Jump to content
Sign in to follow this  
nicoski

Volkl Katana 108

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα πέδιλα της κατηγορίας του Volkl katana , blizzard cochise κτλ (πεδιλα με μέση μεγαλύτερη των 105mm και με αρκετό μεταλλο). Γενικά διαβάζω ότι είναι πεδιλα που θέλουν ταχύτητα και διαρκή πίεση για να δουλέψουν ωστόσο μπορούν και να συγχωρέσουν καποια λάθη. Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο ένα τέτοιο πέδιλο μπορεί να αξιοποιηθεί 'σωστα'  στις Ελληνικές συνθήκες και αν το φάρδος τους είναι αρκετό για όλες τις εκτός πίστας συνθήκες. Ένα τέτοιο πέδιλο θα χρησιμοποιουνταν σαν δεύτερο αποκλειστικά για εκτός πίστας. 

 

Ευχαριστώ πολυ!!!


1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα! Θεωρώ πως είναι υπερβολικά φαρδιά για τις 90 από τις 100 φορες που θα κανεις σκι στην Ελλάδα. Από την στιγμή που έχουν μέταλλο, θέλουν δύναμη, ταχύτητα, καλή τεχνική και αποφασιστικότητα στην πρώτη στροφή ανεξαρτήτως του πόσο απότομο ή στενό είναι το σημείο. Αν πληροίς αυτές τις προϋποθέσεις, μπορούν να σου χαρίσουν πολύ μεγάλα χαμόγελα, αν και υποψιάζομαι ότι ένα πιο στενό σκι στις Ελληνικές συνθήκες  θα σου χαρίσει ακόμα πιο μεγάλα χαμόγελα.

 

Αν βέβαια είσαι από τα άτομα που κατεβαίνουν την Νεραϊδοράχη με βαρύ χιόνι σε 20 στροφές, θα τα λατρέψεις. 

  • Like 4
  • Thanks 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/11/2020 at 2:39 PM, nicoski said:

..... ωστόσο μπορούν και να συγχωρέσουν καποια λάθη......

 

Καλησπέρα!

Ότι σου είπε ο Χρήστος!

Να προσθέσω όμως ότι, συγκεκριμένα το Cochise, ΔΕΝ συγχωρεί το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ λάθος.

Είναι πολύ απαιτητικό πέδιλο που πρέπει να έχεις ΑΨΟΓΗ τεχνική.

Το Katana δεν το έχω δοκιμάσει.

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις τόσο σκληρό+φαρδύ πέδιλο με 25+ radius? Και τα δύο που αναφέρεις, είναι σκι για ένα συγκεκριμένο σκοπό: δυναμικό-δυνατό σκι σε ungroomed terrain και όχι απλά για βόλτα στα εκτός. Το 'χεις? Αν ναι, χτύπα τα και θα παραμιλάς από χαρά.

  • Like 2
  • Thanks 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άσχετο, αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω ότι συζητάμε για πέδιλα επιπέδου Katana και βρισκόμαστε στο υπόforum "Η γωνιά του αρχάριου"... ???

Το Katana είναι ότι πιο τσαμπουκαλεμελένο σε all mountain από τη Volkl. Στα χιονοδρομικά μας έχω τα έχω πετύχει μόνο από έναν "γνωστό άγνωστο". Τα παίνευε, αλλά μιλάμε για χιονοδρόμο που το κατέχει το άθλημα.

Αν έπρεπε να έχω μόνο ένα all mountain, θα πήγαινα σε κάτι πιο στενό (π.χ. Mantra) ή αν ήθελα κάτι τόσο φαρδύ, με προσανατολισμό στα φρέσκα, θα προτιμούσα κάτι πιο μαλακό, πιο φιλικό & παιχνιδιάρικο. 

