Jump to content

Recommended Posts

18 hours ago, Turms said:

αν εμενα αθηνα ίσως παρατούσα τον wooow παρνασσό k πάλευα σε κάνα μαίναλο η κάνα "καλαβρυτο".

 

Στο Μαίναλο δεν έχω πάει ποτέ διότι ποτέ δεν είχε χιόνι!Μάλλον 1 φορά είχε,ένας φίλος μου με το γιο του πήγαν και μου είχαν πει αλλά προτίμησα τον Παρνασσό.Αν είχε θα το κοίταζα και αυτό,δεν πρέπει να είναι άσχημα εκεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν έχω πάει ... έτσι στην τύχη το είπα
απλά αυτό το στυλάκι τα τελευταία χρονια στην ελλάδα με τα party κλπ μου κάθεται πολύ άσχημα

στο facebook πέτυχα k ένα video με party στο καρπενήσι. Οι 9 στους 10 είναι για την μόστρα εκεί. καμια σχέση με χιονια, ski κλπ. Ούτε καν για έλκηθρο δεν πήγανε

  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

k αυτό για τον φίλο ΜΙΚ

https://www.bergfex.de/oberjoch-bad-hindelang/webcams/c7729/

 

Τεχνητό θα ακούμε, k θα λέμε καλά που υπάρχει k αυτό


κατά τα αλλα τραγική η εικόνα για τέτοια εποχή

  • Sad 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites




image.png.13ded9ecc43cad81b7483c992f3c04b2.png

 

 

 

image.png.550a6a9a43e249a35846e41dc790f87b.png


και αλλα πολλα μονο της τελευταιας βδομαδας.

Πως να εμπιστευθω καποιο ελληνικο ΧΚ?
θα τα χρησιμοποιω μονο για ΣΚ  (ειδικα τα ΧΚ της Βορειας ελλαδος)

Edited by StavRos
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙΚ ωραιο το ποστ για τις αλυσιδες.
Μολις το διαβασα στο ΦΒ καταλαβα οτι ησουν εσυ απο το υφος γραφης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλεια ημέρα...Ότι πρέπει για να πάθεις θλάση πάντως..Εκεί που έχεις κάνει προθέρμανση και κατεβαίνεις μία πίστα,αναγκάζεσαι να περιμένεις 30 λεπτά στην ουρά και ξανά από την αρχή...Κι επειδή προθέρμανση κάθε φορά δεν μπορείς να κάνεις,ο τραυματισμός παραμονεύει...10000 φορές έξω έστω και 3 ημέρες,παρά αυτό το χάλι...Πάντως η καφετέρια θα κάνει τζίρο σήμερα όλο και κάποιος θα πιει καφεδάκι!

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/25/2024 at 10:35 AM, StavRos said:

ΜΙΚ , οι τιμες ειναι αυτες που βαζεις , εγω δεν σε αμφισβητω.... αλλα .... συγκρινεις το πεδιο στις αλπεις με το ελληνικο ?
Η μεγαλυτερη καταβαση ειναι 2-3 λεπτα στην ελλαδα με αναμονη 20 λεπτα στο λιφτ στην καλυτερη .
Οταν στο εξωτερικο κατεβαινεις 10-20-30 λεπτα και η αναμονη στο λιφτ σπανια ξεπερναει το 1 λεπτο.
Καθε φορα που επιστρεφω απο μια βδομαδα αλπεις ειμαι 2 σκαλια πανω σε επιπεδο. Γραφω 70-80 χλμ καθε μερα . Για να γινει κατι παρομοιο  καθημερινες στην Ελλαδα (να ανεβω επιπεδο) πρεπει να παω 20-30 ημερησιες.

ς...

Πλάκα κάνω ντάξει. Χαμογελάκια κλπ κλπ. Απαντάει και στις αναφορές για το κόστος ανά χιλιόμετρο σκι. Ξαναγράφω χαμογελάκια.

Ο ίδιος δηλώνει μέτριος σκιερ ΚΑΙ αυτό το έκανε σε 5 ώρες!!! Του κόστισε από 32 (ski bus) ή 55 (αμάξι με άλλους δυο) μέχρι 140 (τέρμα γκάζια μόνος του τη Λαμποργίνι).

