Jump to content
ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

Μετακομίζοντας στο εξωτερικό...

Recommended Posts

 Καλησπέρα σε όλους σας. Ύστερα από πολλά χρόνια σκέψης και αναβολής αποφάσισα να κυνηγήσω ένα όνειρο που είχα από την αρχή της καριέρας μου ή καλύτερα από όταν ξεκίνησα το snowboard  και είναι να ζήσω και να δουλέψω στο εξωτερικό και εάν αυτό είναι δυνατόν σε ένα μέρος που να είναι καθαρά χιονοδρομικό. Ναι... Προφανώς και δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για ταξίδια και όνειρα, αλλα περίμενα πολλά χρόνια για την κατάλληλη στιγμή και τελικά κατέληξα ότι δεν υπάρχουν κατάλληλες στιγμές. Μόνο η επιθυμία μας να ζήσουμε με τον τρόπο που θέλουμε ή ονειρευτηκαμε. 

Έτσι μετά από μερικούς μήνες που έψαχνα δουλειά παρουσιάστηκε μια ευκαιρία στο σε ένα πολύ γνωστό ξενοδοχείο στοDavos. Και την άρπαξα. Και τώρα είμαι στο αεροδρόμιο... ( Που by the way  γίνεται πανικός) περιμένω την αναχώρηση τις πτήσης μου για Ζυρίχη γεμάτος όμορφη γλυκιά αγωνία  μα και κάμποσο άγχος για αυτό το καινούργιο ξεκίνημα.

Μέσα από αυτό το thread θέλω να προσπαθήσω να μοιραστώ μαζί  με την πάρεα του snowclub αυτή την εμπειρία που είμαι σίγουρος ότι θα ενδιαφέρει πολλούς και θα έχουν να μου προτείνουν ιδέες. Έτσι θα προσπαθώ όσο γίνεται και προλαβαίνω ( μην ξεχνάτε ότι πάω στο Davos για δουλειά αρχικά) να μεταφέρω την εμπειρία να ζεις να εργάζεσαι και να σκιαρεις στη Ελβετία εν μέσω covid . Εύχομαι σε όλους να έχουμε ένα  ασφαλή χειμώνα... 

  • Like 16
  • Love 8

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχές για επιτυχι6στα επαγγελματικά και ευόδωση όλων των ευχών σου και των επιθυμιών σου. Β δεν είναι αδιακρισία, τι δουλειά βρήκες?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο!
Καλή αρχή και ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Κράτα μας ενήμερους!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, yannisnm said:

Ευχές για επιτυχι6στα επαγγελματικά και ευόδωση όλων των ευχών σου και των επιθυμιών σου. Β δεν είναι αδιακρισία, τι δουλειά βρήκες?

Είμαι ζαχαροπλάστης. Θα είμαι σε κάποιο τμήμα του ζαχαροπλαστείου του Intercontinental. Σας ευχαριστώ για της ευχές σας.

  • Like 5
  • Love 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή σταδιοδρομία Χριστοφορε και ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα από ότι περιμένεις!!!

Θα περιμένουμε ενημερώσεις και φωτό από το όμορφο Davος.

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σου ευχομαι καθε επιτυχια στο νεο σου ξεκινημα!!...οταν περναω απο το Davos θα σε αναζητω να τρωω κανενα σαμαλι !! και φυσικα να τσουλαμε και λιγο!

  • Like 3
  • Love 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίο πράγμα να πραγματοποιείς τα όνειρα σου. Σου εύχομαι να τα βρεις όλα πιο όμορφα από ότι τα φανταστηκες.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χριστοφορε σου ευχομαι και εγω καλη επιτυχια στο νεο σου επαγγελματικο ξεκινημα. Η αληθεια ειναι πως ζηλευω λιγακι διοτι πριν 29 χρονια εζησα και εγω για 2 χειμωνες στο γεiτονικο Klosters  εργαζομενος σε ξενοδοχειο και θυμαμαι ακομη αρκετα απο εκεινη την περιοδο. Καλο χειμωνα, καλη σταδιοδρομια, καλες καταβασεις με Ασφαλεια και Υγεια.

  • Like 2

ski_head-supershape-i-rally-2018_n11178-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή αρχή εύχομαι! Το Davos είναι πραγματικά πολύ όμορφο όπως και όλο το Graubünden. Αν χρειαστείς κάποια πληροφορία για τα γραφειοκρατικά κλπ στείλε πμ. Θα τα πούμε στα βουνά!!


Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ashbury said:

Καλή αρχή εύχομαι! Το Davos είναι πραγματικά πολύ όμορφο όπως και όλο το Graubünden. Αν χρειαστείς κάποια πληροφορία για τα γραφειοκρατικά κλπ στείλε πμ. Θα τα πούμε στα βουνά!!

