Jump to content
Επίκεντρος

Μια κριτική άποψη για Bansko

Recommended Posts

172Ε όλα πληρωμένα; :rolleyes:

(διαμονή, ski pass). Ωραίο! :)

 

Συμφωνώ ότι η Αυστρία είναι συνολικά πιο ακριβή από Βουλγαρία αλλά αυτό αφορά τα λεφτά που θα δώσεις - ξόδεμα, και όχι το κόστος που πέφτει αρκετά.

Γιατί στην Αυστρία σε κάθε περίπτωση θα λιώσεις στο σκι, θα φας καλό φαί, θα πιείς καλό ποτό. Στην Βουλγαρία δεν υπάρχει εγγύηση για όλα αυτά, έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον από αναφορές άλλων, εγώ δεν έχω πάει (και για να πω την αλήθεια, περισσότερο από περιέργεια θέλω να πάω) Και από την άλλη είναι το αεροπορικό εισητήριο που προσθέτει λεφτά στο πακέτο. Στα ξενοδοχεία με λίγο search, βρίσκεις στα γούστα σου χωρίς περιττές πολυτέλειες.

 

Για την περίοδο 1-8 Δεκεμβρίου που μας πέρασε είχα βρει μέσω ίντερνετ για Val D Isere/Tignes 17Ε το άτομο διαμονή σε πανσιόν με φουλ πρωινό απόσταση εντάξει όχι δίπλα αλλά αρκετά κοντά στα λιφτ, εισητήρια πηγαινέλα 220Ε, τρένο από Γενεύη ;)Ε πηγαινέλα (νομίζω)

 

Στην τελική μετά και απ'όσα διάβασα, νομίζω ότι στην βουλγαρία ισχύει ό,τι και στην Ελλάδα, δλδ δίνεις ένα ποσό και στο τέλος λες ότι έπρεπε να είχες δώσει πολύ λιγότερα ενώ στην Αυστρία και λίγα δίνεις! (μπροστά στην εμπειρία! :) )

 

Και πιστεύω, που είπε και ο mil, ότι αν ψάχνεις να ξοδεψεις όσο το δυνατόν λιγότερα, έχεις λιγότερες παροχές, π.χ. μπορεί στο ίντερνετ να δεις ξενοδοχείο να δίνει 15Ε την βραδυά, να τσιμπήσεις και στο τέλος να διαπιστώσεις ότι είναι μακριά = περπάτημα και χωρίς πρωινό!

 

Φιλικά

Παναγιώτης


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ουρές 2 ωρών (στή βροχή ή στο χιόνι) για την αγορά της πολυπόθητης κάρτας των 25  (αλήθεια γατί να μην διανάμονται με βάση κατάστάσεις από τα ξενοδοχεία:D, ουρά 1-2 ωρών στην είσοδο της καμπίνας, 20 λεπτά η ανάβαση με την καμπίνα, ουρά 1 ώρας στο 4-πλό, μετά την καπίνα !!!!

 

Ήταν τόσος ο κόσμος στο ΧΚ, που οι πλαστικές κάρτες (τυπωμένες με χορηγούς , κλπ.) είχαν εξαντληθεί και χιλιάδες χιονοδρόμοι έκαναν ουρές 2 ωρών για κάρτες λευκές !!! Ναι, λευκές. Αλήθεια το έμαθαν οι χορηγοί ότι έχουν πληρώσει κάποια εκατομμύρια, για να παίρνει τελικά ο κόσμος λευκές-neutral κάρτες; Ψιλά γράμματα θα πείτε

Αυτό δεν είναι τίποτα...Την ημέρα των χριστουγέννων είχαν ξεμείνει από συννάλαγμα και περίμεναν 2,30 ώρες να τους φέρουν συνάλλαγμα από τη Σόφια... Κατα τ'άλλα το χ.κ. δεν είχε πρόβλημα....Λίγος κόσμος στις ουρές, καλοστρωμένες πίστες, προσωπικό που αν υπήρχε με τόση υπευθυνότητα στην Ελλάδα θα έκανα χαρακίρι και άλλα τέτοια... Και πολύ χιόνι(και με όλα τα κανόνια τεχνητής να δουλεύουν ασταμάτητα στο foul)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, έχουμε μήπως καμιά έγκυρη πληροφορία για το τι ετοιμάζεται φέτος στο Μπάνσκο και εαν θα υπάρξουν αλλαγές-επεκτάσεις στο χιονοδρομικό;Ας κάνει κανένα report ο Sakisbanskos


