Jump to content
vaggelis

Is it safe to book a ski holiday for next winter

Recommended Posts

On 7/12/2020 at 9:57 PM, yannisnm said:

Εγώ ήδη έχω κρατήσει το περσινό διαμέρισμα στους Δολομίτες. Να δούμε που θα κάτσει... 

Αχ, κι εγώ έστειλα την ωραία μου προκαταβολή τον Ιανουάριο για τα Χριστούγεννα. Τότε, κάτι γινόταν στην Κίνα, μακριά ήταν....

Δωρεάν ακύρωση μέχρι τον Σεπτέμβριο σύμφωνα με τους αρχικούς όρους.

  • Like 2

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πλέουμε σε αχαρτογράφητα νερά. Δυσκολεύομαι να κάνω οποιονδήποτε προγραμματισμό για το χειμώνα. Μεγάλο το ρίσκο

και ο covid παρόν!

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/17/2020 at 3:39 PM, Fulvia 3 said:

Αχ, κι εγώ έστειλα την ωραία μου προκαταβολή τον Ιανουάριο για τα Χριστούγεννα. Τότε, κάτι γινόταν στην Κίνα, μακριά ήταν....

Δωρεάν ακύρωση μέχρι τον Σεπτέμβριο σύμφωνα με τους αρχικούς όρους.

Εγω την εστειλα αρχες Ιανουαριου, ηταν να παω 29/2,θυμιζω οτι αρχισε η ιστορια στην Ιταλια 23/2, οποτε και δεν πηγα και την εχασα και αποφασισα,ποτε πια προκαταβολη (δευτερη φορα που την χανω σε 5 χρονια.την πρωτη φορα ημουν αρρωστος)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

… υπάρχει και η ασφάλεια ακυρωσης ταξιδιού ! 
σε πολλές ιστοσελίδες πολλών προορισμών στις Άλπεις υπάρχει η δυνατότητα να κλείσει κάποιος μια τέτοια ασφάλεια. 
?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν το είχα ψάξει παλιότερα η ασφάλεια σε κάλυπτε μόνο για λόγους υγείας 

δεν έχω βρει ασφάλεια που να σε καλύπτει για ακύρωση ταξειδιου

Share this post


Link to post
Share on other sites

... έχεις χάσει τα γυαλιά σου γέροντα ?!? 

Με κάλυψη και για θέματα κορονοϊού μάλιστα. ! 

Με μια πρόχειρη ματιά, μια 5μελης οικογένεια για ένα ταξίδι κόστους 4500 € θα πλήρωνε περίπου 200,- € 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, giannis-ski said:

… υπάρχει και η ασφάλεια ακυρωσης ταξιδιού ! 
σε πολλές ιστοσελίδες πολλών προορισμών στις Άλπεις υπάρχει η δυνατότητα να κλείσει κάποιος μια τέτοια ασφάλεια. 
?

το ξερω,Στα ξενοδοχεια που κλεινω απευθειας,εχει αμα θελεις  και το τροπο που μπορεις να κλεισεις (με κατι παραπανω) για να εχεις ασφαλεια σε περιπτωση ακυρωσης,λογω αρρωστιας. Θελει χαρτι μετα πο οτι θυμαμαι απο δημοσιο νοσοκομειο κλπ κλπ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαρτάται ! Και εγώ έχω την ίδια ερώτηση ...... 

ΥΓ εαν έχω κάποιο κόστος θα ενημερώσω , δεν νομίζω ότι διατίθεται από Ελλάδα  ....και αυτό το κάνει πολύπλοκο σε περίπτωση απαίτησης ...   

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

παντως εμενα που μου στελνουν newsletter διαφορα ξενοδοχεια στις Αλπεις λενε οτι εως κ 1 βδομαδα πριν μπορεις να ακυρωσεις κλπ

κ σε πολλα site χιονοδρομικων αν μπεις λενε για corona insurance cancelation κλπ....

Σε μια προαφορα για ενα σαβκο που μου στειλανε για αρχες γεναρη απο το obertauern αναφερει ο ιδιοκτητης οτι σε περιπτωση που γινει παλι θεμα με τον ιο, μπορω να το ακυρωσω χωρις προβλημα....

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/22/2020 at 11:03 PM, Χρήστος Λάππας said:

Πόσο στοιχίζει όμως;

Για δυο άτομα και για ταξίδι 14 ημερών αξίας 4500,- € από 225 € (plus) μέχρι 275 € (premium) 

https://www.europaeische.at/en/private-travel/vacation-in-austria/hotel-cancellation-plus/

το λινκ δείχνει μόνο ένα (1 !) παράδειγμα. Στο διαδύκτιο μπορείτε να βρείτε πολλές ασφάλειες. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/16/2020 at 3:51 PM, kosaitis said:

Για πότε λες Γιάννη;

Κώστα τέλος Γενάρη λέμε. Sorry για την καθυστερημένη απάντηση

Edited by yannisnm
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαρύς» χειμώνας κοροναϊού – Η Ευρώπη ένα βήμα από το lockdown

Όλα δείχνουν ότι οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις σταδιακά μετατοπίζονται σε μια λογική lockdown, κυρίως επειδή σε αυτή τη φάση δεν μπορούν να δουν άλλους τρόπους αντιμετώπισης της πανδημίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

By the way…

https://www.skiarlberg.at/en/regions/information-coronavirus
 

στο arlberg ετοιμάζονται για μια «διαφορετική» σεζόν . 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτά Που περιγράφονται δεν θα είναι διακοπές ....... !

