Jump to content
ΜΙΚ

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ FORUM 2023-2024

Recommended Posts

Α, και κάτι ακόμα.

@PRESIDENT κάτι λάθος συμβαίνει από τη συσκευή με την οποία αναρτάς δημοσιεύσεις στο φόρουμ κι αντί να ανεβούν φωτογραφίες, εμφανίζεται μια τυπική περιγραφή της σε μορφή κειμένου, που κατά τα άλλα δεν βγάζει κι αυτή κανέναν νόημα.

On 5/29/2023 at 12:40 PM, mil said:

Μπράβο, μόλις μέσα σε λίγες ημέρες

Τρέχουν οι εξελίξεις, η χώρα έχει μπει σε τροχιά ανάπτυξης.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

άσχετο αλλα πάνω πάνω υπάρχει διαφήμιση για εκδρομές τον ιανουάριο του 22 k ιανουάριο του 23...
 


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
56 minutes ago, Turms said:

άσχετο αλλα πάνω πάνω υπάρχει διαφήμιση για εκδρομές τον ιανουάριο του 22 k ιανουάριο του 23...
 

Ειναι διαφήμιση χορηγού και δεν έχει στείλει νέα διαφημηση. Είναι ενήμερος. 🤷‍♂️


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη συμφωνώ 100% δεν είναι πρόβλημα η αναφορά αλλά η συνεχής αναφορές που είναι έμμεση διαφήμιση. 
Γι’ αυτό και δεν χρειάζεται να σβηστεί το παρόν νήμα. Το πρόβλημα που επισήμανε ο @panchristo είναι ότι θα έπρεπε στον πρώτο ποστ να πει που πέρασε τη βδομάδα και ποιος είναι ο Γιάννης που δεν υποχρεούνται να τον ξέρουν όλοι!! Είναι ο αδελφός του; Είναι Φιλος; Είναι κάποιος που μένει στην Αυστρία τον χειμώνα και βοηθάει κάποιους να κάνουν φτηνές χιονοδρομικες εκδρομές, βγάζοντας ένα μέρος από τα έξοδα του κάνοντας σκι όλο το χειμώνα και έχοντας και παρέα; 
 


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εάν εγώ γράψω ότι Μιχάλη ήταν καλά που συναντηθήκαμε στο βουνό σύμφωνα με την λογική του συλλόγου κανείς δεν ξέρει τον Μιχάλη ……! Με την εδώ λογική θα πρέπει να γράφω Mik ήταν καλά που συναντηθήκαμε στον Παρνασσό .

τώρα εάν ο @panchristo η όποιος ,θα ήθελε πληροφορίες θα μπορούςαν απλά να ρωτήσουν και όχι να λένε το πως θα πρέπει να γράφουμε .

5 hours ago, KonKan said:

Μιχάλη συμφωνώ

Κώστα ,Υποθέτω ότι ο Μιχάλης είναι ο Mik 

 

Edited by vaggelis
  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, KonKan said:

Ειναι διαφήμιση χορηγού και δεν έχει στείλει νέα διαφημηση. Είναι ενήμερος. 🤷‍♂️

Μιλαω σοβαρα τωρα και δεν τρολλαρω....ποιο ειναι το κοστος στο να γινει καποιος χορηγος και να ανεβασει διαφημηστικο banner .....(εκτος του οτι θα πρεπει να ειναι καθ ολα νομιμη επιχειρηση .....αφμ    κλπ) ??...

Υ.Γ ειμαι σε νημα καφενειου...δεν νομιζω να ειμαι εκτος θεματος


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καθόλου. Πάρε τηλ τον αρμόδιο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ΜΙΚ said:

Καθόλου. Πάρε τηλ τον αρμόδιο

ποιος ειναι? ο ταμιας? ο του marketing?....καποιο nicname να του στειλω π.μ? (αν με διαβασει ο αρμοδιος...ας μου απαντησει οπως θελει (π.μ....εδω...)


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

σου έστειλα μην

  • Like 1

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή απάντησα από κάτω ακριβώς θεώρησα ότι είναι σαφές ότι ΜΙΚ=Μιχάλης. 
όπως ακριβώς κανείς και εσυ konkan=Κώστας.

