τα απωθημενα μου,αλλα να καταθεσω τις αποψεις μου (οι οποιες ,το δεχομαι, μπορει να ειναι λαθος,ακουω λοιπον επιχειρηματα και οχι βρισιδια)

θα μπορουσα  να μιλησω για τους χαρακτηρισμους που μου ειπαν, αλλα θεωρω οτι ειναι χασιμο χρονου.

Φυσικα και δεν χρειαζεται να συμφωνουμε (αλιμονο αν γινοταν αυτο, αλλα θεωρω οτι ενας πολιτισμενος διαλογος ,ακομη και αν διαφωνουμε, ειναι προυποθεση για να μην γινουμε σαν τις συνελευσεις μιας πολυκατοικιας.Ευχαριστω

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Μια παρατηρήσει , το βλάχος δεν θα πρέπει να  μας προσβάλει ,ο βλάχος δεν είναι κάτι το άξεστο και υποδεέστερο των άλλων Ελλήνων και τέλος το αρνί στη σούβλα είναι ιδιαίτερο φαγητό (γκουρμέ) που δεν το γνωρίζουν οι βόριοΕλλαδίτες μιας και είναι ρουμελιώτικο φαγητό ,παντός δεν είναι πιτόγυρο ,τρώγετε πάνω σε λαδόκολλα αφού το έχεις λιανίσει με τα χέρια ,έχεις καλά αλατίσει μαζί με ρίγανη, η χρήση μουστάρδας είναι νεωτερισμός , να έχουμε υπόψη ότι όσο ποιο μεγάλο πρόβατο έχουμε όπλα από τα λεγόμενα ξίγκια που απαιτούν γερό στομάχι  συνοδεύεται από φέτα Παρνασσόυ και ρετσίνα από Θήβα μεριά εάν όχι από μεσόγεια και ποτε με αυστριακά ξύδια 

καλό  ΣΚ 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, vaggelis said:

 Μια παρατηρήσει , το βλάχος δεν θα πρέπει να  μας προσβάλει ,ο βλάχος δεν είναι κάτι το άξεστο και υποδεέστερο των άλλων Ελλήνων και τέλος το αρνί στη σούβλα είναι ιδιαίτερο φαγητό (γκουρμέ) που δεν το γνωρίζουν οι βόριοΕλλαδίτες μιας και είναι ρουμελιώτικο φαγητό ,παντός δεν είναι πιτόγυρο ,τρώγετε πάνω σε λαδόκολλα αφού το έχεις λιανίσει με τα χέρια ,έχεις καλά αλατίσει μαζί με ρίγανη, η χρήση μουστάρδας είναι νεωτερισμός , να έχουμε υπόψη ότι όσο ποιο μεγάλο πρόβατο έχουμε όπλα από τα λεγόμενα ξίγκια που απαιτούν γερό στομάχι  συνοδεύεται από φέτα Παρνασσόυ και ρετσίνα από Θήβα μεριά εάν όχι από μεσόγεια και ποτε με αυστριακά ξύδια 

καλό  ΣΚ 

 

φανταζομαι θα μου γραψεις παρομοιο ωραιο κειμενακι και για το δηθεν  ε? ή τελεωνει η εμνευση στα αρνακια? ? ?

Oχι δεν με ενοχλει το βλαχος, ουτε το δηθεν ουτε  το μεμετι ,απλως θα θεωρουσα προσωπικη ξεφτιλα να απαντησω με τετοιες λεξεις σε καποιον με τον οποιο διαφωνω

Αν ειναι να βλεπουμε την καταγωγη του αλλου  ή τον τοπο διαμονης του αλλου και να κανουμε καζουρα, τοτε να αρχισω να γραφω κι εγω για την διαφορα του παίρνω και του περνώ, σε οποιον γραφει κατι που διαφωνω.. πιστεψε με, χιλιαδες παραδειγματα μπορει να διαβασει καποιος εδω μεσα για να κανει καζουρα ?

να γινουμε ολοι μαζι Κατινες τοτε και να περναει ευχαριστα η ώρα μας ?

Edited by amiklon

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ALCATRAZ said:

Κρίμα, ως Έλληνες χιονοδρόμοι, να μην εκτιμάμε αυτό που έχουμε.

