Jump to content
Pant

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2021-2022

Recommended Posts

ναι αλλα προσεξε. το λες και εσυ...
στην αναγκη θα μπορει να πατησει το ξεκινα-σταματα του αναβατηρα,

στην αναγκη ειναι που.χ. μια φορα τον μηνα? δυο τον μηνα? η λιγοτερο

αυτο ειναι αλλο απο το "εχω 20 ατομα για 100 δουλειες, ολοι θα ξερετε να κανετε τα παντα"

ειμαστε εκτος θεματος αλλα κατι τελευταιο. απο την εμπειρια μου στον στρατο, οπου ετυχε να συμμετασχο σε ασκησεις του ΝΑΤΟ ως συνδεσμος με τους αμερικανουνς, η εξειδικευση που εχουν ειναι κατι το απιστευτο. και μιλαμε για ενα περιβαλλον που δεν ειναι καθολου ελεγχομενο
και που η πιθανοτητα να χρειαστει να κανεις κατι που δεν εινα το αντικειμενο σου εινια κανονας...παρολα αυτα υπηρχε απιστευτη εξειδικευση .... 
η αν θες να στο πω αλλις. οχι απαραιτητα εξειδικευση αλλα διαμερισμος καθηκοντων....εσυ κανεις αυτο και θα το κανεις τελεια...εσυ το αλλο και θα το κανεις τελεια....
ετσι χρειαζεσαι μεν ισως αντι για 20 , 40 ατομα, αλλα το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.

Βλεπω οτι η συζητηση οσο αφορα τις αρμοδιοτητες και το καταμερισμο καθηκοντων αλλα κι η ελλειψη προσωπικου εχουν γινει θεμα συζητησης θα ηθελα να πω και γω την γνωμη μου παρολο που η σχεση μου με τα ελληνικα χιονοδρομικα δεν ειναι αρκετα οικεια απο οσο με τα ευρωπαικα οχι για λογους σνομπισμου απλα καθαρα θεμα παρεας και οικονομικου.

Πιστευω οτι ενα χιονοδρομικο απασχολει συνηθως ατομα που κανουν μια εποχικη εργασια που στην Ελλαδα τουλαχιστον δεν χρειαζεται να απασχολεις εξειδικευμενο προσωπικο σε καποιους τομεις του Χ/Κ για λογους οιικονομικους (μικροτερους μισθους) αλλα και λογω οτι τα ελληνικα χιονοδρομικα λειτουργουν υπο καθεστως δημοσιου παρα ιδιωτικου τομεα.

Οχι πως δεν εχουν αναπτυξη λογω αυτου του καθεστωτος απλα δεν δινεται τοσο πολυ σημασια στην λεπτομερεια αλλα και στην οργανωση και την λειτουργια του απ'οτι στο εξωτερικο που εχουν δωσει περισσοτερο βαρος στον χειμερινο τουρισμο απ'οτι στην Ελλαδα διοτι οπως γνωριζουμε ολοι η χωρα μας ειναι καθαρα τουριστικος καλοκαιρινος προορισμος παρα χειμερινος στο κομματι ειδικα τις χιονοδρομιας.

Ετσι ολα τα χιονοδρομικα κεντρα εδω και χρονια προσπαθουν να προσελκυσουν κοσμο αλλα ολη προσπθαθεια δεν καρποφορει γιατι απλα ο κοσμος δεν εχει την αναλογη παιδεια οπως γινεται στο εξωτερικο ,π.χ στην Γαλλια τα σχολεια καθε χρονο πηγαινουν τα  παιδια μια βδομαδα για να κανουν σκι στα Χ/Κ της χωρας τους κι ετσι τα παιδια εξεικιωνονται μα το σκι απο μικρη ηλικια πραγμα που στην χωρα μας δεν υφισταται κατι τετοιο.

