Jump to content
Pant

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2021-2022

Recommended Posts

Είχαν σκάσει όλες οι χιονοστιβάδες ανάμεσα σε Σαχάρα και 6. Αρκετές είχαν φύγει ενώ χιόνιζε και δεν είχαν δυναμική.

Πολλές έφυγαν από φρύδια που έριξαν οι πιστέρ και άλλες από μόνες τους. Αυτές που δεν είχαν φύγει ενώ χιόνιζε, είχαν δυναμική για πολύ καλό ατύχημα.

4 φρύδια και 3 χιονοστιβάδες είναι στην περιοχή της 6. 9 είναι όλες κι όλες οι καημένες από Σαχάρα μέχρι 14. Νομίζω οποιοδήποτε χιονοδρομικό του κόσμου θα είχε προγραμματίσει τις δυνατότητές του να ρίξει τα φρύδια, σκάσει τις χιονοστιβάδες και να ελέγξει το πεδίο σε 1-2 ωρες καθαρού καιρού.

Από Ηρακλή μέχρι Σαχάρα είναι άλλες 6 και ο Τυρίας έχει 3.

Φυσικά πρέπει να έχει στηθεί η υποδομή (κανόνια, δεσίματα, φράχτες) και να υπάρχουν καλοπληρωμένοι και καλοεκπαιδευμένοι και καλοεξοπλισμένοι πιστέρ. Κόστος λιγότερο από όσο κόστισε η ανακαίνιση του σαλέ και λιγότερο από τον ημερήσιο τζίρο μιας ταβέρνας στο Λιβάδι.

Και πάνω από όλα σωστό Level, πιστέρ, σήμανση, τάφρος με κροκόδειλους και ηλεκτροφόρα σύρματα για τους κανίβαλους πελάτες.

Με Level 4 ολη τη σεζον ειναι βοσκος λυκος και το ιδιο το χιονοδρομικο θετει σε κινδυνο τους πελατες. Καλυτερα να μη βγαινει level

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι τωρινές , ταυτόχρονες .

Μιλάμε για το απόλυτο χωροχρονικό ασυνεχες στο ύψος του Μπάμπη .

Οκ το έχω δει μια φορά ακόμα στην ζωή μου αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό .

Εκτος αν κάποιος έχει ανεβάσει ψέματα ....

 

 

Screenshot_2022-03-08-13-51-32-141_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-03-08-13-53-01-862_com.facebook.katana.jpg

  • Haha 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minutes ago, Pant said:

Πότε κλείνει το μαγαζί;

Δεν κλείνει . Το καλοκαίρι μετακομίζει Μύκονο. 

  • Like 1
  • Haha 4
  • Love 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως κάπου είχα δει ημερομηνία.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έκανες μια πολύ καλή ερώτηση .

Θα σου πω τι ξέρω , χωρίς να αποκαλύψω πηγές .

Επισεις να πω ότι αυτά αλλάζουν ανάλογα με τις πιέσεις και το δόντι που έχει όποιος πιέζει .

Χιονιού θέλοντος.

Μέχρι 10 Απρίλη θα είναι ανοιχτό  ( φυσικά τι και με τι ωράριο , η νεκροψία θα δείξει ) .

Μετά παίζεται να πάει 15 άντε 30 απριλη αν έχει κάποιον κόσμο. 

Μαη πολύ μα πολύ δύσκολο. 

  • Like 1
  • Thanks 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρίχνει τα κέρατα του αλλά οι φήμες λένε ότι αύριο θα είναι κλειστό. 


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, vro said:

Ρίχνει τα κέρατα του αλλά οι φήμες λένε ότι αύριο θα είναι κλειστό. 

Τι σκατα; Πότε περιμένουν να μας το πουν; αύριο στις 8 που θα κοντεύουμε να φτάσουμε;;; ξέρεις κάτι από μέσα Βασίλη;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε ΧΚΠ. Απόλυτα κατανοητό ότι θα είναι κλειστό και μπράβο για την ώρα ενημέρωσης.