Ωχ, την υπερανακρίβεια  "πιο φτηνό ανά χιλιόμετρο σκι Άλπεις από Ελλάδα" μάλλον πρέπει να αρχίσετε να το μαζεύετε.

 

834637743_Screenshot2024-02-14at13_01_09.jpeg.f4f4313bd5579eb060cbdacff7a4931a.jpeg

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το χιόνι ήταν 1μ,και δεν είχε πέτρες στις πίστες,έστω και σημασμένες,θα ήταν διαφορετικά τα στατιστικά.Και αυτό διότι θα είχε περισσότερο κόσμο και κατ΄επέκταση περισσότερες ουρές.Πολύς κόσμος σε 3 αναβατήρες...Χαμός θα γινόταν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/14/2024 at 3:09 PM, ΜΙΚ said:

Πλάκα κάνω ντάξει. Χαμογελάκια κλπ κλπ. Απαντάει και στις αναφορές για το κόστος ανά χιλιόμετρο σκι. Ξαναγράφω χαμογελάκια.

Ο ίδιος δηλώνει μέτριος σκιερ ΚΑΙ αυτό το έκανε σε 5 ώρες!!! Του κόστισε από 32 (ski bus) ή 55 (αμάξι με άλλους δυο) μέχρι 140 (τέρμα γκάζια μόνος του τη Λαμποργίνι).

Ωχ, την υπερανακρίβεια  "πιο φτηνό ανά χιλιόμετρο σκι Άλπεις από Ελλάδα" μάλλον πρέπει να αρχίσετε να το μαζεύετε.

 

834637743_Screenshot2024-02-14at13_01_09.jpeg.f4f4313bd5579eb060cbdacff7a4931a.jpeg

ΜΙΚ,

Και μονο που ανεβαζεις αυτο το screenshot καιγεσαι μονος σου


Μιλαμε για 15 ιδιες κατεβασιες (τα μικρα "δοντακια" δεν τα μετραω καν)  ~2170 με 2000 μετρα (170 μετρα υψομετρικη) και μια μεγαλη μεχρι το παρκινγ.  (η εφαρμογη λεει max altitude 2248 ενω στο διαγραμμα απο κατω δεν περναει την γραμμη των 2200 μ - οτι να ναι)
Αρα μιλαμε για τρομερη ποικιλια πιστων και τρομερη εναλλαγη τοπιων . Γκουχου γκουχου
Επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου 100%
Σου ειπα και στο ποστ που εκανες quote . Για το κοστος δεν σε αμφισβητω. Χρειαζεσαι λιγοτερα λεφτα για μια βδομαδα σκι στην ελλαδα σε σχεση με μια βδομαδα στις αλπεις. Αλλα το πεδιο δεν συγκρινεται οτι και να λες.
Μπορεις να συνεχισεις να υποστηριζεις οτι θες. Αλλα δεν μπορω να κανω διαλογο οταν συγκρινεις 170 μετρα υψομετρικη διαφορα ,  με το solden πχ

Edited by StavRos
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κόστος ανα χιλιόμετρο σκι είναι πολύ πιο ακριβό στο Ελλαδιστάν 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα έψαχνα τα χλμ η διαφορά είναι έτσι κι αλλιώς ποιοτική!

Να ζαλίζεσαι πάνω κάτω Κελάρια ή να κάνεις σκί σε ένα πολλαπλάσιο πεδίο με διαφορετικές πίστες;

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gatz said:

Κόστος ανα χιλιόμετρο σκι είναι πολύ πιο ακριβό στο Ελλαδιστάν 

Και η γη είναι επίπεδη.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντάξει παίδες.. χαλαρώστε..

