Jump to content
Pant

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2021-2022

Recommended Posts

Και εορτατική περίοδος Χριστουγέννων από 17/12 !! Χαχαχαχαχαχα έλεος....

 

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Διας θα ανοιγει ΤΤΠ;!
ΕΣΤΩ ΔΠ;!
Οχι ε;
Η Σαχ.. αστο, αγνωστη λεξη, μη τους βαζουμε και δυσκολα.
Το σαλε στη Φτερο τους μαρανε..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Blackman said:

Κλάμα...Screenshot_2021-12-12-23-42-20-606_com.android.chrome.thumb.jpg.3788fc788d72d87e637f98d9cfc441a9.jpg

Δλδ, γονιός + ένα παιδί = €70!!!!
Αναπτυξιακή πολιτική! Φροντίζουν να έχουν πελάτες και αύριο ? ? ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ΧΚΚ διατήρησε τις τιμές του σταθερές με μια εξαίρεση: τους αθλητές. Στο ΧΚΠ, οι αθλητές δεν αναφέρονται καν. Η Νότια περιφέρεια την π@δ@ξε! Τώρα που το σκέφτομαι, με το Φαλακρό κλειστό, τα Πηγάδια σε παρακμή, τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο γενικά για την αθλητική χιονοδρομία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, aab said:

 

Έχεις πάει ποτέ σε εστιατόριο να ρωτήσεις πόσους παραμάγειρους και πόσα μαρμιτόνια έχουν;

Εκείνο που μας ενδιαφέρει είναι να λειτουργεί το ΧΚΠ, κάθε μέρα, στο 100% του δυναμικού του. Εννοείται ότι έκτακτα περιστατικά συμβαίνουν. Απλά πρέπει να είναι έκτακτα / σπάνια.

Όχι. Αλλά αν ένα εστιατόριο μου ζητήσει 1.000ευρώ για να τρώω τη σεζόν με την οικογένειά (ή 450 για μόνο εγώ) δικαιούμαι να ρωτήσω πόσο θα τρώω, τι θα τρώω και σε γενικές γραμμές σε πόση ώρα θα με σερβίρει.

Ακόμα και μπουφέ 35 ευρώ να έχει ένα εστιατόρια ΠΡΙΝ ξεκινήσεις μαθαίνεις τι έχει ο μπουφές αν θες και άντε να τελειώσει το τζατζίκι.

Έχει μείνει κανείς με την εντύπωση ότι τα τελευταία χρόνια το ΧΚΠ ότι λειτουργεί κάθε μέρα στο 100% του δυναμικού του ΚΑΘΕ μέρα και σε κανονικά περιστατικά 10-20 πόντων χιονιού το βράδυ είναι έτοιμο να λειτουργήσει την επόμενη μέρα?

Για μέρες με λίγο αέρα τα παρακάτω:

Από όσους πήραν μονάδες, τι ποσοστό των λιφτ δούλευαν και για πόσες ώρες όσο είχαν τις μονάδες? Να πούμε Περικλή 25% να είμαστε μέσα? Δια 10%? Ηρακλή 60? 6 50%? Σαχάρα 5? Δεν το λες και μόνο το τζατζίκι τελείωσε...

Κάθε πρωί που ξεκινάγατε και είχε χιονίσει την προηγούμενη, με παύση φαινομένων πολύ πριν τα μεσάνυχτα , πόσο συχνά άλλα έλεγαν ότι θα δουλέψουν (06.00 ενώ γνώριζαν επάνω τι θα γίνει πάνω κάτω) και πόσα λιγότερα δούλεψαν?

 

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, ΜΙΚ said:

Όχι. Αλλά αν ένα εστιατόριο μου ζητήσει 1.000ευρώ για να τρώω τη σεζόν με την οικογένειά (ή 450 για μόνο εγώ) δικαιούμαι να ρωτήσω πόσο θα τρώω, τι θα τρώω και σε γενικές γραμμές σε πόση ώρα θα με σερβίρει.

Ακόμα και μπουφέ 35 ευρώ να έχει ένα εστιατόρια ΠΡΙΝ ξεκινήσεις μαθαίνεις τι έχει ο μπουφές αν θες και άντε να τελειώσει το τζατζίκι.

