Jump to content
ΣΤΧ

ΕΚΔΡΟΜΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2022

Recommended Posts

1η ΕΚΔΡΟΜΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Serre Chevalier  

IAΝΟΥΑΡΙΟΣ 2022

Μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα χιονοδρομικής απραγίας,  έφθασε η ώρα να σχεδιάσουμε την προσεχή εκδρομή μας για τον Ιανουάριο του 2022 όπως άλλωστε έχει καθιερωθεί. 

Το Δ.Σ. του Συλλόγου πρότεινε και αποφασίσθηκε από την Γενική Συνέλευση (16.5.2021) να συνεχίσουμε από εκεί που σταματήσαμε τον Μάρτιο του 2020, λόγω των έκτακτων συνθηκών που μας επέβαλε η πανδημία. 

Εξαιτίας των πρωτόγνωρων συνθηκών που προκάλεσε σε όλους τους τομείς της ζωής μας και συνεχίζει να προκαλεί ο covid 19, θα πρέπει αρχικά να διαπιστώσουμε αν θα συγκεντρώσουμε τον απαραίτητο αριθμό συμμετοχών των μελών μας (οικονομικά τακτοποιημένα) προκειμένου να πραγματοποιήσουμε την εκδρομή μας, στο χιονοδρομικό του Serre Chevalier . 

Για τον λόγο αυτό, παρακαλούμε τα μέλη του Συλλόγου μας (καθώς και νέα που θέλουν να εγγραφούν) που πραγματικά ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στην εκδρομή, εντός των 10 επόμενων ημερών από την δημοσίευση της ανακοίνωσης, να δηλώσουν στο mail του Γραμματέα : lpsarros@yahoo.gr ότι το επιθυμούν. Στη συνέχεια και εφόσον συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός συμμετοχών, θα σας αποσταλεί από το αρμόδιο ταξιδιωτικό γραφείο προς συμπλήρωση η Δήλωση Συμμετοχής.  

Ακολουθούν λεπτομέρειες για την εκδρομή: 

X/K: Serre Chevalier 

Ημερομηνίες ταξιδιού: 22 - 29 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2022

Διανυκτερεύσεις: Εφτά (7)

Στην εν λόγω εκδρομή υπάρχει δυνατότητα επιλογής δύο ξενοδοχείων (ski in-ski out), με διαφορετικές τιμές .

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στην τιμή περιλαμβάνεται : 

-       το ξενοδοχείο, 

-       ημιδιατροφή,

-       τα αεροπορικά,

-       η μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο. 

Οι τιμές είναι κατά άτομο.

Οι τελικές τιμές ενδέχεται να διαφέρουν κατά ένα μικρό ποσό προς τα κάτω ή πάνω εξαιτίας της καθυστέρησης των αεροπορικών λόγω φόρτου εργασίας να αποστείλουν τελική προσφορά group για 45 επιβάτες.

1η επιλογή:

Le Grand Aigle Hotel & Spa 4* Cl Chemin Du Cavailllou 8-La Salle Les Alpes, Serre Chevalier

https://www.hotelgrandaigle.com/en/

Τιμές :

Δίκλινο : 1.335 euro από Αθήνα – 1.409 από Θεσ/κη

Μονόκλινο : 1.930 euro από Αθήνα – 2.004 από Θεσ/κη

2η επιλογή: 

La Maison Du Bez - Ski Lodge   3* Chemin de la Chouchière Le Bez  05240 La Salle les Alpes 
Serre Chevalier  https://hotel-dubez.com/

Τιμές :

Δίκλινο : 960 euro από Αθήνα – 1.034 από Θεσ/κη

Μονόκλινο : 1.240 euro από Αθήνα – 1.314 από Θεσ/κη

Πτήσεις :

A3 854 22 JAN Athens - Geneva 08.20 - 10.05 

LX 1822 29 JAN Geneva - Athens 15.20 - 19.00

=====

OA 101 22 JAN Thessaloniki - Athens 06.30 - 07.20 

A3 854 22 JAN Athens - Geneva 08.15 - 10.05 

LX 1822 29 JAN Geneva - Athens 15.20 - 19.00 

OA 128 29 JAN Athens - Thessaloniki 21.10 - 22.05

Οροι Συμμετοχής :  

Α) στην εκδρομή μπορούν να συμμετέχουν μόνο οικονομικά τακτοποιημένα μέλη, καθώς και νέα που θα εγγραφούν.

Β) Προκαταβολή 150 ευρώ (εως 31 Ιουλίου) πλήρως επιστρέψιμη έως 31 Ιουλίου σε περίπτωση ακύρωσης.

Γ) Δεύτερη καταβολή 200 ευρώ στις 31 Ιουλίου. 

Δ) Από τις 31 Ιουλίου και μετά όλες οι καταβολές που έχουν γίνει δεν θα είναι επιστρέψιμες. 

