Jump to content
ΣΤΧ

Χ.κ. Μαινάλου 2023-2024

Recommended Posts

Σας ενημερώνουμε ότι το πρωί της 16/07/2023 αποστείλαμε την παρακάτω επιστολή στον Περιφερειάρχη Πελοποννήσου κ.Παναγιώτη Νίκα
στην Διεύθυνση του Χιονοδρομικού Κέντρου Μαινάλου στον Δήμο Τρίπολης και στον Δήμο Γορτυνίας
 
Αξιότιμε κύριε Περιφερειάρχα,

Εκ μέρους του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, που προέκυψε από τις πρόσφατες εκλογές της 7ης Μαΐου 2023, θέλουμε να σας συγχαρούμε για το έργο και τις συνεχείς προσπάθειες της Περιφέρειας Πελοποννήσου, σχετικά με την βελτίωση της λειτουργίας των χιονοδρομικών κέντρων της περιοχής ευθύνης/εποπτείας σας.

Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας, είναι ένα μη κερδοσκοπικό Σωματείο με μέλη του ερασιτέχνες χιονοδρόμους. Σας προσκαλούμε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας : (
http://www.snowclub.gr) όπου θα διαπιστώσετε πως οι φίλοι του συλλόγου  (πάνω από 6.000 εγγραφές στο forum, από το 2003) αλλά και τα μέλη μας (περίπου 600 εγγεγραμμένα μέλη), ανταλλάσσουν ενδιαφέρουσες και εξειδικευμένες απόψεις, καταθέτουν καθημερινά τις εντυπώσεις, τις εμπειρίες τους, αλλά και τις προτάσεις τους σχετικά με τα ελληνικά χιονοδρομικά κέντρα που επισκέπτονται.

Σε αυτά, σημαντική θέση κατέχει και το χιονοδρομικό κέντρο στην Οστρακίνα Μαινάλου, ένας πολύ ενδιαφέρων προορισμός, με σωστές υποδομές και πολλά υποσχόμενο χιονοδρομικό πεδίο, με πίστες όλων των επιπέδων και μόλις 170 χιλιόμετρα από την Αθήνα. Το κέντρο συγκεντρώνει χιονοδρόμους όλων των κατηγοριών, διαθέτει 3 συρόμενους αναβατήρες για τη μεταφορά των σκιέρ στις 5, κλιμακούμενης δυσκολίας, πίστες. Είναι κατάλληλο τόσο για αρχαρίους όσο και για ενδιάμεσους και προχωρημένους χιονοδρόμους. Άριστο για οικογένειες όπου τα παιδιά αλλά και οι γονείς μπορούν να κάνουν τόσο τα αρχικά βήματα αλλά και τα επόμενα, με ασφάλεια, διότι οι δύο πίστες χαμηλής δυσκολίας (μπλε) είναι απομονωμένες και δεν καταλήγουν σε αυτές κόκκινες ή και μαύρες πίστες και άρα χιονοδρόμοι πιο προχωρημένοι κινούμενοι με μεγάλες ταχύτητες.
Υπάρχουν εκπαιδευτές για αθλητές όλων των επιπέδων, snow park για παιδιά, σχολή για εκμάθηση σκι, ενώ παράλληλα στις εγκαταστάσεις του χιονοδρομικού λειτουργεί χώρος εστίασης και κατάστημα ενοικίασης εξοπλισμού σκι, snowboard και παιδικών ελκύθρων.

Εκτός όμως από τα προαναφερόμενα θετικά σχόλια και εντυπώσεις των φίλων και μελών του Συλλόγου μας, γινόμαστε κάθε χρόνο δυστυχώς και αποδέκτες πολύ έντονων διαμαρτυριών σχετικά με την πολύ επικίνδυνη κατάσταση του οδοστρώματος του δρόμου Καρδαράς – Οστρακίνα από τη διασταύρωση του Νέου Καρδαρά προς το χιονοδρομικό.