Καλά τα λες ρε Γιώργο αλλά τί ακριβώς να εκτιμήσουμε και πόσο; Επειδή πάω Παρνασσό ή Πήλιο και βλέπω τη θάλασσα από κάτω; Ωραία θέα δεν λέω, αλλά όταν τρομάζεις να ανέβεις από την κίνηση ή φθάνεις επάνω και δεν δουλεύει η Στύγα ή ο Ηρακλής επειδή, απλώς φυσάει ή ξεπαγώνουν, τότε ξεχνάς και τη θέα και όλα τα καλά του κόσμου. Εάν βέβαια οι ξένοι τουρίστες αυτά τα εκτιμούν, τότε καλώς έχει. Μακάρι να έρχονται συνεχώς. Καλό μάς κάνει.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα εκτιμούμε εμείς και δικό μας είναι και το θέλουμε να προοδεύσει να μεγαλώσει να του τύχει ένα καλός σύζυγος .. αυτό είναι από άλλο αλλά εντάξει κολλάει 

τώρα επειδή έκανε σκι στον Παρνασσό ο κος  επώνυμος πήραμε θάρρος και επειδή καμία δεκαριά Φράγκοι ήρθαν και στην Ελλάδα για ορειβατικό σκι (αυτοί λέγοντες αντισυμβατικού ) νομίσαμε ότι σαν  την Ελλάδα πουθενά   Τα τελευταία νέα τα διαβάσατε 

κάποιοι συναντήθηκαν κάνανε συμβούλιο και αποφασίσανε για τον Παρνασσό για να φτιάξουν το πάρκινγκ της Φτερολακας  Να επισκευάσουν το δρόμο που συνδέει τα πάρκινγκ στην φτερο και το καταπληκτικό νέο επέκταση στη Σαχάρας μεριά ,μετά από το συμβούλιο μεταβήκανε σε τοπική ταβέρνα και φάγανε κεφαλάκια αρνιού , ξέρετε η Λαμία φημίζεστε , το φθινόπωρο θα οριστικοποιήσουν τα όνειρα για να πραγματοποιηθούν τον Γενάρη κατά την διάρκεια του αναμενόμενου πακέτου ανασυγκρότηση της οικονομίας ,να μην ξεχάσω σχεδιάζονται και επαναλειτουργία ιαματικών λουτρών της Ύπατης που μαζί με τα Λουτρά καμένων βούρλων και θερμόπυλων  θα αποτελέσουν το τρίγωνο της απόλαυσης και ξεκούρασης των χιονοδρόμων του Παρνασου   ...Της Γκιόκας και της Οίτης .

(αυτά σου για όσους δεν ...... ) καλό βράδυ ...... ! 

 

 

 

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Γιώργο όποιος έχει βγει από το καβούκι του, έχει ταξιδέψει αρκετά και δεν έχει καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είμαστε τυχεροί που ζούμε σε μια από τις ομορφότερες ,αν όχι την πιο όμορφη γωνιά του πλανήτη- όσο και αν προσπαθούμε να την καταστρέψουμε-δεν είναι από έλλειψη γούστου , το κάνει για δηθενισμο, να σου δείξει απλά ότι ταξιδεύει κτλ, ενώ εσύ είσαι βλαχακι ,επειδή σου αρέσει η Ελλάδα και το αρνί στη σούβλα και όχι οι γκουρμεδιες!! :-))))

Να και μια παράγραφος που παρουσιάζει την ελληνική μιζέρια σε όλο της το μεγαλείο ! 

* Πάνω σε αυτήν θα έπρεπε, ίσως, να γίνει κουβέντα (…και όχι μόνο εδώ μέσα !) . 
 

Edited by giannis-ski
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, giannis-ski said:

Να και μια παράγραφος που παρουσιάζει την ελληνική μιζέρια σε όλο της το μεγαλείο ! 

* Πάνω σε αυτήν θα έπρεπε, ίσως, να γίνει κουβέντα (…και όχι μόνο εδώ μέσα !) . 
 

οταν ο ανθρωπος,οποιοσδηποτε ανθρωπος, δεν θελει να εξελιχθει, να διευρυνει τους οριζοντες του, βαζει καποια στεγανα οτι αυτο που ζουμε στη χωρα μας ειναι το πιο ομορφο, το πιο καλο, οποτε εκει τελειωνει η κουβεντα. Οποιος τολμησει να διαφοροποιηθει και να πει κατι αλλο, πχ εμενα μου αρεσει η κλασικη μουσικη, παιζω πιανο χρονια,εχω παρακολουθησει κονστερτα κλασικης σε πολλες χωρες της Ευρωπης, θα πρεπει να ειμαι ετοιμος να ακουσω οτι ειμαι ψευτοκουλτουριαρης, οτι κανω επιδειξη , ειναι σιγουροι οτι αυτο που κανω, δεν το κανω επειδη με ευχαριστει, αλλα επειδη θελω να διαφερω.......

