Jump to content
hakem

Μέτρα ασφαλούς επαναλειτουργίας των χιονοδρομικών

Recommended Posts

Ό,τι "διαρρέει" στον τύπο έχει και τη μορφή του λαγού, "κάτσε να το πούμε, να δούμε πως θα το πάρουν και βλέπουμε" ανέκαθεν.. 

Δεν μπορώ να δω πως θα σταθεί το σενάριο κράτησης σε ξενοδοχείο για να κανείς σκι.. με βάση και το πως έχουν ανοίξει τον τελευταίο χρόνο οι κλάδοι μάλλον για "αέρα πατέρα" τακτική το κόβω! Και όποιον πάρει ο Χάρος!

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, hakem said:

ενώ οι άλλοι που θα είναι από τις γειτονικές πόλεις δεν θα μπορούν να πάνε για σκι εάν δεν μείνουν και σε ξενοδοχείο ... θα βάζουμε βύσμα ξενοδόχο για να σκιάρουμε ???

κανεις μια κρατηση ,εκτυπωνεις την κρατηση,ακυρωνεις την κρατηση και τελειωνεις.Προσωπικα δεν θα παω φετος για σκι, για λογους οτι δεν αξιζει να ρισκαρω για ενα σκι ,αλλα το εγραψα μιας και ειναι τοσο κουτο αυτο το συστημα,που ειναι πανευκολο για τον οποιοδηποτε να το ξεγελασει

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι προϋποθέσεις που έχουν βγάλει (σαν λαγούς όπως πολύ σωστά τέθηκε εδώ μέσα) είναι αστείες. Ειδικά αυτό με την κράτηση. Δηλαδή πόσα από τα 300 ή 500 άτομα θα είναι εκτός νομού ώστε κάποιος να ανοίξει το ξενοδοχείο του ελπίζοντας σε πελατεία. Επίσης με το άνοιγμα των ξενοδοχείων είναι που θα υπάρξει και η διασπορά στην επαρχία (μη μου πείτε για μέτρα , ζω σε ιδιαίτερα τουριστική περιοχή και στο 90 % των ξενοδοχείων δεν άλλαξε τίποτα φέτος το καλοκαίρι από καθαριότητα κτλ.). Καλύτερα θα είνια να πηγαίνουν όλοι με το ΙΧ αυθημερόν.

Αν καιπιστεύω όλοι η κουβέντα που κάνουμε είνια ακαδημαϊκή, σε λίγο καιρό που θα φανούν οι επιπτώσεις από το άνοιγμα των σχολείων θα ξεχάσουν το άνοιγμα των χιονοδρομικών. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

σε λίγο καιρό που θα φανούν οι επιπτώσεις από το άνοιγμα των σχολείων θα ξεχάσουν το άνοιγμα των χιονοδρομικών. 

 

Ποιες επιπτώσεις; Επειδή έχω παιδιά σε σχολείο,δεν ακούστηκε τίποτα σε εμάς 2 εβδομάδες τώρα και είμαι σε σχετικά επιβαρυμένη περιοχή. Επίσης Τον Οκτώβρη στο τμήμα του γιου μου που υπήρξε επιβεβαίωνο κρούσμα, δεν αρρώστησε κανένα άλλος συμμαθητής του......ούτε γονιός.

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

 

 

 

 

 

Ποιες επιπτώσεις; Επειδή έχω παιδιά σε σχολείο,δεν ακούστηκε τίποτα σε εμάς 2 εβδομάδες τώρα και είμαι σε σχετικά επιβαρυμένη περιοχή. Επίσης Τον Οκτώβρη στο τμήμα του γιου μου που υπήρξε επιβεβαίωνο κρούσμα, δεν αρρώστησε κανένα άλλος συμμαθητής του......ούτε γονιός.

