Jump to content
ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

Μετακομίζοντας στο εξωτερικό...

Recommended Posts

Παρατηρήστε το ποσό μεγάλα είναι τα βουναλακια. Πολλές φορές ήταν προτιμότερο να πας από τα εκτός παρά από την πίστα. Ειδικά στα απότομα που τα πόδια σου δηνοπαθουσαν....

IMG_20210118_134140.jpg

IMG_20210118_134136.jpg

IMG_20210118_132723.jpg

IMG_20210118_132106.jpg

IMG_20210118_132105.jpg

IMG_20210118_121957.jpg

IMG_20210118_121802.jpg

IMG_20210118_121955.jpg

  • Like 6

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.. Εχτές άλλη μια χιονοδρομικη μέρα στο parssens ,με αρκετή πούδρα, γέλιο και αρκετή κούραση μιας και δεν σταμάτησα από τις 8 το πρωί μέχρι και τις 4. Τα χιλιόμετρα ατελείωτα  αφού επιτέλους κατεβήκαμε μέχρι το  klosters σε μια διαδρομή σχεδόν μησαωρο μέσα από καταπληκτικα μέρη και γραφικές εικόνες με χιονισμένα σπιτάκια στο πουθενά και θέα σε όλη την κοιλάδα. Το χιόνι έχει αρχίσει και κάθεται και στις πίστες η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη, στα εκτός όμως τα πράγματα είναι ακόμα σοβαρά αφού πατάς και ξαφνικά βρίσκεσαι χωμένος μέχρι την μέση . Όμως αποζημιώνεται η ταλαιπωρία σου αφού με 10 λεπτά περπάτημα τρως αέρινες πουδριτσες με καταπληκτική θέα. Σήμερα είχε ξεκούραση αφού τα πόδια δεν άντεχαν  δεύτερη συνεχή μέρα ταλαιπωρίας ,άσε που είχε και λίγο αέρα και το βρήκαμε σαν αφορμή για ξεκούραση...και τώρα λίγες φωτό από την διαδρομή για klosters

IMG_20210119_132106.jpg

IMG_20210119_132350.jpg

IMG_20210119_132552.jpg

IMG_20210119_132554.jpg

IMG_20210119_132557.jpg

  • Like 7
  • Love 3

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Pant said:

Είσαι σαδιστής αλλά συνέχισε...tongue.gif.22c9aa171b63f181380fa1d3114a0e61.gif

Είπαμε θα πάρω το αίμα μου πίσω από τα τόσα χρόνια φολες που έτρωγα. Αλλά και από βιντεάκια φωτογραφίες που ανεβάζατε όλοι σας ενώ εγώ επηζα στα υπόγεια...?

  • Like 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόοοοοονννν ,άλλημια μέρα στo Parsenn σήμερα. Με  μεγάλη  και πολυεθνική παρέα ( Ούγγροι, Ιταλοί, Γερμανοί, Έλληνες) που όπως καταλαβαίνετε βρίσκονται βστην ίδια θέση με μένα και σκιαραμε χωρίς αύριο. Η μέρα άρχισε με πολύ αέρα και ένα μεγάλο κομμάτι του βουνού κλειστό ,δλδ όπου είχε καμπίνες που τις χτυπούσε ο αέρας , που όμως αυτό δεν επηρέασε  το που ήθελες να πας καθώς εξυπηρετούνται από κάποιο άλλο λιφτ. (Έξυπνος σχεδιασμός λέγεται αυτό) Η ωρατοτητα το πρωί ήταν χάλια και δεν έβλεπες που πήγαινες αλλά από τις 9:30 και μετά η συννεφια πήγε πιο ψηλά καιμε διαστήματα ηλίου η μέρα κύλησε καταπληκτικά. Κόσμος ελάχιστος και πίστες να κρατάνε μέχρι και το κλείσιμο αλλά και αρκετά κομμάτια με αφαγωτα βαριά όμως πλέον χιόνια έκαναν την μέρα όνειρο. Τα οποία σχέδια να κατέβουμε στο klosters και να πάμε απέναντι στο Madrisa που δεν είχε αέρα πήγαν κουβά καθώς άντε να συνεννοηθούν τόσα άτομα.

