Jump to content
hakem

Μέτρα ασφαλούς επαναλειτουργίας των χιονοδρομικών

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται η ζυγαριά. Απλά δεν χρειάζεται.

Τα δεδομένα τα έχουν και τις αποφάσεις τις παίρνουν αυτοί που πρέπει (έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον...). Καλώς ή κακώς, έτσι είναι. Αυτοί έχουν και την ευθύνη.

Δεν ωφελεί να ξέρουμε, τη δεδομένη στιγμή, ότι προτιμήθηκε το Α ανάμεσα από το Α, το Β & το Γ. Δεν ωφελεί πουθενά.

Αντιθέτως, διχάζει και δημιουργεί δυσπιστία απέναντι στις όποιες αποφάσεις λαμβάνουν. Όταν έρθει ο καιρός, ας δώσουν δημόσια τα πρακτικά των αποφάσεων που πάρθηκαν. Θα ξέρουμε και αν τελικά ήταν οι σωστές.

Τώρα, τί σόι "διαβούλευση" είναι αυτή που γίνεται, τέτοιους καιρούς, μέσα από τουίτερ, φατσοβιβλία & παπαγαλάκια - Μ.Μ.Ε. πραγματικά απορώ. Μας δοκιμάζουν ή έχουν χάσει τη μπάλα.

Edited by ALCATRAZ
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγόρη μου επειδή είμαι όντως λογικός άνθρωπος μπορώ να αντιληφθώ ότι αυτή τη στιγμή (και παρότι θέλω σαν τρελός να πάω για σκι) το άνοιγμα των χιονοδρομικών μόνο δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί σοβαρά. Γι'αυτό και έγινε ότι έγινε με μπρος πίσω, παραφιλολογίες, λαγούς, Ναπολέοντες (βλ Αδωνι) κτλ. Από όπου και να το πιάσουμε αυτή τη στιγμή ο κόσμος το βλέπει σαν πολυτέλεια, και όταν λέω ο κόσμος δεν μιλάω απαραίτητα για αντιπολιτευόμενους της κυβέρνησης. Προέχουν άλλα σημαντικότερα αυτό γράφω.

Διότι μέχρι και πριν την πανδημία δεν είχε γίνει κάποια πραγματικά σοβαρή προσπάθεια η χιονοδρομία να εντυπωθεί στην συνείδηση της κοινωνίας ως κάτι φυσιολογικό και όχι "της ελίτ". Μη κοιτάς εμάς εδώ μέσα που συσχετιζόμαστε με το σκι άπειρα χρόνια. Εγώ πλέον έφτασα τα 20 σχεδόν σκέψου! Σε αυτό έχει ευθύνη και ο Σύλλογος, μιας και τα πιάσαμε όλα τώρα, που σχεδόν ταυτίζεται με την "Εκδρομή Εξωτερικού" σε όσους δεν τον ξέρουν. 

Στο συγκεκριμένο τώρα, δεν έχω επιδημιολογικά στοιχεία για το εάν ένα θέατρο με 30% πληρότητα σε μια μοναδική πόλη με χαμηλά κρούσματα είναι καλύτερο ή χειρότερο από ένα χιονοδρομικό με αντίστοιχη πληρότητα αλλά αφίξεις κόσμου από όλες τις περιοχές (μεταξύ αυτών και με βαρύ ιικό φορτίο).

Πάντως δεν το έγραψα για την σύγκριση μεταξύ πχ ΧΚ-Θεατρων αλλά για να τονίσω πως στα μάτια της συντριπτικής πλειοψηφίας της κοινωνίας προέχουν άλλα και μάλλον σωστά. Και εγώ για σκι θέλω να πάω και να αποκλειστώ εκεί και να με βρίζετε που τρώω πούδρες χαχα αλλά..

