Jump to content
hakem

Μέτρα ασφαλούς επαναλειτουργίας των χιονοδρομικών

Recommended Posts

17 hours ago, hakem said:

Δεν ξέρω εάν αποδείχθηκε αλλά και μένα η θεση μου είναι ότι υπο τις παρούσες συνθήκες μάλλον πρέπει να μείνουν κλειστά.

Αλλά εάν θα αλλάξουν οι συνθήκες, που για αυτό αγνωιζόμαστε με τους περιορισμούς που έχουμε τώρα και έχουμε λαλήσει, θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι  να εφαρμόσουμε τα ποιό καλά μέτρα ... θεωρώ ότι θα ήταν σωστό να συζητάμε για κάτι τέτοιο τώρα και με αυτόν τον τρόπο να συνεισφέρουμε σε ένα ποιό προσεκτικό πιθανό μελλοντικό άνοιγμα και οχι μετά να λέμε μετά πάλι ποιός φταίει και υποτροπιάσαμε. Εάν βελτιωθούν οι συνθήκες και μπορούν να ανοίξουν, πως θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να ανοίξουν για να μην ξανα-αρχίσουν να αυξάνονται τα κρούσματα? με αυτά που ακούω εδω μέσα έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι, ποιό ο ρόλος ενός forum σαν και αυτό εάν δεν προτοστατεί σε μια αντίστοιχη διαβούλευση που θα μπορούσε να συνεισφέρει στην λήψη αποφάσεων ... ? 

έτσι, ανοιχτά, δημοσίως, χύμα στο κύμα, γιατί να μην το συζητάμε ρε παιδιά?

Πιο παλιά υπηρχε μια ανάλογη κουβεντα και στο fb.

Προφανώς και είναι χρήσιμος ένας προβληματισμός για το τι θα ήταν σκόπιμο να γίνει για την λειτουργία των ΧΚ. Αυτό όμως που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας, είναι ότι στην κρίση που ζούμε, στόχος είναι να επανέλθουμε στις προηγούμενες συνήθειες μας, όμως υπάρχουν προτεραιότητες. 

Αν θα θέλαμε να δούμε αποκομμένα την χιονοδρομία από το υπόλοιπο πλαίσιο λειτουργίας της, θα έπρεπε να σκεφτούμε τις συνθήκες λειτουργίας της απαντώντας σε σειρα ερωτημάτων.  Δηλαδή από τι κινδυνεύουμε; Προφανώς από την μετάδοση του ιού. Πως ένας χιονοδρόμος θα μεταδοσει; Θα νοσεί; Προφανώς οχι; Εκτός και αν εκδηλώσει συμπτώματα κατά την διάρκεια της ημέρας στις πιστες, όπου πρέπει να έχεις ειδική μέριμνα στο που θα βάλεις αυτον που νοσεί και πως θα τον μεταφέρεις και που, διότι αν κάποιος βγάλει πυρετό δεν νοσεί αναγκαστικά από COVID. Απαντήσεις του τύπου πως μεταδίδει ένας ασυμπτωματικός η κάποιος που έχει κολλήσει αλλά δεν έχει ακόμα εκδηλώσει συμπτώματα, δεν τις δίνουμε εμείς, αλλά μας τις λένε οι γιατροί. Και επειδή μιλαμε για κάτι που δεν έχουμε εμπειρία, για κάτι που υφίσταται μεταλλάξεις, όπως έχουμε δει και στην πράξη άλλωστε, πιθανο να λέμε αλλά τωρα, αλλά σε έναν μήνα, όπως και τον Μαρτιο που πέρασε λέγαμε αλλα.

Αυτο που συζητήθηκε και στην διαδικτυακή συνάντηση και από γιατρούς του συλλογου, είναι ότι τα κοινά buff που χρησιμοποιούμε προστατεύουν ελάχιστα. Και αν βραχούν, όπως ακομα και οι χειρουργικές μάσκες, είναι σαν να μην υπάρχουν. Και αυτό γιατί είναι πολύ συνηθισμένο από την υγρασία από τα χνώτα να δημιουργείται υγρασία στο κάλυμα της μύτης. Ενώ καταρροές λόγω κρύου είναι επισης πιθανές, άρα άλλη προσοχη για το τι πιάνουμε, βαλε/βγάλε γάντι, πιάσε χαρτομάντηλο, βγάλε μάσκα, η buff , ξανάβαλε και πάει λέγοντας. Άρα ένα θέμα έχει να κάνει με τις προσωπικές συνθήκες υγιεινής.

Αλλο ένα θέμα είναι με τις εγκαταστάσεις λειτουργίας. Στο εξωτερικό σε μερικά χιονοδρομικά, έχουν προμηθευτεί ειδικά ψεκαστικά με απολυμαντικά για τις καμπίνες. Άρα οι καμπίνες η δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται, η να ψεκάζονται. Τωρα πόσοι θα μπαίνουν στην καμπινα; Αν πάω με την οικογένεια μου δεν θα μπορούνε να μπούμε στην ίδια ψεκασμένη καμπινα; Το σωστό είναι ότι αν έχεις καμπίνες που δεν ψεκάζονται δεν θα πρέπει να λειτουργούν.

Ουρες. Άλλο ένα θέμα με διαμόρφωση των ούρων. 
Σαλε / χρήση τουαλέτας / χρήση προστατευμένων χωρών από αντίξοες καιρικές συνθήκες; Εδώ ανα χιονοδρομικό πρέπει να γίνουν ειδικές προβλέψεις αναλογως των υφιστάμενων υποδομών.

θα μπορουσα να αναφέρω και άλλα λειτουργικά θέματα, αλλά προηγούμενων θα πρέπει να εντάξουμε την χιονοδρομία στο πλαίσιο λειτουργίας των δραστηριοτήτων της κοινωνίας. Όπου τα επιδημιολογικά στοιχεία τα επεξεργάζονται ειδικοί και αναλόγως των γενικότερων συνθηκών υπάρχουν διαφορετικά μέτρα. Παράδειγμα, αν σε μια περιοχή έχουν ξεφύγει τα κρουσματα, δεν πρέπει να μεταδοθούν στο διπλανό χωριο, η πόλη, η νόμο. Σε τέτοιες καταστάσεις, η λειτουργία ενός χιονοδρομικου είναι μια από τις τελευταίες προτεραιότητες. Επειδή απ’ ότι φαίνεται ο ιός ηρθε για να μείνει, με κάποιον τρόπο θα πρέπει να εκπαιδευτεί ο κόσμος να συνυπάρχει με τον ιο. Άρα πρώτη προτεραιότητα έχουν οι απλές καθημερινές συνήθειες, από τα ψωνια, την κυκλοφορία και κάθε δραστηριότητα που δεν προϋποθέτει μεγάλη μετακίνηση. Όταν φτάσουμε στο επίπεδο να υπάρχουν μεγάλες μετακινήσεις, τότε θα επανέλθει δυναμικά το ενδεχόμενο ανοίγματος δραστηριοτήτων με τα χαρακτηριστικά της χιονοδρομίας.

