Jump to content
ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

Μετακομίζοντας στο εξωτερικό...

Recommended Posts

Επίσης ρώτησα εάν δικαιούμαι έκπτωση και τελικά δικαιούμαι μόνο στην ετήσια που είναι γύρω στο 700αρι σε φράγκα. Είναι ένα έξοδο που δεν είχα σκεφτεί και κάπως με βγάζει εκτός budget . Σαφώς και είναι συμφέρουσα η προσφορά αφού στις 10 φορές έχεις κάνει ήδη απόσβεση.Επίσης τα πάντα εθναιυ ακόμα στο αέρα οπότε θα του δώσω λίγες μέρες σκέψη μέχρι να αποφασίσω?

• Like 1

WORK FOR IT!

12 minutes ago, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Το χιονοδρομικό είναι ακόμα κλειστό και η ταμίας μου είπε ότι θα προσπαθήσουν να ανοίξουν στις 18 του μήνα αλλά η αληθεια είναι ότι δεν κατάλαβα για πιο λόγο δεν είναι ήδη ανοιχτά. Από χιόνι πάντως έχει

Να μη βιάζεσαι θα έχεις όλο τον χειμώνα δικό σου , θα περάσεις αξέχαστα

πρόσεχε μόνο είναι το φτηνότερο χιονοδρομικό ?

Πες μας και το μενού και τα γλυκά του ξενοδοχείου ,????

2 hours ago, vaggelis said:

Να μη βιάζεσαι θα έχεις όλο τον χειμώνα δικό σου , θα περάσεις αξέχαστα

πρόσεχε μόνο είναι το φτηνότερο χιονοδρομικό ?

Πες μας και το μενού και τα γλυκά του ξενοδοχείου ,????

Ναι είναι αλήθεια ότι βιάζομαι κάπως. Κάθε φορά που ταξίδευα στο εξωτερικό πάντα ήταν για 10 15 μέρες οπότε πάντα βιαζομουν να τα δω ολα. Ειδικότερα όταν πήγαινα για σκι βπου ήταν λιγοτερες μέρες έπρεπε οπωσδήποτε να τα δω ολα.....μόλις ξεκινησω δουλειά σε μερικές μέρες θ σας δείξω και γλυκά...

• Like 2

WORK FOR IT!

Ευχαριστούμε Χριστοφορε για τις πολύ όμορφες φωτογραφίες.

Τακτοποιησου με την δουλειά σου και μετά έχεις πολύ χρόνο για τα βουνά. Μην βιάζεσαι.

Υγεία να έχεις, γιατί με τα λεωφορεία που είναι γεμάτα, όπως λες.... προσοχή μεγάλη.

Αν αρχίσεις να δείχνεις και γλυκά....θα μας πεθάνεις ????

• Like 1

On 12/7/2020 at 6:29 AM, atsiavos said:

Γειά σας. Εχω δεχθεί μια δουλεία στη νότια Σουηδία και συγκεκριμένα στην Karlskrona και θα μετακομίσω μέσα Γενάρη. Ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει από αυτά τα μέρη αν μπορεί κάνει κάποιος ski εκεί κοντά. Εχω δει ένα το Rödebybacken αλλά μου φαίνεται πολύ μικρό και χαμηλό σε υψόμετρο. Υπάρχει κάποιο χιονοδρομικό  σε σχετικά κοντινη απόσταση που να αξίζει ?

Ευχαριστω

Αυτα τα μερη εχουν χαμηλα λοφακια, δυσκολα θα βρεις κατι με μεγαλη υψομετρικη διαφορα.

Αλλα...

Σκανδιναβια πας!... εκει ολοι κανουν Cross Country (XC) η Langrenn, αυτο που εμεις βλακωδως μεταφρασαμε σαν σκι αντοχης. Αυτο, μπορεις να το κανεις ακομα και στα παρκα της πολης (πολλα εχουν και φωτισμο μαζι με τα στρωμενα ιχνη, για να αθλειται ο κοσμος το βραδυ).

Στην αρχη φαινεται κουραστικο, αλλα δεν ειναι... Μπορεις να πας ανηφορες, ισιωμα και (μεχρι ενα βαθμο) κατηφορες. Οι κατηφορες θελουν τεχνικη, γιατι οι φτερνες ειναι ελευθερες και το σκι το καμπτεις για τη στροφη με διαφορετικο τροπο απ'ο,τι στα σκι καταβασεων. Ειναι challenging to control και συναρπαστικα στις κατηφορες. Εγω εμαθα να κατεβαινω μεχρι κλισεις μπλε πιστας. Τωρα εχουν σκι με λαμες που μπορεις να πας και σε πιο αποτομες, αλλα... αφ'ενος γερασα, αφ'ετερου ειμαι 3.5 ωρες με το αεροπλανο απο το κοντινοτερο χιονι.