 

  • Like 2
  • Love 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν, μάλλον με βάση δική μου τοποθέτηση, εξηγώ:

Η εκλαΐκευση έχει να κάνει κυρίως με την εξήγηση του σπορ στον κόσμο και να το φέρουμε πιο κοντά του. Κάποια ανελαστικά κόστη δεν μπορούν να κατέβουν, αλλά ο κόσμος μπορεί να μάθει με ποιους τρόπους μπορεί να κάνει σκι πολύ οικονομικότερα απ'όσο νομίζει ή του παρουσιάζεται σαν πρώτη επιλογή.

Και φυσικά, σε επίπεδο εθνικής στρατηγικής, θα έπρεπε κάθε παιδάκι στην Αράχωβα, τα Καλάβρυτα, τον Άγιο Αθανάσιο, τη Νάουσα, τη Δράμα, την Καστοριά, το Μέτσοβο κα να γεννιέται με πέδιλα στα πόδια.

Δεν γίνεται να πετάγονται δημόσια σε τηλεοπτικούς σταθμούς πανελλήνιας εμβέλειας μπαρούφες τύπου "οι πίστες δεν καθαρίζονται, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος χιονοστιβάδας", τοποθετήσεις τύπου "παράτολμοι σκιέρ κάνουν σκι με κλειστά χιονοδρομικά" ή να αναφέρεται συνεχώς σαν φόβητρο το Ischgl (που ίσως γκούγκλαραν πώς γράφεται, αλλά δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει εκεί από άποψη κοινωνικής δραστηριότητας).

Edited by PhaethonF1
  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Ελλάδα, ότι δεν μπορεί (λόγω ανεπάρκειας κράτους και πολιτών) να ελεγχθεί, απαγορεύεται.
Το πόσο εφαρμόζεται ή αποδίδει η απαγόρευση είναι άλλο ένα made in Greece φαινόμενο.
Οπως τα βεγγαλικά πχ. Απαγορεύεται η χρήση χωρίς άδεια αλλά 31/12/2020 23:50 έγινε πόλεμος.

 

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ζωή τα ίδια, τόσο δύσκολο είναι να αλλάξει, λιγάκι έστω, ο τρόπος σκέψης μας και να κοιτάμε επί συνόλου τα θέματα;

Την πάρτη μας και την προσωπική μας διασκέδαση μονάχα;

Βιώνουμε πρωτόγνωρες καταστάσεις, ασχέτως του λάθους τρόπου προσέγγισης από το σύνολο σχεδόν των ΜΜΕ για το άνοιγμα των χιονοδρομικών, προσπερνάται το γεγονός ότι χιλιάδες επαγγελματίες που βιοπωρούν από το χειμερινό τουρισμό έχουν πληγεί ήδη από την περσινή περίοδο.Και θα εξακολουθούν να πλήττονται. Προηγούνται αυτοί, είναι λογικό και αυτονόητο για να λειτουργήσει η οικονομία επί συνόλω.

Είναι οξύμωρο και λάθος να ζητούμε να ανοίξουν τα χιονοδρομικά με κλειστά ξενοδοχεία και εστίαση.

Το αν ο πρωθυπουργός σκέφτηκε βεβιασμένα ή όχι και έκανε βιαστικά δηλώσεις για το θέμα, μπορεί να είναι λόγω της δικής του ενασχόλησης με το σκι μπορεί και οτιδήποτε άλλο .Αλλά δεν είναι επί της ουσίας.

Καλή Χρονιά με υγεία και δύναμη σε όλους.