Η Ελλαδα ειναι κατα την γνωμη μου μια ομορφη χωρα,που ομως εχει κατασταφει απο τις ανθρωπινες παρεμβασεις σε τετοιο βαθμο, που εχει γινει μια  χωρα με ασχημες πολεις.Παραδειγμα η Καλαμπακα, που ενω εχει απο την φυση της καποιους εντυπωσιακους βραχους,να ειναι η πολη, απο τις πιο ασχημες.Απορουν οι Καλαμπακιωτες γιατι οι τουριστες μενουν στη πολη τους μονο μια δυο μερες,ισα ισα για να δουν τα μοναστηρια και μετα φευγουν.Τι να κανουν? Να βλεπουν τα εκτρωματα που εχει χτισει ο καθενας,? Δυο μερες και δεν αντεχεται αυτη η πολη αλλο..Ελπιδα? καμια...ο λογος? δεν θελουμε να αντικρισουμε την πραγμ,ατικοτητα..Βολευοματε με το να λεμε οτι ειμαστε οι πιο τυχεροι, οι πιο ομορφη χωρα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορει να υπαρξει καμια εξελιξη.Δεν ειμαστε ομως, απεχουμε πολυ απο αυτο.....

Τα βλαχακια και οι βλαχοι, φτιαξαν εκπληκτικα σπιτια παραδοσιακα σε πολλα χωρια,,βασισμενα στη παραδοσιακη αρχιτεκτονικη, αυτο που τα κατεστρεψε δεν ειναι η βλαχια, ειναι ο νεοπλουτισμος σε συνδιασμο με την ελειψη κουλτουρας, που δημιουργησε ολα αυτα τα εκτρωματα που βλεπουμε. Μια βολτα στην Αρχωβα και βλεπεις το κιτσ του ανακατεσματος ολων των μορφων της αρχιτεκτονικης,της αναρχης πολεοδομιας, της αναγκης για γρηγορες αρπαχτες...Τολμαμε ομως να μιλησουμε? θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να ακουσουμε χαρακτηρισμους...οποτε πολλες φορες η σιωπη και η αδιαφορια ειναι ο καλυτερος συμβουλος για να εχουμε την προσωπικη μας ηρεμια...

 

 

 

  • Like 6
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Αμυκλαιον  ας μη περνάμε στη άλλη άκρη

σαν Έλληνες τα μικρά και ασήμαντα πράγματα τα παρουσιάζουμε μεγάλα και σημαντικά και έτσι πορευόμαστε χρόνια .

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, amiklon said:

Απορουν οι Καλαμπακιωτες γιατι οι τουριστες μενουν στη πολη τους μονο μια δυο μερες,ισα ισα για να δουν τα μοναστηρια και μετα φευγουν.Τι να κανουν? Να βλεπουν τα εκτρωματα που εχει χτισει ο καθενας,?

Αποβιβάζονται απ τα 5-6 κρουαζιερόπλοια/χρόνο, πανε μερικές ώρες στα Μετέωρα, όσοι βαριουνται Βολο-δέρνουν και όπου φυγει φύγει.

Το μόνο που προσφέρουμε είναι ηλιος θαλασσα και Ακρόπολη.

Γι αυτό Κρητη Κυκλάδες Μυκονος&Σαντορίνη 7νησα 12νησα Ακρόπολη Μετεωρα Αγιο όρος... μαζευουν 30εκατ τουρίστες, και μια πόλη στην Ολλανδία 18 και δεν τους θέλουν, το Παρίσι 60 και τους τα σταζουν χοντρα.

Όταν δίνεις ηλιο η θαλασσα και αρχαία δεν μπορείς να απαιτείς τιποτα παραπάνω από rooms to let --> 20ευρω, μια χωριάτικη και μια μπυρα/2.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ένα τουριστικό πλανήτη που βγάζουν απίθανα λεφτα, με απίθανη πληρότητα και εκατομμύρια επισκεπτες τα εξής κουφά:

Σαφάρι στην ερημο

Βόλτες στη λίμνη του (Κόμο, Αχενζεε)

Ανέβασμα σε ηφαίστιο

Να δουν τις φάλαινες

Όλα τα περίεργα αρχαία (από μεγάλο τείχος, Πυραμίδες, Ακρόπολη μέχρι κάτι πέτρες στη μικρονησία)

Χιονοδρομικά των 20-50χλμ και Άλπεις και Νορβηγία και Νέα Ζηλανδία και Αργεντινή χειμώνα καλοκαίρι

Ντουμπάι να βλέπουν ουρανοξύστες

Βόλτες σε όμορφες πόλεις με γλυκούλες γύρω περιοχές (Εδιμβούργο, Πράγα, Βουδαπέστη, Βαρσοβία, Βαρκελώνη) κλπκλπ

Και πολλά άλλα καλοστημένα τουριστικά προιόντα...

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουμε καταφέρει να μην υπάρχει ο χειμερινός και ορεινός μας τουρισμός σε κανένα χάρτη κανενός στο εξωτερικό αλλά και σε ελάχιστους Έλληνες.

