Jump to content
Kristallis

Εξοπλισμός για ορειβατικό

Recommended Posts

Λόγω των καταστάσεων με τα μέτρα της κυβέρνησης έχω μπει σε σκέψεις να ξεκινήσω το ορειβατικό σκι και έτσι ξεκίνησα να ψάχνω για εξοπλισμό.Σκεφτηκα να πάρω πέδιλα με ορειβατικές δέστρες με φάρδος μέσης πάνω από 90mm για να τα χρησιμοποιώ και ως 'πουδροπεδιλα'.Ενα σετ που βρήκα στο sportconrad και μου φάνηκε ενδιαφέρον είναι το εξής:

SALOMON QST 99 + TYROLIA AMBITION 10 INCL. 100 MM STOPPERS 18/19.Σε ύψος 1.74

Το επίπεδο μου είναι μέτριο προς καλό θα έλεγα.Τα πέδιλα που χρησιμοποιώ για πίστα και πιστεύω πως τα 'οδηγω' πολύ καλά είναι τα fischer progressor f19 (το λέω για να καταλάβετε στο περίπου το επίπεδο μου).

Οι μπότες μου είναι οι technica mach1 120mv από τις οποίες είμαι τέρμα ευχαριστημένος.

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις συγκεκριμένες μπότες και στο ορειβατικό;

Το ύψος μου είναι 1.73 είμαι 73 κιλά και αρκετά γυμνασμενος.

Εύχομαι καλές γιορτές και υγεία σε όλους!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα φίλε. Έχω ακριβώς τις ίδιες αλλά για ορειβατικό προτιμώ κάτι 90άρες που είναι πιο άνετες για ανάβαση. Λογικά οι 120άρες θα σε καλύψουν για αρχή καθώς είναι οι mv που προσφέρουν περισσότερο χώρο στο πόδι σε σχέση με την lv ας πούμε. . Αν θα μπορούσα να προτείνω κάτι θα ήταν να αφήσεις χαλαρό το strap για να δίνει λίγη άνεση στο καλάμι σου.

Φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος για αγορά ορειβατικής μπότας ακόμα. Δες πόσο μπορείς να πας με την 120άρα και αποφασίζεις αργότερα για νέα. Καλές γιορτές.

• Like 1

On 12/23/2020 at 11:36 PM, Kristallis said:

Λόγω των καταστάσεων με τα μέτρα της κυβέρνησης έχω μπει σε σκέψεις να ξεκινήσω το ορειβατικό σκι και έτσι ξεκίνησα να ψάχνω για εξοπλισμό.Σκεφτηκα να πάρω πέδιλα με ορειβατικές δέστρες με φάρδος μέσης πάνω από 90mm για να τα χρησιμοποιώ και ως 'πουδροπεδιλα'.Ενα σετ που βρήκα στο sportconrad και μου φάνηκε ενδιαφέρον είναι το εξής:

SALOMON QST 99 + TYROLIA AMBITION 10 INCL. 100 MM STOPPERS 18/19.Σε ύψος 1.74

Το επίπεδο μου είναι μέτριο προς καλό θα έλεγα.Τα πέδιλα που χρησιμοποιώ για πίστα και πιστεύω πως τα 'οδηγω' πολύ καλά είναι τα fischer progressor f19 (το λέω για να καταλάβετε στο περίπου το επίπεδο μου).

Οι μπότες μου είναι οι technica mach1 120mv από τις οποίες είμαι τέρμα ευχαριστημένος.

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις συγκεκριμένες μπότες και στο ορειβατικό;

Το ύψος μου είναι 1.73 είμαι 73 κιλά και αρκετά γυμνασμενος.

Εύχομαι καλές γιορτές και υγεία σε όλους!!

Καλησπέρα φίλε και Χρόνια Πολλά!

Δεν είμαι είδικός στο θέμα. Και εγώ τώρα ψάχνομαι σαν εσένα.

Αλλά θα έλεγα πως, αν δε σε ενδιαφέρει το βάρος και δε σκοπεύεις να αλλάξεις μπότες ή να πάρεις και ορειβατικές, πάρτο το σετάκι πριν χαθεί η προσφορά ?

• Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Όλο το σετ που βλέπεις είναι για μικρές βόλτες, αλλιώς θα είναι τρομερά κουραστικό! Επίσης τόσο φαρδύ πέδιλο είναι λιιιιιγο επικίνδυνο σε κίνηση σε σκληρό τερέν κατά την ανάβαση. Η μπότα σου έχει καθόλου άρθρωση όταν περπατάς; Αν οχι εγώ δεν θα τις χρησιμοποιούσα για ορειβατικό.

