Jump to content
vaggelis

Is it safe to book a ski holiday for next winter

Recommended Posts

πάντως για άδειες πιστες μην ελπίζετε και πολύ...τουλάχιστον ως αρχές Δεκεμβρίου

1.jpg

2.jpg

Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμβαίνει τώρα;; Αν ναι....η καρέκλα της μαύρης έχει καλή ροή!!!! 

Η γόνδολα.... δύσκολα...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλέξη εγώ προσωπικά δεν προγραμματίζω τίποτε για φέτος. Βλέποντας και κάνοντας.

Ωραιότατο και...αναζωογονητικό το κερασάκι πάντως?


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

σήμερα λένε ότι οι βαυαροί σκέφτονται να κλείσουν τα σύνορα με austria...τι να προγραμματίσεις φέτος...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, thanasissin said:

απορώ γιατι το συζητάτε κιολας!

Γιατί να μην το συζητάμε .... τι καλύτερο έχουμε να κάνουμε ; Αφού δεν θα πάμε που δεν θα πάμε ας βρούμε την δικαιολογία .....! 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...
εγώ ελπίζω ακόμα...

  • Like 4

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

επισήμως από σήμερα όλη η Austria είναι για την Γερμανία high risk zone...αυτό σημαίνει ότι γυρνώντας, 5 μέρες υποχρεωτικά σε καραντίνα k μετά την πέμπτη  μέρα κανεις test k αν είναι αρνητικό είσαι ok...

με δυο λόγια: την XXXXXXμε...

 

PS 
ένα κρατίδιο δεν είναι ακόμα, αλλα k ayto  σε λίγες μέρες θα είναι στο κόκκινο

 

ΠΣ 2
το αν θα πληρώνεσαι όσο είσαι σε καραντίνα είναι αμφιλεγόμενο... μάλλον όχι γιατί πήγες εκεί ενώ το ήξερες...
όποτε η θες 12 μέρες άδεια για μια βδομάδα σκι (κ να παρακαλάς να είναι αρνητικό το τεστ) η.....;;;;

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ τι σχέση έχω ... έξυπνε...ότι διαβάζω λέω...

πλακα πλακα k όλη η ελβετία, k όλες οι περιοχές της Ιταλίας που μας ενδιαφέρουν....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Turms said:

επισήμως από σήμερα όλη η Austria είναι για την Γερμανία high risk zone...αυτό σημαίνει ότι γυρνώντας, 5 μέρες υποχρεωτικά σε καραντίνα k μετά την πέμπτη  μέρα κανεις test k αν είναι αρνητικό είσαι ok...

με δυο λόγια: την XXXXXXμε...

 

PS 
ένα κρατίδιο δεν είναι ακόμα, αλλα k ayto  σε λίγες μέρες θα είναι στο κόκκινο

 

ΠΣ 2
το αν θα πληρώνεσαι όσο είσαι σε καραντίνα είναι αμφιλεγόμενο... μάλλον όχι γιατί πήγες εκεί ενώ το ήξερες...
όποτε η θες 12 μέρες άδεια για μια βδομάδα σκι (κ να παρακαλάς να είναι αρνητικό το τεστ) η.....;;;;

 

 

Mε λιγα λογια....."σχολασε ο γαμος" για Αυστρια αν αυτο συνεχισθει για πανω απο ενα μηνα που θα αρχισουν να ανοιγουν τα χιονοδρομικα.........διακινδυνευω ομως μια προβλεψη......επειδη "τα λεφτα ειναι πολλα" γυρω απο την χιονοδρομια.......ισως πανε να προλαβουν καποια εξαρξη του ιου τωρα που ειναι νωρις ........και τον Δεκεμβριο ισως τα πραγματα να ειναι καλλιτερα και να αρθουν αυτοι οι περιορισμοι......μεχρι τοτε σβηνουμε και αραζουμε!!  ....τι Αλπεις και παπα@#ες.......ΠΕΡΤΟΥΛΙ ξερο ψωμι!!!??

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις μίλησα με αρλμπεργκ. 
δεν είναι κάτι διαφορετικό από τον υπόλοιπο κόσμο ! 

