Jump to content
hakem

Μέτρα ασφαλούς επαναλειτουργίας των χιονοδρομικών

Recommended Posts

Αν κρίνω από την γκρίνια ορισμένων σχολίων, θα πρέπει να είναι πολύ δυσάρεστο γεγονός για τους χιονοδρόμους η επαναλειτουργία των χιονοδρομικών ... τι να πω ... Άμα ρε παιδιά σας χαλάει τόσο πολύ μην ανέβετε, ουφ ποιά με την γκρίνια ... 

Αυτό που θα πρέπει να κάνουμε είναι να προσέχουμε, όχι μόνο στο σκί αλλά και στα ψώνια και σε ότι έχει ανοίξει και να μην χαλαρώσουμε επειδή άνοιξαν. Αυτός ο κ@λ@ιός μπορεί να αυξηθεί απότομα πολύ εύκολα και το έχουμε δει και το ξέρουμε. Εάν θέλουμε να λειτουργήσει κάτι και να μην ξαναμπούμε σύντομα σε lockdown, πρέπει να δείξουμε υπομονή και προσοχή στην εφαρμογή των όποιων πρωτοκόλλων τεθούν. Αντί για γκρίνια λοιπόν πιό χρήσιμο θα ήταν να κάνετε και καμιά πρόταση για τα όποια προβλήματα ή δυσκολίες διαπιστώνετε!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Που είναι η γκρίνια πάλι;  Να κάτσουμε να λέμε "όλα καλά τραλαλα τραλαλαλό, yes master all good" επειδή μας έχει λείψει το σκι; Άλλο και τούτο πάλι.. 

Όταν τα χιονοδρομικά ανοίξουν με τον ίδιο ανοργάνωτο τρόπο που έκαναν και μέχρι πέρυσι, γίνει χαμός με ουρές κλειστά λίφτς κτλ, εκεί να δεις που θα πέσει το κράξιμο της αρκούδας από όλη την υπόλοιπη κοινωνία που υπολειτουργεί και κάθεται κλεισμένη μέσα και βλέπει τους "λίγους πλούσιους" να "συνωστίζονται στα χιόνια".

Αν κανείς search τη λεξη "προτάσεις" στο φορουμ θα δεις και εμπεριστατωμένες και σοβαρές προτάσεις. Άκου εκεί μόνο γκρίνια λέει..

  • Like 2
  • Haha 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minutes ago, Al_Foutzin said:

Που είναι η γκρίνια πάλι;  Να κάτσουμε να λέμε "όλα καλά τραλαλα τραλαλαλό, yes master all good" επειδή μας έχει λείψει το σκι; Άλλο και τούτο πάλι.. 

δεν είπα κάτι τέτοιο, μην διαστρεβλώνεις σε παρακαλώ αυτά που λέω, όχι μόνο δεν είπα όλα καλά αλλά επεσήμανα την επικινδυνότητα και το πόσο πρέπει να συνεχίσουμε να προσέχουμε ... 

27 minutes ago, Al_Foutzin said:

από όλη την υπόλοιπη κοινωνία που υπολειτουργεί και κάθεται κλεισμένη μέσα και βλέπει τους "λίγους πλούσιους" να "συνωστίζονται στα χιόνια".

εάν άκουσες σήμερα άνοιξαν σχεδόν τα πάντα ... για ποιά υπόλοιπη κοινωνία εννοείς, ζεις Ελλάδα? Ωστόσο εάν δεν χωνεύεις τους πλούσιους κι εγώ μαζί σου, να προτείνουμε να μην ανοίξουν τα χκ για να μην χαίρονται οι παλιοκαπιτάλες ... ?

27 minutes ago, Al_Foutzin said:

Αν κανείς search τη λεξη "προτάσεις" στο φορουμ θα δεις και εμπεριστατωμένες και σοβαρές προτάσεις. Άκου εκεί μόνο γκρίνια λέει..

