Jump to content
Pant

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2021-2022

Recommended Posts

Τα φώτα σας pls !!!! Guys επειδή κάθε χρόνο βγάζω ετήσια και δεν έχω εμπειρία από έκδοση ημερήσιου. Το online λειτουργεί ? γιατί το link από το etadwebtickets αλλά και το parnassos-ski  μου ζητάνε USERNAME και PASS και δεν βρίσκω κάπου να κάνω εγγραφή ... Τι παίζει ? 

 

Ψ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, ck1 said:

 Βέβαια με τόσο κόσμο το ποσοστό είναι πολύ μεγάλο ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι επιτρέπονται ανεμβολίαστοι!

 

Ο λιφτιέρης στο Βάχκο μιλούσε για τη μάσκα. Τι σχέση έχουν οι ανεμβολίαστοι από τη στιγμή που μπορεί να κολλήσουν όλοι και να μεταδώσουν;

 

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ck1 said:

Αφήστε, οι συνθήκες στη βάση των Κελαρίων ήταν απαράδεκτες και επικίνδυνες!!!

Kαφέ σίγουρα είχε. Αναβατήρες σίγουρα είχε. Πως το λέγαν να δεις. Όχι χιονοδρομικό αλλιώς. Κάτι δικά μου δίνεις σημασία

1 hour ago, C said:

Τα φώτα σας pls !!!! Guys επειδή κάθε χρόνο βγάζω ετήσια και δεν έχω εμπειρία από έκδοση ημερήσιου. Το online λειτουργεί ? γιατί το link από το etadwebtickets αλλά και το parnassos-ski  μου ζητάνε USERNAME και PASS και δεν βρίσκω κάπου να κάνω εγγραφή ... Τι παίζει ?

Λογικά θα το ξαναφτιάξουν σε λίγες μέρες/ωρες

1 hour ago, kosaitis said:

Ο λιφτιέρης στο Βάχκο μιλούσε για τη μάσκα. Τι σχέση έχουν οι ανεμβολίαστοι από τη στιγμή που μπορεί να κολλήσουν όλοι και να μεταδώσουν;

Όλοι μπορούν να κολλήσουν και να μεταδώσουν αλλά σύμφωνα με τα δεδομένα που υπάρχουν και έχουν υιοθετηθεί στην Ελληνική Νομοθεσία και σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο  (δεν έχω ιδέα αν είναι ορθά αλλά πιθανότατα είναι) μπορούν πολύ πολύ λιγότερο να κολλήσουν και πολύ πολύ πολύ λιγότερο να μεταδώσουν. Το ίδιο και για την μάσκα.

Οπότε μάλλον η σύνθεση των δύο παραγόντων (εκτός από παράνομη βλ μάσκα) με τον συνωστισμό (επίσης παράνομος) που προκλήθηκε 100% ευθύνη του ΧΚΠ είναι και περισσότερο επικίνδυνη και επιβλαβής για την υγεία από όσο έχει δικαίωμα να απολαμβάνει κάθε πολίτης ασφάλεια και υγεία σε μια ευνομούμενη κοινωνία που τον κρατάει ασφαλή και υγιή, πάντα κοιτώντας τους νόμους του Ελληνικού κράτους. Αν ο νόμος θεωρείς ότι είναι λάθος, δεν σημαίνει ότι μπορείς να παρανομείς. Αν έχει και σχέση με την υγεία των συμπολιτών σου απαγορεύεται δια ροπάλου να παρανομείς.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ kotsaitis στη βάση του χιονοδρομικού δεν μιλούσε κανένας για μάσκα. Τα ποσοστά είναι αυτά που έγραψα.