Έχει μείνει κανείς με την εντύπωση ότι τα τελευταία χρόνια το ΧΚΠ ότι λειτουργεί κάθε μέρα στο 100% του δυναμικού του ΚΑΘΕ μέρα και σε κανονικά περιστατικά 10-20 πόντων χιονιού το βράδυ είναι έτοιμο να λειτουργήσει την επόμενη μέρα?

Για μέρες με λίγο αέρα τα παρακάτω:

Από όσους πήραν μονάδες, τι ποσοστό των λιφτ δούλευαν και για πόσες ώρες όσο είχαν τις μονάδες? Να πούμε Περικλή 25% να είμαστε μέσα? Δια 10%? Ηρακλή 60? 6 50%? Σαχάρα 5? Δεν το λες και μόνο το τζατζίκι τελείωσε...

Κάθε πρωί που ξεκινάγατε και είχε χιονίσει την προηγούμενη, με παύση φαινομένων πολύ πριν τα μεσάνυχτα , πόσο συχνά άλλα έλεγαν ότι θα δουλέψουν (06.00 ενώ γνώριζαν επάνω τι θα γίνει πάνω κάτω) και πόσα λιγότερα δούλεψαν?

Σε ότι λες συμφωνώ. Μπορώ να προσθέσω κι άλλα. Πχ, ότι ενώ χιόνισε, δεν πήγαν να πατήσουν με αποτέλεσμα να πάρει το χιόνι ο αέρας την επομένη. Απλά ανέφερα ότι δεν είμαστε συνδιευθυντές και είτε είμαστε είτε δεν είμαστε (προφανώς το δεύτερο) ικανοποιημένοι από τις παρεχόμενες υπηρεσίες. Το πόσο προσωπικό διαθέτει δεν μας αφορά.

Να πάμε στο δια ταύτα; Τι κάνουμε εμείς;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 minutes ago, aab said:

Σε ότι λες συμφωνώ. Μπορώ να προσθέσω κι άλλα. Πχ, ότι ενώ χιόνισε, δεν πήγαν να πατήσουν με αποτέλεσμα να πάρει το χιόνι ο αέρας την επομένη. Απλά ανέφερα ότι δεν είμαστε συνδιευθυντές και είτε είμαστε είτε δεν είμαστε (προφανώς το δεύτερο) ικανοποιημένοι από τις παρεχόμενες υπηρεσίες. Το πόσο προσωπικό διαθέτει δεν μας αφορά.

Να πάμε στο δια ταύτα; Τι κάνουμε εμείς;

 

Mα αν απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις που θέτω, θα μπορούμε να ξέρουμε περίπου τις υπηρεσίες που θα έχουμε να λάβουμε ώστε να αποφασίσουμε το αν θα επισκεφτούμε το χκ σε μακροπρόθεσμη ή ημερήσια βάση με μοναδικό ρίσκο του πελάτη τον καιρό.

Ανακοίνωσαν ετήσια κάρτα και ζητάν 450. Γα ποιο πράγμα ζητάν 450? Δεν πρέπει να έχω δεδομένα για να δω αν θα πληρώσω 450 ή να το πάω μέρα μέρα? Τι θα έχει το μενού?

Καθόλου δε με αφορά τι προσωπικό έχει, με αφορά ποιο θα είναι το αποτέλεσμα της αποπαγοποίησης του χιονοδρομικού και ποιο το ημερήσιο πρόγραμμα λειτουργίας αναβατήρων. Ο σχεδιασμός είναι 17/17 κάθε μέρα ή 12/17? Καθημερινές 3/17 ή 9/17? 10 πόντους χιόνι δουλεύουν όλα ή κλείνουμε Φτερό? Θα πατάνε 10 ρατράκ ή το ασθενοφόρο? Ο Οδυσσέας θα δουλεύει στο 10% ή στο 90% του χρόνου? Ενας κακομοίρης με τα πόδια θα ξεπαγώνει τον Ηρακλή ή 5 με ένα ρατράκ μαζί?

Δεν είναι λίγο άδικο να σκάσουμε 1000 και 450 ευρώ χωρίς να ξέρουμε αν θα δουλέψει με ρυθμούς 2009 ή 2020?

Για το ημερήσιο, δεν είναι λίγο άδικο ξεκινάμε 6 από Αθήνα για να σκάσουμε 30 και ενώ καμιά δεκαριά στελέχη του χκ ξέρουν ότι δεν θα δουλέψει τίποτα η πληροφόρησή μας να είναι ότι θα δουλέψουν όλα? Όταν λέμε όλα εννούμε όλα?