δεν διαφωνώ και θα συμφωνήσω ότι εσύ έχεις κάνει από τις πιό εμπεριστατωμένες προτάσεις, και δεν καταλαβαίνω βασικα ποιός ο λόγος της αντίδρασης σου, γιατί πειράχτηκες? Δεν αναφερόμουν σε σένα (μόνο) αλλά αφού μυγιάστηκες πές μου σε παρακαλώ, έγραψες: "Πως θα ανοίξουν; Χύμα στο κύμα; Ρεαλιστικά αυτές τις μέρες με την κανονική (και όχι ακραία όπως κραυγάζουν κάποιοι) χειμωνιάτικη κακοκαιρία, τι θα ήταν ανοιχτό από λίφτ στον Παρνασσό; Χθες για παράδειγμα που ήταν επική bluebird πουδρομέρα και θα ήθελε να ανέβει η μισή Αθήνα." Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα? οι προτάσεις που έχουν γίνει δεν είναι ικανές να το λύσουν? εάν όχι τι μπορούμε να κάνουμε? είναι προτιμότερο να μην ανοίξουν? όπως σωστά είπες πολλοί έκαναν προτάσεις παλαιότερα, εγώ όμως σχολίασα για το ΤΩΡΑ επειδη ΤΩΡΑ ανακοίνωσαν ότι θα συζητήσουν το άνοιγμα των χκ και επειδή ΤΩΡΑ γκρινιάζετε ... ουφφ

33 minutes ago, Al_Foutzin said:

επειδή μας έχει λείψει το σκι;

προφανώς μας έχει λείψει το σκι, αλλά άσε εμένα τον απάνθρωπο που κοιτάω μόνο την "πάρτη μου", η κυβέρνηση που θα το συζητήσει το κάνει για να μας φύγει η έλλειψη ... ? λές να θέλουν να τα ανοίξουν για να ικανοποιήσουν την πάρτι των παρτάκιδων καπιταλιστών? ή μήπως θες και εσύ να το παίξεις υπεράνω ? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την στάση σου

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ερώτημα τώρα είναι το ποια πρωτόκολλα θα εφαρμοστούν, εάν τελικά ανοίξουν ... θα υπάρχει περιορισμένος αριθμός εισητηρίων,? θα βγαίνουν ηλεκτρονικά για να μην ανεβαίνει και η κουτσή Μαρία, όπως είχε ρωτήσει και άλλος φίλος τι θα γίνει με την εστίαση, takeaway μόνο ή/και ξενοδοχεία? Το ερώτημα ας πουμε δεν είναι το τι θα κάνουμε εάν θα έχει ουρά μόνο ... αλλά κυρίως το πως δεν θα δημιουργηθούν ουρές ...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το πως δεν θα δημιουργηθούν ουρές στον Παρνασσό είμαι πολύ περίεργος να το δω. Προσωπικά το θεωρώ των αδυνάτων αδύνατο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί. Εσύ δεν έγραψες για γκρίνια; Το γράφεις μετά από posts που επισημαίνουν τα άπειρα προβλήματα που μπορούν να προκύψουν και τα περισσότερα από αυτά προϋπήρχαν του κορονοϊού και ότι όσοι τα λένε χαλιούνται και να μην ανέβουν. Τι να συμπεράνω (δεν μιλάω απαραίτητα για το δικό μου ποστ); 

2 hours ago, hakem said:

εάν άκουσες σήμερα άνοιξαν σχεδόν τα πάντα ... για ποιά υπόλοιπη κοινωνία εννοείς, ζεις Ελλάδα? Ωστόσο εάν δεν χωνεύεις τους πλούσιους κι εγώ μαζί σου, να προτείνουμε να μην ανοίξουν τα χκ για να μην χαίρονται οι παλιοκαπιτάλες ... ?