Δες παρακάτω πριν χρόνια την δικιά μου αναζήτηση και πως άλλαζα γνώμη στο πέρασμα των χρόνων

https://www.snowclub.gr/forums/topic/16083-%CF%83%CE%BA%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CF%82/

ΥΓ στις πούδρες καλή τεχνική θέλει, οχι τόσο φαρδύ πέδιλο. Εγώ για τις πούδρες τις δικές μας πάνω από 90-95 εκ Μέση ούτε θα κοιτούσα...... ορειβατικό πάντως τόσο φαρδύ , ΔΕΝ είναι καλή επιλογή!

• Like 1

Παρόμοιο σετ (Rossignol Sin 7 και Μarker tour f12) πήρα πέρυσι μεταχειρισμένο (σχεδον καινουργιο βασικά) για να κάνω τις πρώτες μου δοκιμές στο ορειβατικό.

Τελικά λόγω covid κατάφερα να το χρησιμοποιήσω σε ηπιότατη ανάβαση μόνο μιάμιση φορά και αυτό για μικρές αποστάσεις οπότε υποψιάζομαι πως όντως για μεγάλες αναβάσεις μπορεί να μην βολεύουν και τόσο (who knows?). Βέβαια χρησιμοποιώ μπότες με hike mode (οχι ορειβατικες, χωρις pin) που νιώθω οτι δίνουν τρομερα μεγάλη ανεση ακομα και με αυτο το σετ. 

Το βασικό για μένα είναι τι θες να κανείς όπως και μετά υπόλοιπα είδη εξοπλισμού. 

Ερώτηση: αν πεις ότι θέλω να χρησιμοποιώ φώκιες για να πάω στις πέριξ πλαγιές του Παρνασσού μια τέλεια μέρα που το χιονοδρομικό αποφάσισε να μην δουλέψει σωστά, ένα τέτοιο σετ δεν είναι οκ; Αν πεις ότι θέλω να πάω στη Δίρφη για ένα χαλαρό (?) ορειβατικό κάνουν εξίσου; Πχ εμένα σε αυτή τη φάση και με την παρούσα κατάσταση στον κόσμο αυτά τα δυο με απασχολούν..

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!

• Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.Τα πέδιλα θέλω να τα χρησιμοποιώ όταν δεν δουλεύουν τα χιονοδρομικά να πετάγομαι π.χ μέχρι το Παγγαίο που είναι κοντά μου αλλά και όταν λειτουργούν τα χιονοδρομικά να τα χρησιμοποιώ για εκτός πίστας στα απάτητα

Βουνά που δεν έχουν χκ, όπως Παγγαίο και διρφυ, δεν είναι για τέτοια σετ, θέλουν συνήθως περπάτημα για να φτάσεις στο χιόνι, και μετά πολύ φωκιαρισμα=> ελαφρύ πέδιλο+πιν δέστρα+ μπότα ελαφρύα ορειβατικου σκι με τρακτέρωτη σόλα. Για να ανέβεις παππού 'η διθέσια φαλακρό, αλλά και Λιάκουρα Παρνασσό καλά είναι αυτά. Αλλά όπως είπα εγώ >95 μέση ούτε για πούδρες σε χκ θα διάλεγα, πόσο δε για ορειβατικό!

Μάλιστα οπότε θα ψάξω για κάτι στα 85mm και όσο γίνεται ελαφρύ.Μποτες θα πάω για αρχή με τις δικές μου και αργότερα αν δω ότι πηγαίνω συχνά για ορειβατικό θα πάρω και μπότες ορειβατικού

1 hour ago, Kristallis said:

Μάλιστα οπότε θα ψάξω για κάτι στα 85mm και όσο γίνεται ελαφρύ.Μποτες θα πάω για αρχή με τις δικές μου και αργότερα αν δω ότι πηγαίνω συχνά για ορειβατικό θα πάρω και μπότες ορειβατικού

Θα σου έλεγα να έβλεπες στην dynafi  έχουν και προσφορές .... τα  ορειβατικά εγώ δεν τα ανανεώνω έχω αρκετά χρόνια τα ίδια  

πιστεύω ότι το να κανείς ορειβατικό σκι δεν είναι απλά να κατέβω αλά όλο το πακέτο ... φορτώνεις όλα όταν ξεκινάς και εάν ο προορισμός είναι χιονοδρομικό τότε ανάλογα αποφασίζεται ποια σκι μπότες και  τσιμπραγαλα χρειάζεσαι   .... θέλω να πω ότι εάν το αποφάσισες βάλε το χέρι στη τσέπη και πάρε τα σωστά ορειβατικά σκι και τα βοηθήματα .... και φυσικά την καλή παρέα ....! 