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

και τιποτα να μην φτιαξουν παλι θα το τιμησει ο κοσμος λογω του χαμηλου κοστους διαμονης φαγητου και μεταφορας και κυριως μπορει καποιος να εκμεταλευτει τις τυχον πολυ καλες καιρικες συνθηκες λογω αποστασεως.αυτο μπορει να γινει και σε μακρυνα χιονοδρομικα αλλα πρεπει να εχεις μεγαλη τσεπη(παπα)

 

βεβαια κατα τη διαρκεια των εορτων που ειναι κοινες με τις δικες θα γινετε χαμος αλλα για το υπολοιπο διαστημα ειναι ο οικονομικοτερος προορισμος κυριως για τη βορεια ελλαδα αλλα και για την υπολοιπη με χρηση τραινου απο αθηνα για θεσσ/κη η μπλακοεβραντ

 

μονο οι τιμες του euroski club ειναι ανταγωνιστικες για εκτος βουλγαριας προορισμους με 450 εως 600 ευρω για 7μερα πακετα .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν νομιζω πως θα γινει κατι καινουριο τουλαχιστον οσον αφορα το χιονοδρομικο μερος του Μπανσκο. Για νεες πιστες σχεδον απιθανο μιας και απο "αντιπυρικες ζωνες" γεματο το Πιριν...:D

 

Ηδη καποιοι κατοικοι...ειχαν ετοιμες κινητοποιησεις σε περιπτωση κοπης δενδρων για την δημιουργια πιστων...Μαλλον θα ηταν τεραστιο σκανδαλο ακομα και για την Βουλγαρια μιας και ηδη κοπηκαν πανω απο 350.000 δενδρα για την τελευταια επεκταση.

 

Βεβαια δεν πρεπει να ξεχναμε πως πισω απο την "εκρηξη" του Μπανσκο βρισκεται αναμεσα σε αλλους και ο Τσεκο Μινεφ προεδρος πλεον της ομοσπονδιας χιονοδρομιας της γειτονος, επισης ιδιοκτητης των ξενοδοχειων STRAZITE, BANSKO, BULGARIA, αρκετων τιμαριων γης και το κυριοτερο ιδιοκτητης της τηλεκαμπινας η αλλιως "γονδολα" που ειναι η κυρια πηγη εσοδων...

 

Περυσι η δημιουργια ουρων ηταν σε ενα μεγαλο βαθμο τεχνητη...μιας και δεν ηταν δυνατο να δοθει αδεια για νεα ομοια τηλεκαμπινα 200 μετρα παραλληλα της ηδη υπαρχουσας. Οποτε οι διοικουντες το πρωτο που εκαναν ηταν να σταματησουν να ανανεωνουν τις "μαγνητικες καρτες" τα απογευματα ετσι ωστε ακομα και καθημερινες να υπαρχουν ουρες.......ποσο μαλλον γιορτες και σαββατοκυριακα που ηταν κυριολεκτικα κολαση...

 

Βεβαια τα "πετρωδη" οικοπεδα εκει γυρω στην περιοχη της νεας τηλεκαμπινας ειχαν ηδη αγοραστει σε καλη τιμη απο αυτους που επρεπε ωστε να εμενε πλεον μονο να δοθει αδεια για το εργο.......

 

Η αδεια απο οτι εμαθα πρεπει να εχει δοθει αλλα δεν εχει ξεκινησει κανενα εργο εγκαταστασης ...τηλεκαμπινας ακομα..


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικά πολύ απατεωνιά το Μπάνσκο.

Μόλις γύρισε ο αδερφος μου και μου είπε μα@!κίες των Βουλγάρων.

 

6,7,8,9 πίστες είναι ανοιχτές. Μέχρι πάνω δεν είναι.

 

Στο φαγητό πληρώσανε 18 ευρώ το άτομο...(δεν καταλάβαιναν στο λογαριασμό τί πληρώνουν) Τους χρέωνε πατάτες όσες ήθελαν.Μερίδες είπαν για 10 άτομα, είχαν πατάτες, δεν τις έφερε, μετά παρήγγειλαν και τις χρέωσε ξεχωριστά. Πολύ κατάντια και μιζέρια... Από φάτσες, να σιχαίνεσαι να τους μιλήσεις. Μετά ζητούσαν σα γύφτοι πουρμπουάρ από τον αδερφό μου... Ήταν 10 άτομα παρέα. Τους ζήτησαν 370 λέβα=175 ευρώ για 10 άτομα τραπέζι... Φυσικά πουρμπουάρ δεν πήραν... Αλλά τα έβγαλαν από το λογαριασμό οι απατεώνες.