Edited by mil
  • Like 7

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

6 hours ago, mil said:

Άρα πρώτη προτεραιότητα έχουν οι απλές καθημερινές συνήθειες, από τα ψωνια, την κυκλοφορία και κάθε δραστηριότητα που δεν προϋποθέτει μεγάλη μετακίνηση. Όταν φτάσουμε στο επίπεδο να υπάρχουν μεγάλες μετακινήσεις, τότε θα επανέλθει δυναμικά το ενδεχόμενο ανοίγματος δραστηριοτήτων με τα χαρακτηριστικά της χιονοδρομίας.

Τι συνειρμός είναι αυτός? Η μετάδοση του ιού έχει σχέση με τις χιλιομετρικές αποστάσεις? Αυτός είναι ο λόγος των κλειστών Χ.Κ.? Ή υπάρχει πρόβλημα με μια  τηλεκαμπίνα στην Ελλάδα, με ανύπαρκες ουρές στα περισσότερα Χ.Κ. και σε όλα τις καθημερινές, με τα σαλέ που θα είναι κλειστά, με τις προσωπικές συνθήκες υγιεινής φορώντας γάντια/buff, με τις αντίξοες καιρικές συνθήκες 5' από το πάρκινγκ και όχι στο Εβερεστ ?

6 hours ago, mil said:

Επειδή απ’ ότι φαίνεται ο ιός ηρθε για να μείνει, με κάποιον τρόπο θα πρέπει να εκπαιδευτεί ο κόσμος να συνυπάρχει με τον ιο.

Από που φαίνεται?

• Like 1

Όπως γράφτηκε και παραπάνω, οι νοτισμένες μάσκες/μπαφ δεν προσφέρουν καμία προστασία ενάντια στον ιό. 

Το πραγματικό ερώτημα όμως είναι άλλο. 

Γιατί είναι σημαντική η χιονοδρομία; 

Αφενός γιατί προσφέρει άθληση και απόλαυση σε χιλιάδες ανθρώπους. 

Αφετέρου γιατί αυτές οι χιλιάδες άνθρωποι είναι προετοιμασμένοι να ξοδέψουν χρήματα για να την απολαύσουν και ως αποτέλεσμα στηρίζουν μια ολόκληρη αλυσίδα επαγγελματιών που ζουν από αυτούς.

Τα χιονοδρομικά αυτά καθεαυτά όμως σπανίως σημειώνουν κέρδη. Τα πραγματικά οφέλη είναι από τις παρελκόμενες δραστηριότητες και τις επιπτώσεις τους στις τοπικές κοινωνίες. Από τα ξενοδοχεία, από τα εστιατόρια, από τα καταστήματα, από τα βενζινάδικα. Από την στιγμή που ζούμε σε μια χώρα που -για την ώρα τουλάχιστον- δεν έχει καταφέρει ή δεν έχει ενδιαφερθεί να καταστήσει τον χιονοδρομικό τουρισμό σημαντικό κομμάτι της οικονομίας της, αλλά κυρίως από την στιγμή που δεν επιτρέπονται παρελκόμενες δραστηριότητες από τις οποίες θα μπορούσαν να ωφεληθούν οι τοπικές κοινωνίες, για ποιον λόγο η οποιαδήποτε κυβέρνηση θα βιαζόταν να ανοίξει τα χιονοδρομικά; 

Όταν έχεις να κάνεις με έναν ιό που βασίζεται στις μετακινήσεις για την διασπορά του και προσπαθείς να κρατήσεις όσο περισσότερο κόσμο γίνεται κλεισμένο στα σπίτια του (ακόμα και μακριά από την δουλειά του) για να σπάσεις την αλυσίδα του θανάτου, έχει την παραμικρή λογική να επιτρέψεις το άνοιγμα των χιονοδρομικών που εκ των πραγμάτων προϋποθέτουν μαζικές μετακινήσεις και συνωστισμό; Και όλα αυτά την στιγμή που ούτε ξενοδοχεία μπορούν να ωφεληθούν, ούτε εστιατόρια, ούτε καφετέριες, ούτε καταστήματα; Ούτε καν τα ίδια τα σαλέ των χιονοδρομικών.

Από το 1994 που ξεκίνησα το σκι το λατρεύω όσο ελάχιστα πράγματα στη ζωή μου. Στην παρούσα πρωτοφανή κατάσταση που ζούμε όμως έχω την αίσθηση ότι ζητώντας να ανοίξουν τα χιονοδρομικά βάζουμε λάθος προτεραιότητες.

just MY (όχι του συλλόγου) two cents.

• Like 5

Νίφει!

Φίλε mil, ωραίες οι παρατηρήσεις σου, πολλές από τις οποίες συμφωνω, ωστόσο δεν είδα καμία πρόταση παρα μόνο ένα αυτονόητο συμπέρασμα : "Όταν φτάσουμε στο επίπεδο να υπάρχουν μεγάλες μετακινήσεις, τότε θα επανέλθει δυναμικά το ενδεχόμενο ανοίγματος δραστηριοτήτων με τα χαρακτηριστικά της χιονοδρομίας". Αυτό έλειπε, να μην ανοίξουν και τότε ... για τα ρεαλιστικά προβλήματα που αναφέρεις χρειάζονται προτάσεις έτσι ώστε να αντιμετωπιστούν, εάν μείνουμε μόνο στα παραπάνω συμπεράσματα δεν θα πρέπει να ανοίξει όχι μόνο η χιονοδρομία αλλά τα πάντα και ταυτόχρονα να κλείσει και ότι δουλεύει ... για αυτό θα θεωρούσα ποιό γόνιμο εάν ταυτόχρονα με κάθε πρόβλημα που διαπιστώνεις, σκεφτόσουν και τους πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης του, έχεις να προτείνεις κάτι λοιπόν?

Να προσθέσω στο σκεπτικό σου όμως ότι σήμερα δεν υπάρχει απαγόρευση μετακίνησης μεταξύ Νομών αλλά περιορισμός μετακίνησης για δουλειά, γιατρό, καλλιέργειες, βοήθεια σε ανήμπορους, click away, κλπ κλπ και με δεδομένο ότι δουλεύω σε άλλο Νομο με αυτόν που μένω ξέρω ότι είναι ελάχιστοι ως ανύπρακτοι οι έλεγχοι στα σύνορα ... Δεν με έχουν ελέκσει ακόμα! Και γενικότερα επειδή καταστρατηγούνται όλα τα μέτρα σχεδόν από όλους πεφτουν και τόσο αργά τα κρούσματα και ανα περιοχές ξαναφουντώνουν μάλιστα ...  έτσι ώστε το επιχείρημα σου για καταστρατήγηση των μέτρων είναι λίγο υποκριτικό ... εάν θέλει κάποιος να πάει στο χωριό δεν θα πληρώσει ηλεκτρονικό εισητήριο, μπορεί να φτιάξει μια πλαστή βεβαίωση εργασίας ή κάτι άλλο και παει όπου θέλει!