Το να γραφτεί Μιχάλη ήταν καλό που βρεθήκαμε ….. δεν είναι το τέλειο αλλά το κάνουμε όλοι (υπάρχουν και άλλοι μιχαληδες εκτός του ΜΙΚ). Υπάρχει συνήθως όμως μια ανταλλαγή μηνυμάτων πριν όποτε συνήθως βγαίνει νόημα. 
 

Το συγκεκριμένο άνοιξε τοπικ, και χωρίς να γράψει κάτι ανέβασε φωτογραφίες. Αν τις έβαζε πχ στο νήμα του ischgl που πιθανότατα έχει γράψει πριν ο Γιάννης θα έβγαζε νόημα. 

Τώρα αν φταίει ο σύλλογος όπως λες ή εμείς μάλλον εμείς αφού ο πρόεδρος συμφωνεί μαζί σου.


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην πέφτεις σε παγίδες  έχουμε ποιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθούμε 

-μην πάει τσάμπα το χθεσινό ξενύχτι- 

 

  • Like 3

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, KonKan said:

Τώρα αν φταίει ο σύλλογος όπως λες ή

Δεν γράφω ότι φταίει ο σύλλογος , αναφέρω μόνο άστοχες παρατηρήσει ,σε αναρτήσει μελών , που δημιουργούν προβλήματα  

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, vaggelis said:

Εάν εγώ γράψω ότι Μιχάλη ήταν καλά που συναντηθήκαμε στο βουνό σύμφωνα με την λογική του συλλόγου κανείς δεν ξέρει τον Μιχάλη ……! Με την εδώ λογική θα πρέπει να γράφω Mik ήταν καλά που συναντηθήκαμε στον Παρνασσό .

 

10 hours ago, vaggelis said:

Δεν γράφω ότι φταίει ο σύλλογος , αναφέρω μόνο άστοχες παρατηρήσει ,σε αναρτήσει μελών , που δημιουργούν προβλήματα 

Σύμφωνα με τη λογική του συλλόγου….

Δεν ειπα οτι φταιει ο Σύλλογος 😂🤷‍♂️ 

 

Ναι δεν φταίει ο σύλλογος. Φταίμε κάποιοι που χειριζόμαστε τα του συλλόγου που κρίναμε μάλλον λάθος. 

 


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, KonKan said:

Φταίμε κάποιοι που χειριζόμαστε τα του συλλόγου που κρίναμε μάλλον λάθος. 

Θα ήταν καλό να γίνεις ποιο σαφείς ,γράφεις κάτι που ακούγεται σαν απογοήτευση 

η λογική του συλλόγου είναι και η λογική των μέλλον του 

τώρα για την  λάθος κρίση σας  ,ποιους θεωρείς ότι εσείς κρίνατε λαθος  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι καθόλου απογοήτευση. Φταίω εγώ.

Αρκετά μέλη του Συλλόγου και μέλη του ΔΣ συμφωνούν μαζί σου, αλλά εσύ τα παρουσιάζεις αλλοιώς:  "με τη λογική του συλλόγου κανείς δεν ξέρει τον Μιχάλη ……! Με την εδώ λογική θα πρέπει να γράφω Mik ήταν καλά που συναντηθήκαμε στον Παρνασσό" 

Τον Νίκο=Pressident για την παρατήρηση που του έκανα.

Διατυπώσεις περί Συλλόγου με εκνευρίζουν πάντα. Ο σύλλογος είναι ιδέα. Είναι στο απυρόβλητο. Όπως γράφεις και εσύ "η λογική του συλλόγου είναι και η λογική των μέλλον του" και συμπληρώνω ότι εκφράζεται από τον πρόεδρο του. 

Ο πρόεδρος και το ΔΣ επέτρεψαν στον Νίκο να γράψει μετά από καιρό αλλά εσύ κατευθείαν τα ρίχνεις στον σύλλογο για ένα σχόλια κάποιων μελών και ένα λάθος ενός από τους συντονιστές. 

