Jump to content
Pant

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2021-2022

Recommended Posts

10 hours ago, ChrisFromGreece said:
Καλησπερα.

Επειδη ενδιαφερομαι ΜΟΝΟ απο Δευτερα - Πεμπτη  για χιονοδρομια, ποια θεωρειται υψηλη περιοδος και ποια χαμηλη κι επεισης η εκδοση της επαναφορτιζομενης πλασικης καρτας RFID απο που μπορω να την προμηθευτω και πως μπορω να την φορτισω ? Ευχαριστω

Καλημέρα. Δευτέρα είναι Υψηλή περίοδος. Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη είναι χαμηλή περίοδος. Την κάρτα την παίρνεις στα ταμεία, θέλει φωτογραφία κλπ. Την φορτίζεις από το ίντερνετ, όμως μόνο για συγκεκρημένη μέρα, τετραήμερο ή ετήσια.  Μπορείς να κάνεις την κράτηση, να έχεις πληρώσει και απλά να πάρεις την κάρτα από το ταμείο.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ερώτηση είναι Πέμπτη ή Παρασκευή για ανέβα!!Θα έχουν προλάβει να ανοίξουν δρόμους/λιφτ/πίστες τη Πέμπτη ή να ζητήσουμε άδεια Παρασκευή για σιγουριά ?

Edited by alexsik13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σας φίλοι. Έχω μια απορία. Υποτίθεται πως η κράτηση κάρτας για συγκεκριμένη μέρα γίνεται για να ξέρουν πόσοι σκιέρ μπορούν να είναι στο βουνό την συγκεκριμένη μέρα λόγω των μέτρων κατά του Κόβιντ .

Αυτές τις μέρες είδαμε να κόβουν κάρτες στα εκδοτήρια μέχρι να κλείσει το χιονοδρομικό. Χιλιάδες σκιέρ και επισκέπτες, στα όρια της χωρητικότητας του χιονοδρομικού ανεξάρτητα από Κόβιντ . Ξέρει κάποιος τι ισχύει;

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, Captain Powder said:

Καλημέρα σας φίλοι. Έχω μια απορία. Υποτίθεται πως η κράτηση κάρτας για συγκεκριμένη μέρα γίνεται για να ξέρουν πόσοι σκιέρ μπορούν να είναι στο βουνό την συγκεκριμένη μέρα λόγω των μέτρων κατά του Κόβιντ .

Αυτές τις μέρες είδαμε να κόβουν κάρτες στα εκδοτήρια μέχρι να κλείσει το χιονοδρομικό. Χιλιάδες σκιέρ και επισκέπτες, στα όρια της χωρητικότητας του χιονοδρομικού ανεξάρτητα από Κόβιντ . Ξέρει κάποιος τι ισχύει;

Όχι δεν γίνεται για αυτό. Είναι απόφαση τιμολογιακής πολιτικής η κάρτα να είναι για συγκεκρημένη ημερομηνία.

Το να περιοριστεί ο αριθμός των ημερησίων θα ισχύσει αν επιβληθούν έκτακτα μέτρα για covid. Δεν έχουν επιβληθεί ακόμα. Αν διαβάσεις τους όρους χρήσης το γράφει καθαρά.

37 minutes ago, alexsik13 said:

Η ερώτηση είναι Πέμπτη ή Παρασκευή για ανέβα!!Θα έχουν προλάβει να ανοίξουν δρόμους/λιφτ/πίστες τη Πέμπτη ή να ζητήσουμε άδεια Παρασκευή για σιγουριά ?

Νομίζω είναι πολύ νωρίς για τέτοιες ερωτήσεις. Θα είμαστε με το τουφέκι και ελπίζουμε το χιονοδρομικό να βοηθήσει.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites



Υποτίθεται πως η κράτηση κάρτας για συγκεκριμένη μέρα γίνεται για να ξέρουν πόσοι σκιέρ μπορούν να είναι στο βουνό την συγκεκριμένη μέρα λόγω των μέτρων κατά του Κόβιντ .