και  επιμένω λοιπόν:

το ηλεκτρονικό εισητήριο για μετακίνηση και η περιορισμένη έκδοση εισητηρίων σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τα χιονοδρομικά μας είναι πολλά και μικρά γυμναστήρια και όχι θέρετρα (resorts δλδ...) είναι πολύ θετικό για τη διαχείριση του θέματος συνωστισμού κατά την άποψή μου. Από τη στιγμή που δεν θα ανοίξουν σαλέ, καφετέριες κλπ για να ανεβαίνει και η κουτσή μαρία για χάζι, παρά μόνο κάποιο κυλικείο για τα απαραίτητα και κάποιος εσωτερικός χώρος χωρίς καρέκλες για προστασία από καιρικές συνθήκες, θα είναι ελάχιστα επικύνδυνα κατά την άποψή μου. Δεν είμαστε Bansko και Αλπεις που τα χκ στηρίζονται στα μιλλούνια τουρίστες. Για την βιωσιμότητα των χιονοδρομικών τι να πω, όπως σωστά αναφερε και ο φίλος flocon έτσι κι αλλιώς δεν είναι, δεν χρειαζόταν να περιμένουν τον covid ... Προφανώς σε χκ όπως παρνασσός, καλάβρυτα, βασιλίτσες κλπ, σκ θα είναι δύσκολο να βρεις εισητήρια αλλά τι να κάνουμε ... θα παρουμε κάποιες άδειες να παμε καθημερινές, σίγουρα δεν μπορούν να είναι όλα τέλεια όπως τον παλιό καλό καιρό ... το ερώτημα είναι το κατά πόσο τα χιονοδρομικά έχουν προετοιμαστεί για κατι τέτοιο, βεβαίως. Ά, και κάτι άλλο, προφανώς θα πρέπει να ανοίξουν ετσιατόρια και ξενοδοχεία με τα ανάλογα μέτρα.

Εν κατακλείδι αναρωτιέμαι, όλα τα χιονοδρομικά που προετοιμάστηκαν το έκαναν για την πλάκα τους ? Εάν όχι, πως θα μπορούσε να γίνει δεδομένου ότι ακόμα και να μειωθούν τα κρούσματα, σίγουρα δεν θα εξαφανιστούν για να μην χρειάζονται μέτρα. Ασχολείται κανείς με αυτό ?

• Like 2

Ο ιός ήρθε για να μείνει και το λένε όλοι οι επιστήμονες ακόμα και ο κύριος Ιωαννιδης με τις πιο «ριζοσπαστικές» απόψεις. Και εμβόλιο και ότι θες πρέπει να προσέχουμε για αρκετό καιρό ακόμα. Όποτε και έχει πολύ νόημα το παρόν νήμα και κυρίως αν διεξάγεται ώριμος εποικοδομητικός διάλογος όπως τελευταία.

Για να βοηθήσω λίγο περισσότερο την κουβέντα και αν έχει κάποιος χρόνο (ο δημιουργός του νήματος πχ??) να μαζέψει σε ένα word μόνο με μπουλετ προτάσεις και προβληματισμός που έχουν γραφτεί και θα γραφτούν όχι γιατί πιστεύω ότι αύριο θα ανοίξουν ή ότι πρέπει να ανοίξουν αλλά γιατί κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξουν. Και ωραίο είναι αν μπορούμε και εμείς ως όργανο να βοηθήσουμε ίσως με ιδέες.

Και μόνο η κουλτούρα που είδη καλλιεργείται εδώ με ενημέρωση όπως το Μπάφ και η σωστή χρήση μάσκας όταν ανοίξουμε είναι κέρδος. 

Ευχαριστώ όλους και περιμένω και άλλες τοποθετήσεις. Gatz δεν είναι απαραίτητο!! ??

• Like 2
  • Sad 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

43 minutes ago, KonKan said:

Ο ιός ήρθε για να μείνει και το λένε όλοι οι επιστήμονες ακόμα και ο κύριος Ιωαννιδης ...

link?

1 hour ago, Χρήστος Λάππας said:

Όπως γράφτηκε και παραπάνω, οι νοτισμένες μάσκες/μπαφ δεν προσφέρουν καμία προστασία ενάντια στον ιό. 

Ηταν απάντηση στις προσωπικές συνθήκες υγιεινής. Κάνεις δεν βαζει γάντια σε στομα/ματια, ειδικά με buff.

Νοτισμένες μασκες υπάρχουν και στiς ουρες των atm π.χ.

Όταν έχεις να κάνεις με έναν ιό που βασίζεται στις μετακινήσεις για την διασπορά του .....

Μετακινήσεις? Όχι συναθροίσεις?

Στην παρούσα πρωτοφανή κατάσταση που ζούμε όμως έχω την αίσθηση ότι ζητώντας να ανοίξουν τα χιονοδρομικά βάζουμε λάθος προτεραιότητες.

Τα Χ.Κ. δεν δρουν ανταγωνιστικά ως προς τον ιό. Δεν κλείνουμε τα Χ.Κ για να εξοικονομήσουμε χρήματα π.χ για εντατικές.

Κατα τ άλλα συμφωνω.

• Like 1

Όταν έχεις να κάνεις με έναν ιό που βασίζεται στις μετακινήσεις για την διασπορά του και προσπαθείς να κρατήσεις όσο περισσότερο κόσμο γίνεται κλεισμένο στα σπίτια του (ακόμα και μακριά από την δουλειά του) για να σπάσεις την αλυσίδα του θανάτου,

Αυτό ούτε είναι επιβεβαιωμένο (ο ιός δεν μεταδίδεται από τις μετακινήσεις αλλά από τις κοντινές συναναστροφές μας) αλλά ούτε και εφαρμόζεται και επιχειρηματολόγησα ήδη για αυτό. Έχει απίστευτη κίνηση έξω σαν να είναι όλα κανονικά τόσο μέσα στις πόλεις όσο και μεταξύ των νομών ... 

χει την παραμικρή λογική να επιτρέψεις το άνοιγμα των χιονοδρομικών που εκ των πραγμάτων προϋποθέτουν μαζικές μετακινήσεις και συνωστισμό;

συζητώντας για την ελλάδα δεν νομίζω οτι μπορούμε να μιλάμε για μαζικές μετακινήσεις και συνωστισμό για χιονοδρομία, αλλά και εκεί που μπορεί να υπάρξουν, υπάρχει δυνατότητα να αντιμετωπιστούν με μέτρα? Για τα άλλα επιχειρήματά σου συμφωνώ αλλά αντί για κάποια πρόταση βλέπω μόνο επιχειρήματα για να μας πείσουν ότι δεν πρέπει να ανοίξουν τα χιονοδρομικά, εγω έκανα κάποιες προτάσεις, εσύ τι λες ότι δεν πρεπει να ανοίξουν φέτος καθόλου τα χιονοδρομικά? Δεν υπάρχει δυνατότητα? ή επειδή δεν είναι προτεραιότητα δεν πρέπει να συζητάμε για αυτό ?

• Like 1

Χρήστο τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια τους ΔΕΝ έχουν κλείσει!!!

Ειδικά τα ανοιχτά εστιατόρια στα ξενοδοχεία με κλειστή την υπόλοιπη εστίαση...... άλλο ένα παράλογο μέτρο! Υποχρεώνουν room service μόνο Πρωτοχρονιά Χριστούγεννα για να αποφύγουν ρεβεγιόν!!!!

