Jump to content
Sign in to follow this  
Eightball2020

Νεος

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την ομαδα. Νεος στο κλαμπ. Ειχα να ασχοληθω με το σκι απο οταν ημουν φοιτητης, τοτε πηγαινα καθημερινα και για 5 χρονια κ χωρις ποτε δικα μου πεδιλα, με μια φορα δασκαλο, εκανα τον χαβαλε μου κ εκτος πιστας κ αλματακια κ εντος πιστας κ σλαλομ με εμποδια( στο θεικο Βελουχι, με πολλα αστερια εκει στο αθλημα).  Υστερα απο 17 χρονια μπηκα παλι στο τριπακι περυσι, αλλα οχι με τις τοτε αντοχες, κ πλεον με 2 μικρα στην πλατη οπου περυσι ειδα οτι τους αρεσε κ λεω να το συνεχισουμε κ φετος. Το πιο κοντινο χιονοδρομικο στην περιοχη που μενω(Αρτα) ειναι το Ανηλιο, μετα η Βασιλιτσα. Σκεφτομαι να παρω δικα μου πεδιλα κ βρηκα καποια μεταχειρισμενα 

https://vendora.gr/items/mpggkg/pedila-ski-salomon.html

https://www.car.gr/xyma/view/319899351-pedila-kai-botes-ski
https://www.car.gr/xyma/view/327791148-pedila-ski-rossignol-170cm

για τα μικρα μου δεν ξερω αν πρεπει να μπω στην διαδικασια να τους παρω μιας κ καθε χρονο μεγαλωνουν κ σε υψος κ σε νουμερο ποδιου

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε τα πέδιλα που κοιτάς είναι πολυυυυ

παλια …

δεν θα αγόραζα κανένα απ αυτά …

ισως μόνο το πρωτο , αλλά κ αυτό φαινετε να είναι 15+ χρόνων …

μην πετάς τα λεφτά σου , με 150-200€ βρίσκεις πενταετίας μεταχειρισμένα πέδιλα , σε πολύ καλή κατάσταση . 
Από 300-350€ καινουρια …

τι ύψος έχεις κ ποσά κιλά είσαι ;;;

Edited by gvaf72
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι νουμερο φορας? 

Εχω κατι για πεταμα 60αρες nordica,νουμερο πρεπει να ειναι 29 (44 νομιζω σε κανονικο παπουτσι), απο Αρτα ειμαι τις δινω τσαμπα. Ελαφρως χρησιμοποιημενες ειναι κ δειχνυον σε πολυ καλυτερη κατασταση απο αυτες που κοιτας αλλα ειναι μαλακη μποτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, gvaf72 said:

Φίλε τα πέδιλα που κοιτάς είναι πολυυυυ

παλια …

δεν θα αγόραζα κανένα απ αυτά …

ισως μόνο το πρωτο , αλλά κ αυτό φαινετε να είναι 15+ χρόνων …

μην πετάς τα λεφτά σου , με 150-200€ βρίσκεις πενταετίας μεταχειρισμένα πέδιλα , σε πολύ καλή κατάσταση . 
Από 300-350€ καινουρια …

τι ύψος έχεις κ ποσά κιλά είσαι ;;;

Ειμαι 1.70 στα 85 κιλα με σκοπο να πεσω αλλα 10 κιλα….. το ξερω οτι ειναι παλια. Επισης βρηκα αυτα απο ebay 

E0700ABC-2056-4AE8-AE4D-BAD6FA0230BA.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, GS_Lef said:

Τι νουμερο φορας? 

Εχω κατι για πεταμα 60αρες nordica,νουμερο πρεπει να ειναι 29 (44 νομιζω σε κανονικο παπουτσι), απο Αρτα ειμαι τις δινω τσαμπα. Ελαφρως χρησιμοποιημενες ειναι κ δειχνυον σε πολυ καλυτερη κατασταση απο αυτες που κοιτας αλλα ειναι μαλακη μποτα.