Μην το αγνοησεις... ειναι η αγνωτερη μορφη σκι που υπαρχει!

• Like 2

Χριστόφορε καλή αρχή. Να σου πάνε όλα όπως τα έχεις φανταστεί και ακόμη καλύτερα. Κάλλιο αργά... παρά ποτέ!!!

• Like 1
  • Love 1

Να σου δώσω συγχαρητήρια και να επικεντρωθείς στον στόχο σου, για τον οποίο αξίζει να κάνεις αρκετές θυσίες. Ούτε ενθουσιασμός, ούτε εφησυχασμός, ούτε απογοητεύσεις. Θα έρθουν από όλα.

Να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που κάνει αντίστοιχο βήμα. Πολλοί ήταν στην θέση σου, πολλοί θα σε ακολουθήσουν. Θα δεις ότι για ανάλογες εργασίες υπάρχουν πάρα πολλοί "συνάδελφοι", τους οποίους θα γνωρίζεις σιγά σιγά. Θα έρθουν εκπλήξεις. Έχω βρει Έλληνες που δουλεύουν κοντά σου στα πιο απίθανα μέρη. Αλλά να κρατάς τον στόχο σου. Να έχεις μάτια και αυτιά ανοικτά. Θα βρεθούν και ευκαιρίες όταν υπάρχει υπομονή.

....... και ετοιμάσου να οργανώσεις την επόμενη εκδρομή του συλλόγου!

• Like 5

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

9 hours ago, mil said:

Να σου δώσω συγχαρητήρια και να επικεντρωθείς στον στόχο σου, για τον οποίο αξίζει να κάνεις αρκετές θυσίες. Ούτε ενθουσιασμός, ούτε εφησυχασμός, ούτε απογοητεύσεις. Θα έρθουν από όλα.

Να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που κάνει αντίστοιχο βήμα. Πολλοί ήταν στην θέση σου, πολλοί θα σε ακολουθήσουν. Θα δεις ότι για ανάλογες εργασίες υπάρχουν πάρα πολλοί "συνάδελφοι", τους οποίους θα γνωρίζεις σιγά σιγά. Θα έρθουν εκπλήξεις. Έχω βρει Έλληνες που δουλεύουν κοντά σου στα πιο απίθανα μέρη. Αλλά να κρατάς τον στόχο σου. Να έχεις μάτια και αυτιά ανοικτά. Θα βρεθούν και ευκαιρίες όταν υπάρχει υπομονή.

....... και ετοιμάσου να οργανώσεις την επόμενη εκδρομή του συλλόγου!

Σε ευχαριστώ πολύ για την στήριξη και συμβουλές σου. Προσπαθώ να έχω ανοικτό μυαλό και χαμηλές προσδοκίες. Πως το είπε ο Βούδας νομίζω? Η προσδοκία είναι η μητέρα της απογοήτευσης?. Anyway όσο μπορώ να βοηθήσω τον σύλλογο  είμαι παραπάνω από πρόθυμος..

• Like 4

WORK FOR IT!

On 12/5/2020 at 1:49 PM, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Καλησπέρα σε όλους σας. Ύστερα από πολλά χρόνια σκέψης και αναβολής αποφάσισα να κυνηγήσω ένα όνειρο που είχα από την αρχή της καριέρας μου ή καλύτερα από όταν ξεκίνησα το snowboard  και είναι να ζήσω και να δουλέψω στο εξωτερικό και εάν αυτό είναι δυνατόν σε ένα μέρος που να είναι καθαρά χιονοδρομικό. Ναι... Προφανώς και δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για ταξίδια και όνειρα, αλλα περίμενα πολλά χρόνια για την κατάλληλη στιγμή και τελικά κατέληξα ότι δεν υπάρχουν κατάλληλες στιγμές. Μόνο η επιθυμία μας να ζήσουμε με τον τρόπο που θέλουμε ή ονειρευτηκαμε. 

