Jump to content
Pant

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2021-2022

Recommended Posts

Σήμερα δεν έπρεπε να πάει κανείς, εδω αναρωτιόμαστε αν θα δουλευει το σκ σωστά

  • Like 1
  • Haha 2

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Προσπάθεια προετοιμασίας για να τεθούν αύριο σε λειτουργία Αφροδίτη, Αίολος στα Κελάρια, Ήρα, Παν, Baby 1 & 4 στην Φτερόλακα."

Kαι στο site πράσινα. Πορτοκαλί ήταν άλλοι 3-4 αναβατήρες.

Όλοι αναρωτιόμασταν τι θα δουλεύει. Το ΧΚΠ τι μας λέει μας νοιάζει.

 


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ΜΙΚ said:

Όλοι αναρωτιόμασταν τι θα δουλεύει.

1. ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ. Ξέρω να εκτιμώ, έστω και χονδρικά,  μια ρευστή δυσκολοπρόβλεπτη 100 % κατάσταση?

2. ΜΕΡΑΚΙ.     Είμαι stand by, για να έχω μια ξεκάθαρη "εξελλισόμενη" εικόνα (με π.χ πιθανότητα 90%)  ώρα 6.00, τι πρόκειται να λειτουργεί ώρα 09.00?

3.ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ .Αν έχω ξεκάθαρη, όσο το δυνατόν τουλάχιστον, εικόνα, τι θα λειτουργεί  και τι όχι, είμαι πρόθυμος?  με νοιάζει να αναλάβω ένα ρίσκο να ενημερώσω, προειδοποιήσω (τσάμπα πράμα η web επικοινωνία)  τον ΦΙΛΟ ΠΕΛΑΤΗ μου για να εξοικονομήσει κόπο, χρόνο, χρήμα χαρά  προς το συνολικό κέρδος του ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΧΚΠ & ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ?

Δεν μιλάμε.... για πρόβλημα  καιρικών συνθηκών ή μηχανημάτων ή χρημάτων

Edited by PanosDrivas
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, thanasissin said:

Σήμερα δεν έπρεπε να πάει κανείς, εδω αναρωτιόμαστε αν θα δουλευει το σκ σωστά

Περίμενε μέσα επόμενης εβδομάδας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κόσμος ξεκίνησε 06.00 για να πάει να απολαύσει μια μέρα σκι στον Παρνασσό με τα στοιχεία του site (ανοιχτά κάποια λιφτ με ελπίδα για άλλα). Με πολύ ρίσκο αλλά με πολύ πιθανότητα επιβράβευσης.
07.23 το νωρίτερο(πιθανότατα 08.00)μαθαίνουν ότι δεν θα δουλέψει καθόλου το χιονοδρομικό.
Άραγε τι ώρα ήταν 100% δεδομένο και γνωστό σε στελέχη του ΧΚΠ ότι δεν θα δουλέψει το χιονοδρομικό?
Τι θα έλεγε ο κόσμος που ξεκίνησε, πιθανότατα με κόστος, ταλαιπωρία, ημέρα άδειας κλπκλπ αν του έλεγαν ότι πριν τις 06.00 ήταν 100% δεδομένο και γνωστό ότι ΔΕΝ θα δουλέψει το χιονοδρομικό?
Καλημέρα!
Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω: σου έκανε εντύπωση; Έπεσες από τα σύννεφα;

Με τη μέχρι τώρα εμπειρία σου, νομίζω δεν έπρεπε καν να ξεκινήσεις. Αν δεν ξεκίνησες εσύ αλλά μιλάς για άλλους, δυστυχώς (δυστυ-χεστα-τα) θα πάθουν και θα μάθουν...

Μαζί σου είμαι, επαναλαμβάνω.
Χρειάζεται ειλικρίνεια και συνέπεια από το χκπ. Είναι κρίμα να ταλαιπωρεί τον κόσμο σε μια εποχή που η πληροφόρηση είναι πανευκολη.
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, kosaitis said:

Περίμενε μέσα επόμενης εβδομάδας.