• Like 1

2 hours ago, KonKan said:

Για να βοηθήσω λίγο περισσότερο την κουβέντα και αν έχει κάποιος χρόνο (ο δημιουργός του νήματος πχ??) να μαζέψει σε ένα word μόνο με μπουλετ προτάσεις και προβληματισμός που έχουν γραφτεί και θα γραφτούν όχι γιατί πιστεύω ότι αύριο θα ανοίξουν ή ότι πρέπει να ανοίξουν αλλά γιατί κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξουν. Και ωραίο είναι αν μπορούμε και εμείς ως όργανο να βοηθήσουμε ίσως με ιδέες.

Βρήκες ευκαιρεία να με χώσεις, ε?  ? χαχαχα , πιστεύω ότι αυτό θα ήταν ωραίο να γίνει από πλευράς του συλλόγου, εγώ είμαι επισκέπτης και σε αυτό που λες νομίζω ότι θα ήταν ποιό ωραίο να το κάνουμε όλοι μαζί με τον εξής τρόπο: θα ανοίξω ένα καινούργιο θέμα: "επιγραματικές προτάσεις αντιμετώπισης της μεταδοσης του Covid19 στα Ελληνικά χιονοδρομικά" όπου ο κάθε ένας θα μπορεί να μπει και να γράψει την πρότασή του επιγραματικά ή με μια μικρή αιτιολόγηση το πολύ. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσαν εύκολα να συγκεντρωθούν πολλές προτάσεις που να τις πάρετε με τα όργανά σας να τις συζητήσετε, να τις ψηφίσετε και να στείλετε μια πρόταση στα αρμόδια όργανα ... ακόμα και να μην το κάνετε, η ανάρτησή τους εδωπέρα ίσως να βοηθούσε στο να "κλέψουν" κάποια πιθανή καλή ιδέα ! 

• Like 1
  • Haha 1

Γρήγορη αυτό δεν το γνώριζα, νόμιζα ότι τα ξενοδοχεία είναι εντελώς κλειστά. Αλήθεια, με απαγόρευση μετακινήσεων τι νόημα έχει να είναι ανοιχτά;

Hakem, στην παρούσα φάση νομίζω ότι ορθώς τα έχουμε κλειστά. Όπως και οι Γάλλοι, οι Γερμανοί, ουσιαστικά όλοι εκτός των Ελβετών που μετράνε αναλογικά πολύ περισσότερους θανάτους. 

Πότε πρεπει να ανοίξουν τα Ελληνικά χιονοδρομικά κατά την γνώμη μου; Όταν μειωθούν σημαντικά τα κρούσματα και ξαναγίνει η κατάσταση και πάλι διαχειρίσιμη. Όταν φτάσουμε να έχουμε και πάλι κάτω από 10 θανάτους από COVID την ημέρα. Οχι 70, 80, 90 ή 100. Ποτέ θα συμβεί αυτό; Κανείς δεν ξέρει. Οι ελπίδες όλων βρίσκονται στα εμβόλια.

Παρεμπιπτόντως, πραγματικά μερικές φορές νιώθω ότι ζω σε άλλο πλανήτη. Χιονοδρομικά σε λειτουργία χωρίς συνωστισμό εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να φανταστώ. Οπουδήποτε έχω πάει στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, η χιονοδρομία σε φέρνει σε στενή επαφή με τον διπλανό σου. Είτε είναι στην τηλεκαμπινα, είτε στο καρεκλάκι, είτε στα εκδοτήρια των εισιτηρίων, είτε στην ουρά για το λίφτ, είτε στο σαλέ, είτε στην τουαλέτα. Αν μπορείτε εσείς, που ζητάτε να ανοίξουν εδώ και τώρα να υποδείξετε τρόπους με τους οποίους αυτό μπορεί να αποφευχθεί, θα χαρώ να δούμε πρωτότυπες και ρεαλιστικες προτάσεις στο forum.

Δεν σας κρύβω βέβαια πως μου κάνει εντύπωση ότι χώρες που εξαρτώνται πολύ περισσότερο από τον χιονοδρομικό τουρισμό σε σχέση με εμας προτιμούν να καταστρέψουν την οικονομία τους παρά να ανοίξουν τα χιονοδρομικά τους εδώ και τώρα με ασφαλή τρόπο και να σώσουν την σεζόν. Οι δε Ελβετοί που τα άνοιξαν είδαμε ποσό καλά τα κατάφεραν:

1AFAD9D4-183C-4230-8015-D9F83EFE6B28.jpeg

https://planetski.eu/2020/12/06/huge-queues-for-verbier-lift/

και για να κλείσω, στα αλήθεια τώρα συγκρίνουμε τις συνθήκες που θα νοτισουν μια μάσκα σε ένα ΧΚ μέσα στα χιόνια με τις συνθήκες σε ένα... ΑΤΜ στην πόλη; Ρε παιδιά διαβάζετε τι γράφετε; 

Νίφει!

Γρήγορη αυτό δεν το γνώριζα, νόμιζα ότι τα ξενοδοχεία είναι εντελώς κλειστά. Αλήθεια, με απαγόρευση μετακινήσεων τι νόημα έχει να είναι ανοιχτά;

Hakem, στην παρούσα φάση νομίζω ότι ορθώς τα έχουμε κλειστά. Όπως και οι Γάλλοι, οι Γερμανοί, ουσιαστικά όλοι εκτός των Ελβετών που μετράνε αναλογικά πολύ περισσότερους θανάτους. 
Πότε πρεπει να ανοίξουν τα Ελληνικά χιονοδρομικά κατά την γνώμη μου; Όταν μειωθούν σημαντικά τα κρούσματα και ξαναγίνει η κατάσταση και πάλι διαχειρίσιμη. Όταν φτάσουμε να έχουμε και πάλι κάτω από 10 θανάτους από COVID την ημέρα. Οχι 70, 80, 90 ή 100. Ποτέ θα συμβεί αυτό; Κανείς δεν ξέρει. Οι ελπίδες όλων βρίσκονται στα εμβόλια.

Παρεμπιπτόντως, πραγματικά μερικές φορές νιώθω ότι ζω σε άλλο πλανήτη. Χιονοδρομικά σε λειτουργία χωρίς συνωστισμό εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να φανταστώ. Οπουδήποτε έχω πάει στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, η χιονοδρομία σε φέρνει σε στενή επαφή με τον διπλανό σου. Είτε είναι στην τηλεκαμπινα, είτε στο καρεκλάκι, είτε στα εκδοτήρια των εισιτηρίων, είτε στην ουρά για το λίφτ, είτε στο σαλέ, είτε στην τουαλέτα. Αν μπορείτε εσείς, που ζητάτε να ανοίξουν εδώ και τώρα να υποδείξετε τρόπους με τους οποίους αυτό μπορεί να αποφευχθεί, θα χαρώ να δούμε πρωτότυπες και ρεαλιστικες προτάσεις στο forum.

