Jump to content
ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

Μετακομίζοντας στο εξωτερικό...

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα παρά το τσουχτερό κρύο ( υποτίθεται θα είχε -9) και  αφού είχα ρεπό είπα να εκμεταλευτω την μέρα και παρόλο δεν μου αρέσουν τα σκ είπαμε μαζί με το φίλο Ashbury να  κάναμε μια βόλτα στο όμορφο jakobshorn που τόσες μέρες κοιτάζω και λιμπιζομαι. Έτσι πρωί πρωί και με ντύσιμο κρεμμύδι ραντεβού στην βάση του χιονοδρομικού για  μια πολύ όμορφη μέρα με ήλιο,και λίγο κρύο τελικά αλλά καταπληκτικές εικόνες στα γύρω βουνά. Κόσμο δεν είχε απίστευτα πολύ ή τουλάχιστον δεν φαινόταν και πουθενά δεν χρειάστηκε να περιμένουμε την παραμικρή ουρά.

 Το χιόνι το πρωί και παρόλο ότι ανεβήκαμε σχετικά αργά ήταν τέλειο όμως όσο περνούσε η ώρα τα περισσότερα κομμάτια άρχισαν να ξυνονται και να βγαίνει ο πάγος που άρχισε να κάνει τα πράγματα κάπως επικίνδυνα με αποτέλεσμα τα πόδια να φωναζουν για ξεκούραση.                               Το χιονοδρομικό έχει καταπληκτικά πεδία και μου φάνηκε κάπως πιο φιλικό από το διπλανό Parsenn. Οι πίστες του είναι αρκετά πλατιές και σχεδόν όλες βορινές μόνο που έχουν ένα θέμα με τις σημάνσεις ή μάλλον εμάς μας φάνηκαν πιο βατές. Πίστες με σήμανση κόκκινο δεν την έλεγες ούτε μπλε. Τέλος πάντων... Το πάρκο του είναι αρκετά μεγάλο και κάτσαμε λίγο και χαζεύαμε τα άλματα που έκαναν αυτοί οι θεοτρελοι...  Δλδ τι ικανοτητα χρειάζεται για να κάνεις τέτοια άλματα και ταυτόχρονα να στριφογυρνας...Εντυπωσιακό...  Η μερα έκλεισε με κουβέντα και αμπελοφιλοσοφια αφού δυστυχώς δεν έχει κάπου να πιεις έναν καφέ η να κάτσεις για ένα φαγητό...

Θα ήθελα να τονίσω την χρησιμότητα του forum σας ( σας... γιατί δεν είμαι εγγεγραμμένο μέλος)  και να πω ότι μέσω αυτής της πλατφόρμας  έχω βρει παρέα για σκι αμέτρητες φορές  και έχω γνωρίσει ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο πάθος   με εμένα για τα βουνά . Το ίδιο συνέβη και σήμερα ,έτσι,θέλω να ευχαριστήσω  και δημόσια τον Ashbury  γιατί από την πρώτη στιγμή η προθυμία του να βοηθήσει με όποιο πρόβλημα  αντιμετοπιζω στην μετάβαση μους εδω και χώρις να με γνωρίζει προσωπικά υπήρξε συγκινητική. Αντρέα σε ευχαριστώ πολύ. Χάρηκα που σε γνώρισα και παρόλο πάσχεις από αντοχή ? ανυπομονώ για την επόμενη εξόρμηση μας. 

Και τώρα μερικές φωτογραφίες για λίγο μάτι...

IMG_20201227_093736.jpg

IMG_20201227_094532.jpg

IMG_20201227_095856.jpg

IMG_20201227_095901.jpg

IMG_20201227_100935.jpg

IMG_20201227_103321.jpg

IMG_20201227_103326.jpg

IMG_20201227_103840.jpg

IMG_20201227_111529.jpg

IMG_20201227_114404.jpg

IMG_20201227_114452.jpg

IMG_20201227_121114.jpg

IMG_20201227_121418.jpg

  • Like 15
  • Thanks 1
  • Love 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και αυτό το σανίδι για αγορά. Το βρήκα λίγο σκληρό και με ενόχλησε λίγο η κοντή ουρά του. Κυρίως γιατί δεν με άφηνε να χρησιμοποιήσω και τις δύο μου πλευρές. Παρόλα αυτά ήταν εξαιρετικό σε όλες τις συνθήκες που βρήκαμε σήμερα ( ξυρισμένος πάγος, πίστα , λίγο πούδρα εκτός, και περασμένο bumps στα εκτός.) Μου φάνηκε λίγο ακριβό για μεταχειρισμένο αλλιώς.... Το κατάστημα που το νοίκιασα έχει εξαιρετική συλογη για ενοίκιο και μπορείς να βρεις σανίδια από korua μέχρι  Jones splitboards και  μεγάλη συλλογή από δέστρες για δοκιμή που εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει οπουδήποτε και εάν έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό.