Πως θελουμε λοιπον τα χιονοδρομικα να λειτουργουν οπως θα επρεπε να λειτουργουν οταν το κοινο που συνηθως επεισκεπτεται τα Χ/Κ παει περισσοτερο για χαβαλε παρα για να μαθει σκι κι ετσι με αυτη την νοοτροπια εχουν μαθει και τα Χ/Κ να λειτουργουν αφου το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βγαλουν τα εξοδα τους οσο ειναι εφικτο καθως στην χωρα μας η χειμερινη περιοδος ειναι πιο συντομη απο οτι στις αλλες ευρωπαικες χωρες.

Ετσι λοιπον δεν μπορουμε να εχουμε τις ιδιες απαιτησεις λειτουργειας και υποδομων στα δικα μας Χ/Κ ειδικα  οσοι ασχολουνμαστε πιο σοβαρα με την χιονοδρομια στην χωρα μας με αυτα του εξωτερικου, δεν γινεται κι ουτε προκειται να γινει ποτε.

Επειδη συζητατε για το κατα ποσο τα ατομα που απασχολουνται σε ενα Χ/Κ ειναι αρκετα σε αριθμο για να λειτουγει αψογα το Χ/Κ και κατα ποσο εξειδεικευση στο αντικειμενο τους εχει ο καθενας.

Απο δικη μου εμπειρια σε Χ/Κ της Εβλετιας καποτε που ειχα παει σε μια συζητηση με  αυτον που χειριζοταν το τελεφερικ (σαν αυτο που ειχε παλια στην Παρνηθα) ξερετε με τι ασχολιοταν σαν βασικη εργασια? Χειριστης χωματουργικων μηχανηματων δλδ με μπουλντοζες και τα συναφη....!!! Απλα με καποια σεμιναρια που εκανε στο Χ/Κ εμαθε τον χειρισμο του τελεφερικ.

Οσο και να φαινεται απιθανο οι περισσοτεροι που απασχολουνται στα ευρωπαικα Χ/Κ επειδη οπως ειπαμε ειναι μια δουλεια εποχικη ολοι τους η κυρια ασχολια τους ειναι ασχετη με το αντικειμενο που κανουν οταν δουλευει το Χ/Κ.

Για μενα δεν ειναι κακο το να εχεις προσωπικο που το εχει εκπευδεση το Χ/Κ για να κανει οποιαδηποτε εργασια του ανατεθει.

Το θεμα ειναι αν αυτος που θα παει να περασει ευχαριστα την ωρα του στο βουνο να φυγει απογοητευμενος και προβληματισμενος το αν θα ξαναρθει στο Χ/Κ.

Και φσυικα δεν λεω για κοσμο που παει απλα για βολτα γιατι αυτος ειναι ο επισκεπτης του Χ/Κ της μιας φορας τον χρονο...!!!

Δεν μπορει να εχει απαιτησεις γιατι απλα δεν το στηριζει οικονομικα το Χ/Κ οπως καποιος που παει καθε Σ/Κ η περισσοτερες φορες τον χρονο.

Το οικονομικο επεισης ειναι ενα "αγκαθι" σε αυτην την υποθεση αλλα και παλι το δικαιολογω λογω της συντομης λειτουργειας του Χ/Κ που με καποιο τροπο θα προσπαθησει να βγαλει τα εξοδα και τα σπασμενα απο μια κακη περιοδος οπως αυτη που βιωνουμε εδω και 2 χρονια.

Μην λοιπον κατακρινουμε καποιες δυσλειτουργειες που μπορει να εχουν τα Χ/Κ αλλα να ειμαστε επιεικης και να λεμε παλι καλα που καποιοι νοιαζονται για τα Χ/Κ μας και κανουν οτι μπορουν για να λειτουργουν σε μια χωρα που δεν προωθει προς τα εξω τον χειμερινο τουρισμο της.