το πιθανοτερο ειναι αυτο που λες

 

αν θα πάω το σαββατοκύριακο? Φυσικά (αναλαμβάνοντας κι εγω το ρίσκο για πολύ περισσότερα πραγματα - όχι μονο αν θα ειναι ανοικτό)

 

Αυτό έχω τη δυνατότητα...αυτό θα πάω. Μακάρι να μπορουσα να παω μεσοβδομαδα και να ειναι και αδειο!

καμία ημέρα χαμένη

  • Like 2

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, arispetro said:

Καλημέρα!
Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω: σου έκανε εντύπωση; Έπεσες από τα σύννεφα;

Με τη μέχρι τώρα εμπειρία σου, 

Mε την μέχρι τώρα εμπειρία μου καταρχάς είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του που το χιονοδρομικό αποφασίζει από την προηγούμενη να μείνει κλειστό για σκι λόγω χιονιού. Για καφέ ανοιχτό. Δεν έχει ξαναγίνει. Μιλάω για την Δευτέρα και την Τρίτη.

Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου (με μάλλον χειρότερο καιρό) έχουμε κάνει φανταστικό σκι στο 7. Μετά από λίγη ώρα άνοιξε και οι 10 - 14. Παράλληλα οι φίλοι που πόνταραν Κελλάρια απόλαυσαν μετά από μια δυο αναστολές Αφροδίτης, Αιόλο Περικλή και Βάκχο. Έχω πολλές ημερομηνίες για τα παραπάνω, θα έλεγα με καιρό παρόμοιο έχει συμβεί τουλάχιστον 30 φορές

Αυτό που διαβάζω είναι στο site τους "Ζήστε μία μοναδική χειμερινή εμπειρία στο ανανεωμένο Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού".

Παράλληλα διαβάζω  "Προσπάθεια προετοιμασίας για να τεθούν αύριο σε λειτουργία Αφροδίτη, Αίολος στα Κελάρια, Ήρα, Παν, Baby 1 & 4 στην Φτερόλακα. Kαι στο site πράσινα. Πορτοκαλί ήταν άλλοι 3-4 αναβατήρες."

Αν τα παραπάνω συνδυαστούν με την πιθανότητα (βεβαιότητα κατ' άλλους)  ότι από πολύ πολύ νωρίς το πρωί εργαζόμενοι στο ΧΚΠ γνώριζαν ότι δεν θα ανοίξει τι συμπέρασμα βγάζουμε?

Απλά σαν σκέψη κράτα ότι και εμείς να μην πέφτουμε από τα σύννεφα πολλοί χιονοδρόμοι πέφτουν από τα σύννεφα χωρίς λόγο. Και για κάθε έναν που φτάνει εκεί και τρώει φόλα το ΧΚΠ χάνει 10 επισκέψεις. Και αν θες ποτέ να έχεις σωστό χιονοδρομικό, καλό είναι να μην πέφτει κανένας από τα σύννεφα και να έχει επισκέψεις.

Έπεσες και στην περίπτωση, το χόμπι μου είναι πέφτω (δεν πέφτουμε βέβαια πετάμε) από τα σύννεφα αχαχαχαχα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαζί σου. Δε διαφωνώ.

Ανικανότητα, τάσεις αυτοκαταστροφής, σαδισμός προς τους πελάτες, κάτι άλλο;
Τι από όλα λες φταίει και το χκπ λειτουργεί έτσι στο κομμάτι της ενημέρωσης;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλαστός

Γιαννόπουλος

Αλεξοπούλου

Δώρο μια λιακάδα τώρα πάνω, να βαράμε όλοι τον τοίχο στο κεφάλι μας. Απλά εκτίμηση ότι με σωστά μέσα και προσωπικό σήμερα άνοιγε (αέρα δε ξέρω) Όλα τα doppel και 10 14 Περικλή Οδυσσέα σταδιακά μέχρι τις 12.00

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αδιαφορία της διοικησης.

 

των φώτων στα εκδοτήρια της φτερολακας η ταμίας αναρωτιόταν αν θα πρέπει να βγάλει ανακοίνωση ότι το εισιτήριο είναι 35 ευρώ κ δουλεύει μόνο η δέκα κ η δεκατέσσερα.

