Jump to content

Recommended Posts

On 1/20/2024 at 8:33 PM, Χρήστος Λάππας said:

 

Με τα Ελληνικά χιονοδρομικά να είναι στημένα εκεί που δεν έχει χιόνι, από χρονιά σε χρονιά να προσφέρουν ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ αντί για μεγαλύτερο πεδίο στους χιονοδρόμους και λιγότερους αναβατήρες, με την παγκόσμια αύξηση της θερμοκρασίας να μας δείχνει ότι η σεζόν γίνεται ολοένα και συντομότερη, με 8 φορές στις 10 χαμένες τις γιορτές, ε δεν νομίζω να θέλει και πολύ για κάποιον να αγανακτήσει.

ή να αγοράσει φώκιες... 😅

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Turms said:

αν υπάρχει κάτι που με νευριάζει στην Ελλάδα είναι αυτές οι ταρζανιές του στυλ "το lift έχει πρόβλημα θα κλείσει" (Βασιλίτσα) η αυτά που λέτε πχ για παρνασσό

Η όπως τότε στην κοπή της πίτας στο Καρπενήσι που μας έλεγαν να αφήνουμε ένα καρεκλάκι κενό k μετά να επιβιβάζεται κάποιος ... λες k απλώνω τα ρούχα με τα μανταλάκια k αφήνω κενά μην βαρύνει το σχοινί

Όλους μας εκνευρίζει στην Ελλάδα ότι άλλα περιμένεις και άλλα βρίσκεις. Όλους μας εκνευρίζει που μηχανήματα και εξοπλισμός θα μπορούσαν να αξιοποιούνται πολύ καλύτερα. Αυτό αν στις Άλπεις ισχύει μια στην Ελλάδα ισχύει 100.

99% στις Άλπεις αυτό που αγοράζεις στην κάρτα παίρνεις ακριβώς. Στην Ελλάδα όλα μπορεί να συμβούν και μάλιστα χωρίς καμία προειδοποίηση. Δείτε ο Δημήτρης στον Παρνασσό χτες!!!!

Για αυτό ιδρύθηκε ο Σύλλογος.

Και μάλιστα θυμάμαι την εποχή της ίδρυσης πάντα η απάντηση ήταν (2002-2013) "που να βρεθούν τα λεφτά για νέα λιφτ?". Σήμερα όποιος το πει θα...μπιπ...λεφτά για χιονοδρομία υπάρχουν...και τα πετάμε σχεδόν όλα στα σκουπίδια.

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισως θα έπρεπε να το πούμε αλλιώς. Λεφτά για λιφτ υπάρχουν. Λεφτά για λιφτ για χιονοδρόμους δεν υπάρχουν. 
 

Επισης δεν υπάρχει το κουράγιο να σπάσουν αυγά ώστε να μπορεί να γίνει αξιοπρεπές χιονοδρομικό έστω και ΕΝΑ από τα παρα πολλά βουνά της Ελλάδας (από τις πιο ορεινές χώρες της ΕΕ). 
 

 

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/21/2024 at 5:14 PM, ΜΙΚ said:

Με πολλές. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την χονδροειδέστατη ανακρίβεια που γράφεις η οποία αφορά το κόστος. Όταν σταματήσεις να την γράφεις θα σου απαντήσω ότι από τις 200 ημέρες που έχω πάει σκι Άλπεις οι 50-70 είχαν τρισάθλιο χιόνι, ομίχλες και ήταν πρακτικά χαμένες.

Έθεσε κανένας θέμα ποιότητας σε τυχαίες ημέρες σκι? Ασύγκριτα ποιοτικότερα είναι Άλπεις. Όταν είσαι τυχερός με τον καιρό. Ελλάδα μπορείς να διαλέξεις. Άλπεις δεν μπορείς.

Σήμερα στο Πισοδέρι σαν ποιότητα πρέπει να πας Άλπεις μια βδομάδα κι αν το πετύχεις.

Όταν μάθεις να είσαι ευγενικός στις εκφράσεις σου θα σου απαντήσω …. Μέχρι τότε μείνε στις απόψεις σου  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η δυνατότητα που έχουμε σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (μην μιλήσω για περιπτώσεις άλλων μεγάλων πόλεων που οι χρόνοι μειώνονται κι άλλο) να επιλέξεις αν θα πας για σκι, ελάχιστες ώρες πριν αρχίσει να γυρίζει το λιφτ είναι συγκριτικό πλεονέκτημα που αντικειμενικά δεν έχει καμία άλλη πόλη άνω των 2εκ πληθυσμό  (εξαιρουμένου του Μονάχου και Μιλάνου) στην Ευρώπη.


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oρέστη σε ευχαριστώ για την πάσα ξερολίασης. Δεν διαφωνώ με αυτό που γράφεις, όπως το γράφεις είναι ανακριβές και απλά προσθέτω λίγα στοιχεία. Σαν στήσιμο χώρας η Ελλάδα έχει την ιδιαιτερότητα αστικοποίησης σε τέτοιο βαθμό ΚΑΙ ΔΕΝ είμαστε καθόλου μόνοι με χιονοδρομικά κοντά. Επίσης το Μόναχο και το Μιλάνο είναι κάτω από 2 εκ....

