Jump to content
mil

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2020-2021

Recommended Posts

Τελικά όσο πιο πολύ αλλάζει, τόσο το ίδιο μένει:

https://e-hani.blogspot.com/2021/02/chalet.html?spref=fb

Κακογραμμένο κείμενο, για έναν δημοσιοσχεσίτη που αναλαμβάνει την εικόνα της εστίασης στο ΧΚΠ. ΕΠί της ουσίας, ουδέν

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί ο συγκεκριμένος δημοσιοσχεσίτης να φαίνεται από το κείμενό του λιγότερος των περιστάσεων, αλλά η ουσία είναι ότι η ΕΤΑΔ ψάχνεται με δημοσιοσχεσίτες για ριζική αλλαγή του σαλέ προς το ακόμα χειρότερο.
Οι χιονοδρόμοι στο περιθώριο.
Το επόμενο βήμα θα είναι ο Σκαρμούτσος.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως τους είπατε τους λένε αυτούς τους καινούργιους του Παρνασσου ...δημοσιοσχεσίτες ; με η χωρίς σ ..... δεν το κατάλαβα κάνουν σκι αυτουνοι; 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι μυστηριοι ανθρωποι ειστε σεις ...Δε μπορει δηλ καποιος να καβαλησει την τζιπαρα του με τα καλοκαιρινα λαστιχα,να κολλησει στην πρωτη ανηφορικη στροφη ,να δημιουργησει μποτιλιαρισμα και να παει να φαει ενα γκουρμε πιατο στο σαλε του ΧΚΠ ,200 χλμ μακρια απο την Αθηνα ,μαγειρεμενο απο εναν σεφ με ωραια τατουαζ στο κορμι του?Πρεπει ολοι αυτοι οι ανθρωποι που θελουν να πανε λιγο παραπερα απο το κλεινον αστυ ,να μην τους παρεχεται μια τετοια επιλογη?Απα πα πα τι πραγματα ειναι αυτα ...τι'στε σεις ρε...

  • Haha 6

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να επιτέλους και μια καλή είδηση στον γενικό χαμό που επικρατεί αυτήν την περίοδο! Βρε πλεμπες, φτωχοκαγκουρες, πληβείοι,  είναι δυνατόν να δουλεύει τόσα χρόνια το καταπληκτικό αυτό σαλέ χωρίς σοβαρό PR? Το μοναδικό θεματακι άλλωστε που είχε η κατά τα άλλα άριστη λειτουργία του ΧΚΠ ήταν η σωστή PR διαχείριση του σαλέ.....

Αλλά τι να περιμένεις από φτωχαντζες, banalités vivantes, που παθαίνουν ονειρώξεις από...... πούδρες....

Ρε δεν σας θέλουμε στο βουνό.....να με κάνετε follow στο insta και  like στα stories που θα ανεβάζω όταν θα καρβαρω με την φιλενάδα μου την Τούνη και όταν θα απολαμβάνω sousi  και finger food με την Παναγιώταρου στην πριβέ καμπάνα μου στην terrasse του σαλέ.....

Άντε, πάλι με συγχισατε πλεμπαιοι! Πάω να κάνω μια βόλτα με το Καγιέν μου να ξεχαστώ.....

Α και κάτι τελευταίο..... αφού σας κάνω την τιμή και γράφω στο φόρουμ σας, η γραμματέας μου βασικά, θέλω την βοήθεια σας γιατί θέλω να αγοράσω σκι..... καλά και ακριβά φυσικά και βασική προϋπόθεση είναι ταιριάζουν με το μαύρο Καγιέν μου....

Φιλικά,

Σπύρος ?