Στις πολλές φορές που διασχίσαμε τα μονοπάτια και κατεβήκαμε βστα διπλανά χωριά , βλέποντας όλα αυτά τα σαλέ στο πουθενά κλειστά με κάνει να σκέφτομαι πως θα ήταν άμα ήταν ανοιχτά. Πόσο θα διαφορετικό θα ήταν το μέρος.. να πίνεις το Glüwhweine σου με θέα αυτά τα πανέμορφα άγρια βουνά... Όμως η παρέα είναι καταπληκτική και το να κάνω σκι μαζί με τόσες διαφορετικές κουλτούρες και να ανταλλάζω απόψεις και εμπειρίες με γεμίζει και με ενθουσιάζει έτσι και αλλιώς οπότε η θέα και όλα τα υπόλοιπα είναι έξτρα σε μια χρονιά που είναι ήδη εξαιρετική για μένα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι... Καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ ένα μέρος του παρεακιου  σε μια στάση για ξεκούραση.. Και ένα τούνελ που έχουν για να μην χρειαστεί να περπατάς  40 μέτρα ανηφορια ερχόμενος από το klosters. Μας κακομαθαινουν...

IMG_20210121_114207.jpg

IMG_20210119_135425.jpg

  • Like 6

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Λοιπόοοοοονννν ,άλλημια μέρα στo Parsenn σήμερα. Με  μεγάλη  και πολυεθνική παρέα ( Ούγγροι, Ιταλοί, Γερμανοί, Έλληνες) που όπως καταλαβαίνετε βρίσκονται βστην ίδια θέση με μένα και σκιαραμε χωρίς αύριο. Η μέρα άρχισε με πολύ αέρα και ένα μεγάλο κομμάτι του βουνού κλειστό ,δλδ όπου είχε καμπίνες που τις χτυπούσε ο αέρας , που όμως αυτό δεν επηρέασε  το που ήθελες να πας καθώς εξυπηρετούνται από κάποιο άλλο λιφτ. (Έξυπνος σχεδιασμός λέγεται αυτό) Η ωρατοτητα το πρωί ήταν χάλια και δεν έβλεπες που πήγαινες αλλά από τις 9:30 και μετά η συννεφια πήγε πιο ψηλά καιμε διαστήματα ηλίου η μέρα κύλησε καταπληκτικά. Κόσμος ελάχιστος και πίστες να κρατάνε μέχρι και το κλείσιμο αλλά και αρκετά κομμάτια με αφαγωτα βαριά όμως πλέον χιόνια έκαναν την μέρα όνειρο. Τα οποία σχέδια να κατέβουμε στο klosters και να πάμε απέναντι στο Madrisa που δεν είχε αέρα πήγαν κουβά καθώς άντε να συνεννοηθούν τόσα άτομα.

Στις πολλές φορές που διασχίσαμε τα μονοπάτια και κατεβήκαμε βστα διπλανά χωριά , βλέποντας όλα αυτά τα σαλέ στο πουθενά κλειστά με κάνει να σκέφτομαι πως θα ήταν άμα ήταν ανοιχτά. Πόσο θα διαφορετικό θα ήταν το μέρος.. να πίνεις το Glüwhweine σου με θέα αυτά τα πανέμορφα άγρια βουνά... Όμως η παρέα είναι καταπληκτική και το να κάνω σκι μαζί με τόσες διαφορετικές κουλτούρες και να ανταλλάζω απόψεις και εμπειρίες με γεμίζει και με ενθουσιάζει έτσι και αλλιώς οπότε η θέα και όλα τα υπόλοιπα είναι έξτρα σε μια χρονιά που είναι ήδη εξαιρετική για μένα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι... Καλή συνέχεια σε όλους.