IMG_20201227_084716.jpg


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις σχολασα από μια 12ωρη βάρδια. Προφανώς κουρασμένος... Αλλά μόλις βγήκα από το ξένο δοχείο σήκωσα το βλέμμα μου και είδα αυτό......

IMG_20201229_213952.jpg

IMG_20201229_214111.jpg

IMG_20201229_214447.jpg

IMG_20201229_214532.jpg

  • Like 16
  • Love 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει πανσέληνο και γύρω τα βουνά όλα φωτίζουν.... Δεν έχω λόγια να περιγράψω το ποσό μαγική είναι η αποψινη βραδιά. Ξέχασα κούραση ... Τα ξέχασα όλα...

  • Like 9
  • Love 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους... Εδώ μπήκε  ο χρόνος με αρκετή δουλειά και χαλαρούς εορτασμούς. Προφανώς οι συνθήκες δεν επέτρεψαν παραπάνω εορτασμούς και το ίδιο συμβαίνει και στις κρατήσεις τον ξενοδοχείων... .

Την Κυριακή είπαμε να πάμε για σκι αλλά ειμασταν τόσο κουρασμένοι από την δουλειά των τελευταίων ημερών που ξυπνήσαμε στις 12 και έτσι είπαμε να πάμε μια βόλτα στο γειτονικό Landguart . Τελικά το μετανιώσαμε γιατί δεν υπάρχει τπτ να δεις σε αυτήν την πόλη που μοιάζει πολύ με την Αλίαρτο αλλά τουλάχιστον αποζημιώθηκαμε από την διαδρομή με το τρένο , που πραγματικά είναι μαγική. 

Τελικά ανεβήκαμε για σκι εχτές (Δευτέρα) που δεν είχε πάρα πολύ κόσμο και το ευχαριστήθηκαμε όμως παρόλα αυτά η πίστες μετά από κάποια χώρα ξυνονται τόσο πολύ που δεν σου κάνει και πολύ όρεξη και προφανώς γίνεται και επικίνδυνο με τα πόδια κουρασμένα. Όπως και να χει η μέρα ήταν καταπληκτική.

   Δίπλα η λίμνη που έχει μισό παγώσει και όσο περπατάς άκους απόκοσμους θορύβους να έρχονται από τον πάγο που σπάει καθώς είναι αρκετά λεπτός ακόμα. Γενικότερα το σκηνικό είναι από άλλο πλανήτη και σε συνδυασμό με τους ήχους από τον πάγο σε ταξιδεύει και σε ξεκουράζει... Γι'αυτό και ο περισσότερος κόσμος περπατάει γύρω στην λίμνη... 

IMG_20210105_113123.jpg

IMG_20210104_132952.jpg

IMG_20210104_132653.jpg

IMG_20210103_142340.jpg

IMG_20210104_132419.jpg

IMG_20210103_142021_1.jpg

IMG_20210103_141019.jpg

IMG_20210104_132422.jpg

  • Like 18

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τα πράγματα εδώ έχουν πάρει μια κάποια ενδιαφέρουσα τροπή. Το ξενοδοχείο που δουλεύω κλείνει.... Οι κρατήσεις λόγο covid προφανώς δεν ήταν ικανοποιητικές και δεδομένου ότι το WEF θα γίνει φέτος στην Σιγκαπούρη η διοίκηση αποφάσισε να κλείσουμε. Υπάρχει ένα πλάνο να ανοίξουμε ξανά για 2 εβδομάδες στα μέσα Φεβρουαρίου αλλά ακόμα δεν έχει αποφασιστεί τπτ.

Το καλό βέβαια τις υπόθεσης είναι ότι η κυβέρνηση θα καλύψει το 80 % του μισθού μας με τον όρο να παραμείνουμε εδώ για την περίπτωση που ανοίξουν ξανά ολα. Έτσι από εχτές κάνω διακοπές με την ευγενική χορηγία τοις ελβετικής κυβέρνησης. 