Μαδρίτη και Ρώμη είναι με σκι κοντά και πάνω από 2 εκ. Σαν greater urban area μπαίνει η Βαρσοβία και η Στοκχόλμη οριακά με Μιλάνο, Μόναχο ,Βουδαπέστη, Βαρσοβία, Βαρκελώνη,  Βιέννη, Βελιγράδι. Σαν περιοχές είμαστε πολλά πολλά εκατομμύρια κατοίκων που ξυπνάμε και πάμε για σκι στην Ευρώπη και ακόμα πιο πολλά στον κόσμο.

Από το βιβλίο "Τι κάνουν όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου (και εκτός Άλπεων) εκτός από τα Ελληνικά που είναι κοντά σε μεγάλες πόλεις" των εκδόσεων ανορθόγραφο πουδροπέδιλο σύντομα στα βιβλιοπωλεία.

 

4 hours ago, gatz said:

Όταν μάθεις να είσαι ευγενικός στις εκφράσεις σου θα σου απαντήσω …. Μέχρι τότε μείνε στις απόψεις σου  

 Είναι χονδροειδέστατη ανακρίβεια αυτό που γράφεις. Δεν είναι άποψη είναι γεγονός. 50 ευρώ μικρότερο του 180 ευρώ.

Θερμή παράκληση σεβάσου όσους δεν έχουν χιλιάρικα/έχουν μικρά παιδιά/δεν αντέχουν 3-4 ημέρες χωρίς σκι.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, ΜΙΚ said:

Oρέστη σε ευχαριστώ για την πάσα ξερολίασης. Δεν διαφωνώ με αυτό που γράφεις, όπως το γράφεις είναι ανακριβές και απλά προσθέτω λίγα στοιχεία. Σαν στήσιμο χώρας η Ελλάδα έχει την ιδιαιτερότητα αστικοποίησης σε τέτοιο βαθμό ΚΑΙ δεν είμαστε καθόλου μόνοι με χιονοδρομικά κοντά. Επίσης το Μόναχο και το Μιλάνο είναι κάτω από 2 εκ....

Μαδρίτη και Ρώμη είναι με σκι κοντά και πάνω από 2 εκ. Σαν urban area μπαίνει η Βαρσοβία και η Στοκχόλμη οριακά.

Από το βιβλίο "Τι κάνουν όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου (και εκτός Άλπεων) εκτός από τα Ελληνικά που είναι κοντά σε μεγάλες πόλεις" των εκδόσεων ανορθόγραφο πουδροπέδιλο σύντομα στα βιβλιοπωλεία.

 

 Είναι χονδροειδέστατη ανακρίβεια αυτό που γράφεις. Δεν είναι άποψη είναι γεγονός. 50 ευρώ μικρότερο του 180 ευρώ.

Θερμή παράκληση σεβάσου όσους δεν έχουν χιλιάρικα/έχουν μικρά παιδιά/δεν αντέχουν 3-4 ημέρες χωρίς σκι.

Ρε παιδί μου σαν μητροπολιτικές περιοχές, μην κολλάς εκεί. Το βασικό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις αν και που θα πας για σκι κάθε μερα και όχι να το προαποφασίσεις 6 μήνες πριν και αν σου κάτσει το τζόκερ του καιρού. 

Προσωπικά θα εκνευριζόμουν τρομερά να έχω προπληρώσει ταξίδι Άλπεις και να φάω φόλα πάνω από μία μέρα εκεί. Στην Ελλάδα δεν με νοιάζει και ΣΚ ολοκληρο να μην γίνει σκι λόγω καιρού ενόσω είμαι πάνω (παράδειγμα το προηγούμενο σκ στον Παρνασσό).


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κόψουμε λίγο το επικολυρικό στην εισαγωγή, η κατάληξη του άρθρου τα λέει όλα:

https://www.protagon.gr/apopseis/i-polyteleia-dipla-mas-44342868915

"Η φύση λοιπόν. Ίσως το πολυτιμότερο στοιχείο. Αλλά και το πιο προσιτό σε όλους. Αρκεί να εκτιμηθεί ως αξία, ακόμα και ως τόσο προσιτή. Και να διατηρηθεί, όχι μόνο στα πολυτελή θέρετρα. Ετσι κι αλλιώς η πραγματική πολυτέλεια είναι υπεράνω χρημάτων. Η πραγματική πολυτέλεια ξεπερνά την ύλη. Η αξία της δε μετριέται ως «value for money», αλλά ως μαγεία, ως «magic for money». Όπως ό,τι είναι πολυτελές ή πολύτιμο στη ζωή. Και η φύση είναι πολύτιμη. Είναι μια «πολυτέλεια» δίπλα μας. Πηγή: Protagon.gr"

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Al_Foutzin said:

Ρε παιδί μου σαν μητροπολιτικές περιοχές, μην κολλάς εκεί. Το βασικό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις αν και που θα πας για σκι κάθε μερα και όχι να το προαποφασίσεις 6 μήνες πριν και αν σου κάτσει το τζόκερ του καιρού. 

Προσωπικά θα εκνευριζόμουν τρομερά να έχω προπληρώσει ταξίδι Άλπεις και να φάω φόλα πάνω από μία μέρα εκεί. Στην Ελλάδα δεν με νοιάζει και ΣΚ ολοκληρο να μην γίνει σκι λόγω καιρού ενόσω είμαι πάνω (παράδειγμα το προηγούμενο σκ στον Παρνασσό).