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, vaggelis said:

αυτά Που περιγράφονται δεν θα είναι διακοπές ....... !

Μα εκτός από ότι θα έχεις μαντήλι - σάλι , που θα το σηκώνεις για να σου καλύπτει το στόμα και τη μύτη σου στην ουρά και κυρίως στο lift δεν περιγράφεται καμιά άλλη προϋπόθεση, ούτε καν περιορισμός των ατόμων στα lift μέχρι στιγμής

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, giannis-ski said:

By the way…

https://www.skiarlberg.at/en/regions/information-coronavirus
στο arlberg ετοιμάζονται για μια «διαφορετική» σεζόν . 

 

3 hours ago, vaggelis said:

αυτά Που περιγράφονται δεν θα είναι διακοπές ....... !

To μονο που βλεπω ειναι η υποχρεωτικη χρηση καλυμματος στοματος/μυτης (μασκα, buff κλπ). Τι διαφορετικο απο το Δεκεμβρη του 2008 δηλαδη?

IMG_1241_modified.thumb.JPG.f99d5063c9f6715eb60b5ea710d307a4.JPG

Edited by MakisM
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγω (μεχρι στιγμης) δεν βλεπω κατι πολυ δραματικο να σου χαλαει τις χιονοδιακοπες....Αυτοι που καρατομουνται ειναι κατι μεθυστακες-αλκοολικοι που δεν θα υπαρχει apre-ski bar ανοιχτονα μεθοκοπανε ακουγοντας γερμανικες μ@%#@ες σαν και αυτες!.....

?

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Haha 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

προσεχε τι λες για τον Ανδρεα...

 

περαν πλακας, εγω οπως την βλεπω την φαση > οσο ειναι ανοιχτα τα ΧΚ δεν βλεπω οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα...εκτος καποιων εξειδικευμενων περιπτωσεων τα οποια ομως δεν αφορουν το ελληνικο κοινο (γιατι κανενας δεν θα φυγει απο Ελλαδα να παει Αλπεις κ να παει για σκι στο Braunekc)

οπως το βλεπω ομως, παμε για lock down....και κανενας δεν ξερει για ποσο, που, εαν κ ετσι κ αλλιως...ετσι μια κατασταση πολυ ρευστη που καθε μερα διαβαζεις η ακους κ κατι αλλο


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με προϋπόθεση θα επιτρέπεται η κυκλοφορία για  apres ski διασκέδαση με προδιαγραφές ......η στολή διατίθεται σε όλα τα  καταστήματα ....

8A249DC9-CA75-4457-8987-FAA4EE839F92.png

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τίποτα δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρο για τον επόμενοι χειμώνα. Ένα προσωπικό παράδειγμα, που μερικοί πιθανώς ήδη να έζησαν και περισσότεροι θα το ζήσουν: Τυχαίνει και κάποιος από το "στενό" περιβάλλον διαγιγνώσκεται με κορονοϊό, με τον οποίο είχατε βρεθεί λίγες μέρες πριν του εκδηλωθούν τα συμπτώματα. Αυτό το σενάριο δεν είναι τόσο σπάνιο πλέον, αν σκεφτείτε με πόσα άτομα ερχόμαστε σε επαφή καθημερινά, όσο και αν προσπαθούμε να φυλαγόμαστε. Αυτό σας βάζει σε 14ήμερη υποχρεωτική καραντίνα ως υποψήφιο κρούσμα. Άρα αν η αναχώρηση σας είναι τις επόμενες 2 εβδομάδες, την πατήσατε. Είτε πάτε να κάνετε τεστ είτε όχι, από την στιγμή που τεθείτε σε υποχρεωτική καραντίνα από την πολιτική προστασία, δεν υπάρχει εναλλακτική. Και επειδή το ίδιο σενάριο υπάρχει και στο εξωτερικό, δεν μπορώ καν να φανταστώ τι θα γίνει αν σε μια πανσιόν εμφανιστεί κάποιο κρούσμα. Προφανώς θα κλείσει η πανσιόν για 14 μέρες........ κλπ κλπ κλπ.