Έγραψες: Θέλω να πληροφορήσω το φύλο President ( Νίκο κατα κόσμο ) να είναι προσεκτικός  στο φόρουμ κάνουμε πλέον μόνο  αναρτήσεις επιστημονικού ενδιαφέροντος.τα μέλη του συλλόγου πρέπει να βρουν δικούς τους τρόπους να επικοινωνούν

και δίστιχος κάθε προσπαθεί γίνεται δυσκολότερη …αν όχι κάτι άλλο.

Γιατί το έγραψες αυτό? Που βοηθάει τον ΣΤΧ να πάει μπροστά? Ποιον ειρωνεύεσαι εμένα ή τον ΣΤΧ?

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkan έχει δίκαιο , δικό  μου το λάθος και καμία πρόθεση ειρωνίας 

 

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

ξεχνάμε το πιο σημαντικό....
πρώτη  ιουνίου σήμερα...δυο μήνες υπομονή...μετά τον αύγουστο καμια άδεια k πάει το καλοκαίρι

21 αυτού του μηνα η μεγαλύτερη μέρα...μετά πάμε προς χειμώνα....

  • Like 4
  • Haha 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/31/2023 at 1:23 PM, KonKan said:

Μιχάλη συμφωνώ 100% δεν είναι πρόβλημα η αναφορά αλλά η συνεχής αναφορές που είναι έμμεση διαφήμιση. 
Γι’ αυτό και δεν χρειάζεται να σβηστεί το παρόν νήμα. Το πρόβλημα που επισήμανε ο @panchristo είναι ότι θα έπρεπε στον πρώτο ποστ να πει που πέρασε τη βδομάδα και ποιος είναι ο Γιάννης που δεν υποχρεούνται να τον ξέρουν όλοι!! Είναι ο αδελφός του; Είναι Φιλος; Είναι κάποιος που μένει στην Αυστρία τον χειμώνα και βοηθάει κάποιους να κάνουν φτηνές χιονοδρομικες εκδρομές, βγάζοντας ένα μέρος από τα έξοδα του κάνοντας σκι όλο το χειμώνα και έχοντας και παρέα; 
 

Ναι περί αυτού πρόκειται.

On 5/31/2023 at 9:13 PM, vaggelis said:

Δεν γράφω ότι φταίει ο σύλλογος , αναφέρω μόνο άστοχες παρατηρήσει ,σε αναρτήσει μελών , που δημιουργούν προβλήματα  

 

 

Είπα θα κρατηθώ, αλλά δε μπορώ με αυτά που διαβάζω και ειλικρινά (και χωρίς περιστροφές) τα θεωρώ επιπλέον και παιδαριώδη.

Επιπλέον, μιας και εδώ είναι «καφενειο», ας ακουστεί κι η δική μου «φωνή» ξανά και ξανά (αν χρειαστεί).

Εξηγούμαι:

1. Ευχαριστώ πολύ τον φίλο @KonKan για την καλή του πρόθεση να δώσει εξηγήσεις των γραφομένων μου.

2. Φαίνεται, από τα μέχρι τώρα γραφόμενα, σύμφωνα με την άποψη του @vaggelis ότι δεν είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι το "καλό του συλλόγου" (κάπου το έγραψε αλλά δεν το βρίσκω τώρα), ειδικά, σφαιρικά ή οτιδήποτε άλλο, προσβάλλω μέλη και δημιουργώ προβλήματα.... Αδυνατώ να αντιληφθώ τι είναι αυτό που τον κάνει να πιστεύει ότι αντικειμενικά έχει δίκιο, ακόμα κι αν συντάσσονται μαζί του επιπλέον μέλη - λες και πρόκειται για εκλογική αναμέτρηση όπου ρωτήθηκαν όλες οι γνώμες. Πάντως έτσι που το πιστεύει και το εκφράζει, μοιάζει σαν να θέτει αυτομάτως τον εαυτό του σε υπέρτερη θέση έναντι υπόλοιπων μελών - πράγμα που βεβαίως συμβαίνει μόνο στη δική του σκέψη κι όσων συμφωνούν αδιακρίτως μαζί του.