 

Η βλακεία είναι ότι παντού σε εκμεταλλεύονται. πχ πάρκαραν το αυτοκίνητο στην πλατεία για να πάνε για συνάλλαγμα, και ήρθε σε 2 λεπτά η αστυνομία και τους ζήτησε 40 λέβα τα οποία φυσικά μπήκαν στην τσέπη χωρίς απόδειξη.

Στο γυρισμό ο φίλος του αδερφού μου είχε φιμέ και η αστυνομία τους σταμάτησε για τα φιμέ. Του ζήτησαν 20 λέβα... Ανοίγει το πορτ παγκαζ, βλέπουν κάτι ούζα πλωμαρίου που τα είχε πάρει μαζί του ( γιατί ο αδερφός μου του είχε πει ότι οι αστυνομικοί ζητούν τσίπουρα, ούζα και ουίσκια) και του ζήτησαν και 2 μπουκαλάκια. Απόδειξη καμία. Στην τσέπη.

Πάει ο αδερφός μου να παρκάρει το αυτοκίνητο σε ένα δρόμο απλό... βγαίνει ένας και του δείχνει με το χέρι 3 λέβα. Βρε δε γ##$@σαι του λέει ο αδερφός μου και γυρνά το αμάξι στο ξενοδοχείο και πήγε με τα πόδια.

Οι πίστες άδειες.

Γενικά δεν είχε ξαναπάει ο αδερφός μου Βπυλγαρία, ούτε και εγώ... Όμως είχε ενημερωθεί καλά από τον θείο μου που έχει πάει άπειρες φορές εκεί. Σε όλα δίκαιο είχε... Δεν αξίζει... Με μια λέξη... "Γ!@#αριό"...

Από ότι τον είδα, δεν ξαναπατάει το πόδι του εκεί. :(

 

 

Μην πατάτε εκεί. Καλά λέει ο Λεωνίδας. Εγώ σκόπευα να πατήσω, αλλά προτιμώ να πάω Ελλάδα, παρά εκεί και να είμαι σε ένα γκέτο χωρίς ασφάλεια και με εκμετάλλευση.

 

Το μήνυμα είναι από άλλο forum. Πως το βλέπεις, Σάκη; Υπερβολικό, ή όντως έχει ξεφύγει τόσο η κατάσταση;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το μήνυμα είναι από άλλο forum. Πως το βλέπεις, Σάκη; Υπερβολικό, ή όντως έχει ξεφύγει τόσο η κατάσταση;

 

Χρηστο χωρις να ειμαι ο Σακης...... ειναι και πως βλεπεις το μπουκαλι, μισοαδειο ή μισογεματο?

 

Η Βουλγαρια ουτε... Ελβετια ειναι ( για αυτο πολυ βριζουν απως πολλες φορες και εγω), αλλα ουτε..... και Αφγανισταν (γι αυτο και εχει τοσους πολλους Ελληνες σκιερ και πολυ ξαναγυρναν, οπως και εγω ) .....μισοαδειο ή μισογεματο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oσο μισογεμάτο και να το δεις το ποτήρι η Βουλγαρία είναι Βουλγαρία και καλό ειναι να μην το ξεχνάμε όταν πηγαίνουμε εκεί. Το βουνό είναι εκπληκτικό και οι εγκαταστάσεις ευρωπαϊκού επιπέδου και ετσι παρασυρόμαστε. Μη σου τύχει μόνο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το μήνυμα είναι από άλλο forum. Πως το βλέπεις, Σάκη; Υπερβολικό, ή όντως έχει ξεφύγει τόσο η κατάσταση;

 

 

ουτε εχει ξεφυγει η κατασταση ουτε ομως και τοσο υπερβολικο ειναι το μυνημα....θα ελεγα πως εχει πολλες παγιδες οι οποιες δεν θα επρεπε να υπαρχουν και δυστυχως οι ντοποιοι θλιβονται και ισως δεν μπορουν να κανουν και πολλα ....

