Jump to content
Pant

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2021-2022

Recommended Posts

1 hour ago, akis1967 said:

δεν ξερω αν υπαρχει σωστη τιμη ... σωστη πληροφορηση ζηταμε ... και ο καθενας ας κρινει εαν αξιζει να τα βγαλει απο την τσεπη του

Αυτό ακριβώς

Το ότι δεν έχουν κάποιο σχέδιο για προώθηση του χειμερινού τουρισμού είναι εμφανέστατο με την απουσία της εβδομαδιαίας κάρτας , 

θα πάρω την ετήσια μιας και ξεχειμαζω στα περιξ

ελπίζω ότι τα πάντα θα πάνε κατ ευχή  ,για τους φίλους που δουλεύουν στο χιονοδρομικό εύχομαι κουράγιο ! 
προσοχή στον δρόμο από Αράχωβας ……!
το Σάββατο θα ανέβω και θα ρωτήσω το πως θα πορευτούν οι σύλλογοι (όχι σαν τον δικό μας , οι κανονικοί ….?)και εάν θα έχουμε κάποια διαφορετική μεταχείριση οι seniors (?)

και να μη ξεχνάμε ,μάσκα (ομορφιάς ) αντισηπτικό ,κρατάτε αποστάσεις (όχι φιλία και αγκαλιές ) ξεχάστε κοσμικότητες και τέλος όσοι τολμήσουν Άλπεις να μην ξεχάσουν ταξιδιωτική ασφάλεια , πιστεύω ότι ο σύλλογος θα το έχει σαν προϋπόθεση για ευνόητους λόγου (  Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλειας Ασθενείας δεν  παρέχει όλες τις απαραίτητες καλύψεις ) 

καλο χειμώνα σε φύλου και άλλους ,μικρούς και μεγάλους  

• Like 1

5 hours ago, akis1967 said:

η τελευταια χρονια που πληρωσα ετησια ηταν οταν ο δριβας διαφημιζε το 17/17 καθε μερα

μαντεψε ποσο κοροιδο ενιωσα οταν ξαφνικα μετα απο ενα μηνα κοπηκε η φτερολακα τις καθημερινες γιατι "δεν εβγαινε το μαγαζι"

Φίλε akis1967,

ποτέ ο δρίβας δεν διαφήμισε το17/17 κάθε ημέρα. (εκτός αν έπαθε αλζχάιμερ ?)

Από όσο είναι είμαι σε θέση να θυμάμαι, την περίοδο 2008-2013,

υπήρχε κανόνας  και κανονισμοί ΧΚΠ, εγκαίρως ανακοινωμένοι, επικαιροποιημένοι και αιτιολογημένοι (από εμένα προσωπικά)  για την κάθε εξαίρεση (που βεβαίως και υπήρχε  λόγω ανωτέρας βίας ή υπαιτιότητα  μας), του τύπου....

1.καθημερινή λειτουργία Φτερολάκας . Πολλοί θυμούνται την καθημερινή λειτουργία σαλέ Φτερόλακας με Μανώλη και Καίτη... Ο ΜΙΚ τότε "γκρίνιαζε" (μετη καλή έννοια) όχι για το αν θα λειτουργεί η Φτερόλακα αλλά για το αν θα λειτουργούν και ο Βάκχος και ο Ηρακλής κάθε ημέρα. Και αυτό το "πετυχαίναμε" με τη καλή συννενόηση  μετατοπίζοντας τα ρεπό ή την  εβδομαδιαία συντήρηση, προσαρμόζοντας βέλτιστα του διαθέσιμους πόρους του ΧΚΠ ανάλογα με την προσέλευση και τις καιρικές συνθήκες. Αρα απαιτείται! η ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ ΔΙΑΦΑΝΗ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ και ο κοινός προσανατολισμός ΧΚΠ με τους πελάτες του, και το forum του snowclub απέδειξε ότι μπορεί να παίξει ένα σημαντικό ρόλο. Η αδιαφορία και ο εύκολος συμβιβασμός, απ όπου κι αν προέρχεται (εργαζόμενοι, διοίκηση,πελάτες) δεν βοηθάει το ΧΚΠ 

2.κάθε ημέρα αιχμής (Σ,Κ και υψηλή περίοδος), λειτουργία ΧΚΠ 100% (17/17 αναβατήρες+παράταση λειτουργίας τα σκ +sunset ski καιρού επιτρέποντος) )ενώ

καθε ημέρα καθημερινή, λειτουργία ΧΚΠ 70% με έκπτωση 50% (δηλ. ημερήσιο εισιτήριο από 30€ σε 15 €, ή χρέωση πολύποντου εισιτήριου ανοικτών ημερομηνιών  1 πόντος την καθημερινή αντι για 2 πόντους την αργία  )  και φόρτο προσελεύσεων το 10% της ημέρας αιχμής (δηλ. προσελευσεις 3000 το Σ,Κ  και 300 την καθημερινή).