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενω σε αλλους τομεις οπως στον καλοκαιρινο τουρισμο που σε καποια μερη εχουν κοντα σε ολο τον χρονο επισκεπτες υπαρχει καλυτερη οργανωση εκπαιδευση κλπ? δεν νομιζω

τελος παντων η κουβεντα ξεφευγει και στο ΧΚπ δεν εχω παει οποτε εγω σταματαω εδω την κουβεντα


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, Turms said:

ενω σε αλλους τομεις οπως στον καλοκαιρινο τουρισμο που σε καποια μερη εχουν κοντα σε ολο τον χρονο επισκεπτες υπαρχει καλυτερη οργανωση εκπαιδευση κλπ? δεν νομιζω

τελος παντων η κουβεντα ξεφευγει και στο ΧΚπ δεν εχω παει οποτε εγω σταματαω εδω την κουβεντα

Φιλε μου εαν δεν εχεις παει ποτε στο Χ/Κ Π δεν μπορεις να εχεις αποψη. Ουτε κι εγω μπρορω να εχω αποψη για καποιο μερος που δεν εχω παει ποτε μου. Και ναι στην Γαλλια (επειδη την ανεφερα για τα Χ/Κ) εχεις ακουσει ποτε κανεναν να σου πει οτι οι παραλιες της προς τον Ατλαντικο οτι ειναι τελειες ?.......  χαλια μαυρα...ειναι !!!.  Εξαιρεση η Νικαια και οι Καννες που και παλι καμια σχεση δεν εχουν με τις δικες μας παραλιες επειδη εχω παει το λεω.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, arispetro said:

Ποιος τυχερός ανέβηκε σήμερα;

Παρών και εντός θέματος. ???

Τέλεια μέρα. Πούδρα σε καμία περίπτωση. Βορινά πολύ φυσιμενο όχι ευχάριστο. Νότια βγήκαν ωραία όπως και Καλλιόπη. Ειδικά κάτω από Ηρακλή και Οδυσσέα όσο πέρναγε η ώρα έβγαινε και ποιο ωραίο εκτός στο ανακατεμένο. Μας έδωσαν ακόμα και τον Οδυσσέα να μην τραβερσαρουμε!!! Ψιλά στις τραβέρσες πολύ πετρα και στα εκτεθημενα (καμπούρα 6). Πήραμε και παράταση μπόνους!!!!

Ένα αρνητικό που φταίμε και εμείς που θέλουμε βούρδουλα είναι ότι μάσκες στις ουρές ήταν ελάχιστες (μέσα στις μάσκες βάζω και τα μπαφ σηκωμένα), και ούτε μια ανακοίνωση και μόνο στη βάση της 7 φώναζε η λιφτιερησα και οι περισσότεροι το έβαζαν.

50421F4C-E0A4-4D0C-8C03-F8FD7801BE3C.jpegE32A4FEA-6746-4FA7-96E5-01727CD75611.jpeg1FA2FCBD-043B-4C94-B4D6-FD0C04455A75.jpeg206225A9-B63B-43F8-8A66-524C1E7F8049.jpeg22701D45-3855-44E1-A2E1-B463B04BBA28.jpeg

  • Like 15
  • Confused 1
  • Love 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα του εκχιονισμού , γιατί το υπάρχον σχήμα δεν δουλεύει .

Τα συνεργεία του Δήμου που καθαρίζουν από τη μεριά της Αράχωβας δεν μπορούν να κρατήσουν το δρόμο καθαρό λόγω της έλλειψης Ρολμπά . Προσπαθούν με τα μαχαίρια και τα JCB να καθαρίσουν , αλλά το χιόνι ξαναπέφτει στο δρόμο ανακατεύεται με το αλάτι, δημιουργείται μια στρώση παγωμένου λασπόχιονου που με τα σπινιαρίσματα γίνεται υγρός πάγος , πέφτει κι άλλο χιόνι από πάνω και κάθε  πρωί γίνεται χαμός στο ανέβασμα .

 

  • Like 6
  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Captain Powder said:

Κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα του εκχιονισμού , γιατί το υπάρχον σχήμα δεν δουλεύει .

Τα συνεργεία του Δήμου που καθαρίζουν από τη μεριά της Αράχωβας δεν μπορούν να κρατήσουν το δρόμο καθαρό λόγω της έλλειψης Ρολμπά . Προσπαθούν με τα μαχαίρια και τα JCB να καθαρίσουν , αλλά το χιόνι ξαναπέφτει στο δρόμο ανακατεύεται με το αλάτι, δημιουργείται μια στρώση παγωμένου λασπόχιονου που με τα σπινιαρίσματα γίνεται υγρός πάγος , πέφτει κι άλλο χιόνι από πάνω και κάθε  πρωί γίνεται χαμός στο ανέβασμα .