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.
Είσαι σίγουρος;
Δεν είναι και πολύ λογικό πάντως. Αφού και με ελάχιστους επισκέπτες μπορεί να δημιουργηθούν τρελά στριμώγματα αν δεν λειτουργούν όλα τα λιφτ.
Όπως για παράδειγμα στις 19-12-21 που δούλευαν μόνο το διπλό και το συρόμενο.

Και δε λέω για τη πληρότητα των λιφτ (που είναι φάκα κανονική) αφού τις 3 φορές που ανέβηκα, κάθε μέρα ίσχυαν άλλα πράγματα. Ακόμη και την ίδια μέρα ίσχυαν άλλα πράγματα ανάλογα το λιφτ.






Sent from my M2007J17G using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δεν είμαι θιγόμενος, έχω ετήσια , θεωρώ πως αν η δέσμευση ημερομηνίας στην έκδοση κάρτας δεν έχει να κάνει με τα μέτρα κατά του κόβιντ, θα είναι από τις χειρότερες καταχρηστικές πρακτικές που έχει εφαρμόσει η ΕΤΑΔ στην ιστορία του ΧΚΠ.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξερει καποιος ποια μερα της εβδομαδας εχει τον λιγοτερο κοσμο κι αν με την λιγοτερη πληροτητα να δουλευουν ολοι οι αναβατηρες του Χ/Κ ?

Ξερω οιτ παντα υπαρχει προβλημα λειτουργειας των αναβατηρων γενικως αλλα τουλαχιστον να δουλευουν καποιοι τις καθημερινες για καλο σκι.

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ΜΙΚ said:

Καλημέρα. Δευτέρα είναι Υψηλή περίοδος. Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη είναι χαμηλή περίοδος. Την κάρτα την παίρνεις στα ταμεία, θέλει φωτογραφία κλπ. Την φορτίζεις από το ίντερνετ, όμως μόνο για συγκεκρημένη μέρα, τετραήμερο ή ετήσια.  Μπορείς να κάνεις την κράτηση, να έχεις πληρώσει και απλά να πάρεις την κάρτα από το ταμείο.

Καλημερα. Πως την φορτιζεις μεσω ιντερνετ δεν ειναι μαγνητικη ? Στην Γαλλια που πηγαινα για σκι στο Club Med ηταν εβδομαδιαια και ειχες προσβαση μεσω αυτης σε ολα τα λιφτ και πιστες. Εδω εχει καποιους περιορισμους ?

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites
59 minutes ago, Captain Powder said:

Αν και δεν είμαι θιγόμενος, έχω ετήσια , θεωρώ πως αν η δέσμευση ημερομηνίας στην έκδοση κάρτας δεν έχει να κάνει με τα μέτρα κατά του κόβιντ, θα είναι από τις χειρότερες καταχρηστικές πρακτικές που έχει εφαρμόσει η ΕΤΑΔ στην ιστορία του ΧΚΠ.

Nαι είναι από τις χειρότερες καταχρηστικές πρακτικές. Και εγώ έχω ετήσια αλλά έχουμε και φίλους και οικογένεια. 

22 minutes ago, ChrisFromGreece said:

Ξερει καποιος ποια μερα της εβδομαδας εχει τον λιγοτερο κοσμο κι αν με την λιγοτερη πληροτητα να δουλευουν ολοι οι αναβατηρες του Χ/Κ ?

Ξερω οιτ παντα υπαρχει προβλημα λειτουργειας των αναβατηρων γενικως αλλα τουλαχιστον να δουλευουν καποιοι τις καθημερινες για καλο σκι.