Ένα post εκανα ο έρμος στο forum του Παρνασσού για να λύσω την απορία κάποιου που ήθελε να  ανέβει προχθες Κελαρια... Που να ήξερα οτι θα γινοταν σημαία στο κόστος χινονοδρομίας στη Ελλάδα   vs εξωτερικό κλπ.. (τιμή μου πάντως και ευχαριστώ!). Το παρακoλουθώ βέβαια και αuτο το forum και είπα να ανεβάσω και τα κόστη αλλά λεω άσε μην μπλέξεις.. Με πρόλαβε όμως ο ΜΙΚ! Λοιπον σας τα δίνω so you do the math:

- Βενζίνη (μόνος, νορμαλ οδήγηση - όχι Lambo) 60 Ευρω (το φούλαρα πάλι σήμερα που ξανανέβηκα, άρα ότι έκαψα προχτες)

- LIft 19 Ευρώ 

- Διόδια 20 (?) 

- Άρα σύνολο 100 στρογυλα ( όχι φαί, όχι στάση, ski non stop in & out Athens. -  Το βλεπω καθαρα σαν  σπορ, έιμαι 9 πάνω και 5 πίσω no matter what και μόνο καθημερινές - ποτέ τα ΣΚ & αργίες)

Τώρα για τις συγκρίσεις, νομίζω ότι είναι άτοπο το ερώτημα γιατί εξαρτάται τι ζητάει κανείς. Και Val Gardena  έχω κάνει, και Verbier και Portes du Soleil και Megeve και Coumayeur και Lake Tahoe.. καμμία σύγκριση στα πάντα! Κόστη, πεδία, πίστες, χωριά, κουλτούρα, τοπία, διαδρομές... ¨ομως το ερώτημα είναι ένα: Τι ΄ψαχνεις?

Για μένα το σκι στον Παρνασσό είναι ο ορισμός του value for money. 19 Ευρω lift για 41χλμ ski, 22 ανέβα/κατέβα, 5 ώρες καθαρό sport και σπίτι για φαγητό, δεν νομίζω να υπαρχει αλλού σε Ευρωπαική χ'ωρα. Ουτε Αράχωβες ψάχνω, ούτε in μερη για apres ski, ούτε τοπία κλπ.. Αυτά αλλού, με οικογένεια η παρέα και εν γνωσει μου θα τα πληρώσω ακριβά και εκει θα πάω και θα πληρώσω για αυτά. Αρα, αλλαζει το ζητούμενο!

Και σήμερα πήγα λοπόν, και ήταν εξίσου φανταστικά με εξαίρεση μια γερή ομίχλη 11:30 - 1 που μας καθήλωσε, για 2 μόνο ώρες αλλιώς τα 40χλμ θα είχαν βγει και πάλι, (  στη Val Gardena  αντίστοιχη ομίχλη μας καθήλωσε 2 μέρες..!), με λίγο συγκριτικά κόσμο (περισσότερο από προχθές), εξαιρετικό στρώσιμο, σφιχτό χιόνι όλη μέρα μέχρι τις 3 γιατί έκανε κρύο κλπ.. 

Πάντως άθελα μου, φρόντισε η ομίχλη να κάνει τα δοντάκια ανομιόμορφα.. έτσι για νά μην  βαριόμαστε βρε αδερφέ να βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια..   

Υγεία πάνω απ΄όλα!

IMG_2794.PNG

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, smv said:

ι, (  στη Val Gardena  αντίστοιχη ομίχλη μας καθήλωσε 2 μέρες..!), με λίγο σ

 

Τι δηλαδή? Σοβαρά υπάρχουν ημέρες που δεν είναι φανταστικές στις Άλπες? Μα εδώ όλοι γράφουν ότι κάνουν όλες τις ημέρες ατελείωτα χιλιόμετρα σκι. Έδωσες 1000 ++ ευρώ για 4 ημέρες σκι? 5?