γιατι το τελευταιο? εμενα εκτος απο αυθημερον θα με πειραξει πολυ να παω Σαβκο κ να φαω φολα ολο το ΣΚ...αλλα οκ, αυτα ειναι προσωπικες πεποιηθησεις. ο καθενας το βλεπει διαφορετικα.

παντως ετυχε μια φορα στο Φαλακρο ενα τριημερο να εινια κλειστο λογω αερα, κ δεν ξαναπηγα

 

βασικα η κουβεντα εξωτερικο Vs εσωτερικο δεν βγαζει πουθενα γιατι υπαρχει προκαταληψη κ απο τις δυο πλευρες

Παντως στην Ευρωπη υπαρχουν πολλες περιοχες οπου ισχυει αυτο που λες για Αθηνα κ Θεσνικη. Βεαια κ εκει ισχυει το τι θεωρει ο καθενας σκι...γιατι αν παρουμε για παραδειγμα τα χιονοδρομικα κοντα στην Κολωνια/Ντυσσελντορφ κλπ ειναι πραγματικα αξιοθεατο αν βρεθει κανεις εκει

ο ΜΙΚ θα χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο με αυτα κ αυτους που θα βλεπει....μετα στον παρνασσο θα του φαινονται ολα πολυ καλυτερα...

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Turms said:

βασικα η κουβεντα εξωτερικο Vs εσωτερικο δεν βγαζει πουθενα γιατι υπαρχει προκαταληψη κ απο τις δυο πλευρες

Παντως στην Ευρωπη υπαρχουν πολλες περιοχες οπου ισχυει αυτο που λες για Αθηνα κ Θεσνικη. Βεαια κ εκει ισχυει το τι θεωρει ο καθενας σκι...γιατι αν παρουμε για παραδειγμα τα χιονοδρομικα κοντα στην Κολωνια/Ντυσσελντορφ κλπ ειναι πραγματικα αξιοθεατο αν βρεθει κανεις εκει

ο ΜΙΚ θα χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο με αυτα κ αυτους που θα βλεπει....μετα στον παρνασσο θα του φαινονται ολα πολυ καλυτερα...

H κουβέντα εξωτερικό vs εσωτερικό βγάζει πολύ χρήσιμα στοιχεία. Ειδικά σε αυτούς που δεν κάνουν σκι Ελλάδα και νομίζουν ότι είναι ακριβό. Αντίστοιχα σε αυτούς που δεν κάνουν σκι έξωτερικό και νομίζουν ότι όλα είναι όμορφα. Και ανάποδα, στην Ελλάδα υπάρχου πολλά πολλά προβλήματα και θα πληρώσεις ακριβά (ειδικά αν πας ΣΚ Αράχωβα) και στις Άλπεις υπάρχουν εξαιρετικές επιλογές (και θα πληρώσεις σχετικά λίγα).

Όχι, όπως δουλεύει σήμερα ο Παρνασσός και το Sauerland και Winterberg είναι πολύ καλύτερα και είναι από τα παραδείγματα χιονοδρομικών που θα έπρεπε να ακολουθούμε. Έχεις καιρό να κάνεις σκι Παρνασσό...Πόσα χαλασμένα λιφτ έχουν? Ανακοινώνουν σεζόν από Σεπτέμβρη? Έχουν ένα κεντρικό κέντρο λήψης αποφάσεων/στρατηγικής? Έχουν τακτοποιημένο ιδιοκτησιακό/περιβαλλοντικό? Προσλαμβάνουν πιστέρ τελευταία μέρα?

Είναι η "κατάρα" των "μικρών" χιονοδρομικών κοντά σε αστικά κέντρα και για αυτό ιδρύθηκε ο Σύλλογος. Για να προτείνει λύσεις.

 


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοίτα. Γενικά εγώ όσες φορες πήγα από ελλάδα άλπεις δεν έφαγα ποτε φόλα. Υπήρχαν κάποιες φορες που επειδή χιόνιζε παρα πολύ δεν ανοίξανε κάποια lift (πχ Ischgl) αλλα ok...για ski πας , k χιονίζει. Καλύτερα από το να βρέχει. Ίσως γιατί πήγαινε εποχές που δεν ήταν όπως σήμερα ο καιρός? δεν ξέρω. 

το Sauerland, WInterland κλπ δουλεύουν ρολοι. Τουλάχιστον από όσο διαβάζω. K είναι ένα καλο παράδειγμα για το πως το τεχνητό χιόνι μπορεί να σώσει ένα μέρος της saison
Μάλιστα ανοίξανε k τα χρονια του ιου, μάρτιο μηνα για μερικές μέρες όταν τους επιτράπηκε

Αλλα φιλε...αν πας k δεις τον κόσμο που πάει k κάνει ski εκεί, k πως συμπεριφέρεται πραγματικά θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο....
Μια φορα είχα πάει k όταν είδα πως είναι, μου rthe στο μυαλό η κουβέντα εδώ για αδέσποτα σανίδια, άσχετους με ski στα πόδια κλπ


 


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, Χρήστος Λάππας said:

Τι εννοείς;