Αυτό που είναι πιο σημαντικό είναι να δούμε το πως θα μεταδίδεται τώρα που θα κρυώσει ο καιρός. Διότι αν αυτά που έλεγαν για την μη εύκολη μετάδοση με την ζέστη ήταν πραγματικότητα, φανταστείτε τι θα γίνει όταν κάνει κρύο. Ήδη στην Ευρώπη που ο καιρός δρόσισε βλέπουμε τα προεόρτια. Και μέχρι τότε δεν ξέρουμε μην έρθει και καμιά μετάλλαξη.....

Φυσικά υπάρχει και το πιο αισιόδοξο σενάριο, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι ρεαλιστικό το σενάριο να είναι σε σημαντική ύφεση ο ιός μετά από 3 μήνες.

Πάντως στο καθαρά χιονοδρομικό κομμάτι, δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν σημαντικές διαφορές. Τα προβλήματα που θα αντιμετωπιστούν είναι τι θα γίνεται αν αναγκαστούμε λόγω καιρού να συνωστιστούμε σε κλειστούς χώρους, καθώς μια χιονοδρομική ημέρα συχνά περιλαμβάνει αντίξοες καιρικές συνθήκες. Δηλαδή αν έχει -20, ή αέρα, ή χιονόπτωση, κλπ δεν νομίζω ότι κάποιος θα ήθελε να σταματήσει σε σαλέ για να κάτσει έξω. Αν κάποιος κρυώσει και θελήσει να πάει να πιει κάτι ζεστό, ή σε μια τουαλέτα, πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον συνωστισμό. Και αντίστοιχα οποιαδήποτε δραστηριότητα λόγω κρύου, επειδή θα είναι σε εσωτερικό χώρο θα είναι προβληματική. Θα δουλέψει πολύ παραμονή στο δωμάτιο με delivery.......

Ας έχει χιόνι,  να είμαστε και καλά και αυτό είναι το λιγότερο.

  • Like 4

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/17/2020 at 7:55 PM, gianis50 said:

Και εγω (μεχρι στιγμης) δεν βλεπω κατι πολυ δραματικο να σου χαλαει τις χιονοδιακοπες....Αυτοι που καρατομουνται ειναι κατι μεθυστακες-αλκοολικοι που δεν θα υπαρχει apre-ski bar ανοιχτονα μεθοκοπανε ακουγοντας γερμανικες μ@%#@ες σαν και αυτες!.....

?

Μα γι'αυτό πας Τυρόλο! Αλλιώς πας και Δολομίτες! Φαντάσου τον εαυτό σου να βολοδέρνεις ολόκληρη σεζόν χωρίς απρέ! Δεν θα την παλέψεις. Πάντως σου υπόσχομαι να ξανακούσουμε παρέα τέτοια τραγουδάκια.

-Να ζήσουμε να θυμόμαστε τον Παυσανία.

 

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι προβλέψεις για εφέτος είναι για πολύ μα παρά πολύ χιόνι ...τα χιονοδρομικά , (εκτός από τα εδώ .. που δεν ξέρουμε ακόμα .... ) θα λειτουργήσουν με ασφάλεια ( έτσι ανακοινώνουν )  η κρατήσεις είναι εύκολες και υπάρχουν προσφορές, οι περισσότεροι ξενοδόχοι επιτρέπουν ακύρωση και μια εβδομάδα προ αφίξεως ,τα αεροπορικά αυτή τη στιγμή έχουν καλές τιμές αλλά ο φόβος ....εάν  αρρωστήσεις με κορονοϊο !! πως το αντιμετωπίζεις  ποιος και πως σε περιθάλπουν , ίσως , ίσως το ξεχάσουμε για την εφέτος το χειμώνα εκτός και εάν ........ 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, gioand said:

Μα γι'αυτό πας Τυρόλο! Αλλιώς πας και Δολομίτες! Φαντάσου τον εαυτό σου να βολοδέρνεις ολόκληρη σεζόν χωρίς απρέ! Δεν θα την παλέψεις. Πάντως σου υπόσχομαι να ξανακούσουμε παρέα τέτοια τραγουδάκια.

-Να ζήσουμε να θυμόμαστε τον Παυσανία.

 

Το απρέ όπως το εννοείς, λόγω συνθηκών δεν θα υπάρξει φέτος. Πουθενά.

Κάπως έτσι απρέ είχε και σε Δολομίτες. Άλλωστε οι μισές γερμανόφωνες είναι. Για εμένα το απρέ ήταν ένα κερασάκι που φέτος δεν θα υπάρξει, αλλά ελπίζουμε να έχουμε την τούρτα ολόκληρη!!! Και στο Τυρόλο έχει πάρα πολλές τοποθεσίες για να χαρείς το σκι σου και μάλιστα σε καλά υψόμετρα εκτός παγετώνων και να σιάρεις περίφημα δίχως απρέ. Και όταν μιλάμε για χαμηλότερα υψόμετρα (όπως έχεις σε Δολομίτες και όχι μόνο), ο σημαντικότερος παράγοντας είναι ο καιρός που μπορεί να σου καταστρέψει τις χιονοδιακοπές σου. 

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...