Όπως φυσικά θα γνωρίζετε και εσείς, το οδόστρωμα, αμέσως μετά την στροφή από την επαρχιακή οδό Λεβιδίου - Βυτίνας προς το χιονοδρομικό κέντρο μέσω Άνω Καρδαρά, εμφανίζει σταδιακά "εικόνα εγκαταλελειμμένου ναρκοπεδίου"!!!. Διάσπαρτες τρύπες παντού, ενώ στα 3 τελευταία χιλιόμετρα καθώς και σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον χώρο στάθμευσης μπροστά από την είσοδο του χιονοδρομικού, κυριολεκτικά καλύπτεται από τρύπες διαμέτρου μέχρι και μισό μέτρο και βάθος μέχρι και 25 εκατοστά. Η παρουσία τους είναι τόσο πυκνή, που δεν είναι δυνατόν να τις αποφύγει κανείς κάνοντας ελιγμούς ακόμη και όταν ο δρόμος δεν είναι καλυμμένος από χιόνι, ενώ όταν δεν είναι, η επικινδυνότητα είναι ακόμη μεγαλύτερη!!!!!

Είναι πραγματικά κρίμα, οι χιονοδρόμοι που σάς επισκέπτονται από διάφορες περιοχές της χώρας, να κινδυνεύουν -χωρίς υπερβολή- να "σπάσουν" τα αυτοκίνητά τους. Επίσης πολλές είναι οι αρνητικές επισημάνσεις των φίλων και μελών μας, σχετικά με την ταχύτητα και αποτελεσματικότητα του εκχιονισμού της νέας επαρχιακής οδού Οστρακίνας – Βυτίνας.

 Όπως προαναφέραμε, σκοπός του συλλόγου μας, είναι η βελτίωση των συνθηκών και της ασφάλειας των χιονοδρόμων καθώς και της ενημέρωσης/επικοινωνίας όλων των εμπλεκόμενων, με τη χιονοδρομία, φορέων στη χώρα μας.

Στα πλαίσια αυτά και σε συνέχεια των παραπάνω, παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε για τις δράσεις που η Περιφέρειά σας σχεδιάζει να αναλάβει άμεσα και ενόψει της νέας χιονοδρομικής περιόδου 2023–24 σχετικά με την επίλυσή τους.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας για κάθε επικοινωνία 

 
 Με εκτίμηση

 Ο Πρόεδρος                                                          Ο Αντιπρόεδρος

 
Κορνήλιος Κυριακίδης                                                   Μιχάλης Ζιώτης 

IMG_8437.JPG

IMG_8438.JPG

IMG_8439.JPG

IMG_8440.JPG

IMG_8441.JPG

IMG_8444.JPG

IMG_8445.JPG

IMG_8447.JPG

IMG_8448.JPG

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά δεν διαβάσατε ότι ο Νίκας έφαγε μαύρο και μας αφήνει γειά; 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τι σημαίνει αυτο; Να την στέλναμε τον Νοέμβριο;
Άσε που η επιστολή δεν πήγε μόνο σε αυτόν 

παντως όλοι φορείς μας απάντησαν ότι την έλαβαν 

  • Like 1

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, pka said:

Καλά δεν διαβάσατε ότι ο Νίκας έφαγε μαύρο και μας αφήνει γειά; 

Ο Νίκας φεύγει. Το χ/κ, η Περιφέρεια και οι δήμοι εκεί θα είναι και μετά την ογδόη Οκτωβρίου.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να στείλετε την επιστολή σε όλους τους υποψήφιους και να ρωτάτε τη θέση τους για το, χιονοδρομικό τονίζοντας ότι η απάντηση τους θα δημοσιευθεί στο φόρουμ.
Επιστολές προς το Νίκα στη παρούσα συγκυρία μπορεί να έχουν μέχρι και αντίθετα αποτελέσματα.
Μπορώ να επεκταθώ και να το στηρίξω με επιχειρήματα και παραδείγματα, αλλά θα μπούμε σε πολιτική κουβέντα που ούτε επιτρέπεται ούτε χρειάζεται.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/19/2023 at 7:00 PM, korn said:

Και τι σημαίνει αυτο; Να την στέλναμε τον Νοέμβριο;
Άσε που η επιστολή δεν πήγε μόνο σε αυτόν 

παντως όλοι φορείς μας απάντησαν ότι την έλαβαν 

Καλό αυτό !!!!! 