αν εννοείς αυτό που είπα

αν δεν δεις Ολλανδό με τζιν , μπουφάν ανοικτό μπροστά, χωρίς κράνος γάντια κλπ k γυαλιά ηλιου, με το τζιν μες τις μπότες, να κατεβαίνει σαν θερμοσίφωνας πάνω σε ski, σε μια πιστα κόκκινη (γιατί μαύρη δεν είναι, ότι k να lene) δεν τα έχεις δει όλα ακόμα.
Βάλτο αυτό x 100 (μην σου πω παραπάνω)  βάλε k μερικά αδέσποτα σανίδια, μερικούς ακόμα άσχετους , το ότι πολλές φορες οι πιστες έχουν πολύ λίγο χιόνι (15 εκ) k θα καταλάβεις τι παίζει στο winterberg τα ΣΚ η όταν έχουν σχολικές διακοπές στην Ολλανδία

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

πάντως μεγάλη εντύπωση (k απογοήτευση) μου έκανε το γεγονός ποσο ακριβές είναι πλέον οι κάρτες σε γερμανία - austria

είναι κάπως τραγικό για δυο ενήλικες k δυο παιδιά να πρέπει να πληρώνω 724 ευρώ τις κάρτες για 6 μέρες πχ εδώ
https://www.bergbahnen-hindelang-oberjoch.de/


με 32 μόλις χλμ πιστες, 
ενώ σε κάποια XK στην Γαλλία χρειάζεται μια οικογένεια 140 ευρώ λιγότερο για πάνω από 100 χλμ πιστες. 

 


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/21/2024 at 9:14 AM, ΜΙΚ said:

Αυτό είναι ένα θέμα που οι δεκάδες χιλιάδες χιονοδρόμοι θα έπρεπε να το κοιτάξουν και να προσπαθήσουν να το διορθώσουν. Ξεκουράσου, πάρε το χρόνο σου και όποτε και αν έχεις κέφι πάμε.

Ας επανέλθουμε στο θέμα που είναι πιο φτηνά για σκι Ελλάδα ή Άλπεις. Ακόμα ένας παραθέτει στοιχεία ότι ξόδεψε 150+ ευρώ τη μέρα για σκι στις Άλπεις.

Με 50 ευρώ τη μέρα πάω αυθημερών για σκι Ελλάδα. Με 104 ευρώ τη μέρα πάω διακοπές στα Καλάβρυτα.

 

 

 

ΜΙΚ , οι τιμες ειναι αυτες που βαζεις , εγω δεν σε αμφισβητω.... αλλα .... συγκρινεις το πεδιο στις αλπεις με το ελληνικο ?
Η μεγαλυτερη καταβαση ειναι 2-3 λεπτα στην ελλαδα με αναμονη 20 λεπτα στο λιφτ στην καλυτερη .
Οταν στο εξωτερικο κατεβαινεις 10-20-30 λεπτα και η αναμονη στο λιφτ σπανια ξεπερναει το 1 λεπτο.
Καθε φορα που επιστρεφω απο μια βδομαδα αλπεις ειμαι 2 σκαλια πανω σε επιπεδο. Γραφω 70-80 χλμ καθε μερα . Για να γινει κατι παρομοιο  καθημερινες στην Ελλαδα (να ανεβω επιπεδο) πρεπει να παω 20-30 ημερησιες.

Η διαφορα που αναφερεις στα χρηματα ειναι σωστη. Αλλα αυτο που λαμβανεις τελικα ειναι Value for money στις αλπεις. Στην Ελλαδα απλα τσουλας και ξεγελας τον εαυτο σου οτι κανεις σκι.

θα ειχα διαφορετικη αποψη αν ημουν πχ συνταξιουχος και μπορουσα να κανω ολες τις καθημερινες...

Edited by StavRos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, Al_Foutzin said:

Ρε παιδί μου σαν μητροπολιτικές περιοχές, μην κολλάς εκεί. Το βασικό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις αν και που θα πας για σκι κάθε μερα και όχι να το προαποφασίσεις 6 μήνες πριν και αν σου κάτσει το τζόκερ του καιρού. 

Προσωπικά θα εκνευριζόμουν τρομερά να έχω προπληρώσει ταξίδι Άλπεις και να φάω φόλα πάνω από μία μέρα εκεί. Στην Ελλάδα δεν με νοιάζει και ΣΚ ολοκληρο να μην γίνει σκι λόγω καιρού ενόσω είμαι πάνω (παράδειγμα το προηγούμενο σκ στον Παρνασσό).

12 βδομαδες στο εξωτερικο εχω πετυχει 2-3 ημερες με πραγματικα πολυ ασχημο καιρο. Μαλιστα την μια μερα την θυμαμαι πολυ καλα. Ειχε τρομερη ομιχλη και αερα. Εκανα ολη μερα την πιστα 1 στο ισκλ (σχεδον 1000 μετρα υψομετρικη διαφορα μεσα στα δεντρα). Ειχα γραψει 15 κατεβασιες. Το υπολοιπο ΧΚ δεν το ειδα καθολου.
Για να κανω 1000 μετρα υψομετρικη στον παρνασσο με ομιχλη... αστο ...

Αλλες μερες που εχω πετυχει κακο καιρο την εβγαλα και σε aqua dome.