Το πρόβλημα είναι ότι οι απαντήσεις σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν και αποκρύπτονται από τον πελάτη την στιγμή που ο πελάτης πρέπει να πληρώσει.

Στο δια ταύτα ο Σύλλογος πρέπει να θέσει αυτά τα ερωτήματα (μαζί με της ασφάλειας). Κυρίως της ασφάλειας του 2020. Αλλά τους πρόλαβε ο Covid, μετά την πίττα το Προεδρείο θα έκανε συνάντηση.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα περίμενα κάποιος από την ομάδα επικοινωνίας η το  management team του ΧΚΠ και της ΕΤΑΔ ΑΕ  ... (διευθυντές, σύμβουλοι, παρατρεχάμενοι κ.λπ) να μας εξηγούσε τους στόχους της φετεινής τιμολογιακής πολιτικής.

Ανεξάρτητα από το αν είναι ή δεν είναι ακριβή , έχει μεγάλη σημασία να είναι μελετημένη βάσει αντικειμενικών στοιχείων, στοχευμένη, ορθολογική & επαρκώς αιτιολογημένη

Ποιούς πελάτες προσδοκά να προσελκύσει, ποιές πολιτικές προσπαθεί να ενθαρύνει? υπάρχει όραμα? αφήγημα?

Βάσει ποιων αντικειμενικών διαχρονικών στοιχείων, συμπερασμάτων, επιδιώξεων τεκμηριώθηκε η σχετική εισήγηση τιμολογιακής πολιτικής?  (ή  μήπως είναι υποκειμενικά ψυχανεμίσματα περιστασιακών και εν τέλει ανεύθυνων  (αφού δεν τους κοστίζει τίποτα ο πειραματισμός τους) αξιωματούχων)

π.χ θέλουμε να βοηθήσουμε τον φοιτητή, μαθητή, το skibus/car pooling, το internet ticketing, το πακέτο "πιστού" φίλου ΧΚΠ με ανοικτές ημερομηνίες, τον αρχάριο? τον ντόπιο? το sunset ski, την χωροχρονική  αποσυμφόρηση?  γιατί, πως και πόσο?

Θέλουμε να σεβόμαστε τον φίλο ΧΚΠ, να είμαστε δίκαιοι και διάφανοι απέναντι στον πελάτη μας ανάλογα με το βαθμό λειτουργίας (είτε δικαιολογημένα  λόγω απρόβλεπτης  ανωτέρας βίας, είτε αδικαιολόγητα λόγω υπαιτιότητας μας)  του ΧΚΠ, ορίζοντας αντιστοιχία εισιτηρίου με βαθμό λειτουργίας ? 

Ποιό είναι το σχέδιο λειτουργίας του ΧΚΠ? ανεξάρτητα από την δικαιολογημένη μη προβλεψιμότητα/ μη ελεγξιμότητα του χειμωνιάτικου βουνού?

Πως αντιμετωπίζεται (διεπιστημονικά: οικονομοτεχνικά, επικοινωνιακά, αναπτυξιακά, κλιματολογικά, κοινωνικο-αθλητικό-τουριστικό-εκπαιδευτικό-κλπ ) αυτή η  αντικειμενική δυσκολία  με αμοιβαίο σεβασμό, ώστε

να χτίζεται μια μακροχρόνια -βιώσιμη σχέση αξιοπιστίας του ΧΚΠ (create wealth)  με όλους τους εμπλεκομένους στην λειτουργία του?

και όχι μια κοντόφθαλμη, συμφεροντολογίστικη, κερδοσκοπική σχέση (extract wealth) και εν τέλει αδιέξοδη.

 

Λυπάμαι πραγματικά να βλέπω άγαρμπες, αναιτιολόγητες , "απρόσωπες" και εν πολλοίς φοβάμαι αναποτελεσματικές, περιστασιακές επεμβάσεις  σε ένα τόσο σημαντικό θέμα του ΧΚΠ, που το παρατηρώ πολύ προσεκτικά από το 2006.

ενδεικτικά αναφέρω παρόμοιες σκέψεις από 2012 και 2018....