Όσον αφορά τους ανεμβολίαστους ισχύουν τα ακόλουθα. Ένας ανεμβολίαστος όταν είναι θετικός στον covid έχει ψηλότερο ιικό φορτίο και μεταδίδει πολύ περισσότερο σε σχέση με έναν εμβολιασμένο. Ένας ανεμβολίαστος θετικός στον κορωνοιό στο χαμό που γίνεται στη βάση του χιονοδρομικού και μάλιστα χωρίς μάσκα αποτελεί υγειονομική βόμβα!!. Φαντάσου να κολλήσει όλο τον κόσμο που υπάρχει γύρω του και μερικοί από αυτούς να είναι ανεμβολίαστοι! Κάποιοι θα καταλήξουν στο νοσοκομείο και ελπίζουμε όχι στη ΜΕΘ ή κάπου αλλού (μακριά από μας!!) Ο κίνδυνος για βαριά νόσηση ή θάνατο είναι 20πλασιος στους ανεμβολίαστους. Και επειδή τυχαίνει να είμαι γιατρός ξέρω πολύ καλά τι λέω. Και στην ηλικία μας (από ότι είδα στο προφίλ σου έχουμε 2 χρόνια διαφορά ηλικίας) η θνητότητα από covid δεν είναι ασήμαντη. Μάλιστα τώρα που πρακτικά έχουμε δύο πανδημίες, μία από το στέλεχος Ο που φαίνεται όντως να είναι ηπιότερο αλλά και μία από το Δ που έχει γεμίσει τις ΜΕΘ και που αντιπροσωπεύει το 20% των μολύνσεων στην Ελλάδα! Σήμερα είχαμε 43.000 κρούσματα, μετρήστε να δείτε πόσα είναι Δ. Δεν είναι να παίζει κανείς ούτε να το παίρνει με ελαφρότητα. 

Δεν ήθελα να κουράσω κανέναν και με συγχωρείτε. Σπάνια γράφω στο snowclub αν και το διαβάζω πολλά χρόνια αλλά με ενόχλησε χθες η συμπεριφορά των υπευθύνων του χιονοδρομικού που σε αυτή τη συγκυρία τη θεωρώ ανεύθυνη και επικίνδυνη.

Καλές και ασφαλείς καταβάσεις σε όλους 

  • Like 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα εκδοτήρια στη Φτερόλακκα τι ώρα ανοίγουν ? Βγάζουν εισητηρια εκεί ή μόνο Κελλάρια ??


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βγάζουν και πάνω σαλέ και κάτω στο πάρκινγκ Φτερό (υπό κανονικές συνθήκες) 8.40 (υπο κανονικές συνθήκες)

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, ck1 said:

Όσον αφορά τους ανεμβολίαστους ισχύουν τα ακόλουθα. Ένας ανεμβολίαστος όταν είναι θετικός στον covid έχει ψηλότερο ιικό φορτίο και μεταδίδει πολύ περισσότερο σε σχέση με έναν εμβολιασμένο. Ένας ανεμβολίαστος θετικός στον κορωνοιό στο χαμό που γίνεται στη βάση του χιονοδρομικού και μάλιστα χωρίς μάσκα αποτελεί υγειονομική βόμβα!!. Φαντάσου να κολλήσει όλο τον κόσμο που υπάρχει γύρω του και μερικοί από αυτούς να είναι ανεμβολίαστοι! Κάποιοι θα καταλήξουν στο νοσοκομείο και ελπίζουμε όχι στη ΜΕΘ ή κάπου αλλού (μακριά από μας!!) Ο κίνδυνος για βαριά νόσηση ή θάνατο είναι 20πλασιος στους ανεμβολίαστους. Και επειδή τυχαίνει να είμαι γιατρός ξέρω πολύ καλά τι λέω. Και στην ηλικία μας (από ότι είδα στο προφίλ σου έχουμε 2 χρόνια διαφορά ηλικίας) η θνητότητα από covid δεν είναι ασήμαντη. Μάλιστα τώρα που πρακτικά έχουμε δύο πανδημίες, μία από το στέλεχος Ο που φαίνεται όντως να είναι ηπιότερο αλλά και μία από το Δ που έχει γεμίσει τις ΜΕΘ και που αντιπροσωπεύει το 20% των μολύνσεων στην Ελλάδα! Σήμερα είχαμε 43.000 κρούσματα, μετρήστε να δείτε πόσα είναι Δ. Δεν είναι να παίζει κανείς ούτε να το παίρνει με ελαφρότητα. 

Δεν ήθελα να κουράσω κανέναν και με συγχωρείτε. Σπάνια γράφω στο snowclub αν και το διαβάζω πολλά χρόνια αλλά με ενόχλησε χθες η συμπεριφορά των υπευθύνων του χιονοδρομικού που σε αυτή τη συγκυρία τη θεωρώ ανεύθυνη και επικίνδυνη.

Καλές και ασφαλείς καταβάσεις σε όλους 

Υγειονομική βόμβα μικρή  ή μεγάλη είναι όλοι οι ανεμβολίαστοι και οι εμβολιασμένοι που δεν γνωρίζουν αν έχουν νοσήσει. Μάσκα σε όλους, έλεγχο σε όλους και τεστ σε όλους. Έχω νοσήσει πολύ πρόσφατα ήπια και έχω γνωστούς που έχουν νοσήσει βαριά αν και ήταν εμβολιασμένοι. Κάνω κάθε 3 ημέρες ράπιντ τεστ, 5 ευρώ κάνει και είμαι σίγουρος ότι εγώ δεν θα μεταδώσω. Τώρα τα φάουλ του ΧΚΠ ήταν πολλά. Καλή σαιζόν σε όλους.