3. Στο δια ταύτα, ας θέσουμε κάποιες έννοιες βασικές για τα όσα λέμε:

  •     Το φόρουμ είναι εικόνα του συλλόγου προς τα έξω, είτε μας αρέσει είτε όχι.
  •     Εκτός από εικόνα, φιλοδοξεί να είναι και πηγή γνώσης για τα μέλη του ΕΣΤουΧ αλλά και τους έξωθεν αυτού, προσδοκώντας να προσελκύσει τους τελευταίους στις τάξεις του.
  •     Ειδικά ως προς το πηγή γνώσης, τον λόγο έχουν οι μηχανές αναζήτησης, οι οποίες με την έλευση πλέον και της τεχνητής νοημοσύνης "τιμωρούν" (περισσότερο κι από πριν) με υποβιβασμό στη κατάταξη των αποτελεσμάτων τους, τους ιστότοπους με χαμηλή θεματική διάρθρωση και δομή. Εν ολίγοις, προτιμώνται "εσωτερικά διασυνδεδεμένες" σελίδες και ιστότοποι.
  • Ο τίτλος αυτός λοιπόν, όπως και παρά πολλοί ακόμα  - «7 μέρες με τον xxxxx» - δεν έχει καμία νοηματική σύνδεση με το υπόλοιπο φόρουμ. Όποιος βιαστεί να πει ότι αυτό λίγο πειράζει γιατί πρόκειται απλώς για ένα νήμα, ας γνωρίζει ότι όσο περισσότερα τα ακαταλαβίστικα νήματα, τόσο μεγαλύτερο το "πλήγμα" στο φόρουμ και τη συνολική τη αξιολόγησή του από τον περίφημο "αλγόριθμο".
  •     Ακόμα κι αν κάποιος αποφανθεί ότι "αυτό ελάχιστα μας ενδιαφέρει", ας έχει κατά νου ότι ενδιαφέρει τους χορηγούς που προβάλλονται μέσω του συλλόγου και συμβάλλουν οικονομικά στην επιβιωσή του.
  •     Στη προκειμένη περίπτωση, ένας τίτλος του τύπου "7 μέρες με τον panchristo στα Καλάβρυτα" (ας μου συγχωρεθεί η διασκευή για να μην κατηγορηθώ για προσωποποιημένη στόχευση), δημιουργεί πολλαπλούς ψηφιακούς συνειρμικούς συσχετισμούς: 1. Καλάβρυτα, 2. Panchristo (μετρήστε πόσες φορές εμφανίζεται το nickname εκάστου) και αμέσως οι εσωτερικές διασυνδέσεις μέσα το φόρουμ ανεβάζουν κατά πολύ την ποιοτική του βαθμολογία.
  • Το ίδιο ισχύει και για τα νήματα που είναι άσxετα με την χιονοδρομία. Απλώς "μολύνουν" και ρίχνουν τον μέσο όρο στοχευμένης θεματολογίας του site. Κι αυτός είναι ο λόγος που σε πρότασή μου προς το ΔΣ (αυτό και προηγούμενα) ήταν να καταργηθούν.
  • Σκεφτείτε πόσο επωφελές θα ήταν για το σύλλογο να βγαίνει 2ο, 3ο αποτέλεσμα στην αναζήτηση όρων χιονοδρομίας στα αποτελέσματα μιας αναζήτησης. Ε, αυτό δεν μπορεί να γίνει όσο δεν είναι ποιοτικά υψηλά (με την έννοια του απολύτως σχετικά με τη χιονοδρομία) το περιεχόμενό του.
  •     Πέρα από τα ψηφιακά όμως  -που κάποιος (ίσως πραγματικά πολλοί) αγνοεί, η (ευ/δυσ)-αναγνωσιμότητα των μηνυμάτων είναι επίσης πολύ σημαντική. Και ναι, το να διαβάζεις ξανά το μήνυμά σου πριν πατήσεις Submit βοηθάει. Τώρα αν μπορείς να προσπαθείς να είσαι και ορθογράφος δε βλάπτει, αλλά θα ήταν το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσε κανείς να ζητήσει. Ένα συντακτικό όμως να βγαίνει νόημα βρε αδερφέ, ε αυτό δεν είναι φοβερό... Τι στο καλό, όλοι σχεδόν γέροι είμαστε πια έδω μέσα, καλύτερη γραμματική και γλώσσα έχουμε μάθει από τις γενιές Υ,Ζ κι έπειτα. Αλλά τι λέω, δεν θυμάμαι να διόρθωσα κανέναν επ' αυτού.
  • Δεν είπα στον κόσμο πως να γράφει αγαπητέ @vaggelis. Προσπάθησα να προκαλέσω ευγενικά μιαν απάντηση που θα καθιστούσε πιο ευανάγνωστο το νήμα.
  • Το οποίο παρά την επίσης καλοπροαίρετη επισήμανση ότι για κάποιον λόγο δεν δέχεται τις εικόνες του δημιουργού του, εξακολουθεί να μην προβληματίζει κανέναν.