συνολικα τοσα χρονια πολυ λιγες ημερες πηγαν χαμενες

Πιστευω οτι στις αλπεις, που η θαλασσα ειναι τοσο μακρυα τα εντονα καιρικα φαινομενα ειναι πιο σπανια. Και συνηθως τα εντονα καιρικα φαινομενα σημαινουν 50 ποντους πουδρα . Στην ελλαδα με την θαλασσα τοσο κοντα , ΧΚ οπως ο Παρνασσος η Βελουχι παντα θα ειναι ανεμοδαρμενα υψη , ξυρισμενο χιονι , χιονι μπετον. Ποσες φορες εχω παει και ειναι σε αναστολη τα λιφτ και περιμενουμε απο ωρα σε ωρα μεσα στο αμαξι να τα ανοιξουν .... Και τελικα να το παιρνουμε αποφαση στις 12 και να φευγουμε....


Στην ελλαδα κανεις ΤΡΟΜΕΡΟ ανοιξιατικο σκι οταν η σαιζον καιρικα ηταν καλη , μαθαινεις τα παιδια σου σκι πολυ οικονομικα , ανεβαινεις τελευταια στιγμη αναλογα την δουλεια σου και τον καιρο.
Για πραγματικο σκι, σε αληθινα κοκκινες πιστες με διαρκεια, δυστυχως μονο αλπεις.
 

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σταύρο δεν συγκρίνω σύκα με μούσμουλα. Εσείς αντίθετα πετάτε νούμερα και στοιχεία που ισχύουν ΜΟΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ στην Ελλάδα. Απλά τονίζω (όπως και εσύ γράφεις) το κόστος ότι είναι σαφώς μικρότερο. Και εντελώς καλοπροαίρετα κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα που έβαλες και μάλλον και εσύ μιλάς για  Ελλάδα Σαββατοκύριακο και Άλπεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ (άδεια 5 ημέρες πήρες).

2-3 λεπτά κατάβαση Ελλάδα και 20-30 Άλπεις. Μιλάς για δεκαπλάσια υψομετρική και μήκος!!! 500μ του Παρνασσού και των Καλαβρύτων. Σοβαρά υπάρχουν στις Άλπεις 5.000μ υψομετρική σερί κατάβαση? Μάλλον πρέπει να μειώσεις.

20 λεπτά ουρά ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΠΟΤΕ δεν έχει ούτε η 6, ούτε με λειτουργικό Ηρακλή Κελλάρια, ούτε η Στύγα, ούτε η Ειρήνη.

Επίσης τα αποσυμπλεκόμενα του Παρνασσού και των Καλαβρύτων πάνε με την ίδια ταχύτητα (ελάχιστα είναι τα πιο γρήγορα) με τα αποσυμπλεκόμενα στις Άλπεις.

Προσωπικά έχω πολλά πολλά χρόνια να φύγω 12 επειδή δεν άνοιξαν καθόλου. Αλήθεια, ο Παρνασσός απαγορεύεται να μην ανοίξει πια (πρέπει να πάμε σαλέ/ είναι υποχρεωτικό να πάνε για καφέ/νόμος του κράτους). Αν πας Καλάβρυτα και δεν ανοίξει τίποτα, μάλλον δεν είδες καιρό.

Και αυτή η λέξη ΠΑΝΤΑ που βάζεις στα ανεμοδαρμένα ύψη, ξυρισμένα χιόνι και μπετόν υποεκτιμά τις αμέτρητες ημέρες που και στα Ελληνικά Χιονοδρομικά έχει από πολύ καλή έως καταπληκτική ποιότητα χιονιού. Τα βίντεο του Hellbent μιλάνε από μόνα τους και μάλιστα καλές πιστομέρες δεν πάει καν...

Είναι σαφές ότι οι επισκέψεις όλων μας Σαββατοκύριακο και μόνο Σαββατοκύριακο στην Ελλάδα  και καθημερινές στις Άλπεις μας έχουν πείσει ότι η γη είναι επίπεδη και το σκι στην Ελλάδα μόνο κακό, μόνο ακριβό και μόνο με ουρές.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, ΜΙΚ said:

Σταύρο δεν συγκρίνω σύκα με μούσμουλα. Εσείς αντίθετα πετάτε νούμερα και στοιχεία που ισχύουν ΜΟΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ στην Ελλάδα. Απλά τονίζω (όπως και εσύ γράφεις) το κόστος ότι είναι σαφώς μικρότερο. Και εντελώς καλοπροαίρετα κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα που έβαλες και μάλλον και εσύ μιλάς για  Ελλάδα Σαββατοκύριακο και Άλπεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ (άδεια 5 ημέρες πήρες).

2-3 λεπτά κατάβαση Ελλάδα και 20-30 Άλπεις. Μιλάς για δεκαπλάσια υψομετρική και μήκος!!! 500μ του Παρνασσού και των Καλαβρύτων. Σοβαρά υπάρχουν στις Άλπεις 5.000μ υψομετρική σερί κατάβαση? Μάλλον πρέπει να μειώσεις.

20 λεπτά ουρά ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΠΟΤΕ δεν έχει ούτε η 6, ούτε με λειτουργικό Ηρακλή Κελλάρια, ούτε η Στύγα, ούτε η Ειρήνη.