 

Οι τροχαια θελει να γραψει και παιρνει μπαξισια.......αναρωτηθηκε κανενας να τους πει ναι ρε φιλε γραψε με και θα παω στο τμημα να πληρωσω????Δεν το θεωρω τσιγουνια να διαπραγματευσαι και να μην βιαζεσαι να λαδωσεις επειδη απλα ετσι σου ειπαν να κανεις.....

 

με ενα γκολφακι μας ειχαν γραψει 2 φορες την μια με 155.....εγω τοτε ειπα ολα καλα φιλε γραψε μας καναμε λαθος φατιαξαμε κανε συνειδητα την δουλεια σου και λοιπο προλογο και υποτιθεται την επομενη φορα θα πληρωναμε στην εξοδο η στην εισοδο στην χωρα.....Ε λοιπον εκεινο το γκολφ πηγε αλλες 40 φορες μπανσκο ο αριθμος διαβατηριου που μας εγραψε δεν αλλαξε ωστοσο ποε δεν μας ζητηθηκε ειτε απο ατο αμαξι ειτε απο τον κατοχο του διαβατηριου να πληρωσει.....

Τωρα ισως να εχουν αλλαξει τα πραγματα και να ειναι πιο μηχανοργανωμενα...αλλα ο μυστικο της διαφθορας εχει φτασει μεχρι τις σκαλες του ελληνικου προξενειου...και πρεσβειας.....(εμεις αλλωστε γεννησαμε την λαμογια..)

Ειναι γεγονος πως κατοπιν παραπονων απο νταλικιερηδες ενα υψηλοβαθμο στελεχος της εκει ελληνικης διπλωματιας μπηκε καπου μετα τα Κουλατα με τον υποδιευθυντη του ΚΑΤ σε μια ελληνικη κυριλε ΝΤΑΦ νταλικα και ειδαν τι ακριβως παιζει απο κουλατα μεχρι ντουπνιτσα και Σοφια........γυρω στα 9 ατομα εφυγαν στον δουναβη με δυσμενη μεταθεση....Θα μου πεις ηρθαν νεοι νηστικοι και με ορεξη για "δουλεια".....τι να πω

 

Οσον αφορα την κουζινα αν δεν ξερεις που να πας ειναι γεγονος πως εχει πολλους βρωμιαρηδες και γερα τσεκουρια στις τιμες......Οπως κανενας δεν τσιμπαει στην ΚΩ απο το καμακι που λεει hapy hoyr και κοκτειλς φρη...υποθετω πως καλα ειναι να ψαξεις λιγο να ρωτησεις κανενα ντοπιο(ντοπιο λεμε οχι βουλγαρο αλλα γενημεννο και μεγαλωμενο στο μπανσκο...) που να φας αξιοπρεπως καθαρα και φτηνα.....

 

Τεσπα υπο νομιζω πως το συγκεκριμενο ποστ ελεγε την αληθεια....και τους συνεβησαν ολα αυτα..αλλα δεν ειναι παντα ετσι δεν ειναι τοσο ακραια τα πραγματα...

 

Εν πασει περιπτωσει θα σας πω τι λενε οι μπανσκιωτες,,,,,,τα ρεαλ εστατε οι σερβιτοροι απο την μαυρη θαλασσα και οι κραχτες με τις απειρες ταβερνες εχουν σακατεψει το μπανσκο....

 

 

ΥΓ χτες πηραμε ενα κοτοπουλο με κρεμα γαλακτος και λαχανικα 2 τηγανητες πατατες παραδοσιακες πικαντικες μια σαλατα του τσομπανη μια σοπσκα μια τσουσκα μπιουρεκ τρια σκορδοψωμα μια συκωτακια ενα κατινο μεζε χοιρινο τρεις ζαγκορκες μεγαλες και πληρωσαμε 23 ευρω 3 ατομα...νομιζω πως ηταν καλα

Edited by sakisbanskos

ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

και ο Σακης τα λέει ακριβώς όπως είναι, εμείς που είχαμε πάει και είχαμε τον Σακη μαζί μας πέρα απο την ασχήμια λόγο ολικης αναδόμησης του χωριού, δεν συναντήσαμε τίποτα τραγικό...

 

η μπαριακοβα παραμένει το ίδιο Σάκη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

και ετσι ειναι και αλλιως ειναι...