Έτσι μετά από μερικούς μήνες που έψαχνα δουλειά παρουσιάστηκε μια ευκαιρία στο σε ένα πολύ γνωστό ξενοδοχείο στοDavos. Και την άρπαξα. Και τώρα είμαι στο αεροδρόμιο... ( Που by the way  γίνεται πανικός) περιμένω την αναχώρηση τις πτήσης μου για Ζυρίχη γεμάτος όμορφη γλυκιά αγωνία  μα και κάμποσο άγχος για αυτό το καινούργιο ξεκίνημα.

Μέσα από αυτό το thread θέλω να προσπαθήσω να μοιραστώ μαζί  με την πάρεα του snowclub αυτή την εμπειρία που είμαι σίγουρος ότι θα ενδιαφέρει πολλούς και θα έχουν να μου προτείνουν ιδέες. Έτσι θα προσπαθώ όσο γίνεται και προλαβαίνω ( μην ξεχνάτε ότι πάω στο Davos για δουλειά αρχικά) να μεταφέρω την εμπειρία να ζεις να εργάζεσαι και να σκιαρεις στη Ελβετία εν μέσω covid . Εύχομαι σε όλους να έχουμε ένα  ασφαλή χειμώνα... 

Σου ευχομαι να εισαι υγειης και να πανε τα πραγματα οπως τα σχεδιαζεις !Καλη επιτυχια στη νεα σου αρχη !

• Like 1
  • Love 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Εδώ λοιπόν οι βόλτες συνεχίζονται. Προσπαθώ να εκμεταλευτω τον ελεύθερο χρόνο που έχω μέχρι να ξεκινήσω δουλειά και να γνωρίσω το μέρος όσο περισσότερο μπορώ. Χάνομαι στα στενά και πραγματικά κάθε γωνιά είναι και μια κάρτα ποσταλ. Βέβαια βοηθάει και πολύ το χιονισμένο τοπίο... Δειλά δειλά  το βράδυ και σήμερα όλη μέρα έβαλε μέσα στο χωριό περίπου 5 ποντακια και συνεχίζει αυτήν την ώρα. Αλλά το μέρος έχει μια όμορφη ζεστασιά.. ή τουλάχιστον έτσι το νιώθω εγώ. Το πρώτο νομίζω που παρατηρείς εδώ είναι η οικονομική άνεση στον κατοίκων . Tα Audi τα Cayennes και τα Tesla είναι σχεδόν κανόνας και δεν μιλάω για ταπεινά Audi. Αλήθεια.. ξέρει κάνεις γιατί δεν βλέπουμε Tesla στην Ελλάδα? 

Σήμερα είδα ότι στις 12 και 13 του μήνα έχει παγκόσμιο πρωτάθλημα σκι αντοχής και ακριβώς κάτω από το ξενοδοχείο είναι οι  αποστολές τις Αμερικής , Ρωσίας και Γαλλίας και ακριβώς απέναντι σε μικρή απόσταση κάνουν μάλλον προπόνηση.. Επίσης σήμερα έμαθα ότι τα χιονοδρομικά του Jacobshorn και Rinenhorn θα ανοίξουν το ερχόμενο Σάββατο νωρίτερα από μου είχε πει η ταμίας για τις 18 του μήνα...

• Like 4

WORK FOR IT!

Εδώ ένας όμορφος θάλαμος βπου μπορείς  να κάτσεις να διαβάσεις.... Με το κρύο βέβαια.....

IMG_20201209_120927.jpg

• Like 7

WORK FOR IT!

Και λίγο θέα από το δωμάτιο μου.... σήμερα κατάλαβα ότι οι περσίδες ανοίγουν μέχρι πάνω....

IMG_20201209_152844.jpg

IMG_20201209_152856.jpg

• Like 16

WORK FOR IT!

On 12/7/2020 at 1:29 PM, atsiavos said:

Γειά σας. Εχω δεχθεί μια δουλεία στη νότια Σουηδία και συγκεκριμένα στην Karlskrona και θα μετακομίσω μέσα Γενάρη. Ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει από αυτά τα μέρη αν μπορεί κάνει κάποιος ski εκεί κοντά. Εχω δει ένα το Rödebybacken αλλά μου φαίνεται πολύ μικρό και χαμηλό σε υψόμετρο. Υπάρχει κάποιο χιονοδρομικό  σε σχετικά κοντινη απόσταση που να αξίζει ?

Ευχαριστω

Δε νομιζω να υπαρχει κατι καλο γιατι μιλαμε για τελειως πεδινη περιοχη.