Θα σου έλεγα να τα δοκίμαζες πρώτα, αλλά δε νομίζω να το καταφέρεις στην χώρα μας. Γιατί ψάχνεις τέτοιο συνδιασμό; Τόσο φαρδύ - τόσο σκληρό; 

  • Like 5
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, ALCATRAZ said:

Άσχετο, αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω ότι συζητάμε για πέδιλα επιπέδου Katana και βρισκόμαστε στο υπόforum "Η γωνιά του αρχάριου"... ???
....

 

Οτι ετοιμαζόμουν να γράψω ακριβώς το ίδιο !  :-)
Nico, ξέχνα το...

  • Thanks 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση,

Η λογική με την με την οποία σκέφτομαι για ενα τέτοιο πέδιλο είναι οτι  ίσως είναι πιο ευέλικτο σχετικά με την κατάσταση του χιονιού αρα θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και πιο τακτικά σε σχέση με ένα αντίστοιχο πιο μαλακό πέδιλο (?) Επίσης ψαχνω για κάτι με μεγάλη  ακτίνα και το έχω βρει μόνο σε πέδιλα αυτής της κατηγόριας

On 11/11/2020 at 11:42 PM, Χρήστος Λάππας said:

Αν βέβαια είσαι από τα άτομα που κατεβαίνουν την Νεραϊδοράχη με βαρύ χιόνι σε 20 στροφές, θα τα λατρέψεις. 

 

19 hours ago, sbird said:

δυναμικό-δυνατό σκι σε ungroomed terrain και όχι απλά για βόλτα στα εκτός

 

Αυτό είναι το σκι που προσπαθώ να κανω αλλα υπάρχουν αρκετά περιθώρια βελτίωσης.

Είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε άλλη πρόταση 


1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα σου πρότεινα ένα midfat (μέση μέχρι 90 το πολύ) με με μέταλλο μόνο στη μέση και όχι στις άκρες. Βγάζουν διαφορες εταιρίες και εγώ τουλάχιστον βρίσκω ότι για τις Ελληνικές συνθήκες είναι ότι καλύτερο για σκι εντός και εκτός. 

  • Thanks 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mόνο αν έχεις ολόσωστη τεχνική, είσαι πολύ δυνατός στα πόδια και πας γενικά γκάζια. Ευέλικτο  δεν θα είναι απλά θα είναι ισοπεδωτικό.

Αφού θες για δευτερο σετ διαφωνώ με τον Λάππα πάρε ότι πιο φαρδύ βρεις και μην τα κάνεις (σχεδόν) καθολου πίστα. Ακόμα και με τα 90 θα ξεχάσεις και το σκι που ξέρεις (ακριβώς όπως το ξέχασε ο Λάππας).

Γινε ειλικρινείς με τον εαυτό σου πόσο καλό τεχνικά και δυναμικό σκι κάνεις. Αν πάρεις πολύ σκληρό πέδιλο μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστο  το σκι. Αν τα πατάς είναι απόλαυση φυσικά. Όλες οι εταιρίες γράφουν πόσο δύσκολο είναι κάθε πέδιλο.

Τέλος θα έλεγα να σκεφτείς και το πόσο κουρασμένος θα είσαι στο τέλος της μέρας. Πρώτη κατάβαση αέρινο πουδρεξ  προσωπικά πιστεύω και εγώ και ο Λάππας πάμε όλα τα πέδιλα γκάζια. Στην 20η και αφού έχουμε φάει και 2-3 με μάπα χιόνια κουρασμένοι δύσκολο, πιο πολύ φοβόμαστε για κάνα χιαστό.

Το all day γιουπιγιάγια είναι πολύ σημαντικό για ένα πέδιλο. Αλλά ο Λάππας all day δύσκολο  φέτος. Θα μου πεις εσύ θα  κάνεις? έλα μου ντε

Σορρυ παιδιά δε κρατιέμαι σβήστε τα Λαππα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε φιλε...παρε κ μαθε να κανεις με σανιδα....τι παιδευεσαι με τα μαδερια....