 

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το "ψαρεμα" αντιδράσεων από διαρροές, καταφέρανε να μαλώνουμε όλοι μεταξύ μας. Εάν αποφασίσουν υπερ μίας ή άλλης δραστηριότητας θα είναι χειρότερα και θα διχαστούμε κι άλλο. Εντωμεταξύ είναι όλοι αγανακτισμένοι και η όποια απόφαση για σταδιακό άνοιγμα θα δημιουργήσει περισσότερη διαμάχη μεταξύ όλων. Έτσι όπως τα καταφέρανε το καλύτερο είναι να τα ανοίξουν όλα άμεσα και να δουν πως θα ελέγχουν την τήρηση των μέτρων κι ο Θεός βοηθός ... η τουλάχιστον να άνοιγαν την εκπαιδευση την δευτέρα και τα υπόλοιπα από τις 1 φεβρουαρίου. Ή σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να τα ξανά κλείσουν όλα ? 

 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ίδια τα χιονοδρομικά θέλουν να ανοίξουν?


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρω πως αυτη τη στιγμη πολυ θα το θελανε, ναι.
Αν κανεις την ιδια ερωτηση τον Φλεβαρη, πιστευω στις αρχες ολοι στο ναι θα ειναι, προφανως οσο προχωραει θα βλεπεις μικρα κυριως χκ να ζοριζονται. Το ΧΚΠ και το Καιμακ ειναι δικα τους, πατανε το κουμπι και τον Μαρτιο. Αντε πες στα Καλαβρυτα ανοιξτε Μαρτιο και με περιορισμους, θα γελανε. Στο Μαιναλο θα γελανε τα ραδικια.. Βορεια Ελλαδα, αν υπαρχει επαρκεια χιονιου θα ειναι διαφορετικα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, έβλεπα χτες στο Facebook του δικού μας Γιώργου Στέρκου από την Μονζενέβρ ότι μάλλον δεν θα ανοίξουν καθόλου φέτος τα Γαλλικά ΧΚ.

Και εκεί, αντίθετα από την Ελλάδα, το σκι είναι η βαριά βιομηχανία τους.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως ανεξάρτητα από τα δικά
μας στην αγορά έξω είναι ο ένας πάνω στον άλλο.
Πέρασα νωρίτερα έξω από το ικεα και η τεράστια ουρά απέξω ήταν σε όλο το μήκος του μαγαζιού. Σιγά μη ξεμπέρδεψαν σε 2 ώρες όλοι αυτοί. Εδώ η γυναίκα μου έκανε 10 λεπτά να μπει στο φούρνο της γειτονιάς.
Κοροιδευόμαστε μου φαίνεται. Αφού έτσι κι αλλιώς επικρατεί ένα χάος, με όλα αυτά τα εικονικά μέτρα, ας τα ανοίξουν όλα να τελειώνουμε.
Τα χιονοδρομικά και οι ταβέρνες τους μάραναν.
Προσωπικά είμαι και απογοητευμένος και φοβισμένος.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Like 9
  • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην διαδικτυακή συζήτηση πριν μήνες (συμμετείχα ως "apostolos") στο τέλος της έγραψα ένα σχόλιο, ότι να μην περιμένουμε να ανοίξουν τα ΧΚ πριν τις 20 Ιανουαρίου. Δυστυχώς όπως διαμορφώνεται η κατάσταση ίσως ανοίξουν στα τέλη Φεβρουαρίου. Όσα κρίνουν ότι θα αντέξουν οικονομικά την λειτουργία για τόσο μικρο διάστημα (ανάλογα με την ποσότητα χιονιού).
Έχει αποδειχτεί  ότι τα σκληρά μέτρα χωρίς τεστ ειναι αποτυχία. Έχοντας ως δεδομένα ότι, το εμβόλιο αργεί να φέρει τα αποτελέσματα που χρειάζονται για λειτουργήσουν τα ΧΚ, για τον χειμερινό τουρισμό ποτέ δεν υπήρχε πραγματικό ενδιαφέρον και τέλος το μικρό πολιτικό κόστος από την στιγμή  που δεν υπάρχει σοβαρός αντίπαλος και οι αποτυχίες θα φορτωθούν σε άλλους (επιστήμονες, πολίτες, κακιά στιγμή κλπ.)  οι πιθανότητες για λειτουργία ακόμη και τον Μάρτιο ειναι μικρές. Μοναδική ελπίδα είναι το αγωνιστικό κομμάτι της χιονοδρομίας.

