Jump to content
Pant

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2021-2022

Recommended Posts



Καλά τα λες εσύ όμως κατά την γνώμη μου
-τα προιόντα του σαλέ της φτερόλακα είναι άθλια (σφολιάτες δεν τρώγονται, gluehwein πετιμέζι άθλιο κλπ)
-αν ήταν γεμάτο να είσαι σίγουρος ότι θα είχε και αυτό υποχρεωτική κατανάλωση. Είναι λογικό αυτό και ισχύει σε όλα τα χκ παντού. Κανένα χκ στην Ευρώπη τουλάχιστον δεν έχει κάπου να κάτσεις χωρίς να πρέπει να πάρεις κάτι.
 


Στη Φτερόλακα έφαγα μια μανιταρόπιτα με φύλλο χωριάτικο που τη βρήκα καταπληκτική. Γούστα είναι αυτά.
Όσο για το τι ισχύει αλλού, ομολογώ ότι δεν είμαι ταξιδεμένος για να έχω ισχυρή γνώμη. Παρόλα αυτά στους Δολομίτες και στη Βουλγαρία καθόμουν μια χαρά χωρίς να πάρω τίποτα. Στα περισσότερα αγόραζες και καθόσουν. Δεν θυμάμαι να μη βρίσκω κάπου να κάτσω (πουθενά στο Παρνασσό). Ούτε θυμάμαι να ήρθε κάποιος να μου πει να φύγω γιατί εδώ είναι για πελάτες (όπως είπαν στη κόρη μου στα Κελάρια).
Εκτός των σαλέ υπήρχαν παντού πλήθος ελεύθερα τραπεζοκαθίσματα και όχι ξαπλώστρες του κατοστάρικου. Και θυμάμαι σίγουρα να έχω κάτσει σε κλειστούς χώρο χωρίς κανείς να με ενοχλήσει. Και στις δύο χώρες.
Και κάτι ακόμη (πάλι από τη κόρη μου). Το τριήμερο των Φώτων κανείς δεν της έκανε έλεγχο πιστοποιητικού για να μπει στο σαλέ στα Κελάρια. Την ίδια στιγμή μέσα στο σαλέ περιφέρονταν αστυνομικοί. Νομίζω ότι οι άνθρωποι του σαλέ και του χιονοδρομικού βαδίζουν "επί ξηρού ακμής". Κάποια στιγμή θα ξεπεραστούν τα όρια κάποιου, και τότε θα κλείσει το μαγαζί. Ας προσέξουν.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Powder Sucks said:

Είναι λογικό αυτό και ισχύει σε όλα τα χκ παντού. Κανένα χκ στην Ευρώπη τουλάχιστον δεν έχει κάπου να κάτσεις χωρίς να πρέπει να πάρεις κάτι.

τι επιθυμούμε? 

 ορεινό καταφύγιο για το κάθε "ορειβάτη ή καφετέρια μόνο για τον πελάτη? ή και τα δύο?

 

Ποιός πρέπει να φροντίζει/πληρώνει για νάχουμε ένα ζεστό μέρος, κάτι φαγώσιμο/πόσιμο και μια τουαλέτα στα 2.000μ?

Η "κοινότητα" μας (κράτος, σύλλογος εθελοντών, ΟΤΑ) ή ένας ιδιώτης επιχειρηματίας?

 

Ποιός θέτει τους κανόνες στον ιδιώτη επιχειρηματία?

ο εκμισθωτής του? ή η ελεύθερη αγορά?

 

Ένας καλός επιχειρηματίας 

 "γεννά"  πλούτο (προσφέροντας κάτι που θεωρεί αξία ο πελάτης σε μια "τίμια" τιμή)

ή

"αποσπά" πλούτο  (εκβιάζοντας τον ανήμπορο πελάτη ή διώχνοντας αυτόν που είναι ανίκανος  να πείσει ?