Να ανεβαίνεις με παρέα, χαλάς την πιάτσα και νομιζουν ότι το σκι στην Ελλάδα κοστίζει πάνω από 50-60 ευρώ τη μέρα. Είναι και πιο οικολογικό και έχει πιο πλάκα. Ναι μωρέ με τόση λακούβα και εγώ δε παίρνω τη Λαμποργκίνι.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπότε, 100ε τη μέρα για να κάνεις την ίδια πίστα πάνω κάτω (κι απ΄οτι υπολογίζω απ 'τα δεδομένα κάπου στα 13-14 λεπτά η κάθε κατεβασιά συμπεριλαμβανομένου του λιφτ). x5 μέρες μας κάνει 500ε το άτομο (προφανώς αν μοιραστείς τις διαδρομές, το κόστος μειώνεται). Και κάποιος πρέπει σε αυτό να πει ότι μιλάς για 19ε για ένα κουτσουρεμένο βουνό με το μισό πεδίο να είναι εκτός... Αλλιώς δεν θα ήταν 19ε. 

Δεν ξέρω, αξίζει όντως ? Πόσες φορές πάνω κάτω θα κάνεις τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια, με 100ε τη φορά ? Κάπου θα πεις μέσα σου "αρκετά, βαρέθηκα, την όργωσα". Όχι ? Κι εγώ προχθές ήμουν Καλάβρυτα, πάνω κάτω την Στύγα. Πέρασα πολύ όμορφα όντως, κυρίως όμως γιατί ήταν αναπάντεχο, και με τα δεδομένα που έχουμε, ψάχνουμε τέτοιες μέρες... Αλλά πόσες φορές να το κάνω αυτό ? Και με μικρότερο κόστος, μιας και πάω από Πάτρα. Βάλε ότι έχω και ετήσια, οπότε "με τραβάω απ τη μύτη" ακόμα και με άσχημες μέρες, μπας και βγει το κόστος της. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, θα μας φαινόταν τέλειο να ανεβοκατεβαίνουμε το ίδιο λιφτ/πίστα πάνω κάτω ασταμάτητα ?

Γενικά η ιδανική απάντηση για μένα, είναι συνδυασμός και των δύο. Και προφανώς να μπορείς να προσαρμόζεσαι στα δεδομένα. Βέβαια, πώς να το ξέρεις νωρίς αυτό για να κάνεις από νωρίς κράτηση στο εξωτερικό και να πετύχεις καλές τιμές? Προφανώς δεν γίνεται. Εκτός αν πιστεύεις στα μερομήνια.....(χμ) !!! Αν μπορείς να ψάχνεις "ευκαιρίες" της τελευταίας στιγμής τότε γίνεται. Πάντως για το καλό των βουνών μας, καλό είναι να τα στηρίζουμε, αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για το μέλλον. Παράλληλα, αντιλαμβάνομαι πλήρως και το να πας εξωτερικό, να δεις νέα πράγματα, αλλαγή σκηνικού, και προφανώς όλοι μας το χρειαζόμαστε. Επίσης, ο καθένας έχει και τα δικά του δεδομένα. Εγώ πχ έχω παιδί, όσα μαθήματα κι αν κάνει εδώ, είναι εντελώς διαφορετικό να τον πάω πχ 5 μέρες σερί στο Bansko και να κατεβαίνει το Ski Road 6 χιλιόμετρα τη φορά. Εκεί θα μάθει... εδώ δυστυχώς, δεν έχουμε τέτοιες δυνατότητες... κάνω λάθος ?

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην όμορφη ομάδα. 

Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν Via Lattea 50 ευρώ κάρτα για όλο το χιονοδρομικό και 3,5 ευρώ ασφάλεια. Δεν είχε πολύ χιόνι αλλά με το τεχνητό το βούνο ήταν τζάμι και όσο ανέβαινες πιο πάνω τοσο το καλύτερο. Ουρές ελάχιστες, ζήτημα να περίμενα 3 λεπτά σε κάποιο λιφτ. Κάναμε τρεις μέρες σκι. 

Πήγα εκεί χωρίς να χρειαστεί να έχω αυτοκίνητο. Τρένο ΜΙλάνο -Τορίνο - Τορίνο - Oulx και μετά λεωφορείο. 