 

Με αλυσίδες ή χιονολάστιχα πάντως κανείς δεν κολλούσε σήμερα. Αρκεί να ενημέρωνε κάποιος στη διασταύρωση. Ανοιχτός ήταν ο δρόμος και με καλό πλάτος. Αυτό που λες ισχύει πάντως, πέφτουν από τα πλάγια σε κάποια σημεία και γίνεται τοπικά πιο δύσκολο.

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψη τον σημερινό ελλιπή εκχιονισμο από τον Δήμο Αραχωβας του δρόμου απο τον Σκαμνο προς το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού, δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την ασφαλή πρόσβασή σας από την πλευρά αυτή. Συστήνουμε στους φίλους χιονοδρόμους - επισκέπτες αύριο να μεταβούν και να αποχωρήσουν μέσω Αμφίκλειας - Πολυδρόσου.

FB

  • Confused 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minutes ago, typeDan said:

Λαμβάνοντας υπόψη τον σημερινό ελλιπή εκχιονισμο από τον Δήμο Αραχωβας του δρόμου απο τον Σκαμνο προς το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού, δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την ασφαλή πρόσβασή σας από την πλευρά αυτή. Συστήνουμε στους φίλους χιονοδρόμους - επισκέπτες αύριο να μεταβούν και να αποχωρήσουν μέσω Αμφίκλειας - Πολυδρόσου.

FB

…καλό και αυτό…και εμείς που ερχόμαστε απο Ιτέα τι θα κάνουμε ρε σεις; Θέλει μια επεξήγηση η ανακοίνωση αυτή…

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειστε μονο εσεις απο Ιτεα μερια, ειναι η Αραχωβα και το Λιβαδι. Τα συμφεροντα. Προφανως και ειναι βομβα αυτη η ανακοινωση, ας περιμενουμε διοτι μπορει να ειναι μοχλος πιεσης.

 

Edit: Ο δρόμος από τον Σκαμνό προς το Χιονοδρομικό είναι καθαρός. Ευχαριστούμε τον Δήμο Αράχωβας για τον εκχιονισμό.

Απαραίτητες οι αντιολισθητικές αλυσίδες.

ΠPOΣOXH ΣTON ΠAΓETO TIΣ ΠPΩINEΣ ΩPEΣ!

  • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, typeDan said:

Edit: Ο δρόμος από τον Σκαμνό προς το Χιονοδρομικό είναι καθαρός. Ευχαριστούμε τον Δήμο Αράχωβας για τον εκχιονισμό.

Απαραίτητες οι αντιολισθητικές αλυσίδες.

Το τι εννοεί ο καθένας ¨καθαρός" είναι πολύ σχετικό. Και τέτοιες ανακοινώσεις περί καθαριότητας μπερδεύουν.

Εγώ για παράδειγμα "καθαρός" εννοώ να μην χρειάζονται αλυσίδες. Διαβάζει ο άλλος "καθαρός" και εύλογα ξεκινάει. Ακόμη και χωρίς αλυσίδες. Γιατί όχι; Όπως στη Βουλγαρία (για να πούμε μόνο τα κοντινά μας).

Όλο αυτό το σήριαλ με τον αποχιονισμό, μάλλον οφείλεται στη συνεχιζόμενη κόντρα του χιονοδρομικού με την Αράχωβα. Αν δεν κάνω λάθος τα ούνιμογκ που καθαρίζουν ανήκουν στη περιφέρεια και τα ρόλμπα που είναι παρκαρισμένα ανήκουν στο χιονοδρομικό (στο οποίο θυμίζω απαγορεύτηκε φέτος στην αρχή της περιόδου να αποχιονίζει με ίδια μέσα γιατί έβαλε ακριβό ειστιτήριο στους θρασύτατους Αραχωβίτες.