Αυτή η "ρεαλιστική"  πολιτική (τιμολογιακή και λειτουργίας) κατάφερε να ανεβάσει τις προσελεύσεις της καθημερινής περίπου από το 300 στο 1000 προσελεύσεις ημερησίως.

Η λειτουργία ΧΚΠ 70% τις καθημερινές , αφενός προσέφερε στον χιονοδρόμο, σε πολύ ελκυστική τιμή, (fair value for money)  ένα χιονοδρομικό πεδίο από κορυφή βάκχου ή Ηρακλή έως  βάση Φτερόλακας  (λειτουργία Ερμή ή Δία -Οδυσσέα), με σχεδόν  μηδενικούς χρόνους αναμονής λαμβανομένου υπόψη την μειωμένη  προσέλευση των καθημερινών),  αφετέρου επέτρεπε στο ΧΚΠ να δίνει τα εβδομαδιαία repo (2 ημέρες την εβδομάδα) στους εργαζομένους του  και να εκτελεί την προγραμματισμένη προληπτική συντήρηση, χωρίς περαιτέρω αύξηση των λειτουργικών εξόδων  που θα μεγάλωναν την ζημία ΧΚΠ ή θα ακρίβαιναν το εισιτήριο του.
Η μείωση των "υπερβολικών" λειτουργικών εξόδων  σε συνδυασμό με την αύξηση των προσελεύσεων τις καθημερινές οδήγησαν την λειτουργική ζημία του ΧΚΠ (την οποία δικαιολογημένα πασχίζει και οφείλει  η εταδ αε να μηδενίσει, παρά τα όσα περί "κοινωνικής πολιτικής" αναφέρονται "απαθώς" από δεξιόστροφους  ή απαιτούνται "εμπαθώς" από αριστερόστροφους) στην ελάχιστη τιμή της το 2011, περίπου κάτω από 400.000 € ενώ συνήθως βρίσκεται πάνω ή και πολύ πάνω  από 1.000.000€

Edited by PanosDrivas
  • Like 2

26 minutes ago, PanosDrivas said:

Φίλε akis1967,

από όσο είναι είμαι σε θέση να θυμάμαι, την περίοδο 2008-2013,

υπήρχε κανόνας  και κανονισμοί ΧΚΠ, εγκαίρως ανακοινωμένοι, επικαιροποιημένοι και αιτιολογημένοι (από εμένα προσωπικά)  για την κάθε εξαίρεση (που βεβαίως και υπήρχε  λόγω ανωτέρας βίας ή υπαιτιότητα  μας), του τύπου....

1.καθημερινή λειτουργία Φτερολάκας . Πολλοί θυμούνται την καθημερινή λειτουργία σαλέ Φτερόλακας με Μανώλη και Καίτη... Ο ΜΙΚ τότε "γκρίνιαζε" (μετη καλή έννοια) όχι για το αν θα λειτουργεί η Φτερόλακα αλλά για το αν θα λειτουργούν και ο Βάκχος και ο Ηρακλής κάθε ημέρα. Και αυτό το "πετυχαίναμε" με τη καλή συννενόηση  μετατοπίζοντας τα ρεπό ή την  εβδομαδιαία συντήρηση, προσαρμόζοντας βέλτιστα του διαθέσιμους πόρους του ΧΚΠ ανάλογα με την προσέλευση και τις καιρικές συνθήκες. Αρα απαιτείται! η ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ ΔΙΑΦΑΝΗ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ και ο κοινός προσανατολισμός ΧΚΠ με τους πελάτες του.

