Jump to content
THEODOR LAMPRAKIS

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΠΟΤΕΣ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ

Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ   ATOMIC HAWX ULTRA  110 S  ,  ΤΟΥ 2020 , 28-28,5  ΠΟΝΤΟΥΣ    ΦΟΡΕΜΕΝΕΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΩΡΑ . ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ  ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ . ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑ 1 ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ , ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΠΟΔΙ  ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ  ΕΝΑ ΠΟΝΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ , ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣΩ .  ΤΙΣ ΔΙΝΩ  150 ΕΥΡΩ.

20210403_140134.jpg

20210403_140153.jpg

20210403_140216.jpg

20210403_140236.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε 44-45 νούμερο παπουτσιού αντιστοιχεί ?

και εάν γνωρίζεις τι width (πλάτος) σε cm έχει το εσωτερικό ? 

έχω την εντύπωση ότι οι atomic έχουν λίγο στενή φόρμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 28-28,5 αντιστοιχεί σε 43 και 44 νούμερο παπούτσι αντίστοιχα σύμφωνα με το παρακάτω.

https://www.evo.com/guides/ski-boot-size-chart-mondo-point-conversion

Φυσικά αν σε ενδιαφέρει να τις  αγοράσεις  το μόνο που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι το μήκος του ποδιού σου και όχι σε ποιο μέγεθος παπουτσιού αντιστοιχεί.

28-28,5 σημαίνει οτι μπορεί να χωρέσει πόδι μήκους (χονδρικά) μέχρι 28,5 εκατοστά.

Επίσης σύμφωνα με τον επίσημο κατάλογο που παρουσιάζει τα ετήσια προϊόντα της η Atomic, η παραπάνω μπότα που είναι μοντέλο 2019-2020 έχει  last 98mm.

https://issuu.com/levnelyze/docs/atomic_product_brochure_19_20_eng.p

 

Edited by Velissarios

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, old skier said:

σε 44-45 νούμερο παπουτσιού αντιστοιχεί ?

και εάν γνωρίζεις τι width (πλάτος) σε cm έχει το εσωτερικό ? 

έχω την εντύπωση ότι οι atomic έχουν λίγο στενή φόρμα.

Η ΜΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΛΜΑ ΑΠΟ 28 ΕΩς 28,5 ΠΟΝΤΟΥΣ  . ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΠΟΤΑΣ ΕΙΝΑΙ 98mm . ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 26-26,5 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΝΦΟΡΑΣ  ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ , ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ. ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 102 mm . ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ  ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΜΑΤΟΣ ΣΟΥ , ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΡΔΟΣ ΤΟΥ .

20210403_201803.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

δεν είναι για μένα ( εγώ φοράω μήκος 27,5 και 102 πλάτος)

για ένα φίλο είναι που δεν μπαίνει στο forum.

Βελισσάριε σ΄ ευχαριστώ το έψαξα μετά και τα βρήκα,

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, THEODOR LAMPRAKIS said:

Η ΜΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΛΜΑ ΑΠΟ 28 ΕΩς 28,5 ΠΟΝΤΟΥΣ  . ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΠΟΤΑΣ ΕΙΝΑΙ 98mm . ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 26-26,5 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΝΦΟΡΑΣ  ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ , ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ. ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 102 mm . ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ  ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΜΑΤΟΣ ΣΟΥ , ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΡΔΟΣ ΤΟΥ .

20210403_201803.jpg

γιατί λέει από κάτω 102 ? 

απ΄ ότι  κατάλαβα η συγκεκριμένη  είναι 98.

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, old skier said:

γιατί λέει από κάτω 102 ? 

απ΄ ότι  κατάλαβα η συγκεκριμένη  είναι 98.

Το 98 last αναφέρεται στο νούμερο 26,5 Σχεδόν όλες οι εταιρίες όταν αναφέρουν last εννοούν πάντα σε mondopoint 26,5.  Άρα αν κοιτάζουμε το 28,5 η συγκεκριμένη μπότα θα έχει last 102.(Από το 26,5 που είναι 98 κάθε νούμερο ανεβαίνει κατά 2 χιλιοστά. Η 27,5 είναι 100, η 28,5 είναι 102 κλπ)

Edited by Velissarios

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, old skier said:

γιατί λέει από κάτω 102 ? 

απ΄ ότι  κατάλαβα η συγκεκριμένη  είναι 98.

Σου το εξηγησα. πιo πανω . Οταν λενε το φαρδος μιας μποτας  , ολες οι εταιριες κατασκευης  , αναφερονται στο μηκος της μποτας  26-26,5 cm. Ειναι το νουμερο αναφορας . Οσο αυξανεται το μηκος της μποτας το πλατος δεν παραμενει το ιδιο , αλλα αυξανεται κατ 2mm . Αρα οταν διαβαζεις οτι μια μποτα  εχει φαρδος 10 cm  η πιο σωστα 100mm  , αυτο εχει να κανει με το μηκος της μποτας 26-26,5 cm.  Το  επομενο μηκος , δηλαδη 27-27,5 cm , δεν εχει πλατος 100mm αλλα 102 mm . Το επομενο μεγεθος 28-28,5 εχει πλατος 104 mm. Και ουτω καθ'εξης . Αρα η δικια μου μποτα που ειναι 98mm στα  ,  26-26,5 cm ,  στο μηκος 28-28,5 εχει φαρδος 102mm. Οταν μεγαλωνει το μηκος του ποδιου αλλαζει και το πλατος . Εγω εχω πλατος 100mm  και στα δυο πελματα . Μηκος ομως  28,5 στο δεξι και 29,1 στο αριστερο . Και για αυτο τον λογο αγορασα αυτην την μποτα μηπως ειναι καλυτερα για μενα , αλλα  δεν αντεξα την μποτα πανω απο μια ωρα στο αριστερο . Παντα φοραγα και φοραω μποτα 29-29,5 cm. Το πλατος σε αυτο το μηκος ειναι 104mm.  Ελπιζω να στο εδωσα σωστα να το καταλαβεις .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...