 

επισυνάπτω φωτό από μελέτη σχετικά με την αλλαγή των απαιτήσεων του καταναλωτή επισκέπτη στα ελβετικά ορεινά καταφύγια

image.png.8f26ba8ca91ca18a212cedcddbd74c69.png

 

image.png.013940a010e8554a8b6baf13ab82748e.pngimage.thumb.png.5a2ff0fa7ba94fd1f6d925b625650627.png

image.png.5c0b61650d7366a4a1726b5e424bc0be.pngimage.png.d40fa3010c819ad2a5d585e6459f60d4.png 

image.png.b1332b65b3dab0a1cf1edd02036242a0.png

image.png.ecf918be2d02208fbee314deb9373a37.png

Edited by PanosDrivas
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, PanosDrivas said:

τι επιθυμούμε? 

 ορεινό καταφύγιο για το κάθε "ορειβάτη ή καφετέρια μόνο για τον πελάτη? ή και τα δύο?

 

Ποιός πρέπει να φροντίζει/πληρώνει για νάχουμε ένα ζεστό μέρος, κάτι φαγώσιμο/πόσιμο και μια τουαλέτα στα 2.000μ?

Η "κοινότητα" μας (κράτος, σύλλογος εθελοντών, ΟΤΑ) ή ένας ιδιώτης επιχειρηματίας?

 

Ποιός θέτει τους κανόνες στον ιδιώτη επιχειρηματία?

ο εκμισθωτής του? ή η ελεύθερη αγορά?

 

Ένας καλός επιχειρηματίας 

 "γεννά"  πλούτο (προσφέροντας κάτι που θεωρεί αξία ο πελάτης σε μια "τίμια" τιμή)

ή

"αποσπά" πλούτο  (εκβιάζοντας τον ανήμπορο πελάτη ή διώχνοντας αυτόν που είναι ανίκανος  να πείσει ?

 

 

 

Σε όσα μέρη έχω πάει σε Γαλλία, Αυστρία, Ελβετία, Ιταλία πουθενά δεν έχω δει ορεινό καταφύγιο για κάθε ορειβάτη παρά μόνο καφετέριες για τον πελάτη.  Το αν θα έπρεπε να υπάρχει είναι άλλο θέμα. Σε κάθε περίπτωση αυτός που το πληρώνει είναι ο πελάτης του χιονοδρομικού (είτε μέσω του καφέ ή του εισιτηρίου). Όσον αφορά τους κανόνες στον ιδιώτη εννοείται ότι στην περίπτωση ενός χκ πρέπει τους ορίζει ο εκμισθωτής (καθώς επί της ουσίας εκμισθώνει επιχείρηση μονοπώλιο).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, PanosDrivas said:

Καταπληκτική σχολή …..αλλά δεν λειτουργεί στον Παρνασσό

τα μαθήματα εάν δεν κάνω λάθος γίνονται ΣΚ και πολλά παιδιά και άπο την  Αθήνα το παρακολουθούν ……..
Στον Παρνασσό εάν δεν κάνω λάθος οργάνωνε το the hiking experience με διαδρομές στο καταφύγιο Δεφνερ 

image.png

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Powder Sucks said:

Σε όσα μέρη έχω πάει σε Γαλλία, Αυστρία, Ελβετία, Ιταλία πουθενά δεν έχω δει ορεινό καταφύγιο για κάθε ορειβάτη παρά μόνο καφετέριες για τον πελάτη.  Το αν θα έπρεπε να υπάρχει είναι άλλο θέμα. Σε κάθε περίπτωση αυτός που το πληρώνει είναι ο πελάτης του χιονοδρομικού (είτε μέσω του καφέ ή του εισιτηρίου). Όσον αφορά τους κανόνες στον ιδιώτη εννοείται ότι στην περίπτωση ενός χκ πρέπει τους ορίζει ο εκμισθωτής (καθώς επί της ουσίας εκμισθώνει επιχείρηση μονοπώλιο).