2.κάθε ημέρα αιχμής (Σ,Κ και υψηλή περίοδος), λειτουργία ΧΚΠ 100% (17/17 αναβατήρες+παράταση λειτουργίας τα σκ +sunset ski καιρού επιτρέποντος) )ενώ

καθε ημέρα καθημερινή, λειτουργία ΧΚΠ 70% με έκπτωση 50% (δηλ. ημερήσιο εισιτήριο από 30€ σε 15 €, ή χρέωση πολύποντου εισιτήριου ανοικτών ημερομηνιών  1 πόντος την καθημερινή αντι για 2 πόντους την αργία  )  και φόρτο προσελεύσεων το 10% της ημέρας αιχμής (δηλ. προσελευσεις 3000 το Σ,Κ  και 300 την καθημερινή).

Αυτή η "ρεαλιστική"  πολιτική (τιμολογιακή και λειτουργίας) κατάφερε να ανεβάσει τις προσελεύσεις της καθημερινής περίπου από το 300 στο 1000 προσελεύσεις ημερησίως.

Η λειτουργία ΧΚΠ 70% τις καθημερινές , αφενός προσέφερε στον χιονοδρόμο, σε πολύ ελκυστική τιμή, (fair value for money)  ένα χιονοδρομικό πεδίο από κορυφή βάκχου ή Ηρακλή έως  βάση Φτερόλακας  (λειτουργία Ερμή ή Δία -Οδυσσέα), με σχεδόν  μηδενικούς χρόνους αναμονής λαμβανομένου υπόψη την μειωμένη  προσέλευση των καθημερινών),  αφετέρου επέτρεπε στο ΧΚΠ να δίνει τα εβδομαδιαία repo (2 ημέρες την εβδομάδα) στους εργαζομένους του  και να εκτελεί την προγραμματισμένη προληπτική συντήρηση, χωρίς περαιτέρω αύξηση των λειτουργικών εξόδων  που θα μεγάλωναν την ζημία ΧΚΠ ή θα ακρίβαιναν το εισιτήριο του.
Η μείωση των "υπερβολικών" λειτουργικών εξόδων  σε συνδυασμό με την αύξηση των προσελεύσεων τις καθημερινές οδήγησαν την λειτουργική ζημία του ΧΚΠ (την οποία δικαιολογημένα πασχίζει και οφείλει  η εταδ αε να μηδενίσει, παρά τα όσα περί "κοινωνικής πολιτικής" αναφέρονται ή απαιτούνται) στην ελάχιστη τιμή της το 2011, περίπου κάτω από 400.000 € ενώ συνήθως βρίσκεται πάνω ή και πολύ πάνω  από 1.000.000€

φιλε πανο, ωραια ολα αυτα που γραφεις αλλα επρεπε να τα ειχες ανακοινωσει απο πριν και φυσικα να τα ΤΗΡΗΣΕΙΣ στα πλαισια της καλοπιστης και διαφανης συνεννοησης

και πες οτι δεν θυμαμαι καλα και οντως δεν διαφημιζες 17/17 αλλα 70%

το οτι εκλεισε το μισο βουνο εντελως απροειδοποιητα, το θυμαμαι παρα πολυ καλα ... και η τσεπη μου ετσουξε, και ο προγραμματισμος του σκι της χρονιας πηγε βολτα στον κουβα και εντελως κοροιδο ενιωσα που ηρθα και σας τα προπληρωσα ... σορρυ ... και εαν ανατρεξεις στο φορουμ θα δεις οτι διαχρονικα δεν ειμαι ο μονος που νιωθει εξαπατημενος απο την γενικη πολιτικη του χκπ

• Sad 1

12 minutes ago, akis1967 said:

φιλε πανο, ωραια ολα αυτα που γραφεις αλλα επρεπε να τα ειχες ανακοινωσει απο πριν και φυσικα να τα ΤΗΡΗΣΕΙΣ στα πλαισια της καλοπιστης και διαφανης συνεννοησης

και πες οτι δεν θυμαμαι καλα και οντως δεν διαφημιζες 17/17 αλλα 70%

το οτι εκλεισε το μισο βουνο εντελως απροειδοποιητα, το θυμαμαι παρα πολυ καλα ... και η τσεπη μου ετσουξε, και ο προγραμματισμος του σκι της χρονιας πηγε βολτα στον κουβα και εντελως κοροιδο ενιωσα που ηρθα και σας τα προπληρωσα ... σορρυ ... και εαν ανατρεξεις στο φορουμ θα δεις οτι διαχρονικα δεν ειμαι ο μονος που νιωθει εξαπατημενος απο την γενικη πολιτικη του χκπ

Φίλε akis1967, λυπάμαι ,

δεν θυμάμαι την περίπτωση,

αλλά  δεν αμβισβητώ  την οδυνηρή  εμπειρία την δική σου  ή άλλων συμφορουμιτών.Άλλωστε έχω και εγώ πολλές παρόμοιες εμπειρίες ως πελάτης ΧΚ

Συγνώμην....αν έγινε "πατάτα" ...ή αν δεν δόθηκαν οι δέουσες εξηγήσεις τότε,

αλλά τουλάχιστον ...