Κάθε φορά, που κάνω σκι στο εξωτερικό κκαταλαβαίνω ποσο δεν αξίζουν τα ελληνικά χιονοδρομικά Στα καλάβρυτα ζητάν πλέον 30 ευρώ. Για ποιο ακριβώς λόγο; πήγαν πετάξαν τα λεφτά και βάλαν 10θεσια καμπίνα για μια ελάχιστη απόσταση. 
Το χιονοδρομικό όμως δεν έχει τεχνητή χιόνωση και έτσι ΄τωρα έχουν την καμπίνα να την βλέπουν αλλά από χιόνι τίποτα. 

Παρνασσός άλλη τραγωδία με πανάκριβο εισιτήριο και πραγματικά μέτριες πίστες. Υπάρχει απλά λόγω της ΑΘήνας.

Και όταν λέμε να πάς για σκι δεν εννοούμε να κάνεις καθε μερες 3-5 ώρες με το αμάξι πάνε έλα και να ξυπνάς χαράματα. Να πας σας ανθρωπος να σηκωνεσαι να ανεβαινεις πιστες και να γυρνας το απογευμα να ξεκουραζεσαι. Εκτός αν μένεις κάπου κοντα.

Τα ελληνικά χιονοδρομικά είναι σκέτη θλίψη γιατι οι επενδυσεις, που κανουν είναι παντελώς λάθος και οι κάρτες πλέον ειναι πανακριβες σε σχέση με αυτό, που προσφερουν. Οπως και η διαμονή στα γύρω μέρη ειναι πανάκριβη. Αν κλείσει φτηνό αεροπορικό θεωρώ ότι το value for money για αλπεις για κάποιον, που έχει να διαθεσει 4-5 μερες ειναι ασύγκριτο. 

Προσωπικά απλά είχα κλεισει τα εισιτηρια για το Μιλανο και τρεις μερες πριν ειδα τον καιρο ειδα τα χιονοδρομικα και διάλεξα μια απο τις δεκάδες επιλογες, που είχα.
 

Τώρα ΣΚ λέω για Καλάβρυτα αλλά μόνο με μια πίστα ανοιχτή και ένα διθέσιο, που κανει 15 λεπτα να σε ανεβασει τι νοημα εχει;

Και ξεχωρίζω τα καλάβρυτα ως χιονοδρομικό αλλά δυστυχώς κάνουν λάθος επενδυσεις. Καλάβρυτα - Βασιλίτσα και το αδικημένο Φαλακρό για μένα στην Ελλάδα αλλά χωρίς επενδυσεις και τεχνητο χιονι δεν μπορεις να σταθεις πια

Edited by Ανδρέας
  • Like 4
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η τριάδα της Ελληνικής χιονοδρομικής απογοήτευσης:

 

1) Έχουμε χιονοδρομικά εκεί που δεν έχει χιόνι και δεν μπορούμε να βάλουμε χιονοδρομικά εκεί που έχει.

2) Δεν έχουμε υποδομές για τεχνητό.

3) Έχουμε μικρές πίστες.

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Ανδρέας said:

Ουρές ελάχιστες, ζήτημα να περίμενα 3 λεπτά σε κάποιο λιφτ. Κάναμε τρεις μέρες σκι. 

Κάθε φορά, που κάνω σκι στο εξωτερικό κκαταλαβαίνω ποσο δεν αξίζουν τα ελληνικά χιονοδρομικά Στα καλάβρυτα ζητάν πλέον 30 ευρώ. Οπως και η διαμονή στα γύρω μέρη ειναι πανάκριβη.

Τώρα ΣΚ λέω για Καλάβρυτα

Συμφωνώ απόλυτα  με αυτά που λες, αλλά και εσύ μπαίνεις στην ίδια παγίδα σύγκρισης ΣΚ στην Ελλάδα με σκι όλες τις ημέρες (κυρίως καθημερινές ή και καθημερινές) στο εξωτερικό.

20 ευρώ η κάρτα καθημερινές και η διαμονή Κυριακή με Παρασκευή ΔΕΝ είναι πανάκριβη.

Πολύ θα ήθελα να μάθω το κόστος σου πόρτα-πόρτα του ταξιδιού.

 


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, ΜΙΚ said:

Συμφωνώ απόλυτα  με αυτά που λες, αλλά και εσύ μπαίνεις στην ίδια παγίδα σύγκρισης ΣΚ στην Ελλάδα με σκι όλες τις ημέρες (κυρίως καθημερινές ή και καθημερινές) στο εξωτερικό.

