Jump to content
manthoski

Καλησπέρα και από εμένα

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα, το forum το βρήκα στην αναζήτηση μου στο Google προσπαθώντας να επιλέξω εξοπλισμό για εμένα και την γυναίκα μου. Νέοι και οι δύο στο χώρο του σκι αφού έχουμε κάνει όλες και όλες 6-7 φορές την περασμένη σεζόν. 

Από την πρώτη φορά μας άρεσε και έτσι αγοράσαμε ρουχισμό , γιαλιά και νοικιάσαμε μπότες και πέδιλα. 

Φέτος αγοράσαμε μπότες με την προσφορά του 50% της salmon αφού από τη διάβασα εδώ όλοι λέγανε μπότες μόνο καινούριες.

Επίσης αγόρασα και ένα σετ χειμερινά ζαντολαστιχα για να πηγενουμε με άνεση και ασφάλεια στον Παρνασσό. 

Τέλος τα επόμενα βήματα είναι δύο καινούρια κράνη καθώς το forum με "έπισε" ότι είναι απαραίτητο αξεσουάρ και πέδιλα τα οποία για αρχή λέω να είναι μεταχειρισμένα. 

Την βοήθεια σας λιπών καθος είμαι 1,80 και 90 κιλά και η γυναίκα μου 1,70 και 64 κιλά στο τη πέδιλα να διαλέξουμε για αρχάριο σε πίστα. 

Ευχαριστώ Μάνθος 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς ήρθες Μάνθο.

Από τα γραφόμενα σου νομίζω ότι έχεις ξεκινήσει σωστά. Για τα μέχρι τώρα βήματα σου έχω να παρατηρήσω για τις μπότες ότι αυτό που παίζει ρόλο είναι να εφαρμόζει σωστά στο πόδι σου, κάτι που θα το δεις στο βουνό μετά από μερικές κατεβασιές. Οι περισσότεροι από εμάς "που έχουμε εμπειρία", στο θέμα της μπότας έχουμε κάνει λάθη. Ουκ ολίγες φορές αυτό που νοικιάσαμε ή αγοράσαμε στο μαγαζί, είδαμε ότι στην πράξη δεν μας ήταν τόσο βολικό όσο μας φάνηκε στην αρχή. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι τόσο η μάρκα που κάνει μια μπότα "καλή". Και επειδή υπάρχουν διάφορα κολπάκια που μπορεί να βελτιώσουν την εφαρμογή της, να ξέρεις ότι ακόμα και αν υπάρξει μια μικρή αστοχία, να μην απογοητευτείς, πιθανότατα να βρεθεί λύση. Τώρα στο θέμα "ζαντολάστιχα", να ξέρεις ότι αυτά βοηθούν, όμως σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που οι κλασικές αλυσίδες μπορεί να γίνουν απαραίτητες ακόμα και με χειμερινά ελαστικά, άρα να τις έχεις πάντα μαζί σου για καλό και για κακό.

Τώρα για την επιλογή σκι, θα έλεγα ότι έχεις ακόμα χρόνο, οπότε δεν χρειάζονται βιασύνες. Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως καταλληλότερο για να δώσει συμβουλές επί του θέματος, θα έλεγα ως γενική αρχή ότι δεν χρειάζεται να πάρεις κάποιο πανάκριβο πέδιλο, ότι σχεδόν όλες οι μάρκες έχουν κάποιο κατάλληλο και οικονομικό μοντέλο για το επίπεδο σου. Αν σκέπτεσαι για μεταχειρισμένο, περίμενε να δεις αν κάποιος από το φόρουμ σκοπεύει να πουλήσει ή να χαρίσει τον παλιό του εξοπλισμό. Αν περάσεις από κάποιο μαγαζί που πουλάει σκι (υπάρχουν και διαφημίσεις στο φόρουμ και τα μαγαζιά αυτά είναι σοβαρά) ίσως να κάνεις κάποια ερώτηση. Συχνά ένα περσινό ή προπέρσινο μοντέλο, καινούριο, το βρίσκεις σε πολύ καλή τιμή. Οπότε περίμενε να δεις τι ακόμα συμβουλή θα πάρεις, ρώτα και στα συγκεκριμένα μαγαζιά και εδώ είμαστε.

Με το καλό να τα πούμε σύντομα στο βουνό.

  • Like 4

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ότι γνώσεις αποκόμισα οφείλονται στο φόρουμ, ελπίζω να διάλεξα σωστά της μπότες με βάση τα γραφόμενα εδω. Θα δείξει το βουνό....

Επειδή είμαι του αυτοκινήτου πάντα θα υπάρχουν και χιονοκαλτσες και κλασικές αλυσίδες στο αμάξι. 

Για τα πέδιλα έχω καταληξη σε μεταχειρισμένα απλά δεν ξέρω το τη πρέπει να ψάχνω, καθώς πιστεύω ότι τώρα είναι η κατάλληλη εποχή για αγορά εξοπλισμού και δεν ξέρω τη διάφορες έχουν και πως ξεχωρίζει ένα πέδιλο πίστας από ένα ορειβατικό π. Χ. Αλλά και τη ύψος πρέπει να επιλέξω βάση του σώματος. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάνθο καλωσήρθες στη παρέα,

Αν βρεις κάτι συγκεκριμένο σε πέδιλα, ρώτα εδώ κι όποιος ξέρει θα σου πει.