 

 

Είμαστε off topic αλλά το γεγονός ότι δεν έχεις ακούσει εσύ κάτι για ένα τμήμα (όπου 14 ημέρες δεν είναι αρκετές για έναν ιό με μ.ο. ενφάνισης συμπτωμάτων 7 ημέρες) δε σημαίνει τίποτα. Οπότε ας το αφήσουμε για άλλο νήμα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ξαναγράφω γιατί ήδη στα social media έχει αρχίσει να παίρνει έκταση σαν θέμα:

Το να ανοίξουν τα χιονοδρομικά μόνο (χωρίς άνοιγμα άλλων κλάδων) και η μετακίνηση μεταξύ νομών να επιτρέπεται μόνο για τους χιονοδρόμους θα είναι τεράστιο λάθος και θα γυρίσει μπούμερανγκ μεσοπρόθεσμα συνολικά για τον χειμερινό τουρισμό στη χώρα.

  • Like 5

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Al_Foutzin said:

Το ξαναγράφω γιατί ήδη στα social media έχει αρχίσει να παίρνει έκταση σαν θέμα:

Η "κοινωνία" είναι ενάντια στο άνοιγμα των χιονοδρομικών κέντρων. Φυσικά η κοινωνία γενικά δεν έχει καμία επαφή με τον χώρο. Προκαταλήψεις, άγνοια και διάφορα άλλα που έχουν πιο κακιασμένα αίτια. Αυτό που επικρατεί είναι το "εδώ καιγόμαστε, μας μάρανε να πάνε να κάνουν σκι οι πλούσιοι". Καταφανέστατη απόδειξη ήττας για τη χιονοδρομία. Όχι σημερινή. Όλων των περασμένων δεκαετιών. Ασύνδετος και ανοργάνωτος επαγγελματικός και αθλητικός χώρος, συνεχείς εσωτερικές διενέξεις, μικροεγωϊσμοί, αγκυλώσεις. Αυτά τα αναφέρω ως ευθύνες από την πλευρά της χιονοδρομίας. Αν πάμε στο κράτος και τα χιονοδρομικά, κλάφ'τα. Αλλά ας δούμε εμείς τι κάνουμε.

Κάθε πόρτα που χτυπάμε είναι και τοίχος από πίσω. Έχει γίνει πολύ μεγάλη προσπάθεια αυτό τον καιρό (με οδηγό και την αρχική επιστολή και το μάζεμα του κόσμου με υπογραφές), αλλά παραμένει δύσκολο, αφού τόσα χρόνια μιζέρια δεν στρώνει τώρα σε τέτοιες συνθήκες εκτάκτου ανάγκης. Η μεγαλύτερη προώθηση του σπορ, η εξήγηση στο κοινό, η "εκλαΐκευση" της χιονοδρομίας είναι απόλυτοι στόχοι στο άμεσο μέλλον.

Και τα λέω αυτά κυρίως για την πλευρά των επαγγελματιών, γιατί αφορά συνολικά τη χιονοδρομία πανελλαδικά. Παντού στον κόσμο, δηλαδή, αυτοί προωθούν τα μεγάλα θέματα του σπορ. Οι "πελάτες" έχουν βασικότερα τη θέση ευθύνης ως προς την απευθείας συνεννόηση για το χιονοδρομικό προϊόν των Κέντρων, όχι για την εθνική πολιτική και εικόνα του σπορ.

Edited by PhaethonF1
  • Like 10

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Al_Foutzin said:

Το ξαναγράφω γιατί ήδη στα social media έχει αρχίσει να παίρνει έκταση σαν θέμα:

Το να ανοίξουν τα χιονοδρομικά μόνο (χωρίς άνοιγμα άλλων κλάδων) και η μετακίνηση μεταξύ νομών να επιτρέπεται μόνο για τους χιονοδρόμους θα είναι τεράστιο λάθος και θα γυρίσει μπούμερανγκ μεσοπρόθεσμα συνολικά για τον χειμερινό τουρισμό στη χώρα.

Άσε να δούμε, γιατί αυτά που ακούγονται για τα ξενοδοχεία και τα προαγορασμένα εισιτήρια, δεν θα ξεχωρίσουν μόνο τους χιονοδρόμους με τη κοινωνία αλλά και τους χιονοδρόμους μεταξύ τους. 