20 ευρώ η κάρτα καθημερινές και η διαμονή Κυριακή με Παρασκευή ΔΕΝ είναι πανάκριβη.

Πολύ θα ήθελα να μάθω το κόστος σου πόρτα-πόρτα του ταξιδιού.

 

Για σκι πήγαμε καθημερινές. Τρεις μέρες από 50 ευρώ το λιφτ. Τρένο και λεωφορείο Μιλάνο sauze d'oulx 20 ευρώ πάνε και 20 έλα (με στάση Τορίνο -ξεκούραστο ταξίδι)

Εξοπλισμός advanced στο sauze d'oulx 25 ευρώ την μέρα άρα 75 στο τριήμερο.

Διαμονή 3 βράδια 300 ευρώ δίκλινο με πρωινό σε καλό ξενοδοχείο (είχε κάτι προσφορές στη σελίδα του ξενοδοχείου).

Σύνολο 415 ευρώ για τρεις μέρες σκι συν τα αεροπορικά μιλάνο αθήνα, που ήταν πάνε έλα 120 ευρώ.

Εγώ πήγα περισσότερες μέρες Μιλάνο για να πάω και 4 μέρες για σκι κάπου στις Άλπεις ανάλογα με τις συνθήκες, που θα επικρατούσαν. Τα έκλεισα όλα δύο μέρες πριν πάω. Εξοπλισμός νοικιάστηκε επί τόπου, κάρτα καθημερινά για να βλέπω τον καιρό.

 

Έχω πάει πολλές φορές σε ελληνικά χιονοδρομικά και ενώ κάποιες φορές ήταν ωραία άλλες φορές για οικονομία δούλευαν οι μισές πίστες!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

150 κάρτες, 75 σκι, 150 διαμονή, 120 αεροπορικά το άτομο, σωστά?Τα σκι δεν μετράνε σαν έξοδο αλλά δεν ξέρω πια αν μπορείς με τα "φτηνά" εισητήρια να μεταφέρεις σκι με αερπλάνο.

Χοντρικά 150 ευρώ η μέρα σκι για 3 καθημερινές.

Πραγματικά θέλω ένας κάτοικος Ελλάδας να μου βγάλει ημέρα σκι κάτω από 130 ευρώ στις Άλπεις.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το δικό μου συνολικό κόστος (εκτός διατροφής που δεν μπορώ να προϋπολογίσω) για 5 ημέρες στην Αυστρία εκ των οποίων 4 ημέρες διαθέσιμες για σκι είναι 855,19€.

Αναλύεται ως εξής:
Αεροπορικά εισιτήρια ATH-MUC-ATH:   202.93€
Σιδηροδρομικά εισιτήρια MUC-INN-MUC: 44.3€
Διαμονή 5 βράδια:                                          314€
Κάρτα σκι για 4 ημέρες σε 2 χιονοδρομικά: 223,90€
Ενοικίαση σκι για 4 ημέρες                            :70€

Σε απόλυτες τιμές μπορεί να είναι φθηνότερα στην Ελλάδα,αλλά αν έχει χιόνι και αν δουλεύουν πλήρως τα χιονοδρομικά και δεν έχει κόσμο.Αλλιώς το VFM είναι υπέρ των Άλπεων.

             

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, Sp said:

Σε απόλυτες τιμές μπορεί να είναι φθηνότερα στην Ελλάδα,αλλά αν έχει χιόνι και αν δουλεύουν πλήρως τα χιονοδρομικά και δεν έχει κόσμο.Αλλιώς το VFM είναι υπέρ των Άλπεων.

 

Σε απόλυτες τιμές το κόστος ημέρας σκι σου είναι τετραπλάσιο από της Ελλάδας. 