Καποια που ειδα σαν λοφακια ειναι. Και προσεξε μιλαμε για modern winters που σημαινει αχιονια φουλ σε τετοια χαμηλα υψομετρα ειδικα στην νοτια Σουηδια.

Μονη λυση το cross country ολοι στην Σκανδιναβια αυτο κανουν. Βεβαια πρεπει πρωτα να χιονισει και ολο και πληθαινουν οι θερμοι χειμωνες ειδικα στη Σκανδιναβια

Λοιπόν σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες να ανέβω μια μέρα για μια αναγνωριστική. Περίμενα όμως μην έβρισκα παρέα γιατί δεν ήθελα να ανέβω μόνος. Μετά άρχισα να σκέφτομαι ότι τον τελευταίο καιρό με μετακομίσεις κτλ έχω χαλάσει του κόσμου τα λεφτά και εντάξει ας περιμένω λίγο δεν χάθηκε ο κόσμος... Όμως μετά άρχισα να σκέφτομαι ότι το νόημα όλης αυτής της μετακόμισης μου ήταν ακριβώς αυτό .. το να μην τα παρασκεφτομαι τα πράγματα και να ζω με τον τρόπο που θέλω και έχω φανταστεί για μένα. Έτσι η απόφαση πάρθηκε , το ξυπνητήρι μπήκε στις 6 μησι και 8 παρά 5 ήμουν   απέξω  απο ταλιφτ σαν παιδάκι μικρό. Που θα του έδιναν ντο δώρο του...(το γεγονός ότι δεν είχα παρέα τελικά δεν πολύ μέτρησε. Έτσι και αλλιώς μια και δυο έχω ξεκινήσει μόνος για Παρνασσόκαλαβρυτο? Και με 6 ώρες πήγαινε έλα. Εδώ που είναι απέναντι θα μασαγα?)

Εννοείται πως το βράδυ δεν πολυκοιμηθηκα. Δεν ξέρω γαι εσάς. Αλλά εγώ πάντα την προηγούμενη που πάω για σκι δυσκολεύομαι να κοιμηθώ. Δεν ξέρω γιατί... Αγωνία .;, Ανυπομονησία ; Όπως και να χει μόλις το ξυπνητήρι χτύπησε σηκώθηκα και με συνοπτικές διαδικασίες οξω από την πόρτα. Πάντα μου αρέσει να είμαι από τους πρώτους στο βουνό. Για να αποφεύγω προφανώς τους Ούννους αλλά και να απολαμβάνω το ήσυχο τοπίο και την άθικτη κοτλαδουρα...?. Επίσης ήθελα να αποφύγω τα πλήθη μέσα σε καμπίνες κτλ λόγω covid αλλά στο παρά 2 σταματάει αστικό λεωφορείο και βγαίνουν από μέσα καμία 50 άτομα και ξενερώνω.... Έλεγχος για άτομα μέσα στο τρένο για την κορυφή δεν υπήρχε παρά μόνο η προτροπή να μπαίνουν μόνο 25 άτομα ανά βαγόνι .Άστα βράστα. Έπιασα μια γωνιά, έχωσα την μούρη μου στο μπουφάν , και ο θεός βοηθός...

• Like 7

WORK FOR IT!

Τελικά βγήκα από τους πρώτους. Έτρεξα να πάρω το κρατημένο μου σανίδι από βραδυς... Και βουρ.. όμως τα πάντα ήταν περασμένα ?

IMG_20201210_082926.jpg

• Like 6

WORK FOR IT!

Εδώ το τρένο (κάτι σαν οδωντοτος όμως με συρματόσχοινο) που σε ανεβάζει από το dorf στην κορυφή του parsenn. Εντυπωσιακό θέαμα μέσα στις πίστες. Παρατηρήστε την ώρα και το πώς είναι οργωμενες οι πίστες..

IMG_20201210_083232.jpg

• Like 4

WORK FOR IT!

Στην ουσία στο κομμάτι του Pasrenn έχει ανοίξει μόνο η κεντρική πίστα που προφανώς παει όλος ο κόσμος και γαζωνονται τα πάντα εν ριπή οφθαλμού....

IMG_20201210_093653.jpg

IMG_20201210_093654.jpg

• Like 6

WORK FOR IT!