συμφωνήσαμε ότι ποτέ δεν υποσχέθηκα 17/17 κάθε ημέρα. 

Προσπαθούσα να τηρώ όσα έλεγα ή τουλάχιστον να δίνω εξηγήσεις γιατί δεν τηρήθηκαν, ανεξάρτητα από το αν συμφωνούσαμε ή όχι.

• Haha 1

12 minutes ago, PanosDrivas said:

Φίλε akis1967, λυπάμαι ,

δεν θυμάμαι την περίπτωση,

αλλά  δεν αμβισβητώ  την οδυνηρή  εμπειρία την δική σου  ή άλλων συμφορουμιτών.Άλλωστε έχω και εγώ πολλές παρόμοιες εμπειρίες ως πελάτης ΧΚ

Συγνώμην....αν έγινε "πατάτα" ...ή αν δεν δόθηκαν οι δέουσες εξηγήσεις τότε,

αλλά τουλάχιστον ...

συμφωνήσαμε ότι ποτέ δεν υποσχέθηκα 17/17 κάθε ημέρα. 

Προσπαθούσα να τηρώ όσα έλεγα ή τουλάχιστον να δίνω εξηγήσεις γιατί δεν τηρήθηκαν, ανεξάρτητα από το αν συμφωνούσαμε ή όχι.

ας μην κανουμε συζητηση τι εγινε πριν 10+ χρονια ... ουτε εσυ ουτε και εγω τα θυμομαστε ακριβως

μενουμε στο οτι το χκπ μας εχει συνηθισει σε διαχρονικες πατατες και τωρα που εβγαλε το νεο τιμοκαταλογο μας κανει παλι επιφυλακτικους

πχ δεν εχει ανακοινωσει πολιτικη καθημερινης λειτουργιας ... θα ειναι 17/17  9/17 ή 3-4/17

εγω που ανεβαινω πλεον μονο καθημερινες ... πως θα κρινω αν με συμφερει η εκπτωση ή ακομα και η ετησια ?

• Like 1

Λοιπόν... διώξτε τα καβούρια από την τσέπη κι ετοιμαστείτε! ?

kelaria1950_20211215.jpg.2a6e1fc78f9459325af9b895f45d4df8.jpg

kelaria1950_20211215-2.jpg.cbd791e00c966fc79dda24218aa42a64.jpg

Edited by Pant
  • Like 3

Practice makes perfect

26 minutes ago, JiKL said:

Προσφέρω μεταφορά με τη γουρούνα 20 euro Σκαμνος Κελλάρια . Για μεγάλες παρέες φέρνω το 4Χ4 , ειδική προσφορά 10 euro το άτομο καρότσα, και 15 καμπίνα με καλοριφέρ. 

• Like 2
  • Haha 5

1 hour ago, JiKL said:

Πριν αλέκτορα φωνήσαι ....

Εκεί που μας χρωστούσαν ....

Τεσπα, υπάρχουν υπέροχες ταβέρνες στο Πολύδροσο και στην Αμφίκλεια. Λίγο υποτονικά σε σχέση με την Αράχωβα, αλλά οι περισσότεροι ξυπνάμε νωρίς

• Haha 1

....

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

37 minutes ago, ΜΙΚ said:

... λογικά πάμε για μόνο Βακχο Ηρακλή ΤΤΠ + Φτερό ΔΠ.

Με την Πυθία γνωρίζεστε; tongue.gif.9f22c10db2e144a6d647881379e907a0.gif
Βάκχο και Ηρακλή (ναι καλά...) ή Βάκχο ή Ηρακλή ;

Practice makes perfect

Καλημέρα φίλοι .

Έχει ανοίξει το ΧΚΠ ?

Γιατί στη Panomax φαίνεται Βάκχος να λειτουργεί και στο χιόνι ωραιότατα ίχνη .