Αν κάνετε το ίδιο και το κρίσιμο διάστμα 5.30-7.00 όταν μαθαίνετε ότι πάει για κλειστά λιφτ η μέρα θα οι πελάτες θα είναι πολύ πολύ πιο ευχαριστημένοι και το ΧΚΠ πολύ πολύ πιο αξιόπιστο.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/8/2022 at 6:26 PM, Pant said:

Νομίζω πως κάπου είχα δει ημερομηνία.

https://parnassos-ski.gr/genikes-plirofories/chionodromiko-kentro-parnassoy/oroi-amp-asfaleia/oroi-chrisis-egkatastaseon/

Β. Περίοδοι λειτουργίας – Ωράριο

  1. Χειμερινή χιονοδρομική περίοδος λειτουργίας του ΧΚΠ, θεωρείται το χρονικό διάστημα από Δεκέμβριο (με έναρξη λειτουργίας αυτή που θα καθοριστεί από τη Διοίκηση της ΕΤΑΔ ΑΕ – αναλόγως τη χιόνωση) έως τις 31 Μαρτίου, κατά την οποία θα παρέχονται οι υπηρεσίες στους χιονοδρόμους και επισκέπτες ανάλογα µε την χιονόστρωση και τις καιρικές συνθήκες γενικότερα. Το ΧΚΠ δύναται να λειτουργεί και μετά την 1 Απριλίου, με ημερομηνία περάτωσης αυτή που θα καθορίζεται από την ΕΤΑΔ ΑΕ, αναλόγως τη σεζόν και τη χιόνωση.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενημέρωση από το μέτωπο....σκι γιοκ σήμερα οπότε έκανα μια από τις αγαπημένες μου βόλτες Αμφίκλεια - Φτερολακκα- Κελλάρια- Αγόριανη-Σβαλα- Αμφίκλεια....

Δρόμος από Αμφίκλεια μέχρι το μεγάλο πάρκινγκ της Φτερολακκας: Ανοιχτός ΧΩΡΙΣ ΑΛΥΣΊΔΕΣ

 

Μεγάλο πάρκινγκ Φτερολακκας είναι φουλ ανοιχτό αλλά με χιονακι οπότε αλυσίδες ή χειμερινά....

Πάμε τώρα στις παγίδες, στην γνωστή δεξιά στροφή για να πιάσουμε τον Μπαλαλουκα δεν βγήκα ποτέ....ΕΧΕΙ ΠΑΓΟ SOS SOS.... προσπάθησα 5 φορές τουλάχιστον με φόρα από το μεγάλο πάρκινγκ και το χειμερινό σπινιαρε σαν τρελό. Αφού εξάντλησα ότι κόλπα χειμερινής οδήγησης είχα στην φαρέτρα μου χωρίς αποτέλεσμα, πήρα τελικά φόρα από το μικρό πάρκινγκ της 7 όπου η στροφή είναι σαφώς πιο βατή και βγήκε κανονικά το αμάξι με την πρώτη και άνετα..... . Από τις ελάχιστες φορές που με " πρόδωσε" το χιοναμαξο μου ???.... κοίτα να δεις που θα με κάνουν να έχω καβατζα δύο "bad ass" χειμερινά με καρφιά στο χωριό για " ειδικές επιχειρήσεις".... ???????

Θέμα είχαν και τα Unimog με αυτή την κωλοστροφη απ'ότι μου είπαν και οι χειριστές, όχι ότι κολωσαν ??απλά ήθελε προσοχή.....

Δεν ξέρω πώς θα είναι αυτή η κωλοστροφη αύριο απλά προσοχή....με αλυσίδες θα ανέβαινα κανονικά αλλά βαριόμουν να τις βάλω  για μια στροφή

Μην μπείτε με πολύ φόρα στο μικρό πάρκινγκ της 7, γλιστράει του θανατα..... τρόμαξα να κάνω αναστροφή για να πάρω φόρα..... κατάφερα να κάνω αναστροφή κοντά στα εκδοτήρια που δεν έχει κλίση....

Μπαλαλουκας περνάει κανονικά με αλυσίδες η χειμερινά.

Πάρκινγκ Κελλαριων ανοιχτό με χιόνι κάτω.

Δρόμος από Κελλάρια προς την διασταύρωση Αγόριανης / Λειβαδιου έχει πολύ χιόνι, τα μηχανήματα δουλεύουν non stop, ιδίως ψηλά προς τα Κελλάρια περνάει μόνο ένα αμάξι.... τώρα να πω αλυσίδες ή χειμερινά το βρίσκω περιττό

Δρόμος προς Αγόριανη ανοιχτός ΧΩΡΙΣ ΑΛΥΣΊΔΕΣ, κεντρικός δρόμος εντός Αγόριανης ανοιχτός ΧΩΡΙΣ ΑΛΥΣΊΔΕΣ.

Η Αγόριανη έχει θαφτεί, είναι καρτ ποσταλ οπότε αξίζει ένα pit stop για καφέ ή φαγητό μετά το σκι....

 

Έχει ρίξει τα άντερα του..... έχει θαφτεί το βουνό.....

 

Αυτά τα ολίγα και πιστεύω να βοήθησα τους φίλους που σκοπεύουν να ανέβουν αύριο....

 

Δρόμος από Αμφίκλεια

IMG_20220310_122656.jpg

Πάρκινγκ Κελλαριων, στην ίδια κατάσταση είναι και το μεγάλο πάρκινγκ της Φτερολακκας....