Όταν πληρώνεις εισητήριο για να πας στο "προστατευόμενο" περιβάλλον (όσο γίνεται) ενός ΧΚ, έχεις κάποιες υπηρεσίες των σαλέ (πχ τουαλέτα) χωρίς να είσαι πελάτης του εκάστοτε σαλέ. Αντίστοιχα, το κάθε σαλέ, ακόμα και αν πας ως πελάτης, δεν είναι δυνατόν να έχει πάντα σε διαθεσιμότητα μια θέση να σε περιμένει. Σε περίπτωση αντίξοων καιρικών συνθηκών, είναι λογικό το εκάστοτε σαλέ να λειτουργεί και ως καταφύγιο, όπως είναι προφανές ότι όταν χρησιμοποιείς τις εγκαταστάσεις του σαλέ δεν είναι δυνατόν να αραδιάζεις τα ταπεράκια με τα κεφτεδάκια και τα αβγά για να ταΐσεις τον μικρό Γιαννάκη (και τον εαυτούλη σου).

Edited by mil
  • Like 4

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παλαιότερα, που ο γιος μου ήταν σε φυτώριο οι κανόνες ήταν σαφείς: ή γεύμα με ευθύνη γονέων στο χιόνι ή γεύμα στο σαλέ επί πληρωμή. Απλά ο σύλλογος φρόντιζε για κάποιο μενού και συμφωνούσε τιμές ώστε να πέσει το κόστος.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, typeDan said:

2a534708b1d5b424a7ba68acd37ab45b.jpg

ΘΛΙΨΗ

Εσείς πετάτε, το ΧΚΠ καθαρίζει

Το ίδιο σημείο της χτεσινής φωτογραφίας με τα σκουπίδια σήμερα. Κάποιοι "άνθρωποι" πετάν τα σκουπίδια τους στο βουνό. Ζώα ποτέ δεν πέταξαν σκουπίδια στο βουνό. Το χιονοδρομικό προσπαθεί να καθαρίσει αλλά έχει πολλούς "ανθρώπους" για πελάτες. Το ίδιο σημείο της χτεσινής φωτογραφίας με τα σκουπίδια σήμερα.
 

 

viber_image_2022-01-10_07-51-07-887.jpg

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/8/2022 at 12:03 PM, ΜΙΚ said:

Ναι πιστεύω πρέπει να γράφουμε ότι η Ελλάδα έχει να προσφέρει καταπληκτικό και άνετο σκι, απλά ένα μεγάλο ποσοστό των χιονοδρόμων πάει μόνο λάθος μέρες, λάθος ώρες, με λάθος λάστιχα από λάθος διαδρομή κλπκλπ. Όσο θέλουν να πάνε όλοι τις ίδιες 10-20 μέρες της σεζόν και τα χιονοδρομικά θα φυτοζωούν και σκι δεν θα χαρεί κανείς. Ο κύριος στόχος πρέπει να είναι να απλωθούν οι μέρες σε καθημερινές, πρωτοχρονιές, άνοιξη κλπκλπ. Ήδη πάνω προσθέτω 5 μέρες αργία φουλ σεζόν που είναι άδειο.Αν ο κάθε Έλληνας χιονοδρόμος προσθέσει και 5 καθημερινές και 2 άνοιξη αμέσως έφτιαξε το σκι στην Ελλάδα.

Μπείτε στην πανοραμική αλλά με απόσταση από τοίχους. Άδειο χιονοδρομικό, ήλιος, τα πάντα σε λειτουργία. Κανένας πελάτης!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας αναρωτηθούμε γιατί? Όλα όσα γράφω ισχύουν για εποχή εκτός covid. Σήμερα πιάσει το αυγό και κούρευτο.

Δεν είχα καμία εμπιστοσύνη ότι θα δουλεύει όλο το χιονοδρομικό να πάρω απόφαση χτες. Την Παρασκευή στη δουλειά που θα μπορούσα να ζητήσω άδεια, δεν ήξερα τι θα δουλεύει και κανένας δεν μπορούσε να μου απαντήσει. Τα προηγούμενα χρόνια κάτι Δευτέρες πήγαινες και δεν δούλευε τίποτα. Δεν έχω δει ούτε μια διαφήμιση για καθημερινές ότι θα δουλεύει όλο. Δεν έχω δει καμία διαφήμιση ότι το χιονοδρομικό είναι υπέροχο καθημερινές αλλά και γενικά ότι είναι υπέροχα. Δεν μπορεί το παιδί μου να λείψει από το σχολείο. Δεν έχει ευελιξία η δουλειά μου να πάρω άδεια/δεν με αφήνουν (παράνομο). 