Εισαι η μοναδικη εκδοχη που μας κανει αισιοδοξους για το υπολοιπο της σεζον! Προσπαθησε οσο γινεται να αποφευγεις τις τηλεκαμπινες....κατα τα αλλα ...εμεις οι κατοικοι των πολεων κινδυνευουμε ποιο πολυ απο εσενα που εισαι στο βουνο...ευχομαι να μην αναγκασθουν να τα κλεισουν και εκει.....οπως Αυστρια -Ιταλια....σε λιγες μερες που θα αρχισουν τα ποδια σου να λυνονται...¨¨κοψε αλυσιδα""...να περνας καλα και να μας ενημερωνεις

  • Like 7

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, gianis50 said:

! Προσπαθησε οσο γινεται να αποφευγεις τις τηλεκαμπινες.

Είναι το μόνο που με φοβίζει. Καθώς δεν κρατάνε και καμιά σειρά και απόσταση. Όμως σε ορισμένες περιπτώσεις είναι η μονη λύση. Π.χ στο Parsenn πρέπει να μπεις στο τρένο για να ανέβεις πάνω. Δεν γίνεται αλλιώς. Και προφανώς τις αποφεύγω... εύχομαι να πάνε όλα καλά και στο κοντινό μέλλον να μπορούμε όλοι να χαρούμε το σκι μας και να ταξιδεύουμε χωρίς περιορισμούς και φόβους....και εγώ όσο είμαι εδώ θα σας κάνω τρολαρω όσο μπορώ....?

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν... Εδώ είτε χιόνιζει τις τελευταίες μέρες είτε έχει αέρα και κακοκαιρία. Και έτσι δεν μπορούμε να παμε για σκι. Είναι βαρύ όσο και να το κάνεις. Να βλέπεις τα λιφτ και να μην μπορείς να πας..?   Εχτές που είχε σχεδόν μησι μέρα ήλιο από το μεσημέρι και μετά κρύωνα υπερβολικά για να πάω. Το αεράκι των τελευταίων ημερών δεν αγνοειται .... Τσούζει... Στα χιονοδρομικά  γύρω τα περισσότερα λιφτ είναι κλειστά είτε λόγω αέρα, είτε λόγω μικρής προσέλευσης. Ακόμα βδεν το έχω εξακριβώσει... Όλη η υπόλοιπη εβδομάδα συνεχίζεται με χιονοπτώσεις  και δεν ξέρω πότε θα ξαναπάμε για σκι. Η βαρεμάρα έχει βαρεσει κόκκινο και δεν έχουμε τπτ να κάνουμε... έχουμε περπατήσει όλα τα προσβασημα μονοπάτια και έχουμε καεί στο Netflix οπότε από αύριο θα αρχίσουμε τις βόλτες με το τρένο... Μου φαίνεται θα χρειαστώ δανεικά μέχρι να φύγω απ' εδώ....?

IMG_20210125_150141.jpg

IMG_20210125_150154.jpg

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χριστοφορε εφ οσον θα κατσεις ολο τον χειμωνα εκει...ειναι φυσιολογικο να φας και λιγο ¨παγωτο" απο πλευρας καιρου...εαν εχεις καρτα σεζον προσπαθησε να ανεβαινεις καθε μερα στο βουνο......εαν ανακαλυψεις πιστες με δενδρα αραξε εκει...δεν στο παιζω μαγκας αλλα εαν ησουνα στα δικα μου μερη δεν θα εχανες χιονοδρομικη ημερα (και αυτο γιατι βοηθαει το χιονοδρομικο πεδιο},,,βεβαια αλλο ο ηλιος και αλλο η γαλατιλα......δες το θετικα ...σκεψου οτι εαν δεν ηταν ετσι....θα ησουνα μαζι με εμας εδω που κλαιμε την μοιρα μας!

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minutes ago, gianis50 said:

Χριστοφορε εφ οσον θα κατσεις ολο τον χειμωνα εκει...ειναι φυσιολογικο να φας και λιγο ¨παγωτο" απο πλευρας καιρου...εαν εχεις καρτα σεζον προσπαθησε να ανεβαινεις καθε μερα στο βουνο......εαν ανακαλυψεις πιστες με δενδρα αραξε εκει...δεν στο παιζω μαγκας αλλα εαν ησουνα στα δικα μου μερη δεν θα εχανες χιονοδρομικη ημερα (και αυτο γιατι βοηθαει το χιονοδρομικο πεδιο},,,βεβαια αλλο ο ηλιος και αλλο η γαλατιλα......δες το θετικα ...σκεψου οτι εαν δεν ηταν ετσι....θα ησουνα μαζι με εμας εδω που κλαιμε την μοιρα μας!