Επίσης τα αποσυμπλεκόμενα του Παρνασσού και των Καλαβρύτων πάνε με την ίδια ταχύτητα (ελάχιστα είναι τα πιο γρήγορα) με τα αποσυμπλεκόμενα στις Άλπεις.

Προσωπικά έχω πολλά πολλά χρόνια να φύγω 12 επειδή δεν άνοιξαν καθόλου. Αλήθεια, ο Παρνασσός απαγορεύεται να μην ανοίξει πια (πρέπει να πάμε σαλέ/ είναι υποχρεωτικό να πάνε για καφέ/νόμος του κράτους). Αν πας Καλάβρυτα και δεν ανοίξει τίποτα, μάλλον δεν είδες καιρό.

Και αυτή η λέξη ΠΑΝΤΑ που βάζεις στα ανεμοδαρμένα ύψη, ξυρισμένα χιόνι και μπετόν υποεκτιμά τις αμέτρητες ημέρες που και στα Ελληνικά Χιονοδρομικά έχει από πολύ καλή έως καταπληκτική ποιότητα χιονιού. Τα βίντεο του Hellbent μιλάνε από μόνα τους και μάλιστα καλές πιστομέρες δεν πάει καν...

Είναι σαφές ότι οι επισκέψεις όλων μας Σαββατοκύριακο και μόνο Σαββατοκύριακο στην Ελλάδα  και καθημερινές στις Άλπεις μας έχουν πείσει ότι η γη είναι επίπεδη και το σκι στην Ελλάδα μόνο κακό, μόνο ακριβό και μόνο με ουρές.

ΜΙΚ,

ο Παρνασσος εχει 500 υψομετρικη στα χαρτια μονο .Απο τα 1950 και πανω κανεις ουσιαστικα. Η μονη πιστα που ουσιαστικα ειναι καπως ενδιαφερουσα ειναι η 6 .  Σε ολες τις αλλες πιστες το πολυ με 5 στροφες εχει τελειωσει το ενδιαφερον κομματι.
Η Στυγα ποση υψομετρικη εχει? Σε ποση ωρα την κατεβαινεις? ποση αναμονη εχει στο λιφτ? Απαντησε εσυ στις ερωτησεις. Του χρονου θα ειναι διαφορετικα τα δεδομενα αλλα και παλι ποσες διαφορετικες κατεβασιες να σου δωσει η Στυγα?

δες μερικα ποστ για ΣΚ:

 

για να μην πω για το ξυλο που επεσε στις ουρες , για τους ασχετους που θα κλαδεψουν οποιον μπορουν κτλ.

 

για αυτο εκοψα τα ΧΚ του νοτου και παω μονο βορρα και αλπεις....

 


Προφανως και συγκρινω ΣΚ - Ελλαδα (τοτε μπορω) ,  με καθημερινες ΚΑΙ ΣΚ αλπεις (τοτε μπορω). 

Γενικα δεν διαφωνω με αυτα που λες. Μαλιστα αν δεις την τελευταια προταση μου , σου λεω σε ποιες περιπτωσεις αξιζει περισσοτερο  στην ελλαδα να κανεις σκι (συνταξιουχος , ελευθερος επαγγελματιας που μπορει να λειπει πολλες καθημερινες, μαθημα σκι στα παιδια , χαλαρες κατεβασιες με σκι κτλ)

φιλικα!

 

Edited by StavRos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Turms said:

γιατι το τελευταιο? εμενα εκτος απο αυθημερον θα με πειραξει πολυ να παω Σαβκο κ να φαω φολα ολο το ΣΚ...αλλα οκ, αυτα ειναι προσωπικες πεποιηθησεις. ο καθενας το βλεπει διαφορετικα.

Γιατί για πραγματικά σοβαρό σκι πάω τις καθημερινές (και προσπαθώ να προσαρμόσω την ζωή μου σε αυτό), γιατί είμασταν παρέα στο εξαιρετικό και οικονομικό καταφύγιο (το προτείνω) του βουνού, γιατί ήξερα από πριν τι καιρό θα κάνει πάνω κάτω και είπα να ποντάρω μήπως αφού θα είμαι πάνω, κάνει καμιά τρέλα και ρίξει μισό μέτρο. Γιατί όταν είσαι 2.5 ώρες οδήγηση πόρτα - πόρτα δεν σε νοιάζει τόσο από το να ήμουν 6 μέρες στην Αυστρία (τυχαίο παράδειγμα) και να κοιτάω το βουνό.
 

14 minutes ago, StavRos said:

ο Παρνασσος εχει 500 υψομετρικη στα χαρτια μονο .Απο τα 1950 και πανω κανεις ουσιαστικα. Η μονη πιστα που ουσιαστικα ειναι καπως ενδιαφερουσα ειναι η 6 .  Σε ολες τις αλλες πιστες το πολυ με 5 στροφες εχει τελειωσει το ενδιαφερον κομματι.