Κάθε μέρα έξω είμαι λόγω φύσης της δουλειάς μου. Αλλά θέατρα, κινηματογράφοι, μουσικές σκηνές, χώροι πολιτισμού και αντίστοιχες εκδηλώσεις, εστιατόρια, μπαρ είναι αυτά που μπορώ να σκεφτώ πρόχειρα ότι παραμένουν κλειστά. Αφορούν τόσο τους εργαζόμενους σε αυτά όσο και τους υπόλοιπους εξωτερικούς συνεργάτες που σχετίζονται. Επειδή άνοιξαν τα εμπορικά σημαίνει ότι ισορρόπησε η πλήρως απορρυθμισμένη και στο χείλος της κατάρρευσης οικονομική και κοινωνική ζωή; Ξέρεις πως και πόσο θα αντιδράσουν (έστω και μέσω social media) άμα δεν τηρηθούν στο μέγιστο τα μέτρα στα χκ και παίξει συνωστισμός (που θα παίξει δλδ); Δεν μιλάω για πλούσιους και φτωχούς, για το πως έχει συνδυάσει ο μέσος Έλληνας τη χιονοδρομία στο μυαλό του λέω.

2 hours ago, hakem said:

δεν διαφωνώ και θα συμφωνήσω ότι εσύ έχεις κάνει από τις πιό εμπεριστατωμένες προτάσεις, και δεν καταλαβαίνω βασικα ποιός ο λόγος της αντίδρασης σου, γιατί πειράχτηκες? Δεν αναφερόμουν σε σένα (μόνο) αλλά αφού μυγιάστηκες πές μου σε παρακαλώ, έγραψες: "Πως θα ανοίξουν; Χύμα στο κύμα; Ρεαλιστικά αυτές τις μέρες με την κανονική (και όχι ακραία όπως κραυγάζουν κάποιοι) χειμωνιάτικη κακοκαιρία, τι θα ήταν ανοιχτό από λίφτ στον Παρνασσό; Χθες για παράδειγμα που ήταν επική bluebird πουδρομέρα και θα ήθελε να ανέβει η μισή Αθήνα." Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα? οι προτάσεις που έχουν γίνει δεν είναι ικανές να το λύσουν? εάν όχι τι μπορούμε να κάνουμε? είναι προτιμότερο να μην ανοίξουν? όπως σωστά είπες πολλοί έκαναν προτάσεις παλαιότερα, εγώ όμως σχολίασα για το ΤΩΡΑ επειδη ΤΩΡΑ ανακοίνωσαν ότι θα συζητήσουν το άνοιγμα των χκ και επειδή ΤΩΡΑ γκρινιάζετε ... ουφφ

Αν το ΧΚΠ (μιας και γι'αυτο έγραψα) λειτουργήσει όπως έκανε τα τελευταία πολλά, πολλά χρόνια τότε καήκαμε. Δεν τους έχω εμπιστοσύνη γι' αυτό το γράφω. Ρεαλιστικά όμως επειδή με ρωτάς, ακόμα και με τη χρήση μόνο ηλεκτρονικού με κράτηση (και αυστηρό έλεγχο αυτών πριν το πάρκινγκ), δεν μπορώ να δω πως ο Παρνασσός θα καταφέρει να μην κάνει ουρές ακόμα και με 500-600 άτομα. Αυτό λέω, άντε σώσε το μετά τον Μάρτιο για το επόμενο άνοιγμα μετά το επόμενο κλείσιμο..

  • Like 3

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Χρήστος Λάππας said:

Αυτό το πως δεν θα δημιουργηθούν ουρές στον Παρνασσό είμαι πολύ περίεργος να το δω. Προσωπικά το θεωρώ των αδυνάτων αδύνατο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Χρήστο και εγώ δεν το ξέρω για τον παρνασσό, δεν έχω σκιαρει ποτέ εκεί αλλά δεν είναι μόνο ο Παρνασσός ...

Βεβαίως και αλλού κάνει ουρές αλλά η άποψή μου είναι ότι δεν είναι μεγάλο πρόβλημα εάν μπορούν να κρατιούνται κάποιες λογικές αποστάσεις και δεν βγάζει κανένας την μάσκα ή όποιο προστατευτικό. Εάν πέφτει ο ένας πάνω στον άλλον, θα υπάρχει πρόβλημα. Για αυτό δημιουργείται το ερώτημα εάν και πως θα εφαρμόσουν τον περιορισμένο αριθμό εισητηρίων ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο ... Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, όπως και με το άνοιγμα του λιανεμπορίου έτσι και με το σκι θα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αυξηθούν τα κρούσματα ... Τι μπορούμε να κάνουμε ? Εάν ούτε τώρα που ευτυχώς πάμε καλά δεν ανοίξουν, πότε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, hakem said:

