Jump to content

Recommended Posts

Μιχάλη,νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει.Θα πάω Αυστρία τέλος Φεβρουαρίου για 5 ημέρες.Θα κάνω σκι τις 4 επειδή η πρώτη ημέρα θα χαθεί στις μετακινήσεις,θα μπορούσα να την κερδίσω αλλά δεν ήθελα να πληρώσω πιο ακριβά εισιτήρια.Γι΄αυτές τις 5 διανυκτερεύσεις θα πληρώσω με πρωινό 314€ με τους δημοτικούς φόρους.Έξω από το ξενοδοχείο περνάει λεωφορείο της περιφέρειας και σε πάει στον παγετώνα ή στο Schlick2000 χωρίς να πληρώσεις τίποτα.Και στα 2 χιονοδρομικά θα βρω σίγουρα χιόνι,ακόμα και αν δεν είχε έχει τεχνητή χιόνωση να καλύψει τις πίστες,δεν ξέρω για υψομετρικές διαφορές,δε με ενδιαφέρουν τέτοια στοιχεία,αλλά ξέρω ότι δε θα περιμένω 10-15 λεπτά στην ουρά ν΄ανέβω με το καρεκλάκι όπως στον Αίολο στο Χ.Κ.Π που και καθημερινές είχε ουρά.Ξέρω ότι αν επιλέξω να πάω σε μια μπλε πίστα στο πάνω μέρος του βουνού θα κατεβαίνω κανά μισάωρο (δεν ξέρω και καλό σκι όπως εσείς που θα κάνετε λιγότερο χρόνο ενδεχομένως),ο κόσμος θα είναι λίγος στην πίστα διότι όσο κόσμο και αν έχει θα υπάρχει διασπορά,και θα το ευχαριστηθώ περισσότερο.Ναι,θα πληρώσω διπλάσια χρήματα για το εισιτήριο,ναι πλήρωσα ήδη 250€ για μεταφορά (Αεροπλάνα,τραίνα) αλλά προσωπικά "τη βρίσκω" και με τις πτήσεις και με το τραίνο που το λατρεύω σαν μεταφορικό μέσο.

Ναι,θα ήθελα να πηγαίνω 2-3 φορές την εβδομάδα στον Παρνασσό,αλλά δεν είναι εφικτό.Και το λόγο τον έχω γράψει ξανά.Το κόστος είναι μεγαλύτερο.3 φορές με το αμάξι μου από το Περιστέρι είναι μόνο για καύσιμα 240€.Μόνο για καύσιμα.Και φυσικά η ταλαιπωρία να ξυπνάω στις 4 το πρωί να φύγω στις 05:30 το αργότερο για να μην πέσω στο μποτιλιάρισμα του Κηφισού που ξεκινάει στις 06:00 περίπου.Να κάνω 300χλμ συνολικά,να βρίσκω χιονισμένο δρόμο που δεν έχει καθαριστεί,να πρέπει ενδεχομένως να βάλω αλυσίδες,έχω All season ελαστικά και καινούρια,πριν 2 μήνες τα έβαλα αλλά πιθανόν να χρειαστώ αλυσίδες.Να υπομένω τον ανόητο που ανέβηκε με την Ζ3 χωρίς χειμερινά ελαστικά κι έκανε τετακέ στο δρόμο και να προσπαθεί να φύγει κλπ κλπ,και μόλις φτάνω επάνω να μου λένε "αναστολή μέχρι τις 10 λόγω αέρα"...Και στο τέλος να κλείνει το χιονοδρομικό και να επιστρέφω στο σπίτι άπραγος...Πόσες φορές θα συμβεί αυτό;Μπορεί και καμία μπορεί και 2 φορές στις 10.Μπορεί να συμβεί όμως.

Από την άλλη αν επιλέξω να μείνω σε ένα κατάλυμα στα πέριξ χωριά ναι μεν θα γλιτώσω τη μετακίνηση από την Αθήνα,που σίγουρα είναι σημαντικό κέρδος,από την άλλη όμως θα πρέπει να έχω το αμάξι μου για να πάω στο χιονοδρομικό.Και αν πάλι δε λειτουργεί θα πρέπει να βρω με τι θα περάσω την υπόλοιπη μέρα μου.Και τα έξοδα διαμονής και διατροφής θα είναι ίδια αν όχι περισσότερα με την Αυστρία.

Εν ολίγοις ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες,διαφορετικές δυνατότητες.Προσωπικά βρίζω τον εαυτό μου που δεν έκανα το ταξίδι για σκι στο εξωτερικό πριν το 2019.Τότε έκανα 5 ημέρες σκι και το ευχαριστήθηκα.Χώρια ότι έκανα μάθημα και ήταν σχεδόν 1,5 ώρα "καθαρό" μάθημα και δεν έχανα χρόνο στην αναμονή,όπως και τώρα θα κάνω ένα 2ωρο μάθημα,είναι πιο ακριβό βέβαια αλλά είναι καθαρός χρόνος.Ήδη κοιτάζω για την επόμενη χρονιά προορισμούς στην Αυστρία.Οι άλλες χώρες βγαινουν πιο ακριβά.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικ,

 

υπάρχουμε και εμείς που για να λείψουμε μια βδομάδα από την δουλειά και από τις υποχρεώσεις  πρέπει να το προγραμματίσουμε μήνες πριν . Όποτε επιλέγουμε άλπεις . Με ενα 8 ήμερο στις άλπεις βγαινουν άνετα 8 χιονοδρομικες ημέρες . Πάντα επιλέγω την πρώτη πρωινή πτήση για μόναχο . 4 στις 5 φορές βρίσκομαι στο λιφτ πριν την μια το μεσημέρι της ίδιας ημέρας . Πάντα επιλέγω την τελευταία πτήση και πάντα κάνω και την τελευταία μέρα . 