Εχω γράψει πολλές φορές ότι ο Παρνασσός με λιφτ και ξενοδοχεία από λιβάδι ή Ζεμενό ή οροπέδιο και σκι των 50χλμ με Σαχάρα 2 και 3, Όμορφες Λάκκες και δέντρα, με τεχνητό και μέσα και προσωπικό να δουλεύει φουλ κάθε μέρα, με σωστή διαφήμιση Δελφών κλπ μπορεί να γεμίσει κόσμο.

Από τους 500 Έλληνες επισκέπτες καθημερινές να ανέβει στους 2.000-3.000 και από τους 3 ξένους επισκέπτες καθημερινές να ανέβει στους 1.000. Τριήμερο, τετραήμερο ότι θέλετε πάντως όχι μόνο Σαββατοκύριακο με λιακάδα.

Γενικά πιστεύω είναι πολύ εύκολο ο ορεινός τουρισμός από λιγότερο από 1% των ημερών άδειας των Ελλήνων να ανέβει αρκετά.

Το ίδιο ισχύει και για τις μέρες άδειας εκτός Ιουλίου-Αυγούστου που από λιγότερο από 1% μπορεί και πρέπει να ανέβει αρκετά.

Και τα δύο παραπάνω με διαφήμιση, τήρηση και ενθάρρυνση του νόμου για άδειες (μην ξεχνάμε απαγορεύεται θεωρητικά ο εργαζόμενος να παίρνει άδεια μόνο Αύγουστο) αλλά και κάποια νομοθετική ρύθμιση για αργίες σχολείων έστω 3 μέρες μέσα στο χειμώνα ανά περιοχή της χώρας μπορούν να εκτοξεύσουν τα δύο παραπάνω νούμερα.

Τέλος με σωστή διαφήμιση πιστεύω οι ξένοι σε έναν Παρνασσό με τους Δελφούς από κάτω ski in ski out θα έρθουν. Τριήμερο, τετραήμερο θα έρθουν και θα περάσουν και πολύ πολύ καλά. Δεν θα έρθουν εκατομμύρια. Χίλοι όμως θα έρθουν γιατί η αγορά των "κουφών και διαφορετικών διακοπών με κάποια δράση και αρχαία και και και" είναι τεράστια.

Κορωνοιού επιτρέποντος...

 

 

 

 

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ΜΙΚ said:

Σε ένα τουριστικό πλανήτη που βγάζουν απίθανα λεφτα, με απίθανη πληρότητα και εκατομμύρια επισκεπτες τα εξής κουφά:

Σαφάρι στην ερημο

Βόλτες στη λίμνη του (Κόμο, Αχενζεε)

Ανέβασμα σε ηφαίστιο

Να δουν τις φάλαινες

Όλα τα περίεργα αρχαία (από μεγάλο τείχος, Πυραμίδες, Ακρόπολη μέχρι κάτι πέτρες στη μικρονησία)

Χιονοδρομικά των 20-50χλμ και Άλπεις και Νορβηγία και Νέα Ζηλανδία και Αργεντινή χειμώνα καλοκαίρι

Ντουμπάι να βλέπουν ουρανοξύστες

Βόλτες σε όμορφες πόλεις με γλυκούλες γύρω περιοχές (Εδιμβούργο, Πράγα, Βουδαπέστη, Βαρσοβία, Βαρκελώνη) κλπκλπ

Και πολλά άλλα καλοστημένα τουριστικά προιόντα...

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουμε καταφέρει να μην υπάρχει ο χειμερινός και ορεινός μας τουρισμός σε κανένα χάρτη κανενός στο εξωτερικό αλλά και σε ελάχιστους Έλληνες.

Εχω γράψει πολλές φορές ότι ο Παρνασσός με λιφτ και ξενοδοχεία από λιβάδι ή Ζεμενό ή οροπέδιο και σκι των 50χλμ με Σαχάρα 2 και 3, Όμορφες Λάκκες και δέντρα, με τεχνητό και μέσα και προσωπικό να δουλεύει φουλ κάθε μέρα, με σωστή διαφήμιση Δελφών κλπ μπορεί να γεμίσει κόσμο.

Από τους 500 Έλληνες επισκέπτες καθημερινές να ανέβει στους 2.000-3.000 και από τους 3 ξένους επισκέπτες καθημερινές να ανέβει στους 1.000. Τριήμερο, τετραήμερο ότι θέλετε πάντως όχι μόνο Σαββατοκύριακο με λιακάδα.

Γενικά πιστεύω είναι πολύ εύκολο ο ορεινός τουρισμός από λιγότερο από 1% των ημερών άδειας των Ελλήνων να ανέβει αρκετά.