η κυβέρνηση που θα το συζητήσει το κάνει για να μας φύγει η έλλειψη ... ? λές να θέλουν να τα ανοίξουν για να ικανοποιήσουν την πάρτι των παρτάκιδων καπιταλιστών? ή μήπως θες και εσύ να το παίξεις υπεράνω ? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την στάση σου

Η κυβέρνηση το συζητάει γιατί χιόνισε και έπαιξε πίεση από τις τοπικές κοινωνίες (ακόμα και με κλειστά εστιατόρια) τώρα που έκατσε η μπίλια του καιρού και πριν ξαναλιώσουν τα χιόνια (ευνοημένα τα Καλάβρυτα μακράν στον νότο αυτή τη φορά). 

Υπεράνω τίνος; Προσωπικά από πέρυσι τον Μάρτιο ενώ θα μπορούσα να κάνω κάθε μέρα σκι παρότι μένω Αθήνα, επέλεξα να μην το κάνω συνειδητά και σκεφτόμενος κυρίως το πόσα πράγματα θα μπορούσαν να πάνε στραβά (σε σχέση με την δίκη μου σωματική ακεραιότητα) και γιατί προσωπικά γουστάρω να είμαι στο βουνό με παρέα (που δεν μπορούσε να είναι αντίστοιχα μαζί μου). 

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Χρήστος Λάππας said:

Αυτό το πως δεν θα δημιουργηθούν ουρές στον Παρνασσό είμαι πολύ περίεργος να το δω. Προσωπικά το θεωρώ των αδυνάτων αδύνατο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Γιατί, στη Στύγα; Σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοίταξε φίλε alfutzin, κι εγώ θα μπορούσα να έχω πάει bansko και borovets και kopaonik κλπ κλπ αλλά δεν το έχω κάνει γιατί αυτό που θεωρώ με την δική μου άποψη υπευθυνότητα είναι να τηρώ τον Νόμο άσχετα εάν συμφωνώ η διαφωνώ και δεν χρειάζεται να το διαφημίζω και σαν κατόρθωμα μάλιστα, δεν κάνουμε διαγωνισμό υπευθυνότητας εδώ και για αυτό σε πείραξα λιγάκι ... Αντιθέτως από την πλευρά μου θεωρώ ανευθυνότητα φέτος να πας άλπεις ή στις γειτονικές βαλκανικές χώρες και περιμένω απλά να ξεχαρμανιασω στα δικά μας όταν ο νόμος το επιτρέψει, δεν σημαίνει ότι θα κράξω τους αλλους που πήγαν λες και εγώ είμαι το τέρας υπευθυνότητας ... 

τεσπα, στο θέμα μας τώρα, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι σενάρια επιστημονικής φαντασία να μην υπάρχουν ουρές και συνωστισμοί ... οπότε, τι λέτε λοιπόν ότι πρέπει να γίνει?

Share this post


Link to post
Share on other sites



Προσωπικά από πέρυσι τον Μάρτιο ενώ θα μπορούσα να κάνω κάθε μέρα σκι παρότι μένω Αθήνα, επέλεξα να μην το κάνω συνειδητά και σκεφτόμενος κυρίως το πόσα πράγματα θα μπορούσαν να πάνε στραβά (σε σχέση με την δίκη μου σωματική ακεραιότητα) και γιατί προσωπικά γουστάρω να είμαι στο βουνό με παρέα (που δεν μπορούσε να είναι αντίστοιχα μαζί μου). 


