Jump to content
Χρήστος Λάππας

Απολογισμός χειμώνα 2020-21

Recommended Posts

Να τα βάλουμε κάτω να τα μετρήσουμε; ?

Ήταν η πρωτη φορά από τότε που ξεκίνησα σκι το 1994 που έγραψα ολοστρόγγυλο κουλούρι. 0, zip, nada… ?

Από τη μια το μωρό, από την άλλη ο COVID-19, μείναμε με το

F62DCCC0-120D-445F-852B-41745D217B52.jpeg

να κοιτάμε τους λίγους φίλους που έβαζαν μέρες ορειβατικού, και τον ακατανόμαστο από την Χαλκίδα που έγραψε ενάμιση μήνα στην Ελβετία!

Δεν πειράζει όμως, ας έχουμε την υγεία μας και τα βουνά μας θα είναι εκεί του χρόνου και θα μας περιμένουν!

  • Like 13
  • Love 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως όποιος τολμά να αψηφήσει το παράλογο μέτρο της απαγόρευσης μετακίνησης για υπαίθριες δραστηριότητες, που μόνο αύξηση των κρουσμάτων προκαλεί, χιόνι έχει για κάνα μήνα ακόμη να σκιναρει......εγώ Αργώ να κάνω απολογισμό ακόμη :-)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραδοσιακα κλεινω τη σεζον τετοια περιοδο, ελαχιστες φορες εχω τσουλησει Μαιο καθως δε με τρελαινουν τα ανοιξιατικα (ναι ειμαι απο αυτους). Συνηθως λοιπον κλεινω με Παρνασσο τελη Απριλη αλλα φετος εχω ηδη κανει σερβις το σανιδι εχω βγαλει χιονολαστιχα και ετοιμαζομαι με τις ζεστες να πλυνω ρουχα και εξοπλισμο.

Μια περιεργη σεζον οπως και να το κανουμε. Ξεκινησε πολυ διστακτικα στα τελη του Γεναρη οταν και αποφασισα οτι το να βρεθω σε χιονισμενο βουνο ειναι αναγκαιο για την ψυχικη μου υγεια. Εστω και αν επρεπε να ξυπνησω νυχτα, να περασω απο μπλοκα, εστω και αν επρεπε να κουραστω αρκετα να ανεβω χωρις splitboard τις πλαγιες, εστω και αν επρεπε ελεω κοβιντ να παρω μετρα και αποστασεις απο ολους και να κινηθω σαν snow leopard. Σκεφτομουν οτι ειναι ελαχιστη η απολαυση μπροστα στο ρισκο και την ταλαιπωρια αλλα στο τελος ειπα απλα οτι δεν γινεται να μην παω.

 

Το ολον:

Καλαβρυτα 6

Παρνασσος 4

Υμμητος (κεραιες) 1

Υμμητος (πανοραμα βουλας!) 1

 

Μου ξεφυγε η Ζηρεια το ειχα σκοπο αλλα δεν εκατσε. Δεν πειραζει ας μεινει κατι για του χρονου που θα πλακωσουμε ολοι πανω στα χιονοδρομικα σαν αρπακτικα και θα πρεπει και να ξεφυγω και λιγο. Γιατι κακα τα ψεματα αν πω οτι τα βουνα ετσι αδεια και γαληνεια που ηταν φετος δεν εχουν τη χαρη τους θα ειναι ψεμα! Για μερικες στιγμες ειναι μαγικα.. Τις υπολοιπες που παλευεις να ανεβεις Στυγες, Ηρακλοβακχους και.. 6 (!) με τη δυναμη της ψυχης ουσιαστικα, εκτιμας τα λιφτ οσο τιποτε αλλο.