Όμως κατά τις 9 μησι άρχισα να νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά. Ψιλοζαλιζομουν και ένιωθα ναυτία  όμως το χιόνι ήταν τόσο καλό που  δεν ήθελα να χάσω στιγμή. Όμως κάποια στιγμή ζαλιζομουν πολύ και έτσι είπα να κάτσω να φάω κάτι να πιω ένα ζεστό να ζεσταθώ και συνεχίζω πιο μετά απόφαση που αποδείχτηκε σωτήρια αφού μετά από λίγο επανήλθα . Όμως στις πίστες γινόταν ήδη χαμός , φοβόμουν μην πέσει κανείς πάνω μου ,δεν είχα και κράνος  και έτσι το έριξα στο τουρισμό κι πήγα να δω το κομμάτι του klosters...

IMG_20201210_111233.jpg

IMG_20201210_111237.jpg

IMG_20201210_112820.jpg

IMG_20201210_113217.jpg

IMG_20201210_113219.jpg

IMG_20201210_113224.jpg

IMG_20201210_113433.jpg

IMG_20201210_113603.jpg

IMG_20201210_113606.jpg

IMG_20201210_113609.jpg

• Like 6
  • Thanks 2

WORK FOR IT!

Οι εικόνες γύρω μου είναι τόσο όμορφες . Παντού χιονισμένες κορυφές. Η ψυχή μου αγαλιάζει . Κάνω τουριστικό snowboard (ας μου επιτραπεί ο όρος) περνοντας την ώρα μου να θαυμάσω και να συνδεθώ με τα γύρω μου...  Τι όμορφο συναίσθημα να σε περιβάλουν χιονισμένα βουνά έτσι?

Η από εδώ πλευρά έχει κάπως πιο απότομες πίστες  και ας πούμε κάπως λιγότερο κόσμο ... Βέβαια και εδω πολλά λιφτ πιστες είναι ακόμη κλειστά.. Στα εκτός έχει πολύ πράμα απέραστο ,αλλά παντού γύρω μου υπάρχουν σημάδια από μικρές χιονοστιβάδες και το περνω ως απάντηση στην ερώτηση "να το τολμήσω"?

IMG_20201210_113640.jpg

• Like 7
  • Love 2

WORK FOR IT!

Κατά τις 12  ο κόσμος είναι πλέον υπερβολικός  και για να κάνω τον τουριστα αναγκάζομαι να μπαίνω σε καμπίνες ανά 4 , πράγμα που με φοβίζει πολύ (είμαι εδώ για δουλειά πρέπει να προστατέψω και εμένα αλλά και τους συναδέλφους μου) και αφού όλες οι πίστες είναι οργωμενες περνω τον κατήφορο για το χωριό. Και αφού έχω νοικιάσει από την κορυφή αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ξαναπαρω το τρένο για κάτω πράγμα που δεν με χαλάει καθόλου καθώς τα πόδια είναι εμφανώς κουρασμένα από τα βουναλακια στις πίστες. Μπορείς να κατέβεις μέχρι το χωριό σε μια πολύ ωραία κοκκινιμαυρη διαδρομή που ακόμα δεν είναι επίσημα ανοιχτή, αλλά πολύ κατεβαίνουν ... Γενικότερα η μέρα ήταν καλή για πρώτη μέρα μετά από τόσους μήνες. Όσο κόσμο και να είχε πουθενά δεν περίμενα πάνω από 2 λεπτά αλλά ο κόσμος ήταν πολύς για τα γούστα μου και η φυσική μου κατάσταση θέλει δουλίτσα . Δεν ξέρω πότε θα ξαναανεβω γιατί θέλω τα σκι που θα κάνω φέτος να είναι κυρίως ποιοτικά και όχι ποσοτικά και θα προσπαθήσω να επιλέγω τις μέρες πολυ προσεκτικά , και από εδώ και πέρα και μέχρι και μετά τις γιορτές λογικά θα έχει πολύ κόσμο... Ειδωμεν...

IMG_20201210_121256.jpg

IMG_20201210_121211.jpg

• Like 7

WORK FOR IT!

Και μερικές μέσα από το τρένο . Η θέα από όπου και να κοιτάξεις είναι καταπληκτική... Το πρόλαβα  στο τσακ. Μια μέρα που θα κάτσω μπροστά μπροστά θα βγάλω φωτό...

IMG_20201210_120318.jpg

IMG_20201210_120533.jpg

IMG_20201210_120404.jpg

IMG_20201210_120523.jpg

• Like 9

WORK FOR IT!

Καλή αρχή Χριστόφορε στο νέο σου εγχείρημα. Ελπίζω να μην είσαι τόσο πιεσμένος όπως στην δουλεία στην Ελλάδα. Καλές κατεβασιές.

• Like 3