Πολύ ακραία και τα δύο μου ακούγονται. Σα να άνοιγε τη Μύκονο με κράτηση στο Νάμνος.

Edited by pka
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic αλλά από εκεί πηγάζουν όλα.

Η Ελληνική κοινωνία προ Covid "βρίζει" την Μύκονο, το Nammos και τους πλούσιους που πηγαίνουν αλλά απολαμβάνει τα μερικά δισσεκαταμύρια ευρώ κάθε χρόνο σε φόρους που φέρνει η Μύκονος. 

Αντίστοιχα πλουσιόπαιδα για να χαρούν σκι αλλά νομίζω μόνο από βενζίνη κάθε 10 ευρώ τα 6+ τα παίρνει το κράτος. Δεν πείραξε κανέναν προ Covid που πληρώνουμε οι χιονοδρόμοι μπόλικο φόρο για να πάμε για σκι. 

Η πιο σωστή κουβέντα που έχει ειπωθεί για την χιονοδρομία είναι το "Πρέπει να γίνει τμήμα χιονοδρομίας στο Υπουργείο Τουρισμού". Σήμερα η χιονοδρομία είναι απλά "δεν έχω αρμοδιότητα" όπου και να το ψάξεις στο Ελληνικό κράτος.

Η εικόνα του μέσου Έλληνα είναι αυτή που δίνει ο Ευαγγελάτος στις ειδήσεις. Την τελευταία φορά που είχα δει χιονοδρομία στην τηλεόραση ο Ευαγγελάτος έλεγε "ποια παγοποίηση? λιακάδα βλέπω" και ο ειδικός ήταν ο Παπαργυρόπουλος.

Μπούμερανγκ για τη χιονοδρομία θα γυρίσει σίγουρα η φωτογραφία με 200 άτομα ουρά στον Βάκχο τη μέρα που είπαν ότι θα ανοίξει ο Ηρακλής και η 6 και δεν άνοιξαν.  Δυστυχώς στην Ελλάδα όλα είναι εικόνα και όχι ουσία. Άνοιξαν κυνήγι φώναζαν οι ορειβάτες. Άνοιξαν ψάρεμα φώναζαν τα windsurf. take the egg and give it a haircut. Tραγικό και σουρεαλιστικό να ανοίξει μόνο για διαμονή κλπκλπ

Όλοι έχουν δίκιο να έχουν παράπονο στην σουρεαλιστική, εικόνα social media fake news τσιπαρισμένη εποχή covid που ζούμε. 

Eίναι κουφό να είναι νόμιμο να μπαίνω στο αμάξι να κάνω κάτι στη φύση στην Αττική (αν είναι) και ας κάνω 500χλμ βόλτες και ταυτόχρονα κουφό να πρέπει να πληρώσω για να κάνω στη Βοιωτία 400χλμ πήγαινε έλα. Το ορειβατικό είναι το σωστό παράδειγμα του παραλόγου. Σουρεάλ

Υ.Γ. Αναφέρεσαι σε δήλωση Έλληνα Πρωθυπουργού που είπε κάτι και σε μια βδομάδα (μη πω σε λίγες ώρες) το πήρε πίσω? Αποκλείεται Έλληνας Πρωθυπουργός να κάνει κωλοτούμπα ότι λένε γίνετε πάντα. Άλλωστε και μνημόνια σκίσαμε και wifi έχει όλη η Ελλάδα και δεν υπάρχει περίπτωση να μπούμε σε μνημόνια, λεφτά υπάρχουν (για να πιάσω όλους τους πολιτικούς χώρους με ανάποδη ιστορική σειρά). Συμβόλαιο ότι λένε.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3
  • Love 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως το κείμενο σου δεν στέκει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Πρέπει να παραδεχτείς ότι άνοιγμα της μετακίνησης μόνο για όποιον πληρώνει θα ήταν άνω ποταμών.

Προσωπικά ήθελα να πάω να κάνω ορειβατικό σκί και δεν θα μπορούσα.