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

1890003241_.png.71aba304eaad161155d36f46815d0c7d.png

Πράγματι εντυπωσιακό. Ιδίως για αύριο Τρίτη.

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παλαιότερα, που ο γιος μου ήταν σε φυτώριο οι κανόνες ήταν σαφείς: ή γεύμα με ευθύνη γονέων στο χιόνι ή γεύμα στο σαλέ επί πληρωμή. Απλά ο σύλλογος φρόντιζε για κάποιο μενού και συμφωνούσε τιμές ώστε να πέσει το κόστος.
Δεν ξέρω σε ποιο φυτώριο πλουσίων ήταν ο γιος σου, εγώ πάντως τόσα χρόνια (σχεδόν 10) με τον ΕΟΣ Αχαρνών, δεν ήρθα ποτέ αντιμέτωπος με τέτοιους κανόνες.
Πάντα μέσα και πάντα με "ταπεράκι".
Και η κόρη μου και εγώ, σπανιότατα θα αγοράσουμε κάτι από το σαλέ του χιονοδρομικού.
Στις εξωφρενικές, μονοπωλιακές, και απολύτως αδικιολόγητες τιμές του σαλέ στα Κελάρια.
Και απορώ με όσους βρίσκουν δικιολογημένες τετοιες πρακτικές.
Λες και πήγαμε και στρωθήκαμε σε ένα μαγαζί στο κέντρο της πόλης και βγάλαμε τα δικά μας.
Δηλαδή τι προτείνετε για ένα τέτοιο περιβάλλον;
Να μην υπάρχει χώρος ανάπαυσης για όποιον δεν πληρώνει;
Όποιο παιδάκι δεν πληρώνει να πετιέται έξω στο κρύο;
Σκι μόνο για πλούσιους και γαλαντόμους;
Τέλος πάντων, μιλάμε πάντα θεωρητικά, αφού προσωπικά σε μένα, ποτέ δεν έτυχε να με διώξει κάποιος για το "ταπεράκι" .
Στη κόρη μου έτυχε τη περασμένη εβδομάδα. Αν τύχει σε μένα θα σας πω.


Sent from my M2007J17G using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, pka said:

Δεν ξέρω σε ποιο φυτώριο πλουσίων ήταν ο γιος σου, εγώ πάντως τόσα χρόνια (σχεδόν 10) με τον ΕΟΣ Αχαρνών, δεν ήρθα ποτέ αντιμέτωπος με τέτοιους κανόνες.
Πάντα μέσα και πάντα με "ταπεράκι".

Είπα να μη σχολιάσω αλλά .... Υπάρχουν σύλλογοι αθλητικοί κι υπάρχουν σύλλογοι - ανταγωνιστές των σχολών. Φαίνεται από την διαδρομή των παιδιών (τα τελευταία 10 χρόνια) στην αθλητική χιονοδρομία, την οργάνωση αγώνων, κλπ. Κι επίσης από το πως είναι οργανωμένη η ΤΕΧ, το ΔΣ του συλλόγου, το site, κοκ.

Edited by aab

Share this post


Link to post
Share on other sites



Είπα να μη σχολιάσω αλλά ....
Μάντεψε που τοποθετώ τον ΕΟΣ Αχαρνών.

Μακάρι να 'ξερα που τοποθετείς τον ΕΟΣ Αχαρνών.
Εγώ βρέθηκα εκεί μόνο λόγω της κόρης μου.
Την κουλτούρα μου στα βουνά την απέκτησα στον ΕΟΣ Αθηνών και τον ΠΟΑ με τους οποίους είχα μια μακριά διαδρομή.
Αλλά ούτε κι αυτοί, ούτε ο ΕΟΣ Αχαρνών δεν με καθοδήγησαν να παραβιάζω τον σεπτό χώρο του σαλέ στα Κελάρια με το "ταπεράκι" μου.
Ψυλλιαζομαι λοιπόν ότι η στάση του καθενός μας στο συγκεκριμένο θέμα δεν εξαρτάται από τον σύλλογο που μεγάλωσε αυτός ή το παιδί του. Αλλά από τη γενικότερη στάση του, ή θέση του, στη ζωή και την κοινωνία.



