Jump to content
KonKan

Δεκέμβριος 2020

Recommended Posts

Καλό μήνα!!!!! Μόλις έβαλα τη παραγγελία για τα ορειβατικά. οπότε πρώτον να έθουν μέσα στο μήνα γιατί τα courier .... και δεύτερον μια χιονόστροση στον Υμηττό παρακαλώ!!?

  • Like 3
  • Haha 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλό μήνα!!!!! Μόλις έβαλα τη παραγγελία για τα ορειβατικά. οπότε πρώτον να έθουν μέσα στο μήνα γιατί τα courier .... και δεύτερον μια χιονόστροση στον Υμηττό παρακαλώ!!
Αν έχεις χιόνι Υμηττό, όλη η Ελλάδα εκτός από Εύβοια Κρήτη θα είναι ξερή, είσαι σίγουρος; Ας αφήσουν ελεύθερες τις μετακινήσεις και φύγε Παρνασσό, ήδη σκιαρετε προσεκτικά φαίνεται!
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ θέλω χιόνι στον Χορτιατη .., παντός στο Σοχο το έστρωσε  αλλά προβλέπεται να  μείνουμε δεμένοι......!

καλό μήνα και καλό χειμώνα 

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι φώκιες με ενημερωσανε, ότι εδώ στα βόρεια από από αύριο θα χιονίσει πολύ, όπως και ολη την εβδομάδα που έρχεται και με έβαλαν να τις υποσχεθώ να τις βγάλω βόλτα με τον κωδικό 6, ο Χαρδαλιάς συμφωνεί, είναι φιλοζωος, μου είπαν , αλλά δεν μπορεί να το ανακοινώσει στα κανάλια :-) Ελπίζω να έχουν δίκιο και στα 2!!!!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να έχω ανοίξει το snowclub κοίταζα τις νέες προγνώσεις.

Ήμουν έτοιμος να γράψω "δυστυχώς φίλε Γρηγόρη περνάει το ζεστό σενάριο, τα χιόνια θα πάνε σε πολύ πολύ ψηλά υψόμετρα"...με πρόλαβες...Φυσικά είναι ντέρμπι και δεν θα μου κάνει εντύπωση να έχουν σε αξιοπρεπές υψόμετρο 30 πόντους αρκετά βουνά.

Για ακόμα μια χρονιά είμαι υποχρεωμένος να γράψω ότι θα διαβάσετε πολλές λάθος προγνώσεις και τα κανάλια θα δώσουν πολλές λάθος εντυπώσεις από κλικοθηρικά site και τρομολάγνους παρουσιαστές. Μην πιστεύετε τίποτα, από το ένα να μπαίνει από το ΄λλο να βγαίνει. Τους σωστούς, σοβαρούς μετεορολόγους των καναλιών και του ιντερνετ τους ξέρετε

Δεν βλέπω κάτι για το σκι μας μέχρι τις 15 του μήνα, θα μου πείτε δε μας πολυνοιάζει, ε ούτε και μένα με πολυνοιάζει....

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χωρίς να έχω ανοίξει το snowclub κοίταζα τις νέες προγνώσεις.
Ήμουν έτοιμος να γράψω "δυστυχώς φίλε Γρηγόρη περνάει το ζεστό σενάριο, τα χιόνια θα πάνε σε πολύ πολύ ψηλά υψόμετρα"...με πρόλαβες...Φυσικά είναι ντέρμπι και δεν θα μου κάνει εντύπωση να έχουν σε αξιοπρεπές υψόμετρο 30 πόντους αρκετά βουνά.
Για ακόμα μια χρονιά είμαι υποχρεωμένος να γράψω ότι θα διαβάσετε πολλές λάθος προγνώσεις και τα κανάλια θα δώσουν πολλές λάθος εντυπώσεις από κλικοθηρικά site και τρομολάγνους παρουσιαστές. Μην πιστεύετε τίποτα, από το ένα να μπαίνει από το ΄λλο να βγαίνει. Τους σωστούς, σοβαρούς μετεορολόγους των καναλιών και του ιντερνετ τους ξέρετε
Δεν βλέπω κάτι για το σκι μας μέχρι τις 15 του μήνα, θα μου πείτε δε μας πολυνοιάζει, ε ούτε και μένα με πολυνοιάζει....
Ο covid σε έχει καταβάλει! Πρώτη φορά στα τόσα πολλά χρόνια, βλέπεις το ποτήρι ψιλοαδειο :-( Βάλε και συ φώκιες, είναι η χρονιά τους, ναρχισεις να το βλέπεις ψιλογεματο πάλι :-)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις έχω ταίσει ήδη και είναι έτοιμες να ξεχυθούν στα βουνά.

Απλά δε καίγομαι φέτος με τον ενθουσιασμό που ερχόταν τόσα χρόνια "άντε πότε θα ανοίξουν τα χιονοδρομικά".

Έγραψα ότι δε θα μου κάνει εντύπωση να κάνεις ωραίο σκι στα ψηλά των ψηλών βουνών το επόμενο σκ. Απλά δύσκολο να γεμίσουν καλά οι πίστες. Και πάλι ντέρμπι είναι.