Θα είχα πολλά να πω αν επιτρεπόταν η μετακίνηση μόνο σε όποιον έκλεινε ξενοδοχείο ή έβγαζε εισιτήριο στο χιονοδρομικό. 

Είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω, πως δεν θα ξεχωρίζαν μόνο οι χιονοδρόμοι με τη κοινωνία (σαφές από το άρθρο της ΕφΣυν και δικιολογημένο κατά τη γνώμη μου), αλλά και οι χιονοδρόμοι μεταξύ τους.

Αφήστε με τώρα. Πάω να παρηγορήσω τη κόρη μου

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ναι αναφέρομαι μόνο στο αυθημερών χιονοδρομικό, θα το κάνω edit και στο προ covid. Πάω να χαρεί η κόρη μου που δεν θα τη παρατάω 6.00 στον παιδικό να προλάβω πούδρες

Edited by ΜΙΚ
  • Haha 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Είμαστε off topic αλλά το γεγονός ότι δεν έχεις ακούσει εσύ κάτι για ένα τμήμα (όπου 14 ημέρες δεν είναι αρκετές για έναν ιό με μ.ο. ενφάνισης συμπτωμάτων 7 ημέρες) δε σημαίνει τίποτα. Οπότε ας το αφήσουμε για άλλο νήμα

Φυσικά και δεν είμαστε....γιατί αναφέρεις χωρίς στοιχεία άσχημα ταχα επιδημιολογικά δεδομένα στα σχολεία για να μην ανοίξουν τα χκ.. .

 

Ελπίζω μόνο να μην διασπείρεις επίτηδες ψευδής ειδήσεις!!!!!!!

 

Εκπρόσωπος τύπου σήμερα "Αποκάλυψε δε, πως την πρώτη εβδομάδα έκλεισαν μόλις τρία από τα 10.000 τμήματα που λειτουργούν σε όλη την επικράτεια ενώ εντοπίστηκαν μόλις επτά κρούσματα στα 5.000 τεστ που έγιναν σε εκπαιδευτικούς"

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μην καθόμαστε  στο τι γράφει η κάθε φυλλάδα και ας περιμένουμε τις ανακοινώσεις. Προφανώς και οι κυβερνώντες θα φτιάξουν κάποιο πλάνο τόσο παράλογο όσο η αποστολή sms για να βγείς έξω (παγκόσμια πρωτοτυπία) για να πάτε για σκι στην Ελλάδα διαφημίζοντας ότι έχουν τετραγωνησει τον κύκλο.  Και μέχρι τότε οι επαγγελματίες, η οικονομία που σχετίζεται με το σκι θα έχουν βυθιστεί παρασέρνοντας και την υπόλοιπη κοινωνία  σε ένα πολεμικό κλίμα χωρίς καμία ουσία. Χωρίς κανείς να εξηγήσει (από την κυβέρνηση) γιατί πρέπει να ανοίξουν τα χιονοδρομικά (από πλευράς ανάπτυξης και μόνο) και φυσικά χωρίς οι επαγγελματίες του χώρου (σχολές σκι, δάσκαλοι, ) να καταφέρουν να πείσουν ότι το σκι είναι απλά ένα άθλημα. Ένα χόμπι.  Που συμβάλει στην οικονομία του κράτους.Που οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε τρελή οικονομία και στερουμαστε πολλά για να κάνουμε το χόμπι μας. Και συμπαθατε με αλλά σε αυτό έχει και το snowclub το μερίδιο ευθύνης  καθώς θα έπρεπε να είναι από τις προτεραιότητες του. Δλδ η "εκλαικευση" όπως πολύ σωστά έγραψε ο PhaethonF1 της χιονοδρομίας. 