Είχα αρκετό χρονικό διάστημα να περάσω από το φόρουμ. Η μοναδική  επαφή μου με το διαδίκτυο ήταν το φβ και τα αθλητικά.  Έπρεπε να δω νιφάδες για να ανέβω ψυχολογικά και ας μην κάνω σκι. Το επίπεδο του φόρουμ συνεχίζει να ειναι υψηλό. Υγεία και βλέπουμε.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, pka said:

Πάντως ανεξάρτητα από τα δικά
μας στην αγορά έξω είναι ο ένας πάνω στον άλλο.
Πέρασα νωρίτερα έξω από το ικεα και η τεράστια ουρά απέξω ήταν σε όλο το μήκος του μαγαζιού. Σιγά μη ξεμπέρδεψαν σε 2 ώρες όλοι αυτοί. Εδώ η γυναίκα μου έκανε 10 λεπτά να μπει στο φούρνο της γειτονιάς.
Κοροιδευόμαστε μου φαίνεται. Αφού έτσι κι αλλιώς επικρατεί ένα χάος, με όλα αυτά τα εικονικά μέτρα, ας τα ανοίξουν όλα να τελειώνουμε.
Τα χιονοδρομικά και οι ταβέρνες τους μάραναν.
Προσωπικά είμαι και απογοητευμένος και φοβισμένος.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Μα προφανώς και θα γίνεται τοις κακομοίρας. Και εννοείται ότι έχει χαθει η μπάλα και ο έλεγχος. Και αυτό φαίνεται από το το πρωί λένε ανοίγουμε και το βράδυ το περνούν πίσω. Ανάλογα τις αντιδράσεις.. και προφανώς είναι άκρως φοβιστικο όταν βλέπεις  να έχουν χάσει στην μπάλα και να μην ξέρουν τι να κάνουν οι υπεύθυνοι και παράλληλα να γίνεται τοις κακομοίρας .....


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν είναι μόνο το σκί και τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα που θέλουν να κάνουν σκι αλλά δυστυχώς, τέτοιες αντιλήψεις τις γουστάρουν οι ανώτεροι έλληνες που δεν είναι ρατσιστές βεβαίως βεβαίως ... και γιαυτό κανένας πολιτικός δεν ήθελε να τον κατακρίνουν ότι εξυπηρετεί τις επιθυμίες των πλουσίων ... 

είναι ο χειμερινός τουρισμός ο οποίος δεν μπορεί να ανοίξει του επόμενους μήνες, όλα μπορούν να ανοίξουν από την άνοιξη και θα ανοίξουν, ο χειμώνας όμως δεν γίνεται να ανοίξει την άνοιξη ... τι να πω το γεγονός ότι ούτε καν συζητήθηκε χτες είναι απαράδεκτο και δεν έχω ποιά καμία ελπίδα, ούτε μέσα Φεβρουαρίου πιστεύω ότι θα τα ανοίξουν ...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάμε να διαδηλώσουμε με τα ορειβατικά μας; Δεν θα πάμε για σκι αλλά για διαδήλωση στα 1950!!!! ??????

  • Haha 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η απαγορευση σε καποιες δραστηριοτητες οπως ειναι το σκι το κυνηγι και το ψαρεμα και ολες οι αθλητικες δραστηριοτητες ισχυουν για ολους η υπαρχουν εξαιρεσεις για καποιους ?

Το topic αναφερεται για την ασφαλεια επαναλειτουργιας των Χ.Κ. Ποια ασφαλεια αυτη  που καποιοι  γινονται  "παραβατες" εκμεταλλευομενοι τα αξιωματα τους και μπορουν ελευθερα να κανουν το hobby τους χωρις να ισχυουν τα μετρα απαγορευσης γι αυτους.