Τι προτείνεις λοιπόν; Να μην ανοίξουν επειδή ΕΣΎ το προτιμάς για τους δικούς σου λόγους;

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:


 

 


Τι προτείνεις λοιπόν; Να μην ανοίξουν επειδή ΕΣΎ το προτιμάς για τους δικούς σου λόγους;
 

 

Α καλά.. γράφω κάπου να μην ανοίξουν; 


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, hakem said:

Κοίταξε φίλε alfutzin, κι εγώ θα μπορούσα να έχω πάει bansko και borovets και kopaonik κλπ κλπ αλλά δεν το έχω κάνει γιατί αυτό που θεωρώ με την δική μου άποψη υπευθυνότητα είναι να τηρώ τον Νόμο άσχετα εάν συμφωνώ η διαφωνώ και δεν χρειάζεται να το διαφημίζω και σαν κατόρθωμα μάλιστα, δεν κάνουμε διαγωνισμό υπευθυνότητας εδώ και για αυτό σε πείραξα λιγάκι ... Αντιθέτως από την πλευρά μου θεωρώ ανευθυνότητα φέτος να πας άλπεις ή στις γειτονικές βαλκανικές χώρες και περιμένω απλά να ξεχαρμανιασω στα δικά μας όταν ο νόμος το επιτρέψει, δεν σημαίνει ότι θα κράξω τους αλλους που πήγαν λες και εγώ είμαι το τέρας υπευθυνότητας ... 

τεσπα, στο θέμα μας τώρα, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι σενάρια επιστημονικής φαντασία να μην υπάρχουν ουρές και συνωστισμοί ... οπότε, τι λέτε λοιπόν ότι πρέπει να γίνει?

Δεν κοκορεύομαι ότι είμαι υπεύθυνος πολίτης, ούτε κράζω τους ανεύθυνους (δεν έχω τέτοιες ανάγκες και αναζητήσεις εξάλλου χαχα εκτός εάν έρθει κάποιος και βήξει χωρίς μάσκα μπροστά μου οπότε οκ αλλάζει το πράγμα), να δείξω ποσό πολύ μου έχει λείψει το σκι θέλω. Κουλ!

Συμφωνώ για Άλπεις / Βαλκάνια, βέβαια και εκεί ίσως υπάρχουν κάποια "αν και" υπό προϋποθέσεις (πχ σπίτι να σε φιλοξενήσει) αλλά είναι mega resorts με τρελές πιθανοτητες μεταδοτικότητας...

Στο θέμα μας όντως, κρατάμε την ανάσα μας εάν και εφόσον ανοίξουν μέσα στο μήνα και έχει αρκετό χιόνι, να μην κάνουν τα χιονοδρομικά τα λάθη του παρελθόντος, τουλάχιστον να μην τα κάνουν μαζεμένα από την πρώτη μέρα! ? 

  • Love 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να είμαστε ρεαλιστικοί, την Παρασκευή πόσα (και ποια) ΧΚ της χώρας θα έχουν αρκετό χιόνι για σκι; Σίγουρα ΧΚΠ και Καϊμάκ, μάλλον Καλάβρυτα. Άλλο;

Edited by aab
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minutes ago, Al_Foutzin said:

Στο θέμα μας όντως, κρατάμε την ανάσα μας

ίσως με μάσκα βατραχάνθρωπου και μποτίλια οξυγόνου για τις ουρές να σωθούμε ... ???

 

31 minutes ago, Al_Foutzin said:

Συμφωνώ για Άλπεις / Βαλκάνια, βέβαια και εκεί ίσως υπάρχουν κάποια "αν και" υπό προϋποθέσεις (πχ σπίτι να σε φιλοξενήσει) αλλά είναι mega resorts με τρελές πιθανοτητες μεταδοτικότητας...

εάν και βλέποντας το bansko και πόσο λίγο κόσμο έχει μου φαίνεται ότι φέτος είναι μία από τις υγειονομικά ασφαλέστερες περιόδους, τον παλιό καλο καιρό ήταν δυσκολάκι να αποφύγεις την σύγκρουση ... χαχαχα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον πάμε για 1 Φλεβάρη άνοιγμα χκ ,υπάρχει και 1 περίπτωση για 25 Ιανουαρίου ...
Ιδωμέν

Xperia 5ii

  • Like 2

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, aab said:

Για να είμαστε ρεαλιστικοί, την Παρασκευή πόσα (και ποια) ΧΚ της χώρας θα έχουν αρκετό χιόνι για σκι; Σίγουρα ΧΚΠ και Καϊμάκ, μάλλον Καλάβρυτα. Άλλο;