Απόλυτα σωστός. Βέβαια σήμερα δεν έβλεπες στο μισό μέτρο. Και από αέρα δυνατός... Αλλά το πολύ κρύο με ενοχλεί. Και να τρως τόσο κρύο, τόσες ώρες, με τον αέρα να σε ξυρίζει, χωρίς να βλέπεις δεν το λες και ευχάριστη εμπειρία... Καλύτερα στην ζεστή. Όπως έχω ξαναγράψει και επειδή στο πάρελθον δεν είχα την επιλογή τις μέρας (ότι καιρό και να είχε εγώ θα πήγαινα μιας και οι δουλειά δεν μου άφηνε περιθώρια να πάω άλλη μερα) φέτος θέλω ότι σκι θα κάνω να είναι ποιοτικό. Να είμαι ξεκούραστος, να έχει καλό καιρό, να έχω καλή παρέα. Ήδη έχω πάει δύο μέρες με αέρα και σχετικά κακή  ορατότητα αλλά η παρέα ήταν καλή και κεφατη οπότε.... Καλό το σκι αλλά όχι να γίνεται και αυτοσκοπός. Το θέμα είναι να το ευχαριστιόμαστε. Εξάλλου δεν μας κυνηγάει κανείς...

  • Like 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

On 1/25/2021 at 10:26 PM, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Απόλυτα σωστός. Βέβαια σήμερα δεν έβλεπες στο μισό μέτρο. Και από αέρα δυνατός... Αλλά το πολύ κρύο με ενοχλεί. Και να τρως τόσο κρύο, τόσες ώρες, με τον αέρα να σε ξυρίζει, χωρίς να βλέπεις δεν το λες και ευχάριστη εμπειρία... Καλύτερα στην ζεστή. Όπως έχω ξαναγράψει και επειδή στο πάρελθον δεν είχα την επιλογή τις μέρας (ότι καιρό και να είχε εγώ θα πήγαινα μιας και οι δουλειά δεν μου άφηνε περιθώρια να πάω άλλη μερα) φέτος θέλω ότι σκι θα κάνω να είναι ποιοτικό. Να είμαι ξεκούραστος, να έχει καλό καιρό, να έχω καλή παρέα. Ήδη έχω πάει δύο μέρες με αέρα και σχετικά κακή  ορατότητα αλλά η παρέα ήταν καλή και κεφατη οπότε.... Καλό το σκι αλλά όχι να γίνεται και αυτοσκοπός. Το θέμα είναι να το ευχαριστιόμαστε. Εξάλλου δεν μας κυνηγάει κανείς...

Διαπιστωνω  Χριστοφορε οτι παρ οτι " φρεσκος στο κουρμπετι " ( εννοω πολυημερη παραμονη σε χ.κ).....γρηγορα μπηκες στο πνευμα για το πως λειτουργουν πολλοι "ντοποιοι " χιονοδρομοι.Αυτην την πολυτελεια ομως (της επιλογης καλης ημερας) δεν μπορει να την εχει ο εβδομαδιαιος χιονοδρομος που ερχεται απο Ελλαδα εχοντας πληρωσει και τοσα χρηματα.Αυτος αν μπορουσε δεν θα σταματαγε ουτε για κατουρημα! Επειδη ολοι οι φιλοι μου ειναι αυτης της κατηγοριας.... εχω συνηθισει να ανεβαινω στο βουνο σχεδον παντος καιρου....Με δεδομενο οτι βοηθουν και οι υποδομες (ολα τα λιφτ εχουν αντιανεμικο καλυμμα) καθως και οτι υπαρχουν πιστες 5-6 χιλιομ. μεσα στα δενδρα..."χρυσωνουμε το χαπι" και ορμαμε.......(ορμουσαμε!!).....φετος βεβαια υπαρχει το μεγαλο προβλημα με τα κλειστα σαλε....αυτο δεν λυνεται...υπομονη!