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κατάσταση που επικρατεί με τα μέτρα προστασίας στο ΧΚΠ είναι αλλοπρόσαλλη και δεν έχει σχέση με τα μέτρα του κράτους αλλά με μέτρα έμπνευσης του ίδιου του χιονοδρομικού. Που είναι φτιαγμένα όπως το βολεύουν.

Έχω πάει δύο φορές. Μία στις 19/12 και μία στις 1-2/1.

Και τις δύο φορές η κατάσταση με τις μάσκες ήταν όπως τη περιγράφουν οι προηγούμενοι. Δεν είχαν νόημα οι συστάσεις ούτε από όποιον ενοχλούνταν ούτε από το προσωπικό. Ήταν τόσοι πολλοί χωρίς μάσκα που τι να λες.

Στις 19 στο 1750 έμπαινες χωρίς έλεγχο για να βγάλεις εισιτήριο ή να πας στη τουαλέτα. Όταν μπήκε η παρέα μας στο αυγό, ζήτησα (ευγενικά) από τους πίσω να πάρουν το επόμενο. Κανείς από τους πελάτες δεν διαμαρτυρηθηκε. Όλοι προφανώς καταλαβαίνουν. Ο μόνος που ξεσήκωσε το κόσμο ήταν υπάλληλος του χιονοδρομικού, χωρίς μασκα, που κυνήγαγε το αυγό από πίσω φωνάζοντας μου, και καλώντας τους επόμενους να συμπληρώσουν 8 άτομα. Κανένας δεν τον ακουσε.

Στο σαλέ στο 1950 είχε φτιαχτεί χαμηλό ψευτοχώρισμα (που προφανώς ο ιός δεν το πήδαγε) για να ξεχωρίζει τα τραπεζοκαθίσματα που έμπαινες με έλεγχο, από τις τουαλέτες που έμπαιναν οι παντες. Το σαλέ σχεδόν άδειο. Ποτέ δεν το είχα δει έτσι, το έβγαλα φωτογραφία. Το συμπέρασμα μου ήταν ότι οι περισσότεροι πελάτες ήταν ανεμβολίαστοι.

Στις 1-2 οι κανόνες είχαν αλλάξει και άλλαζαν συνεχώς.

Στο 1750 έμπαινες με έλεγχο. Στην ερώτηση μου γιατί αφού τη προηγούμενη φορά δεν έλεγχαν, μου είπαν ότι πριν μερικές μέρες αλλαξαν (μόνοι τους) τους κανονισμούς. Όταν ρώτησα αν γίνεται το ίδιο και στο σαλέ στο 1950, μου είπαν ότι εκεί είναι άλλη εταιρεία. Ήταν μάλιστα παρών και αστυνομικός που μου το επιβεβαίωσε. Όπως παρατήρησα, παρότι για να μπεις στο 1750 γινόταν έλεγχος, για να μπεις στις ενοικιάσεις που είναι μέσα στο 1750, ξαναγινόταν έλεγχος (;;;).

Όταν στις 1/1 πήγα να πάρω το αυγό για πάνω, επιτρέπονταν μόνο 4. Στην ερώτησή μου ότι πριν 2 εβδομάδες πιεζαν να μπουν 8, η απάντηση ήταν ότι άλλαξαν αυτή την εβδομάδα οι κανόνες. Όταν πήγα να πάρω το πάνω αυγό για τον Προφήτη Ηλία, πίεζαν να μπούμε 8. Όταν τους είπα ότι κάτω επιτρέπουν 4, η απάντηση ήταν ότι δεν ενημερώθηκαν. Στις 2/1 δεν αντιλήφθηκα κανένα περιορισμό και έμπαιναν όσοι ηθελαν.

Θυμίζω ότι στις 1-2/1 είχαν αρχίσει ήδη περιορισμοί σε ωράρια, μουσική, μετακινήσεις κλπ. Στο χιονοδρομικό έχουν δικό τους θεό.

