Jump to content
hakem

Μέτρα ασφαλούς επαναλειτουργίας των χιονοδρομικών

Recommended Posts

Υπάρχουν δύο διαφορετικές συζητήσεις:

- η μία είναι για τα ίδια τα μέτρα

- η άλλη είναι για το κατά πόσο υπάρχει οποιαδήποτε επικοινωνία με τους επηρεαζόμενους κλάδους του χειμερινού τουρισμού και οποιαδήποτε οργάνωση για να τους βοηθήσει να προγραμματίσουν τι θα κάνουν. Για το κράτος είναι σα να μην υπάρχουν.

Η δεύτερη είναι το βασικό πρόβλημα.

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πασιφανές ότι έχουμε φτάσει εδώ γιατί είμαστε ανίκανοι να τηρήσουμε τα μέτρα. Όχι σαν Έλληνες . Σαν άνθρωποι γενικά. Και εδώ (Ελβετία) τα ίδια γίνονται . Πολύ λίγοι τηρούν τα μέτρα. Θυμάστε στην περιγραφή μου από το πώς ειμασταν μέσα στις καμπίνες.... Κάνεις δεν μας έλεγξε πόσοι ήμασταν μέσα στα βαγόνια. Πως περιμένετε να λειτουργήσει αυτό στην Ελλάδα? Προφανώς και πολλά είναι παράλογα από τα όσα γίνονται.. π.χ. ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτές οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων? Εδώ πεθαίνει κόσμος. Είναι απαραίτητο το να αγοράσετε αυτοκίνητα? Γιατί να είναι σε lockdown πχ η Νησιρος και η Ρόδος με ελάχιστα κρούσματα.?  Και γιατί είναι κλειστά τα σχολεια σε όλη την Ελλάδα. Δλδ δεν μπορούν να κάνουν μάθημα στις περιοχές που δεν έχουν κρούσματα;. Θα πρέπει να μείνουν όλα στουρναρια; Οι αδικίες είναι πολλές. Και προφανώς και όσοι κυβερνούν έχουν χάσει την μπάλα παγκόσμιος. Και μέχρι να φτάσουμε κοινωνικά να συζητάμε για όλους εμάς τους "προνομιούχους" που θέλουμε να πάμε για σκι έχουμε ακόμα πολύ καιρό. Ας μην ξεχνάμε και πως μας βλέπει ο κόσμος... Ο τρόπος που μας βλέπει ο κόσμος είναι ο τρόπος που περιμένει να εξαργυρώσει η κυβέρνηση τις ενέργειες τις απέναντι μας..

  • Like 3

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρθρο στο βατράχι πριν από λίγες μέρες το είδαμε όλοι (μάλιστα κάποιοι δεν είχαν συνειδητοποιήσει ότι ήταν χιουμοριστικό). 
μεσα στον κακό χαμό και την απελπισία των εργαζομενων, η δουλειά μας, η δουλειά του συλλόγου, οφείλει να είναι να αναδείξουμε την χιονοδρομία ως μέσο βιοπορισμού για πολλούς συμπολίτες μας και να προσπαθήσουμε να προτείνουμε ρεαλιστικές λύσεις για την προοπτική μιας σταδιακής και ελεγχόμενης επαναλειτουργίας της. 
 

Αν πάμε με το στιλ «γιατί να δουλεύουν οι πατικουριστες και εγώ να μην μπορώ να κάνω σκι», θα μας πάρουν με τις πέτρες.

και θα έχουν και δίκιο.

  • Like 7

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites




 
Αν πάμε με το στιλ «γιατί να δουλεύουν οι πατικουριστες και εγώ να μην μπορώ να κάνω σκι», θα μας πάρουν με τις πέτρες.
και θα έχουν και δίκιο.


Ο άνθρωπος συγκεκριμένες προτάσεις έκανε για ασφαλή λειτουργία και μετακίνηση. Την σύγκριση με τα νύχια την έκανε για να δείξει τον παραλογισμό και τα 2 μέτρα και 2 σταθμά, αυτών που παίρνουν τις αποφάσεις!
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

... και να προσπαθήσουμε να προτείνουμε ρεαλιστικές λύσεις για την προοπτική μιας σταδιακής και ελεγχόμενης επαναλειτουργίας της ... 
 