Πάντα επιλέγω χιονοδρομικα με

 μεγάλη υψομετρική . Solden πχ hochfugen αγαπημένο (με ενα λιφτ 1000 μέτρα υψομετρική)  κτλ 

 

Με τις παραπάνω συνθήκες δεν μπορώ να ρισκάρω να καψω μια βδομάδα παρνασσό στην οποία μπορεί να κάνω πολύ λίγο είτε λόγω καιρού είτε λόγω των γνωστών προβλήματων . 

Η επόμενη φορά που θα μου δοθεί η ευκαιρία να κάνω θα είναι την επόμενη χρονιά. Εσύ δηλώνεις ότι αν περάσουν 3-4 μέρες και δεν πας για σκι δεν αντέχεις . Εγώ αντέχω 1 χρόνο για να κάνω ποιοτικά σκι δέκα μέρες σερί

 

πέρα λοιιπον των πλεονεκτημάτων που

ανέφερα παραπάνω είναι και το προσωπικό πρόγραμμα και υποχρεώσεις του καθενός που πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν. 

 

Τις υψομετρικές διάφορες του παρνασσου που αναφέρθηκαν παραπάνω με

την χρήση ορειβατικού δεν μπορώ να τις σχολιάσω καθώς είναι εκτός τόπου και χρόνου . Δεν συγκρίνω υψομετρικές με

ορειβατικό. Ούτε κάνω ορειβατικό ουτε έχω εξοπλισμό ούτε μπορεί η οικογένεια να ακολουθήσει . 

 

Ας βάλουμε στο παιχνίδι και τις υποδομές … Στις άλπεις σταματάς για είκοσι λεπτά τρως σε κάποιο σαλε και συνεχίζεις . Στον παρνασσό στην φτερολακα που θα πάω ;; τι θα φάνε τα παιδιά πχ ; Τοστ  των 6 ευρώ; ή στο 1950 θα εχει πάρτυ και δεν θα μπορούμε να κάτσουμε ;;; 

 

σας είπα ποτε πιστεύω ότι  βολεύουν τα ελληνικά χιονοδρομικά 

 

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minutes ago, Sp said:

Μιχάλη,νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει.Θα πάω Αυστρία τέλος Φεβρουαρίου για 5 ημέρες.Θα κάνω σκι τις 4 επειδή η πρώτη ημέρα θα χαθεί στις μετακινήσεις,θα μπορούσα να την κερδίσω αλλά δεν ήθελα να πληρώσω πιο ακριβά εισιτήρια.Γι΄αυτές τις 5 διανυκτερεύσεις θα πληρώσω με πρωινό 314€ με τους δημοτικούς φόρους.Έξω από το ξενοδοχείο περνάει λεωφορείο της περιφέρειας και σε πάει στον παγετώνα ή στο Schlick2000 χωρίς να πληρώσεις τίποτα.Και στα 2 χιονοδρομικά θα βρω σίγουρα χιόνι,ακόμα και αν δεν είχε έχει τεχνητή χιόνωση να καλύψει τις πίστες,δεν ξέρω για υψομετρικές διαφορές,δε με ενδιαφέρουν τέτοια στοιχεία,αλλά ξέρω ότι δε θα περιμένω 10-15 λεπτά στην ουρά ν΄ανέβω με το καρεκλάκι όπως στον Αίολο στο Χ.Κ.Π που και καθημερινές είχε ουρά.Ξέρω ότι αν επιλέξω να πάω σε μια μπλε πίστα στο πάνω μέρος του βουνού θα κατεβαίνω κανά μισάωρο (δεν ξέρω και καλό σκι όπως εσείς που θα κάνετε λιγότερο χρόνο ενδεχομένως),ο κόσμος θα είναι λίγος στην πίστα διότι όσο κόσμο και αν έχει θα υπάρχει διασπορά,και θα το ευχαριστηθώ περισσότερο.Ναι,θα πληρώσω διπλάσια χρήματα για το εισιτήριο,ναι πλήρωσα ήδη 250€ για μεταφορά (Αεροπλάνα,τραίνα) αλλά προσωπικά "τη βρίσκω" και με τις πτήσεις και με το τραίνο που το λατρεύω σαν μεταφορικό μέσο.