1 hour ago, Pant said:

Με την Πυθία γνωρίζεστε; tongue.gif.9f22c10db2e144a6d647881379e907a0.gif
Βάκχο και Ηρακλή (ναι καλά...) ή Βάκχο ή Ηρακλή ;

Έσβησα το παραπάνω κείμενο γιατί πριν αλέκτωρ λαλήσει ανανεώθηκαν οι πληροφορίες

Είναι πιθανό αλλά όχι βέβαιο να ανοίξει αύριο για σκι

Πληροφορίες 99,9% τσεκαρισμένες

Κανένας δεν έχει επισήμως γραπτά την παραμικρή ιδέα πως θα δουλέψει το χιονοδρομικό. Αγοράζουμε ετήσια στα τυφλά. Από ρατράκ πάμε καλά και είναι πιθανό αν εγκριθούν τα πετρέλαια να έχουμε καλό πάτημα. Λογικά πάμε για πλήρη λειτουργία σκ, λογικά πάμε για μόνο Βακχο Αιολο Περιλή - Φτερό ΤΤΠ + Ηρακλη και κάνα δυο συρόμενο ΔΠ. Χωρίς να μπορεί να τεκμηριωθεί, τα μέσα φτάνουν για 10 πόντους χιόνι που σταμάτησε να πέφτει μεσάνυχτα να δουλεύει όλο την επόμενη μέρα κατά τις 11(έχουμε δει και καλύτερα, έχουμε δει και πολύ χειρότερα). Να είστε ψυχολογικά έτοιμοι για χοντρή βλάβη Ηρακλή. Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι με τους αποχιονισμούς.

Χαλασμένα συρόμενα υποτίθεται θα δουλέψουν (Οδυσσέας, Περικής Σαχάρα) χωρίς βλάβες. 10,14 και Δια μη περιμένετε να πολυδουλέψουν χωρίς βλάβες.

Ο Δήμαρχος ήταν Σύριζα ήταν και έφυγε το 2015 με Λαφαζάνη. Πρώην ΚΚΕ. Εξαιρετικός Δήμαρχος και αξιόλογος άνθρωπος (αν εξαιρέσουμε το ΧΚΠ που θα κριθεί)

Για ακόμα μια χρονιά ξεκινάμε με άγνωστα, ελπίδες και ανθρώπους τη σεζόν. Φέτος ξεκινάμε και με χιόνι. Τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλους τους εργαζόμενους του ΧΚΠ που θα κρυώσουν, κουραστούν και πονέσουν για να χαρούμε εμείς σκι.

Κάθε καλή ημέρα σκι φεύγουμε χαρούμενοι επειδή κάποιοι έκαναν τη δουλειά τους. Δεν είναι εύκολη δουλειά και οι πιο πολλοί από εμάς θα είχαμε παραιτηθεί την πρώτη βδομάδα με τέτοιο μισθό να ξεπαγώνουμε λιφτ, να σηκώνουμε πεσμένους στο καρεκλάκι, να γεμίζουμε λάδια και να μας βρίζουν και κάποιοι πελάτες. 

Μην ξεχνάτε να τους ευχαριστείτε και να τους χαμογελάτε. Στις πιο πολλές περιπτώσεις που δεν περάσατε καλά, ο συγκεκρημένος υπάλληλος έκανε κάθε προσπάθεια αλλά είτε ο καιρός, είτε τα μέσα που είχε, είτε οι προιστάμενοι του δεν του επέτρεψαν να έχει το αποτέλεσμα. Σε πολλές περιπτώσεις που περάσατε καλά ο υπάλληλος έκανε καλά τη δουλεία του Κυρίως όμως σε κάποιες περιπτώσεις που περάσατε καλά έκανε την υπέρβαση σε αυπνία, κρύο, κόπο και μεράκι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Δε θα μπορούσαν να έχουν και κάποιο άλλο σύστημα πληρωμής πχ με μέλη/subscriptions; πχ αν είσαι μέλος 2 χρόνια και πας 10 φορές το χρόνο η τιμή είναι Χ, αν είσαι μέλος 10 χρόνια και πας 15 φορές το χρόνο η τιμή είναι Ψ κλπ.

Δηλαδή κάποια μικρή έκπτωση για τα μέλη αλλά και κίνητρο να πηγαίνεις πιο συχνά για ακόμα καλύτερη έκπτωση.

Η ετήσια κάρτα είναι πολλά λεφτά να τα δώσεις με τη μια!

Για αύριο ούτε οι χειριστές δεν ξέρουν αν ανοίξει.... άν κάποιος έχει νεότερα άς ενημερώσει.

fischer_.jpg

Για αύριο ούτε οι χειριστές δεν ξέρουν αν ανοίξει.... άν κάποιος έχει νεότερα άς ενημερώσει.