Σχεδια για του χρονου. Αγορα πιολε. ΑΝ δουλεψουμε το καλοκαιρι: splitboard, δεστρες κ φωκιες. Αν τα ειχα φετος θα εκανα πολυ περισσοτερες καταβασεις. Καλα να ειμαστε και τα βουνα μας περιμενουν ολους παλι του χρονου.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παραδοσιακα κλεινω τη σεζον τετοια περιοδο, ελαχιστες φορες εχω τσουλησει Μαιο καθως δε με τρελαινουν τα ανοιξιατικα (ναι ειμαι απο αυτους). Συνηθως λοιπον κλεινω με Παρνασσο τελη Απριλη αλλα φετος εχω ηδη κανει σερβις το σανιδι εχω βγαλει χιονολαστιχα και ετοιμαζομαι με τις ζεστες να πλυνω ρουχα και εξοπλισμο.
Μια περιεργη σεζον οπως και να το κανουμε. Ξεκινησε πολυ διστακτικα στα τελη του Γεναρη οταν και αποφασισα οτι το να βρεθω σε χιονισμενο βουνο ειναι αναγκαιο για την ψυχικη μου υγεια. Εστω και αν επρεπε να ξυπνησω νυχτα, να περασω απο μπλοκα, εστω και αν επρεπε να κουραστω αρκετα να ανεβω χωρις splitboard τις πλαγιες, εστω και αν επρεπε ελεω κοβιντ να παρω μετρα και αποστασεις απο ολους και να κινηθω σαν snow leopard. Σκεφτομουν οτι ειναι ελαχιστη η απολαυση μπροστα στο ρισκο και την ταλαιπωρια αλλα στο τελος ειπα απλα οτι δεν γινεται να μην παω.
 
Το ολον:
Καλαβρυτα 6
Παρνασσος 4
Υμμητος (κεραιες) 1
Υμμητος (πανοραμα βουλας!) 1
 
Μου ξεφυγε η Ζηρεια το ειχα σκοπο αλλα δεν εκατσε. Δεν πειραζει ας μεινει κατι για του χρονου που θα πλακωσουμε ολοι πανω στα χιονοδρομικα σαν αρπακτικα και θα πρεπει και να ξεφυγω και λιγο. Γιατι κακα τα ψεματα αν πω οτι τα βουνα ετσι αδεια και γαληνεια που ηταν φετος δεν εχουν τη χαρη τους θα ειναι ψεμα! Για μερικες στιγμες ειναι μαγικα.. Τις υπολοιπες που παλευεις να ανεβεις Στυγες, Ηρακλοβακχους και.. 6 (!) με τη δυναμη της ψυχης ουσιαστικα, εκτιμας τα λιφτ οσο τιποτε αλλο.
Σχεδια για του χρονου. Αγορα πιολε. ΑΝ δουλεψουμε το καλοκαιρι: splitboard, δεστρες κ φωκιες. Αν τα ειχα φετος θα εκανα πολυ περισσοτερες καταβασεις. Καλα να ειμαστε και τα βουνα μας περιμενουν ολους παλι του χρονου.
Κραμπον απαραίτητα..... περισσότερο από πιολε, αν ζορισεσαι και πρέπει να διαλέξεις!

ΥΓ αφού άλλες χρονιές έκανες μέχρι τέλη Απρίλη ,νότια Ελλάδα, έκανες ανοιξιάτικα 1.5-2 μήνες.....άρα σαρεσουν :-))))
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κραμπον εχω, μπαινουν βγαινουν πανω στα χιονοπάπουτσα που εχω και ναι τα χρειαστηκα 2-3 φορες. Αν παρω split θα χρειαστω και κανονικα κραμπον για τις μποτες, το γνωριζω. Θα παρω και πιολε.
Εχεις δικιο για τα ανοιξιατικα, απλα εννοω οτι και με ανοιχτα χκ οριακα παω μεχρι τελη Απριλη αν φυσικα εχει ριξει κανα ψιλο! Και μονο Παρνασσο, Καλαβρυτα δεν θυμαμαι να εχω παει τελη Απριλη. Με κλειστα χκ ναι θα το εκανα αν ζουσα μονιμα στους προποδες καποιου βουνου με χιονι. Οπως εσυ που μπορεις, δωστου να καταλαβει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω μηδεν απο μηδεν μηδεν

η αληθεια ειναι οτι θα μπορουσα να παω με καποιον τροπο Ελβετια για καμια καταδρομικη αλλα ολη αυτη η φαση με το μπορεις δεν μπορεις, ως 24 ωρες ως 48 ωρες κλπ με κουρασε κ ειπα δεν πειραζει...καλα να ειμαστε

το πιο θετικο ειναι οτι εγραψα περιπου μειον 16...(στα κιλα)

ασχοληθηκα παραααααααα πολυ με την διατροφη, κ ξεκινησα αρχικα χαλαρα κμετα πορωμενα να κανω γυμναστικη στο σπιτι με προγραμμα κλπ κ επιτελους οταν φοραω το ισοθερμικο στα χιονια δεν φαινεται σαν να κουβαλαω μια σαμπρελα στην μεση

  • Like 4
  • Haha 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο και εγώ, όπως όλοι εκτός ελαχίστων που το λέει η καρδούλα τους,  με αυτό έμεινα στο χέρι....μόνο που είναι πιο γέρικο....