Το ίδιο ισχύει και για τις μέρες άδειας εκτός Ιουλίου-Αυγούστου που από λιγότερο από 1% μπορεί και πρέπει να ανέβει αρκετά.

Και τα δύο παραπάνω με διαφήμιση, τήρηση και ενθάρρυνση του νόμου για άδειες (μην ξεχνάμε απαγορεύεται θεωρητικά ο εργαζόμενος να παίρνει άδεια μόνο Αύγουστο) αλλά και κάποια νομοθετική ρύθμιση για αργίες σχολείων έστω 3 μέρες μέσα στο χειμώνα ανά περιοχή της χώρας μπορούν να εκτοξεύσουν τα δύο παραπάνω νούμερα.

Τέλος με σωστή διαφήμιση πιστεύω οι ξένοι σε έναν Παρνασσό με τους Δελφούς από κάτω ski in ski out θα έρθουν. Τριήμερο, τετραήμερο θα έρθουν και θα περάσουν και πολύ πολύ καλά. Δεν θα έρθουν εκατομμύρια. Χίλοι όμως θα έρθουν γιατί η αγορά των "κουφών και διαφορετικών διακοπών με κάποια δράση και αρχαία και και και" είναι τεράστια.

Κορωνοιού επιτρέποντος...

 

 

 

 

 

Eνα τυχαιο βιντεο απο ενα τυχαιο χιονδορμικο, για να δουμε ποιος ειναι ο ανταγωνισμος μας. https://www.youtube.com/watch?v=pKSoiKWKyMM  Και μιλαω για καλοκαιρι Διπλα ειναι το Σαζμπουργκ,,μια πολη μουσειο!! 

 οταν δω μια κρατικη διαφημιση που να μην εχει γριες που κερνανε καφεδες, νεους να ξεσαλωνουν στις παραλιες, ποτα, μπαρακι και γκομενες... τοτε να συζητησουμε αν μας ενδιαφερει ο τουρισμος γενικα (οπως τον περιεγραψες) ή μας ενδιαφερει απλως να εκμεταλλευτουμε την τυχη μας που εχουμε νησια και φυσικα να απευθυνομαστε στον φτωχο νενανικο τουρισμο ... βολευτηκαμε στην τυχη μας και αρκουμαστε σε αυτη...

στο μεταξυ η υπολοιπη Ηπειρωτικη Ελλαδα πεθαινει (Ευρυτανια πχ, απο τις πιο ομορφες περιοχες, ειναι απο τους πιο φτωχους νομους της χωρας) 

 Καντε μια βολτα στο ιντερνετ στα sites των ελληνικων περιοχων (πχ Αραχωβα επισημο site) και δεστε το τι προτεινει...να ανεβουμε καποια σκαλακια, να δουμε παραδοσικη αρχιτεκτονικη (στη φωτο που εχουν βαλει στο μεταξυ  βλεπεις ολα τα εκτρωματα,τι να κανουν> Photoshop?), εναν παραδοσιακο γαμο , κατι τυπους με φουστανελα να τραβανε ενα σχοινι (ελεος πια με τα  βουκωλικα θεαματα !!!!!), αμετρητες διαδρομες με ποδηλατο !!! (που καλε? δειξτε μας τις διαδρομες,τον χαρτη τους, τον βαθμο δυσκολιας τους,στα λογια μενουμε?) , τα λιφτ που δεν λειτουργουν το καλοκαιρι...

Εχουμε αποφασισει οτι η Ελλαδα ειναι τοπος καλοκαιρινων διακοπως, σε αυτο πονταρουμε, οσοι ειναι τυχεροι και εχουν σπιτια σε  καλοκαιρινους τουριστικους προορισμους μια χαρα περνανε, οι υπολοιποι ειναι απλως γκαντεμιδες...

Στο μεταξυ, ακομη και στο borovets, οι βουλγαροι κανουν προμοσιον χρονια τωρα για την λειτουργεια του χιονοδρομικου το καλοκαιρι, με ποδηλατα και εκδρομες γυρω γυρω..εμεις? τιποτα.

Για την προταση σου σχετικα με την λειτουργια του Παρνασσου τον χειμωνα. με ενα μεγαλυτερο κεντρο και φυσικα με ξενοδοχειο κοντα στις πιστες, προσωπικα θα ηθελα να δω ενα Busines plan, αλλα θα ημουνα πολυ δυστακτικος να το πιστεψω, μιας και η συνειδηση του Ευρωπαιου καταναλωτη οτι βουνο-σκι = Αλπεις, (και οχι αδικα) δεν θα αλλαξει για να ερθουν σε ενα μικρο χιονοδρομικο στην Ελλαδα, χειμωνα καιρο, που απο οτι θυμουνται η Ελλαδα ειναι τα νησια της και το καλοκαιρι (τοσα χρονια, αυτο τους πασαρουμε)

ΥΓ1 Να πως μπορει ενα χιονοδρομικο να εχει activities και κοσμο το καλοκαιρι

 

Υγ,2  συγνωμη για τα μεγαλα κειμενα, μολις πηρα συνταξη και εχω χρονο , να φανε και οι κοτες ?