Εγω θελω 26,5

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, georgetziker said:

Πολύ Αρτα μαζευτηκε εδώ μέσα

https://www.car.gr/classifieds/snowsports/view/319476941-xeimerina-spor-ski

Στείλε μου το προφιλ σου στο fb εάν υπάρχει

george tziker είναι το δικό

Σου εστειλα αιτημα στο fb. Εχουμε κ κοινους φιλους, απο τον Φανη σε ξερω👍👍👍

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε τα πέδιλα που κοιτάς είναι πολυυυυ

παλια …

δεν θα αγόραζα κανένα απ αυτά …

ΚΙ οι μπότες .. 2009 μοντέλο ;;;

κ έχουμε 2023 ;;;;

κ με 80€ επιπλέον βρίσκεις πενταετίας ;;;

μην το συζητάς αγαπητέ … 

μην πετάς τα λεφτά σου , με 150-200€ βρίσκεις πενταετίας μεταχειρισμένα πέδιλα , σε πολύ καλή κατάσταση . 
Από 300-350€ καινουρια …

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι επίπεδο είσαι ;;

κανεις καρβινγκ ;;;

με τα 85 κιλά που είσαι θέλεις μπότα φλεξ 100 και πάνω 

και με το 170cm που είσαι ύψος Κοιτα για πέδιλα από 160-167cm .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κ εγω θα σου προτεινα 100αρα μποτα κ ας μην ειμαι σχετικος με το αντικειμενο οπως τα παιδια εδω αλλα επειδη πηγα σε 110 προσφατα ειδα μεγαλη διαφορα στο σκι μου. Το νουμερο ειναι πολυ σημαντικο επισης να σου ειναι σφιχτη οσο πρεπει, εγω θα σου προτεινα να πας μια βολτα γιαννενα εχει 2 μαγαζια κ ισως βρεις τιποτε να αξιζει. Επενδυσε στις μποτες, τα πεδιλα ειναι δευτερευον 

Βεβαια εξαρτατια κ το μπατζετ σου. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή στο last (πλάτος)!!! SOS

Μη τρελένεσαι με το flex. 

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, gvaf72 said:

Τι επίπεδο είσαι ;;

κανεις καρβινγκ ;;;

με τα 85 κιλά που είσαι θέλεις μπότα φλεξ 100 και πάνω 

και με το 170cm που είσαι ύψος Κοιτα για πέδιλα από 160-167cm .

 

Μεσαιο θα ελεγα. Κανω ναι. Τα παρακατω τι λες;

55118CE7-32CD-4669-A903-5B4012BDEF9B.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, GS_Lef said:

Κ εγω θα σου προτεινα 100αρα μποτα κ ας μην ειμαι σχετικος με το αντικειμενο οπως τα παιδια εδω αλλα επειδη πηγα σε 110 προσφατα ειδα μεγαλη διαφορα στο σκι μου. Το νουμερο ειναι πολυ σημαντικο επισης να σου ειναι σφιχτη οσο πρεπει, εγω θα σου προτεινα να πας μια βολτα γιαννενα εχει 2 μαγαζια κ ισως βρεις τιποτε να αξιζει. Επενδυσε στις μποτες, τα πεδιλα ειναι δευτερευον 

Βεβαια εξαρτατια κ το μπατζετ σου. 

Το εχω σκεφτει ναι…. Το ενα που εχω δει ειναι το skateshop( τσιμπημενες τιμες) το αλλο ποιο; intersport?

Share this post


Link to post
Share on other sites

fifth element λεγεται, νομιζω ειναι κ αυτοι που δινουν τον εξοπλισμο για ενοικιασεις στο Ανηλιο. Θα εχουν λογικα κ ενοικιαζομενα παλια που θα πουλανε. 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις να κανεις πολλα χρονια. αποψη μου :

παρε ενα δασκαλο, κανε ενα μαθημα να σου πει σε ποιο επιπεδο εισαι ακριβως αυτη την στιγμη,
και μετα κοιτας σιγα σιγα για εξοπλισμο

οταν λες μεσαιο επιπεδο κανονικα αυτο ειναι να μπορεις να κατεβαινεις τα παντα εκτος απο μαυρες και εκτος πιστας , αλλα το κυριοτερο με σωστη τεχνικη. και στο θεμα σωστη τεχνικη ειδικα στο σκι ειναι μια μεγαλληηη κουβεντα
και δεν το λεω προσωπικα για σενα 


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Eightball2020 said:

Μεσαιο θα ελεγα. Κανω ναι. Τα παρακατω τι λες;