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εναλλαγές βροχής και χιονιού την επόμενη βδομάδα στα χιονοδρομικά μας. Το Καιμάκ πιθανοτατα να είναι κουκλί στο τέλος της. Τα άλλα χιονοδρομικά μάλλον θα είναι χαμηλά με ραδίκια και ψηλά με αρκετό χιόνι.

Ταίστε τις φώκιες, λογικά το επόμενο σκ θα κάνουν σκι.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εναλλαγές βροχής και χιονιού την επόμενη βδομάδα στα χιονοδρομικά μας. Το Καιμάκ πιθανοτατα να είναι κουκλί στο τέλος της. Τα άλλα χιονοδρομικά μάλλον θα είναι χαμηλά με ραδίκια και ψηλά με αρκετό χιόνι.
Ταίστε τις φώκιες, λογικά το επόμενο σκ θα κάνουν σκι.
Ναι και εχθές πάνω από ~ 2000 το έπιασε. Ας είναι και έτσι :-) μακάρι το πολύ νερό που θα πέσει να πιάσει, έστω από τα 2000 :-)
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ γερό ντέρμπι με τις θερμοκρασίες. Λογικά το επόμενο σκ αρκετά χιονοδρομικά θα έχουν χιόνι αρκετό για να κάνεις (πετρο) σκι.

Νομίζω ότι στη Βόρεια Ελλάδα ξεκινάς για ορειβατικό πάνω από τα 1800 και στην Νότια πάνω από τα 2000 αλλά είναι πολύ πιθανό αυτά τα υψόμετρα να πάνε +-200μ. Αρκετό νερό θα πέσει, όπου είναι όλο χιόνι μπορεί να μιλάμε και 50+ πόντους, αλλά δεν θα πέσει όλο σαν χιόνι καθώς στις εισόδους των κακοκαιριών τα θερμά μέτωπα θα έχουν αρκετές ώρες σαν βροχή.

Για τα υπόλοιπα στον κο Τσιόδρα

  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ταίστε τις φώκιες, κερώστε και βάλτε χιονολάστιχα.

Νομίζω ότι μιλάμε για 50+ πόντους στα ψηλά και βρεγμένο χιόνι με ραδίκια όπως κατεβαίνουμε. Τα υψόμετρα θα ξεκαθαρίσουν τις επόμενες μέρες.

Για τα υπόλοιπα στον κο Τσιόδρα

  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έβαλε τελικά πάνω από τα 1500 στο τέλος δυστυχώς της κακοκαιρίας. Θέλει ακόμη και άλλο ακόμη και πάνω από τα 2000. Ας ελπίσουμε αύριο μεθαύριο να έχει λιιιιιγο χαμηλότερη Τ, και Παρασκευή θα ναι κουφέτο για ξεκίνημα :-)8d0ddab87db927322cc2916d3d48fb21.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Έβαλε τελικά πάνω από τα 1500 στο τέλος δυστυχώς της κακοκαιρίας. Θέλει ακόμη και άλλο ακόμη και πάνω από τα 2000. Ας ελπίσουμε αύριο μεθαύριο να έχει λιιιιιγο χαμηλότερη Τ, και Παρασκευή θα ναι κουφέτο για ξεκίνημα ?8d0ddab87db927322cc2916d3d48fb21.jpg

Βλέπε βουνά του νόμου σου προς το παρών!!! Αλήθεια Αττική πέρα από Πάρνηθα τι άλλο υπάρχει σε «ρεαλιστικό» σενάριο;


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βλέπε βουνά του νόμου σου προς το παρών!!! Αλήθεια Αττική πέρα από Πάρνηθα τι άλλο υπάρχει σε «ρεαλιστικό» σενάριο;
Ο νόμος μου δεν έχει βουνά πάνω από 1500 :-( Χαζούς περιορισμούς δεν σκοπεύω να τους τηρήσω :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aν αναρωτιέστε μήπως είμαστε όλοι εντελώς γκαντέμηδες που ύστερα από χρόνια μέσα Δεκέμβρη και Χριστούγεννα θα έχουν μπόλικο χιονάκι τα χιονοδρομικά και δεν θα μπορούμε να πάμε λόγω Covid...ναι είμαστε

  • Like 6
  • Sad 2
  • Haha 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα διαρκές τρολαρισμα ο καιρός, περαστικά μας!

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites



Τρίτη είναι η μέρα να..... ρισκάρετε το 300αρι :-)


Τελικά έμαθα καιρό ,σήμερα από όποιο βουνό είδα φωτό, ήταν με άριστα το 10.....12 :-))))
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια που ο Μικαλης με κλειστά λιφτ μας ξέχασε ...Για να δω αν θα ξαναπεσω μέσα :-) επομένη Δευτέρα και Τρίτη οι μέρες που τζογαρουμε 300 για να σνιφαρουμε πουδρα :-)

 

 

ΥΓ τις τελευταίες 7 μέρες στα βουνά έχει σχεδόν κάθε μέρα ήλιο και είναι πάνω από τα σύννεφα. Κάπως έτσι!!!!

5b7777805ed750303945d834659ec890.jpg

  • Like 9
  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...