Στις 1-2/1 υπήρχε πάλι το ψευτοχώρισμα στο σαλέ 1950. Με τη διαφορά ότι τις 3 στις 4 φορές δεν υπήρχε κανείς να ελέγχει και όποιος ήθελε έμπαινε και καθόταν. Αυτή τη φορά το σαλέ ήταν τίγκα. Είχαν μάλιστα βάλει τραπέζια στο εσωτερικό του σαλέ μπροστά στις τουαλέτες για τους ανεμβολίαστους. Που έτσι κι αλλιώς έμπαιναν στο εσωτερικό και τους ορόφους αφού 3 στις 4 φορές δεν είδα έλεγχο. Θύμιζε η κατάσταση τον παλιό ψευτοδιαχωρισμό στα εστιατόρια, καπνιζόντων και μη.

Αυτά από τα Κελάρια.

Στο σαλέ της Φτερόλακα και τις 2 μέρες στις 1-2/1, δεν υπήρχε κανένας έλεγχος. Ούτε στην είσοδο στο σαλέ, ούτε στις μάσκες, ούτε πουθενά. Αν γινόταν έλεγχος θα χρειάζονταν αρκετοί υπάλληλοι καθώς έχει πολλές εισόδους.

Με λίγα λόγια επικρατεί χάος και αδυναμία κάθε ελέγχου. Κάτι που κατά τη γνώμη ήταν αναμενόμενο και ίσως και επιδιωκόμενο. Αν ήθελαν κάτι άλλο, απλά ο έλεγχος για πιστοποιητικά θα γινόταν στην έκδοση των εισιτηρίων. Και μη μου πείτε για τα ηλεκτρονικά εισιτήρια. Αντέξαμε τόσα χρόνια χωρίς αυτά. Θα αντέχαμε και σε αυτές τις τόσο ειδικές συνθήκες.

Κατά τη γνώμη το ΧΚΠ παίρνει μεγάλο ρίσκο. Πάει να βγάλει τα σπασμένα της Αράχωβας, δημιουργώντας μια υγειονομική βόμβα με αυθαίρετους φωτογραφικούς κανονισμούς (τα 8 άτομα στο αυγό και η πληρότητα στα καρεκλάκια είναι άνω ποταμών). Στηρίζεται στο ότι κανείς δεν θα τους πάρει ειδηση. Αν όμως μαθευτεί παραέξω τι γίνεται, τότε θα το κλείσουν το μαγαζί και τότε θα κλαίμε όλοι. Και πρώτοι απ όλους οι επαγγελματίες που ανέχονται αυτό το χάος. Πού είναι αυτοί που έστελναν πέρυσι επιστολές στο πρωθυπουργό;

 

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 2
  • Confused 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θερμή παράκληση αν κάνει κάποιος σκι σήμερα και πήγε κορφή Ηρακλή ή Βάκχου να μας πει αν ο αέρας πράγματι ήταν ισχυρός.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ιδιο και στα καλαβρυτα  με αγκυρα στυγα κλειστα και κατω να γινεται της Ποπης...

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ΜΙΚ said:

Θερμή παράκληση αν κάνει κάποιος σκι σήμερα και πήγε κορφή Ηρακλή ή Βάκχου να μας πει αν ο αέρας πράγματι ήταν ισχυρός.

Δε ξέρω για σήμερα. Χθες πάντως που έδιναν μέτριο άνεμο, στον Βάκχο είχε άπνοια αλλά Ερμή-Ηνίοχο φυσούσε όντως. Μετά τις 2 ο Ηνιοχος ήταν για κλείσιμο. Τον έβαλαν στο αργό αλλά και πάλι είχε θέμα... Μία ανακοίνωση όμως ότι πιθανόν να κλείσει ο Ηνίοχος (όπως συζητούσαν οι λιφτιέριδες στη κορυφή του συνδετικού) για να μη ξεμείνει κόσμος θα έπρεπε να ακούγεται από τα μεγάφωνα πάντως. Εγώ το έμαθα όταν γύρισα από Κελάρια από τον λιφτιέρη του Δία που μου σφύριξε, να μη πάω σαχάρα γιατί μπορεί να κλείσει ανά πάσα στιγμή ο Ηνίοχος και ο Ερμής από αέρα! Δε με ένοιαζε εμένα βέβαια γιατί είχα το αυτοκίνητο στη Φτερόλακκα, αλλά ο άνθρωπος με προειδοποίησε.

Ηρακλή δε πήγα η κατάσταση ήταν (υγειονομικά) επικίνδυνη.