Mainalo_20200119.thumb.jpg.fe3691eec9606b82ec388232881515fe.jpg

61603947_.png.2af47343433e619485bbb4edc64edc05.png

 

 

  • Like 4

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας το βάλω και εδώ για τα Καλάβρυτα που το έχω έτοιμο. Καλά δεν θέλω να φανταστώ να έχουν πάει 100 στο Μαίναλο και να μη δουλεύει το πάνω. Θα κλείσουν όλα τα χιονοδρομικά άμεσα. Παρνασσός κλάφτα χαράλαμπε 2000 άτομα αν δουλεύει 17/17 αλλά αν δουλεύει μόνο Βάκχος-Αίολος 300 και πολλοί είναι .Ένας να πέσει στην κορφή να σταματήσει βγάζει 100 άτομα ουρά κάτω!!!!

Η πρόταση είναι 500εισητήρια max μέρες που θα είναι βέβαιοι ότι θα έχουν 7/7. Με Στύγα ή άγκυρα κλειστή 350 και με μόνο το κάτω ανοιχτό 200.

Και εδώ έρχεται το θέμα της ετοιμότητας των αναβατήρων μετά από χιονόπτωση και της ενημέρωσης των πελατών.  Φυσικά φέτος δεν μπορούμε να έχουμε καμία απαίτηση να είναι "υπερμάχιμο" το χιονοδρομικό και να ξεπαγώνει όπως τα προηγούμενα χρόνια. Όμως πρέπει να έχουμε την απαίτηση να ενημερώνει όσο πιο σύντομα το γνωρίζει για το ότι το ανακοινωμένο πρόγραμμα της προηγούμενης ημέρας έχει αβεβαιότητες ή έχει αλλάξει.

Προφανώς με τον καιρό δεν τα βάζεις αλλά όλα τα παρακάτω είναι ανεξάρτητα από τον αέρα. Αν φυσάει, φυσάει τέλος. Ο πελάτης πρέπει να έχει την πληροφόρηση για την ετοιμότητα και να λάβει το ρίσκο του μόνο για τον καιρό. Μόνο για ετοιμότητα αναβατήρων ισχύουν.

Μέχρι τώρα είχαμε τα περίφημα πράσινο, πορτοκαλί και κόκκινο. Φυσικά σχεδόν μια στις δύο ημέρες τα πορτοκαλί δεν άνοιξαν ποτέ. Μπορούμε όλοι να καταλάβουμε την δυσφήμιση την χιονοδρομίας αν 500 άτομα είναι στον Αχιλλέα ουρά και το ΧΚΚ δεν πρέπει να το επιτρέψει.

Ανα πάσα στιγμή κάποιο στέλεχος του χιονοδρομικού έχει αυτήν την πληροφορία σωστή. Το πρόβλημα που είναι πανεύκολο να λυθεί είναι ότι αυτή η πληροφορία αποκρύπτεται για τον πελάτη. Πάντα αλλά ειδικά με Covid αυτή η πληροφορία πρέπει άμεσα να είναι διαθέσιμη στον πελάτη. Η λύση είναι να υπάρχει ένας υπεύθυνος για την από τις 05.00 έως 22.00 ενημέρωση του site. Ένα μήνυμα από το βουνό σε ένα κινητό και με το κινητό ο υπεύθυνος μπορεί να αλλάξει την πληροφορία.

Η μάχη είναι όσο πιο νωρίς ο πελάτης να επιλέξει αν θα ακυρώσει την επίσκεψη. Τουλάχιστον 10 φορές κάθε χρόνο στέλεχος του χιονοδρομικού να ξέρει στις 21.59 ή στις 5.01 ότι δεν υπάρχει η παραμικρή ελπίδα να ανοίξει η Στύγα. 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι λίγο αισιόδοξος ότι εξαιτίας πολύ δύσκολης χρονιάς, ισως να "ανακαλύψουν" τρόπους ομαλής λειτουργίας,που θα μας μείνουν παρακαταθήκη και για τα επόμενα χρόνια.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ΜΙΚ said:

Aνα πάσα στιγμή κάποιο στέλεχος του χιονοδρομικού έχει αυτήν την πληροφορία σωστή. Το πρόβλημα που είναι πανεύκολο να λυθεί είναι ότι αυτή η πληροφορία αποκρύπτεται για τον πελάτη. Πάντα αλλά ειδικά με Covid αυτή η πληροφορία πρέπει άμεσα να είναι διαθέσιμη στον πελάτη. Η λύση είναι να υπάρχει ένας υπεύθυνος για την από τις 05.00 έως 22.00 ενημέρωση του site. Ένα μήνυμα από το βουνό σε ένα κινητό και με το κινητό ο υπεύθυνος μπορεί να αλλάξει την πληροφορία.