Μιλαω για το περιστατικο θανατου του πρωην βουλευτη Βαλυρακη στην Ερετρια που πηρε το φουσκωτο του και πηγε για ψαροτουφεκο απο την στιγμη που υπαρχει απαγορευτικο για το ψαρεμα.

Καποιος αγανακτησμενος επαγγελματιας ψαρας ταν πηρε χαμπαρι και εγινε οτι εγινε.

Μενω στην  Ερετρια και εδω τα μετρα απαγορευσης ειναι τοσο χαλαρα που σπανια γινονται ελεγχοι απο αστυνομια οσο αφορα τα μετρα ασφαλειας.Θα μου πειτε οτι εχει λιγο κοσμο σε σχεση με την Χαλκιδα αλλα κι εκει δεν ειδα συχνους ελεγχους απο αστυνομια. Μονο στην εισοδο απο την ψηλη γεφυρα μια στο τοσο. Γι αυτο εγινε "κοκκινη περιοχη".

Κανενας δεν αναφερθηκε στα ΜΜΕ γιατι πηγε για ψαρεμα αφου υπηρχε απαγορευτικο αλλα το πως βρεθηκε νεκρος. Το καλυψανε με το γαντι οπως κανουν σε τοσα αλλα..!!!

Κατεβηκα Αθηνα τους 3 περασμενους μηνες με χαρτι για θεμα υγειας απο την παλια εθνικη οδο  και κανενας δεν με σταματησε για ελεγχο. Μονο στα διοδια Αφιδνων την στηνουν για ελεγχους.

Βαζω στοιχημα οτι αν παρω το αμαξι να παω Χαλκιδα -Αραχωβα απο τους περιμετρικους δρομους που ξερω κανενας δεν θα βρεθει να με σταματησει...!!!

Κατα τα αλλα  δεν μπορουμε να παμε να κανουμε το hobby μας στο ΧΚ γιατι πρεπει να υπαρχουν μετρα ασφαλειας στο ΧΚ ενω το σουπερ μαρκετ και τα εμπορικα μαγαζια  λειτουργουν με μετρα ασφαλειας..!!!

Απλα απο την στιγμη που δεν εμβολιαζεται ο πληθυσμος στο ποσοστο που θελει το κρατος ουτε Χ.Κ θα ανοιξουν ουτε καλοκαιρινες διακοπες θα υπαρξουν. Θα  μας ταραξουν στα lockdown   απλα. 

Να δειτε που στο τελος για να παρεις εισητηριο απο το Χ.Κ θα ζητανε πιστοποιητικο εμβολιασμου...!!!.

Κριμα για τον κοσμο που δουλευει στον τομεα που λεγεται χειμερινος τουρισμος...!!!

 

 

 

Edited by ChrisFromGreece
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις τελευταίες λίγες εβδομάδες σκέφτομαι......τέλη Οκτώβρη, Κοζάνη, Κομοτηνή Σέρρες Γιάννενα, Θεσσαλονίκη, μας βάλανε σε σκληρό lock down , πριν την υπόλοιπη χώρα λόγω πολλών κρουσμάτων, και καλά κάνανε. Μας απαγορεψανε να βγούμε εκτός νομού από τότε ,πολύ σωστά.

Τις τελευταίες βδομάδες που βράζει η Αττική και οι παραπάνω πόλεις εκτός Θεσσαλονίκης, καταγράφουν ελάχιστα κρούσματα, εδώ και πολύ καιρό, γιατί μας επιβάλουν να κάνουμε συμπαράσταση στους Αθηναίους και δεν μας επιτρέπουν να μετακινηθουμε πλέον ελεύθερα; Τότε η υπόλοιπη Ελλάδα γιατί δεν μας έκανε συμπαράσταση, και συνέχιζε το γλέντι;

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/6/2021 at 9:33 PM, ChrisFromGreece said:

.....................