 

  • Like 4

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, porfirio said:

Να επιτέλους και μια καλή είδηση στον γενικό χαμό που επικρατεί αυτήν την περίοδο! Βρε πλεμπες, φτωχοκαγκουρες, πληβείοι,  είναι δυνατόν να δουλεύει τόσα χρόνια το καταπληκτικό αυτό σαλέ χωρίς σοβαρό PR? Το μοναδικό θεματακι άλλωστε που είχε η κατά τα άλλα άριστη λειτουργία του ΧΚΠ ήταν η σωστή PR διαχείριση του σαλέ.....

Αλλά τι να περιμένεις από φτωχαντζες, banalités vivantes, που παθαίνουν ονειρώξεις από...... πούδρες....

Ρε δεν σας θέλουμε στο βουνό.....να με κάνετε follow στο insta και  like στα stories που θα ανεβάζω όταν θα καρβαρω με την φιλενάδα μου την Τούνη και όταν θα απολαμβάνω sousi  και finger food με την Παναγιώταρου στην πριβέ καμπάνα μου στην terrasse του σαλέ.....

Άντε, πάλι με συγχισατε πλεμπαιοι! Πάω να κάνω μια βόλτα με το Καγιέν μου να ξεχαστώ.....

Α και κάτι τελευταίο..... αφού σας κάνω την τιμή και γράφω στο φόρουμ σας, η γραμματέας μου βασικά, θέλω την βοήθεια σας γιατί θέλω να αγοράσω σκι..... καλά και ακριβά φυσικά και βασική προϋπόθεση είναι ταιριάζουν με το μαύρο Καγιέν μου....

Φιλικά,

Σπύρος ?

 

Αυτό  που λες το  #banalités vivantes# για πες το μας στα Ελληνικά  ! Για να δω εάν πρέπει να σε δείρουμε η όχι ?που μας βρίζεις  ! 

  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, vaggelis said:

Αυτό  που λες το  #banalités vivantes# για πες το μας στα Ελληνικά  ! Για να δω εάν πρέπει να σε δείρουμε η όχι ?που μας βρίζεις  !

Ορίστε? Δεν ομιλείτε την γαλλικην? Oh mon Dieu, η αλλιώς OMG ! Σε κάνω πλοκ άμεσα! ?????

  • Like 1
  • Haha 3

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοβάμαι πως θα διαφωνήσω μαζί σας. Νομίζω ότι είναι απαραίτητο το pr για την εστίαση του Παρνασσού. Ότι σίγουρα υπάρχουν πολλά άλλα πριν φτάσουμε στο pr ,ναι μαζί σας. Το ότι πρέπει να δούμε σε ποιο πλαίσιο θα γίνει η προώθηση της εστίασης πάλι μαζί σας. Όμως σίγουρα θα βοηθήσει στην ανάπτυξη του όλου κλίματος. Και γιατί να μην γίνει γαστρονομικός προορισμός το εστιατόριο του χκκ? Στις Άλπεις γιατί είναι συνώνυμο τα σαλέ με την υψηλή γαστρονομία? Ανάπτυξη είναι , ας μην μπερδευομαστε.

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με την κατεύθυνση αυτή του σαλέ, εκτός αν αυτή είναι η μοναδική κατεύθυνση του ΧΚΠ. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν μαζί με αυτή την κατεύθυνση έχουμε και αντίστοιχο ζήλο σε ζητήματα λειτουργίας και οργάνωσης αυστηρά χιονοδρομικού αντικειμένου (λιφτ, προετοιμασία πιστών, ασφάλεια, πολιτική εισιτηρίων, προσέλκυση αγώνων, διάδοση του σπορ, σύνδεση με την τοπική επιχειρηματική δραστηριότητα, πολυήμερος τουρισμός και επειδή έχουμε και δουλειές σταματάω εδώ). Και τέλος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν ταυτόχρονα αξιοποιηθεί όπως μπορεί και του αρμόζει το σαλέ της Φτερόλακκας και η Φτερόλακκα η ίδια.