με κάποιον μίλησε κ τελικά έβγαλε ανακοινωση

 

 


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν εχω παει ποτε παρνασσο, αλλα απο οσο διαβαζω εδω μεσα , υπηρξε ποτε καμια μερα που να ηταν 100% ανοικτο? μετα απο χιονοπτωση? 
εχω μια εντυπωση οτι πιο πολυ προσπαθουν να το κρατανε κλειστο (το μισο τουλαχιστον) παρα να λειτουργει στο 100%

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ΜΙΚ said:

Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου (με μάλλον χειρότερο καιρό) έχουμε κάνει φανταστικό σκι στο 7. Μετά από λίγη ώρα άνοιξε και οι 10 - 14

Κάποτε το στοίχημα ήταν "ΧΚΠ παντός καιρού" . Φυσικά δεν κερδιζόταν πάντοτε, αλλά τουλάχιστον υπήρχε αυτή  η "γαργαλιστική"  τάση........(επικίνδυνη θα πούν κάποιοι, επαγγελματική θα πούν άλλοι) 

Το σχέδιο ήταν....

1. διατήρηση πρόσβασης δρόμων, έστω κι από μια πλευρά όταν υπήρχε υπερβολική χιονόπτωση.....από Αράχωβα ή Αμφίκλεια...θέμα ζωτικής σημασίας  (μεταφορά προσωπικού, κ.λπ)  

2.αν ήταν απαγορευτική η λειτουργία Αφροδίτης λόγω ισχυρών ΝΔ ανέμων, άρα κι όλων των κελλαριών,  το βάρος των δυνάμεων μετατοπιζόταν στην Φτερόλακα, προκειμένου να λειτουργήσει έστω  Παν, Πυθία, και  Ηρα (ιδίως αν ήταν κλειστός ο πίσω δρόμος Φτερόλακας λόγω χιονόπτωσης)  .

Καιρού επιτρέποντος και προσωπικού αγωνιζόμενου πολλές φορές η προσπάθεια πετύχαινε...Και το κερασάκι στην τούρτα ήταν ...η επερχόμενη μετά την χιονοθύελλα λιακάδα ...που έβρισκε το ΧΚΠ ..όχι θαμμένο αλλά ήδη κινούμενο προς την επέκταση της λειτουργίας του στα πιο "ευάερα" μηχανήματα  Ηρακλής, Βάκχος, Ηνίοχος....κλπ.

Ζωτικής σημασίας είναι το συρματόσχοινο στους αποσυμπλεκόμενους (τουλάχιστον) αναβατήρες ποτέ να μην σταματά, ώστε να αποφεύγεται η αποπάγωση...(κίνδυνος απώλειας όχι απλά ωρών/ημερών λειτουργίας αλλά και σοβαρού εργατικού ατυχήματος )

Το κέρδος για το ΧΚΠ δεν ήταν τόσο το οικονομικό (κάποια ίσως λιγοστά οικονομικά εισιτήρια) , αλλά κυρίως το ότι αύξανε την αξιοπιστία του και βελτίωνε την εικόνα του, κτίζοντας στέρεες σχέσεις με τους φίλους του, συντηρώντας μια θετική δυναμική..... Φυσικά..... ό,τι χτίζεται δύσκολα  σε χρόνια, χάνεται   εύκολα σε λίγες μέρες....

 

Πολλές φορές (περίοδο 2008-2013)στον χάρτη του snowreport, το μόνο πράσινο ΧΚ σε ημέρες κακοκαιρίες  ήταν το ΧΚΠ....υπερασπιζόμενο την αξιοπιστία λειτουργίας  που προσπαθούσε να εδραιώσει ...άρα το value for money για την αλπική εμπειρία που "πουλούσε"...

Screenshot_1.jpg

Edited by PanosDrivas
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, ΜΙΚ said:

"Προσπάθεια προετοιμασίας για να τεθούν αύριο σε λειτουργία Αφροδίτη, Αίολος στα Κελάρια, Ήρα, Παν, Baby 1 & 4 στην Φτερόλακα."