Κατά τη γνώμη μου έχει αργήσει μερικά χρόνια αυτή η πολύ σωστή σύσταση του χιονοδρομικού να ανεβαίνει ο κόσμος από Αμφίκλεια.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά να μην κάνετε σκι.... Να κάτσετε σπίτια σας...Έλα μπράβο.. θέλετε και αποχιονισμους και σωστή λειτουργία και ενημέρωση...άμαν πια....

  • Haha 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δρόμος ανοιχτός και καθαρός στην Ελλάδα....  ( Εξαιρούνται φυσικά η Φλώρινα, τα Γρεβενά,  ορεινά χωριά κτλ) θεωρείται ότι πρέπει να φαίνεται η άσφαλτος.......ας διαλύσεις το μαχαίρι του εκχιονιστικου και ας ξηλωσεις την άσφαλτο..... δεν πρέπει να υπάρχει ίχνος χιονιού στον δρόμο ρε αδερφέ..... Ακόμα και εάν ρίχνει παπάδες, ακόμα και εάν εχει χιονοθύελλα , ανεμοσουρια κτλ.... είπαμε ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΦΑΊΝΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΤΟΣ.....

Χειμερινά ελαστικά? Τι να τα κάνω, Σουηδία μένω?

Αλυσίδες? Μ@λ@κ@ς είμαι να χαλάσω τα λάστιχα μου?

Κουβέρτες? Μου χαλάνε την μόστρα του αυτοκινήτου, δεν φαίνονται οι ζανταρες μου.....

Και φυσικά το ανέκδοτο των τελευταίων ετών......."έχω τετρακίνηση, δεν χρειάζομαι τπτ από τα παραπάνω"

Δρόμος κλειστός στην Ελλάδα...... έχει δύο πόντους χιόνι, βγήκανε τα Γιετι και οι λύκοι, θα πεθάνουμε όλοι.....και κλείνουμε μέχρι και τον κύριο οδικό άξονα της χώρας....

Δρόμος ανοιχτός και καθαρός στον υπόλοιπο κόσμο θεωρείται ότι μπορεί να περπατηθει από οποιοδήποτε συμβατικό όχημα που φέρει αντιολησθητικο μέσον..... χειμερινά, αλυσίδες, κουβέρτες κτλ....

Δρόμος κλειστός για τον υπόλοιπο κόσμο σημαίνει ΚΛΕΙΣΤΌΣ, τουλάχιστον για τα συμβατικά οχήματα ακόμα εάν φέρουν αντιολησθητικο μέσον, τώρα εάν καβαλάς κανά Arctic cat είσαι ο τυχερός της βραδιάς αλλιώς κάτσε σπίτι και πιες τσιπουρομελα.....

Φιλικά,

Σπύρος ?

 

Edited by porfirio
  • Like 7

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύς κόσμος σήμερα στο ΧΚ. Ήλιος με αρκετό αέρα, φρέσκο χιόνι με λίγα λόγια κοντά στις τέλειες συνθήκες για χιονοδρομία. 
Έμεινα μόνο κελάρια που όλα δούλευαν ρολόι. 

Στο κόλλημα μου (μάσκες) βακχο η πλειοψηφία σήμερα φόραγε.Απο τους συλλόγους ιδιαίτερα ήταν συντριπτική η πλειοψηφία. Συστάσεις καθόλου. 


Φωτογραφίες σήμερα έβγαζα τα παιδιά μου!!??

  • Like 7

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε τους εργαζόμενους που ξενυχτησαν, κουραστηκαν, κρυωσαν κλπκλπ για να χαρουμε εμεις σκι. 

" δλδ ΤΡ-ΤΕ-ΠΕ δεν εχει βγει ΚΑΝΕΙΣ για να κανει το παραμικρο!!!!!!!"

Επειδη γράφτηκε εδώ μέσα οτι δεν ειχε γινει τιποτα μεχρι προχτες το βραδυ...παιδιά μιλάμε επεσε τρελή δουλειά ολες τις προηγουμενες ημέρες και νύχτες.