Δεν σας κρύβω βέβαια πως μου κάνει εντύπωση ότι χώρες που εξαρτώνται πολύ περισσότερο από τον χιονοδρομικό τουρισμό σε σχέση με εμας προτιμούν να καταστρέψουν την οικονομία τους παρά να ανοίξουν τα χιονοδρομικά τους εδώ και τώρα με ασφαλή τρόπο και να σώσουν την σεζόν. Οι δε Ελβετοί που τα άνοιξαν είδαμε ποσό καλά τα κατάφεραν:
1AFAD9D4-183C-4230-8015-D9F83EFE6B28.thumb.jpeg.0e990f77cb077c5a5fa29b8c346c2439.jpeg
https://planetski.eu/2020/12/06/huge-queues-for-verbier-lift/

και για να κλείσω, στα αλήθεια τώρα συγκρίνουμε τις συνθήκες που θα νοτισουν μια μάσκα σε ένα ΧΚ μέσα στα χιόνια με τις συνθήκες σε ένα... ΑΤΜ στην πόλη; Ρε παιδιά διαβάζετε τι γράφετε; 
Χρήστο παραπάνω σου έγραψα ένα σωρό πράγματα που δεν βγάζουν νόημα στα μέτρα που έχουν πάρει.....

Καθημερινές σε χκ δεν έχεις πάει; Έχει συνωστισμό; Ακόμη και ο Παρνασσός.....ας περιορίζουν τον αριθμό, των χιονοδρόμων, δάσκαλοι και ενοικιάσεις σκι , δεν θες να δουλέψουν; Μόνο οι ταβέρνες σε νοιάζουν; Αν ταξιδέψει ο άλλος θα κοιμηθεί θα φαι στο ξενοδοχείο 'η νρελιβερι , θα νοικιάσει πέδιλα, ίσως κανένα μάθημα, θα λαδωθει με λίγα λόγια η μηχανή, ΧΩΡΙς ΝΑ ΜΕΤΑΔΟΘΕΊ Ο ΙΟς ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΑΘΡΟΙΣΘΟΥΜΕ ΣΕ ΚΕΛΙΣΤΟ ΧΏΡΟ! πράγμα πανευκολο σε χκ με τα κατάλληλα μέτρα= πιο λίγα εισητηρια!!!! Φυσικά η απαγόρευση μετακινήσεων από νομό σε νομό που είναι ότι πιο βλακωδες για περιορισμό του ιού ,πρέπει να σταματήσει άμεσα.
  • Like 2

20 minutes ago, Χρήστος Λάππας said:

Συμφωνώ ότι πρέπει να ανοίξουν όταν είναι καλύτερα διαχειρίσιμη η κατάσταση ίσως να έχεις δίκιο και στους αριθμούς αλλά αυτό ας συμφωνήσουμε ότι πρέπει να το αποφασίσουν οι ποιό ειδικοί, ωστόσο η άρση των μέτρων μάλλον θα γίνει σταδιακά και το ερώτημα είναι σε ποιό στάδιο θα μπορούσαν ή/και θα έπρεπε να ανοίξουν τα χκ?

25 minutes ago, Χρήστος Λάππας said:

εγώ σπανίως σκιάρω με συνωστισμό όχι μόνο γιατί προσπαθώ να επιλέγω σωστές εποχές αλλά και γιατί λατρεύω και τα δεκάδες μικρά χιονοδρομικά της χώρας μας, σε συνθήκες κορονοιού και στο ανήλιο να τσουλήσω θα είμαι πανευτυχής, στο Βίτσι με το ένα συρόμενο και τις τρείς πιστάρες θα ένιωθα βασιλιάς, στο καιμακτσαλάν, ακόμα και σαβατοκύριακα ήταν σαν να είχαμε prive το χιονοδρομικό ... Στο Σέλι απλώνεται τόσο ο κόσμος με τα πολλά συρόμενα που δυσκολα θα δημιουργηθεί ουρά .... η αλήθεια είναι ότι σας λυπάμαι εσάς τους αθηναίους που οι επιλογές κοντά σας είναι μόνο παρνασσος, καλάβρυτα καρπενήσι ... ??

• Like 3

Όσο περίεργο και να σου φαίνεται ο Παρνασσος έχει κόσμο και τις καθημερινές. Και έχει ουρές γιατί λειτουργεί πολύ μικρότερο κομμάτι του βουνού. 

Αληθεια, πως θα διασφαλίσουνε ότι θα δουλεύει ικανός αριθμός αναβατήρων ώστε να μην συνωστίζεται ο κόσμος που θα έχει κλείσει εισιτήρια για την συγκεκριμένη μετά; Αυτο που δεν έχουμε πετύχει ποτέ μέχρι σήμερα με κίνητρο τις χιλιάδες εισιτηρίων θα το καταφέρουμε τώρα με 3 και 4 φορές λιγότερο κόσμο; 

Νίφει!

Όσο περίεργο και να σου φαίνεται ο Παρνασσος έχει κόσμο και τις καθημερινές. Και έχει ουρές γιατί λειτουργεί πολύ μικρότερο κομμάτι του βουνού. 

Αληθεια, πως θα διασφαλίσουνε ότι θα δουλεύει ικανός αριθμός αναβατήρων ώστε να μην συνωστίζεται ο κόσμος που θα έχει κλείσει εισιτήρια για την συγκεκριμένη μετά; Αυτο που δεν έχουμε πετύχει ποτέ μέχρι σήμερα με κίνητρο τις χιλιάδες εισιτηρίων θα το καταφέρουμε τώρα με 3 και 4 φορές λιγότερο κόσμο; 

Θα κόβουν τόσα εισητηρια όσα να μην δημιουργηθεί συνωστισμός στα λιφτ που θα έχουν πάρει απόφαση να λειτουργήσουν. Που είναι το δύσκολο; Ηλεκτρονικα εννοείται... Ευκαιρία να εκσυχρονισθουν.....

• Like 2

7 minutes ago, Χρήστος Λάππας said:

βρε Χρήστο, έχεις καμία πρόταση για τις σωστές κατά τα άλλα παρατηρήσεις που κάνεις? η τελείωσε αφού υπάρχει δυσκολία και είμαστε και ανίκανοι να τα καταφέρουμε δεν πρέπει ούτε να το σκεφτόμαστε?

• Like 2

Δεν έχω λύσεις. Και από την στιγμή που δεν βλέπω ρεαλιστικές λύσεις είμαι υπέρ του να περιμένουμε μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση, ακόμα και αν αυτό σημάνει την απώλεια του μεγαλύτερου μέρους της σεζόν.

Γρηγορη, δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν τι θα μπορέσουν να δουλέψουν στο βουνό. Εδώ τις καλές εποχές που ο Παρνασσός κόβει όσα εισιτήρια φτάσουν στην πόρτα του, και πάλι υπάρχουν περιπτώσεις που 3000 άτομα συνωστίζονται σε δυο αναβατήρες γιατί δεν κατάφεραν να ξεπαγώσουν τους υπόλοιπους. Τώρα τι θα κάνουν; Θα λένε ότι θα κόψουνε 500 εισιτήρια max και θα δουλέψουν μόνο 2 αναβατήρες για να είναι σίγουροι ότι θα τα καταφέρουν;
Και πόσους θα βάζουν στους αναβατήρες; Ο Αίολος, (και η Στύγα στα Καλαβρυτα) που είναι διπλά καρεκλάκια και ακουμπάς τον διπλανό σου θα δουλεύουν; Θα δουλεύουν με ένα άτομο κάθε φορά; Μπορείς να διανοηθείς που θα φτάσουν οι ουρές αν συμβεί αυτό; 