 

 

 

 

Edited by PanosDrivas
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, ΜΙΚ said:

... Δεν είναι λίγο άδικο να σκάσουμε 1000 και 450 ευρώ χωρίς να ξέρουμε αν θα δουλέψει με ρυθμούς 2009 ή 2020?
Για το ημερήσιο, δεν είναι λίγο άδικο ξεκινάμε 6 από Αθήνα για να σκάσουμε 30 και ενώ καμιά δεκαριά στελέχη του χκ ξέρουν ότι δεν θα δουλέψει τίποτα η πληροφόρησή μας να είναι ότι θα δουλέψουν όλα? Όταν λέμε όλα εννούμε όλα?
Το πρόβλημα είναι ότι οι απαντήσεις σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν και αποκρύπτονται από τον πελάτη την στιγμή που ο πελάτης πρέπει να πληρώσει. ...

Καλά τα λες αλλά...
Ο πελάτης που ξέρει πως λειτουργεί εδώ και (πολλά) χρόνια το ΧΚΠ, έχει τις απαντήσεις.
Το προϊόν τελικά προσφέρεται  "as is". Τι άλλαξε για να γίνει κάτι διαφορετικό φέτος;
Πες ότι σου απαντάνε πως όλα θα είναι (περίπου) όπως πρέπει.
Θα το πιστέψεις;

  • Like 2

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Pant said:

Καλά τα λες αλλά...
Ο πελάτης που ξέρει πως λειτουργεί εδώ και (πολλά) χρόνια το ΧΚΠ, έχει τις απαντήσεις.
. Τι άλλαξε για να γίνει κάτι διαφορετικό φέτος;
 

Mάλλον δεν  διαβάζεις προσεκτικά το ερώτημα που έθεσα" ρυθμούς 2009 ή 2020?" και μάλλον δεν ξεχνάς για παράδειγμα 15 Φεβρουαρίου 2020 το ΧΚΠ να δείχνει βίντεο 5 ρατράκ να πατάνε ταυτόχρονα την πίστα, ενώ μέχρι την προηγούμενη πάταγε μόνο το ασθενοφόρο.

Αν δεν έχει αλλάξει τίποτα η απάντηση είναι "Το ΧΚΠ θα δουλεύει αλλοπρόσαλα, kinder έκπληξη". Απόλυτα αποδεκτό. Το 2021 πάντως 1000 και 450 ευρώ δεν δίνει κανένας χωρίς να ψάξει να βρει την πληροφορία. Και η πληροφορία υπάρχει.

Παράλληλα αν υπάρχει επιχείρηση σήμερα στην εποχή του google, του tripadvisor κλπκλπ που εν γνώση της να δουλεύει "αλλοπρόσαλα, kinder έκπληξη" και να ζητάει ταυτόχρονα να προπληρώσεις κάτι να την μάθουμε.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

τοσα χρονια το χιονοδρομικο ειναι ιδιο, δεν καταλαβαινω τι ψαχνουμε

 

μακαρι φετος να ειναι καλυτερο απο αλλες χρονιές

 

εμεις θα ανεβουμε με την ιδια και περισσοτερη ορεξη

 

 

  • Haha 1

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, thanasissin said:

τοσα χρονια το χιονοδρομικο ειναι ιδιο, δεν καταλαβαινω τι ψαχνουμε

 

Με κάθε σεβασμό κάνεις πολύ πολύ μεγάλο λάθος. Καμία σχέση χρονιά με χρονιά και μέρα με μέρα. Το πιο απλό, 8 ρατρακ και 1 ρατράκ είναι ίδιο? Μπάτζετ για πετρέλαια 30.000 και 100.000 είναι το ίδιο? Κάθε μέρα ανοιχτός Διας με κάθημερινές κλειστός ο (χαλασμένος) Διας είναι το ίδιο?

Σαν πελάτης δικαίωμά σου να μην ψάχνεις και δικαίωμά σου να ψάχνεις.

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε συ Μιχάλη ειλικρινα δεν με ενδιαφέρει ποσα ρατρακ εχει, ουτε τι μπατζετ, ουτε ποιος ειναι διευθυντης, ουτε ποσες μερες στατιστικα το χιονι ηταν ξηρο ή νοτιαρικο

 

ολα αυτα ειναι πληροφοριες ωραιες αλλα πληροφοριες

 

να δουλευει και να περναμε καλα 

 

εχω την αισθηση (χωρις να το λεω για να σε εκνευρισω) οτι οπως και να δουλεψουν ολα - παντα κατι θα βρισκεις να λες

 

 

  • Like 1

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • Like 2

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, thanasissin said:

να δουλευει και να περναμε καλα

Στο δεύτερο μπορώ να σε βοηθήσω αλλά είναι κυρίως και στο χέρι σου. Στο πρώτο όταν είσαι εκεί και δεν δουλεύει θυμησου ότι θα μπορούσες να το ξέρεις τον λόγο ώστε να επιλέξεις το ρίσκο σου και να μην την φας ΠΑΛΙ σαν μπιπ.