Το ερώτημα του 1.000.000 ευρώ. Θα σου απαντούσαμε αλλά δεν έχουμε δει το ΧΚΠ να δουλεύει με τη νέα διεύθυνση φέτος καθημερινές. Οι αργίες είναι άλλη ιστορία. Πρόγραμμα μόνιμο δημοσιευμένο δεν υπάρχει. Περιμένεις να δεις τι θα γράψουν ότι θα δουλεύει την επόμενη μέρα. Θεωρητικά όλες τις μέρες δουλεύουν όλα τα Doppelmeyer και Δευτέρα Παρασκευή δουλεύει όλο το χιονοδρομικό. Θα μάθουμε στην πράξη.

14 minutes ago, ChrisFromGreece said:

Αν φορας κρανος χρειαζεται να φορας και μασκα τωρα με τα νεα μετρα ?

Είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας ΚΝ 95 βάση Ελληνικής Νομοθεσίας. Να την φοράς πάντα στις ουρές.

8 minutes ago, ChrisFromGreece said:

Καλημερα. Πως την φορτιζεις μεσω ιντερνετ δεν ειναι μαγνητικη ?

Μπες εδώ Επιλογή τύπου εισιτηρίου - Parnassos ski (etadwebtickets.gr)

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, ΜΙΚ said:

Nαι είναι από τις χειρότερες καταχρηστικές πρακτικές. Και εγώ έχω ετήσια αλλά έχουμε και φίλους και οικογένεια. 

Το ερώτημα του 1.000.000 ευρώ. Θα σου απαντούσαμε αλλά δεν έχουμε δει το ΧΚΠ να δουλεύει με τη νέα διεύθυνση φέτος καθημερινές. Οι αργίες είναι άλλη ιστορία. Πρόγραμμα μόνιμο δημοσιευμένο δεν υπάρχει. Περιμένεις να δεις τι θα γράψουν ότι θα δουλεύει την επόμενη μέρα. Θεωρητικά όλες τις μέρες δουλεύουν όλα τα Doppelmeyer και Δευτέρα Παρασκευή δουλεύει όλο το χιονοδρομικό. Θα μάθουμε στην πράξη.

Είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας ΚΝ 95 βάση Ελληνικής Νομοθεσίας. Να την φοράς πάντα στις ουρές.

Μπες εδώ Επιλογή τύπου εισιτηρίου - Parnassos ski (etadwebtickets.gr)

Δλδ θα φοραω και μασκα μεσα απο το κρανος ? Δεν ειναι υπερβολη ? Το να μην φορας κρανος και να φορας μασκα το καταλαβαινω αλλα και τα 2 μαζι δεν θα μπορω να παιρνω ανασα..! Ασε που με την μασκα εχω θεμα θολωματος στα γυαλια μου δεν θα βλεπω κιολας.

 

Εχω να ερθω στον Παρνασσο για σκι κατι χρονια κι εχω χασει επαφη με το τι επικρατει σημερα.Τελευταια φορα ηταν το 2004.

Σορυ για τις τοσες ερωτησεις αλλα απ'οτι βλεπω υπαρχει ακομα και τωρα θεμα λειτουργειας του χιονοδρομικου.

Δλδ καλο ειναι να παιρνω τηλ. πριν κανονισω να παω για να ειμαι σιγουρος.

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, ChrisFromGreece said:

Δλδ θα φοραω και μασκα μεσα απο το κρανος ? Δεν ειναι υπερβολη ? Το να μην φορας κρανος και να φορας μασκα το καταλαβαινω αλλα και τα 2 μαζι δεν θα μπορω να παιρνω ανασα..! Ασε που με την μασκα εχω θεμα θολωματος στα γυαλια μου δεν θα βλεπω κιολας.

 

Εχω να ερθω στον Παρνασσο για σκι κατι χρονια κι εχω χασει επαφη με το τι επικρατει σημερα.Τελευταια φορα ηταν το 2004.

Σορυ για τις τοσες ερωτησεις αλλα απ'οτι βλεπω υπαρχει ακομα και τωρα θεμα λειτουργειας του χιονοδρομικου.

Δλδ καλο ειναι να παιρνω τηλ. πριν κανονισω να παω για να ειμαι σιγουρος.

