Jump to content
Sign in to follow this  
ΜΙΚ

Διάστρεμμα και συμβουλές για γρήγορη ανάρρωση

Recommended Posts

διαστρεματα

πρακτικες συμβουλες

παγο γιια τις πρωτες ωρες και το βραδυ ενα πολυ χλιαρο μπανακι και καλτσα ζεστη στον υπνο αντε και μια αλειφουλα βολταρεν

την επομενη ας ειναι πρησμενο περπατημα με καλτσα στο σπιτι και το πρηξιμο θα υποχωρησει γρηγοροτερα οπως και το αιματωμα και τα ζεστα μπανακια του μην ξεχναμε τη καλτσα το βραδυ οσο ενοχλητικη και αν ειναι

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/12/2005 at 4:35 PM, ΜΙΚ said:

 

Μιας και η ζήτηση είναι μεγάλη....Συνωστισμός πια στο νοσοκομείο του snowclub

 

Συμβουλές αφού ΠΑΝΤΑ να βγάζετε ακτινογραφία και πάτε σε γιατρό

 

1. Ακινησία με το πόδι ψηλά όσο πιο πολύ γίνεται. Κατά προτίμηση 5 συνεχόμενες μέρες χωρίς το πόδι να έχει πατήσει κάτω και πάνω από 15 ώρες τη μέρα το πόδι ψηλά(γωνιά ως προς το έδαφος του μηρού και της γάμπας)

 

2. Νάρθηκας από τους καινούργιους τους τεχνητούς με το gel ή με αέρα

που βγαίνουν και ρυθμίζονται εύκολα

 

3. Δυο φορές τη μέρα κίνηση 3 λεπτά του αστραγάλου κατά προτίμηση σε νερό και ΠΑΝΤΑ μέχρι εκεί που δεν πονάει

 

4. Αντιφλεγμονώδες όσο πιο δυνατό τολμάει να σας δώσει ο γιατρός σας(το "καλό" πείτε αν ανέχει το στομάχι)

 

5. Πιάνουμε 1 κρεμμύδι, ένα αυγό φρέσκο και ένα σαπούνι όχι κρεμμοσάπουνο. Τα χτυπάμε σε λεκάνη μέχρι να γίνουν μάζα. Τα τοποθετούμε επάνω στο πόδι με αλουμινόχαρτο, πανί και καμιά σακούλα γιατί βρωμάει. Για 20 ώρες την ημέρα ΚΑΘΕ ΜΈΡΑ. *Ένα προιόν της ΑΜΑΝ Teleshopping*

 

6. Υπομονή και καλή παρέα σπίτι

 

Επιστροφή στα γήπεδα ακριβώς στο μισό χρόνο από αυτό που γυρίζατε με τη μέθοδο "το δένω σε γύψο για τρεις βδομάδες και κυκλοφορώ με πατερίτσες". Σκι σε 8 μέρες, ποδόσφαιρο σε 10 για το πιο βαρύ διάστρεμμα

 

Υ.Σ Εναλλακτικά στην πρόταση 5 υπάρχουν τα προιόντα της Αλόης Βέρα αν δεν θέλετε να βρωμάτε 

Εγω εχω πάθει διαστρεμμα β η γ βαθμου και μου έχουν βάλει το ποδι σε νάρθηκα, παιζω επαγγελματικά ποδοσφαιρο και δεν μου έχουν κάνει ούτε μαγνητικές ουτε κατι τετοιο.. Αν εφαρμόσω αυτη τη μέθοδος θα μειώσει τον χρόνο αποθεραπείας του? Γιατι ο γιατρός στο νοσοκομείο μου είπε ότι πρέπει να μείνει ακίνητο στο ναρθηκα για 2 3 εβδομαδες και συνολικά θελει 6 εβδομαδες για να επανέλθει. Αν το βγαλω σε 6 εβδομαδες θα χάσω ολη τη σεζόν οποτε αν μπορείτε να με βοηθήσετε, δεν θέλω να χάσω τους αγωνες..

Share this post


Link to post
Share on other sites

γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να σε δει γιατρος που να εχει ειδικοτητα στις αθλητικες κακωσεις.....η αγωγη που πηρες στο νοσοκομειο ισως κανει για μενα που χρειαζομαι το ποδι μονο για να παταω συμπλεκτη

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντάξει τελικά πηγα σε έναν γιατρό που έχει η ομάδα, και μου τον έβγαλε τον νάρθηκα και λεει οτι πρεπει να το κινητοποιω. Ευχαριστώ πάντως!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...