Τo VFM συμφωνούμε ΑΝ είσαι τυχερός με τον καιρό, ΑΝ έχεις χίλια ευρώ στην άκρη, ΑΝ δεν έχεις παιδιά, ΑΝ μπορείς να λείψεις 5 ημέρες σερί από την δουλειά σου είναι υπέρ των Άλπεων


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του.Αλλος επιλέγει να έχει κινητό τηλέφωνο των 1000€,εγώ έχω των 150€.Αυτος δεν έχει βγει από την Ελλάδα,εγώ κάθε χρόνο κάπου θα πάω.Το καλοκαίρι που πέρασε είχα κανονίσει 4ημερο στη Στοκχόλμη,το ακύρωσα για προσωπικούς λόγους, φέτος κάπου θα πήγαινα.Επελεξα Άλπεις.Αλλοι πληρώνουν για ξαπλώστρα εγώ πάω σε ελεύθερες παραλίες και κάθομαι στην άμμο ή στα βότσαλα.Ο κάθε ένας κάνει τα κουμάντα του όπως το βολεύει η τσέπη του.Για να πάω από το σπίτι μου στον Παρνασσό θέλω 40 λίτρα βενζίνη δηλαδή 70€ και διόδια, και θα πρέπει να φύγω στις 05:30 από εδώ.Το έχω ξαναγράψει.Κι επιπλέον φέτος δεν έχει χιόνι.Δεν ακυρώνω τον Παρνασσό, αλλά από το να κάτσω σπίτι ή να ταλαιπωρηθώ για 4-6 φορές προτιμώ να πάω έξω.Και κακώς που δεν είχα πάει παλιότερα.

Ήδη κοιτάζω για την επόμενη χρονιά Kitzbuhel,Solden,Zell am μακάρι να είναι καλύτερη η χρονιά να πάω κι εδώ για σκι, αλλά έξω θα βρω σίγουρα χιόνι είτε φυσικό είτε τεχνητό 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το περίμενα ότι κάνουμε σκι και υπολογίζουμε το κόστος ανά μέτρο κατάβαση ……..! Φεύγοντας για ταξίδι εκτός ελληνικών συνόρων ,είναι πολλά περισσότερα από το να κατέβουμε μια πλαγιά Άλπεις η Καύκασο η και πέρα οπό την Ευρώπη ,είναι ταξίδι, και είναι  πολύ σημαντικό το να ταξιδέψεις να δεις ότι έχει απομείνει στα χιονισμένα βουνά και όχι μόνο, για  αυτό μη συγκρίνουμε το μένω στον τόπο μου η φεύγω για άλλη γη και  αλλά μέρει ( που λέει και το παλιό τραγουδάκι)υπάρχει και κάτι μοναδικό όμως για μας εδώ στην χώρα μας ότι σε  λίγη ώρα από την πόλη σου κατεβαίνεις πλαγιές σε  πανέμορφα βουνά , ένταξη δεν είναι αυτό που θα μπορούσαμε να έχουμε , αλλά δεν ξέρω κάποια άλλη ( Αθήνα) να διαθέτει ένα Παρνασσό στην διπλανή πόρτα ….  
Εδώ όμως είμαστε όχι για το εάν θα κάνουμε σκι Άλπεις , αλλά να ζητήσουμε  να διορθωθούν τα κακός κείμενα των ελληνικών Χ Κ , 

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
46 minutes ago, vaggelis said:

για ταξίδι εκτός ελληνικών συνόρων, ,είναι ταξίδι

Εδώ όμως είμαστε όχι για το εάν θα κάνουμε σκι Άλπεις , αλλά να ζητήσουμε  να διορθωθούν τα κακός κείμενα των ελληνικών Χ Κ , 

Εγώ συμφωνώ. Όπως βλέπεις η πλειοψηφία διαφωνεί μαζί μας

Να προσθέσω/διαφωνήσω ότι και εντός Ελληνικών συνόρων είναι τόσο μαγική αυτή η χώρα βουνά/νησιά/ποτάμια/ιστορία/χωριάκλπκλπ είναι πραγματικό ταξίδι εξίσου μαγικό με μακρινά. Αρκεί να πας σαν ταξιδιώτης. Γούστα είναι αυτά αλλά έχω γυρίσει πολύ ευτυχισμένος και σε πολλές περιπτώσεις το ίδιο ευτυχισμένος από ταξίδια και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Όποιος δηλώσει ότι έχει γυρίσει σαν ταξιδιώτης πραγματικά όλη την Ελλάδα μάλλον υπερβάλλει και υπάρχουν μέρη που δεν έχουν σχέση με όλα όσα έχει πάει. 