Μέτριας δυσκολίας βαρβάτη κακοκαιρία και σε 24 ώρες άνοιξαν ηρακλής και 6 και σε 48 είχαμε 16/16. High score πενταετιας άνετα.

Ας τους πούμε ενα μπράβο και μια συγνώμη και αν δεν ξερουμε ας μην γραφουμε. Έχουμε βασιμους λόγους να γκρινιάζουμε για πολλα αλλα, για αυτο όχι. Να ζητάς δεκαπλάσιους μπορείς. Να γράφεις ΚΑΝΕΙΣ μόνο αν είσαι επάνω μπορείς να το πεις. Αν δεν παλευαν, ακομα θα περιμεναμε να ανοιξει η 6.

Μάσκες (οπως θα έπρεπε KN κλπ) στις ουρες, φοραγε το πολυ 25% των χιονοδρομων. Ντροπή. Ο Covid θα γινει ενδημικος μια μέρα. Εξαιρεση Ελλαδα και Μαο Μαο. Για τους Μάο Μάο δεν είμαι σίγουρος.

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4
  • Sad 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites


Για του λόγου το αληθές!!! 

On 1/13/2022 at 11:34 AM, kosaitis said:

Περίμενε μέσα επόμενης εβδομάδας.

 

On 1/13/2022 at 1:41 PM, Turms said:

δεν εχω παει ποτε παρνασσο, αλλα απο οσο διαβαζω εδω μεσα , υπηρξε ποτε καμια μερα που να ηταν 100% ανοικτο? μετα απο χιονοπτωση? 
εχω μια εντυπωση οτι πιο πολυ προσπαθουν να το κρατανε κλειστο (το μισο τουλαχιστον) παρα να λειτουργει στο 100%

 

On 1/13/2022 at 3:13 PM, kaps said:

Απο οτι φαινεται παντως στις καμερες, μεχρι σημερα, δλδ ΤΡ-ΤΕ-ΠΕ δεν εχει βγει ΚΑΝΕΙΣ για να κανει το παραμικρο!!!!!!!

Για ποια προσπαθεια μιλανε????

Οταν λενε κλειστο, εννοουν ΟΛΟΙ σπιτια τους ενω θα επρεπε οι εργαζομενοι να ειναι εκει! Καλη Δευτερα.........

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη πανοραμική κάμερα πριν λίγο 5d51da2f61e56c5bd4b5a55d3549ea9e.jpg

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

  • Like 1
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, pka said:

Από τη πανοραμική κάμερα πριν λίγο 5d51da2f61e56c5bd4b5a55d3549ea9e.jpg

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 

η λύση είναι ΙΑΝ, ΦΕΒ άδεια για καθημερινές για τους εργαζόμενους ή αν είσαι συνταξιούχος και μπορείς να κάνεις ...ακόμη σκί!

όσο νωρίς και να πας είναι έτσι από τις 10:00 !!!

Edited by old skier
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, pka said:

 5d51da2f61e56c5bd4b5a55d3549ea9e.jpg

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

5 hours ago, pka said:

Από τη πανοραμική κάμερα πριν λίγο 5d51da2f61e56c5bd4b5a55d3549ea9e.jpg

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 

Χαμούλης!!
 

 

Edited by Mitsaras

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, Mitsaras said:

 

 

Edited by Mitsaras
correction

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τιποτα το Σ/Κ για σκι.....!!!! ?

Καθημερινες ελπιζω να εχει ΠΟΛΥ λιγοτερο που εχω προγραμματισει να ανεβω, ευτυχως που ερχομαι απο Χαλκιδα και για βολτα μονο καλα θα ειναι.?

Και χωρις διοδια..?

Edited by ChrisFromGreece
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/15/2022 at 8:20 PM, ΜΙΚ said:

Ευχαριστούμε τους εργαζόμενους που ξενυχτησαν, κουραστηκαν, κρυωσαν κλπκλπ για να χαρουμε εμεις σκι. 

" δλδ ΤΡ-ΤΕ-ΠΕ δεν εχει βγει ΚΑΝΕΙΣ για να κανει το παραμικρο!!!!!!!"