 

On 7/19/2023 at 7:15 PM, pka said:

Να στείλετε την επιστολή σε όλους τους υποψήφιους και να ρωτάτε τη θέση τους για το, χιονοδρομικό τονίζοντας ότι η απάντηση τους θα δημοσιευθεί στο φόρουμ.
Επιστολές προς το Νίκα στη παρούσα συγκυρία μπορεί να έχουν μέχρι και αντίθετα αποτελέσματα.
Μπορώ να επεκταθώ και να το στηρίξω με επιχειρήματα και παραδείγματα, αλλά θα μπούμε σε πολιτική κουβέντα που ούτε επιτρέπεται ούτε χρειάζεται.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαμός.......οι κάμερες δε δούλευαν για να μην προσελκύσουν άλλο κόσμο ....   Σαββατοκύριακο μόνο για ξάπλα και καφέ

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.kalimera-arkadia.gr/blog/item/162420-i-apantisi-tou-eos-tripolis-stin-epistoli-tzioymi-vasiliki-proypothesi-anaptyksi-i-leitourgia-tou-mainalou-12-mines-to-xrono.html

 

Είναι ντροπή, κατάντια και εξευτελισμός για ορειβατικό σύλλογο να προτείνει εναέριο από σαλέ σε σαλέ .  Ας γίνει σύλλογος καφετεριών.

  • Sad 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

εδώ δεν μπορούν να κλείσουν τις λακουβες του δρόμου δεν ασχολήθηκαν ποτε με την Πολωνέζα (το πίσω λιφτακι ) και θέλουν εναέρια από σαλε σε σαλε 

 

https://www.facebook.com/mainalon/posts/httpwwwarcadiaportalgrnewssabbatokuriako-tha-einai-anoixto-xionodromiko-mainalou/10203281490697828/


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς, ας λύσουν πρώτα το θέμα με τις λακούβες, το θέμα του δρόμου από Βυτίνα, της Πολωνέζας, του ρατρακ, ας ανοίξουν πάλι το snowbar στη στροφή κλπ


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν βλέπεις γειτονικό βουνό να βάζει καμπίνα για ένα λοφάκι, ξεχνάς και την ορειβατική σου προ-ιστορία και την λογική γενικότερα.

Πιστεύω πως όσο θα πλησιάζει ο καιρός για την έγκριση/απορρόφηση των 10εκ ανά περιφέρεια (σωστά;) θα δούμε απίστευτα πράγμα να γράφονται. Μάχη κανονική.


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να στείλουμε το  Netflix να κάνει ντοκυματερ

Η Μάχη των 10.000.000🤪

  • Haha 2

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, vro said:

Είναι ντροπή, κατάντια και εξευτελισμός για ορειβατικό σύλλογο να προτείνει εναέριο από σαλέ σε σαλέ .  Ας γίνει σύλλογος καφετεριών.

Όπως των Γρεβενών δηλαδή. 

Edited by pka

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Al_Foutzin said:

Όταν βλέπεις γειτονικό βουνό να βάζει καμπίνα για ένα λοφάκι, ξεχνάς και την ορειβατική σου προ-ιστορία και την λογική γενικότερα.

Πιστεύω πως όσο θα πλησιάζει ο καιρός για την έγκριση/απορρόφηση των 10εκ ανά περιφέρεια (σωστά;) θα δούμε απίστευτα πράγμα να γράφονται. Μάχη κανονική.

10 εκατομμύρια ανά έργο ( συνολικό , πρόταση χιονοδρομικού) .

Δηλαδή ως 10 τα Καλάβρυτα , ως 10 το Μαίναλο  κοκ.

Υπάρχει ένα όριο , δεν θυμάμαι αν είναι 50 η 60 μυρια στο συνολικό πρόγραμμα .