Ναι,θα ήθελα να πηγαίνω 2-3 φορές την εβδομάδα στον Παρνασσό,αλλά δεν είναι εφικτό.Και το λόγο τον έχω γράψει ξανά.Το κόστος είναι μεγαλύτερο.3 φορές με το αμάξι μου από το Περιστέρι είναι μόνο για καύσιμα 240€.Μόνο για καύσιμα.Και φυσικά η ταλαιπωρία να ξυπνάω στις 4 το πρωί να φύγω στις 05:30 το αργότερο για να μην πέσω στο μποτιλιάρισμα του Κηφισού που ξεκινάει στις 06:00 περίπου.Να κάνω 300χλμ συνολικά,να βρίσκω χιονισμένο δρόμο που δεν έχει καθαριστεί,να πρέπει ενδεχομένως να βάλω αλυσίδες,έχω All season ελαστικά και καινούρια,πριν 2 μήνες τα έβαλα αλλά πιθανόν να χρειαστώ αλυσίδες.Να υπομένω τον ανόητο που ανέβηκε με την Ζ3 χωρίς χειμερινά ελαστικά κι έκανε τετακέ στο δρόμο και να προσπαθεί να φύγει κλπ κλπ,και μόλις φτάνω επάνω να μου λένε "αναστολή μέχρι τις 10 λόγω αέρα"...Και στο τέλος να κλείνει το χιονοδρομικό και να επιστρέφω στο σπίτι άπραγος...Πόσες φορές θα συμβεί αυτό;Μπορεί και καμία μπορεί και 2 φορές στις 10.Μπορεί να συμβεί όμως.

Από την άλλη αν επιλέξω να μείνω σε ένα κατάλυμα στα πέριξ χωριά ναι μεν θα γλιτώσω τη μετακίνηση από την Αθήνα,που σίγουρα είναι σημαντικό κέρδος,από την άλλη όμως θα πρέπει να έχω το αμάξι μου για να πάω στο χιονοδρομικό.Και αν πάλι δε λειτουργεί θα πρέπει να βρω με τι θα περάσω την υπόλοιπη μέρα μου.Και τα έξοδα διαμονής και διατροφής θα είναι ίδια αν όχι περισσότερα με την Αυστρία.

Εν ολίγοις ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες,διαφορετικές δυνατότητες.Προσωπικά βρίζω τον εαυτό μου που δεν έκανα το ταξίδι για σκι στο εξωτερικό πριν το 2019.Τότε έκανα 5 ημέρες σκι και το ευχαριστήθηκα.Χώρια ότι έκανα μάθημα και ήταν σχεδόν 1,5 ώρα "καθαρό" μάθημα και δεν έχανα χρόνο στην αναμονή,όπως και τώρα θα κάνω ένα 2ωρο μάθημα,είναι πιο ακριβό βέβαια αλλά είναι καθαρός χρόνος.Ήδη κοιτάζω για την επόμενη χρονιά προορισμούς στην Αυστρία.Οι άλλες χώρες βγαινουν πιο ακριβά.

ποτε ανεβαίνεις . Θα είμαι schlick  16 φλεβάρη (για μια μέρα )

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό με τις τιμές στο χιονοδρομικό είναι θέμα.Ένα νεροζούμι νες καφέ στο σαλέ στα Κελάρια είχε 4€ και self service,πριν πολλά χρόνια...Στο Stubai ο διπλός εσπρέσο 3,5€ και στον έφερναν,οπότε δεν κινδύνευες,αν ήσουν μόνος σου,να μείνεις όρθιος επειδή δε βρήκες καρέκλα...Ακόμα και κανονικό γεύμα μπορείς να φας στο χιονοδρομικό με 10-15€...Λογική τιμή για χιονοδρομικό.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, StavRos said:

ποτε ανεβαίνεις . Θα είμαι schlick  16 φλεβάρη (για μια μέρα )

24/2 θα φύγω από την Αθήνα.Δεν έβρισκα για πιο νωρίς διαθεσιμότητα στο ίδιο ξενοδοχείο που είχα μείνει στο Neustift im Stubaital.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ΜΙΚ said:

Η σύγκριση που κάνεις από που προκύπτει ότι μπορείς να πάρεις άδεια μόνο να πας Άλπεις? Σου ελέγχουν το που θα πας?  Επιλέγεις (σωστά) να πας Άλπεις. Έχω γράψει χιλιάδες φορές ότι και εγώ επιλέγω να πάω Άλπεις σε μεγάλο ποσοστό. Και Βόρεια επιλέγω να πάω.

Α τώρα κατάλαβα. Συγκρίνετε Άλπεις που μαγικά δεν μετράει η ημέρα άδειας να πάτε με Παρνασσό που μετράει η άδεια να πάτε. Λοιπόν μάγκες έχει φανταστικές παραλίες η Αγγλία, πήρα άδεια, πήγα και ήμουν μόνος 13 Φλεβάρη. Ελλάδα όποτε πάω για μπάνιο Κυριακή Ιουλίου  ούτε να παρκάρεις δεν βρίσκεις.

Προσωπικά συγκρίνω τον κάτοικο Αθήνας με τον κάτοικο Αθήνας και το αν είναι ακριβό να πάει Άλπεις ή στα κοντινά του χιονοδρομικά καθημερινές. Τurms η σύγκριση πρέπει να έχει μια βάση σύκα και δεν έχω ζήσει Βόρεια Ελλάδα..

 

δεν καταλαβαινω τον λογο συγκρισης ρε συ ΜΙΚ.  Εννοειται πως για εναν κατοικο Αθηνα ειναι πιο φθηνα να παει Καλαβρυτα απο οτι Αλπεις, κ ακομα πο φθηνα να παει παρνασσο  αν ειναι να παει Καναδα. Δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις σε αυτο

Η συγκριση δεν εχει βαση κατ εμε. Βαση εχει ν δουμε που κανεις καλυτερο σκι . Κ αυτο παλι σχετικο.