1) Βαζω στοιχημα οτι αν παρω το αμαξι να παω Χαλκιδα -Αραχωβα απο τους περιμετρικους δρομους που ξερω κανενας δεν θα βρεθει να με σταματησει...!!!

.......................

2)Να δειτε που στο τελος για να παρεις εισητηριο απο το Χ.Κ θα ζητανε πιστοποιητικο εμβολιασμου...!!!.

..............

 

 

 

 

1) Έχουμε μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Οι έλεγχοι είναι χρήσιμοι για να σου θυμίζουν και να μην ξεχνιέσαι. Ο έλεγχος δεν αποσκοπεί στο πρόστιμο. Ο σκεπτόμενος πολίτης δεν χρειάζεται έλεγχο για τηρεί τα προβλεπόμενα. Ο μ@Λ@#$$#, ονομάστηκε νεοέλληνας. Κάνει ό,τι γουστάρει και έχουμε χορτάσει από δαύτους.

2) Πες το και έγινε. Ήδη θα αρχίσει στην Αυστρία, όπου θα ζητούν εναλλακτικά αποτελέσματα covid-test. Και αυτά απ'ότι φαίνεται θα είναι τα πρώτα βήματα απεξάρτησης από την καραντίνα.

 

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
56 minutes ago, mil said:

 

1) Έχουμε μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Οι έλεγχοι είναι χρήσιμοι για να σου θυμίζουν και να μην ξεχνιέσαι. Ο έλεγχος δεν αποσκοπεί στο πρόστιμο. Ο σκεπτόμενος πολίτης δεν χρειάζεται έλεγχο για τηρεί τα προβλεπόμενα. Ο μ@Λ@#$$#, ονομάστηκε νεοέλληνας. Κάνει ό,τι γουστάρει και έχουμε χορτάσει από δαύτους.

2) Πες το και έγινε. Ήδη θα αρχίσει στην Αυστρία, όπου θα ζητούν εναλλακτικά αποτελέσματα covid-test. Και αυτά απ'ότι φαίνεται θα είναι τα πρώτα βήματα απεξάρτησης από την καραντίνα.

 

Καλα τα λες κι εδω τωρα στην Χαλκιδα τους εβαλε τις φωνες ο Χρυσοχοιδης οτι δεν κανανε συχνα ελεγχους κια τωρα βγηκαν παγανια και κανουν αβερτα αφου εγινε κοκκινη η Ευβοια απο τα κρουσματα.

Εισαι απο Ν. Σμυρνη ?

Ειμαι απο Π Γαληρο, κι ερχομουν πολλες φορες στην πλατεια ειτε για καφε ειτε για φαγητο. Πουλησα πριν 2 χρονια ομως το σπιτι μου (πατρικο μονοκατοικια) και μετακομισα  Ευβοια στην Ερετρια μονιμα πια.

Παραμενω ομως δημοτης Π Φαληρου.

Edited by ChrisFromGreece
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, ChrisFromGreece said:

Καλα τα λες κι εδω τωρα στην Χαλκιδα τους εβαλε τις φωνες ο Χρυσοχοιδης οτι δεν κανανε συχνα ελεγχους κια τωρα βγηκαν παγανια και κανουν αβερτα αφου εγινε κοκκινη η Ευβοια απο τα κρουσματα.

Εισαι απο Ν. Σμυρνη ?

Ειμαι απο Π Γαληρο, κι ερχομουν πολλες φορες στην πλατεια ειτε για καφε ειτε για φαγητο. Πουλησα πριν 2 χρονια ομως το σπιτι μου (πατρικο μονοκατοικια) και μετακομισα  Ευβοια στην Ερετρια μονιμα πια.

Παραμενω ομως δημοτης Π Φαληρου.

Η οικογένεια ήρθε από Σμύρνη, πριν κάποιες γενιές. Οπότε εδώ και 50 χρόνια μένω Νέα Σμύρνη.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...