Kαι στο site πράσινα. Πορτοκαλί ήταν άλλοι 3-4 αναβατήρες.

Όλοι αναρωτιόμασταν τι θα δουλεύει. Το ΧΚΠ τι μας λέει μας νοιάζει.

 

Απο οτι φαινεται παντως στις καμερες, μεχρι σημερα, δλδ ΤΡ-ΤΕ-ΠΕ δεν εχει βγει ΚΑΝΕΙΣ για να κανει το παραμικρο!!!!!!!

Για ποια προσπαθεια μιλανε????

Οταν λενε κλειστο, εννοουν ΟΛΟΙ σπιτια τους ενω θα επρεπε οι εργαζομενοι να ειναι εκει! Καλη Δευτερα.........

Edited by kaps
  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Turms said:

δεν εχω παει ποτε παρνασσο, αλλα απο οσο διαβαζω εδω μεσα , υπηρξε ποτε καμια μερα που να ηταν 100% ανοικτο? μετα απο χιονοπτωση? 
εχω μια εντυπωση οτι πιο πολυ προσπαθουν να το κρατανε κλειστο (το μισο τουλαχιστον) παρα να λειτουργει στο 100%

Φυσικά πάμπολες. Με 5-15 πόντους χιόνι Βορινό το έχουμε δει 17/17 πολλές φορές. Με 30 πόντους μέχρι μισό μέτρο άνετα Βάκχος από το πρωί και 6 - Ηρακλής μέχρι τις 12. Εξαρτάται το χιόνι και τα μέσα πάντα. Με το Νοτιάρικο χιόνι κλάφτα, αν ξαστερώσει τη λάθος στιγμή θες ώρες ξεπάγωμα. Και πάλι έχουμε δει μέχρι το μεσημέρι να ροπάρει.Διας, Οδυσσέας, Σαχάρα είναι χιονοστιβαδομέρη καλά κάνουν και τα έχουν κλειστά πολλές φορές.

Δε θα ξεχάσει κανείς μας 30.12 ένα μέτρο φρέσκο. Ανοιχτά όλα τα Κελλάρια και η 6/συνδετικό. Το πάρκινγκ ήταν το πρόβλημα να βγάλουν ένα μέτρο χιόνι, το χιονοδρομικό δούλευε.

Καλά την έχεις την εντύπωση αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάποτε το άνοιγαν όλο, μετά το άνοιγαν μισό, τώρα καθόλου και ο Πρόεδρος του Εδεσσαικού το έχει περιγράψει πιο καλά.

Για δες παραπάνω τι γράφω. Και έχει δίκιο ο Δρίβας έχουμε δει πάρα πολλές φορές με πολλές διοικήσεις τον Παρνασσό με αρκετά λιφτ ανοιχτά όταν όλα τα τριγύρω είναι κλειστά και ο καιρός είναι με αέρηδες, χιόνια κλπκλπ. 

36 minutes ago, kaps said:

Απο οτι φαινεται παντως στις καμερες, μεχρι σημερα, δλδ ΤΡ-ΤΕ-ΠΕ δεν εχει βγει ΚΑΝΕΙΣ για να κανει το παραμικρο!!!!!!!

Μη γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν. Κάποιοι εργαζόμενοι και κάποια μηχανήματα και ήταν εκεί και βγήκαν να κάνουν πράγματα, ώρες που μάλλον εμείς θα κοιμόμασταν, με συνθήκες που μάλλον εμείς δεν θα βγαίναμε και με μισθό για τον οποίο μάλλον δεν θα πηγαίναμε.

Αν θα έπρεπε να ήταν οι δεκαπλάσιοι με δεκαπλάσια μηαχνήματα και πολλαπλάσιο μισθό είναι θέμα προς συζήτηση. Κοστίζει βέβαια.