Και αν πιάσει ομίχλη και χιόνι στη διάρκεια της μερας τι θα κάνουν; Θα διώξουν όλο τον κόσμο μαζεμένο για να μην μπει στο σαλέ και έχουμε superspreader events; Και πως θα τους κατεβάσεις στο 1750; Θα υποχρεώνεις τους αρχάριους να κατεβαίνουν με τα σκι μέσα στην ομίχλη; Θα απαγορεύσεις στους αρχάριους να ανεβαίνουν φέτος;

Τα Ελληνικά χιονοδρομικά παίζει να είναι το πιο απρόβλεπτο περιβάλλον από οποιοδήποτε άλλο στο οποίο δραστηριοποιούνται άνθρωποι. Αν συνυπολογίσουμε σε αυτό τα μειωμένα έσοδα εκ των πραγμάτων (ήδη μπαίνουν μέσα στις καλύτερες των περιπτώσεων εις βάρος των φορολογουμένων), την μη λειτουργία της εστίασης και το σπάσιμο της επαγγελματικής αλυσίδας που θα μπορούσε να ωφεληθεί από αυτά, η απόφαση για αναστολη λειτουργίας τους μέχρι να αλλάξουν τα δεδομένα πρέπει να ήταν από τις πιο εύκολες που έχει λάβει η κυβέρνηση. 

Μακαρι να αλλάξουν αυτά τα δεδομένα σύντομα και να αναθεωρήσουν.

• Like 3

Νίφει!

οκ, εγώ θα έκανα και μια ποιό εξτρεμιστική πρόταση :

Άμεσο άνοιγμα όλων των χιονοδρομικών χωρίς κανένα απολύτως μέτρο πέρα από υποχρέωση αρνητικού  μοριακού τεστ 72 ωρών ή/και rapid test 24 ωρών για όλους τους χιονοδρόμους και τους εργαζομένους!

Με αυτόν τον τρόπο, όχι μόνο θα διασφαλιζόταν σε πολύ μεγάλο βαθμό η μειωμένη πιθανότητα μετάδοσης, αλλά θα έμπαιναν και πολλοί σε διαδικασία να κάνουν τέστ που δεν θα έκαναν αλλιώς, έτσι ώστε να διαπιστωθούν περισσότερα ασυμπτωματικά κρούσματα με αποτέλεσμα την απομόνωσή τους και άρα την θετική συνεισφορά στην υγειονομική προστασία της κοινότητας γενικότερα. Εϊναι ο ορισμός του win του win και πριν με κραξετε επιχειρηματολογήστε σας παρακαλώ. 

Επιπροσθέτως εάν εβγαιναν υποχρεώσεις για συχνά τεστ στους εργαζομένους του τουρισμού (Ξενοδοχεία, εστιατόρια, καφέ - εβδομαδιαίως ας πουμε) με μια πιθανή ανάλογη στήριξη από το κράτος για το κόστος των τεστ ας πούμε, θα νιώθαμε όλοι ποιό ασφαλείς και θα επιτυγχανόταν καλύτερη επιδιμιολογική παρακολούθηση αλλά και αντιμετώπιση. Εγώ θα ένιωθα ποιό άνετος και ποιό ασφαλής με ένα τέτοιο μέτρο ακόμα και σήμερα, παρά με το να άνοιγαν εάν φτάναν τα κρούσματα κάτω απο 500 ή 100 ας πούμε χωρίς να έχουν κάνει όλοι οι γύρω μου τεστ ή/και εμβόλιο αργότερα!

και εύχομαι να μην ακούσω μ@λ@κίες για έλεγχο των μαζών απο σιωνιστές και ιλλουμινάτους ...

• Like 1

Οι μετακινήσεις επαγγελματιών επιτρέπονται υπό όρους και με βάση τη φύση του επαγγέλματος αν δεν κάνω λάθος, κάπου θα πρέπει να μένουν/με όσοι έχουν δουλειά εκτός έδρας.

Edited by Al_Foutzin
  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Αρκετά γράφτηκαν παραπάνω, που ίσως έχει νόημα να τα πιάνουμε ένα-ένα, όπως θα γινόταν σε διαλόγο αν ήμασταν πρόσωπο με πρόσωπο, κάτι που θα ήταν πολύ ευκολότερο. Θα πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς στην κουβέντα μέσω του forum.

Επειδή δεν μπορώ να ανοίξω όλα τα θέματα, θα προσπαθήσω να καταπιάνομαι όταν έχω χρόνο με κάποιο από αυτά.

6 hours ago, pilio said:

Από που φαίνεται?

Αυτό ήταν ερώτημα στην διαπίστωση ότι ο κορονοιός ήρθε για να μείνει.

Απάντηση δίνουν όλα τα ιστορικά και ιατρικά αρχεία. Δίνει και η πραγματικότητα, τα γεγονότα του παρελθόντος. Αν όμως δεν είσαι γιατρός, δεν είναι δυνατόν να ξέρεις τα πάντα.

Για να έχεις μια εισαγωγή στις μεταδοτικές ασθένειες, μπορείς να αρχίσεις με αυτό:

Δίνει αρκετές εξηγήσεις στο πως εμφανίστηκαν οι μεταδοτικές αρρώστιες και γιατί δεν ξέρουμε τι μας περιμένει στο μέλλον. Και επειδή τώρα ζούμε στο μέλλον της συγκεκριμένης διάλεξης, μας ήρθε ο covid. Τον οποίο φυσικά ακόμα δεν έχουμε αντιμετωπίσει.

Μπορείς όμως να δεις την προηγούμενη σημαντικότερη πανδημία:

Ακολούθησαν 2 ακόμα μεταπολεμικές, όμως καμία τόσο "αξιόλογη".

Βλέποντας λοιπόν στο παρελθόν, όλες αυτές οι μεταδοτικές αρρώστιες, αντιμετωπίστηκαν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο από την ιατρική. Παρόλα αυτά, μόνο μία αρρώστια (που μου διαφεύγει αυτή την στιγμή αλλά κάποιος θα μπορούσε να την αναφέρει) εξαφανίστηκε. ΜΟΝΟ ΜΙΑ. Άρα η πιθανότητα να εξαλειφθεί ο covid, φαίνεται τουλάχιστον απίθανη. Το καλύτερο σενάριο είναι να περιοριστεί δραματικά με το εμβόλιο (την αποτελεσματικότητα του οποίου ακόμα δεν γνωρίζουμε) και να περιοριστεί ως μία εποχική γρίπη, στην οποία ελπίζουμε να βρεθεί ένα φάρμακο που να δύναται να κυκλοφορεί στα φαρμακεία και να το παίρνουμε εγκαίρως όταν απαιτείται (κάτι που ευτυχώς έγινε με τον Η1Ν1 πριν λίγα χρόνια).

Ακόμα και όταν φτάσουμε σε αυτά τα επίπεδα, η πάρα πολύ εύκολη μεταδοτικότητα του συγκεκριμένου ιού, σημαίνει ότι θα είμαστε ευάλωτοι σε πανδημίες covid για αρκετά χρόνια από τώρα. Εκτός και αν βρεθεί εμβόλιο που να το κάνεις και να διαρκεί σε ολόκληρη την ζωή σου, κάτι που και για την γρίπη δεν υπάρχει.