  • Like 9
  • Love 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, PhaethonF1 said:

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με την κατεύθυνση αυτή του σαλέ, εκτός αν αυτή είναι η μοναδική κατεύθυνση του ΧΚΠ. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν μαζί με αυτή την κατεύθυνση έχουμε και αντίστοιχο ζήλο σε ζητήματα λειτουργίας και οργάνωσης αυστηρά χιονοδρομικού αντικειμένου (λιφτ, προετοιμασία πιστών, ασφάλεια, πολιτική εισιτηρίων, προσέλκυση αγώνων, διάδοση του σπορ, σύνδεση με την τοπική επιχειρηματική δραστηριότητα, πολυήμερος τουρισμός και επειδή έχουμε και δουλειές σταματάω εδώ). Και τέλος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν ταυτόχρονα αξιοποιηθεί όπως μπορεί και του αρμόζει το σαλέ της Φτερόλακκας και η Φτερόλακκα η ίδια.

Α ρε φιλαράκι με πρόλαβες! Κάτι αντίστοιχο ήθελα να γράψω για να απαντήσω και στον φίλο Χριστόφορο! Αυτή η ιστορία με το σαλέ μου θυμίζει λίγο την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα με τα αυτοκίνητα, και εξηγούμαι...

Στην Κολομβία της Ευρώπης ( Ελλάδα) όπου έχουμε τον γηραιότερο στόλο οχημάτων που αγγίζει τα 16 έτη, αντί να δώσουν οικονομικό κίνητρο ( απόσυρση, επιδότηση) στον κόσμο να αναβαθμίσει το όχημα του αγοράζοντας ένα καινούργιο αντιρρυπαντικής τεχνολογίας και ας έχει κινητήρα εσωτερικής καύσης ρε αδερφέ, επικεντρωθηκαμε στα ηλεκτρικά που ουσιαστικά απευθύνονται αυτήν την χρονική στιγμή ούτε στο 5% του πληθυσμού.... 

Το ΧΚΠ έχει χίλια δυο προβλήματα να λύσει όσον αφορά την λειτουργία του και πιστεύω ότι ιεραρχικά το PR του σαλέ θα έπρεπε να είναι το τελευταίο.....και  εδώ που τα λέμε εάν πρέπει να αναβαθμιστεί ένα σαλέ είναι σαφώς αυτό της Φτερόλακκας.....

Φιλικά,

Σπύρος ?

  • Like 3

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σόρρυ παιδιά αλλά υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο όταν:

1) Για έναν εκ των δυο που θα "διαχειριστούν" το σαλέ υπάρχουν υπόνοιες και αναφορές για άπατες και εταιρίες με κάκιστα οικονομικά στοιχεία. 

2) Η χιονοδρομία στην χώρα δεν έχει ανάγκη γκουρμέ και γκλάμορους εικόνας (σε πρώτη φάση) που την απομακρύνει ακόμα περισσότερο από τη μεσαία τάξη (και τις γεωγραφικά κοντινές κοινωνίες). Εκτός εάν θέλουμε το σκι να θεωρείται το παιχνίδι των πλουσίων. Ώπα σορρυ αυτό θεωρείται ήδη! Ας το ενισχύσουμε. 

3) Εξ όσων θυμάμαι στις Άλπεις (που για κάποιο λόγο συνεχίζουμε να θεωρούμε ως το τέλειο παράδειγμα που εφαρμόζεται με κλειστά ματια στην χώρα μας) πριν τα εστιατόρια Michelin έχει στα βουνά υποδομές πιο ευρείας κατανάλωσης (δεν σημαίνει και κακής ποιότητας) για να εξυπηρετούνται όλοι. Στον Παρνασσό μου φαίνεται αδιανόητο να παραμένει κλειστό ή να μην επεκτείνεται σε κανονικό εστιατόριο το σαλέ στο Βάκχο πχ και 'μείς να συζητάμε για high class καταστάσεις. Το ιδιο ισχυει και για Φτερόλακα προφανως, που κατα τη γνωμη μου εχει το πιο ωραιο σαλε του Παρνασσου και μενει κλειστο.