Και είναι και λίγο ξυνισμενοι/απογοητευμένοι από τους Γερμανούς ...
εμεις πάντως παραμένουμε πιστοί στην θετική ενέργεια και εννοείται ότι το πλάνο λέει: 

It ain’t over till it’s over! ?

Edited by giannis-ski
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, giannis-ski said:

Μόλις μίλησα με αρλμπεργκ. 
δεν είναι κάτι διαφορετικό από τον υπόλοιπο κόσμο ! 

Και είναι και λίγο ξυνισμενοι/απογοητευμένοι από τους Γερμανούς ...
εμεις πάντως παραμένουμε πιστοί στην θετική ενέργεια και εννοείται ότι το πλάνο λέει: 

It ain’t over till it’s over! ?

Οι Γερμανοί να κάτσουν σπιτι τους.

θα πάμε εμείς.

  • Like 4
  • Love 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

εννοείται ότι δεν είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο...το πρόβλημα είναι ότι ένα 40 με 60% του τουρισμού για την Austria έρχεται από γερμανία...k η ζημια θα είναι μεγάλη...

 

εγω δεν καταλαβαινω γιατι ενω μενω σε μια περιοχη high risk (για την ιδια την γερμανια) δεν μπορω να παω σε μια περιοχη επισης high risk εκτος γερμανιας  (και πιθανως με λιγοτερα κρουσματα ανα 100.000) χωρις να εχω επιπτωσεις...ποια η διαφορα? 
αλλα τελος παντων....

οποιος ειναι ελευθερος επαγγελματιας κλπ ισως δεν τον νοιαζει και τοσο...μπορει να παει...

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως αν ήμουν Γερμανία θα έβαζα όσα γίνεται περισσότερα εμπόδια για διακοπές στην Αυστρία και φταίνε και οι Αυστριακοί (Τυρολέζοι) για αυτό. Ενώ όλοι ξέρουν τι έγινε πέρσι στο Τυρόλο που έκλεισε τελευταίο χωρίς κανένα μέτρο , φέτος αντί να κάνουν κάποιο πλάνο περιορισμού του ιού (ούτως ή άλλως ο αριθμός των επισκεπτών θα είναι μειωμένος), αναφέρουν πρώτα πρώτα να μην ανησυχούμε , τα lift θα λειτουργούν στην πλήρη δυναμικότητα και τα μέτρα που προτείνουμε δεν ενοχλούν κανέναν αλλά τι να κάνουμε για το θεαθήναι είναι . Ε, εγώ αν ήμουν Γερμανία , όποιος πολίτης πήγαινε για σκι στο Τυρόλο, όχι 5 αλλά 14 ημέρες υποχρεωτική καραντίνα θα τον είχα.

* Και μην πει κανείς τις γνωστές δικαιολογίες τους, μπορεί να μην κόλλησαν εδώ αλλά στο δρόμο. Τα ίδια με τα ελληνικά νησιά (που ζω) αντί να σώζουν ότι σώζεται φέτος, με το που ήρθε κόσμος τον Ιούλη, γράψανε κάθε μέτρο εκεί που δεν πιάνει μελάνι (γιατί τα μέτρα έχουν κόστος) και είδαμε τι έγινε.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Turms said:

εννοείται ότι δεν είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο...το πρόβλημα είναι ότι ένα 40 με 60% του τουρισμού για την Austria έρχεται από γερμανία...k η ζημια θα είναι μεγάλη...

 

εγω δεν καταλαβαινω γιατι ενω μενω σε μια περιοχη high risk (για την ιδια την γερμανια) δεν μπορω να παω σε μια περιοχη επισης high risk εκτος γερμανιας  (και πιθανως με λιγοτερα κρουσματα ανα 100.000) χωρις να εχω επιπτωσεις...ποια η διαφορα? 
αλλα τελος παντων....

οποιος ειναι ελευθερος επαγγελματιας κλπ ισως δεν τον νοιαζει και τοσο...μπορει να παει...

Έχουν κάνει ότι περνάει από το χέρι τους για να είναι άψογοι στα υγειονομικά μέτρα που πήραν. 
ακομα και στο ισγκλ ! 