  • Like 4

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/25/2021 at 9:26 PM, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Απόλυτα σωστός. Βέβαια σήμερα δεν έβλεπες στο μισό μέτρο. Και από αέρα δυνατός... Αλλά το πολύ κρύο με ενοχλεί. Και να τρως τόσο κρύο, τόσες ώρες, με τον αέρα να σε ξυρίζει, χωρίς να βλέπεις δεν το λες και ευχάριστη εμπειρία... Καλύτερα στην ζεστή. Όπως έχω ξαναγράψει και επειδή στο πάρελθον δεν είχα την επιλογή τις μέρας (ότι καιρό και να είχε εγώ θα πήγαινα μιας και οι δουλειά δεν μου άφηνε περιθώρια να πάω άλλη μερα) φέτος θέλω ότι σκι θα κάνω να είναι ποιοτικό. Να είμαι ξεκούραστος, να έχει καλό καιρό, να έχω καλή παρέα. Ήδη έχω πάει δύο μέρες με αέρα και σχετικά κακή  ορατότητα αλλά η παρέα ήταν καλή και κεφατη οπότε.... Καλό το σκι αλλά όχι να γίνεται και αυτοσκοπός. Το θέμα είναι να το ευχαριστιόμαστε. Εξάλλου δεν μας κυνηγάει κανείς...

κοιτα...επειδη ειμαι μελος και σε ενα γερμανοφωνο φορουμ, και ειναι αρκετοι απο Ελβετια μεσα, που σχολιαζουν τις εξελιξεις...
πΑΝΕ ΟΣΟ ΜπΟΡΕΙΣ
ακομα και στην Ελβετια ακουγονται αποψεις να κλεισουν και τα ΧΚ κλπ κλπ
μην περιμενεις τις καλες μερες 
οσο μπορεις ανεβα γιατι απο την μια στιγμη στην αλλη μπροει να κλεισουν τα παντα
δες τι εγινε στο St. Moritz


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gianis50 said:

 

Διαπιστωνω  Χριστοφορε οτι παρ οτι " φρεσκος στο κουρμπετι " ( εννοω πολυημερη παραμονη σε χ.κ).....γρηγορα μπηκες στο πνευμα για το πως λειτουργουν πολλοι "ντοποιοι " χιονοδρομοι.Αυτην την πολυτελεια ομως (της επιλογης καλης ημερας) δεν μπορει να την εχει ο εβδομαδιαιος χιονοδρομος που ερχεται απο Ελλαδα εχοντας πληρωσει και τοσα χρηματα.Αυτος αν μπορουσε δεν θα σταματαγε ουτε για κατουρημα! Επειδη ολοι οι φιλοι μου ειναι αυτης της κατηγοριας.... εχω συνηθισει να ανεβαινω στο βουνο σχεδον παντος καιρου....Με δεδομενο οτι βοηθουν και οι υποδομες (ολα τα λιφτ εχουν αντιανεμικο καλυμμα) καθως και οτι υπαρχουν πιστες 5-6 χιλιομ. μεσα στα δενδρα..."χρυσωνουμε το χαπι" και ορμαμε.......(ορμουσαμε!!).....φετος βεβαια υπαρχει το μεγαλο προβλημα με τα κλειστα σαλε....αυτο δεν λυνεται...υπομονη!