Κατά τα άλλα, ο λιφτιέρης στη καμπίνα του Βάκχου έκανε κάποια διαλογή, με την έννοια ότι απέφευγε να βάζει πολλά άτομα άσχετα μεταξύ τους. Πάνω 4-5 άτομα δεν είδα και δε μου έτυχε (δε πήγα και πολλές φορές βέβαια) και αυτό από το πολύ δύο διαφορετικές παρέες. Μόνο φάουλ το ότι δεν πίεζε για μάσκες. Για Αφροδίτη δε ξέρω, πήγα από Φτερόλακκα με το αυτοκίνητο. 

Η Σαχάρα όνειρο. Το 14 χαλούσε συνεχώς. Ο Οδυσσέας άντεξε!

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, arispetro said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Τι λέτε; Αύριο (7/1) αξίζει να ανέβει κανείς;

Εγώ αν δεν πήγαινα χθες θα ανέβαινα αύριο. Μέχρι τουλάχιστον τις 2 θα είναι μία χαρά. Γνώμη μου, μη σε πάρω στο λαιμό μου ?

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που δουλεύει σωστά στο χκπ είναι (περιέργως) οι χαρτοθήκες στα wc. Πρέπει να παραδεχτώ ότι λειτουργούν άψογα χωρίς να μπλοκάρει το χαρτί κλπ και μέχρι το τέλος της ημέρας βγάζουν χαρτί!!

 Αξίζει να πάτε στο σαλέ της Φτερόλακα μόνο και μόνο για να δείτε την  καψερή υπάλληλο που βγάζει τα εισιτήρια. Θα καταλάβετε γιατί δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξει τίποτα.

Τα κιόσκια και οι ξαπλώστρες στα Κελάρια είναι σούπερ

Το Holy Spirit στη Φτερόλακα άθλιο (και το μικρό έξω)

  • Haha 3
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Powder Sucks said:

Το μόνο πράγμα που δουλεύει σωστά στο χκπ είναι (περιέργως) οι χαρτοθήκες στα wc. Πρέπει να παραδεχτώ ότι λειτουργούν άψογα χωρίς να μπλοκάρει το χαρτί κλπ και μέχρι το τέλος της ημέρας βγάζουν χαρτί!!

Έχω να μπω να γράψω κάτι αιώνες, αλλά αυτό είναι ΜΑΚΡΑΝ το καλύτερο post στο φόρουμ την τελευταία δεκαετία! ??

  • Like 2
  • Haha 3

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, ΜΙΚ said:

Θερμή παράκληση αν κάνει κάποιος σκι σήμερα και πήγε κορφή Ηρακλή ή Βάκχου να μας πει αν ο αέρας πράγματι ήταν ισχυρός.

Το πρωί σε έπαιρνε και σε σήκωνε από την ώρα που κατέβαινες από την καρέκλα μέχρι και τα μισά του Περικλή (για τις ριπές πάντα ... )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, αν και ίσως εκτός θέματος Χ.Κ.Παρνασσού, 

επειδή εδώ αισθάνομαι χιονοδρομικά,  πιο οικεία, επιτρέψτε με να σας ενημέρωσω ότι ...

O EOΣ Βόλου εξελλίσεται, ανταποκρινόμενος στην νέα τάση για ορειβατικό σκί....

Εικόνα1.png

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θερμή παράκληση αν μας ακούει κάποιος από το χιονοδρομικό/ΕΤΑΔ κλπ:

 

Επιτρεψτε την χρήση της ημερήσιας κάρτας οποιαδήποτε μέρα το εισιτήριο έχει την ίδια ή μικρότερη αξία με αυτό που έχεις βγάλει χωρίς να χρησιμοποιήσεις. Χτες φάγαμε τρελή ταλαιπωρία με την κλειστή 6 και συνδετικό, επιχειρήσαμε να πάμε στα Κελάρια, φρίξαμε με τον πανικό από αυτοκίνητα και κόσμο και απλά φύγαμε προτιμωντας να χάσουμε τα 35€ της κάρτας παρά να κάνουμε Covid party.

  • Like 11

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, PanosDrivas said:

Αγαπητοί φίλοι, αν και ίσως εκτός θέματος Χ.Κ.Παρνασσού, 

επειδή εδώ αισθάνομαι χιονοδρομικά,  πιο οικεία, επιτρέψτε με να σας ενημέρωσω ότι ...

O EOΣ Βόλου εξελλίσεται, ανταποκρινόμενος στην νέα τάση για ορειβατικό σκί....

Εικόνα1.png

Καλή αρχή και καλή επιτυχία.

Ελπίζουμε συντόμως αντίστοιχη σχολή  με βάση το βουνό του Παρνασσού και τα πέριξ αυτού (Γκιώνα, Βαρδούσια κλπ.).

  • Love 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...