Άρα η απάντηση είναι απλή: Προσαρμόσου με το περιβάλλον σου μέχρι η ιατρική να δώσει (αν μπορέσει) λύσεις.

Edited by mil
  • Like 3

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

5 hours ago, hakem said:

Φίλε mil, ωραίες οι παρατηρήσεις σου, πολλές από τις οποίες συμφωνω, ωστόσο δεν είδα καμία πρόταση παρα μόνο ένα αυτονόητο συμπέρασμα : "Όταν φτάσουμε στο επίπεδο να υπάρχουν μεγάλες μετακινήσεις, τότε θα επανέλθει δυναμικά το ενδεχόμενο ανοίγματος δραστηριοτήτων με τα χαρακτηριστικά της χιονοδρομίας".

Θα μπορούσες να ξαναδιαβάσεις την παραπάνω δημοσίευση.

Πρόταση συγκεκριμένη θα μπορούσες να έχεις έναντι συγκεκριμένου προβλήματος επί των λειτουργικών θεμάτων ενός ΧΚ σε συνθήκες covid. Διατύπωσε κανείς κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα; Έχουμε κάποια λίστα πιθανών προβλημάτων προς λύση στην λειτουργία χιονοδρομικών επί covid;

Σε γενικότητες, μπορούμε να αοριστολογούμε ασυστόλως. Επαναλαμβάνω λοιπόν κάποιες από τις αναφορές του συγκεκριμένου ως άνω ποστ επιγραμματικά, που ήταν πιο συγκεκριμένες:

1)Όχι στην χρήση τηλεκαμπίνας αν δεν έχει σύστημα ψεκασμού

2)Προσοχή στην προσωπική υγιεινή (διότι θα είναι επικίνδυνη και για τους διπλανούς)-βλέπε buff. Δηλαδή όλοι γνωρίζουν το συγκεκριμένο γεγονός; Τι θα έπρεπε να προτείνω επ'αυτού πέραν της ανάδειξης; Μέτρα καταστολής;

3)Προσοχή σε κρούσματα που θα εμφανιστούν κατά την διάρκεια της χιονοδρομικής ημέρας στο χιονοδρομικό πεδίο. Όπως καταλαβαίνεις, στα περισσότερα ζητήματα κορονοϊού, όπως και σε αυτό, εμείς δεν μπορούμε να προτείνουμε, αλλά να επισημαίνουμε και να ακούμε το τι μερίμνησε το χιονοδρομικό ότι θα κάνει. Πως θα μαζέψει από τις πίστες κάποιον που δεν αισθάνεται καλά, που θα τον βάλει, πως θα τον μεταφέρει, κλπ. Δεν καταλαβαίνω τι πρόταση θα περιμένεις επ'αυτού από τον καθένα μας. Αυτό το σενάριο είναι ένα ρεαλιστικότατο υποψήφιο συμβάν.

4)Ουρές

5)Χώροι συνάθροισης σε αντίξοες καιρικές συνθήκες/τουαλέτες. Τι θα πρέπει να κάνω από το να θίξω ότι για το θέμα τουαλέτας θα πρέπει να υπάρξει μέριμνα;

Δεν έχω λύσεις. Και από την στιγμή που δεν βλέπω ρεαλιστικές λύσεις είμαι υπέρ του να περιμένουμε μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση, ακόμα και αν αυτό σημάνει την απώλεια του μεγαλύτερου μέρους της σεζόν.

Γρηγορη, δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν τι θα μπορέσουν να δουλέψουν στο βουνό. Εδώ τις καλές εποχές που ο Παρνασσός κόβει όσα εισιτήρια φτάσουν στην πόρτα του, και πάλι υπάρχουν περιπτώσεις που 3000 άτομα συνωστίζονται σε δυο αναβατήρες γιατί δεν κατάφεραν να ξεπαγώσουν τους υπόλοιπους. Τώρα τι θα κάνουν; Θα λένε ότι θα κόψουνε 500 εισιτήρια max και θα δουλέψουν μόνο 2 αναβατήρες για να είναι σίγουροι ότι θα τα καταφέρουν;
Και πόσους θα βάζουν στους αναβατήρες; Ο Αίολος, (και η Στύγα στα Καλαβρυτα) που είναι διπλά καρεκλάκια και ακουμπάς τον διπλανό σου θα δουλεύουν; Θα δουλεύουν με ένα άτομο κάθε φορά; Μπορείς να διανοηθείς που θα φτάσουν οι ουρές αν συμβεί αυτό; 

Και αν πιάσει ομίχλη και χιόνι στη διάρκεια της μερας τι θα κάνουν; Θα διώξουν όλο τον κόσμο μαζεμένο για να μην μπει στο σαλέ και έχουμε superspreader events; Και πως θα τους κατεβάσεις στο 1750; Θα υποχρεώνεις τους αρχάριους να κατεβαίνουν με τα σκι μέσα στην ομίχλη; Θα απαγορεύσεις στους αρχάριους να ανεβαίνουν φέτος;

Τα Ελληνικά χιονοδρομικά παίζει να είναι το πιο απρόβλεπτο περιβάλλον από οποιοδήποτε άλλο στο οποίο δραστηριοποιούνται άνθρωποι. Αν συνυπολογίσουμε σε αυτό τα μειωμένα έσοδα εκ των πραγμάτων (ήδη μπαίνουν μέσα στις καλύτερες των περιπτώσεων εις βάρος των φορολογουμένων), την μη λειτουργία της εστίασης και το σπάσιμο της επαγγελματικής αλυσίδας που θα μπορούσε να ωφεληθεί από αυτά, η απόφαση για αναστολη λειτουργίας τους μέχρι να αλλάξουν τα δεδομένα πρέπει να ήταν από τις πιο εύκολες που έχει λάβει η κυβέρνηση. 

Μακαρι να αλλάξουν αυτά τα δεδομένα σύντομα και να αναθεωρήσουν.
Χρήστο δεν θέλω να νομίζεις ότι ειρωνευομαι 'η οτιδήποτε αλλά η λογική σου και ακόμη χειρότερα η λογική της κυβέρνησης που αποφασίζει , μου θυμίζει το "πονάει πόδι , κόβει χέρι"!

6 hours ago, mil said:

Βλέποντας λοιπόν στο παρελθόν, όλες αυτές οι μεταδοτικές αρρώστιες, αντιμετωπίστηκαν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο από την ιατρική. Παρόλα αυτά, μόνο μία αρρώστια (που μου διαφεύγει αυτή την στιγμή αλλά κάποιος θα μπορούσε να την αναφέρει) εξαφανίστηκε. ΜΟΝΟ ΜΙΑ. Άρα η πιθανότητα να εξαλειφθεί ο covid, φαίνεται τουλάχιστον απίθανη. Το καλύτερο σενάριο είναι να περιοριστεί δραματικά με το εμβόλιο (την αποτελεσματικότητα του οποίου ακόμα δεν γνωρίζουμε) και να περιοριστεί ως μία εποχική γρίπη, στην οποία ελπίζουμε να βρεθεί ένα φάρμακο που να δύναται να κυκλοφορεί στα φαρμακεία και να το παίρνουμε εγκαίρως όταν απαιτείται (κάτι που ευτυχώς έγινε με τον Η1Ν1 πριν λίγα χρόνια).