Τώρα πες μου ποια κυβέρνηση θα τολμήσει να αποκλείσει περιφέρεια.  Επομένως αν μπουν π 6 προτάσεις ( με σύνολο τα 60) πάμε στα 10 μύρια ανα πρότζεκτ .

Το τι θα γίνει , μάλλον κάτι όπως το βουτσερ για τα κλιματιστικά . Δηλαδή και θα κοπούν κάποιοι και θα βρεθεί και άλλο κοντυλι και θα μειωθεί το....κουπόνι και θα μπει και πόιντ σύστεμ. 

Η χαρά των εργολάβων και των προμηθευτων .

Να κάνω εδώ μια αναφορά στην καραμέλα της "κλιματικής αλλαγής".

Πχ στο Μαίναλο . Αν η "κλιματική αλλαγή" μειώνει την ήδη μικρή σεζόν στο Μαίναλο γιατί να φτιαχτεί καφετέρια , ποδηλατόδρομος , στεγνή πίστα και εναέριο λιφτ στο χιονοδρομικό . Υπάρχουν πολύ πιο όμορφα και πρόσφορα μέρη σε απόσταση περπάτηματος ή ποδηλάτου από την πόλη της Τρίπολης . Μέρη που καλύπτονται και από την αστική συγκοινωνία του δήμου και μπορούν άνετα οι αθλούμενοι να πηγαίνουν και απόγευμα μετά το σχολείο και την δουλειά .

Στο τέλος δηλαδή για να φτιάξουμε ένα κλαμπ για νταμπα ντούμπα το Σαββατοκύριακο στου διαολου την μάνα , να γίνονται ντιρλα οι έφηβοι (και όχι μόνο ) και να κατεβαίνουν με 1000 τον κολοδρομο για Καρδαρά , αν δεν έχουν κάνει στενή επαφή με κάνα ελατο στις πίστες , να ρίξουμε τζάμπα και βερεσε τα μύρια .....

( Πάσα ομοιότητα με τα υπόλοιπα ελληνικά χιονοδρομικά είναι απλά μη τυχαία ).

 

Από την κάτω σεζ λονκ ως την πάνω σεζ λονκ 10 μύρια δρόμος . 

Screenshot_2024-01-15-13-18-54-109_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2024-01-15-13-19-06-540_com.android.chrome.jpg

Edited by vro
  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, vro said:

δεν θυμάμαι αν είναι 50 η 60 μυρια στο συνολικό πρόγραμμα

53.700.000 περίπου.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, sbird said:

Ακριβώς, ας λύσουν πρώτα το θέμα με τις λακούβες, το θέμα του δρόμου από Βυτίνα, της Πολωνέζας, του ρατρακ, ας ανοίξουν πάλι το snowbar στη στροφή κλπ

Την Πολωνέζα ξεχάστε την. Δεν είναι του χ/κ, ούτε του ορειβατικού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα γίνονται αρκεί να είναι όλοι στην ίδια σελίδα. Δυστυχώς δεν είναι. 

Ενοικιαστής, ΕΟΣ, Περιφέρεια, Δήμος. Δεν γίνονται δουλειές έτσι. Ο καθένας από αυτούς έχει άλλους στόχους.

Ας πούμε ότι είμαι στα 55-60, έχω κάνει περιουσία και επειδή αγαπάω το Μαίναλο θέλω να βοηθήσω το βουνό και το ΧΚΜ. Αναλαμβάνω την λειτουργία και δεν με ενδιαφέρει καθόλου το ετήσιο κέρδος. Δεν νομίζω ότι θα έβγαζα άκρη και πάλι. 

Να έχω το ΧΚΜ και να περιμένω από την Περιφέρεια να μου μπαλώσει τον δρόμο. Καλά, εντάξει. Να θέλω να ανοίξω πίστες και αναβατήρες και να πρέπει να περάσουν 10 χρόνια για άδειες και ιστορίες από το κρατικό τέρας, ΑΝ τα καταφέρω. Καλά, εντάξει. Να θέλω να είμαι νόμιμος και να μην γίνεται. Καλά, εντάξει. 