Sent from my M2007J17G using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λόγω νόσησης των χειριστών μηχανημάτων διάστρωσης δεν στρώθηκαν οι πίστες και κρίθηκαν ακατάλληλες κατά τον πρωινό έλεγχο από την ομάδα επιθεώρησης.βλεπε καιμακτσαλαν χ. κ.τοσο καλα.λετε να το δουμε και στον παρνασσο?Θου Κυριε φυλακη ..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λαθος εκανα την Βασιλιτσα εννοουσαΛόγω νόσησης των χειριστών μηχανημάτων διάστρωσης δεν στρώθηκαν οι πίστες και κρίθηκαν ακατάλληλες κατά τον πρωινό έλεγχο από την ομάδα επιθεώρησης.βλεπε χ.βασιλιτσα  κ.τοσο καλα.λετε να το δουμε και στον παρνασσο?Θου Κυριε φυλακη ..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λόγω των προβλεπόμενων δυσμενών καιρικών συνθηκών αύριο Τρίτη και μεθαύριο Τετάρτη το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού θα είναι ανοιχτό μόνο για καφέ.

  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά..  συγνώμη τώρα. Εάν εξαιρέσουμε οτι το σαλέ του χιονοδρομικόυ θα πρέπει να λειτουργεί σαν καταφύγιο...(όχι ότι είναι κάτι τέτοιο στα κελάρια. Τουλάχιστον σαν χαρακτήρα) ο άνθρωπος αυτός που νοικιάζει το χώρο του σαλέ και εμείς του απασχολούμαι ένα τραπέζι χωρίς έσοδα που θα βρει να πληρώσει? Βέβαια από την άλλη πληρώνεις εισιτήριο εισόδου για τις εγκαταστάσεις του χιονοδρομικού. Εδώ πάντως που είμαι (Davos,) δεν νομίζω ότι κάθεσαι χωρίς να πάρεις κατι. Και είναι ακριβά, πιστέψτε με. Glüwein μέχρι 8.5 φράγκα. Όμως έχουν παγκάκια να κάτσεις να ξαποστάσεις και με πολύ ώραια θέα.. Και οι έξυπνοι σαν επαγγελματίες φτιάχνουν έξω από τα σαλέ παγκάκια από χιόνι που αφήνουν κουβέρτες για να βάλεις το κωλαρακι σου που είναι δωρεάν. Αν θέλεις να πιείς κάτι απ' που θα πας ...? Σε αυτόν που σε προσέχει θα πας. Τουλάχιστον εγώ που αποφεύγω να κάτσω όταν κάθομαι τον οβολό μου τον δίνω πιο πρόθυμα από ότι τον έδινα στον Παρνασσό...

  • Like 2

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ φίλε μου έξω από το σαλέ έχει μόνο ξαπλώστρες που ενοικιάζονται προς 100 ευρώ οι 2.

Και η Fanta πωλείται προς 4,5 ευρώ.

 

 Πρώτο Θέμα: Γκστάαντ vs Aράχωβας: Εσώκλειστοι στα σαλέ με επιτραπέζια στις Άλπεις, λαϊκά πανηγύρια στον Παρνασσό.

https://www.protothema.gr/life-style/article/1199424/gstaad-vs-arahovas-adi-gia-clubbing-to-rixan-sti-monopoly/?utm_source=rss

 

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φανταστείτε ...

μια εταιρεία που να διαχειρίζεται το ΧΚΠ,

όπου η εταδ αε θα΄ναι ένας μέτοχος, όπως και οι ΟΤΑ (δημόσιος τομέας),

ενώ την πλειοψηφία θα έχουν ιδιώτες (με τα σχετικά κίνητρα και περιορισμούς), 

 οι οποίοι  θα έχουν "επενδύσει"  (μακροχρόνια, όχι κοντόφθαλμα) στην βέλτιστη (οικονομικά-κοινωνικά-περιβαλλοντικά)  λειτουργία του ΧΚΠ .....