  • Like 4

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδιά το αν είναι λαϊκή ή μη λαϊκή η χιονοδρομία δεν έχει σχέση με αυτό που συμβαίνει
Άλλοι είναι χειρότερα.
Εδώ έχει κοπεί το ποδόσφαιρο. Ένας γείτονας με δουλειά σε καφετέρια είναι σε δεύτερη πολύμηνη αναστολή. Σκεφτείτε ότι οι κινηματογράφοι είναι κλειστοί από τον Μάρτη. Τα θέατρα κλπ κλπ.
Δεν θα είναι η λαικοτητα ή μη που θα κακοχαρακτηρίσει τη χιονοδρομία. Κατά τη γνώμη μου θα είναι η διαφορετική μεταχείριση.
Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, εμένα με ενόχλησε πολύ το άνοιγμα των βιβλιοπωλείων με γελοίες δικιολογίες. Γίνανε στα μάτια μου ένα με τα νυχάδικα. Και ήταν μέσα στη καρδιά μου τα βιβλιοπωλεία. Δεν ξέρω πως θα ξαναμπώ.
Ας μη γίνει μια αρπαχτή σε βάρος όλων μας (αυτό θα είναι κατά τη γνώμη μου ένα άνοιγμα τωρα), αιτία για μόνιμο κακό χαρακτηρισμό της δραστηριότητας.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρε παιδιά το αν είναι λαϊκή ή μη λαϊκή η χιονοδρομία δεν έχει σχέση με αυτό που συμβαίνει
Άλλοι είναι χειρότερα.
Εδώ έχει κοπεί το ποδόσφαιρο. Ένας γείτονας με δουλειά σε καφετέρια είναι σε δεύτερη πολύμηνη αναστολή. Σκεφτείτε ότι οι κινηματογράφοι είναι κλειστοί από τον Μάρτη. Τα θέατρα κλπ κλπ.
Δεν θα είναι η λαικοτητα ή μη που θα κακοχαρακτηρίσει τη χιονοδρομία. Κατά τη γνώμη μου θα είναι η διαφορετική μεταχείριση.
Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, εμένα με ενόχλησε πολύ το άνοιγμα των βιβλιοπωλείων με γελοίες δικιολογίες. Γίνανε στα μάτια μου ένα με τα νυχάδικα. Και ήταν μέσα στη καρδιά μου τα βιβλιοπωλεία. Δεν ξέρω πως θα ξαναμπώ.
Ας μη γίνει μια αρπαχτή σε βάρος όλων μας (αυτό θα είναι κατά τη γνώμη μου ένα άνοιγμα τωρα), αιτία για μόνιμο κακό χαρακτηρισμό της δραστηριότητας.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


Δηλαδή τι προτείνεις; Να ανοίξουν όλα μαζί; Να ανοίξουν τα χκ βιβλιοπωλεία λιανεμποριο κτλ, όταν ανοιξουν τα μπαρ και τα club, για ναμην νεχουν παράπονα , τα τελευταία; Ότι πιο παράλογο έχω διαβάσει !!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites



Δηλαδή τι προτείνεις;... Ότι πιο παράλογο έχω διαβάσει !!!!!!

Ενώ το κλικ και φύγαμε ήταν μες τη λογική ε;
Έγινε ο χιονοδρομικός κόσμος δυο μέρες ξεφτίλας, και του κρέμασαν κουδούνια από το documento μέχρι τη καθημερινή, να ντρεπόμαστε να λέμε ότι κάνουμε σκι, και ήταν όλα λογικά ε;
Μπαίνουν στο ίδιο κείμενο με την αγωνία για την ανεργία και την επιστρεπτέα προκαταβολή, και παράλογες βλακείες περί ασφαλούς λειτουργίας των χιονοδρομικών και όλα είναι ωραία και λογικά ε;





Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites




Ενώ το κλικ και φύγαμε ήταν μες τη λογική ε;
Έγινε ο χιονοδρομικός κόσμος δυο μέρες ξεφτίλας, και του κρέμασαν κουδούνια από το documento μέχρι τη καθημερινή, να ντρεπόμαστε να λέμε ότι κάνουμε σκι, και ήταν όλα λογικά ε;
Μπαίνουν στο ίδιο κείμενο με την αγωνία για την ανεργία και την επιστρεπτέα προκαταβολή, και παράλογες βλακείες περί ασφαλούς λειτουργίας των χιονοδρομικών και όλα είναι ωραία και λογικά ε;





Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Έγινε ότι πεις, να μείνουν όλα κλειστά και ο κόσμος μέσα στα σπίτια του , μέχρι να είναι ασφαλές , να ανοίξει το ΝΑΜΜΟS!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασχέτως με το τι θα με χαροποιούσε προσωπικά, βρίσκω παράλογο το ότι στο μυαλό του Άδωνι (και άλλων) θα μπορούσα να πάω για σκι 200 χλμ μακριά αλλά δεν μπορώ να πάω να ανάψω ένα κερί στο τάφο των γονιών μου!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, aab said:
Ασχέτως με το τι θα με χαροποιούσε προσωπικά, βρίσκω παράλογο το ότι στο μυαλό του Άδωνι (και άλλων) θα μπορούσα να πάω για σκι 200 χλμ μακριά αλλά δεν μπορώ να πάω να ανάψω ένα κερί στο τάφο των γονιών μου!

Όσο και να τον αντιπαθώ, για τα χκ πολύ λογικά μου φάνηκε τα όσα έχει πει. Αυτό που γράφεις, δεν το έχει πει ο ίδιος, αν δεν κάνω λάθος αλλά τα (edit mod) και οι φυλαδές τους, μαζί με τον παροξυσμό για τα κλικ και την τηλεθέαση που προκάλεσαν με το !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν με ανυσυχεί κάτι πραγματικά, είναι αυτή η παραφιλολογία από τη μεριά της κυβερνήσεως και των "ειδικών" της. Που μία ο ένας λέει έτσι και ο άλλος γιουβέτσι... Αυτό το πράγμα έχει καταντήσει γελοίο.

Στο 1ο κλειδαμπάρομα ξέραμε & "πιστεύαμε" ότι μας έλεγαν 2-3 άντε 4, που η κυβέρνηση τους είχε δώσει το δικαίωμα να ενημερώνουν το κοσμάκι και "να ρίχνουν μερικά άδεια για να πιάσουν γιομάτα" τύπου «οι επόμενες 2 εβδομάδες είναι κρίσιμες». Φαινόταν να υπήρχε κάποιος βασικός, κεντρικός σχεδιασμός. Και προσωπικά πιστεύω ότι τα πήγαν / πήγαμε καλά. Σε κάτι που αντιμετωπίζαμε για πρώτη φορά ως κοινωνία, χωρίς καμία εμπειρία.

Στο 2ο κλειδαμπάρομα χάσανε & χάσαμε τη μπάλα. Ο καθένας που νοιώθει υπεύθυνος, για κάποιο τομέα, λέει & υποθέτει κάτι. Για να διεκδικίσει λίγο από δημοσιότητα; Δε ξέρω. Αυτό που ξέρω, όμως, είναι ότι τέτοιες εποχές δε παίζουνε (και από θέμα υγείας -και ψυχικής- και από θέμα οικονομίας. Χίλιες φορές βγάλε το σκασμό. Με αυτά τα πίσω 'μπρος, προσωπικά δε μου εμπναίουν εμπιστοσύνη. Δείχνουν μπερδεμένοι. Δεν είναι όλα για να λέγονται δημόσια. Και το κάθε παπαγαλάκι να το κελαδά αμέσως...

Το είχα ξαναπεί παλιότερα, σε σχετικό topic. Κανείς δε πέθανε επειδή δεν έκανε μια χρονιά ski / snb. Στα π@πάκι@ μας / τους. Την υγειά μας να έχουμε και αργά η γρήγορα θα έρθει η ώρα που θα ξανατσουλήσουμε και θα πάρουμε πίσω τη καθημερηνότητα μας. Όμως το να εμπαίζεις, έτσι, όλους αυτούς που "ζουν επαγγελματικά" γύρω από τη χιονοδρομία & του χειμερινού τουρισμού (και φυσικά, όχι μόνο αυτούς) είναι ΗΛΙΘΙΟ. Διχάζεις τη κοινωνία και φαίρνεις τον ένα κλάδο απέναντι στον άλλο.

