Jump to content
Sign in to follow this  
Χρήστος Λάππας

Απολογισμός χειμώνα 22-23

Recommended Posts

Λοιπόν, σύμφωνα με το Ski tracks (καθώς το Trace μας χαιρέτησε) έχουμε 8 μέρες. +1 που είχα ξεχάσω να το ενεργοποιήσω, σύνολο 9.

IMG_9169.jpeg

Από αυτές οι 6 ήταν στον Παρνασσό και οι τρεις στα Καλάβρυτα. Οι δύο πρώτες στον Παρνασσό ήταν πολύ μέτριες, οι δύο επόμενες στα Καλάβρυτα καταπληκτικές, η τρίτη στα Καλάβρυτα φόλα λόγω σούπας που -μόνο- εγώ 🤨 βρήκα επικίνδυνη, και οι υπόλοιπες στον Παρνασσό από καλές έως πάρα πολύ καλές.

Μια ακόμα χρονιά (αυτή τη φορά λόγω καιρικών συνθηκών, πέρσι λόγω τραυματισμού) που έμεινα σε πολύ χαμηλό αριθμό σκι, και στην οποία δεν κατάφερα να κατέβω αγαπημένες διαδρομές (Καλλιόπη, Καθρέπτη, Τυριά, Ρέμα, Αρνόβρυση, Οδυσσέα).

Παρόλα αυτά, μπήκαν χιλιομετράκια, μπήκαν πολλά χαμόγελα με φίλους, μπήκε ένα ακόμα λιθαράκι στην προσπάθεια για την κατανόηση του πως δουλεύουν τα μαδέρια κάτω από τα πόδια μας.

Ήταν καλά!

 

Και του χρόνου, με περισσότερα σκι και με υγεία!

  • Like 6

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω φετος σταματησα στις 26
πολλες για καποιους λιγες σε σχεση με αλλους
καλα ηταν ομως.
Το θετικο οτι εκμεταλλευτηκα την προσφορα του arlberg που τα παιδια κατω των 8 κανουν δωρεαν και με μια ειδικη καρτα η τιμη μισης μερας μετραει απο τις 11 και εριξα το κοστος στα 100 ευρω για μια μερα για 4 ατομα
καθολου ασχημα
ακομα πιο θετικο , φετος για πρωτη φορα πηγαμε Γαλλια και μαλιστα δυο φορες.
και πραγματικα τι ΧΚ εινα αυτο το paradiski...εμεινα με το στομα ανοικτο

 

καλα να ειμαστε πανω απο ολα και βλεπουμε

  • Like 8

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

La Plagne και Les Arcs?

yeap...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια σεζον μικρη σε διαρκεια. Μετανιωσα που δεν ανεβηκα 10/12/22 που εβαλε μια χαρα χιονακι, που να ξεραμε τι ακολουθει..

Καλαβρυτα 4. Ενα ορειβατικο λιγο πριν ανοιξει το χκ, ενα υβριδικο μερα με κλειστη Αγκυρα, ενα κανονικο και ενα τελευταιο ορειβατικο για να κλεισει η σεζον παραδοσιακα.

Παρνασσος 3. Δυο μεσα Μαρτιου και ενα τελος Μαρτιου..

Ζηρεια 1, εχω γραψει στο αναλογο τοπικ.

Κιθαιρωνας 1, εδω πρεπει να ανοιξω νεο τοπικ γιατι ειναι πολλα, ισως το καλυτερο χιονι της σεζον btw

Συνολο 9 εναρξη 22/1 ληξη 11/4

 

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aισχρη εναρξη  φετος με καλο τελειωμα 

Ιανουαριος: 3

Φεβρουαριος: 3

Μαρτιος: 7

Απριλιος: 4

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάκιστο το timing του καιρού φέτος, με αποτέλεσμα λίγο σκι... Ελπίζουμε σε καλύτερη χρονιά την επόμενη χιονοδρομική περίοδο.

13 μέρες σκι συνολικά.

3 υπέροχες Πισοδέρι, στο ξεκίνημα.

5 Μπάνσκο με φρέσκα χιονάκια

3 Παρνασσός, Μάιο θύμιζε

1 Χελμός, οπλισμένος με υπομονή

1 Καρπενήσι, με τα γνωστά του προβλήματα

Φωτογραφία από Πισοδέρι τέλος Γενάρη.

 

IMG_20230130_110237.jpg

  • Like 7

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η φετινή χρονιά πήγε πολύ καλά, όπως άλλωστε μαρτυρούν και τα χιόνια που λιώνουν, όπως επιβεβαιώνει και η "Καθημερινή" από τις παρατηρήσεις στα παγόβουνα που λιώνουν............