Η αρρώστια που "εξαλείφθηκε" ήταν η ευλογιά, χάρη στα εμβόλια. Έχουν διατηρηθεί όμως στελέχη σε εργαστήρια από τις ΗΠΑ και την Ρωσσία ενώ έχει διαπιστωθεί ότι ο ιός μπορεί (σχετικά) εύκολα να δημιουργηθεί από προβληματικούς ανθρώπους (βιολογικός όχι ηθικός χαρακτηρισμός) στο εργαστήριο.

Επίσης, οι δύο μεταπολεμικές πανδημίες ήταν αξιόλογες. Αν είχαμε τώρα τόσους θανάτους όσο το 1957-58 και 1968, σε αναλογία με τον παγκόσμιο πληθυσμό, θα γινόταν ολικότατο lockdown.

Τέλος, μια ερώτηση προς μηχανικούς: φέτος έγινε συντήρηση στα ΧΚ. Αν δεν λειτουργήσουν, χρειάζεται ξανά συντήρηση το 2021 ή γλυτώνουν κάποια έξοδα;

• Like 2

Επίσης είχε εξαλειφθεί σχεδόν ολοκληρωτικά η ιλαρά, η οποία όμως επανήλθε τα τελευταία χρόνια χάρη στο «αντί εμβολιαστικο κίνημα» ?

Βγαλαμε μόνοι μας τα μάτια μας.

• Like 1
  • Sad 1

Νίφει!

18 hours ago, mil said:

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ασθένεια η οποία θεωρείται ότι έχει εξαλειφθεί από το 1979 είναι η ευλογιά, χάρις σε εντατικό πρόγραμμα παγκόσμιου εμβολιασμού. Είναι μάλιστα η πρώτη ασθένεια για την οποία δημιουργήθηκε εμβόλιο, ο αποκαλούμενος δαμαλισμός.Για καθαρά ερευνητικούς σκοπούς και για την πιθανότητα απευκταίας ανάγκης στο μέλλον, έχουν καταψυχθεί στελέχη της ασθένειας και διατηρούνται σε δύο συγκεκριμένα κέντρα ένα στις ΗΠΑ κι ένα στη Ρωσία (τότε Σοβιετική Ένωση).

Η ανθρωπότητα είναι πολύ κοντά στην εξάλειψη της πολυομυελίτιδας, χάρις επίσης σε εκτεταμένο πρόγραμμα εμβολιασμού, ο οποίος μάλιστα δίδεται με σταγόνες από το στόμα. Υπάρχουν όμως αντιδράσεις από τοπάρχες, φυλάρχους και "μάγους" σε περιοχές του τρίτου κόσμου, οι οποίοι πιστεύουν ότι κάτι τους έχουν ρίξει μέσα οι λευκοί για να μειωθεί η γεννητικότητά τους...
Κι από τις δύο αυτές ασθένειες η ανθρωπότητα υπέφερε από καταβολής.

Τέλος επισημαίνω ότι όπως αποδείχθηκε από βιοψία σε παγωμένες σωρούς θυμάτων της ισπανικής γρίπης στην Αλάσκα, ο ιός ταυτοποιήθηκε ως Η1Ν1. 

Edited by MAC
  • Like 5
  • Love 1

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

19 hours ago, hakem said:

θα ανοίξω ένα καινούργιο θέμα: "επιγραματικές προτάσεις αντιμετώπισης της μεταδοσης του Covid19 στα Ελληνικά χιονοδρομικά" 

Αν κρατούσες τον προηγούμενο τίτλο δεν χρειαζόταν καμία πρόταση.? Γιατί να ψάχνουμε λύσεις εκει που δεν υπάρχουν προβλήματα? 

Τώρα λέμε εμείς οι χιονοδρόμοι ότι μειώνεται η διαδoση του ιού όχι με outdoor δραστηριότητες αλλά με πεντικιούρ, κομμωτήρια, ψώνια, επισκέψεις σε σπίτια, ανέβα/κατέβα στην πολυκατοικία, συναθροίσεις στα παγκάκια, στις παιδικές χαρές κτλ.  

18 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

Και από την στιγμή που δεν βλέπω ρεαλιστικές λύσεις είμαι υπέρ του να περιμένουμε μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση, ακόμα και αν αυτό σημάνει την απώλεια του μεγαλύτερου μέρους της σεζόν.

Αν δεν ανοίξουν τωρα, θα ανοίξουν όταν έρθει το 3ο κύμα πανδημίας ή όταν έρθει η πρώιμη άνοιξη? ...νωρίς τα χιόνια, νωρίς και η άνοιξη.

16 hours ago, mil said:

Αρκετά γράφτηκαν παραπάνω, που ίσως έχει νόημα να τα πιάνουμε ένα-ένα, όπως θα γινόταν σε διαλόγο αν ήμασταν πρόσωπο με πρόσωπο, κάτι που θα ήταν πολύ ευκολότερο. Θα πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς στην κουβέντα μέσω του forum.

Επειδή δεν μπορώ να ανοίξω όλα τα θέματα, θα προσπαθήσω να καταπιάνομαι όταν έχω χρόνο με κάποιο από αυτά.

Αυτό ήταν ερώτημα στην διαπίστωση ότι ο κορονοιός ήρθε για να μείνει.

Απάντηση δίνουν όλα τα ιστορικά και ιατρικά αρχεία. Δίνει και η πραγματικότητα, τα γεγονότα του παρελθόντος. Αν όμως δεν είσαι γιατρός, δεν είναι δυνατόν να ξέρεις τα πάντα.

Για να έχεις μια εισαγωγή στις μεταδοτικές ασθένειες, μπορείς να αρχίσεις με αυτό:

Δίνει αρκετές εξηγήσεις στο πως εμφανίστηκαν οι μεταδοτικές αρρώστιες και γιατί δεν ξέρουμε τι μας περιμένει στο μέλλον. Και επειδή τώρα ζούμε στο μέλλον της συγκεκριμένης διάλεξης, μας ήρθε ο covid. Τον οποίο φυσικά ακόμα δεν έχουμε αντιμετωπίσει.

Μπορείς όμως να δεις την προηγούμενη σημαντικότερη πανδημία:

Ακόμα και όταν φτάσουμε σε αυτά τα επίπεδα, η πάρα πολύ εύκολη μεταδοτικότητα του συγκεκριμένου ιού, σημαίνει ότι θα είμαστε ευάλωτοι σε πανδημίες covid για αρκετά χρόνια από τώρα. Εκτός και αν βρεθεί εμβόλιο που να το κάνεις και να διαρκεί σε ολόκληρη την ζωή σου, κάτι που και για την γρίπη δεν υπάρχει.

Άρα η απάντηση είναι απλή: Προσαρμόσου με το περιβάλλον σου μέχρι η ιατρική να δώσει (αν μπορέσει) λύσεις.

Τα βίντεο αποδεικνύουν ότι οι ιοί έρχονται για να μείνουν? Κινδυνολογίες του '08 που δεν επαληθεύτηκαν. Στόχος να μας πείσει να μην καταναλώνουμε ζώα. Ο sars ήταν κορονοιός. Αν δεν κανω λάθος ο 1ος και τωρα είναι ο 4ος. Οι άλλοι τρεις γιατί έφυγαν?