 

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, ΜΙΚ said:

Mε την μέχρι τώρα εμπειρία μου καταρχάς είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του που το χιονοδρομικό αποφασίζει από την προηγούμενη να μείνει κλειστό για σκι λόγω χιονιού. Για καφέ ανοιχτό. Δεν έχει ξαναγίνει

Απο "καθαρά" οικονομικής άποψης δεν έκανε και άσχημα ...Άλλωστε ορισμένοι  υποστηρίζουν... "όποιος βιάζεται σκοντάφτει"....'''κάλλιο αργά, παρά ποτέ"....."γιατί να βιαστούμε/κινδυνεύσουμε  να ανοίξουμε για λίγους τρελλούς, ή  κάποια θετικά σχόλια στο web, αφού η μάζα αργεί να έρθει..."

 

6 hours ago, PanosDrivas said:

Κάποτε το στοίχημα ήταν "ΧΚΠ παντός καιρού" . Φυσικά δεν κερδιζόταν πάντοτε, αλλά τουλάχιστον υπήρχε αυτή  η "γαργαλιστική"  τάση.....

 

4 hours ago, ΜΙΚ said:

Μη γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν. Κάποιοι εργαζόμενοι και κάποια μηχανήματα και ήταν εκεί και βγήκαν να κάνουν πράγματα, ώρες που μάλλον εμείς θα κοιμόμασταν, με συνθήκες που μάλλον εμείς δεν θα βγαίναμε και με μισθό για τον οποίο μάλλον δεν θα πηγαίναμε.

 

6 hours ago, PanosDrivas said:

Καιρού επιτρέποντος και προσωπικού αγωνιζόμενου πολλές φορές η προσπάθεια πετύχαινε...

Το βασικότερο συστατικό του "ΧΚΠ παντός καιρού" ήταν ....

η "ομάδα παντός καιρού" (είχε γίνει ειδική δαπάνη για τον εξοπλισμό της,το 2007,  και θεωρώ ότι ήταν από τις πιο εύστοχες δαπάνες του ΧΚΠ)

Μια ομάδα 20 περίπου εργαζομένων, (χειριστών αναβατήρων-διαστρωτικών-εκχιονιστικών)

έμπειρων, εκπαιδευμένων, εξοπλισμένων (άψογος ρουχισμός, full face, διπλά γάντια, φακός επικεφαλής, ζώνη ασφαλείας, ασύρματος....κ.λπ, συνεργασία με διαστρωτικά, εκχιονιστικά μηχανήματα) και κυρίως ορεξάτων να συμμετέχουν στην κοινή πρόκληση που ετίθετο...."τι μπορούμε να προσφέρουμε στον κόσμο, αύριο το πρωί". 

Κρίμα που τα νέα του ΧΚΠ, από τότε που ξεκίνησε την φωτοενημέρωση του, το 2006, δεν φυλλάσονται ως αρχείο του ΧΚΠ (δυστυχώς κάθε ανακαίνηση της ιστοσελίδας του, πετά τις φωτοενημερώσεις από  προηγούμενα έτη), για να θυμάται το ίδιο προς "γνώσιν και συμμόρφωσιν", αλλά και οι φίλοι του να μπορούν να ερευνούν την ιστορία του.

Εκεί θα μπορούσαμε να δούμε ότι το "ΧΚΠ παντός καιρού" και η "ομαδα ΧΚΠ παντός καιρού"  δεν ήταν θεωρία αλλά πράξη, που ελπίζαμε να βελτιωθεί ειδικά  όταν σχεδόν όλοι οι αναβατήρες έγιναν αποσυμπλεκόμενοι μετά το 2015,, γεγονός που θα βοηθούσε την αποφυγή της παγοποίησης τους και την ετοιμότητα τους για λειτουργία.Οι παλαιότεροι μπορούν να θυμηθούν  "αναποδογυρισμένες" καρέκλες στον "παγωμένο" Βάκχο, Ερμή, Ηνίοχο...που απαιτούσαν μέρες για να "συνέλθουν" μετά από μια σφοδρή κακοκαιρία...