Ελα μια βολτα απο Winterberg παντως ν καθομαστε σε μια γωνια να χαζευουμε ... θα εχει πολυ γελιο

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Sp said:

Αυτό με τις τιμές στο χιονοδρομικό είναι θέμα.Ένα νεροζούμι νες καφέ στο σαλέ στα Κελάρια είχε 4€ και self service,πριν πολλά χρόνια...Στο Stubai ο διπλός εσπρέσο 3,5€ και στον έφερναν,οπότε δεν κινδύνευες,αν ήσουν μόνος σου,να μείνεις όρθιος επειδή δε βρήκες καρέκλα...Ακόμα και κανονικό γεύμα μπορείς να φας στο χιονοδρομικό με 10-15€...Λογική τιμή για χιονοδρομικό.

πας σε ενα σχετικα φθηνο ομως. Πανε σε καποια αλλα να παθεις ενα πολιτισμικο σοκ

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Turms said:

πας σε ενα σχετικα φθηνο ομως. Πανε σε καποια αλλα να παθεις ενα πολιτισμικο σοκ

Αν επιλέξω St Moritz το ξέρω εξ αρχής ότι όλα όσα θα πληρώσω θα είναι πολύ πιο ακριβά.Από το εισιτήριο και το ξενοδοχείο μέχρι το εμφιαλωμένο νερό από το super market.Ίσως στο solden ή στο Kitzbuhel και Zell am See να είναι ακριβότερος ο καφές,αλλά δε νομίζω ότι έτσι δικαιολογείται ο ήδη ακριβός καφές στον Παρνασσό.

Πρώτη φορά που είχα πάει στην Αυστρία,στη Βιέννη για την ακρίβεια το 2011,έπαθα σοκ όταν διαπίστωσα ότι σε πολλά πράγματα οι τιμές ήταν ίδιες αν όχι ελαφρώς χαμηλότερες από την Αθήνα.Είχα πάει μια μονοήμερη εκδρομή στο Mariazell και ανέβηκα στο μικρό χιονοδρομικό που έχει.Πήγα στο σαλέ να πιώ έναν καφέ και περίμενα ν΄ακούσω 10€.Μόλις παρήγγειλα και η κοπέλα μου είπε καθήστε και θα σας το φέρουμε έπαθα το πρώτο σοκ.Μόλις ήρθε ο καφές στο πορσελάνινο φλιτζάνι το δεύτερο και μόλις μου είπε την τιμή 3,20€ το τρίτο σοκ!!!Σε μέγεθος είναι ίδιο με τα Καλάβρυτα...Το έχουν παρακάνει στην Ελλάδα πάντως...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε μια παρέμβαση από τον κο Hellbent που έκανε τρεις ημέρες διαλεγμένες πουδριστές λιακαδερές στο Πισοδέρι με 300 ευρώ.

Από Αθήνα...Έκανε ότι μπορούσε να βγει ακριβά, πάνω από 100 ευρώ τη μέρα δεν πάει. 

turms ξαναλέω ότι η δικιά μου παρέμβαση αφορά αυτούς που επιμένους να γράφουν χονδροειδέστατη ανακρίβεια ότι το σκι στην Ελλάδα είναι πιο ακριβό από το σκι στις Άλπεις (προφανώς για Αθηναίους). Δεν συγκρίνω ποιότητα. Συγκρίνω τιμές απλά.

Ραντεβού στο Winterberg φίλε

  • Love 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, StavRos said:

υπάρχουμε και εμείς που για να λείψουμε μια βδομάδα από την δουλειά και από τις υποχρεώσεις  πρέπει να το προγραμματίσουμε μήνες πριν . Όποτε επιλέγουμε άλπεις .

Με τις παραπάνω συνθήκες δεν μπορώ να ρισκάρω να καψω μια βδομάδα παρνασσό στην οποία μπορεί να κάνω πολύ λίγο είτε λόγω καιρού είτε λόγω των γνωστών προβλήματων . 

Η επόμενη φορά που θα μου δοθεί η ευκαιρία να κάνω θα είναι την επόμενη χρονιά. Εσύ δηλώνεις ότι αν περάσουν 3-4 μέρες και δεν πας για σκι δεν αντέχεις . Εγώ αντέχω 1 χρόνο για να κάνω ποιοτικά σκι δέκα μέρες σερί

 

Προφανώς ένα μεγάλο μέρος των εργαζομένων έχει το πρόβλημά με το να κανονίσει την άδεια μήνες πριν. Ένα μεγάλο ποσοστό των εργαζομένων όμως ΔΕΝ το έχει και αντίθετα δεν μπορεί να λείψει για πολλές ημέρες συνεχόμενα. Υπάρχει πολύ γκρι σε αυτό το θέμα και καθενός η δουλειά είναι διαφορετική.

Εμένα βολεύει να δουλέψω πολύ τρεις μέρες και να πάρω δυο μέρες off. Για άλλους μια Τετάρτη πχ είναι εύκολη. Όλοι έχουν μια ιδιαιτερότητα στην εργασία τους. Εκεί πρέπει να στοχεύσουν τα χιονοδρομικά και το κράτος και να προσελκύσουν εσένα αλλά και όσους είναι εφικτό.

Αν είναι όπως το περιγράφεις σαφώς και κανονίζεις η άδειά σου να μην πάει χαμένη και εφόσον έχεις και τα λεφτά πας Άλπεις.