Μια χαρά είναι ο συνδυασμός κράνος, μάσκα όρασης, μάσκα ιατρική . Το δοκίμασα δώδεκα μέρες , κανένα πρόβλημα.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites



Δλδ θα φοραω και μασκα μεσα απο το κρανος ? Δεν ειναι υπερβολη ? Το να μην φορας κρανος και να φορας μασκα το καταλαβαινω αλλα και τα 2 μαζι δεν θα μπορω να παιρνω ανασα..! Ασε που με την μασκα εχω θεμα θολωματος στα γυαλια μου δεν θα βλεπω κιολας.
 


Βρε καλέ μου φίλε, το κράνος προστατεύει το κεφαλάκι σου από χτύπημα και η μάσκα kn 95 προστατεύει εσένα κ τους γύρω σου από covid, που βρίσκεται η υπερβολή και γιατί δεν θα παίρνεις ανάσα? Με full face κράνος μηχανής θα χιονοδρομεις? Να μου πεις ότι θα βγάζεις τη μάσκα cocid όταν κάνεις κατάβαση (αν κ νομίζω ότι θεωρητικά δν επιτρέπεται), θα σταματάς πριν την ουρά, θα την ξαναφοράς και θα πηγαίνεις στην ουρά για το καρεκλάκι ή την καμπίνα, να το καταλάβω, αλλά μην συγχεεις το ένα με το άλλο.
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κλειστό λόγω δυσμενών καιρικό συνθηκών το ΧΚΠ , 5 cm νέο χιόνι δίνει το snowreport. Νομίζω μας κοροϊδεύουν.

mc78cx477081.jpg

srkelaria3.jpg

Edited by kosaitis
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, GiGi said:


 

 


Βρε καλέ μου φίλε, το κράνος προστατεύει το κεφαλάκι σου από χτύπημα και η μάσκα kn 95 προστατεύει εσένα κ τους γύρω σου από covid, που βρίσκεται η υπερβολή και γιατί δεν θα παίρνεις ανάσα? Με full face κράνος μηχανής θα χιονοδρομεις? Να μου πεις ότι θα βγάζεις τη μάσκα cocid όταν κάνεις κατάβαση (αν κ νομίζω ότι θεωρητικά δν επιτρέπεται), θα σταματάς πριν την ουρά, θα την ξαναφοράς και θα πηγαίνεις στην ουρά για το καρεκλάκι ή την καμπίνα, να το καταλάβω, αλλά μην συγχεεις το ένα με το άλλο.

 Μα γι αυτο επιλεγω να παω καθημερινη για να μην εχει συνοστισμο.

Η μασκα προστατευει αυτου του τυπου για 6 ωρες περιπου και σε φυσιλογικες δραστηριοτητες οχι κανοντας σκι η καποιο αθλημα που υγραινεται πιο γρηγορα αλλα και δεν διευκολυνει στην αναπνοη σε τετοιου ειδους αθληματα.

Οτι θα εχω προβλημα με το θολωμα στα γυαλια θα το εχω παντως αφου και σκετη που την φοραω εχω προβλημα με αυτο. Ασε που αυτες οι μασκες ειναι πιο πυκνες σε πλεξη και λαχανιαζεις πιο ευκολα.

Εδω παντως στη Ερετρια που μενω δεν φοραμε σε εξωτερικο χωρο διοτι δεν εχει πολυκοσμια κι ο καθενας που κυκλοφορει ειναι σε μεγαλη αποσταση απο  τον αλλον που δεν χρειαζεται η χρηση της.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, kosaitis said:

Κλειστό λόγω δυσμενών καιρικό συνθηκών το ΧΚΠ , 5 cm νέο χιόνι δίνει το snowreport. Νομίζω μας κοροϊδεύουν.

mc78cx477081.jpg

srkelaria3.jpg

 

Φιλε μου μενω στην Ευβοια κι εχτες μου εστειλε η Πολιτικη Προστασια μηνυμα για επικινδυνα καιρικα φαινομενα. Επειδη εδω που μενω εχω ορατοτητα προς τα βουνα απεναντι και Παρνασσο  αυτην την στιγμη εχει συννεφια και το παει για βροχη. Δεν νομιζω να λενε ψεμματα απλα πριν λιγο ειχε οντως ηλιοφανεια αλλα ο καιρος αλλαζει συνεχως με βροχες και αερα εδω και 2 μερες. Φανταζομαι στον Παρνασσο που εχει υψομετρο να ειναι ακομα πιο εντονα τα καιρικα φαινομενα.