Η μάχη είναι όσο πιο νωρίς ο πελάτης να επιλέξει αν θα ακυρώσει την επίσκεψη. Τουλάχιστον 10 φορές κάθε χρόνο στέλεχος του χιονοδρομικού να ξέρει στις 21.59 ή στις 5.01 ότι δεν υπάρχει η παραμικρή ελπίδα να ανοίξει η Στύγα. 

Ένα από τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας που ανέφερα πιο πάνω κι αν όχι στα Καλάβρυτα, τότε σίγουρα στον Παρνασσό όπου παίρνεις τηλέφωνο 5:30 το πρωί και σου λένε ΕΥΘΑΡΣΩΣ ότι ο καιρός είναι τέλειος και θα δουλεύουν τα περισσότερα lift και όταν φτάσεις έχει 150 km αέρα και δουλεύει μόνο ο Βάκχος, o Περικλής εκ περιτροπής και το συνδετικό μόνο για τους φέροντες ανεμόσκαλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, typeDan said:

παρά το ότι έχει μία λογική για τον ορεινό τουρισμό δεν νομίζω να ισχύσει αυτό γιατί εάν επιτρέπεται να σκιάρουν μόνο όσοι θα διαμένουν σε ξενοδοχεία, δεν θα δεχτούν να ανοίξουν τα χκ ... βασικά βγαίνουν πληροφορίες από ότι συζητιέται σαν να είναι τετελεσμένα, η μπίλια θα κάτσει την Παρασκευή, να δούμε εάν θα ανοίξουν γενικά την μετακίνηση από νομο σε νομό ή θα φτιάξουν κάτι αντίστοιχο με "ραντεβού με χκ" ή κράτηση ξενοδοχείου, ή τελικά πούνε ότι θα ανοίξουν αργότερα όταν ανοίξει και η μετακίνηση από νομό σε νομό. Εκτίμησή μου είναι ότι τα χκ θα τα ανοίξουν στις 25 και πολύ πιθανό είναι να ελευθερώσουν και την μετακίνηση μεταξύ νομών ... ο κόσμος έχει αγανακτήσει και προφανώς υπολογίζουν και το πολιτικό κόστος μαζί με το οικονομικό!

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minutes ago, typeDan said:

Δηλαδή εγώ που έχω σπίτι κοντά σε ΧΚ, θα πρέπει να κλείσω ξενοδοχείο; Αν πάρω εισιτήριο για το ΧΚ μπορώ να μείνω και μια βδομάδα στο εξοχικό μου;

Κι επειδή το έχει σήμερα η μέρα να κάνω χαζές ερωτήσεις:

1) Αν πχ ανοίξει το ΧΚΠ για 500 άτομα πως θα υπάρξει πελατεία για να ωφεληθούν οι σχολές, οι ενοικιάσεις, κοκ; Διότι το ΧΚΠ θα μπει μέσα με τα χίλια. Γιατί θα ωφεληθούν τα πχ Καλάβρυτα αν ανοίξει το ΧΚΚ για 300 άτομα.

2) Πως θα χειριστούν τα ΧΚ το εύλογο αίτημα της ΕΟΧΑ να προπονηθούν οι αθλητές και τα φυτώριά τους; Μόνο στο ΧΚΠ ξέρω 300+ άτομα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενώ οι άλλοι που θα είναι από τις γειτονικές πόλεις δεν θα μπορούν να πάνε για σκι εάν δεν μείνουν και σε ξενοδοχείο ... θα βάζουμε βύσμα ξενοδόχο για να σκιάρουμε ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...