Επίσης έχω δύο μικρά παιδιά και ΔΕΝ έχω τα χρήματα να τα πάω δυο βδομάδες Άλπεις τον χρόνο. Τα πήγα μια το 2020 5.000 ευρώ. Θα τα ξαναπάω ή θα πάω μόνος μου ΌΤΑΝ βρω λεφτά και χρόνο. Μέχρι τότε Υπερπαρνασσάρα και Υπερκαλαβρυτάρα 10-15 καλές καθημερινές και 10-15 σκ και κρατάω και κάνα πεντοχίλιαρο στην τσέπη.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, ζωή χωρίς σκι κάθε 3-4 ημέρες δεν είναι ζωή για μένα. Δεν αντέχω να  κάνω ποιοτικά 30 ημέρες σκι και μετά να ξέρω ότι έχει πούδρα ο Παρνασσός και να μην είμαι εκεί. Γούστα είναι αυτά.

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα αντίστοιχο αυστριακό φόρουμ  ο Αυστριακός Μικ προσπαθεί να αποδείξει ότι το κολύμπι στις λιμνες είναι καλύτερο από το Αιγαίο και τις Κυκλάδες  τι να πεις 😝 πια

Όλοι έχουμε δίκιο γιατί μιλάμε για τον εαυτό μας και που μας αρέσει να χαλάμε τα λεφτά μας, τον χρόνο μας (όσο έχουμε και διαθέτουμε )και στην τελική που γουστάρουμε να κάνουμε σκι 

Εγώ φέτος που γνωρίζω κάποια πράγματα από το καλοκαίρι έχω ξενερώσει με τα ελληνικα ΧΚ και ψάχνω μέρες να φύγω εκτος. 

ΜΙΚ οταν θα ρίξει 3 μετρα πούδρα  ξέρεις που...... ελπίζω να  μην φωνάζεις θύρα 7 κλπ - Στην τελική κανεις φθηνό σκι ✌️

  • Haha 4

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/21/2024 at 9:19 AM, ross said:

Αν γίνεται κάποια πληροφορία για την διαμονή (λινκ) ή και την προσφορά της κάρτας για να μαθαίνουμε και οι άπειροι στο εξωτερικό μπας και καταφέρουμε κατι παρόμοιο;

 

(Δεν ρωτάω ειρωνικά για να μην παρεξηγηθεί)

Χωριο  διπλα μεζεβ  ΣΕΝ ΣΕΡΒΕ Εκει κλεινουμε παντα σπιτι μπειτε  σαιτ με ενοικιαζωμενα και θα δεις αρκετα  

Καρτα λιφτ  εγγραφή σαιτ  μεζεβ και παρακολούθηση για  αναρτήσει προσφορών στις  καρτες  Ανεβαζουν προσφορες με 50%εκπτωση Ετσι κλεινουμε  τις καρτες λιφτ  για ολο το χκ 

  • Thanks 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο καθένας πάει όπου το διασκεδάζει καλύτερα και όπου έχει τις χρονικές δυνατότητες να πάει και Άλπεις και Ελλάδα 

Οπως επίσης κανείς δεν νομίζω ότι κάνει σύγκριση ποιότητας 

Η διαφωνία μου με τον Μικ είναι καθαρά για το κόστος 

Εφετος με 980 ευρώ το άτομο δηλ 1960 το ζευγάρι πήγαν για 7 ημέρες Άλπεις σε ξενοδοχείο 4 αστέρων με πισινα και ημιδιατροφή , με δωρεάν ski bus για τις μετακινήσεις !!!! ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΑΚΕΤΤΟ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΣΟ Η ΤΑ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ;;;;;;; Αν υπολογίσεις και τα μεταφορικα από Αθηνα και κάθε μέρα ανέβα κατέβα στο χιονοδρομικο ;;;;;

τα περισσότερα περίπου αντιστοιχα ξενοδοχεία στα καλαβρυτα και την Αραχωβα χωρίς  πισινα μόνο με πρωινό είναι στα 120-150 ευρώ Φαγητό 50 ευρω το ζευγάρι και βενζίνη ενα μέσο αυτοκίνητο 7lt/100 ( δεν έχουν όλοι yaris ) 

Φυσικα μπορεις να πηγαινοέρχεσαι κάθε μέρα ( πέντε ώρες οδήγημα ) και να σου στοιχίζει μόνο η βενζίνη 

Edited by gatz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, PRESIDENT said:

Χωριο  διπλα μεζεβ  ΣΕΝ ΣΕΡΒΕ Εκει κλεινουμε παντα σπιτι μπειτε  σαιτ με ενοικιαζωμενα και θα δεις αρκετα  

Καρτα λιφτ  εγγραφή σαιτ  μεζεβ και παρακολούθηση για  αναρτήσει προσφορών στις  καρτες  Ανεβαζουν προσφορες με 50%εκπτωση Ετσι κλεινουμε  τις καρτες λιφτ  για ολο το χκ 

Σε παρά πολλά χιονοδρομικά στις Άλπεις αν συμβιβαστείς στο να μην είναι ski in ski out αλλά σε μια απόσταση 10-15 km μπορεις να βρεις εύκολα pansion με 50 ευρω το άτομο με πρωινό  

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, StavRos said:

Τις υψομετρικές διάφορες του παρνασσου που αναφέρθηκαν παραπάνω με

την χρήση ορειβατικού δεν μπορώ να τις σχολιάσω καθώς είναι εκτός τόπου και χρόνου . Δεν συγκρίνω υψομετρικές με

ορειβατικό. Ούτε κάνω ορειβατικό ουτε έχω εξοπλισμό ούτε μπορεί η οικογένεια να ακολουθήσει . 