Σε ευχαριστώ πολύ. Τα έχει αναλάβει βίλα το ξένο δοχείο. Ζεις εδώ κοντά...?


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Ανταποδίδω. Μόλις έφτασα Davos και δεν λέω τπτ άλλο παραααα μόνοοοο...

IMG_20201205_202542.jpg

  • Like 7
  • Love 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Τα έχει αναλάβει βίλα το ξένο δοχείο. Ζεις εδώ κοντά...?

Μένω Ζυρίχη και έρχομαι αρκετά συχνά και στο Graubünden ?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites


 

6 minutes ago, ashbury said:

Μένω Ζυρίχη και έρχομαι αρκετά συχνά και στο Graubünden ?

Τέλεια. Μόλις τακτοποιήσω τα πράγματα εδώ σε μερικές μέρες και εάν ταιριάξουμε μπορούμε να τα πούμε σε κάνα βουνό...

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σου εύχομαι υγεία καταρχάς, να προσέχεις.

Μακάρι να σου έρθουν όλα δεξιά και όπως τα θέλεις. 

Καλή αρχή.?

  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν. Θα τα πάρω από την αρχή... Και θα ξεκινήσω από την ετοιμασία... Το θέμα για να ετοιμάσεις ένα τέτοιο βήμα και σε μια τέτοια εποχή είναι αρκετά δύσκολο. Τι να πάρω? Τι να αφήσω? Θα μου φτάσουν 4 πουλόβερ? Πόσα παπούτσια? Το πιολε? Τα βιβλία μαγειρικής μου?Τεστ covid, μάσκες,τσιμπραγκαλα. Εγγραφα...Η λίστα με τις δουλειές που πρέπει να γίνουν είναι ατελείωτη αλλά να είναι καλά οι φίλοι μου που είναι εδώ και κουβαλάνε με στηρίζουν και πανω από όλα με διαβεβαίωνουν ότι εάν όλα πάνε στραβά μπορωθ να στηριχτώ πάνω τούς... Μόνο που τα γράφω συγκινουμαι....

IMG_20201205_113244.jpg

  • Like 10

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΕΡΟΔΡΌΜΙΟ

Το αεροπλάνο ήρθε. Όση ώρα το περιμένω μέσα μου περνάνε χίλιες σκέψεις. Άραγε τιβθα γίνει? Μήπως δεν είμαι ικανός για τέτοια αλλαγή? Μήπως  όλα πάνε στραβά? Μήπως αποτύχω? Μα προσπαθώ να λέω στον εαυτό μου ότι είμαι εδώ  αυτή την στιγμή. Δεν μεμψιμοιρω ... Προσπαθώ και κυνηγάω τα όνειρα μου...  Ζω αυτό που τόσα χρόνια σκεφτόμουν και φοβόμουν να τολμήσω. Και είμαι εδώ... Έτοιμος για όλα... Ζωντανός....

IMG_20201205_141715.jpg

  • Like 7
  • Love 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Απογείωση
Πλέον είμαστε στον αέρα.. πολλά μένουν πίσω όμως αλλά  πολλά όμορφα έρχονται ... κλείνω τα μάτια και με παίρνει ο ύπνος.. κοιμαμε για κάνα τέταρτο.. μα ο ύπνος είναι πολύ γλυκός. Βλέπω φουσκωμένα πανιά... Απέραντα πράσινα λιβάδια... Και πλαγιές με βαθιά αφρατη απείραχτη  πούδρα  .... Ξυπναω και είμαστε πάνω από τις Άλπεις ... Βουνά και χιονισμένες κορφές παντού. Μαγεία.. Οι Άλπεις είναι ένα θέαμα που όσες φορές και να το αντικρίσεις σε γεμίζει με δέος και σεβασμό για το μεγαλείο του φυσικού κόσμου.. όσες φορές και εάν έχω πέρασει από πάνω μου πέφτουν τα σαγόνια...