Κοίταξε Χρήστο, είμαι ο μόνος που έκανα κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις για την προοπτική μιας σταδιακής και ελεγχόμενης επαναλειτουργίας της χιονοδρομιας ... (eticket-drive, ίσως υποχρεωτικό τεστ - που για κάποιους μπορεί να κατακριθεί κι όλας), πέραν πολλών άλλων που έχουν ήδη ανακοιονωθεί και συζητηθεί παγκοσμίως ... και αντί για συζήτηση με αντιπαράθεση επιχειρημάτων και νέες προτάσεις, ίσως καλύτερες και ποιό ρεαλιστικές απο εμένα τον "ανήθικο", βλέπω απλά μια απαράδεκτη προσπάθεια απαξίωσης του οποιουδήποτε διαφωνεί μαζί σου ... 

για να πάμε στο ψητό λοιπόν, ως συντονιστής, για πες μας ποιές οι προτάσεις του snowclub επι του θέματος ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, DimiG said:

Ίσως το πιο ντροπιαστικό thread στην ιστορία του forum του Snowclub boys and girls, και τo παρακολουθώ,φανατικά, από δημιουργίας περίπου.

 

πςςςςςςςςςςςςςς, μιλάμε για Ιστορική ντροπή έτσι bro ?

Αφού είναι μεγάλη ντροπή η συζήτηση για την προσεκτική επαναλειτουργία των χιονοδρομικών, πες μας σε παρακαλώ ποια θέματα επιτρέπεται να συζητάμε εδωπέρα για να μην σας ξαναντροπιάσουμε ...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, mil said:

Τελικά αποδείχθηκε ότι και τα ΧΚ πρέπει να μείνουν κλειστά υπό τις παρούσες συνθήκες.

Δεν ξέρω εάν αποδείχθηκε αλλά και μένα η θεση μου είναι ότι υπο τις παρούσες συνθήκες μάλλον πρέπει να μείνουν κλειστά.

Αλλά εάν θα αλλάξουν οι συνθήκες, που για αυτό αγνωιζόμαστε με τους περιορισμούς που έχουμε τώρα και έχουμε λαλήσει, θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι  να εφαρμόσουμε τα ποιό καλά μέτρα ... θεωρώ ότι θα ήταν σωστό να συζητάμε για κάτι τέτοιο τώρα και με αυτόν τον τρόπο να συνεισφέρουμε σε ένα ποιό προσεκτικό πιθανό μελλοντικό άνοιγμα και οχι μετά να λέμε μετά πάλι ποιός φταίει και υποτροπιάσαμε. Εάν βελτιωθούν οι συνθήκες και μπορούν να ανοίξουν, πως θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να ανοίξουν για να μην ξανα-αρχίσουν να αυξάνονται τα κρούσματα? με αυτά που ακούω εδω μέσα έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι, ποιό ο ρόλος ενός forum σαν και αυτό εάν δεν προτοστατεί σε μια αντίστοιχη διαβούλευση που θα μπορούσε να συνεισφέρει στην λήψη αποφάσεων ... ? 

έτσι, ανοιχτά, δημοσίως, χύμα στο κύμα, γιατί να μην το συζητάμε ρε παιδιά?

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, hakem said:

 

για να πάμε στο ψητό λοιπόν, ως συντονιστής, για πες μας ποιές οι προτάσεις του snowclub επι του θέματος ?

Εγώ σαν μέλος του ΔΣ είμαι θεσμικά περισσότερο υπεύθυνος παρά ο Συντονιστής. 
Το ξέρω ότι έκανες προτάσεις και σε πολλά συμφωνώ κυρίως στο ότι πρέπει να συζητήσουμε και εμείς, και οι υπεύθυνοι με τους επαγγελματίες του χώρου.

Ο τίτλος όμως του νήματος δεν μου αρέσει και το γιατί αυτός και όχι εγώ. 
 

Στην ερώτηση δεν έχω επίσημη απάντηση παρά μόνο τις προσωπικές μου απόψεις.

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, KonKan said:

Εγώ σαν μέλος του ΔΣ είμαι θεσμικά περισσότερο υπεύθυνος παρά ο Συντονιστής. 
Το ξέρω ότι έκανες προτάσεις και σε πολλά συμφωνώ κυρίως στο ότι πρέπει να συζητήσουμε και εμείς, και οι υπεύθυνοι με τους επαγγελματίες του χώρου.

Ο τίτλος όμως του νήματος δεν μου αρέσει και το γιατί αυτός και όχι εγώ. 
 

Στην ερώτηση δεν έχω επίσημη απάντηση παρά μόνο τις προσωπικές μου απόψεις.