Καθόλου εκτός τόπου και χρόνου, μετρημένο πίστα όλο 654μ 

(σημείωσα δε ότι για κάποιον που θέλει να κάνει ορειβατικό (να κάνετε γιατί τα λίφτ χαλάνε) η υψομετρική μπορεί να εκτιναχθεί κοντά στα 850μ.)

Η ουσία για μένα δεν είναι η υψομετρική σαν απόλυτος αριθμός.

Είναι ποσό σκι θέλετε να κάνετε μέσα στη σεζόν και αν θέλετε να το κάνετε και σε μέρη οικεία, βουνά που ξέρετε απέξω και διπλα σας. Αν σαν σκιέρ είστε ικανοποιημένοι με 5 μέρες σκι στην Αυστρία προτείνω να φτιάξετε έναν αντίστοιχο σύλλογο εκδρομών εξωτερικού.

Προσωπικά ΣΚ πάω μόνο σε εξαιρετικά ειδικές περιπτώσεις (κυρίως προς άνοιξη που είναι το βουνό δικό μας).

5 μέρες μέσα στη βδομάδα σερί για Παρνασσό 2 άτομα σε πολύ ωραίο ξενώνα στην Αγόριανη ή στο Δαδί (3* αντιστοιχία) με πρωινό, κάρτες, φαγητό στο χωριό (you know where), βενζίνες, βολτες, με την πιθανότητα "α εβγαλε κακό καιρο, βαρεθηκαν να ανόιξουν: παμε βολτα για καφέ Οιτη, Δελφούς, Γαλαξίδι" πόσο βγαίνει; 5 μερες - 2 ατομα;

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gatz said:

Εφετος με 980 ευρώ το άτομο δηλ 1960 το ζευγάρι πήγαν για 7 ημέρες Άλπεις σε ξενοδοχείο 4 αστέρων με πισινα και ημιδιατροφή , με δωρεάν ski bus για τις μετακινήσεις !!!! ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΑΚΕΤΤΟ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΣΟ Η ΤΑ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ;;;;;;; Αν υπολογίσεις και τα μεταφορικα από Αθηνα και κάθε μέρα ανέβα κατέβα στο χιονοδρομικο ;;;;;

τα περισσότερα περίπου αντιστοιχα ξενοδοχεία στα καλαβρυτα και την Αραχωβα χωρίς  πισινα μόνο με πρωινό είναι στα 120-150 ευρώ Φαγητό 50 ευρω το ζευγάρι και βενζίνη ενα μέσο αυτοκίνητο 7lt/100 ( δεν έχουν όλοι yaris )

Σου υπενθυμίζω το κόστος μεταφοράς εξοπλισμού (2Χ100 ευρώ) και το κόστος μετάβασης στο αεροδρόμιο.

Σημερινές τιμές από Κυριακή 29/1 έως Σάββατο 3/2 δηλαδή 6 νύκτες, 7 ημέρες σκι, σε ξενοδοχείο **** με πρωινό και πισίνα, στο Ανεμόλια 583 ευρώ και στο Σκαμνός 945 ευρώ. Πλέον 110 ευρώ μεταφορά και διόδια πλέον 350 ευρώ δείπνο τα δύο άτομα  (και πολλά σου λέω) σύνολο από 1.050 έως 1.400 ευρώ. Και αφορά 7 ημέρες σκι άνετα (αν σου κάτσει ο καιρός) διατηρώ το μέγιστο της ευελιξίας.

Με τις θερμοκρασίες που είχε τις τελευταίες μέρες, αν το ΧΚΠ είχε τεχνητή χιόνωση θα ήταν τρομακτική ευκαιρία. Τώρα, Αίολος Περικλής (το πραγματικό πρόβλημα).

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, korn said:

Ένα αντίστοιχο αυστριακό φόρουμ  ο Αυστριακός Μικ προσπαθεί να αποδείξει ότι το κολύμπι στις λιμνες είναι καλύτερο από το Αιγαίο και τις Κυκλάδες  τι να πεις 😝 πια

Στην εποχή του chatgpt, εύκολες ερωτήσεις:

1) Ποια είναι η πιο ορεινή χώρα της ΕΕ σύμωνα με τα επίσημα τοπογραφικά που έχει αποδεχθεί η Επιτροπή (την μελέτη την έκαναν Νορβηγοί) και χρησιμοποιεί για την άσκηση περιφερειακής πολιτικής; Ποια είναι η θέση της Ελλάδας;

2) Ποια είναι η χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό πληθυσμού να κατοικεί σε ορεινές περιοχές; Ποια είναι η θέση της Ελλάδας;

Όταν απαντήσετε τα ερωτήματα αυτά, και χωνέψετε την ύλη (όπως λέμε στους μαθητές), να ξανασυζητήσουμε.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, aab said:

Με τις θερμοκρασίες που είχε τις τελευταίες μέρες, αν το ΧΚΠ είχε τεχνητή χιόνωση θα ήταν τρομακτική ευκαιρία. Τώρα, Αίολος Περικλής (το πραγματικό πρόβλημα).

Πριν πάμε στην τεχνητή χιόνωση, ας βάλουμε 2 λίφτ εκεί που έχει χιόνι κάθε χρόνο ο Παρνάσσος και ας ανοίγουμε αυτό που υπάρχει ήδη εκεί που έχει (Σαχάρα).