Μακριά από φαρδιά που ίσως ο πωλητής σε πείσει ότι "θα το χρειαστείς για να πηγαίνεις εκτός πίστας", μιας και στο επίπεδό σου το εκτός πίστας θα σημαίνει πρακτικά δίπλα στη πίστα.

Για το ύψος σου υπολόγιζε 1,65-1,70 σε πέδιλο. Για τη σύζυγο 1,52-1,60.

Ας μην είναι εντελώς αρχαρίων (εκτός αν μιλάμε για εξευτελιστικό κόστος), και βέβαια όχι προχωρημένων. Αρχάριου προς μέσο θα έλεγα. Και πάλι, ανάφερέ μας μοντέλα να σου πούμε.

 

Καλως ήρθες στην "άρρωστη" παρέα του χιονιού.

  • Like 3

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, panchristo said:

Μάνθο καλωσήρθες στη παρέα,

Αν βρεις κάτι συγκεκριμένο σε πέδιλα, ρώτα εδώ κι όποιος ξέρει θα σου πει.

Μακριά από φαρδιά που ίσως ο πωλητής σε πείσει ότι "θα το χρειαστείς για να πηγαίνεις εκτός πίστας", μιας και στο επίπεδό σου το εκτός πίστας θα σημαίνει πρακτικά δίπλα στη πίστα.

Για το ύψος σου υπολόγιζε 1,65-1,70 σε πέδιλο. Για τη σύζυγο 1,52-1,60.

Ας μην είναι εντελώς αρχαρίων (εκτός αν μιλάμε για εξευτελιστικό κόστος), και βέβαια όχι προχωρημένων. Αρχάριου προς μέσο θα έλεγα. Και πάλι, ανάφερέ μας μοντέλα να σου πούμε.

 

Καλως ήρθες στην "άρρωστη" παρέα του χιονιού.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το καλωσόρισμα 

Έχω βρει τα παρακάτω για εμένα στα 150€ αλλά είναι 1,60

Screenshot_20201021_201421_com.facebook.katana.jpg

Edited by manthoski

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/21/2020 at 7:59 PM, manthoski said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το καλωσόρισμα 

Έχω βρει τα παρακάτω για εμένα στα 150€ αλλά είναι 1,60

Screenshot_20201021_201421_com.facebook.katana.jpg

 

Κοντά και ακριβά, κατά τη γνώμη μου...

Πάρε αυτά αν θέλεις κοντά οπωσδήποτε (και θα με θυμηθείς)...

 

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites
54 minutes ago, manthoski said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το καλωσόρισμα 

Έχω βρει τα παρακάτω για εμένα στα 150€ αλλά είναι 1,60

Screenshot_20201021_201421_com.facebook.katana.jpg

Δε βλέπω ποιο μοντέλο είναι. Μου δίνουν την αίσθηση όμως ότι δεν είναι για σένα (νομίζω ότι είναι race-inspired κρίνοντας από τα ασημένια νεύρα μπροστά από τις δέστρες). Σίγουρα είναι πιο κοντά απ' όσο πρέπει για σένα.

Σκέψου το ενδεχόμενο να νοικιάσεις ένα πέδιλο με τη σεζόν, πιο φρέσκο και πιο κοντά στα μέτρα σου, με τα ίδια ή λιγότερα περίπου χρήματα.

Από αυτό μάλλον θα σε απέτρεπα.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

μετα απο πολυ καιρο, σκεφτηκα να πω κι ενα γεια εδω μεσα, να δηλωσω την παρουσια μου (βρήκα την καλή περιοδο) και να πω οτι ευχομαι συντομα (?) να τα πουμε στα βουνα...

ευχες απο Παπαγου

Νανά

 

  • Like 11
  • Love 1

...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς τονε....και μην ανησυχείς...θα βρεις άκρη εδώ μέσα για πέδιλα,όταν θα πάρουν στα χέρια τους την υπόθεσή σου οι συνήθεις ύποπτοι!?


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/14/2020 at 9:31 PM, nanad said:

μετα απο πολυ καιρο, σκεφτηκα να πω κι ενα γεια εδω μεσα, να δηλωσω την παρουσια μου (βρήκα την καλή περιοδο) και να πω οτι ευχομαι συντομα (?) να τα πουμε στα βουνα...

ευχες απο Παπαγου

Νανά

 

γιατι δεν μου βγαζει Μελος ΕΣΤΟΥΧ? θα επρεπε...

  • Love 1

...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, nanad said:

γιατι δεν μου βγαζει Μελος ΕΣΤΟΥΧ? θα επρεπε...

Υπομονή έως ότου το δουν οι διαχειριστές και ανοίξουν την πρόσβαση. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
γιατι δεν μου βγαζει Μελος ΕΣΤΟΥΧ? θα επρεπε...

Συννενοηθηκα με τον διαχειριστή Συγνωμη για την καθυστερηση


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...