οκ φίλε μου αλλά νόμιζα ότι είναι προφανής ο σαρκασμός που επιχειρώ για να δείξω τον παραλογισμό που κατά την γνώμη μου επικρατει ... δεν περίμενα ότι αυτό θα προκαλέσει τόσο μεγάλη αντίδραση, αντιθέτως περίμενα ότι θα προκαλέσει γέλιο ...

Τεσπα, εάν σας ενοχλεί τόσο ο τίτλος του topic αφήστε το και ας την κόψουμε την συζήτηση αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι που όχι μόνο δεν υπάρχουν θέσεις από το snowclub αλλά από πολλούς απαξιώνεται και μόνο η συζήτηση επί του θέματος ... ειλικρινά μένω άφωνος!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, PhaethonF1 said:

- η άλλη είναι για το κατά πόσο υπάρχει οποιαδήποτε επικοινωνία με τους επηρεαζόμενους κλάδους του χειμερινού τουρισμού και οποιαδήποτε οργάνωση για να τους βοηθήσει να προγραμματίσουν τι θα κάνουν. Για το κράτος είναι σα να μην υπάρχουν.

Η δεύτερη είναι το βασικό πρόβλημα.

Είσαι ακριβώς στην ουσία του θέματος! Υπάρχει προετοιμασία και εάν ναι ποιά? 

κι εγώ εχω αυτήν την αίσθηση αδιαφορίας απο την πλευρά του κράτους αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα αδιαφορήσουν όλο τον χειμώνα ... 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, hakem said:

οκ φίλε μου αλλά νόμιζα ότι είναι προφανής ο σαρκασμός που επιχειρώ για να δείξω τον παραλογισμό που κατά την γνώμη μου επικρατει ... δεν περίμενα ότι αυτό θα προκαλέσει τόσο μεγάλη αντίδραση, αντιθέτως περίμενα ότι θα προκαλέσει γέλιο ...

Τεσπα, εάν σας ενοχλεί τόσο ο τίτλος του topic αφήστε το και ας την κόψουμε την συζήτηση αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι που όχι μόνο δεν υπάρχουν θέσεις από το snowclub αλλά από πολλούς απαξιώνεται και μόνο η συζήτηση επί του θέματος ... ειλικρινά μένω άφωνος!

Λύσεις υπάρχουν αρκεί να θέλουμε όντως να συζητήσουμε φίλε μου. 
1. Σε τόσο σοβαρές καταστάσεις με τόσο παροξυσμό γύρο μας κατά τη δίκη μου προσωπική άποψη ήταν άστοχος και ο σαρκασμός.

2. Το τίτλο τον αλλάζω αν έχω την άδεια σου, γιατί δεν είναι υβριστικός ή κάτι άλλο όποτε να επέμβουν οι mods.

3. Γιατί επειδή διαφώνησα με τον τίτλο πρέπει να κόψουμε τη κουβέντα. 

4. Ποιοι είναι οι πόλοι που απαξιώνουν τη κουβέντα. Είναι πολύ. Είναι οι περισσότεροι; Μπορούμε μα τους πείσουμε; Έχουμε δίκιο; 
 

5.Θέσεις; Τι θες να γράψουμε προτωκολα; Προτάσεις σε σχέδια που ακούγονται υπάρχουν αλλά αυτά δεν έχουν κατατεθεί όποτε και να ανοίξει ο διάλογος. Στο τελευταίο γίνετε μια προσπαθεί το τελευταίο διάστημα ώστε να ανοιχτεί η κουβέντα για τον χειμερινό τουρισμό. 
 

Ελπιζω πραγματικά να μην είμαι από αυτούς που πιστεύεις ότι απαξιώνουν την κουβέντα γιατί τότε έχω αποτύχει!!!!

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

αντιθέτως σε ευχαριστω και θαυμάζω τον τρόπο σου  να μπορείς να δημιουργήσεις κάτι θετικό μέσα από αντιπαραθέσεις, πρέπει να έχεις καλές διοικητικές ικανότητες!  ?

θα δεχτώ λοιπόν το ότι ίσως ήταν λάθος μου ο σαρκασμός σε μια περίοδο δύσκολη για όλους μας και δίνω το ελεύθερο να αλλάξετε όπως θέλετε το θέμα με κάτι που να σχετίζεται με "μετρα ασφαλούς επαναλειτουργίας των χιονοδρομικών" . 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προτάσεις και θέσεις για τα αυτονόητα?  ότι πρέπει να περνάμε περισσότερες ώρες σε ανοιχτούς χώρους παρά σε κλειστούς? ότι είναι καλύτερα να πάμε στα Χ.Κ. παρά να στείλουμε sms για σωματική άσκηση και να πάμε στο σπίτι του φίλου, γνωστού, συγγενή,  ή για πεντικιούρ, s/m, ψώνια κτλ? 