Δεν παλεύεται η όλη ιστορία. Χρόνια από την ζωή σου να έχεις για ξόδεμα. 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, vro said:

Που διαφωνείς με αυτά που γράφει το άρθρο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, gordonas said:

Που διαφωνείς με αυτά που γράφει το άρθρο;

Λείπει πολλά χρόνια από την Ελλάδα. Θα καταλάβει ότι τα του άρθρου είναι κανονικά για αυτή τη χώρα.

Εγώ διαφωνώ στο ότι το τελικό αποτέλεσμα. Κάτι που θα μπορούσε να είναι στολίδι, επιτέλους υπάρχουν λεφτά να γίνει στολίδι και κανένας δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι να κάνει.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρες μαρες κουκουνάρες ειναι σχόλιο για όσα περιγράφει το άρθρο.

Δεν συμφωνώ ή διαφωνώ με τη περιγραφή . Άλλωστε λείπει η ουσία .

Επί χούντας εγεινε μια χαριστική παραχώρηση στον ΕΟΣ Τρίπολης του χιονοδρομικού μαζί με το καταφύγειο .

Ο ΕΟΣ Τρίπολης επειδή δεν μπορεί να δουλέψει αυτό το πράγμα ( χιονοδρομικό να το πούμε ....) διαχρονικά το νοικιάζει .  Και ενώ το δουλεύει άλλος κάνει και αυτός την δουλειά του και τρώνε ψωμάκι όσοι ασχολούνται.

Καταραμένο είναι για τον εκάστοτε ενοικιαστή . Ο τωρινός πήρε με την βοήθεια των τοπικών παραγόντων ένα ΕΣΠΑ από το οποίο έφτιαξε τις ενοικιάσεις και έκανε κάποιες απαιτούμενες συντηρήσεις . Και δούλεψε αυτό το ας πούμε χιονοδρομικό οπότε και όταν είχε χιόνι . Με τον γνωστό τρόπο της καφετέριας και του χαλασμου το σαβατόβραδο. Τα χρήματα αυτά κάποτε τελείωσαν . Ψάχνουν να βρούνε άλλα , ο καθένας για τον λόγο του .  Ο ΕΟΣ έχει τα φυτώρια που έχουν και οσμή ....οικογενειακή στο δασκαλίκι, ο δήμος για να δείξει ότι είναι καλός και να πάρει καμμία ψήφο ,το ίδιο η περιφέρεια ,ο ενοικιαστής κοιτάει το συμφέρον του και καλά κάνει . 

Δεν του έκατσε και η Άννα Μαρία .

Εμένα με ενδιαφέρει τις σπάνιες φορές που έχει χιόνι να ανοίγει ο αετός και να υπάρχει ένα ρατρακ να μου κάνει την ζωή εύκολη . 

Όλα τα άλλα ονειρώξεις .

Οτιδήποτε παραπάνω από έναν αξιόπιστο αετό θα είναι η καταστροφή του χιονοδρομικού , κυρίως γιατί θα απαιτεί πόσα για συντηρήσεις τά οποία δεν θα βγαίνουν από πουθενά. 

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  

12 hours ago, vro said:

Το άρες μαρες κουκουνάρες ειναι σχόλιο για όσα περιγράφει το άρθρο.

Δεν συμφωνώ ή διαφωνώ με τη περιγραφή . Άλλωστε λείπει η ουσία .

Επί χούντας εγεινε μια χαριστική παραχώρηση στον ΕΟΣ Τρίπολης του χιονοδρομικού μαζί με το καταφύγειο .

Ο ΕΟΣ Τρίπολης επειδή δεν μπορεί να δουλέψει αυτό το πράγμα ( χιονοδρομικό να το πούμε ....) διαχρονικά το νοικιάζει .  Και ενώ το δουλεύει άλλος κάνει και αυτός την δουλειά του και τρώνε ψωμάκι όσοι ασχολούνται.