 

Στις συννημένες φωτό  βλ.  (2006-07)

μεταφορά 2 ατόμων στην καρότσα του kass240 + 3 εντός καμπίνας, προκειμένου να ανέβουν  στην  Φτερόλακα, (ακολουθώντας την ΗΡΑ) εν μέσω χιονοθύελλας

καθώς και το παλιό κινητήριο σταθμό Ηρας (τριθέσιο fix poma, παρόμοιο με Ηνιοχο, Ερμή, Βάκχο)  "ξεμπαρδακωμένο" από τη θύελλα,  με προσπάθεια  για να "τσουλήσει" με "ενέσεις". Καμμιά σχέση με τους νέους κλειστούς θερμαινόμενους σταθμούς doppel

 

1919587_201370366825_1311979_n.jpg

1919587_201370371825_3673576_n.jpg

Edited by PanosDrivas
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή πάνω ήμουν είμαι και θα είμαι μέχρι Κυριακή θα σας πω. Και νωρίς ενημέρωσαν. Αν ενημέρωναν νωρίτερα και έκοβε ο αέρας όπως έλεγαν τα μοντέλα που εν γένη στην κακοκαιρία έπεσαν έξω, τι θα έκανα; Θα έκραζα!!!! Σήμερα είχε όντως αέρα όποτε δεν έχω να πω τίποτα. Ίσως τους έκατσε. Θα δούμε και αύριο.
Με καλή παρέα και στο αγαπημένο βουνό ποιος το χρειάζεται το ΧΚ για να βγάλεις το παιδί από μέσα σου!! ???B8770D0E-8799-474C-BD4D-73560C41C303.jpegA7F49285-392E-468D-BD5A-78B5B1D5A769.jpeg9BA868B6-E586-4F21-81EE-22303EFCF3E0.jpeg3829E994-C2DB-4C49-98C1-BD5570F6C775.jpegF9F0D206-1259-4899-AB9B-6E009698149B.jpeg

DB17B4A6-17E0-4942-8645-2903C6235DFB.jpeg

943D66CB-BF84-4FDA-8427-537C0336857A.jpeg

  • Like 15
  • Love 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Καλησπέρα,

Δύο τρεις ερωτήσεις (μπορεί να έχουν αναφερθεί ήδη):

Αυτό το parking από 40€ που αναφέρεται στον τιμοκατάλογο του ΧΚ, τι και πού είναι;
[Υποθέτω, βέβαια, ότι τα κλασσικά parking είναι ανοιχτά δωρεάν και για 40€ σου κρατάνε το αυτοκίνητο ζεστό μπροστά στην είσοδο, στο καθαρίζουν κλπ ?]

Επίσης, αγοράζοντας διαδικτυακά κάρτες (εφόσον δεν έχεις κάρτα ακόμη), περιμένεις στην ίδια ουρά με τους υπολοίπους ή υπάρχει κάποια ειδική ουρά μόνον για παραλαβή;

Και, τέλος, οι προ διετίας κάρτες είναι συμβατές με το on line σύστημα;

Ευχαριστώ,

Μ

  • Like 1

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parking πέτυχες μόνο το μπροστά στην είσοδο. ???

Αν δεν έχεις κάρτα δεν έχω ιδέα. 

Οι κάρτες ισχύουν.


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, PanosDrivas said:

Απο "καθαρά" οικονομικής άποψης δεν έκανε και άσχημα ...Άλλωστε ορισμένοι  υποστηρίζουν... "όποιος βιάζεται σκοντάφτει"....'''κάλλιο αργά, παρά ποτέ"....."γιατί να βιαστούμε/κινδυνεύσουμε  να ανοίξουμε για λίγους τρελλούς, ή  κάποια θετικά σχόλια στο web, αφού η μάζα αργεί να έρθει..."

 

 

 

Το βασικότερο συστατικό του "ΧΚΠ παντός καιρού" ήταν ....

η "ομάδα παντός καιρού" (είχε γίνει ειδική δαπάνη για τον εξοπλισμό της,το 2007,  και θεωρώ ότι ήταν από τις πιο εύστοχες δαπάνες του ΧΚΠ)

Μια ομάδα 20 περίπου εργαζομένων, (χειριστών αναβατήρων-διαστρωτικών-εκχιονιστικών)

έμπειρων, εκπαιδευμένων, εξοπλισμένων (άψογος ρουχισμός, full face, διπλά γάντια, φακός επικεφαλής, ζώνη ασφαλείας, ασύρματος....κ.λπ, συνεργασία με διαστρωτικά, εκχιονιστικά μηχανήματα) και κυρίως ορεξάτων να συμμετέχουν στην κοινή πρόκληση που ετίθετο...."τι μπορούμε να προσφέρουμε στον κόσμο, αύριο το πρωί". 