4) Το 1 ξανά και κυρίως το κατα πόσο οι άνθρωποι που θέλουν να δραστηριοποιηθούν στα βουνά ενδιαφέρονται περισσότερο για το ίδιο το βουνό, το άθλημα, τις τοπικές κοινωνίες ή για την γόβα, τη γκλαμουριά και το κάθε είδους φαγοπότι.

 

  • Like 8

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι βρε παιδία, μαζί σας. Ακριβώς αυτό λέω. Ότι ναι σίγουρα υπάρχουν πολλά ακόμα θέματα πριν φτάσουμε στο pr. Και σίγουρα πρώτα έρχεται η σωστή λειτουργία του χιονοδρομικού και μετά τα υπόλοιπα. Όμως είναι κάτι θετικό και αυτό... Το ότι αλλά  θα έπρεπε να έχουν προτεραιότητα είναι προφανές, όμως οι διοικήσεις μας έχουν δείξει ότι έχουν προβλήμα να ιεραρχησουν τις προτεραιότητες τους... Γιατί προφανώς δεν είναι χιονοδρόμοι... Όμως είναι ένα βήμα.. Το έαν κάποιος ανέβει για φαγητό πχ το βράδυ στο σαλέ της Φτερόλακκας  η σε κάποιο πάρτι που θα γίνει( κάποια στιγμή στο μέλλον) δεν μπορεί, θα παρασύρει και την γενική λειτουργία του χιονοδρομικού.


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, Al_Foutzin said:

 

3) Εξ όσων θυμάμαι στις Άλπεις (που για κάποιο λόγο συνεχίζουμε να θεωρούμε ως το τέλειο παράδειγμα που εφαρμόζεται με κλειστά ματια στην χώρα μας) πριν τα εστιατόρια Michelin έχει στα βουνά υποδομές πιο ευρείας κατανάλωσης (δεν σημαίνει και κακής ποιότητας) για να εξυπηρετούνται όλοι. Στον Παρνασσό μου φαίνεται αδιανόητο να παραμένει κλειστό ή να μην επεκτείνεται σε κανονικό εστιατόριο το σαλέ στο Βάκχο πχ και 'μείς να συζητάμε για high class καταστάσεις. Το ιδιο ισχυει και για Φτερόλακα προφανως, που κατα τη γνωμη μου εχει το πιο ωραιο σαλε του Παρνασσου και μενει κλειστο.

Ναι βέβαια και υπάρχει η υποδομή ευρείας κατανάλωσης και μπορείς να φας πχ την σουπιτσα σου με 7 φράγκα στο ωραίο σαλεδακι δίπλα στην πίστα υπάρχει και το michelinato . Τα χιονοδρομικά  εδώ βλέπουν πελάτες και χώρο για ανάπτυξη. Τους θέλουν όλους. Και τους καθαρούς χιονοδρόμους που θα χαλάσουν 7 ευρώ στο σαλεδακι αλλά και τους γκλαμουρατους που θα ξοδέψουν μια περιουσία σε ένα τριήμερο. Το ότι το σαλέ στην Φτερόλακκας έχει μείνει και σαπίζει είναι για μένα εγκληματικό. Όπως είναι εγκληματικό το χκπ να άφηνει τόσες και τόσες πηγές εσόδων και ανάπτυξης ανεκμετάλλευτες.


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε από το πιο βασικό; Ο Παρνασσός θα έπρεπε να έχει περισσότερα -μικρά- σαλεδάκια για να μπορεί να κάθεται ο κόσμος, να πηγαίνει τουαλέτα, να ξαποσταίνει και να απολαμβάνει την θέα, σε διάφορα μέρη του βουνού, όχι μόνο στο 1950 και στο 1850 που είναι τώρα. 