Καταραμένο είναι για τον εκάστοτε ενοικιαστή . Ο τωρινός πήρε με την βοήθεια των τοπικών παραγόντων ένα ΕΣΠΑ από το οποίο έφτιαξε τις ενοικιάσεις και έκανε κάποιες απαιτούμενες συντηρήσεις . Και δούλεψε αυτό το ας πούμε χιονοδρομικό οπότε και όταν είχε χιόνι . Με τον γνωστό τρόπο της καφετέριας και του χαλασμου το σαβατόβραδο. Τα χρήματα αυτά κάποτε τελείωσαν . Ψάχνουν να βρούνε άλλα , ο καθένας για τον λόγο του .  Ο ΕΟΣ έχει τα φυτώρια που έχουν και οσμή ....οικογενειακή στο δασκαλίκι, ο δήμος για να δείξει ότι είναι καλός και να πάρει καμμία ψήφο ,το ίδιο η περιφέρεια ,ο ενοικιαστής κοιτάει το συμφέρον του και καλά κάνει . 

Δεν του έκατσε και η Άννα Μαρία .

Εμένα με ενδιαφέρει τις σπάνιες φορές που έχει χιόνι να ανοίγει ο αετός και να υπάρχει ένα ρατρακ να μου κάνει την ζωή εύκολη . 

Όλα τα άλλα ονειρώξεις .

Οτιδήποτε παραπάνω από έναν αξιόπιστο αετό θα είναι η καταστροφή του χιονοδρομικού , κυρίως γιατί θα απαιτεί πόσα για συντηρήσεις τά οποία δεν θα βγαίνουν από πουθενά. 

Μέσες άκρες συμφωνώ. Τα ίδια είπα και εγώ. Ενοικιαστής, ΕΟΣ, Δήμος, Περιφέρεια, ο καθένας έχει διαφορετική ατζέντα, οπότε βράστα.

Συμφωνώ για τον Αετό αλλά σαν ονειροπόλος που είμαι, έστω ένα διθέσιο, άντε τριθέσιο καρεκλάκι, νομίζω έβγαινε. Ένα μεταχειρισμένο από κάπου. Αυτό που ξήλωσαν τα Καλάβρυτα; Κάποιο άλλο;

Αυτά είναι όνειρα. Η ουσία είναι αυτό που λέμε. Ο καθένας λέει και κάνει τα δικά του, οπότε με δυσκολία (δεν) γίνονται τα βασικά. 

Ο ΕΟΣ, όσο και αν συμπαθώ τα παιδιά εκεί (τουλάχιστον τους παλιούς γιατί βλέπω νέες φάτσες τώρα και δεν ξέρω τι παίζει με αυτούς), είναι ανασταλτικός παράγοντας μάλλον. Ακόμα και τις καλύτερες προθέσεις να έχουν, είναι ένας περιττός κρίκος στην αλυσίδα. Νομίζω ότι χρειάζεται να βρεθεί τρόπος να περάσει στον Δήμο και να μείνει το καταφύγιο στον ΕΟΣ με μια πρόνοια μόνο για το παιδιά του ΕΟΣ που κάνουν σκι στο χιονοδρομικό. 

Από τον Δήμο, ο μόνος που έχει επαφή με το σκι είναι ο Τρουπής και πολύ καλή μάλιστα, νομίζω κανένας άλλος στο Δ.Σ. και αυτός είναι αντιπολίτευση. Καλό 2028 και βλέπουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, ΜΙΚ said:

Λείπει πολλά χρόνια από την Ελλάδα. Θα καταλάβει ότι τα του άρθρου είναι κανονικά για αυτή τη χώρα.

Εγώ διαφωνώ στο ότι το τελικό αποτέλεσμα. Κάτι που θα μπορούσε να είναι στολίδι, επιτέλους υπάρχουν λεφτά να γίνει στολίδι και κανένας δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι να κάνει.

Από αυτά που διαβάζω ξέρει αρκετά έως πολλά. 

Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει. Δήμος, ενοικιαστής, ΕΟΣ, Περιφέρεια, χαιρέτα μου τον πλάτανο. Και ο ΕΟΣ να μην ήταν στην μέση πάλι αμφιβάλω αν θα έβγαινε άκρη, αλλά οι πιθανότητες θα ήταν πολλές περισσότερες. Τώρα που μπαίνουν και τα θέλω του ΕΟΣ στην μέση, καλά κρασιά. Μακάρι να διαψευστώ. 