Είχα (και έχω) στόχο να πάω σε όσο πιο πολλά μπορώ χιονοδρομικά των Άλπεων/κόσμου (το όλα είναι ανέφικτο), τον ίδιο στόχο έχω να πάω και σε όλα τα Ελληνικά. Για να μη φωνάζετε στον Λαιλιά δεν με βλέπω να κάνω πάνω από μια μέρα.

Η ποιότητα χιονιού και ο καιρός είναι το θέμα απόλαυσης σκι και άνετα στην Ελλάδα γράφεις ποιότητες (μιας και διαλέγεις) και στις Άλπεις γράφεις ότι προκύψει. Αν σας έλεγαν μαγικά να μεταφερθείτε κάπου και έχετε να διαλέξετε ανάμεσα σε 200χλμ πίστες τσιμέντο ή 20 χλμ πίστες πουδροντόινγκ hero snow? Γούστα είναι αυτά. Εγώ hero και πούδρα κι ας είναι όλη μέρα το ίδιο.

Δεκάδες χιλιάδες ευρώ που μου έχει κοστίσει το σκι εξωτερικό. Δεκάδες χιλιάδες και στην Ελλάδα. Η διαφορά είναι ότι στην Ελλάδα το σκι μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο, πολύ εύκολα, μόνοι μας βγάζουμε τα ματάκια μας και διώχνουμε τους χιονοδρόμους.

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Την προηγούμενη φορά που ένας GOAT (Greatest Of All Time) - σε extreme  άθλημα (F1 συγκεκριμένα) - επέστρεψε μετά από σύντομη αποχώρησή του, τελικά την έπαθε στο άθλημα που έκανε ως χόμπυ. Μιλάω για τον αγαπημένο σε όλους μας Michael Schumacher. Ας ελπίσουμε ότι επιστρέφοντας στο ΠΠ σκι, ο Hirscher, δεν θα έχει μετά κανένα ατύχημα με αυτοκίνητο... (γιατί ο συγκεκριμένος κάνει και πολύ μοτοκρός)
    • Marcel Hirscher to represent the Netherlands in 'new project' after announcing surprise comeback Marcel Hirscher has announced he is coming out of retirement to race under the Dutch flag and is targeting a return next season. The alpine skiing legend walked away from the sport in 2019 having competed as an Austrian throughout his career but has now opted to switch nationalities, having been born to a Dutch mother. Hirscher is a two-time Olympic champion and eight-time World Cup winner. Austrian two-time Olympic champion Marcel Hirscher is planning a sensational comeback to alpine skiing. The 35-year-old is one of the sport’s most decorated champions, having claimed a record eight straight World Cup titles, 67 World Cup victories, five world titles and three Olympic medals before hanging his skis up in 2019. He has, however, been unable to shake the competitive itch and is plotting a racing return for the upcoming 2024/25 season. In another twist, he will do it under the flag of the Netherlands, having been born to an Austrian father and a Dutch mother. “I have an excellent relationship with the OSV [Austrian Ski Federation] and am grateful to them for everything we have achieved,” said Hirscher. “This new project is best realised as a Dutch person.” The Austrian Ski Federation expressed its “regret” that Hirscher had opted to switch nationalities but supported his decision. “We have of course tried to offer Marcel the best possible and individual conditions in the event of a return to alpine racing," a statement read. “Of course, we very much regret his decision to switch to the Dutch Ski Association, but in the end we supported it. Marcel's achievements for the sport and the Austrian federation have been enormous.” eurosport.com    
    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. dmar
      dmar
      (117 years old)
    2. Kostas T
      Kostas T
      (39 years old)
    3. nikos1914
      nikos1914
      (42 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,319
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,674
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Robshata
    Joined
×
×
  • Create New...