Όντας κάτοχος ετήσιας κάρτας που μου δίνει πρόσβαση στα πέντε χιονοδρομικά τοις περιοχής  και δίχως να έχω καμία άλλη ασχολία θα εκπληρωθεί ακόμα ένα μου όνειρο να περασω χιονοδρομικά τον χειμώνα μου κάνοντας καθημερινά snowboard. (Όσο το επιτρέπει βο καιρός βέβαια.) 

Έτσι σήμερα ξεκινήσαμε με ακόμα μια επίσκεψη στο parssens ,αυτή την φορά όμως με Έλληνες που μένουν εδώ πολλά χρόνια και μας ξενάγησαν σε κομμάτια του βουνού πού δεν ξέραμε . Στόχος ήταν να φτάσουμε μέχρι το γειτονικό klosters και μετά να πάρουμε το τρένο ( που συμπεριλαμβάνεται στο ημερήσιο πάσο παρακαλώ) αλλά το κρύο ήταν τσουχτερό σήμερα και μέσα στο δάσος τα πράγματα ήταν δύσκολα και τα κομμάτια με μπλε πάγο μας έπεισαν να γυρίσουμε πίσω. Δεν πειράζει έχουμε μέρες να πάμε..... Όπως είπα το κρύο ήταν τσουχτερό και το πρωί σκεφτόμουν που πάμε οι τρελοί  με τόση παγωνιά και έτσι το να βγάλω το κινητό για φωτογραφίες το σκεφτόμουν πολύ. Σε δευτερόλεπτα μουδιάζεις ολόκληρος.... Το μόνο που έβγαλα είναι ένα κομμάτι τις μαύρης πίστας που κατεβαίνει μέχρι το χωριό και την προηγούμενη ήταν κλειστό..... 

Από αύριο και μέχρι το Σάββατο περιμένουμε χιονοπτώσεις που θα δώσουν σχεδόν 20 ποντακια ημερήσιος.. Για να δούμε......