 

 

 

Edited by amiklon
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, amiklon said:

Eνα τυχαιο βιντεο απο ενα τυχαιο χιονδορμικο, για να δουμε ποιος ειναι ο ανταγωνισμος μας.

Σιγά το Hinterglemm...

Saalbach & Hinterglemm Austria, Lakes & Mountains 2020 | Inghams

Ο δικός μας ανταγωνισμός είναι κολώνες της ΔΕΗ, περιφράξεις, ταμπέλες, κατασκευές ντυμένες νάιλον, τσίγγια, κεραίες, πιάτα, ντεπόζιτα, toyotomi, πολύ μπετό, πολύ τσιμεντόλιθο, μαντρότοιχους/συρματοπλέγματα (επειδή είμαστε καλοί άνθρωποι και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με τον γείτονα)... κατά τ άλλα είμαστε μια πανέμορφη χώρα με φιλόξενους ανθρώπους:

Μακρυράχη 15χλμ απ το χ.κ. ΠηλιουΜακρυράχη - e-thessalia.gr

...σε λίγο θα έχουμε πιο κατω και ανεμογεννητριες!

ετσι και χειρότερα όλη ελλάδα...δεν υπαρχει παντου το πρασινο 

Edited by pilio
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

#αμετρητες διαδρομες με ποδηλατο !!! (που καλε? δειξτε μας τιςδιαδρομες,τον χαρτη τους, τον βαθμο δυσκολιας τους,στα λογια μενουμε?) , # αναρωτιέται ο amiklon  θα πρότεινα  την εφαρμογή wikiloc εάν υπάρχει ενδιαφέρον. 
Η ανάπτυξη του Παρνασου ,λέμε απλά εάν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ..... κάποιο τροχοφόρο ... ήμαρτον και άλλο κόσμο στην Αράχοβα και αλλά σαλέ στο λιβάδι και άλλες ορδές χιονοδρόμων που ονειρεύονται να περπατήσουν τους Δελφους και το βράδυ τσιφτετέλι στα bar της Αράχοβας. Όπως διαφημιστικέ η Μύκονο διαφημιστικέ και η Αράχοβα και να παραδεχθούμε ότι είναι άκρος επιτυχείς ,το όνειρο του νεοέλληνα τον χειμώνα στη χιονισμένη Αράχοβα , για φέρτε στην σκέψη σας την Αράχοβα τους Δελφους την Αγοριανη όταν δεν υπήρχε το χιονοδρομικό 

μια διαφορετική κουβέντα είναι ο Άγιος Αθανάσιος (νέος ) 

αλλα θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι η Αθήνα των εκατομυρίων είναι ένα τσιγάρο δρόμος για το ημερήσιο σκι με ένα κόστος περίπου από €50. 
δεν είναι κακό να φαντάζεστε ότι η Ελλάδα θα μετατραπεί  σε Φραγκια και τέλος να σταματήσουμε να συγκρίνουμε βουκολικές εικόνες εμείς με την βοσκοπούλα την μικρή Τυρολεζα για άλλους 

όταν τα χιόνια σκεπάζουν την Οίτη στον αρχαίο ναό του Ηρακλή στην πυρά αξίζει να βρεθείς και να τσουλήσεις τα λίγα μέτρα η συγκίνηση είναι μεγάλη αλλά όλα αυτά είναι αντισυμβατικά !
καλή εβδομάδα και προσοχή πολύ προσοχή δεν παρασυρόμαστε.  

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο για Αράχωβα/Παρνασσό...τα πολιτικά συμφέροντα επέτρεψαν να χτιστεί μια πόλη στο βουνό σε στυλ Φαβέλα: 

Ο καιρός το τριήμερο της Αποκριάς στον Παρνασσό | Onparnassos

Η εικόνα που βγάζει η wikipedia για Αράχωβα:

1280px-Arachova.jpg

Ας προσγειωθούμε λοιπον.

Και όπου υπήρχε μια ομοιομορφία, πήραμε έναν τρόχο και χαράξαμε όλα τα βουνα για 5 ψηφους.

Φαίνεται τίποτα; δρόμος χάραξη χωρίς χάραξη/όρυγμα:

 

Edited by pilio
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Η λήψη βέβαια δεν είναι καλή, δεν θέλω να αδικήσω, αλλά τα συμπεράσματα βγαίνουν και μάλιστα σ ένα μέρος λέγεται που Πήλιο:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, pilio said:

Σιγά το Hinterglemm...