Στις τιμές που αναφέρεις αν πας σε ξενώνα (επιπέδου 3***) με εξαιρετικό πρωινό εκτός Αράχωβας πέφτει και άλλο το κόστος


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
54 minutes ago, gatz said:

Σε παρά πολλά χιονοδρομικά στις Άλπεις αν συμβιβαστείς στο να μην είναι ski in ski out αλλά σε μια απόσταση 10-15 km μπορεις να βρεις εύκολα pansion με 50 ευρω το άτομο με πρωινό  

10-15χλμ δεν είναι μεγάλη απόσταση.Εγώ επέλεξα να μείνω σε μια πανσιόν,δεν είναι ξενοδοχείο,στο Neustift im Stubaital με 314€ για 5 διανυκτερεύσεις.Αυτό που κοίταζα όταν έψαχνα για κατάλυμα ήταν να έχει μπάνιο στο δωμάτιο και να είναι επί του δρόμου που περνάει το λεωφορείο,για να μη χρειάζεται να περπατάω με τις μπότες και τα πέδιλα στον ώμο σε χιονισμένο δρόμο.Τα βρήκα σε αυτό που έκλεισα.Η στάση του λεωφορείου προς τον παγετώνα είναι στα 20μ από την πόρτα και στην επιστροφή ακριβώς απέναντι στα 10μ!Η τιμή είναι με πρωινό.Τώρα αν έχει πισίνα ή όχι προσωπικά δε με απασχόλησε.Είναι καθαρό,αλλάζουν σεντόνια κάθε μέρα,έχει χώρο για απόθεση σκι και μποτών,με στεγνωτήρα γι΄αυτές,είναι ασφαλές και μόλις 1000μ από το κέντρο του χωριού.Είχε και στο κέντρο λίγο πιο ακριβά αλλά δεν είναι πρόβλημα για εμένα αυτή η απόσταση,άλλωστε το λεωφορείο περνάει συχνά και αν βαριέσαι να περπατήσεις μπορείς να το πάρεις.

Τα ίδια ψάχνω ήδη για άλλο χιονοδρομικό για την επόμενη χρονιά ώστε να κλείσω το καλοκαίρι ή το φθινόπωρο.

  • Like 3
  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, ΜΙΚ said:

Έχουμε μια παρέμβαση από τον κο Hellbent που έκανε τρεις ημέρες διαλεγμένες πουδριστές λιακαδερές στο Πισοδέρι με 300 ευρώ.

Από Αθήνα...Έκανε ότι μπορούσε να βγει ακριβά, πάνω από 100 ευρώ τη μέρα δεν πάει. 

turms ξαναλέω ότι η δικιά μου παρέμβαση αφορά αυτούς που επιμένους να γράφουν χονδροειδέστατη ανακρίβεια ότι το σκι στην Ελλάδα είναι πιο ακριβό από το σκι στις Άλπεις (προφανώς για Αθηναίους). Δεν συγκρίνω ποιότητα. Συγκρίνω τιμές απλά.

Ραντεβού στο Winterberg φίλε

πριν το 2010, που πετούσα πχ από θεσσαλονίκη για μοναχο με την tui με 30 ευρώ τον ιανουάριο πήγαινε έλα, με τσάντα ski κλπ, k που η κάρτα στο Ischgl είχε ακόμα 198 ευρώ για 6 μέρες, ίσως ήταν πιο φθηνά στις Aλπεις. 
Σήμερα με τις τιμές όπως είναι δεν νομίζω.

 

το πολύ στο winterberg, με ασφάλεια ζωής, k καθρεφτάκι στο κράνος όπως έχουν κάποιοι στα ποδήλατα να βλέπεις ποιος έρχεται πίσω σου...η μάλλον τι έρχεται

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, ΜΙΚ said:

Προφανώς ένα μεγάλο μέρος των εργαζομένων έχει το πρόβλημά με το να κανονίσει την άδεια μήνες πριν. Ένα μεγάλο ποσοστό των εργαζομένων όμως ΔΕΝ το έχει και αντίθετα δεν μπορεί να λείψει για πολλές ημέρες συνεχόμενα. Υπάρχει πολύ γκρι σε αυτό το θέμα και καθενός η δουλειά είναι διαφορετική.

Εμένα βολεύει να δουλέψω πολύ τρεις μέρες και να πάρω δυο μέρες off. Για άλλους μια Τετάρτη πχ είναι εύκολη. Όλοι έχουν μια ιδιαιτερότητα στην εργασία τους. Εκεί πρέπει να στοχεύσουν τα χιονοδρομικά και το κράτος και να προσελκύσουν εσένα αλλά και όσους είναι εφικτό.

Αν είναι όπως το περιγράφεις σαφώς και κανονίζεις η άδειά σου να μην πάει χαμένη και εφόσον έχεις και τα λεφτά πας Άλπεις.

Επίσης έχω δύο μικρά παιδιά και ΔΕΝ έχω τα χρήματα να τα πάω δυο βδομάδες Άλπεις τον χρόνο. Τα πήγα μια το 2020 5.000 ευρώ. Θα τα ξαναπάω ή θα πάω μόνος μου ΌΤΑΝ βρω λεφτά και χρόνο. Μέχρι τότε Υπερπαρνασσάρα και Υπερκαλαβρυτάρα 10-15 καλές καθημερινές και 10-15 σκ και κρατάω και κάνα πεντοχίλιαρο στην τσέπη.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, ζωή χωρίς σκι κάθε 3-4 ημέρες δεν είναι ζωή για μένα. Δεν αντέχω να  κάνω ποιοτικά 30 ημέρες σκι και μετά να ξέρω ότι έχει πούδρα ο Παρνασσός και να μην είμαι εκεί. Γούστα είναι αυτά.