IMG_20210111_140543.jpg

  • Like 22

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα σε όλους. Τα πράγματα εδώ έχουν πάρει μια κάποια ενδιαφέρουσα τροπή. Το ξενοδοχείο που δουλεύω κλείνει.... Οι κρατήσεις λόγο covid προφανώς δεν ήταν ικανοποιητικές και δεδομένου ότι το WEF θα γίνει φέτος στην Σιγκαπούρη η διοίκηση αποφάσισε να κλείσουμε. Υπάρχει ένα πλάνο να ανοίξουμε ξανά για 2 εβδομάδες στα μέσα Φεβρουαρίου αλλά ακόμα δεν έχει αποφασιστεί τπτ.
Το καλό βέβαια τις υπόθεσης είναι ότι η κυβέρνηση θα καλύψει το 80 % του μισθού μας με τον όρο να παραμείνουμε εδώ για την περίπτωση που ανοίξουν ξανά ολα. Έτσι από εχτές κάνω διακοπές με την ευγενική χορηγία τοις ελβετικής κυβέρνησης. 
Όντας κάτοχος ετήσιας κάρτας που μου δίνει πρόσβαση στα πέντε χιονοδρομικά τοις περιοχής  και δίχως να έχω καμία άλλη ασχολία θα εκπληρωθεί ακόμα ένα μου όνειρο να περασω χιονοδρομικά τον χειμώνα μου κάνοντας καθημερινά snowboard. (Όσο το επιτρέπει βο καιρός βέβαια.) 
Έτσι σήμερα ξεκινήσαμε με ακόμα μια επίσκεψη στο parssens ,αυτή την φορά όμως με Έλληνες που μένουν εδώ πολλά χρόνια και μας ξενάγησαν σε κομμάτια του βουνού πού δεν ξέραμε . Στόχος ήταν να φτάσουμε μέχρι το γειτονικό klosters και μετά να πάρουμε το τρένο ( που συμπεριλαμβάνεται στο ημερήσιο πάσο παρακαλώ) αλλά το κρύο ήταν τσουχτερό σήμερα και μέσα στο δάσος τα πράγματα ήταν δύσκολα και τα κομμάτια με μπλε πάγο μας έπεισαν να γυρίσουμε πίσω. Δεν πειράζει έχουμε μέρες να πάμε..... Όπως είπα το κρύο ήταν τσουχτερό και το πρωί σκεφτόμουν που πάμε οι τρελοί  με τόση παγωνιά και έτσι το να βγάλω το κινητό για φωτογραφίες το σκεφτόμουν πολύ. Σε δευτερόλεπτα μουδιάζεις ολόκληρος.... Το μόνο που έβγαλα είναι ένα κομμάτι τις μαύρης πίστας που κατεβαίνει μέχρι το χωριό και την προηγούμενη ήταν κλειστό..... 
Από αύριο και μέχρι το Σάββατο περιμένουμε χιονοπτώσεις που θα δώσουν σχεδόν 20 ποντακια ημερήσιος.. Για να δούμε......
IMG_20210111_140543.thumb.jpg.f8e66bf63e6a2ba6ae1d4250356f05a2.jpg
Από το κακό στο χειρότερο.......σε λυπάμαι! Νομίζω ότι από σήμερα πρέπει να μπαναρισθεις:-)
  • Like 4
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα σε όλους. Τα πράγματα εδώ έχουν πάρει μια κάποια ενδιαφέρουσα τροπή. Το ξενοδοχείο που δουλεύω κλείνει.... Οι κρατήσεις λόγο covid προφανώς δεν ήταν ικανοποιητικές και δεδομένου ότι το WEF θα γίνει φέτος στην Σιγκαπούρη η διοίκηση αποφάσισε να κλείσουμε. Υπάρχει ένα πλάνο να ανοίξουμε ξανά για 2 εβδομάδες στα μέσα Φεβρουαρίου αλλά ακόμα δεν έχει αποφασιστεί τπτ.
Το καλό βέβαια τις υπόθεσης είναι ότι η κυβέρνηση θα καλύψει το 80 % του μισθού μας με τον όρο να παραμείνουμε εδώ για την περίπτωση που ανοίξουν ξανά ολα. Έτσι από εχτές κάνω διακοπές με την ευγενική χορηγία τοις ελβετικής κυβέρνησης. 
Όντας κάτοχος ετήσιας κάρτας που μου δίνει πρόσβαση στα πέντε χιονοδρομικά τοις περιοχής  και δίχως να έχω καμία άλλη ασχολία θα εκπληρωθεί ακόμα ένα μου όνειρο να περασω χιονοδρομικά τον χειμώνα μου κάνοντας καθημερινά snowboard. (Όσο το επιτρέπει βο καιρός βέβαια.) 
Έτσι σήμερα ξεκινήσαμε με ακόμα μια επίσκεψη στο parssens ,αυτή την φορά όμως με Έλληνες που μένουν εδώ πολλά χρόνια και μας ξενάγησαν σε κομμάτια του βουνού πού δεν ξέραμε . Στόχος ήταν να φτάσουμε μέχρι το γειτονικό klosters και μετά να πάρουμε το τρένο ( που συμπεριλαμβάνεται στο ημερήσιο πάσο παρακαλώ) αλλά το κρύο ήταν τσουχτερό σήμερα και μέσα στο δάσος τα πράγματα ήταν δύσκολα και τα κομμάτια με μπλε πάγο μας έπεισαν να γυρίσουμε πίσω. Δεν πειράζει έχουμε μέρες να πάμε..... Όπως είπα το κρύο ήταν τσουχτερό και το πρωί σκεφτόμουν που πάμε οι τρελοί  με τόση παγωνιά και έτσι το να βγάλω το κινητό για φωτογραφίες το σκεφτόμουν πολύ. Σε δευτερόλεπτα μουδιάζεις ολόκληρος.... Το μόνο που έβγαλα είναι ένα κομμάτι τις μαύρης πίστας που κατεβαίνει μέχρι το χωριό και την προηγούμενη ήταν κλειστό..... 
Από αύριο και μέχρι το Σάββατο περιμένουμε χιονοπτώσεις που θα δώσουν σχεδόν 20 ποντακια ημερήσιος.. Για να δούμε......
IMG_20210111_140543.thumb.jpg.f8e66bf63e6a2ba6ae1d4250356f05a2.jpg
Ευτυχώς που εκεί υπάρχει κράτος!!!
Τυχερός μέσα στην ατυχία σου!
Άντε καλές κατεβασιές τώρα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εδώ το χιόνι συνεχίζει. Χιονίζει δυνατά από προεχτές το προχτές. Με μια διακοπή εχτές το πρωί. Σήμερα ξυπνήσαμε σε κατάσταση χιονοθύελλας παρόλο που η πρόβλεψη έδειχνε να ηρεμούν κάπως τα φαινου. Πάντως το χιονοδρομικό δίπλα μου ( parssens) είναι κλειστό. Υποθέτω για να ξεχιονισουν πίστες... Τόσο χιόνι να πέφτει εγώ πρώτη φορά βλέπω ομολογώ...