 

ΥΓ ουτε εγω κρατηθηκα

Edited by Turms
  • Like 1
  • Haha 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, nicoski said:

Είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε άλλη πρόταση 

 

Εφόσον θέλεις σκληρό και φαρδύ, αλλά και ευέλικτο κοίτα και αυτά:

Nordica Enforcer 104 free

ή το Enforcer 110 free.

https://www.nordica.com/usa/men/skis/freeski/enforcer-free/enforcer-free-104-flat-2/

https://www.nordica.com/usa/men/skis/freeski/enforcer-free/enforcer-free-110-flat-2/

Άλλη φιλοσοφία-σχεδίαση από το Cochise και το Katana. Πρόσεξε κυρίως την ουρά, σύγκρινέ τη με του Cochise/Katana και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Μιλάμε για φανταστικά πέδιλα.

  • Thanks 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Βλέπω ότι και τα δύο nordica έχουν πιο ανασηκωμένη μύτη και ουρά, αυτό από ότι καταλαβαινω είναι αυτό που τα κάνει πιο ευέλικτα και καλύτερα στην πούδρα (?)

,  ειδικά το 104 θα το λάβω σίγουρα υπόψη μου.

23 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

Θα σου πρότεινα ένα midfat (μέση μέχρι 90 το πολύ) 

Η αλήθεια είναι το τωρινό μου πέδιλο είναι στα 88mm και θα ήθελα και κάτι πιο φαρδύ.

Τον παράγοντα της κούρασης από το πέδιλο είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί και από ότι καταλαβαινω το κομμάτι των στενών ελιγμων είναι το πιο δύσκολο σε αυτά τα πεδιλα.

Επίσης ειδα και το k2 mindbender 107ti σαν εναλλακτική, υπάρχει κάποιος που το έχει χρησιμοποιησει?


1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, nicoski said:

Βλέπω ότι και τα δύο nordica έχουν πιο ανασηκωμένη μύτη και ουρά, αυτό από ότι καταλαβαινω είναι αυτό που τα κάνει πιο ευέλικτα και καλύτερα στην πούδρα (?)

Ναι! (κυρίως λόγω της ουράς)

  • Thanks 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αρχική σου τοποθέτηση, nicoski, είναι από μόνη της πολύ σωστή ως προς τον προβληματισμό. Έχουν υπάρξει μέρες σε ελληνικά χιονοδρομικά που δικαιολογούν τέτοιες "τάβλες". Η πρακτική αλήθεια, όμως, είναι ότι στην Ελλάδα "αυτές" οι μέρες είναι μετρημένες, ειδικά αν συνυπολογίσεις το ότι δεν πάει εύκολα κάποιος συνέχεια για σκι και - κυρίως - δεν μένει για πολυήμερες χιονοδρομικές διακοπές κάπου, ώστε να τις πετύχει. Επίσης, είναι συχνό το φαινόμενο μετά από χιονοπτώσεις 0.5 - 1 m να μην είναι έτοιμα τα χιονοδρομικά να λειτουργήσουν. Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα χρημάτων και χώρου (γιατί κάπου πρέπει να τα φυλάς και με κάποιο τρόπο να τα μεταφέρεις στο χιονοδρομικό) δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να μην έχει πολλά και διαφορετικά πέδιλα για όλες τις συνθήκες, ακόμα κι αν τύχουν λίγες φορές. Είναι πάντως -σε μεγάλο βαθμό- θέμα χρονιάς.

Πράγματι, με τα πολύ φαρδιά και ρόκερ πέδιλα δεν έχεις τον ευέλικτο έλεγχο σε στροφές, αλλά σε βοηθάνε να πας βόλτα σε βαθιά χιόνια. Σε σκληρότερα/χαλασμένα χιόνια υπάρχει το πρόβλημα του κραδασμού από τις μύτες/ουρές. Τα σκληρότερα πέδιλα κάπως μετριάζουν το πρόβλημα. Επειδή μιλάμε για καθαρά εκτός πίστας απολαύσεις, προτείνω μαζί με τα πέδιλα να αφιερώσεις και αρκετό χρόνο επιμόρφωσης σε θέματα ασφαλείας.