 

Μπορεί να είναι εικόνα αρκτική

  • Like 1
  • Haha 6

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σουρεάλ καταστάσεις ζούμε. Ο πιο κρύος Απρίλης της 20ετίας. Δυο ημέρες πριν την ΓΣ του Συλλόγου δεν βλέπεις τίποτα για την ΓΣ αλλά βλέπεις δεκάδες post για μια εκδρομή στο Livignio.

Ας προσπαθήσω να μείνω στο θέμα

Η καλύτερη χρονιά ever για την κόρη μου, αρχή Μαίναλο και μετά 10 μέρες, όλο και πιο άνετα και γρήγορα Περικλοαίολο με τους φίλους της.

Εγώ άλλες 5 Παρνασσό, και μια Καλάβρυτα

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/28/2023 at 7:50 PM, Hellbent said:

Aισχρη εναρξη  φετος με καλο τελειωμα 

Ιανουαριος: 3

Φεβρουαριος: 3

Μαρτιος: 7

Απριλιος: 4

συμψωνώ :  Aισχρη εναρξη  με καλο τελειωμα , 1η χρονιά συνταξιούχος και δεν χιόνισε, μας κορόιδευε με 5-10 πόντους, πάλι καλά!

Ιανουαριος: 2

Φεβρουαριος: 4

Μαρτιος: 5

Απριλιος: 2

παρνασσό : 7 - καλαβρυτα : 6 ,

οι περισσότερες από καλές έως 3-4 πάρα πολύ καλές, 1 παρνασσό και 2 καλαβρυτα κόλαγε επικίνδυνα από πολύ νωρίς, η 1 καλάβρυτα ήταν αυτή που αναφέρεται ο Χρήστος παραπάνω!

αν είχε περισσότερο χιόνι και δεν είχα  ένα γλύστριμα στον Ηρακλή στις 18/2, η 3η άσχημη στα 25 τελευταία χρόνια*** και μόνο στον Ηρακλή,  από το τέλειο στρώσιμο ( μιάμισυ ρατρακιά ) με τούμπες, ευτυχώς μόνο πόνους από τα τραντάγματα ( πονούσα για 2 εβδομάδες παντού, ο δεξιός ώμος πονάει ακόμη χωρίς να έχει ζημιά, μόνο θλαστικά ), θα είχα ανέβει μερικές ακόμη!

***οι 2 προηγούμενες ήταν πριν 10 χρόνια πάλι στον Ηρακλή στην ίδια χρονιά στο τελείωμα της πίστας! , η μία τον ΙΑΝ  και η άλλη 25/3 που ήταν και η τελευταία εκείνη τη χρονιά λόγω θλαστικού ευτυχώς τραύματος πίσω από το γόνατο, και πάλι  από το τέλειο στρώσιμο ( μιάμισυ ρατρακιά ) . Έκανε να μου περάσει 8 μήνες!!! μου πέρασε με το που ξεκίνησε η επόμενη σεζόν!!! νομίζω 10/12, ψυχοσωμάτικο λέτε να ήταν!!!

ο ηρακλής είναι και μονόπατος, (γέρνει, ειδικά όταν δεν έχει και πολύ χιόνι), παγωμένος το πρωί σούπα μετά τις 12, σπάνια τον πατάνε καλά, οπότε προσοχή!!!

βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι από ταν μάρτιο και μετά το στρώσιμο στον Παρνασσό ήταν πάρα πολύ καλό!!!

καλή άνοιξη που δεν την έουμε δει ακόμη, όπως λέει και ο Μιχάλης παραπάνω ο Απρ ήταν ο ψυχρότερος των τελευταίων 14 ετών!!!, φαντάζεστε να είχε ρίξει αρχές Ιαν 1-1.5 μέτρο χιόνι, ακόμη σκι θα κάναμε!!!! και καλό καλοκαίρι, με υγεία πρώτα ο Θεός θα τα πούμε αρχές Δεκ!!!! το ελπίζω-έχω μια διαίσθηση!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια εβδομάδα στο Zell am see με τον σύλλογο τον Ιανουάριο μια εβδομάδα solden με φίλους 3 ημέρες Borovets με τον σύλλογο ( μάλλον για καφέ) και δυο φορές καλαβρυτα με τέλειο στρώσιμο . 
παρνασσο αρνούμαι να πάω για διάφορους λόγους 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...