  • Like 3

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενδεικτικά να πω πως το βράδυ που πέσανε για ύπνο περί τι 1 το χιόνι ήταν περίπου 15 με 20 εκατοστά κάτω από το τζάμι μας , και σήμερα είναι τουλάχιστον 25 εκ πιο πάνω.. και το χιόνι συνεχίζει...

IMG_20210114_105900.jpg

  • Like 3

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πωωωω ρε φίλε, πως την βγάζεις εκεί; Κάθεσαι...... πληρώνεσαι .....και χιονίζει πολύ κάθε μέρα με χαμηλές θερμοκρασίες!!!! Δηλαδή πόσο χειρότερα μπορεί να εξελιχθεί η φάση για σένα; Το μόνο κακό που σου μένει ακομη να πάθεις , είναι να παίξεις το ελβετικό joker, και να τοκερδίσεις!

 

ΥΓ ο κύριος γιατί δεν έχει μπαναρισθει ακόμη; :-) περιμένετε να κερδίσει και τo joker και μετά να επέμβετε;;;;;

 

 

  • Like 2
  • Haha 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Πωωωω ρε φίλε, πως την βγάζεις εκεί; Κάθεσαι...... πληρώνεσαι .....και χιονίζει πολύ κάθε μέρα με χαμηλές θερμοκρασίες!!!! Δηλαδή πόσο χειρότερα μπορεί να εξελιχθεί η φάση για σένα; Το μόνο κακό που σου μένει ακομη να πάθεις , είναι να παίξεις το ελβετικό joker, και να τοκερδίσεις!

 

ΥΓ ο κύριος γιατί δεν έχει μπαναρισθει ακόμη; ? περιμένετε να κερδίσει και τo joker και μετά να επέμβετε;;;;;

 

 

Κοιτάξτε να δείτε. Ομολογουμένως η φάση για μένα είναι έξοχος βολική. Ναι πληρώνομαι και κάνω διακοπές. Όμως μην ξεχνάτε ότι εδώ ήρθα πρωτίστως για να δουλέψω, να αποκτήσω εμπειρία και να χτίσω το βιογραφικό μου. Και προφανώς απογοητεύτηκα που έκλεισε το ξενοδοχείο. Και ας μην το πιστεύεται. Από την άλλη βέβαια είναι και μια ευκαιρία να ξεκουραστώ και να πάρω πίσω τις τόσες πολλές απλήρωτες υπερωρίες σκληρής δουλειάς που έριχνα για περισσότερα από 15 συναπτά έτη, βλέποντας όλους εσάς τους χιονοπυροβολημενους να τρώτε πούδρες τις μέρες που εγώ συνήθως επηζα. Νομίζω το αξίζω να σας κάνω όσο καζουρα με παίρνει....????

  • Like 10
  • Haha 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόοοον.  Τώρα ήρθα μια βόλτα μέχρι το platz για μερικές δουλειές. Το χιόνι βπου έχει ρίξει είναι απίστευτο.... Όλοι βέβαια είναι επίποδος ... Φορτηγά μεταφέρουν χιόνι και το ρίχνουν στην λίμνη. ... Όλοι είναι με τα φτυάρια στα χέρια και καθαρίζουν πεζοδρόμια, δρόμους, και ότι μπορούν...καθώς η κακοκαιρία δεν σταματάει. Κόβει μόνο το Σάββατο με ήλιο.. και μετά κυρίακη Δευτέρα βάζει ξανά χιόνι.. δλδ δεν θα σταματήσει να πάμε για σκι?   Βέβαια το σκηνικό έγινε πάλι ονειρικό....