Κρίμα που τα νέα του ΧΚΠ, από τότε που ξεκίνησε την φωτοενημέρωση του, το 2006, δεν φυλλάσονται ως αρχείο του ΧΚΠ (δυστυχώς κάθε ανακαίνηση της ιστοσελίδας του, πετά τις φωτοενημερώσεις από  προηγούμενα έτη), για να θυμάται το ίδιο προς "γνώσιν και συμμόρφωσιν", αλλά και οι φίλοι του να μπορούν να ερευνούν την ιστορία του.

Εκεί θα μπορούσαμε να δούμε ότι το "ΧΚΠ παντός καιρού" και η "ομαδα ΧΚΠ παντός καιρού"  δεν ήταν θεωρία αλλά πράξη, που ελπίζαμε να βελτιωθεί ειδικά  όταν σχεδόν όλοι οι αναβατήρες έγιναν αποσυμπλεκόμενοι μετά το 2015,, γεγονός που θα βοηθούσε την αποφυγή της παγοποίησης τους και την ετοιμότητα τους για λειτουργία.Οι παλαιότεροι μπορούν να θυμηθούν  "αναποδογυρισμένες" καρέκλες στον "παγωμένο" Βάκχο, Ερμή, Ηνίοχο...που απαιτούσαν μέρες για να "συνέλθουν" μετά από μια σφοδρή κακοκαιρία...

 

Στις συννημένες φωτό  βλ.  (2006-07)

μεταφορά 2 ατόμων στην καρότσα του kass240 + 3 εντός καμπίνας, προκειμένου να ανέβουν  στην  Φτερόλακα, (ακολουθώντας την ΗΡΑ) εν μέσω χιονοθύελλας

καθώς και το παλιό κινητήριο σταθμό Ηρας (τριθέσιο fix poma, παρόμοιο με Ηνιοχο, Ερμή, Βάκχο)  "ξεμπαρδακωμένο" από τη θύελλα,  με προσπάθεια  για να "τσουλήσει" με "ενέσεις". Καμμιά σχέση με τους νέους κλειστούς θερμαινόμενους σταθμούς doppel

 

1919587_201370366825_1311979_n.jpg

1919587_201370371825_3673576_n.jpg

 

Sorry αλλα η ομαδα παντος καιρου οπως περιγραφεις την περιγραφεις λες κ εινσι κατι το σουπερ εξτρα που εκανε το ΧΚΠ...στην ουσια ομως περιγραφεις το αυτονόητο για εναν υπάλληλο ΧΚ

δηλαδη ηταν κατοιρθωμα που ενα ΧΚ ειχε 20 ανθρωπους με ορεξη , εκπαιδευμένους κ εξοπλισμενους? Τοτε δεν θελω να φανταστω τους εργαζομενους εκτος της ομαδας

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Turms said:

ουσια ομως περιγραφεις το αυτονόητο για εναν υπάλληλο ΧΚ

Ναι, έχεις δίκιο φίλε turms. Θά'πρεπε να είναι αυτονόητο, αλλά δεν είναι.

 

"....Μια ομάδα 20 περίπου εργαζομένων, (χειριστών αναβατήρων-διαστρωτικών-εκχιονιστικών)

έμπειρων, εκπαιδευμένων, εξοπλισμένων (άψογος ρουχισμός, full face, διπλά γάντια, φακός επικεφαλής, ζώνη ασφαλείας, ασύρματος....κ.λπ, συνεργασία με διαστρωτικά, εκχιονιστικά μηχανήματα) και κυρίως ορεξάτων να συμμετέχουν στην κοινή πρόκληση που ετίθετο...."τι μπορούμε να προσφέρουμε στον κόσμο, αύριο το πρωί..."