Και εγώ και στην Ελλάδα αλλά και σε όλα μου τα χιονοταξίδια δεν σταμάταγα ούτε για νερό. Όμως αυτό ήταν και απόρεια του αγχωτικού τρόπου ζωής που είχα.Να δουλέψω πολύ για να μαζεψω χρήματα, να δουλέψω πολύ για βγάλω την δουλεία για τις μέρες που θα λείπω, να βρώ τις μέρες που θα λείπω να μην είναι πρίν ή μετα αποό γιορτές, να φύγω ξημέρωμα για να κερδίσω την μερα, να μαζέψω χιλιόμετρα, να δω οοοοο΄΄λο το χιονοδρομικό σε 3   4 μέρες, να κάνω και λίγο τουρισμό..... Φέτος λοιπόν που μου έχει δωθεί  η ευκαιρία θέλω να πέρνω τον χρόνο μου. Εξάλου αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που μετακόμισα εδώ.  Δεν θέλω να κυνηγάω τις μέρες σαν να μην υπάρχουν άλλες. Τα βουνά θα είναι εδώ και αύριο, και του χρόνου. Προφανώς και κάθε φορά που συνεδριάζουν στο καντόνι για το εάν θα κλείσουν ή όχι τα χιονοδρομίκα μία αγωνά την έχουμε αλλά δεν θα αγχωθώ κιόλα. Τurms τα όσα ακούγονται σε φορουμ και από διάφορους γνωστικούς δεν τα πολυ πέρνω στα σοβαρά. Την προηγούμενη εβδομάδα ένας υπάλληλος σε κατάστημα με είδη σκί μου έλεγε οτί ξέρει οτί κλείνουν σίγουρα τα χιονοδρομικά την επόμενη μέρα.  Προφανώς δεν εέκλεισαν... Οτί υπάρχουν φωνές που λένε να κλείσουν το γνωρίζω.... Τώρα αμα θα κλείσουν τι να πώ΄...θα χαλαστώ πολύ προφανώς... έχω επενδύσει ήδη αρκετα σε ετήσιες κ.τ.λ. αλλά θα ζήσω. θα ξεκινήσω το launglauf ... κάτι θα βρώ.. Είλικρινά καταλαβαίνω την ανάγκη σας να εκμεταλευτείτε την κάθε διαθέσιμη μέερα, Αλλά δεν θέλω με τίποτα να μπώ σε αυτό το mindset. Χαλαρά και ανάλογα την τα κέφια.... Βαρέθηκα να πίεζομαι για να περ΄ναω καλα... Έτσι και αλιώς σήμερα εδώ ο καιρός δεν επιτρέπει πολλά.... ερχεται φωτό...  

  • Like 6

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως βλέπετε ούτε απέναντι δεν βλέπουμε.. χιονίζει ασταμάτητα από το πρωί... Οπότε καφεδαρα ελληνική ( έφτασε εχτές από Ελλάδα μαζί με σανίδα) και χαζεμα το χιόνι να πέφτει...

IMG_20210127_130533.jpg

IMG_20210127_130537.jpg

IMG_20210127_131325.jpg

  • Like 3

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν σου λεω τι λενε στο φορουμ ο καθενας...δηλαδη φημες...εκει αναφερονται οι ντοπιοι για το τι λενε στις συνεδριασεις, ειδησεις κλπ 
απλα (οπως ειπες) στις συνεδριασεις παιζει πολυ τελευταια....

βασικα ομως εσυ ξερεις καλυτερα τι ειναι καλυτερο για σενα

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, Turms said:

δεν σου λεω τι λενε στο φορουμ ο καθενας...δηλαδη φημες...εκει αναφερονται οι ντοπιοι για το τι λενε στις συνεδριασεις, ειδησεις κλπ 
απλα (οπως ειπες) στις συνεδριασεις παιζει πολυ τελευταια....

 

Είναι αλήθεια ναι...  Κάθε φορα το συζητάνε. Και μάλιστα άκουσα και εγώ ντόπιους να λένε ότι ΠΡΈΠΕΙ να κλείσουν. Με την έννοια ότι έρχονται πολλοί εδώ και μεταφέρουν την αρρωστια.Απλά ελπίζω για το καλύτερο...  