IMG_20210114_134042.jpg

IMG_20210114_134027.jpg

IMG_20210114_133909.jpg

IMG_20210114_133811.jpg

IMG_20210114_133406.jpg

IMG_20210114_133052.jpg

IMG_20210114_131250.jpg

IMG_20210114_131239.jpg

IMG_20210114_131114.jpg

  • Like 13
  • Sad 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα και μετά απο 4 μέρες συνεχούς χιονόπτωσης επιτέλους έβγαλε ήλιο και έτσι ανεβήκαμε για μία ακόμα φορά στο Parssens που είναι δίπλα μας και είναι καλό και βολικό. Οι αναφορες από φίλους στο κοντινό Jakobshorn λέγανε για χιόνι στο υψος της μέσης . Και φυσικά με΄τα από τόσες μέρες κακοκαιρίας (το χιονοδρομικό ήταν δυό μέρες κλειστό, όπως και διπλανα τοu Rinenrhorn και Madrisa που ήταν και σήμερα κλειστά.)  ήταν φυσιολογικό να έχει πάρα πολύ κόσμο. Κια οι φόβοι μας επιβεβαιωθηκαν όταν 8 το πρωί η ουρά ήταν ήδη απ έξω από το κτίριο δλδ σχεδόν 100 μέτρα. Ουρά που δεν κρατούσε κανεις αποστάσεις. Και προφανως στο τρένο για την κορυφη είμασταν σαν σαρδέλες.( Ελπίζω να την βγάλαμε καθαρή) . Οταν φτάσαμε πάνω είδαμε οτι η μόνη πίστα που ήταν ανοιχτή ήταν η κεντρική και όλο το υπόλοιπο βουνό προετοιμάζονταν . (Μάλιστα ακούγαμε και τον ήχο από τους δυναμίτες) Η πολύ κατατοπιστική πιστέρ που ξεπαγιαζε στους μειον 17 μας ενημέρωσε οτί θα ανοίξουν από λεπτό σε λεπτό και έτσι μετά από μερικά λεπτά αναμονή ξεχυθήκαμε και στο πίσω και μεγαλύτερο κομάτι του βουνού. Πρέπει να σας πώ οτί εκτός από τις εξής δυό κατεβασιές που κάναμε το πρωί το υπόλοιπο τις μέρας ήταν μια ταλαιπωρία. Οι πίστες από πολύ νωρίς σχημάτισαν τεράστια βουνά από φρέσκο χιόνι (σχεδόν 1 μέτρο σε σημεία) πράγμα που σου κα΄ταστρεφε τα πόδια. Το χιόνι στα εκτος ήταν άπατο και ειδικά με το σετ που έιχα σήμερα σχεδόν αδύνατο να το πας. Να ξεμιτίσεις παρα πέρα απο το χιονοδρομικό με 5 στα 5 προειδοποιηση χιονοστιβάδων, με συγχωρείτε αλλά εγώ το θεώρω χαζό. Κάποια στιγμή ψάχνοντας για μέρος κάπως αφάγωτο και αφού είχαμε κουραστεί από την πολυκοσμία είπαμε να πάμε μέχρι το Klosters  αλλά είμασταν όλοι τόσο παγωμένοι που γρήγορα το ξεχάσαμε. Και κάπως έτσι τα μόνα μέρη που κράταγαν ήταν οι μαύρες πίστες και κυρίως η μαύρη που κατεβαίνειστο χωριό δίπλα από το τρένο , που κάναμε 2     3 φορές και σώσαμε την μέρα. Η δεύτερη φορά που σώζει την μέρα η συγκεκριμένη πίστα . Και έτσι κα΄τα τις 12 πήραμε το δρόμο για την ζέστη του δωματίου μας. Πάντως είναι πραγματικά αξιοπερίεργο που με 3 με 4 ώρες σκί μαζεύεις χιλιόμετρα για πλάκα Οπως και να έχει μια καλή μέρα παρόλο την ταλαιπωρία και το κρύο. Επίσης πρέπει να πώ οτί κατα τις 12 που φεύγαμε είχαν βγει τα ρατρακ και ξαναπάταγαν. Φανταστείτε σε τι κατάσταση 'ηταν οι πίστες. Επίσης κανένας έλεγχος για αποστάσεις, συνωστισμους. Μόνο οι λιφτίεριδες ελέγχουν και υπωχρεόνουν όλους να φοράνε μάσκες. Όσο έχω εντυπωσιαστεί από την οργάνωση- εξηπηρετησή τους τόσο έχω απογοητευτεί από την χαλαρότητα τους σς μερικά ...και πολύ φοβάμαι οτί δέν θα αργήσει να έρθει και το κλείσιμο των χιονοδρομικών .