1 hour ago, Turms said:

δηλαδη ηταν κατοιρθωμα που ενα ΧΚ ειχε 20 ανθρωπους με ορεξη , εκπαιδευμένους κ εξοπλισμενους?

τα γεγονότα μιλάνε μόνα τους

Edited by PanosDrivas
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο αυτοθαυμασμός, οι μελοδραματισμοί και οι ηρωοποιιήσεις γιά πράγματα αυτονόητα στις πολλές  εκατοντάδες χιονοδρομικών κέντρων ανά την υφήλιο είναι διασκεδαστικά .......όταν γίνονται μέ μέτρο.

Οταν όμως η τρίχα αρχίσει να γίνεται τριχιά, τότε .......

Share this post


Link to post
Share on other sites

ερωτηση : ο υπαλληλος του ΧΚ κανει δηλαδη λιγο απο ολα?

"Μια ομαδα 20 περιπου εργαζομενων, (χειριστων αναβατηρων-διαστρωτικων-εκχιονιστικων)"

αν ναι, λαθος.
Αυτο το πραγμα στην ελλαδα ειναι τρομερο λαθος και υπαρχει παντου, στον στρατο , στο δημοσιο , στον ιδ. τομεα

κανω τα παντα, αλλα τελικα σε τιποτα δεν ειμαι καλος, γιατι 1. δεν μπορω να εξειδικευτω σε αυτο, και 2. εχω τοσα στο κεφαλι που τελικα ολα γινονται τσαπατσουλικα για να προλαβω τα παντα

το εζησα στον ελληνικο στρατο, στην "καριερα" μου στον ιδ. τομεα και κυριως στο δημοσιο.

Ενας χειριστης εκχιονιστικων ειναι απλα χειριστης εκχιονιστικων. Τηα πρεπει να παει στις 17.00 να παρει το οχημα να στρωσει την πιστα. Οχι να παει να ξεπαγωσει τον ΧΧ αναβατηρα, μετα να παει να βαλει το συρομενο σε λειτουργεια, και μετα να προλαβει να στρωσει καμια πιστα. 

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Hippo said:

Οταν όμως η τρίχα αρχίσει να γίνεται τριχιά, τότε .......

Hippo λυπάμαι 

2 hours ago, Turms said:

ο υπαλληλος του ΧΚ κανει δηλαδη λιγο απο ολα?

Turms...νομίζω πώς....

ο υπάλληλος (πυρήνας)  του ΧΚ πρέπει να είναι πολυεργαλείο.  Σπεσιαλίστας στο πόστο του  αλλά και πρόθυμος να καλύψει ανάλογα με την περίσταση οποιοδήποτε πόστο. (θέμα εμπειρίας, εκπαίδευσης, διάθεσης)

Δηλ παράδειγμα:

. ο σπεσιαλίστας χειριστής διαστρωτικού θα κάνει το πάτημα τoυ Ηνίοχου, αλλά στην ανάγκη θα μπορεί να πατήσει το ξεκίνα-σταμάτα του αναβατήρα, όταν θα  πρέπει να βοηθήσει τον χειριστή αναβατήρα .

και αντίστροφα όταν ο χειριστής διαστρωτικού θα χρειαστεί βοήθεια , όταν π.χ θα πρέπει να επιθεωρήσει το μηχάνημα του ,  ο χειριστής αναβατήρα θα πρέπει να μπορεί να τον βοηθήσει στοιχειωδώς .

ακόμα και πιστέρ, ταμίες, καθαρίστριες....πρέπει  να αλληλοβοηθιούνται κατά περίσταση....

Αλλιώς το "ανελαστικό" σύστημα οδηγείται  είτε σε πολύ μεγάλα κόστη, (χρόνος, χρήμα) είτε σε εμπλοκή...

Η εξειδίκευση τόσο πιο καλή είναι  και βελτιστοποιεί το παραγόμενο αποτέλεσμα , όσο πιο προβλεπόμενο-ελεγχόμενο είναι το περιβάλλον........όσο δηλ. λιγότερο ορεινό

 

20 minutes ago, arispetro said:

Ποιος τυχερός ανέβηκε σήμερα;

χαρά θεού φαίνεται σήμερα...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,633
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...