Επειδη γράφτηκε εδώ μέσα οτι δεν ειχε γινει τιποτα μεχρι προχτες το βραδυ...παιδιά μιλάμε επεσε τρελή δουλειά ολες τις προηγουμενες ημέρες και νύχτες.

Μέτριας δυσκολίας βαρβάτη κακοκαιρία και σε 24 ώρες άνοιξαν ηρακλής και 6 και σε 48 είχαμε 16/16. High score πενταετιας άνετα.

Ας τους πούμε ενα μπράβο και μια συγνώμη και αν δεν ξερουμε ας μην γραφουμε. Έχουμε βασιμους λόγους να γκρινιάζουμε για πολλα αλλα, για αυτο όχι. Να ζητάς δεκαπλάσιους μπορείς. Να γράφεις ΚΑΝΕΙΣ μόνο αν είσαι επάνω μπορείς να το πεις. Αν δεν παλευαν, ακομα θα περιμεναμε να ανοιξει η 6.

Μάσκες (οπως θα έπρεπε KN κλπ) στις ουρες, φοραγε το πολυ 25% των χιονοδρομων. Ντροπή. Ο Covid θα γινει ενδημικος μια μέρα. Εξαιρεση Ελλαδα και Μαο Μαο. Για τους Μάο Μάο δεν είμαι σίγουρος.

 

Καλα καλα...... ας μην εκραζα εγω και να δω τι σκι θα εκανες!!!!!???

Αντε μην ανοιξω τον Φεβρουαριο στον Καιρο και τσουλαμε μεχρι Ιουνιο............

Ειναι κανεις για ΤΕΤΑΡΤΗ?????

  • Like 1
  • Haha 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γράψε και ένα συγνώμη-λάθος, άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε.

Κλειστός Ηρακλής, Σαχάρα και Οδυσσέας από αύριο. Ξαφνικά τα Καλάβρυτα έγιναν σαφώς καλύτερο χιονοδρομικό από τον Παρνασσό καθημερινές.

Κρίμα τις διαφημίσεις που ακούμε στο ράδιο. Φοβερή κίνηση, ενώ το πρόβλημα του Παρνασσού είναι ότι γίνεται χαμός τα σκ και είναι άδεια τις καθημερινές, δεν έχουν αναφέρει τη λέξη καθημερινές σε καμία διαφήμιση και μάλιστα επίτηδες χαμηλώνουν το επίπεδο των υπηρεσιών να πάνε ακόμα λιγότεροι.

Άρα διαφημίζουν για να κάνουν ακόμα πιο απογοητευμένους πελάτες τα σκ και κανέναν ικανοποιημένο καθημερινές. Μαγεία ΕΤΑΔ.

Kαι μην ξεχνάμε ότι δεν ανοίγουμε τα σκ 8.00 (αλλά 9.00) να σπάσει λίγο ο κόσμος και κλείνουμε τις καθημερινές 15.00.

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω, δίνουν κλειστό απο σήμερα για αύριο

τον Ηρακλή (Όλως τυχαία Τρίτη -καθημερινή-εισιτήριο 20 ευρώ )με βάσει ποια πρόβλεψη? Αέρα? Παγοποίηση? Πως να εμπιστευτείς ένα τέτοιο χιονοδρομικό που δεν σε σέβεται? Πως να προγραμματίσεις χειμερινές διακοπές σε αυτό το βουνό όταν δεν δουλεύει ολόκληρο όπως θα έπρεπε  χωρίς να συντρέχουν λόγοι καιρικών συνθηκών κάτι που θα ήταν απόλυτα κατανοητό. 

Edited by panthessa
  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμία πρόβλεψη. Το πρόγραμμά λειτουργίας αποφάσισαν ότι είναι αυτό δε πα να έχει ότι καιρό θέλει.ΤΤΠ Ηρακλής Οδυσσέας Σαχάρα κλειστά.

Αν έχει τυφώνα Δ και Π και λιακάδα ΤΤΠ πρόβλημα του τυφώνα και της λιακάδας.

Λεπτομέρεια: Το αποφάσισαν μετά την όποια αγορά ετησίων...

 

  • Sad 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...