• Like 1

Ποια η γνώμη σας για αυτά;;48191abd6ab452d0e6d574167d236e22.jpg

Ποια η γνώμη σας για αυτά;;48191abd6ab452d0e6d574167d236e22.jpg

Ωραίο ελαφρύ σετ, aλλα.οι μπότες σου δεν κουμπονουν σε τέτοιες δέστρες. Βασικά πρέπει να συνδυάζεις πέδιλο δέστρες μπότες. Αν κάποιο είναι ελαφρύ και τα άλλα βαριά, δει είναι σωστό. Οι μπότες που έχεις από το λίγο που είδα είναι καθαρά αλπικές βαριές μπότες, χωρίς άρθρωση. Εγώ δεν θα φωκιαρα με αυτες, ούτε με το βαρύ σετ που ανέβασες στην αρχή. Επίσης αν χρειασθεί να περπατήσεις με αυτές, θα σε πεθάνουν. Δυστυχώς το ορειβατικό είναι πιο ακριβό από το αλπικό, σε εξοπλισμό, αλλά πιο φθηνό στην χρήση :-)
  • Like 3

Όπως στα λέει ο Γρηγόρης είναι τα πράγματα.

Όπως κατάλαβες φίλε Kristallis μπήκες στο τριπάκι ?

Και εγώ ξεκίνησα με την ιδέα να βάλω Α/Τ frame δέστρα στα 94αρια που έχω, να πάρω φώκιες και τέλος. Και σιγά σιγά κάποια στιγμή να αλλάξω και μπότα.

Όσο διαβάζω για το θέμα όμως, αλλά και κατόπιν συμβουλών φίλου συνφορουμίτη ? τα σχέδια έχουν αλλάξει εντελώς, και έχει μπει στο παιχνίδι pin δέστρα, η οποία φυσικά φέρνει μπροστά την αγορά άλλης μπότας. Μόνο που οι μπότες που με ενδιαφέρουν είναι σε γενικές γραμμές, πανάκριβες. 

Καταλαβαίνεις λοιπόν το τριπάκι χαχαχα

Πάντως, αν τελικά πας σε σετάκι καθαρά ορειβατικό με pin δέστρες μη κοιτάς μόνο εξωτερικό. Κοίτα και στον Κλαουδάτο, έχει πολύ ενδιαφέροντα σετάκια σε προσφορά π.χ. αυτό . 

Διάβασε αυτό το topic, αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη.

Edited by sbird
  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Ισχύει. 

Και εξαιρετικό σέρβις.

Μιας και τα λέμε, για μπότες τι προτείνετε; ΑΤ All Around με προσανατολισμό στην κατάβαση;

Edited by Al_Foutzin
  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Γρηγορη, ενα τετοιο σετ πως θα σου φαινοταν?

https://www.fischersports.com/alpine/ski/tour

https://www.fischersports.com/travers-cs-1031?c=158

https://www.fischersports.com/tour-classic-st-brake-82-1027?c=153

Μποτες και δεστρες εβαλα στην τυχη, απλα ρωταω για σκι touring εναντι ορειβατικων...

Γρηγορη, ενα τετοιο σετ πως θα σου φαινοταν?
https://www.fischersports.com/alpine/ski/tour
https://www.fischersports.com/travers-cs-1031?c=158
https://www.fischersports.com/tour-classic-st-brake-82-1027?c=153
Μποτες και δεστρες εβαλα στην τυχη, απλα ρωταω για σκι touring εναντι ορειβατικων...

Μάκη βλέπω μια μπότα και δέστρα, και πολλά σκι, στα λινκ σου. Πιο σετ; Σκι Τούρινγκ έναντι ορειβατικών , τι εννοείς;

Ναι, διαλεξε οποιο σκι σ' αρεσει. Το ερωτημα ειναι η συγκριση με τα 'ορειβατικα'

Μάκη το ορειβατικό σκι είναι μια κατηγορία. Από κει και πέρα τι διαλέγεις εξαρτάται από την χρήση που θα κάνεις και σε τι χιόνια. Εγώ για τα χιόνια τα δικά μας έχω 2 σετ. Ένα που κάνω σε χκ αλλά και πέριξ αυτών , 1600γρ 93μμ σκι, δέστρα υβριδική marker kingpin 700γρ, μπότα 1500γρ. 3,5 κλ σε κάθε πόδι/βήμα.

Και ένα για μεγάλες υψομετρικές και σε βουνά χωρίς χκ, που απαιτούν και περπάτημα. Πέδιλο 1100, μέση 80, μπότα 1100, δέστρα 120γρ. 2320γρ σε κάθε πόδι/βημα

Όταν ξαναεπιλεξω, το ελαφρύ σετ θα το εστηνα λιιιγο πιο βαριά όλα. ~2700-2800γρ/ποδι

Τα πρώτα 3-4 χρόνια έκανα παντου με 4,200/πόδι. Το είχα για 12 χρόνια, μέχρι πρόσφατα μόνο για χκ .Δεν θα φωκιαρα ξανά με τόσο βαρύ σετ.

Το σημαντικό είναι σε κάθε σετ το τρίπτυχο να είναι ταιριαστό, πχ οχι βαριά μπότα σε ελαφρύ σκι 'η βαριά δέστρα με πούπουλο μπότα κτλ

• Like 3