IMG_20201205_150938.jpg

  • Like 7
  • Love 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΦΤΆΝΟΝΤΑΣ

Φτάνοντας.
Είναι πια βράδυ καί είμαι μέσα στο τρένο από landguart προς Davos. Θα ήθελα πολύ να κάνω την διαδρομή μέρα  γιατί ωεχω διαβάσεις ότι είναι καταπληκτική αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Μπερδεύτηκα με τα τρένα, παρόλο που είναι οργανωμένα και έτσι άργησα. Είναι και ο covid που κάνει όλα τα πράγματα να παίρνουν περισσότερο χρόνο. Πάντως πρεπυ να σας πω ότι έξω δεν μπορώ να δω μακριά , παρά μόνο όσα είναι πολύ κοντά μου. Και είναι όλα χιονισμένα και ρίχνει παπάδες.... Μιλάμε μεγάλα μπαμπακια. Το καλύτερο καλοσωρισμα. Να δω αν θα μπορέσω να βγάλω μια φωτο

 

  • Like 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα κοιμήθηκα μέχρι αργά. Το χρειαζομουν. Εχτές κάπως ταλαιπωρήθηκα ψάχνοντας να βρω το κτίριο που θα έμενα που τελικά ήταν ακριβώς πάνω από τον Σταθμό των τρένων αλλά ανάθεμα τα gps.(δυαολεμενα πράγματα) Έκανα κάνα χιλιόμετρο  κύκλους με της θεοβαριες βαλίτσες μέσα σε 15 πόντους χιονι για να καταλήξω να ρωτήσω έναν ντόπιο και να μου δείξει την πόρτα δίπλα από εκεί που κατέβηκα από το τρένο. Ούτε 20 μέτρα. Οι παραδοσιακοί τρόποι να βρίσκεις τον δρόμο σου δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν.

Ξύπνησα σήμερα και ξεκίνησα να βολταρω για να βρω πρωινά και τα συναφή αλλά μαγευτικά από το πολύ χιόνι και όλα όσα έβλεπα και περπάταγα κανα δυωρο.  Εννοείται πως έψαξα να βρω που είναι ο κοντινότερος σταθμός με λιφτ. Ούτε 100 μέτρα. Έξω είναι όλα χιονισμένα και χιονίζει ασταμάτητα από το πρωι και από ότι διάβασα θα χιονίζει σχεδόν όλη την εβδομάδα. Βέβαια έχει ομίχλη και δεν μπορώ να δω τα γύρω βουνά. Όταν καθαρίσει νομίζω θα πάθω την πλάκα μου... Τελικά δεν βρήκα κάπου να πιω καφέ . Ένα παιδί που ρώτησα μου είπε ότι προχτές τα έκλεισαν όλα για 15 μέρες και έχουν μείνει ανοιχτά φούρνοι σούπερ μάρκετ και καταστήματα με είδη πρώτης ανάγκης. Αλλά τα χιονοδρομικά παραμένουν ανοιχτά.... 

  • Like 8
  • Love 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ είναι ο σταθμός που είναι δίπλα μου. Ακόμα δεν έχει ανοίξει όλο το βουνό αλλά νόμιζω μα αυτές τις χιονοπτώσεις σήμερα και όλη την εβδομάδα θα ανοίξουν. Εγώ έχω ακόμα 10μερες μέχρι να πιάσω δουλειά και σίγουρα θα ανέβω μερικές φορές . Όσες αντέχει η τσέπη μου βέβαια γιατί με 76 φράγκα το ημερήσιο μάλλον με βλέπω να φεύγω χρεωμένος από εδώ... Επισης περιμένω να έρθει και η σανίδα μου οπότε θα πρέπει να νοικιάσω κιόλας... Τσουχτερά τα ποσά...Αν γνωρίζει κανεις οικονομικό τρόπο να έρθει η σανίδα από Αθήνα παρακαλώ την βοήθεια σας...

IMG_20201206_103840.jpg

  • Like 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ είναι το ξενοδοχείο που θα δουλεύω τους επόμενους μήνες . Για μένα η συγκεκριμένη αλυσίδα ήταν  στόχος από τον καιρό που είχα επισκεφτεί σαν μαθητής το ξενοδοχείο τους στην Αθήνα αλλά  ποτέ δεν πίστευα οτι εγώ μπορώ να δουλέψω σε ένα τέτοιο ξενοδοχείο   . Αλλά μέσα μου με έτρωγε και σκεφτόμουν ότι αυτός ο τρόπος ζωής δεν με γεμίζει. Ο φόβος της αλλαγής είναι μεγάλος και όταν  δεν έχεις και πολύ αυτοπεποίθηση καταλήγεις να ζεις μια ζωή που δεν θελεις και να μην προσπαθείς καν να την αλλαξεις. Όμως κάποια στιγμή  βρήκα μέσα μου τα καλά, δημιουργικά κομμάτια του εαυτού μου και να που τώρα κάτι που σκεφτόμουν πριν σχεδόν 20 χρόνια ακατόρθωτο για μένα τώρα γίνεται πραγματικότητα...

IMG_20201206_121046.jpg

IMG_20201206_121156.jpg

  • Like 15
  • Love 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χριστοφορε σαν εργαζομενος εκει μπορει να δικαιουσαι ειδικο πασο για σκι....ψαχτο

 

 

  • Like 3
  • Love 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...