 

Όταν είχε δουλέψει το 2240 ήταν επιτυχία. Όταν ακόμα πιο παλιά είχε δουλέψει η καντίνα στο μέσο του Περικλή είχε επιτυχία. Αν είχαμε και ένα στη Σαχάρα ή/και στη Βλαχολακα θα ήταν επίσης πολύ βολικό.

 

Δεν χρειάζονται τεράστια κτίρια και φαραωνικές κατασκευές. Μικρές ξύλινες κατασκευές που να προσφέρουν τα απολύτως απαραίτητα θέλουμε και ο κόσμος θα τα αγαπήσει.

  • Like 13

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εάν θυμάμαι καλά η πρόταση για εστιατόριο στο επάνω όροφο εκκρεμή από το πάλε ποτέ .... τώρα το ξεθάβουν , κάτι θα ξέρουν .... κάτι θα μυριστήκανε   !

Εκτός από αυτό έχουμε κάποια πληροφορία για το εάν έγινε το πενταετές της φτερόλακας  που έχει καταγγελθεί από τον δήμαρχο Αμφίκλειας - Ελατειας ότι δεν έχει πραγματοποιηθεί 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι θέλουν να πάμε αντί από το 1 δλδ μικρά σαλεδάκια που παρά παρά παρά πολύ σωστά λέει ο Χρήστος και οικειοποίηση του βουνού (με την καλή έννοια) και από χιονοδρομους που ακούνε πχ Σαχάρα και πέριξ και νομίζουν ότι εκεί πάνε οι τρελοί και level 100 σκιερ μόνο και μετά στο νουμερο 2, δλδ πιο exclusive πράγματα κτλ κτλ. Εδώ βλεπουμε οτι θελουν να πανε στο 2 ή και στο 3 (όποιο 3 ειναι αυτο) έτσι βουρ. Όπως δλδ δομηθηκε και ο χειμερινος τουρισμος μεχρι τωρα (βλ Αράχωβα)..\

 

υγ: Μου ήρθε μόλις πχ εικόνα με μικρό σαλεδακι για τα απαραίτητα και μεταξύ Καλλιόπης-βασης Φτερολακας μέσα στα δέντρα, μούρλια. Που τώρα αν μια καλή μέρα με φουλ χιόνι κανείς συνέχεια τον άξονα 6-Φτερο-Βαση Φτερό αν βρεθείς κάτω και δίψας πρέπει να περιμένεις να φτάσεις στη μέση (και αν δεν είναι ανοιχτά να πας Κελλαρια.. δλδ είναι βασανιστήριο)

 

  • Like 3

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν αποκλείσουν όροφο του σαλέ για να τον κάνουν Βαρούλκο, θα δημιουργηθεί το αδιαχώρητο στο ισόγειο. Όσα σαλεδάκια κι αν φτιάξουν.
Και σε περίπτωση βραδυνής λειτουργίας (που αναφέρθηκε), αναρωτιέμαι ποιος θα επωμιστεί το κόστος ενός ανοικτού χιονοδρομικού.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Al_Foutzin said:

Που τώρα αν μια καλή μέρα με φουλ χιόνι κανείς συνέχεια τον άξονα 6-Φτερο-Βαση Φτερό αν βρεθείς κάτω και δίψας πρέπει να περιμένεις να φτάσεις στη μέση (και αν δεν είναι ανοιχτά να πας Κελλαρια.. δλδ είναι βασανιστήριο)

 

 

Επειδή το θυμήθηκα τώρα και το παραπάνω δεν το γράφω έτσι τυχαία, μια ζεστή μέρα την άνοιξη του 2019 με το σαλέ Φτερό κλειστό αλλά το βουνό γεμάτο χιόνι, είχαμε καταφύγει στην λύση ποτήρια και κανάτα με νερό στο παράθυρο του χειριστή της 6 στη βάση της, να ναι καλά ο άνθρωπος (μου διαφεύγει το όνομα συγγνώμη)!! Μας έσωσε!