εχω την αισθηση (χωρις να το λεω για να σε εκνευρισω) οτι οπως και να δουλεψουν ολα - παντα κατι θα βρισκεις να λες

Εννοείται. Δε μου αρέσει το σκι, δεν ξέρω καν σκι. Για να γκρινιάζω ανεβαίνω

 

 

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άμα δεν δουλεύει θα κατέβω στο χωριό να ψησω πρόβατο. Σε προσκαλώ να έρθεις εσυ κ η παρέα σου, έχω μεγάλη ψησταρια. Με το πρόβατο περνάει κ η γκρίνια, όλα περνάνε 

  • Like 3
  • Confused 1

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να παρακολουθήσω την στάση ζωής σου 15Δεκέμβρη-15Απρίλη  καθώς κάθε ημέρα σκι είναι μια μαγική ημέρα και κάθε μέρα ΤΣΑΜΠΑ χαμένη σκι είναι μια χαμένη ΤΣΑΜΠΑ μαγική μέρα. Και δεν είναι στα χόμπι κανενός το ξύπνησα 5 έκανα 200χλμ και πλήρωσα 30/450/1000 ευρώ και με έπιασαν κορόιδο επειδή μου απέκρυψαν πληροφορίες. Με το που κλείσει το χιονοδρομικό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Σε κάθε περίπτωση σταματάω την γκρίνια, θέτω μόνο ερωτήσεις που νομίζω είναι χρήσιμες και μπορούν να απαντηθούν. Που ξέρεις αν εσένα δεν σε νοιάζει αν θα πατάει μόνο το ασθενοφόρο, μπορεί κάποιον να τον νοιάζει και να θέλει να πατάν δυο τρια ρατράκ.

  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είδα τον τιμοκατάλογο και παρότι μη επισκέπτης του Παρνασσού μου φαίνεται εξωπραγματικός. Συγκεκριμένα :

1) Τιμή εισιτηρίου 35 € . Σχεδόν στα επίπεδα του borovets και του bansko (τα οποία για κάποιες ειδικές κατηγορίες είναι μάλιστα φθηνότερα).  Όσοι τα έχουν επισκεφτεί καταλαβαίνουν τη διαφορά.

2) Δεν υπάρχει μαθητικό εισιτήριο!

3) Δεν υπάρχει φοιτητικό εισιτήριο!! Παρά μόνο τις καθημερινές (όπου όπως καταλαβαίνω θα δουλεύουν ελάχιστα lift)

4) Δεν υπάρχει μειωμένο εισιτήριο για άνω των 65!

Τα παραπάνω καταδεικνύουν γιατί το μονοπώλιο δεν είναι καλό και γιατί προσωπικά δεν έχω ακούσει ούτε έναν από Βόρεια Ελλάδα ή Θεσσαλία να έχει επισκεφτεί τον Παρνασσό για σκι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, powda said:

Κι εδώ είναι η πηγή όλων των προβλημάτων. Ο Δήμαρχος Αράχωβας θεωρεί ότι το ΧΚΠ είναι ένα λεφτόδενδρο που λειτουργεί για να τα κονμάει η Αράχωβα. Πολύ πέρα όσων λέει ο ΜΙΚ, αντιπαθώ την ψευτο-γκλαμουριά, την Courchevel με τσαρούχι της περιοχής. Πλουτίσαν και περιμενουν κάποιον να τους πληρώνει. ΑΝτί να υπάρχει τέλος παρεπιδημούντων για την χρηματοδότηση του ΧΚΠ, ζητάει δωρεάν για τους δημότες του για τα τόσα που κάνουν για το χιονοδρομικό!!!!