Ελπίζουν πάντως, και ελπιζω κι εγώ μαζί τους, ότι μέχρι τις αρχές Δεκεμβρίου οι συνθήκες θα είναι καλύτερες. 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, mplamplampla said:

Εγώ πάντως αν ήμουν Γερμανία θα έβαζα όσα γίνεται περισσότερα εμπόδια για διακοπές στην Αυστρία και φταίνε και οι Αυστριακοί (Τυρολέζοι) για αυτό. Ενώ όλοι ξέρουν τι έγινε πέρσι στο Τυρόλο που έκλεισε τελευταίο χωρίς κανένα μέτρο , ................................

Έκλεισαν πριν την Γαλλία και με μια μέρα διαφορά από την Ιταλία, στις οποίες γινόταν πραγματικά χαμός. Έκλεισαν με πολύ λιγότερα κρούσματα κάποιες εβδομάδες νωρίτερα πριν κλείσουν οι Γερμανοί τα σχολεία τους, οι Ισπανοί-Άγγλοι τα ποδοσφαιρικά τους γήπεδα, τις συναυλίες, κλπ κλπ κλπ. Η λίστα ατελείωτη.....

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, giannis-ski said:

Έχουν κάνει ότι περνάει από το χέρι τους για να είναι άψογοι στα υγειονομικά μέτρα που πήραν. 
ακομα και στο ισγκλ ! 

Ελπίζουν πάντως, και ελπιζω κι εγώ μαζί τους, ότι μέχρι τις αρχές Δεκεμβρίου οι συνθήκες θα είναι καλύτερες. 
 

μακαρι αλλα δεν το βλεπω...τα κρουσματα ειναι κοντα στα 200/100.000
για να φτασει να ειναι παλι 50/100.000 θελει πολυυυυυυυυυυυυυυυυ δουλεια και δεν νομιζω οτι προλαβαινουν .. ισως για μαρτιο κλπ...αλλα τις γιορτες παει...το τραινο περασε μακαρι αλλα δεν το 

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Turms said:

μακαρι αλλα δεν το βλεπω...τα κρουσματα ειναι κοντα στα 200/100.000
για να φτασει να ειναι παλι 50/100.000 θελει πολυυυυυυυυυυυυυυυυ δουλεια και δεν νομιζω οτι προλαβαινουν .. ισως για μαρτιο κλπ...αλλα τις γιορτες παει...το τραινο περασε μακαρι αλλα δεν το 

Εμένα, πάντως, μου είπαν ότι οοοοολα τα δωμάτια είναι ακόμα κλεισμένα ! Κανένας δεν έχει ακυρώσει ! 

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

εμ φιλε μου...εκει που ρωτησες προφανως, οι 5 μερες καραντινα ειναι ψιλοπραγματα...

αν ρωτησες στο Lech τι περιμενεις

  • Haha 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Turms said:

εμ φιλε μου...εκει που ρωτησες προφανως, οι 5 μερες καραντινα ειναι ψιλοπραγματα...

αν ρωτησες στο Lech τι περιμενεις

Αν επιμένεις τόσο και βοηθάει το επιθυμητό αποτέλεσμα, μπορούμε να δεχθούμε "με βεβαιότητα" ότι η καραντίνα θα συνεχιστεί μέχρι τα επόμενα Χριστούγεννα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις 

που επιμενω κ ποιο αποτελεσμα ρε συ?

δεν επιμενω για τιποτα. Μακαρι να αλλαξει κατι κ να ειναι ολα free απο αρχες Δεκεμβρη...αλλα προς το παρον παμε απο το κακο στο χειροτερο εδω πανω...οταν εχουν τον δεικτη 300 στα 100.000 ατομα, κ για να γινει αρση της "απαγορευσης" πρεπει να παει κατω απο 50 στα 100.00 ατομα, τοτε χωρις lock down δε το βλεπω...κ μαλλον προς τα εκει παει σχεδον ολη η Αυστρια

Παντως στο Lech ενας που μπορει να δωσει 7/8.000 για μια βδομαδα διακοπων, δεν ξερω κατα ποσο θα ενχοληθει αν μετα τις διακοπες πρεπει να κατσει σπιτι 5 μερες κ να κανει ενα τεστ...(αυτο εννοω)

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...