Επισυνάπτω τι ισχύει σε  "κλασσικούς" χιονοδρομικούς προορισμούς των 'Αλπεων από παρουσίαση του Christopher Hinteregger  με εμπειρία σχεδιαστή σε έργα ορεινού τουρισμού σε 18 χώρες (στην Τουρκία, τη Ρωσία, Ουκρανία και Μακεδονία) σε διεθνές συνέδριο ορεινού τουρισμού το 2015

"...Συχνά η  πλευρά του δημόσιου τομέα  διατηρεί μετοχές στην εταιρεία  η οποία κατέχει και λειτουργεί τους αναβατήρες, βλ. παρακάτω παραδείγματα από αλπικές χώρες:..."

image.png.193d8fc6f5e960645c9491d5ae0f2e78.png

Edited by PanosDrivas
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, pka said:

Εδώ φίλε μου έξω από το σαλέ έχει μόνο ξαπλώστρες που ενοικιάζονται προς 100 ευρώ οι 2.

Και η Fanta πωλείται προς 4,5 ευρώ.

 

 Πρώτο Θέμα: Γκστάαντ vs Aράχωβας: Εσώκλειστοι στα σαλέ με επιτραπέζια στις Άλπεις, λαϊκά πανηγύρια στον Παρνασσό.

https://www.protothema.gr/life-style/article/1199424/gstaad-vs-arahovas-adi-gia-clubbing-to-rixan-sti-monopoly/?utm_source=rss

 

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Ναι γνωρίζω τις τιμές του χιονοδρομικού καθώς πήγαινα για σχεδόν 10 χρόνια, όμως δεν έχω κάτσει ποτέ σε ξαπλώστρα. Σαντουιτσακι κορυφή προφήτη Ηλία ή Οδυσσέας στην σπάνια περίπτωση που τον έβρισκα ανοιχτό με όμορφη θέα. Μόνο εάν έκανε πολύ κρύο μέσα, με ελάχιστη κατανάλωση έναν καφέ....

  • Like 3

WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, pka said:

Εδώ φίλε μου έξω από το σαλέ έχει μόνο ξαπλώστρες που ενοικιάζονται προς 100 ευρώ οι 2.

 

 

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Δεν ενοικιάζονται οι δύο ξαπλώστρες προς €100. Οι δύο ξαπλώστρες έχουν ελάχιστη κατανάλωση €100.  Στις περισσότερες καθόντουσαν παρέες 4-6 άτομα.  Δεν λέω ότι είναι οικονομικό απλά δεν είναι το ίδιο.

Εναλλακτικά μπορείς να κάτσεις μέσα και να πάρεις ένα καφέ μόνο. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάτσεις στις ξαπλώστρες. Θα μπορούσαν πχ να μην υπάρχουν καθόλου.

Το θέμα δεν είναι το αν το κόστος του να κάτσεις στο σαλέ είναι ενσωματωμένο στο εισιτήριο ή στον καφέ (γιατί κάπου θα μπει)  άλλα αν ο χιονοδρόμος θεωρεί ότι αυτό που πληρώνει είναι value for money. Συμφωνούμε όλοι ότι αυτό που πληρώνουμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο στο χκπ σε καμία περίπτωση δεν είναι vfm...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
On 12/12/2021 at 11:34 PM, Blackman said:

Κλάμα...Screenshot_2021-12-12-23-42-20-606_com.android.chrome.thumb.jpg.3788fc788d72d87e637f98d9cfc441a9.jpg

 

Καλησπερα.

Επειδη ενδιαφερομαι ΜΟΝΟ απο Δευτερα - Πεμπτη  για χιονοδρομια, ποια θεωρειται υψηλη περιοδος και ποια χαμηλη κι επεισης η εκδοση της επαναφορτιζομενης πλασικης καρτας RFID απο που μπορω να την προμηθευτω και πως μπορω να την φορτισω ? Ευχαριστω

Edited by ChrisFromGreece

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...