Edited by ChrisFromGreece
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
 Μα γι αυτο επιλεγω να παω καθημερινη για να μην εχει συνοστισμο.

Η μασκα προστατευει αυτου του τυπου για 6 ωρες περιπου και σε φυσιλογικες δραστηριοτητες οχι κανοντας σκι η καποιο αθλημα που υγραινεται πιο γρηγορα αλλα και δεν διευκολυνει στην αναπνοη σε τετοιου ειδους αθληματα.

Οτι θα εχω προβλημα με το θολωμα στα γυαλια θα το εχω παντως αφου και σκετη που την φοραω εχω προβλημα με αυτο. Ασε που αυτες οι μασκες ειναι πιο πυκνες σε πλεξη και λαχανιαζεις πιο ευκολα.

Εδω παντως στη Ερετρια που μενω δεν φοραμε σε εξωτερικο χωρο διοτι δεν εχει πολυκοσμια κι ο καθενας που κυκλοφορει ειναι σε μεγαλη αποσταση απο  τον αλλον που δεν χρειαζεται η χρηση της.

Η μάσκα βάσει κανονισμών είναι υποχρεωτική. Edit: Στις ουρές των λιφτ, στα εκδοτηρια κλπ. Όχι ενώ κάνεις κατάβαση

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έκανα μία εβδομάδα στην Ιταλία σκι - η μάσκα είναι και εκεί υποχρεωτική στις ουρές και στα λιφτ (οι δε λιφτιέρηδες ήλεγχαν αυστηρά την τήρηση).

Στην πράξη, κάνοντας σκι την κατέβαζα στο πηγούνι και, φτάνοντας στην ουρά την ανέβαζα. Αν την κρατούσες, λειτουργούσε και σαν buff - σε καρεκλάκια βόλευε αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι, στις ουρές και στα lift, με τα γυαλιά καμιά φορά είχα θέμα γιατί θόλωνε και πολλές φορές τα έβγαζα (κάτι άβολο, αφού ήθελε να βγάλεις τα γάντια και να βάλεις τα γυαλιά σε τσέπη). Από την άλλη, επειδή η  KN95 φτάνει ψηλά, αν πατήσεις τα γυαλιά πάνω στην μάσκα και όχι πάνω στην μύτη, γλυτώνεις την θολούρα.

  • Like 2

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ChrisFromGreece said:

Οτι θα εχω προβλημα με το θολωμα στα γυαλια θα το εχω παντως αφου και σκετη που την φοραω εχω προβλημα με αυτο. Ασε που αυτες οι μασκες ειναι πιο πυκνες σε πλεξη και λαχανιαζεις πιο ευκολα.

 

Εδω φιλε, https://www.skroutz.gr/c/4417/katharismos-gyalion/f/1223521/mantilakia.html

Υπαρχουν αντιθαμβωτικα μαντιλακια, τα περνας στο γυαλι σου κ τελος, εμενα το γυαλι του σκι δε πολυθαμπωνει αλλα τα χρησμποιω στο γυαλι μυωπιας, δουλευει αρκετα καλα απλως αν ξεχαστω κ το σκουπισω η καθαρισω με απλο πανακι χανει τις ιδιοτητες.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χιονοθύελλα με 7 Μποφώρ ΒΑ και ριπές ως 11 Μποφώρ. Στους -7,2 το θερμόμετρο στα 1950 Μ.
Κλειστός ο δρόμος από την Αστυνομία από το ύψος της διασταύρωσης μετά το Λιβάδι Αράχωβας.
Χιονοθύελλα στο Λιβάδι και προς Επτάλοφο.