Σου εύχομαι το μωρό να γίνει όπως και οι δικές μου κόρες που πλέον είναι και η συντροφιά μου στο σκι αφού όλοι οι φίλοι μου που ξεκινήσαμε μαζί έχουν.....κοτέψει !!!

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλους.

  • Like 2
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα σας έγραφα και εγώ έναν απολογισμό ....αλλά καλύτερα όχι. Αρκετά σας μπήκα στο μάτι?. Απλά θα πω ότι ήταν μακράν η καλύτερη μου χρονιά , ποιοτικός και ποσοτικός. Καλό Πάσχα σε όλους...

  • Like 5

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κανω κι εγω εναν απολογισμο...

Λοιπον θα μπορουσα να εχω παει5- 6 Καιμακ ,5-6 Φαλακρο και 2-3 Παρνασσο, με τις μισες φορες να μ'ακολουθει κι η κορη μου!

Τελικα πηγα ενα ταξιδι Ελβετια ...ισως με βολεψε το πλευρο που κοιμηθηκα! 

Ευχομαι ολοι να ειμαστε  γεροι του χρονου για να απολαυσουμε μια ομορφη σαιζον οπου και οπως θελουμε!

Edited by leonidastria
  • Like 3
  • Haha 3

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

αντε για το καλο να γραψω....δεν ξερω για σας, εγω παντως πηγα στο...πουθενα (και φετος)..Ευχομαι του χρονου το ξεσαλωμα στο σκι που εχω στο μυαλο μου , να μου βγει αληθινο :-) 

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/26/2021 at 9:38 PM, Χρήστος Λάππας said:

Να τα βάλουμε κάτω να τα μετρήσουμε; ?

Ήταν η πρωτη φορά από τότε που ξεκίνησα σκι το 1994 που έγραψα ολοστρόγγυλο κουλούρι. 0, zip, nada… ?

μείναμε να κοιτάμε τους λίγους φίλους που έβαζαν μέρες ορειβατικού........................

 

Τα βλέπεις Γρηγόρη.............. σε εσένα αναφέρετε!!!!???

  • Like 1
  • Haha 2

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τα βλέπεις Γρηγόρη.............. σε εσένα αναφέρετε!!!!
Ναι ρε φίλε , τον άλλον τον ακατανομαστο από Χαλκίδα, ρώτησα τον Χρήστο Πίος είναι και δεν με λέει:-) μηπως τον ξέρεις;

ΥΓ περιμένω να δροσίσει λίγο , να κάνω και εγώ απολογισμό με μια τελευταία, επιτέλους "νόμιμη" και χωρίς να δουλεύει το air condition στην επιστροφή:-)
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω και εγώ για φέτος !

Λιγο παράλογο αλλά φέτος αν δεν ήταν καλιτερη από περεση ήταν το ίδιο με περεση !

2020 έκανα καμία 10ρια μέρες ,αλλά δεν θιμαμε αν όλες ήταν σκι μέρες!

2021 έκανα 7 μέρες όλες σκι !

Pamporovo μετά από πολλά χρόνια και Bansko 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

15/12/20-14/5/21 συνήθως κάνω σχεδόν εξάμηνο, σε πολλά περισσότερα βουνά, φέτος σχεδόν μόνο φαλακρό, ένα μήνα λιγότερο.....εύχομαι του χρόνου να χαρούμε το χόμπι μας , ΕΛΕΎΘΕΡΑ

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έναν Υμηττό (νόμιμα)

Μια Πάρνηθα (νόμιμα)

και έναν Παρνασσό!!! (Όχι και τόσο νόμιμα ??.)


Υπάρχουν και χειρότερα (βλ. Λαππα που έμεινε στο 0)

  • Like 4
  • Haha 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έναν Υμηττό (νόμιμα)
Μια Πάρνηθα (νόμιμα)
και έναν Παρνασσό!!! (Όχι και τόσο νόμιμα .)

Υπάρχουν και χειρότερα (βλ. Λαππα που έμεινε στο 0)

Να κάνω και εγώ απολογισμό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Gvk said:


Να κάνω και εγώ απολογισμό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οποίος θέλει!!! ⛷⛷⛷???


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οποίος θέλει!!! 

Άσε καλύτερα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...