Επίσης, δεν έχει πολύ νόημα να κολλάς σε μάρκες, όπως είπαν κι άλλοι φίλοι σημαντικότερο είναι να βρεις το επίπεδο και τα χαρακτηριστικά και τελικά όλες οι εταιρείες έχουν κάτι γύρω από αυτό. Μίλα και με Έλληνες αντιπροσώπους, ίσως βρεις και τιμές που δεν περίμενες, ανάλογα τη χρονιά του μοντέλου. Μερικοί από αυτούς, δε, μπορούν να σου δώσουν να δοκιμάσεις κάποιο πέδιλο στο βουνό.

Είμαι ο πρώτος που θα πει να έχεις πριν απ'όλα οπωσδήποτε ένα πέδιλο αυστηρά πίστας, αλλά εδώ ρωτάς κάτι άλλο, οπότε μένουμε σε αυτό.

Edited by PhaethonF1
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Love 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!! 

On 11/14/2020 at 11:08 PM, Δεν Ξενερώνω! said:

Μετα παρε κανα ηρεμιστικο οταν δεις τιμη

Και με κάθε χιλιοστο που φαρδαινουν αυξάνεται και η τιμή βλεπω??.Για την atomic υπαρχει κάποιος επίσημος αντιπρόσωπος?

 

On 11/16/2020 at 11:56 AM, PhaethonF1 said:

αφιερώσεις και αρκετό χρόνο επιμόρφωσης σε θέματα ασφαλείας

Αυτο ειναι σιγουρα στους στόχους μου για φέτος, (αν και ειναι εκτός θεματος) μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι για κάποια σχετική εκπαιδευση;

Επισης θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το ύψος του πεδιλου, είμαι 1.83 και 85 κιλά,από ότι διαβάζω πρέπει να είναι στο ύψος μου και λίγο παραπάνω;

Edited by nicoski

1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

180-185,  πιο μακρύ θα είναι σταθερότερο στο γκάζι, πιο κοντό θα είναι πιο ευέλικτο στα ζόρικα. Σκληρό με μέταλλο(α) πολύ πιο σίγουρο στα σκληρά χωράφια, χωρίς πιο χαλαρό και ευχάριστο σε φιλικά πεδία. Ηδη Θα έχεις καταλάβει πως κάπου θα συμβιβαστείς. Οπως έχει αναφερθεί και παραπάνω, όλα τα πέδιλα ανάλογα με τη γεωμετρία τους και την κατασκευή τους κάπου υπερτερούν και κάπου χάνουν. Υπάρχουν στο φορουμ αρκετά νήματα με ανάλογους προβληματισμούς.
Ενα είναι το σημαντικότερο: τεχνική. Ξεκινάς με πέδιλο πίστας (ακόμα καλύτερα με 0 ροκερ) και όσο τη βελτιώνεις τόσο θα ανακαλύπτεις στοιχεία που θα σε βοηθήσουν και στην επιλογή άλλου πέδιλου. Μη βιάζεσαι, επένδυσε σ' αυτό και δεν θα χάσεις.

Edited by Pant
  • Like 4
  • Thanks 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nickoski δες λίγο στο παρακάτω βίντεο από 0:40-1:12  (κυρίως).

https://www.youtube.com/watch?v=B7Zs7JdLUXU

Είσαι τύπος που κατεβαίνει απο επιλογή και ευχαριστιέται τέτοια τερρέν? Εννοώ με άνεση και ταχύτητα, όχι με τη ψυχή στο στόμα. Τότε πάρε ένα από τα δύο που κοιτάς, αδιάφορο ποιο. Πάρε το ποιο όμορφο.