arahovameteo.gr

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, GS_Lef said:

Εδω φιλε, https://www.skroutz.gr/c/4417/katharismos-gyalion/f/1223521/mantilakia.html

Υπαρχουν αντιθαμβωτικα μαντιλακια, τα περνας στο γυαλι σου κ τελος, εμενα το γυαλι του σκι δε πολυθαμπωνει αλλα τα χρησμποιω στο γυαλι μυωπιας, δουλευει αρκετα καλα απλως αν ξεχαστω κ το σκουπισω η καθαρισω με απλο πανακι χανει τις ιδιοτητες.

Ευχαριστω για την συμβουλη σου φιλε μου αλλα τα εχω παρει, απλα δεν χρησιμοποιω πια  μασκα του σκι αλλα εχει το  κρανος ενσωματωμενη. Πηρα κρανος που ειναι για αυτους που φορανε γυαλια και να χωραει να μπει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Fulvia 3 said:

Έκανα μία εβδομάδα στην Ιταλία σκι - η μάσκα είναι και εκεί υποχρεωτική στις ουρές και στα λιφτ (οι δε λιφτιέρηδες ήλεγχαν αυστηρά την τήρηση).

Στην πράξη, κάνοντας σκι την κατέβαζα στο πηγούνι και, φτάνοντας στην ουρά την ανέβαζα. Αν την κρατούσες, λειτουργούσε και σαν buff - σε καρεκλάκια βόλευε αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι, στις ουρές και στα lift, με τα γυαλιά καμιά φορά είχα θέμα γιατί θόλωνε και πολλές φορές τα έβγαζα (κάτι άβολο, αφού ήθελε να βγάλεις τα γάντια και να βάλεις τα γυαλιά σε τσέπη). Από την άλλη, επειδή η  KN95 φτάνει ψηλά, αν πατήσεις τα γυαλιά πάνω στην μάσκα και όχι πάνω στην μύτη, γλυτώνεις την θολούρα.

Ναι αυτο ισχυει αν βαλεις τα γυαλια πανω απο την μασκα γλυτωνεις το θολωμα. Αλλα ετσι και μιλησεις και κουνηθει η μασκα πρεπει να βγαλεις γαντια για να την ξαναφτιαξεις.....δλδ ταλαιπωρια για να κανεις λιγο σκι.....καθεσαι σπιτακι σου στα ζεστα στο τζακι βαζεις κι ενα ουισκακι και το απολαμβανεις...!!!!  Σιγα μην ξανακανουμε σκι χωρις μασκα ετσι που ειιναι τα πραγματα και να τελειωσει ο κορονοιος πολλοι θα την φορανε γιατι  θα φοβουνται.....η μασκα ηρθε και θα μεινει....πανε οι παλιες καλες ανεμελες καταβασεις....!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κόσμος ξεκίνησε 06.00 για να πάει να απολαύσει μια μέρα σκι στον Παρνασσό με τα στοιχεία του site (ανοιχτά κάποια λιφτ με ελπίδα για άλλα). Με πολύ ρίσκο αλλά με πολύ πιθανότητα επιβράβευσης.

07.23 το νωρίτερο(πιθανότατα 08.00)μαθαίνουν ότι δεν θα δουλέψει καθόλου το χιονοδρομικό.

Άραγε τι ώρα ήταν 100% δεδομένο και γνωστό σε στελέχη του ΧΚΠ ότι δεν θα δουλέψει το χιονοδρομικό?

Τι θα έλεγε ο κόσμος που ξεκίνησε, πιθανότατα με κόστος, ταλαιπωρία, ημέρα άδειας κλπκλπ αν του έλεγαν ότι πριν τις 06.00 ήταν 100% δεδομένο και γνωστό ότι ΔΕΝ θα δουλέψει το χιονοδρομικό?

  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...