  • Like 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Σήμερα μετά από αρκετές  μέρες με κακό καιρό και χάλια ορατότητα επιτέλους καραφέραμε να τσουλίσουμε. Οι προηγούμενες μέρες ήταν με χιονι και ομίχλη αλλά και διαστήματα ήλιου που πάνω που βάζαμε τα ρούχα του σκί και ετοιμαζομασταν να ανεβούμε το γύριζε πάλι σε ομίχλη. Κάναμε μια απόπειρα και εχτές που είχε λίγο ήλιο πολύ νωρίς το πρωι αλλά σύντομα  έφερε συνεφιά και την κάναμεε. Έτσι σήμερα ξύπνημα νώρις, αφού η πρόγνωση έλεγε μία από τα ίδια με εχτές . Η μέρα τελικά ξεκίνησε  με rinenhorn και ήμασταν οι πρώτοι που ανεβήκαμε. Ενα χιονοδρομικο για πάρτη μας. Από το απόγευμα εχτές έβαζε σιγα σιγά χιονάκι ,(υγρό βέβαια αφού μέσα στο χωριό είχε +1 βαθμο και άυριο θα έχει στα 2800 + 2) και έτσι οι πίστες ήταν κάπως σαν παγωμένες.  Το rinenhorn είναι ένα χιονοδρομικο λίγο μεγαλύτερο από τον Παρνασσό. (49 χλμ ειναι οι πίστες του) Το τερέν είναι σαφώς πιο χαλαρό από τα δίπλα χιονοδρομικά(Parssen , Jackobshorn) χωρίς όμως να λείπουν οι μαύρες πίστες και τα μεγάλα κομάτια για freeride. Το σκηνικό βέβαια γύρω σου είναι εντελώς άγριο και οι απρόσητες κορφές κρέμονται πάνω από το κεφάλι σου.Το μόνο αρνητικό του χιονοδρομικού είναι οτί έχει μόνο συρώμενα που σε  συνδυασμό με την μεγάλη απόσταση που καλύπτουν αλλά και τις πολύ απότομες κλίσεις έκαναν τα αγύμναστα , τρυφερά ποδαράκια μου να κουραστούν εν ριπή οφθαλμού. Το χιονοδρομικό αυτό κάθε Τετάρτη και Παρασκεή έχει νυχτερινό,αλλά και ειδική πίστα για έλκηθρα.   Σίγουρα θα το τιμήσουμε.                                                                                                                        Κατα τις 10 η ορατότητα έπεσε πάλι στα τάρταρα και έτσι έιπαμε να περάσουμε στο Parssen που τα πράγματα φανόταν κάπως καλυτερα,  αλλά τελικά ήταν  το ίδιο με πολύ , πολύ όμως περισσότερο κόσμο.Είπιαμε το καθιέρωμένο πλέον gluhweinn στο σαλέ στην  Munga που έχουν και το πιό φιλικό πρωσοπικό, κάναμε μιά βόλτα μέχρι το Klosters και γυρίσαμε  με το τρένο πίσω. Θέλω να σημειώσω οτί στην τιμή του ski pass συμπεριλαμβάνονται και τα λεωφορεία και τα τρένα που πραγματικά παέι την εμπειριά σε άλλο επίπεδο. Το να κάνεις όλη μέρα σκί ,μετά να κατεβείς μέχρι το klosters η το Kublis (ποθ είναι νομίζω 15 χλμ μέσα στο δάσος) και να πάρεις το τρένο να γυρίσεις μέσα από χιονισμένα βουνά και χωριά είναι από μόνο του εμπειρία. Και για εμάς όλους  που έχουμε ετήσια κάρτα μας κάνει την ζωή πολ΄θ πιο εύκολη καθώς όλες μας οι με τακινήσεις οποιαδήποτε ώρα ( στα όρια των χιονοδρομικών) γίνονται δωρεάν. Και τα εισητηρια του τρένου και των λεωφωρείων είναι ακριβά.  Από αύριο ο καιρός δέιχνει να καλυτερέυει οπότε οι μέρες θα μεγαλόσουν αρκετά.....

  • Like 4

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ λίγες φωτογραφίες αφού το φως δεν ήταν ευνοϊκό... Στην τελευταία φαίνεται και το Jakobshorn στο βάθος δεξιά.