Αν όμως είσαι σε φάση (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) να κατεβαίνεις αυτά τα τερρέν  με πολύ προσοχή και ψιλο-χεσ... απλά και μόνο και μόνο επειδή βρέθηκες εκεί-και πρέπει να το περάσουμε και αυτό -τι να κάνουμε, μη πάρεις τέτοιο πέδιλο δεν το χρειάζεσαι. Το Kendo που έχεις, είναι μια χαρά για αυτές τις καταστάσεις.

Αν θέλεις πέδιλο για παιχνίδι στα φρέσκα χιόνια, πάρε ψιλο-μαλακό/μέτριο και με γεναιόδωρο rocker μπρος-πίσω.

Το Kendo σε τι ύψος το έχεις? Σε βολεύει? Το ευχαριστιέσαι? Για μένα, κράτα το. Είναι πεδιλάρα.

 

Edited by sbird
  • Thanks 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/14/2020 at 3:19 PM, sbird said:

Εφόσον θέλεις σκληρό και φαρδύ, αλλά και ευέλικτο κοίτα και αυτά:

Nordica Enforcer 104 free

ή το Enforcer 110 free.

https://www.nordica.com/usa/men/skis/freeski/enforcer-free/enforcer-free-104-flat-2/

https://www.nordica.com/usa/men/skis/freeski/enforcer-free/enforcer-free-110-flat-2/

Άλλη φιλοσοφία-σχεδίαση από το Cochise και το Katana. Πρόσεξε κυρίως την ουρά, σύγκρινέ τη με του Cochise/Katana και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Μιλάμε για φανταστικά πέδιλα.

Εγω τα τσιμπισα περυσι..

Αν και δεν τα δουλεψα πολυ λογω καραντινας κλπ... 1 βδομαδα bansko τα καταευχαριστηθηκα

 

  • Like 2
  • Thanks 1

Addicted to snow...

 

 

 

 

1582272881328.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/18/2020 at 1:14 PM, sbird said:

Είσαι τύπος που κατεβαίνει απο επιλογή και ευχαριστιέται τέτοια τερρέν? Εννοώ με άνεση και ταχύτητα, όχι με τη ψυχή στο στόμα. Τότε πάρε ένα από τα δύο που κοιτάς, αδιάφορο ποιο. Πάρε το ποιο όμορφο.

Γενικά θέλω να κινούμαι σε ολες τις συνθήκες με άνεση, προτιμώ τις γρήγορες ανοιχτές στροφές ανεξαρτήτως τερρεν, για αυτό και ψάχνω και κατι πιο φαρδύ απο το kendo. To kendo (1.77 υψος)  θα το κρατήσω σίγουρα , σαν πέδιλο μου αρέσει πολύ και μέχρι τώρα εχει φανεί πολυ σταθερό αλλα και ευέλικτο οταν εχει κάποια ταχύτητα. Αυτός είναι και ο λόγος που σκέφτομαι το katana καθώς έχει την ιδια κατασκευή με το kendo και αρκετά παρόμοιες αναλογίες , ωστοσο η φήμη του με τρομάζει λιγο...

12 hours ago, oxydo.dd said:

1 βδομαδα bansko τα καταευχαριστηθηκα

θα ήθελα να σε ρωτήσω αν εχει κάποια ''προτίμηση'' ως προς το μέγεθος των στροφών (ανοιχτές, κλειστές..)

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

  • Like 1

1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, nicoski said:

θα ήθελα να σε ρωτήσω αν εχει κάποια ''προτίμηση'' ως προς το μέγεθος των στροφών (ανοιχτές, κλειστές..)

Ε γενικα, λογω φαρδους "προτιμαει" τις ανοικτες στροφες θα ελεγα, αλλα απ την αλλη και οχι!

τι εννοω? ειχα δοκιμασει καλαβρυτα το enforcer 100 και μπορω να πω οτι αν εχεις συνηθισει σε αλλο πεδιλο με μεση κοντα στα 70 (οπως εγω) το 104 μου πηρε 2 μερες να το συνηθισω.. ενω το 100 το πατησα ανετα με τη μια.. 