Έχεις κάνει σκι με πούδρα ή με ανοιξιάτικα στα δέντρα της Φτερόλακας; Ρέμα;  Στον καθρέφτη; Σαχαρα και πέριξ; Λούκια πάνω από περιφερειακή; Κατάβαση προς Γεροντοβραχο (τις καλές σεζόν, οκ μην αρχίσουμε για το ότι δεν έχει χιόνι και οι Άλπεις χαμηλά δεν έχουν πάντα για να φτάσεις στο χωριό πχ), 

Έχω μετρημένο στην εφαρμογή 654μ vertical στον Παρνασσό πέρυσι ή πρόπερσι και κάθε χρόνια με χιόνι βγαίνουν τέτοιες καταβάσεις και με προσθήκη λίγου ήπιου ορειβατικού (πχ Τρύπιος Βράχος) προσεγγίζεις τα 800 vertical (χοντρικά)!

image.thumb.png.345d4e031db7a02ea04e50229785dd04.png 

 

22 minutes ago, StavRos said:

Η Στυγα ποση υψομετρικη εχει? Σε ποση ωρα την κατεβαινεις? ποση αναμονη εχει στο λιφτ? Απαντησε εσυ στις ερωτησεις. Του χρονου θα ειναι διαφορετικα τα δεδομενα αλλα και παλι ποσες διαφορετικες κατεβασιες να σου δωσει η Στυγα?

H Στύγα έχει 472μ υψομετρική. Αντίστοιχα (πιο ειδικός ο Hellbent να πει) με καλό χιόνι τα Καλαβρυτα έχουν επιλογές να κανείς σκι εκτός πίστας σε διαφορετικά σημεία όλη μέρα, Στύγα πυλώνες, Νεραϊδοράχη, Αυγό, δέντρα, χιονοστιβάδα, Χάρος για τους τολμηρούς, κτλ κτλ (δεν τα θυμάμαι όλα). 

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην ουσία εδώ πέρα συμφωνούμε διαφωνώντας

ο καθένας κρίνει με βάση τις προσωπικές τους απόψεις + ιδιαιτερότητες.

Κατά την άποψη μου πρέπει να συγκρίνουμε πχ κάποιον που μένει Αθηνα με κάποιον στο Μοναχο, Grenoble klp

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ΜΙΚ said:

 

Είναι σαφές ότι οι επισκέψεις όλων μας Σαββατοκύριακο και μόνο Σαββατοκύριακο στην Ελλάδα  και καθημερινές στις Άλπεις μας έχουν πείσει ότι η γη είναι επίπεδη και το σκι στην Ελλάδα μόνο κακό, μόνο ακριβό και μόνο με ουρές.

το ski στην Ελλάδα δεν είναι ακριβό. Η κάρτα είναι σε σχετικά καλή τιμή αν όλα είναι ανοικτά βεβαια
αλλα ως επί το πλείστον αν δεν θες/μπορείς να πας εκτος, είναι κακό γιατί πάντα υπάρχει κάτι που θα στο χαλάσει. 
Τουλάχιστον εγώ αυτή την εμπειρία έχω. 
K στις Aλπεις ισχύει αυτό πχ λόγω καιρού k κόσμου
Αλλα στην Ελλάδα είναι ο καιρός, ο κόσμος k είναι k η κακή τους η ώρα. Στις 100 φορες (υποθετικά) που έχω πάει, μπορεί να έκανα καλά τις 10 με το ζόρι.
Τις άλλες 90 αν αφαιρέσουμε κάποιες που είχε χαλια καιρό τις πιο πολλές φορες τις χάλασε το ίδιο το XK 

PS μιλάω αποκλειστικά για Β.ελάδα

πόσες φορες πήγα πισοδέρι που λέγανε όλα ανοικτά k oi πιστες ήταν με 3 εκ χιόνι? εκτος από το baby me 20cm? 
πόσες φορες βασιλίτσα που έκλειναν τα lift ανάλογα με το ποιος έχει όρεξη για τσιπουρα?
άλλες φορες που περίμενα 50 λεπτά για να βγάλω κάρτα ενώ υποθετικά είχα ετήσια, αλλα δεν ήταν το σύστημα έτοιμο k άλλες XXXXes...

Παλιά μονο το Σέλι ήταν κάπως έντιμο k τα 3-5....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Turms said:

στην ουσία εδώ πέρα συμφωνούμε διαφωνώντας

ο καθένας κρίνει με βάση τις προσωπικές τους απόψεις + ιδιαιτερότητες.

Κατά την άποψη μου πρέπει να συγκρίνουμε πχ κάποιον που μένει Αθηνα με κάποιον στο Μοναχο, Grenoble klp

Κακή σύγκριση: από το Μόναχο το Garmisch είναι λίγο πάνω από 1 ώρα (πες Λιβαδειά ή Πάτρα δηλαδή) ενώ ο 2ος θέλει 40 λεπτά για να βρεθεί σε Χκ που έχει γίνει Ολυμπιακοί αγώνες προ 55 ετών. Ok και στο Μόναχο έχουν γίνει ΟΑ προ 90 ετών.

Υγ Κι επειδή το έχω ζήσει, ξέρετε τι γίνεται στη chamrousse τα μεσημέρια; Του Βάκχου!