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guys είμαι 17 χρόνια στο forum. Μπορεί να μου πει κάποιος ποια θα ήταν η σωστή τιμολογιακή τιμή για το βουνό ?  γιατί δεν ανεβάζετε όσοι παραπονιέστε ένα πινακάκι με το τι πρέπει να πληρώνει ο χιονοδρόμος του ΧΚΠ ? έναν εικονικό να το συζητήσουμε !  Προσωπικά ότι και να μου ζητήσουν θα το πληρώσω , όπως το κάνω χρόνια τώρα,  γιατί δεν μπορώ να πάω αλλού, γιατί είμαι στη χώρα του ήλιου και της θάλασσας και όχι του σκι, γιατί θέλω να υπάρχει το χιονοδρομικό και να μην καταλήξει σαν το Φαλακρό και τα 3-5 Πηγάδια, γιατί μπορώ να κάνω κοπάνα μια μέρα από τη δουλειά και να περάσω τη λιακάδα μου εκεί, γιατί ίσως με την κλιματική αλλαγή να μη χιονίζει αρκετά σε 5 χρόνια , γιατί έχω απίστευτες αναμνήσεις με την οικογένεια μου εκεί, γιατί γιατί γιατί γιατί ... Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχει 28 ή 32 η μέρα (τι να σε φάει ο λύκος τι να σε φάει η αρκούδα) εγώ θα ανέβω ! 

C7#9 

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, C said:

Guys είμαι 17 χρόνια στο forum. Μπορεί να μου πει κάποιος ποια θα ήταν η σωστή τιμολογιακή τιμή για το βουνό ?  γιατί δεν ανεβάζετε όσοι παραπονιέστε ένα πινακάκι με το τι πρέπει να πληρώνει ο χιονοδρόμος του ΧΚΠ ? έναν εικονικό να το συζητήσουμε !  Προσωπικά ότι και να μου ζητήσουν θα το πληρώσω , όπως το κάνω χρόνια τώρα,  γιατί δεν μπορώ να πάω αλλού, γιατί είμαι στη χώρα του ήλιου και της θάλασσας και όχι του σκι, γιατί θέλω να υπάρχει το χιονοδρομικό και να μην καταλήξει σαν το Φαλακρό και τα 3-5 Πηγάδια, γιατί μπορώ να κάνω κοπάνα μια μέρα από τη δουλειά και να περάσω τη λιακάδα μου εκεί, γιατί ίσως με την κλιματική αλλαγή να μη χιονίζει αρκετά σε 5 χρόνια , γιατί έχω απίστευτες αναμνήσεις με την οικογένεια μου εκεί, γιατί γιατί γιατί γιατί ... Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχει 28 ή 32 η μέρα (τι να σε φάει ο λύκος τι να σε φάει η αρκούδα) εγώ θα ανέβω ! 

C7#9 

 

η τελευταια χρονια που πληρωσα ετησια ηταν οταν ο δριβας διαφημιζε το 17/17 καθε μερα

μαντεψε ποσο κοροιδο ενιωσα οταν ξαφνικα μετα απο ενα μηνα κοπηκε η φτερολακα τις καθημερινες γιατι "δεν εβγαινε το μαγαζι"

 

δεν ξερω αν υπαρχει σωστη τιμη ... σωστη πληροφορηση ζηταμε ... και ο καθενας ας κρινει εαν αξιζει να τα βγαλει απο την τσεπη του

 

πχ με 200 εισητηρια τις καθημερινες καταλαβαινω πολυ καλα οτι δεν βγαινουν και θα δουλευουν με λιγοτερους αναβατηρες ... αλλα ας βγουν να μας το πουν ξεκαθαρα ... θα εχετε μειωμενες τιμες τις καθημερινες αλλα με τους χ-ψ αναβατηρες εκτος λειτουργιας

ή οτι παταμε πιστες μονο σ-κ και τις αλλες μερες ειναι χωραφια  γιατι δεν βγαινουμε με το πετρελαιο / ρατρακ

 

τωρα ... για το φετινο που μαθητες / φοιτητες /αθλητες ...ξου ... ειμαι περιεργος να δω που αποσκοπει και τι κοινο προσπαθει να προσελκυσει

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

...... το πρόβλημα με τον τιμοκατάλογο για φέτος είναι ότι δεν υπάρχει η Χρυσή ετήσια πράγμα εντελώς απαράδεκτο????...... Στα σοβαρά τώρα το θέμα δεν είναι η τιμή όσο η πολιτική λειτουργίας για την οποία φυσικά και δεν υπάρχει καμία νύξη!!!!! Επίσης και κάτι που ίσως σας διαφεύγει, Δευτέρα εως Παρασκευή το κέντρο θα κλείνει στις 15:00..... πραγματικά αυτό με ξεπερνάει!!!!

  • Like 2
  • Haha 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...