IMG_20220310_112048.jpg

 

Δρόμος από Κελλάρια προς διασταύρωση, λίγο μετά το χιονοδρομικό....IMG_20220310_112843.jpg

Edited by porfirio
  • Like 15
  • Thanks 1
  • Love 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Last update..... πολύ ελαφριά χιονόπτωση τώρα στην Αμφίκλεια και ξαναμπουκωνει ο καιρός στο βουνό.....ρε τον Μάρτιο γλέντια που μας κάνει.....

  • Like 3

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, porfirio said:

Δεν ξέρω πώς θα είναι αυτή η κωλοστροφη αύριο απλά προσοχή....με αλυσίδες θα ανέβαινα κανονικά αλλά βαριόμουν να τις βάλω  για μια στροφή

Μην μπείτε με πολύ φόρα στο μικρό πάρκινγκ της 7, γλιστράει του θανατα..... τρόμαξα να κάνω αναστροφή για να πάρω φόρα..... κατάφερα να κάνω αναστροφή κοντά στα εκδοτήρια που δεν έχει κλίση....

Αλατιέρα δεν έχει το κατάστημα;

 


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minutes ago, Pant said:

Αλατιέρα δεν έχει το κατάστημα;

 

Τα μηχανήματα πάντως ήταν πάνω κάτω, το συγκεκριμένο σημείο είναι γνωστό και ίσως από τα πιο  "ύπουλα", τόσο στην ανάβαση όσο και στην κατάβαση + οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες...


 Από αλάτι άλλο τπτ πάντως εάν κρίνω πως είναι το αμάξι τώρα 

Edited by porfirio
  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο σημείο έχει φύγει πούλμαν . . 

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά, να πιστέψουμε ότι όλα θα είναι ορθάνοικτα αύριο?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν μπορείς να τα δεις θα είναι ορθανοιχτα .

Υπάρχει κανένας λόγος που μετά από 24 ώρες προετοιμασία χωρίς ιδιαίτερα φαινόμενα να μην είναι ορθανοιχτα ;

Χιονοδρομικό είναι , με χιόνι ασχολούνται . Αν ήταν ρουλεμάν θα έλεγα ότι δεν το έχουν. 

 

Όποιος ανεβαίνει αύριο δεν ανεβαίνει για το όλα ανοιχτά ( αν και δεν βρίσκω λογο να μην είναι ) 

Ανεβαίνει για το φρέσκο του χιονιού και με την ελπίδα να είναι και ελαφρύ. .

Οποίος θέλει σίγουριες και ήλιους ανεβαίνει από Σάββατο και μετά .

 

Edited by vro
  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powder alert Frerolaka

Είμαστε 10 άτομα....στοπ 

Ποιότητα χιονιού : Hokkaido Japan....στοπ

Ανεβείτε με ότι ποιο τάβλα σκι έχετε στον οπλοβαστο ....στοπ 

Κρύο διαχειρισιμο ..... στοπ

Ηλιοφάνεια.... στοπ

Τα χάπια μου ....non stop

 

 

 

 

IMG_20220311_093039.jpg

  • Like 17
  • Haha 1
  • Love 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά Μιχάλη σήμερα στον Παρνασσό το θέμα ήταν αν θα είναι όλα ανοιχτά ;

Όποιος τρώει φόλες , τρώει και πούδρες.  

Όποιος τα θέλει όλα σίγουρα, τα βλέπει από τις κάμερες. 

  • Like 7

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, vro said:

Τελικά Μιχάλη σήμερα στον Παρνασσό το θέμα ήταν αν θα είναι όλα ανοιχτά ;

Όποιος τρώει φόλες , τρώει και πούδρες.  

Όποιος τα θέλει όλα σίγουρα, τα βλέπει από τις κάμερες. 

Μεγάλες κουβέντες σοφών ανδρών!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικά Μιχάλη σήμερα στον Παρνασσό το θέμα ήταν αν θα είναι όλα ανοιχτά ;
Όποιος τρώει φόλες , τρώει και πούδρες.  
Όποιος τα θέλει όλα σίγουρα, τα βλέπει από τις κάμερες. 
Τα πες Όλα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν  κάνεις την τελευταία κατεβασιά στις 15.00 στον Καθρέφτη της Φτερολακκας με Καναδέζα pow μέχρι τα μπούτια  (βασικά λίγο πιο πάνω ήταν αλλά θα φάω ban από τον Λάππα ???), καταλαβαίνετε τι συνθήκες επικρατούσαν στον βουνό...... Τα 96αρια underfoot ήταν λίγα σήμερα..... αυτά.... 

 

  • Like 5
  • Love 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...