οπως και να το κανεις το 104 έχει περισσότερο rocker μπροστά αλλά και πίσω, περισσότερο early taper, είναι πιο ελαφρύ.

Στo 104 έχουν αφαιρέσει ένα πλαστικό υλικό κοντά στη μύτη και έχουν βάλει ξύλο και έχει πιο μαλακή ουρά.

τελος, το 104 έχει αισθητά πιο σηκωμένη ουρά από το 100 και ειναι πιο μαλακο. 

το 104, σαν πιο παιχνιδιαρικο στριβει πολυ κοφτα πχ μεσα σε δεντρα, ενω το 100 πολυ πιο δυσκολα λογω μεγαλης ουρας.

οποτε συνοψηζοντας, είναι παιχνιδιάρικο, με πιο ελαφρύ swing weight.

Κάνεις πιο εύκολα release την ουρά και επομένως είναι free ride-all mountain, πιο πολύ για μαλακά χιόνια.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Addicted to snow...

 

 

 

 

1582272881328.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, oxydo.dd said:

Ε γενικα, λογω φαρδους "προτιμαει" τις ανοικτες στροφες θα ελεγα, αλλα απ την αλλη και οχι!

τι εννοω? ειχα δοκιμασει καλαβρυτα το enforcer 100 και μπορω να πω οτι αν εχεις συνηθισει σε αλλο πεδιλο με μεση κοντα στα 70 (οπως εγω) το 104 μου πηρε 2 μερες να το συνηθισω.. ενω το 100 το πατησα ανετα με τη μια.. 

οπως και να το κανεις το 104 έχει περισσότερο rocker μπροστά αλλά και πίσω, περισσότερο early taper, είναι πιο ελαφρύ.

Στo 104 έχουν αφαιρέσει ένα πλαστικό υλικό κοντά στη μύτη και έχουν βάλει ξύλο και έχει πιο μαλακή ουρά.

τελος, το 104 έχει αισθητά πιο σηκωμένη ουρά από το 100 και ειναι πιο μαλακο. 

το 104, σαν πιο παιχνιδιαρικο στριβει πολυ κοφτα πχ μεσα σε δεντρα, ενω το 100 πολυ πιο δυσκολα λογω μεγαλης ουρας.

οποτε συνοψηζοντας, είναι παιχνιδιάρικο, με πιο ελαφρύ swing weight.

Κάνεις πιο εύκολα release την ουρά και επομένως είναι free ride-all mountain, πιο πολύ για μαλακά χιόνια.

Τέλεια ,ήσουν πολυ κατατοπιστικός

Ευχαριστώ Πολύ!!

  • Like 1

1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Μετά από πολύ ψάξιμο απέρριψα τα volkl katana και πήρα στα Blizzard Rustler 11 σε μήκος 192cm (Εγώ: 1,83 ύψος, 80-85 κιλά). Έχοντας τα χρησιμοποιήσει μερικές μερες είπα να γράψω μου πως μου εχουν φανεί.

Ειναι ένα πέδιλο που σου επιτρέπει να κινηθείς σε ταχύτητες που δεν το πιστεύεις (τοσο σε απάτητα μαλακα χιόνια όσο και σε ανακατεμένα ) πολύ εύκολα και παραμένοντας πολύ σταθερό στην πορεία. Προτιμά τις μεγάλες στροφές και γενικά θέλει λίγη ταχύτητα ώστε να ‘πάρει μπροστα’. Σε χαμηλές ταχύτητες και στενά σημεία θέλει λίγη παραπάνω δύναμη, κυρίως λόγω του μήκους του. Αν και το φυσικό του περιβάλλον είναι εκτός πίστας είναι απόλυτα ελέγξιμο στην πίστα για την επιστροφή στο λίφτ. Ωστόσο δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο θα υποδεικνύει το μέγεθος του.

  • Like 2

1920ski-volkl-kendo88.thumb.jpg.a8d877cbff8d949d4c65fb1fed0d4569.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...