Αν όλες αυτές οι εξηγήσεις δεν επαρκούν για να τεκμηριώσουν την καλή μου πρόθεση και εξακολουθείς να πιστεύεις ότι όλο αυτό δημιουργεί πρόβλημα, λυπάμαι, αλλά δεν μοιράζομαι την αντίληψή σου. Ως εκ τούτου και μετά από όλες τις παραπάνω εξηγήσεις, την προσπερνώ, αδιαφορώντας, ευχάριστα.

 

 

 

 

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαίρομε  που η επιστροφή μου στο φορουμ -εδωσε αφορμή για ροΐ ποσταρισμάτων  απο πολλους καλους μου φιλους 

Συντομα θα βλεπουμε  και ΜΠΑΝΕΡ  σαν  Σκαφοτεχνικη  Ενισχύοντας  με αυτο τον τροπο τα εσοδα του συλλογου  και μπορώντας πια να  κλικ άρετε  στην σελίδα  και να  μας  διαφημίζετε με καθε  κλικ 

Ευχαριστω  μετα απο καιρο  ακομη μια φορα τον φιλο μου πανχριστο  για την τεκμηριωμένη  ανάλυση που εγραψε  για το θεμα σχετικα με τον Γιάννη

Θα προσπαθήσω να ειμαι ποιο σωστως συντακτικά τωρα που πάτησα τα 63   χρονια 

Το μελλον  ειναι μπροστα μου  για ακομη καλύτερη βελτιώσει 

 

Edited by PRESIDENT

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ panhristo δεν έχω και δεν επιθυμώ αντιπαράθεση μαζί σας ούτε με κανένα άλλο μέλος του συλλόγου , για αυτό το λόγω δήλωσα λάθος μου στον Konkan σε προηγούμενη ανάρτηση μου .

εάν έχω κάποια διαφορά σε θέματα συμπεριφοράς απευθύνομε με προσωπικό μήνυμα 

 Σχετικά για τον χαρακτηρισμό σου στο πρόσωπο μου ,αντιλαμβάνομαι ότι  υπολήπτομαι της μόρφωσης σας και των γνώσεων σας ,  

Αυτό  που προσπάθησα να μεταφέρω εδώ  (ανεπιτυχώς )είναι ο κακός τρόπος που αντέδρασαν επίλεκτα μέλη του συλλόγου στην επιστροφή στο φόρουμ ένος παλαιού  μέλους   (κατακεραυνώθηκε) 

ώμος  ας μην επεκταθούμε , δεν θα οφελήσει σε κάτι τον σύλλογο      

 

 

 

  

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, vaggelis said:

Αυτό  που προσπάθησα να μεταφέρω εδώ  (ανεπιτυχώς )είναι ο κακός τρόπος που αντέδρασαν επίλεκτα μέλη του συλλόγου στην επιστροφή στο φόρουμ ένος παλαιού  μέλος  (κατακεραυνώθηκε) 

ώμος  ας μην επεκταθούμε , δεν θα οφελήσει σε κάτι τον σύλλογο   

 

 

  

Αντιλαμβάνομαι τι λες. Γίνετε προσπάθεια εκατεροθεν. 
Υπάρχει όμως και το πραγματικό πρόβλημα που επισημάνθηκε και μια και το νήμα λέει ότι μιλάμε για κανονισμούς forum, μπορεί να γίνει κουβέντα επι αυτού. Τοποθετήσεις μελών.
 

Καφενείο υπάρχει και υπόγειος τεκές και espresso bar στη μεγάλη Βρετανία!!!!

Τέτοιες κουβέντες βοηθούν.

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...