Share this post


Link to post
Share on other sites

τυχαία τα ανεφεrα επειδή είναι κοντά σε πόλεις και είναι k τα δυο τυπικά XK του σαββατοκύριακου


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έξω πάντως υπάρχει το πλεονέκτημα των πολλών Χ.Κ σε μικρή απόσταση.Εχθές π.χ είχε θύελλα στο stubai gletcher και το χιονοδρομικό ήταν κλειστό.Αν ήμουν εχθές εκεί-θα πάω τέλος Φεβρουαρίου-δε θα έχανα την ημέρα,θα πήγαινα στο Schlick 2000 που λειτουργούσε κανονικά.Αν ανέβεις από την Αθήνα στον Παρνασσό και δε λειτουργήσει έχεις πετάξει λεφτά στο δρόμο και γυρίζεις άπραγος.Δεν υπάρχει εναλλακτική λύση.Επίσης για τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλες πόλεις έξω υπάρχει η δυνατότητα να πάνε με τα ΜΜΜ κάπου για σκι.Είναι γεμάτες οι περιοχές με χιονοδρομικά,ακόμα και με 3 πίστες που κάποιος θα κάνει σκι.Όσες φορές έχω πάει στη Βιέννη χειμώνα βλέπω κόσμο με τα σκι στους ώμους να επιστρέφουν από κάποιο Χ.Κ.Κάποιο θα βολεύει να πάει να κάνει σκι όποιος θέλει.Εδώ δεν υπάρχει τίποτα.Σίγουρα αν μπορεί κάποιος να πηγαίνει κάθε εβδομάδα 2-3 φορές βολεύει η Ελλάδα εφόσον όμως μένεις κοντά σε Χ.Κ.Οι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης ή άλλων μεγάλων πόλεων έχουν επιλογές έστω και σε απόσταση 100χλμ,εδώ μόνο ο Παρνασσός και τα Καλάβρυτα και αυτοί οι προορισμοί τώρα δεν είναι ιδανικοί λόγω έλλειψης χιονιού.Είναι όπως οι παραλίες το καλοκαίρι για τους Αθηναίους σε σχέση με βορειοελλαδίτες,ο Αθηναίος μπορεί να πάει σε 60χλμ-δε λέω για παραλιακή που είναι πιο κοντά-να κάνει το μπάνιο του,κάποιος από τη Νάουσα ή τη Δράμα θα πρέπει να κάνει περισσότερα χιλιόμετρα...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η σύγκριση που κάνεις από που προκύπτει ότι μπορείς να πάρεις άδεια μόνο να πας Άλπεις? Σου ελέγχουν το που θα πας?  Επιλέγεις (σωστά) να πας Άλπεις. Έχω γράψει χιλιάδες φορές ότι και εγώ επιλέγω να πάω Άλπεις σε μεγάλο ποσοστό. Και Βόρεια επιλέγω να πάω.

Α τώρα κατάλαβα. Συγκρίνετε Άλπεις που μαγικά δεν μετράει η ημέρα άδειας να πάτε με Παρνασσό που μετράει η άδεια να πάτε. Λοιπόν μάγκες έχει φανταστικές παραλίες η Αγγλία, πήρα άδεια, πήγα και ήμουν μόνος 13 Φλεβάρη. Ελλάδα όποτε πάω για μπάνιο Κυριακή Ιουλίου  ούτε να παρκάρεις δεν βρίσκεις.

Προσωπικά συγκρίνω τον κάτοικο Αθήνας με τον κάτοικο Αθήνας και το αν είναι ακριβό να πάει Άλπεις ή στα κοντινά του χιονοδρομικά καθημερινές. Τurms η σύγκριση πρέπει να έχει μια βάση σύκα και δεν έχω ζήσει Βόρεια Ελλάδα..

Συγκρίνεις πέντε ( άντε 4) ημέρες άδεια που θα πάρεις να πας Άλπεις (και δώρο μια μέρα Σάββατο ή Κυριακή) με πέντε ημέρες άδεια που θα πάρεις να πας Παρνασσό (και δώρο μια μέρα Σάββατο ή Κυριακή).

300 υψομετρικής θες Παρνασσό και Καλάβρυτα? ΔΕΝ υπάρχουν 3.000 υψομετρικής στις Άλπεις (εξαιρέσεις τραβηγμένες από τα αυτιά***) οπότε υπερβάλλεις. Βάλτε όσα trace snow θελετε 1300 με 500 είναι οι υψομετρικής που θα κάνεις σερί το 99% των καταβάσεών σου. Οπότε η αναλογία 1 προς 10 είναι τελείως μα τελείως άκυρη. Να το πούμε 1/5 με 1/3?

Ταχύτητα ανάβασης να το κλείσουμε στο 80%?

Πληρώνεις? Κρατάς τα παιδιά? Μπορώ να λείψω 6 ημέρες σερί? Αντέχεις να μη κάνεις σκι κάθε 3-4 ημέρες? Αντέχεις να έχει καλό χιόνι και να μην πας?

***Valee Blanche αν κάνεις δυο την ημέρα είσαι τυχερός, αν κάνεις τρεις είσαι η εξαίρεση. Αν το πετύχεις χωρίς ουρά είσαι εξωγήινος

**Sarenne θέλει 5-6 λιφτ και πολύ σκι από λιφτ σε λιφτ βόλτες κλπ

*Klein Matterhorn - Valtournecce σε προκαλώ να ανέβεις. Θα βλαστημήσεις. Η αλήθεια είναι ότι από το Zermatt ανεβαίνει ψιλοσβέλτα.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. CarrizalB
      CarrizalB
      (42 years old)
    2. Kristallis
      Kristallis
      (28 years old)
    3. thiosjohn
      thiosjohn
      (55 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,673
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Robshata
    Joined
×
×
  • Create New...