συμφωνουμε οτι ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ τελικα !
🙂
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, aab said:

Στην εποχή του chatgpt, εύκολες ερωτήσεις:

1) Ποια είναι η πιο ορεινή χώρα της ΕΕ σύμωνα με τα επίσημα τοπογραφικά που έχει αποδεχθεί η Επιτροπή (την μελέτη την έκαναν Νορβηγοί) και χρησιμοποιεί για την άσκηση περιφερειακής πολιτικής; Ποια είναι η θέση της Ελλάδας;

2) Ποια είναι η χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό πληθυσμού να κατοικεί σε ορεινές περιοχές; Ποια είναι η θέση της Ελλάδας;

Όταν απαντήσετε τα ερωτήματα αυτά, και χωνέψετε την ύλη (όπως λέμε στους μαθητές), να ξανασυζητήσουμε.

εννοειται οτι ψηλα σε αυτες τις λιστες ειναι η ελλαδα!
Βαλε τωρα και την παρακατω ερωτηση:

 

Ποσα απο αυτα τα βουνα ειναι lift served χιονοδρομικα?

Και η απαντηση θα σου δειξει γιατι η Ελλαδα ειναι παραδεισος του ορειβατικου

🙂

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, StavRos said:

Και η απαντηση θα σου δειξει γιατι η Ελλαδα ειναι παραδεισος του ορειβατικου

Ορειβατικό δεν μπορούν να κάνουν όλοι όμως...Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, korn said:

Ένα αντίστοιχο αυστριακό φόρουμ  ο Αυστριακός Μικ προσπαθεί να αποδείξει ότι το κολύμπι στις λιμνες είναι καλύτερο από το Αιγαίο και τις Κυκλάδες  τι να πεις 😝 πια

ΜΙΚ οταν θα ρίξει 3 μετρα πούδρα  ξέρεις που...... ελπίζω να  μην φωνάζεις θύρα 7 κλπ - Στην τελική κανεις φθηνό σκι ✌️

Ρε παιδιά σας ικετεύω διαβάζετε τι γράφω. Να το ξαναγράψω: Το σκι στις Άλπεις είναι καλύτερο σε επίπεδο ποιότητας, έκτασης, αναβατήρων κλπκλπ και δε ξέρω τι σε σχέση με την Ελλάδα. Και το κολύμπι είναι πιο πιο φθηνό στις λίμνες του για τον κάτοικο Αυστρίας. ΟΜΩΣ...

Ότι και να λένε οι προκατειλλημένοι με την Αράχωβα (δεν υπάρχει η Αράχωβα για μένα, αλήθεια έχω να περάσω αιώνες) σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα το να μείνεις και να κάνεις σκι είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ για τον κάτοικο Ελλάδας.

Και εντοπίσαμε και το πρόβλημα...όσοι επιμένουν ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι το σκι είναι μόνο Σαββατοκύριακο. Ελα μου ντε που αυτό είναι πρόβλημα του Έλληνα και όχι του σκι και των τιμών.

Σε αντίθεση με τον Αυστριακό κολυμβητή το χιόνι είναι χιόνι και έχει μετρημένη ποιότητα. Εξωγήινο, Καναδέζικο, Φανταστικό, καλό, καλούτσικο, μέτριο, μπετό, λιώμα, πετροσκι,ραδίκια, ανύπαρκτο.  Ο καιρός είναι καιρός. Λιακάδα, συννεφιά, ομίχλη, χιονίζει, βρέχει. Έλα μου ντε που ότι και να λέτε, ότι μα ότι και να λέτε...

Οι 6 διαλεγμένες ημέρες Ελλάδα θα έχουν καλύτερη ποιότητα χιονιού από τις 6 τυχαίες μέρες Άλπεις το χρόνο. Παρακαλώ ανατρέξτε στις διακοπές σας στις Άλπεις όσα χρόνια θέλετε και να διαλέξει ο Hellbent βίντεο από 6 ημέρες κάθε χρόνο. Κουφό? Δεν σας αρέσει? Περίεργο? Τα βίντεο μιλάνε από μόνα τους.

Εκδρομή Άλπεις Συλλόγου 6 ημέρες εναντίων 6 καλύτερες ημέρες του Hellbent από το 2004 μέχρι σήμερα ποιότητα χιονιού που πατήθηκε: Σκορ. Ή 0 -20 ή 1-19 είναι.

Κόστος εκδρομών Συλλόγου: 1000 ευρώ. Κόστος Hellbent: 400 ευρώ.

Και που να είχαμε και χιονοδρομικά σοβαρά...

 


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, ΜΙΚ said:

 

Και που να είχαμε και χιονοδρομικά σοβαρά...

 

Αυτό ακριβώς ΑΝ είχαμε  

(δεν θα γράφαμε 4 σελίδες στο φόρουμ)

  • Like 2

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. dmar
      dmar
      (117 years old)
    2. Kostas T
      Kostas T
      (39 years old)
    3. nikos1914
      nikos1914
      (42 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,673
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Robshata
    Joined
×
×
  • Create New...