Το μόνο μετρο που πρέπει να πάρουν είναι κίνητρα και ανεμπόδιστη μετακίνηση προς καθε Χ.Κ. βουνό, ύπαιθρο, εξοχή για αποσυμφόρηση των πόλεων. Ο εγκλεισμός σύμφωνα με τη λογική αλλά και τον Δρ. Ιωαννίδη παρατείνει το πρόβλημα:

3:00 - 4:15 

https://www.youtube.com/watch?v=dWz2ad63IlI

Θέσεις για την αναβάθμιση του ΧΚΠηλίου? Έχουμε έστω μάθει πού/πώς θα τοποθετηθούν οι αναβατήρες? Βγήκε ανακοίνωση?...έχω χάσει επεισόδια.

Edited by pilio
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

7 minutes ago, giannis-ski said:

Να πάρουν μέτρα ?  Για ασφαλή εκκίνηση των χκ ? 
στην Ελλάδα ?  

Καλοοοοοοο !! ??

το γέλιο κάνει καλό, εύγε, κατά τα άλλα τι προτείνεις?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, hakem said:

 

το γέλιο κάνει καλό, εύγε, κατά τα άλλα τι προτείνεις?

To μονο που θα μπορουσα να προτεινω εγω ειναι συγκερκιμενες καρτες ανα ημερα (πχ το 20% της δυναμικης ικανοτητας ενος κεντρου) οι οποιες θα εβγαιναν με εκτυπωση απο ιντερνετ και φυσικα κλειστα τα μπαρακια και οι καντινες....βεβαια σε αυτη την προταση υπαρχουν 2 θεματα α ) αν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη απο τα χιονοδρομικα κεντρα β) αν ενιδαφερονται να λειτουργησουν τα χιονοδρομικα κεντρα με τοσο λιγους πελάτες...Και φυσικα το θεμα της μετακινησης απο νομο σε νομο θα υπαρχει παντα,ακομη και σε αυτο που λεω...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, amiklon said:

To μονο που θα μπορουσα να προτεινω εγω ειναι συγκερκιμενες καρτες ανα ημερα (πχ το 20% της δυναμικης ικανοτητας ενος κεντρου) οι οποιες θα εβγαιναν με εκτυπωση απο ιντερνετ και φυσικα κλειστα τα μπαρακια και οι καντινες....βεβαια σε αυτη την προταση υπαρχουν 2 θεματα α ) αν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη απο τα χιονοδρομικα κεντρα β) αν ενιδαφερονται να λειτουργησουν τα χιονοδρομικα κεντρα με τοσο λιγους πελάτες...Και φυσικα το θεμα της μετακινησης απο νομο σε νομο θα υπαρχει παντα,ακομη και σε αυτο που λεω...

προφανώς και δεν θα είναι κερδοφόρα χρονιά για τα χκ φέτος, εδώ συζητάμε για το εάν μπορεί να σωθεί κάτι τόσο για τους εργαζομένους και επιχειρηματίες του χειμερινού τουρισμού, καθώς και για το εάν θα μπορέσουμε να πάμε κάποιες λίγες φορές για σκι και εμείς οι στερημένοι ... όσο για το θέμα της μετακίνησης από νομο σε νομο συμφωνώ, ωστόσο για αυτό πρότεινα την μετακίνηση με το ηλεκτρονικό εισητήριο που θα βγαίνουν μόνο όσα επιτρέπει το σύστημα για να αποφευχθεί ο συνωστισμός στα λιφτ και θα μπορεί να ελελγχθεί η διαδρομή από την αστυνομία. Επι της ουσίας κάτι αντίστοιχο με το click away

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, hakem said:

δεν θα είναι κερδοφόρα χρονιά για τα χκ φέτος

Ήταν πέρσι; Πρόπερσι; Έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στο κέρδος για την ευρύτερη περιοχή. Αν όμως δεν υπάρχουν όλες οι παράπλευρες δραστηριότητες (εστίαση κλπ), από πού θα βγει ένα (ελάχιστο έστω) κέρδος;  