 

  • Like 12
  • Thanks 2
  • Love 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω οι δημοσιογράφοι που μας διαβάζουν (έχοντας ανακαλύψει την ύπαρξη μας μετά τον χαμό για τα χιονοδρομικά και ενώ έψαχναν απεγνωσμένα τη λέξη "χιονοδρομικό" στο google) να κατανοούν οτι μερικά από αυτά που γράφονται εδώ μεσα πηγάζουν από την αγωνία και την στέρηση του (σχεδόν) ενός έτους χωρις σκι. Ας το ελπίζουν τουλάχιστον.

Διότι ναι είναι 100 χιλιάδες φορές πιο σημαντικό να ανοίξουν πρώτα τα σχολεία (γυμνάσια/λύκεια), μουσεία, θέατρα, κινηματογράφοι, χώροι τέχνης, πολιτισμού, ωδεία, καλλιτεχνικές σχολές, μουσικές σκηνές από το να ανοίξουν τα χιονοδρομικά αν δεν μπορούν να ανοίξουν όλα μαζί ταυτόχρονα. Προλαβαίνω για να μην αποκοπεί μόνο το πρώτο μέρος της φράσης μου, το ξαναγράφω: ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. 

 

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites



Ελπίζω οι δημοσιογράφοι που μας διαβάζουν (έχοντας ανακαλύψει την ύπαρξη μας μετά τον χαμό για τα χιονοδρομικά και ενώ έψαχναν απεγνωσμένα τη λέξη "χιονοδρομικό" στο google) να κατανοούν οτι μερικά από αυτά που γράφονται εδώ μεσα πηγάζουν από την αγωνία και την στέρηση του (σχεδόν) ενός έτους χωρις σκι. Ας το ελπίζουν τουλάχιστον.
Διότι ναι είναι 100 χιλιάδες φορές πιο σημαντικό να ανοίξουν πρώτα τα σχολεία (γυμνάσια/λύκεια), μουσεία, θέατρα, κινηματογράφοι, χώροι τέχνης, πολιτισμού, ωδεία, καλλιτεχνικές σχολές, μουσικές σκηνές από το να ανοίξουν τα χιονοδρομικά αν δεν μπορούν να ανοίξουν όλα μαζί ταυτόχρονα. Προλαβαίνω για να μην αποκοπεί μόνο το πρώτο μέρος της φράσης μου, το ξαναγράφω: ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. 
 


Ρε συ Ορέστη, σε έχω για λογικό άνθρωπο. Εγώ κάνω ήδη και σκι, και δεν γράφει η στέρηση. Πώς γράφεις ότι αν δεν μπορούν να ανοίξουν όλα μαζί ταυτόχρονα, να ανοίξουν τα χκ μετά , τα σινεμά, τα θέατρα, τις μουσικές σκηνές, όταν αυτά τα 3 , συναθροιζουν πολύ κόσμο σε κλειστό χώρο; Δεν είναι τι μας αρέσει αλλά τι είναι ασφαλές να ανοίξει. Αυτό τα 3 τουλάχιστον, είναι τρομερά επικίνδυνα για διασπορά του ιού, και θα πρέπει να ανοίξουν μαζί με το NAMMOS ! Πρέπει να νιώθουμε τύψεις που μας αρέσει μια ασφαλή δραστηριότητα ,όσο αφορά την διασπορά του ιού, που γίνεται σε ανοιχτό χώρο και αν παρθούν κάποια στοιχειώδη μέτρα , μπορεί να αποφευχθεί ι συνωστισμός ακόμη και στις ουρές των λιφτ; Απορώ πως τσουβαλιαζεται μια δραστηριότητα που γίνεται σε ανοιχτό χώρο κατά κόρον χωρίς συνάθροιση, με δραστηριότητες που γίνονται σε κλειστό χώρο, με συνωστισμό! Και υποτίθεται είστε και σκιέρ!!!!!!!!!
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...