Jump to content
pka

Ξεχαρμάνιασμα 20-2-21

Recommended Posts

Στη Βαρυμπόμπη αφού Πάρνηθα και βασιλικά κτήματα ήταν κλειστά με αστυνομία.

 

9e2dee34d564095e8c472a556857d10b.jpg120e273916274e29c1a9ce73aac8d39d.jpgccef628063e5a120a4b3c809a5e74c82.jpg

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δώσε περισσότερες πληροφορίες. Που κινήθηκες; Υψόμετρο; Πως το βρήκες το χιόνι μετά από τόσες ημέρες; 

Πάρνηθα δεν άφηναν να περάσεις με αυτοκίνητο από το ύψος του τελεφερίκ και πάνω; Ποδαράτο άφηναν;

Πρέπει να είναι υπέροχα στη Πάρνηθα, ακόμα και μετά από τόσες μέρες, αρκεί να μη φάει βροχή. Ήθελα να ανέβω, αλλά το παρεάκι είχε καεί από τα συνεχόμενα touring στον Υμηττό...

Πρέπει να ήταν πρώτη φορά στην Αττική, που βγήκαν τόσοι χιονοδρόμοι για ξεχαρμάνιασμα, σε δρόμους, πλατείες, πάρκα, λόφους και φυσικά στα βουνά μας. Αυτό που θα κρατήσω είναι η viral φωτογραφία από το jibbing στου Φιλοπάππου, με φόντο την Ακρόπολη... 

Αχ, πάω να πνίξω τη χαρμάνα μου στο πετάλι... 

image.png

Edited by ALCATRAZ
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η φωτογραφία με φόντο την Ακρόπολη, είναι διεθνούς επιπέδου φωτογραφία.

Η καλύτερη φωτογραφία της κακοκαιρίας που είδα.

Εμείς οι αισιόδοξοι είπαμε να πάμε Πάρνηθα.

Είτε πάνω (σεγας, Παλιοχώρι), είτε στο δρόμο του Άη Γιώργη. Όμως στη τελευταία ταβέρνα ανεβαίνοντας, είχε μπλόκο. Τα πάντα γύρω ήταν ξέχιονα οπότε ούτε συζηταγα το περπάτημα στην άσφαλτο για να ανέβω με τα πόδια.

Σκέφτηκα να πάω πλαγίως από τους Θρακομακεδονες, από το δρομάκι που βγάζει κατευθείαν στο τελεφερίκ από τις κατασκηνωσεις. Ήμουν σίγουρος ότι θα περναγα αλλά δυστυχώς στην αστυνομία ήξεραν και τα στενά και έτσι έπεσα κι εκεί σε μπλόκο.

Τελευταία λύση τα βασιλικά κτήματα που ήμουν σίγουρος ότι λόγω των σπιτιών ο δρόμος θα ήταν ανοικτός. Δυστυχώς όμως κι εκεί, λίγο μετά τον Λεωνίδα ο δρόμος ήταν κλειστός με αστυνομία.

Όποτε κάναμε λίγο πιο πίσω, βρήκαμε ένα χωματόδρομο κι αρχίσαμε το περπάτημα-τσούλημα. Σε ένα σημείο βρήκαμε κι ένα παλιό νταμάρι οπότε κολλήσαμε εκεί και η κόρη ξεσκίστηκε πάνω κάτω στα αλματάκια.

Δεν ήμασταν μόνοι μας.

Κάποια στιγμή διασταυρωθηκαμε με έναν ακόμη περιηγητή με σκι.

Και φυσικά ήταν και οι πιο σκληροπυρηνικοί, που φορτωμένοι σνόουμπορντ έψαχναν κατηφόρα για να τσουλήσουν.

Μακάρι να βρήκαν, γιατί εμείς αρκεστήκαμε στο τσούλημα με τις φώκιες. Και στους πήδους.

Πάντως χιόνι πατήσαμε. 239773b3fc4938d4d884a491d425f49a.jpg

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχουμε κανει σκι στην πιστα του Βασιλια στην Παρνηθα, με XC skis

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/21/2021 at 11:32 AM, pka said:

Εμείς οι αισιόδοξοι είπαμε να πάμε Πάρνηθα.

Είτε πάνω (σεγας, Παλιοχώρι), είτε στο δρόμο του Άη Γιώργη. Όμως στη τελευταία ταβέρνα ανεβαίνοντας, είχε μπλόκο. Τα πάντα γύρω ήταν ξέχιονα οπότε ούτε συζηταγα το περπάτημα στην άσφαλτο για να ανέβω με τα πόδια.

Σκέφτηκα να πάω πλαγίως από τους Θρακομακεδονες, από το δρομάκι που βγάζει κατευθείαν στο τελεφερίκ από τις κατασκηνωσεις. Ήμουν σίγουρος ότι θα περναγα αλλά δυστυχώς στην αστυνομία ήξεραν και τα στενά και έτσι έπεσα κι εκεί σε μπλόκο.

Τελευταία λύση τα βασιλικά κτήματα που ήμουν σίγουρος ότι λόγω των σπιτιών ο δρόμος θα ήταν ανοικτός. Δυστυχώς όμως κι εκεί, λίγο μετά τον Λεωνίδα ο δρόμος ήταν κλειστός με αστυνομία.

Χαχα. Ακριβώς την ίδια πορεία ακολούθησα κι εγώ το Σάββατο ?. Κι απ' ότι διάβασα την Κυριακή ήταν ανοιχτός ο δρόμος για Πάρνηθα την Κυριακή μέχρι της 11:30 ?. Κι εμείς εν τέλει ανεβήκαμε σε κάποιους χωματόδρομους πάνω από την Βαρυμπόμπη και βγήκαμε απέναντι από τα Βασιλικά. Και αν και είχα μαζί σανίδα, βαρέθηκα να την κουβαλάω και αρκεστήκαμε σε πεζοπορία στο χιόνι. Σε κάποια σημεία λίγο αλλά σε άλλα κράταγε αρκετά

IMG_20210220_114559.jpg

IMG_20210220_114819.jpg

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...