Saalbach & Hinterglemm Austria, Lakes & Mountains 2020 | Inghams

Ο ανταγωνισμός μας είναι κολώνες της ΔΕΗ, περιφράξεις, ταμπέλες, κατασκευές ντυμένες νάιλον, τσίγγια, κεραίες, πιάτα, ντεπόζιτα, toyotomi, πολύ μπετό, πολύ τσιμεντόλιθο, μαντρότοιχους/συρματοπλέγματα (επειδή είμαστε καλοί άνθρωποι και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με τον γείτονα)... κατά τ άλλα είμαστε μια πανέμορφη χώρα με φιλόξενους ανθρώπους:

Μακρυράχη 15χλμ απ το χ.κ. ΠηλιουΜακρυράχη - e-thessalia.gr

...σε λίγο θα έχουμε πιο κατω και ανεμογεννητριες!

ετσι και χειρότερα όλη ελλάδα...δεν υπαρχει παντου το πρασινο 

Επειδη διαβαζω για πολιτισμο, στη κορυφη του Kronplatz φωναξαν την πιο διασημη αρχιυεκτονισα την zaha hadid (αυτή που εφτιαξε και το ski jump στο ινσμπρουκ)για να φτιαξει ένα μουσειο…Στη κορυφη του λιφτ!!! ..Για να δουμε ότι το τσιμεντο δεν ειναι ασχημο υλικο, αρκει να ξερεις να το χρησιμοποιεις..ειμαι σιγουρος ότι και λεφτα να ειχαμε, αν τολμουσαμε να κανουμε κατι τετοιο εδώ, θα ξεσηκωνονταν τοπικες κοινωνιες, περιβαλλοντολογικοι φορεις και κάθε καρδιας καρυδι θα διαφωνουσε , ο καθενας για τους λογους του (θα γεμιζαν τα τηλεπαραθυρα) Και λεφτα να ειχαμε , θα τα ριχναμε σε μια ομορφη καφετερεια…

Vaggelis, μου λες να μπω σε μια εφαρμογη..μα είναι λογικη αυτή? Αν το επισημο site μιας περιοχης μιλαει για ποδηλατικους δρομους, γιατι δεν βαζουν πληροφοριες σχετικες… ένα παραδειγμα από μια από τις πολλες διαδρομες που εχει το site της alta badia. Σχεδιαγραμμα, μηκος, υψομετρο, βαθμο δυσκολιας και ποση ωρα χρειαζεται για να τ ην ολοκρηρωσεις..

https://www.outdooractive.com/en/route/road-cycling/sella-group/sellaronda/47531619/

δεν είναι δυσκολο να το κανει κανεις, αλλα προυποθετει οι τοπικοι αρχοντες που δινουν εντολη για το site να είναι ανθρωποι με λιγο (οχι πολύ) ανοικτους οριζοντες..Ας κανουν ένα ψαξιμο-αντιγραφη στο ιντερνετ, να κλεψουν ιδεες από τον ανταγωνισμο..Θελουν και τουριστες τρομαρα τους!!!! Θα μπω εγω ο ξενος που θελω να κανω ποδηλατο, θα δω την ελλειψη πληροφοριων και παρολα αυτά θα ερθω Αραχωβα? Γιατι?

Βεβαια, την αιτια νομιζω οτι την γνωριζω…ΔΕΝ υπαρχουν ποδηλατικες διαδρομες, οποτε το βαζουν ετσι για να λενε….

 

zaha 1.jpg

zaha 2.jpg

zaha 3.jpg

Edited by amiklon

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, amiklon said:

στη κορυφη του Kronplatz φωναξαν την πιο διασημη αρχιυεκτονισα την zaha hadid (αυτή που εφτιαξε και το ski jump στο ινσμπρουκ)για να φτιαξει ένα μουσειο…

Στην κορυφή του Kronplatz έφτιαξαν μουσείο, στην κορυφή του Klein Matterhorn πρίν 2 χρόνια έφτιαξαν αυτό:

Καινοτομία 3 καλωδίων για λειτουργία σ όλες τις καιρικές συνθήκες.

Και μεις δεν έχουμε αρκετό χωρο να κουμπώσουμε Ερμή - Ηνίοχο στην κορυφή του Δία.