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δείτε όσες χιονοστιβάδες έχουν φύγει. Και γενικότερα και σε όλα τα γυρω βουνά παντού βλέπεις να έχουν φύγει...

IMG_20210116_111212.jpg


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή την πίστα πραγματικά την έχω αγαπήσει. Τι η θέα... Τι η κλίση της... κάτι το ανάγλυφο της... ( Συγχωρέστε το δάχτυλο. Κρύωνα να βγάλω το γάντι)

IMG_20210116_104920.jpg

IMG_20210116_104923.jpg

IMG_20210116_104924.jpg

  • Like 7

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ μερικές  από τις βόρειες (μάλλον) βουνοκορφές. Δείτε στην προτελευταία την ουρά. Μέχρι να μπούμε υπερτριπλασιαστικε σε 3 λεπτά... Και στην τελευταία τη σήμανση χιονοστιβάδας στο 5. Μπρρρρρρ

IMG_20210116_100156.jpg

IMG_20210116_100154.jpg

IMG_20210116_080614.jpg

IMG_20210116_091048.jpg

  • Like 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, Χρήστος Λάππας said:

Είναι πραγματικά εξωφρενικό αυτό που κάνουν οι Ελβετοί. 

Βασικά μου κάνει τεράστια εντύπωση πως από την μια προστατεύουν τόσο πολύ το προϊόν που λέγεται σκι και από την άλλη δεν βλέπουν πως το να μην έχουν έναν άνθρωπο να υποχρεώνει το κόσμο να κρατήσει αποστάσεις και μην μπαίνει μπουλούκια στις καμπίνες μπορεί δυνητικά να τους καταστρέψει την υπόλοιπη σεζόν.

 

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου πήρε λίγη ώρα να συνειδητοποιήσω ότι είσαι στο Davos.
Το είχα επισκεφτεί 4 φορές και παρόλο που το Parseen ήταν μεγαλύτερο, το Jakobshorn μου άρεσε περισσότερο, μαζί με το μικρό διαμάντι, το Madrisa.

  • Like 1
  • Haha 1

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minutes ago, panagiotis said:

Μου πήρε λίγη ώρα να συνειδητοποιήσω ότι είσαι στο Davos.
Το είχα επισκεφτεί 4 φορές και παρόλο που το Parseen ήταν μεγαλύτερο, το Jakobshorn μου άρεσε περισσότερο, μαζί με το μικρό διαμάντι, το Madrisa.

Ομολογώ και σε μένα. Πιο μαζεμένο ... Μόνο που το πρωί είναι όλο στην σκιά. Το Madrisa ακόμα δεν το έχουμε καταφέρει.. αλλά είναι στα άμεσα σχέδια στις παρέας...


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/16/2021 at 10:27 PM, panagiotis said:

 

Σήμερα ακόμα μια επίσκεψη στο μαγικό, πουδραριστο jakobshorn.  Από εχτές χιόνιζε έντονα και η πρόβλεψη έλεγε και σήμερα χιόνι όμως το πρωί που ξυπνησαμε ο καιρός ήταν σχετικά καθαρός βστην πλευρά του jakobshorn ( βλέπω την κορφή του από το παράθυρο μου) . Έτσι βουρ  αρματωσιά και ίσα πανωωω. Το μαγικό που είχε γίνει είναι ότι εχτές μάλλον πάτησαν και από πάνω έπεσαν περίπου 20 ποντακια όμορφη αέρινη πούδρα. Και έτσι οι πίστες ήταν όνειρο. Γρήγορες και στριφτερες. Βέβαια εάν είχαμε πάει κάπως νωρίτερα σίγουρα θα τρώγαμε περισσότερα, αλλά ας μην παραπονιομαστε. Ήταν πολύ καλά απλά έγινε το σχετικο μπαχαλο  που γίνεται στις πίστες με τα βουναλακια να είναι τεράστια και ταλαιπωρία για κάποιον που δεν είναι σχετικά έμπειρος. Τα εκτός είχαν κατσει κάπως και ήταν φανερά πιο βατα από προχτές που δεν είχαν πάτο και έτσι μέχρι και πολύ αργά έμειναν γραμμές απεραστες. Και σίγουρα έχει και για αύριο που έχει ήλιο και κάπως ανεβασμένες θερμοκρασίες. Αύριο έχει parssens μπας και καταφέρουμε να πάμε μέχρι το klosters. 

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...