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μετακίνηση από νομό σε νομό ,αυτή κάθε αυτή, που συμβάλλει στον περιορισμό της εξάπλωσης του ιού; Αν εγώ πάω με μνμ 6 για ορειβασία, τρέξιμο κιτε κανό σκι σε διαφορετικό νομό από τον δικό μου, πόσο περισσότερο συμβάλω στην διάδοση του ιού, συγκριτικά με το να πήγαινα για άθληση στον νομό κατοικίας μου;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Η μετακίνηση από νομό σε νομό

Το θέμα είναι προφανώς η μετακίνηση από Αττική η Θεσσαλονίκη σε άλλο νόμο. Τα μέτρα όμως είναι οριζόντια, έτσι ισχύουν και για νησιά όπου δεν υπάρχει κρούσμα. Δε νομίζω ότι δεν το ξέρουν, απλώς πιστεύουν ότι δε γίνεται να εφαρμοστούν πιο σύνθετα μέτρα (ή μάλλον να ελεγχθεί η εφαρμογή πιο σύνθετων μέτρων). 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερινό εξώφυλλο της εφημερίδας της κόρης μου:

IMG_3503.jpg

Δεν τις έχω πει τίποτα!!! Ότι παίρνει το αυτή της!! Αυτό που με συγκινεί είναι ότι προβάλει πρώτα τις δουλειές που θα χαθούν (Το 7 χρόνο!!!!) και μετά η ατάκα "οι σκιέρ τσουλάνε στη θλίψη"!!! Αλλά και στα ψιλά "Οι σκιέρ είναι καταδικασμένοι"!!!! 

  • Like 8
  • Love 5

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το θέμα είναι προφανώς η μετακίνηση από Αττική η Θεσσαλονίκη σε άλλο νόμο. Τα μέτρα όμως είναι οριζόντια, έτσι ισχύουν και για νησιά όπου δεν υπάρχει κρούσμα. Δε νομίζω ότι δεν το ξέρουν, απλώς πιστεύουν ότι δε γίνεται να εφαρμοστούν πιο σύνθετα μέτρα (ή μάλλον να ελεγχθεί η εφαρμογή πιο σύνθετων μέτρων). 
Εδώ επαρχία ξοδεύουν εργατοώρες από πόσους αστυνομικούς που ελέγχουν την μετακίνηση από νομό σε νομό, αν λόγος ήταν αυτός που γράφεις, θα έλεγχαν μίνι Αθήνα Θεσσαλονίκη και οχι επαρχία.

Κάτι άλλο είχαν στο μυαλό τους.....αλλά άντε βρες το :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Εδώ επαρχία ξοδεύουν εργατοώρες από πόσους αστυνομικούς που ελέγχουν την μετακίνηση από νομό σε νομό, αν λόγος ήταν αυτός που γράφεις, θα έλεγχαν μίνι Αθήνα Θεσσαλονίκη και οχι επαρχία.

Κάτι άλλο είχαν στο μυαλό τους.....αλλά άντε βρες το ?

κανενας ελεγχος δεν γινεται στην επαρχια... μια χαρα πηγαινει η γυαναικα μου καθε μερα σε γειτονικο νομο για δουλεια,.Κανενας δεν την σταματησε....πριν 15 μερες πηγα Αθηνα , περασα 4 νομου;ς και 3 περιφερειες και αυθημερον επιστροφη και μονο ενα αστυνομικο στα διοδια εξω απο την Αθηνα ειδα, που σταματουσε ενα αμαξι και περνουσαν 40...

Share this post


Link to post
Share on other sites
κανενας ελεγχος δεν γινεται στην επαρχια... μια χαρα πηγαινει η γυαναικα μου καθε μερα σε γειτονικο νομο για δουλεια,.Κανενας δεν την σταματησε....πριν 15 μερες πηγα Αθηνα , περασα 4 νομου;ς και 3 περιφερειες και αυθημερον επιστροφη και μονο ενα αστυνομικο στα διοδια εξω απο την Αθηνα ειδα, που σταματουσε ενα αμαξι και περνουσαν 40...
Δεν έγραψα ότι σταματάνε όλα τα ιχ, στα πόστα τους κάθονται ,κάθε μέρα κυκλοφορώ λόγω δουλειάς και μια φορά στις ......1000 με σταματησαν, αλλά στα πόστα τους είναι. Εξάλλου κυκλοφορεί πολύς κόσμος, το % τηλεεργασιας που τάχα θα έλεγχαν αυστηρά είναι της πλάκας!! Καμιά σχέση με την άνοιξη που ήταν έρημη οι δρόμοι! Με τόσα ιχ να κυκλοφορούν στατιστικά να σε σταματήσουν είναι πολύ μικρό %.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • Νέα τιμή 180€
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...