Στον ΕΟΣ κοιτάνε το ενοίκιο και καλά κάνουν, αλλά έτσι δουλειά δεν γίνεται. Το χιονοδρομικό πρέπει να περάσει στον Δήμο και στην παραχώρηση απλά να εξασφαλίζεται ο ΕΟΣ. Δεν γίνεται ο ΕΟΣ να διαπραγματεύεται κάτι που αντανακλά σε όλον τον νομό. Το χιονοδρομικό έχει επίδραση σε όλο τον χειμερινό τουρισμό της περιοχής. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, gordonas said:

Από αυτά που διαβάζω ξέρει αρκετά έως πολλά. 

Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει. Δήμος, ενοικιαστής, ΕΟΣ, Περιφέρεια, χαιρέτα μου τον πλάτανο. Και ο ΕΟΣ να μην ήταν στην μέση πάλι αμφιβάλω αν θα έβγαινε άκρη, αλλά οι πιθανότητες θα ήταν πολλές περισσότερες. Τώρα που μπαίνουν και τα θέλω του ΕΟΣ στην μέση, καλά κρασιά. Μακάρι να διαψευστώ.

Σωστός 100%. Το πρόβλημα της χιονοδρομίας στην Ελλάδα με δυο προτάσεις. ΤΑΙΠΕΔ, ΕΤΑΔ (με δυο υποτμήματα), ΧΚΠ-ΕΣΠΑ από Περιφέρεια.

Η πρώτη κίνηση για να ξεκινήσουμε να μιλάμε για υγιή χιονοδρομικά είναι να αποφασιστεί ανήκει στον Χ. Ο οποίος Χ φυσικά έχει ταμείο σαφέστατο για πολλά πολλά χρόνια και όχι κάπου χαμένο σε ισολογισμούς Δημοσίου.  Και καλό είναι το ταμείο του να γεμίζει όπως γεμίζουν τα ταμεία όλων των ιδιοκτητών χιονοδρομικών του κόσμου  (και με έσοδα από την συνεισφορά του χιονοδρομικού του στην οικονομία της περιοχής και όχι μόνο με τα έσοδα από κάρτες)

Κριμα το Μαιναλάκι έχει καλή ευκαιρία


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι και πολλά χρόνια που το Μαίναλο μας το πλασάρανε ως υπόδειγμα διαχείρισης από ιδιώτη. 

Τι άλλο πρέπει να γίνει για να καταλάβουμε ότι η χιονοδρομία στην Ελλάδα είναι υπόθεση του κράτους ;

Δεν υπάρχει σκι χωρίς την κρατική επιδότηση .

Στο σκι στην Ελλάδα έχουμε υπαρκτό σοσιαλισμό . Όπου μπήκε ιδιώτης έπεσε το επίπεδο υπηρεσιών στον χιονοδρόμο . Πχ σαλέ Παρνασσού. 

Ο ιδιώτης θέλει το κέρδος και κέρδος από την καθαρή χιονοδρομία στην Ελλάδα δεν βγαίνει . Πρέπει να το κάνεις μπιτσόμπαρο , real estate, και να πάρεις πρόγραμμα δανεικό και αγύριστο. Να βάλεις λιφτ τεράστιο , μαγειρεύοντας την συμμετοχή σου , να πάρεις τα λεφτά και να γίνεις Λούης αλλοιώς να έχεις συνέταιρο τους τοπικούς φεουδάρχες . 

Ίδια κατάσταση όπως όλα τα υπόλοιπα σε αυτή την χώρα . Γιατί να διαφέρει η χιονοδρομία ;

 

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. CarrizalB
      CarrizalB
      (42 years old)
    2. Kristallis
      Kristallis
      (28 years old)
    3. thiosjohn
      thiosjohn
      (55 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,672
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Robshata
    Joined
×
×
  • Create New...