55118CE7-32CD-4669-A903-5B4012BDEF9B.png

Αν το παραπάνω ski είναι του 2019 τότε εγώ είμαι αγέννητος. Δεν υπάρχει πουθενά στον κατάλογο του 2019 της Blizzard ούτε στα rental μοντέλα...είναι από μαγαζί με ενοικιάσεις στην Αυστρία που θα το έχουν σκίσει κυριολεκτικά στο νοίκιασμα και στα σέρβις. Από το σχήμα και μόνο καταλαβαίνεις οτι είναι αρχαίο.Καλύτερα βάλε δύο ξύλα στα πόδια σου παρά αυτά τα σκουπίδια. Η σειρά IQON της Blizzard βγήκε κάπου το 2007 δυστυχώς το 6.9 δεν μπόρεσα να το βρω.Αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι για πέταμα

Edited by Velissarios
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, GS_Lef said:

fifth element λεγεται, νομιζω ειναι κ αυτοι που δινουν τον εξοπλισμο για ενοικιασεις στο Ανηλιο. Θα εχουν λογικα κ ενοικιαζομενα παλια που θα πουλανε. 

Το 5th element έχει κορυφαία υλικά. Είναι από τα μαγαζιά που λες κρίμα που είναι τόσο μακριά από εμάς. Αν έμενα στην Άρτα θα πήγαινα καρφί. 

Θα σου πρότεινα να μη κοιτάς στο βρόντο για σκι στις αγγελίες. Για τις μπότες δε ούτε συζήτηση. Μόνο με δοκιμή. 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Turms said:

οταν λες μεσαιο επιπεδο κανονικα αυτο ειναι να μπορεις να κατεβαινεις τα παντα εκτος απο μαυρες και εκτος πιστας , αλλα το κυριοτερο με σωστη τεχνικη

Το τι σημαίνει σκιέρ μεσαίου επιπέδου είναι κάτι αρκετά ασαφές, πιθανόν να σημαίνει κάτι διαφορετικό για τον καθένα. Υποψιάζομαι πάντως πως σημαίνει ότι στα δύσκολα (ομίχλη, πάγος, απότομα, στενά, ανακατεμένα χιόνια) η όποια τεχνική πάει περίπατο και μπαίνουμε σε "να-φτάσω-κάτω-in-one-piece mode"

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν ημουν 23 κατεβαινα απο οπουδηποτε στο Βελουχι, σε σημειο που ετυχε εγω κ αλλοι 2 να μας κυνηγανε με τα snowmobile οι ντοπιοι γιατι ερχοταν θυελα κ εμεις καναμε σκι, ανωμαλοι φοιτητες, και με παπουτσια κ πεδιλα οτι μας εδινε ο κλαουδατος εκει. Τωρα δεν υα παω για πρωταθλητισμο, παω να περασω καλα με τα παιδια μου, να τους μαθω οσα μπορω, διοτι βλεπω βιντεο που ακομα κ επαγγελματιες που φορανε μια νεα τεχνολογια που εντοπιζει τα λαθη τους στο πελμα, προς το παρων ουτε θα ρισκαρω σε μη απατητο, γιατι απο κατω ποτε δεν ξερεις τι κρυβεται, ξεκιναω ενα σπορ που μου ελειψε κ το ξεκιναω διοτι ειναι μια ωραια αποδραση με τα παιδια μου🥰🥰🥰….. οποτε αν εγω θεωρω μεσαιο τον εαυτο μου ξερω οτι για τους εμπειρους ειμαι πολυ πιο κατω. Ομοιως κ για εναν επαγγελματια, το μηχανηματακι του εβγαλε λαθη οποτε δεν σημαινει ουτε οτι δεν ειναι αλλα θα προσπαθησσι να τα διορθωσει αλλα μπορει κ να ξανακανει,  παω να περασω καλα κ την εξελιξη θα την φερει ο καθενας που εχει το γνωθης εαυτον προς το καλυτερο, αυτη τη στιγμη ξερω τι πρεπει να κανω κ το κανω, ειμαι σε μια ομαδα κ μαρεσουν οι οποιες συμβουλες οι οποιες θα με κανουν να κολλησω ξανα κ να βελτιωθω τοσο ωστε να το απολαμβανω ολο κ καλυτερα🙂🙂🙂

  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...