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καί τι δεν θα έδινα τώρα για μια φρέσκια Καναδέζικη κατεβασιά στο βουνό...... εδώ είχε πουδροαφρο στα Μελίσσια και στη Σταμάτα???.......

Edited by porfirio

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, aab said:

Πετυχημένη προβολή του ΧΚΠ και της ευρύτερης περιοχής:

https://e-hani.blogspot.com/2021/02/2021.html?spref=fb

Πολύ ωραίο αφιέρωμα, μια χαρά τα λένε οι Γάλλοι καί μακάρι να διαρκούσε και λίγο περισσότερο το ρεπορτάζ να δείχνανε και λίγο περισσότερες ομορφιές και άλλα ηθη και έθιμα από την ευρύτερη περιοχή όπως για παράδειγμα το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας στην Αμφίκλεια! 

Όταν έλεγα στους Γάλλους ότι πηγαίνω για σκι στο Mont Parnasse γελαγανε γιατί κατευθείαν πήγαινε στο μυαλό τους η γνωστή περιοχή του Παρισιού, η οποία όπως αναφέρεται στο ρεπορτάζ πήρε την ονομασία της από το αγαπημένο μας βουνό. Καί εγώ φυσικά σαν γνήσιος Έλληνας τους έλεγα υπανάπτυκτους, πλεμπαραιους, ότι όταν εμείς κάναμε freeride στον Παρνασσό καί μετά τρώγαμε προβατίνα αυτοί προσπαθούσαν να ανακαλύψουν ακόμα την φωτιά κτλ?????......

  • Like 2
  • Haha 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, aab said:

Πετυχημένη προβολή του ΧΚΠ και της ευρύτερης περιοχής:

https://e-hani.blogspot.com/2021/02/2021.html?spref=fb

"Φρομαγέλα", από το γαλλικό "fromage" (τυρί) και τη γνωστή φορμαέλα. Αυτό που λέμε ξέρει και τα ταιριάζει ?

Σημείωση: το ρεπορτάζ μεταδόθηκε στο δελτίο ειδήσεων των 8, στο πρώτο κανάλι σε ακροαματικότητα. 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άνοιξε μόλις η Σαχάρα και πάω προς τα εκεί, έχει 20-25 εκ ανάλαφρη πούδρα και βγήκε ήλιος!

image.jpeg

 

edit: καλο μηνα με υγεια! ?

Edited by Al_Foutzin
  • Like 7
  • Sad 2
  • Haha 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και λίγο σκι έστω και ετεροχρονισμένο για να μην ...ξεχνιώμαστε!!!

στο παρακάτω link θα δείτε μια μικρή διαφορά στην τεχνική,  μεγάλη για μένα,  λόγω αλλαγής εξοπλισμού κυρίως τα πέδιλα (από ELAN racing SLX σε ELAN amphibio 16ti) και πως  ... ""κότεψα"" , λόγω ενός διπλού ατυχήματος το 2019 με τραυματισμό ευτυχώς όχι πολύ σοβαρό, και λόγω προσθήκης από το ΄16-΄20, +4 ετών την ηλικία! ( από 56 στα 60 έχουν μεγαλύτερη επίδραση από τα 50 στα 55 ) .                  

λόγω των 2 τραυματισμών (2 άσχημα πεσίματα αρχή και προς το τέλος της σεζόν) πόναγα τόσο πολύ για μήνες που νόμιζα ότι δεν θα έκανα σκι στη σεζόν 2019-20) άλλαξα και τα πέδιλα σε πιο lite.

τελικά ( αφού είχε προηγηθεί πολύ κολύμπι, ποδήλατο και περπάτημα το καλοκαίρι) λίγο πριν αρχίσει η περσινή σαιζόν οι πόνοι ξαφνικά σχεδόν πέρασαν!!!!

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,472
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    ViktorSinatorov0shark
    Joined
×
×
  • Create New...