Κάτσε ήσυχα ρε από Δευτέρα παει ι κόσμος για σκι και πριβε καταστάσεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1
  • Haha 1

2 hours ago, manolisp said:

Δε θα μπορούσαν να έχουν και κάποιο άλλο σύστημα πληρωμής πχ με μέλη/subscriptions; πχ αν είσαι μέλος 2 χρόνια και πας 10 φορές το χρόνο η τιμή είναι Χ, αν είσαι μέλος 10 χρόνια και πας 15 φορές το χρόνο η τιμή είναι Ψ κλπ.

Δηλαδή κάποια μικρή έκπτωση για τα μέλη αλλά και κίνητρο να πηγαίνεις πιο συχνά για ακόμα καλύτερη έκπτωση.

Η ετήσια κάρτα είναι πολλά λεφτά να τα δώσεις με τη μια!

αυτό κάποτε είχε αντιμετωπιστεί με τα πολύποντα εισιτήρια ανοικτών ημερομηνιών..

όσο πιο πολύ σκί κάνεις...τόσο μεγαλύτερη έκπτωση έχεις...

επιβράβευση της "πιστότητας¨του πελάτη...επιβράβευση της προσέλευσης τις καθημερινές....ελευθερία επιλογής στον πελάτη να επιλέξει το πακέτο ημερών  που επιθυμεί (όχι μόνο ημερήσια ή ετήσια) 

Δεν άρεσε όμως η "πολυπλοκότητα" τους .....

και σταδιακά καταργήθηκαν μετά το 2015 στο όνομα της απλότητας,,,

• Like 2

34 minutes ago, PanosDrivas said:

αυτό κάποτε είχε αντιμετωπιστεί με τα πολύποντα εισιτήρια ανοικτών ημερομηνιών..

όσο πιο πολύ σκί κάνεις...τόσο μεγαλύτερη έκπτωση έχεις...

επιβράβευση της "πιστότητας¨του πελάτη...επιβράβευση της προσέλευσης τις καθημερινές....ελευθερία επιλογής στον πελάτη να επιλέξει το πακέτο ημερών  που επιθυμεί (όχι μόνο ημερήσια ή ετήσια) 

Δεν άρεσε όμως η "πολυπλοκότητα" τους .....

και σταδιακά καταργήθηκαν μετά το 2015 στο όνομα της απλότητας,,,

Αυτό ήταν το καλύτερο σύστημα. 3 σκ να πήγαινες και έπεφτε το κόστος στο μισό

• Like 1

Εγώ ξέρω πάντως ότι ως πελάτες, πάντα θα είμαστε δυσαρετημένοι. Αν η κάρτα θα έχει 50, θα ζητάμε κάτι καλύτερο, πχ 40.

Αν η κάρτα έχει 40, θα ζητάμε κάτι καλύτερο, πχ 30.

Αν η κάρτα έχει 20, θα ζητάμε κάτι καλύτερο, πχ 10.

Αν η κάρτα είναι δωρεάν, θα ζητάμε κάτι καλύτερο. Δηλαδή πως θα πληρώνουμε την βενζίνη, δεν θα έπρεπε να μας πληρώσουν κάτι για κάθε κάρτα;

Σε όποιον δεν αρέσει η τιμολογιακή πολιτική (αυτό δεν σημαίνει ότι με ενθουσιάζει αλλά δεν έχει σημασία), δεν έχει παρά να προτείνει έναν άλλον τιμοκατάλογο, με την προϋπόθεση να καλύψει την ζημιά στο τέλος του έτους.

• Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Όσον αφορά τα οικογενειακά:

Η αλήθεια είναι ότι με το καινούργιο σύστημα το κόστος για μία οικογένεια (2ενήλικες +2παιδιά) είναι μικρότερο από παλιά

Βγαίνει €85 την μέρα ενώ παλιά ήταν  περίπου €90  (€30 ενηλίκων + το μισό για τα παιδιά αν θυμάμαι καλά ή κάπου εκεί)

Βέβαια και πάλι είναι πολλά (€170 το σκ μόνο για τα εισιτήρια).

Όσον αφορά την ετήσια οικογενειακή είναι κοροϊδία καθώς πρέπει να πας πάνω από 6,25 σκ για να έρθεις μία η άλλη (γιατί μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά της καθημερινές πάνε σχολείο...)