Ε) Για όσους δηλώσουν συμμετοχή μετά τις 31 Ιουλίου, η καταβολή θα είναι 350 ευρώ μη επιστρέψιμη.

Στ΄) Εξόφληση του υπόλοιπου ποσού στις 15 Οκτωβρίου (μη επιστρέψιμη)

Μετά τις 15 Οκτωβρίου δεν θα μπορούμε να εγγυηθούμε την διαθεσιμότητα και την τιμή αυτού του πακέτου λόγω των πολύ αυστηρών πολιτικών των ξενοδοχείων που συνδέεται με την υψηλή ζήτηση που υπάρχει στην περιοχή.

Ακυρώσεις :    

Ακυρώσεις τελευταίας στιγμής (εντός 15ημερου πριν την εκδρομή) λόγω ασθένειας από covid θα είναι δεκτές από τα ξενοδοχεία μόνο με επίσημο αποδεικτικό ασθενείας ώστε να αναζητηθεί η επιστροφή χρημάτων. Οι αεροπορικές δεν επιστρέφουν χρήματα.

Αιτία ακύρωσης δεν θεωρείτε η απαίτηση διενέργειας PCR για τις πτήσεις ή η αναγκαστική καραντίνα στην επιστροφή, από την στιγμή που δεν υπάρχει ταξιδιωτική απαγόρευση και οι πτήσεις διενεργούνται κανονικά. Η σύσταση για αποφυγή ταξιδιών δεν θεωρείτε απαγόρευση.

Ακυρώσεις για οποιοδήποτε άλλο λόγο, όπως ασθένεια, τραυματισμός, αδιαθεσία, κλπ δεν γίνονται δεκτές. Για το λόγο αυτό προτείνουμε τα μέλη να κάνουν ταξιδιωτική ασφάλιση ώστε να αποζημιωθούν από την ασφαλιστική.

Ο Γραμματέας

• Like 2

Μετά από επικοινωνία με την εταιρία που διαχειρίζεται το ski pass του χιονοδρομικού Serre Chevallier, θα μπορούμε να λάβουμε έκπτωση 15%,  δηλαδή απο 277 ευρώ που θα είναι η κανονική τιμή για την περίοδο της εκδρομής, θα περιορισθεί στα 233 ευρώ, με την προϋπόθεση ότι θα δηλώσουν ενδιαφέρον τουλάχιστον 20 άτομα, 25 ημέρες πρίν την υποβολή της σχετικής αίτησης.