Στα περισσότερα χ.κ, κορυφή έβαλαν συρόμενo. Τί να ρθει να κανει ο ξένος εδώ;

Μόνο αν του πεις σκι δίπλα στη θάλασσα, είναι μια ιδιαιτερότητα που δεν την έχει γνωρίσει ή σκι στην Κρήτη, ή θα δεις τους Δελφούς και θα κανεις και σκι, αφού φυσικά στήσεις σωστές υποδομές.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amiklon #Vaggelis, μου λες να μπω σε μια εφαρμογη..μα είναι λογική αυτή?#  γιατί δεν την θεωρείς λογική όλος ο κόσμος έτσι κινείτε  είναι μια πολύ καλή εφαρμογή ενημερώνεται από χρήστες και δεν διαφημίζει 

αυτό που έχω καταλάβει είναι  οι δραστηριότητες που σαν άτομα η σαν ομάδες ασκούμε αυτές κάποια στιγμή την υποστηρίζει και η κοινότητα και θα χρηματοδότηση 

και ύπαρχου και για τον Παρνασσό προτάσεις https://onparnassos.gr/el/paths

και αλλά οποίος ενδιαφέρεται 
http://www.topoguide.gr/mountains/sterea_ellada/advs_parnassos/parnassos_hiking_en.php

http://www.hellaspath.gr/index.php?p=8

αλλά να συμμετέχουμε και να δράσουμε .... δεν έχω ακούσει χιονοδρόμοι στον Παρνασσό να βολτάρουν τα αρχαία στους Δελφους 

 

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, vaggelis said:

....αλλά να συμμετέχουμε και να δράσουμε .... δεν έχω ακούσει χιονοδρόμοι στον Παρνασσό να βολτάρουν τα αρχαία στους Δελφους 

 

Πηγαμε ρε φιλε, ποσες φορες πια να παμε?

Και αυτο ειναι η απαντηση στην χιονοδρομια μετ'αρχαιοτητων... Στα νιατα μου (!) εχω κανει και 40 μερες σκι το χρονο, τις περισσοτερες Παρνασσο. Ας πουμε μεσο ετησιο 30 μερες Παρνασσο. Στα 10 χρονια της χιονοδρομικης μου σταδιοδρομιας στον Παρνασσο, ...300 επισκεψεις.

Δελφους 4-5 φορες κυριως καλοκαιρι, αποκλειστικα με φιλοξενουμενους. Τους Δελφους τους ανακαλυψα στο Γυμνασιο, οταν με πηγε πρωτη φορα ο πατερας μου.

Δεν λεω, καποιοι ξενοι θα πανε Δελφους, μπορει να πανε και απο περιεργια να τσουλισουν Παρνασσο, αλλα τουρισμο εβδομαδος μετ'αρχαιοτητων... θα μετριωνται στα δαχτυλα.

Edited by MakisM
  • Like 1
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, MakisM said:

Πηγαμε ρε φιλε, ποσες φορες πια να παμε?

Και αυτο ειναι η απαντηση στην χιονοδρομια μετ'αρχαιοτητων... Στα νιατα μου (!) εχω κανει και 40 μερες σκι το χρονο, τις περισσοτερες Παρνασσο. Ας πουμε μεσο ετησιο 30 μερες Παρνασσο. Στα 10 χρονια της χιονοδρομικης μου σταδιοδρομιας στον Παρνασσο, ...300 επισκεψεις.

Δελφους 4-5 φορες κυριως καλοκαιρι, αποκλειστικα με φιλοξενουμενους. Τους Δελφους τους ανακαλυψα στο Γυμανσιο, οταν με πηγε πρωτη φορα ο πατερας μου.

Δεν λεω, καποιοι ξενοι θα πανε Δελφους, μπορει να πανε και απο περιεργια να τσουλισουν Παρνασσο, αλλα τουρισμο εβδομαδος μετ'αρχαιοτητων... θα μετριωνται στα δαχτυλα.

χαχα ,δικιο εχεις!! Πρωτα αποφασιζεις σε ποια ομαδα θα στοχευσεις και μετα κανεις τις καταλληλες κινησεις...υπαρχει   ο τουρισμος για γνωριμια ενος τοπου-πολη (μουσεια, εκθεσεις κλπ), υπαρχει ο τουρισμος για αθληματα (σκι-ποδηλατο κλπ), υπαρχει ο τουρισμος για παρτυ και ξεκουρα;ση (νησια,μερη με παραλιες), υπαρχει ο τουρισμος για να πας καπου φτηνα και να εισαι σε μεγαλεια (ντουμπαι),,υπαρχει και ο επιστημονικος τουρισμος (ιατρικα συνεδρια κλπ-νεα μοδα, νεα ταση ειναι αυτο) /// το να πεις οτι θα συνδιασω ολα αυτα και θα ψαχω αυτο το Target group ,θα βρεις ελαχιστους....  αφου οσοι γραφουν, δεν σκεφτονται το τι κανουν οι ιδιοι...ειναι σιγουρο οτι οταν πανε μια εβδομαδα για σκι, μενουν στο χιονοδρομικο,.. αντε το πολυ πολυ στον γυρισμο να επισκεφτουν για λιγες ωρες μια πολη,περιοχη...

Edited by amiklon
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...