IMG_20210202_085952.jpg

IMG_20210202_082351.jpg

IMG_20210202_093625.jpg

IMG_20210202_094712.jpg

IMG_20210202_114252.jpg

IMG_20210202_091453_1.jpg

  • Like 11

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το λοιπόοοονννν άλλη μια μέρα έφτασε στο τέλος της... Παρέα δυνατή που αρχίζει και δένει και τα γέλια κόβουν στομάχια... Από νωρίς το πρωί με άδειο χιονοδρομικό και τέλειο χιόνι αλλά και πολύ ζέστη...  Και αργότερα απίστευτα πολύ κόσμο. Μερικά λιφτ έκλεισαν λόγω αέρα κατά τις 10 αλλά νομίζω 11 ξαναανοιξαν. Στην κορυφή του χιονοδρομικού είχε -1 με αποτέλεσμα στα χαμηλά το χιόνι να κολλάει και σε ορισμένες περιπτώσεις να θυμίζει Καλαβρύτα την άνοιξη που κολλάς σε σημείο να σταματάς. Ειδικά τα κομμάτια μέσα στα χωριά ήτανε δράμα ειδικά για εμάς με τα σανίδια που έπρεπε να σπρώχνουμε συνέχεια...  Η μέρα έληξε με την καταπληκτική μαύρη που κατεβαίνει στο Wolfgang και επιστροφή με το λεωφορείο... 

Το παράξενο είναι το ότι ενώ δεν περιμένεις σε ουρά ούτε για αστείο ( ίσως τα σκ το πρωί στο τραίνο για την κορυφή,αλλά μιλάμε για 4-5 λεπτά) στις πίστες γίνεται μακελειό και αυτό νομίζω ότι είναι αποτέλεσμα της σωστής λειτουργίας /σχεδιασμού των λιφτ.Σε ένα συγκεκριμένο σημείο που φτάνουν 6 λιφτ βλέπεις τον κόσμο να φεύγει σαν μυρμήγκια.  Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να γίνεται τις 2 εβδομάδες  που έχουν εδώ διακοπές για σκι αλλά βλέπω και 2-3 λιφτ, που τώρα δεν δουλεύουν, να τα προετοιμάζουν προφανώς για να διαμοιράζεται και άλλο ο κόσμος. Ευτυχώς αυτές τις δύο εβδομάδες θα δουλέψουμε και έτσι θα αποφύγω την πολυκοσμία και τον πανζουρλισμο...

 

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ το Parsenn όπως το κοιτάς από το Wolfgang... Και ο κλασικός ζητιάνος σκύλος του Munga Hutta που κάθεται να τον χαιδεψεις μόνο εάν έχεις φαϊ..θεουλης...

IMG_20210203_120500.jpg

IMG_20210203_113333.jpg

  • Like 9
  • Love 1

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το πρόγραμμα είχε πάλι νωρίς ξύπνημα γαι να προλάβουμε τα πλήθη με σκοπό να κάνουμε κάνα δυο ώρες σκι στο Parsenn και μετά να κατέβουμε στο klosters και να πάμε για τελείωμα στο Madrisa. Την άλλη πλευρά του χιονοδρομικού. Και έτσι έγινε. Μερικές κατεβάσεις και κατά τις 10 βουρ στο Madrisa που όμως ήταν σούπερ πάγωμενο λόγω το υψηλών θερμοκρασιών κατά τι διάρκεια τις μέρας. Το θερμόμετρο στα 1700 στους 4 βαθμούς και τα πράγματα στις πίστες δύσκολα και ιδιαίτερα μέσα στο δάσος που ήταν παντού ξυσμένο παγάκια που ειλικρινά διέλυσαν τα πόδια μου. Το Madrisa είναι πιο μικρό χιονοδρομικό με πίστες για όλα τα γούστα με πολλά παιδάκια όμως που πετάγονται από παντού μπροστά σου. Εντύπωση μου έκαναν οι πολλές χιονοστιβάδες κυρίως στα περιφερειακά κομμάτια που είχαν πέσει μέσα σε πίστες και είχαν διαλύσει ώτα πάντα.   

Οι σημερινή θέα από την κορφή του Parsenn και του Madrisa ήταν καταπληκτική.......

IMG_20210204_094225.jpg

IMG_20210204_094228.jpg

IMG_20210204_094836.jpg

IMG_20210204_094854.jpg

IMG_20210204_110708.jpg

IMG_20210204_120913.jpg

IMG_20210204_094305.jpg

  • Like 9

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρατηρήστε τα ύψη χιονιού και τις χιονοστιβάδες που έχουν κλαδέψει δέντρα ...

IMG_20210204_125336.jpg

IMG_20210204_125237.jpg

IMG_20210204_124802.jpg

IMG_20210204_125115.jpg

IMG_20210204_125325.jpg

  • Like 9

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...