Ο Γραμματέας

• Like 7

• Καλαβρυτα 1943
    • Ευχαριστω παντως ολους για τις αποψεις σας και συμβουλες σας. Απλα ρωτησα μηπως καποιος εχει δοκιμασει τα ελαστικα της Nokian καποια απο αυτα που ανεφερα να μου πει την εμπειρια του. Τις υπολοιπες μαρκες λιγο πολυ τις γνωριζω κι εχω δοκιμασει ελαστικα τους μονο Nokian δεν εχω δοκιμασει.
    • Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα μολις 11mm φαρδυτερο, ουτε με το ματι δεν το καταλαβαινεις. Πιο στενο απο 225  μπορω να βαλω 215  ειναι μεγαλο σε ογκο το αμαξι και βαρυ, με ενα calculator που βρηκα για τις διαστασεις ελαστικων και τις διαφορες τους αυτες οι διαστασεις ειναι μεσα στο οριο ασφαλειας σε 18αρα ζαντα....μετα πρεπει να αλλαξω ζαντα και δεν μπαινω σε τετοια διαδιακασια.
    • Με 18αρα ζαντα δεν κανεις off road σοβαρο.....αντε κανεναν χωματοδρομο σε καμια παραλια και αρκετα βατο οχι extreme καταστασεις. Τα Bridgestone ειναι καλα ελαστικα αλλα λιγο σκληρα, ειχα παλιοτερα σε αλλο αμαξι. ΅Ειναι πιο summer λαστιχο για πιο σπορ οδηγηση αλλα διαβασα σε reviews οτι χανουν στο χιονι. Τα Goodyear ειναι οντως πολυ καλα στο χιονι  και για την χρηση που θελω απλα με προβληματιζει επειδη ειναι μετριας ελαστικοτητας λαστιχα γενικως το ποσο καλα ειναι σε μεγαλες ταχυτητες στην εθνικη σε κρατημα αλλα και ανεση και  θορυβο. και μιλαω για πανω απο 160, 180 χλμ...!!! Δεν θελω ελαστικο off road αλλοστε κι αυτα που εχω δεν ειναι, αλλο αν λεγονται cross contact ειναι θερινο λαστιχο με αναλογια 90 ασφαλτο και 10 χωμα. Και επειδη ειναι θερινο γι αυτο και στο χιονι δεν ειναι καλα.  Οταν τα  δοκιμασα στο χιονι την πρωτη φορα ηταν καινουργια και δεν γλιστρουσαν τοσο λογω και του grip control που εχει το αμαξι για χιονι mode αλλα μετα τον ενα χρονο γλιστραγανε. Θελω λαστιχο με μαλακη γομα επειδη χρησιμοποιω πολυ εθνικη και επαρχιακους δρομους να εχω καλο κρατημα σε μεγαλες ταχυτητες και σε στροφες. Δε με νοιαζει αν φαγωθει πιο γρηγορα απλα η Nokian ειναι πιο εξιδικευμενη εταιρια σε χειμερινα ελαστικα κι εχει πολυ καλα μοντελα για χιονι και βρεγμενο απο τις αλλες. Η δευτερη μου επιλογη ειναι τα Continental All season Contact που ειναι πολυ ισσοροπημενα λαστιχα σε καθε καιρο κι ειναι τα μονα με δεικτη οικονομιας Β στις διαστασεις μου που με ενδιαφερει κι αυτο αφου κανω αρκετα χιλιομετρα (πανω απο 20.000) τον χρονο. Nokian στην ελλαδα εφερνε τα weatherproof που ειναι κι αυτα εξ ισου καλα στο χιονι αλλα τα αντικατεστησε με τα seasonproof. Τα πρωτα τα εχω βρει σε εναν στην Αθηνα στην τιμη των 126 το ενα. Βασικα κι αυτα που φοραω τωρα δεν τα λες και φτηνα εχουν 550 ευρω η τετραδα. Επειδη ομως θα δωσω τοσα λεφτα για λαστιχα θελω οσο γινεται ενα ισορροπημενο λαστιχο για ολο τον χρονο γι αυτο και επιλεγω all season. Επειδη ομως κανουμε και το σκι μας οσο συχνα μπορουμε θελω να εχει και μια καλη οσο γινεται προσφυση στο χιονι.
    • Ο λογος που θελω να βαλω λιγο φαρδυτερο ελαστικο ειναι οτι θελω να εχω λιγο περισσοτερο κρατημα στο πισω μερος του αυτοκινητου διοτι με μηκος 4.70 το 225 το θεωρω λιγο πιο ασαφες στις στροφες και το εχω παρατηρησει οτι λογω του οτι οδηγω λιγακι πιο γρηγορα απο το κανονικο αναγκαζω τα λαστιχα πισω να φτανουν στο οριο τους στην προσφυση ,βεβαια το ESP μου διορθωνει την κατασταση  αμεσως μολις αφησω το γκαζι αλλα με την πειρα των 40 + χρονων οδηγησης καταλαβαινω οτι θελει λιγο μεγαλυτερη επιφανεια ελαστικου στον δρομο λογω μηκους και βαρους. Αλλοστε μην νομιζεις οτι η διαφορα απο το 225 στο 235  ειναι μεγαλη, μολις 11mm. Ουτε με το ματι δεν φαινεται και η ανωτατη διαφορα ταχυτητας ειναι  2 χλμ περισσοτερο στα 140....!!! Οσο πεφτει η ταχυτητα μειωνεται στο 1 χλμ η διαφορα.Απλα προβληματιζομαι αν τα συγκεκριμενα ελαστικα που εχω επιλεξει κανουν και για πιο light off road. Δλδ να μην σκεφτομαι να παρω εναν χωματοδρομο  βατο για το αμαξι αυτο και να αρχισει να τραυματιστει  το λαστιχο απο τις μικρες πετρες και τα χαλικια.Δεν λεω να παω σε δυσβατους δρομους με  κοτρωνες. Φυσικα τα περισσοτερα λαστιχα για SUV εχουν ενισχυμενα πλαινα για να στηριζουν το βαρος τους. Ρωτησα παντως κι εναν λαστιχα εδω που εχω και μου ειπε οτι μπορω να βαλω 235 η διαφορα τιμης ειναι μικρη απλα μου ειπε οτι ειναι πολυ καλα λαστιχα αυτα που φοραω εχουν 550 ευρω η τετραδα αλλα αφου θα δωσω τοσα χρηματα και δεν ειμαι ικανοπιημενος προσωπικα ηθελα να βαλω κατι για light χιονι και βροχη κι οχι για λασπη και αμμο. Εψαξα και για all terrain με το σημα της νιφαδας αλλα ειναι θορυβωδης στην ασφαλτο και ειδικα εγω που τρεχω στην εθνικη με 180 και 190 δεν ειναι για μενα. Δινω προταιραιοτητα πρωτα στο κρατημα σε βρεγμενο γιατι εδω που ειμαι(Ευβοια) εχει αρκετες βροχες και λιγοτερα χιονια.
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. baker1
      baker1
      (54 years old)
    2. stefi
      stefi
      (37 years old)