ειναι μην πεσεις στη περιπτωση.γενικος ειναι λιγο "γελοιοι" οι βουλγαροι,προσωπικη αποψη.

Για συγκριση με αυστριες κ ελβετιες ουτε λογος.ιεροσυλια ρε παιδια!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το βουνο ειναι οτι πιο κοντα σε χιονοδρομικα τυπου Αυστριας-Ελβετιας κ.τ.λ!

Αλλα πολλους που ειναι απατεωνισκοι (στα δικα μας τουριστικα δεν εχουμε?)και απ'οτι καταλαβα δεν μας γουσταρτουν σαν Ελληνες!

Το παραδειγμα του καφε το εχω ξαναπει αλλα θα το ξαναπω,πηγα λοιπον να παρω 2 cappuchino σε πλαστικο φευγοντας για Ελλαδα και μπροστα μου ηταν ενας Αγγλος που ειχε παρει πρωτα αυτος και τον βλεπω να πληρωνει 7 λεβα,ερχετε λοιπον η σειρα μου και με ρωταει ο τυπος Εnglish-English και του απαντω Ελληνας-Ελληνας και μου λεει 14 λεβα!!!

Οταν τον ρωτησα γιατι ρε φιλε 14 εγω και 7 ο Αγγλος αρχισε να μου λεει κατι π@Π@ΡΙΕς οτι δηθεν συνεργαζονται με το ξενοδοχειο κ.τ.λ!

Μετα κανα 2 βδομαδες περνωντας μπροστα απο το μαγαζι αρχησε να μου μιλαει ενας τυπος(κραχτης που ηταν το αφεντικο) του λεω ασε ρε φιλε να βρεις καναν Αγγλο πελατη και του λεω τι εγινε πριν, με παρακαλαει να το πω ποιος το εκανε αυτο για να τον απολησει!

Απλα δεν ξαναπηγα στο μαγαζι!

2)Ζητησα ενα κατσαβιδη για να σφηξω μια βιδα απο την δεστρα της σανιδας και μου ζητησαν 5λεβα!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Παρα τα ελατωματα πολλων Βουλγαρων σαν βουνο και στα δωματια δεν συγκρινετε με κανενα δικο μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

2)Ζητησα ενα κατσαβιδη για να σφηξω μια βιδα απο την δεστρα της σανιδας και μου ζητησαν 5λεβα!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

καλα και εσυ τα ποδια σου τι τα χεις??ο θεος δε μας τα εδωσε μονο για σκι!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι πολυ απλο....πηγαινουμε εκει απο αναγκη καθαρα και απο ελλειψη εναλλακτικης..(οι βορειοι .... γιατι οι Αθηναιοι με τα φτηνα αεροπορικα για Αυστρια δεν καταλαβα ακομα γιατι ερχονται... :rolleyes: )......μολις υπηρχε ενα χιονοδρομικο με τα μισα χλμ πιστες και τα μισα τετραθεσια...ειμαι σιγουρος πως δεν θα πατουσε κανενας....(τουλαχιστον χιονοδρομος...) και κανενας δεν θα ανεχοτανε βρωμικη κουζινα νταηλικια απο τροχομπατσους και πληρωμενα κατσαβιδια....ειμαστε και εμεις αρπακολλατζηδες αλλα αυτο με το κατσαβιδι ειναι οντως αισχος...

 

Οταν πρωτοπηγα στο μπανσκο το 2001 μου ζητησαν 4 λεβα τοτε για καλυτερα μπατον....και μολις διαμαρτυρηθηκα εντονα μιλωντας πλεον βουλγαρικα και οχι αγγλικα ....ακουσα το βαλκανικο.....καλα ρε αδερφε πως κανεις ετσι σιγα τα αυγα.........!!!!!!!!!!!!

Ασυνειδητος και καφρος ειναι ο τουρκος στο μποντρουμ που εξυνε τα ....του οταν διναμε παραγγελια.....ασυνειδητος ειναι ο ταριφας στην κρητη που ειχε ζητησει δολλαρια απο αμερικανους στην δεκαετια του :rolleyes:...αυνειδητος ειναι και ο βουλγαρος που πουλαει ακομα τα δευτερολεπτα χρησης του κατσαβιδιου..............


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε παιδια σας ακουω με προσοχη σχετικα με ολα αυτα που λετε για το μπανσκο φετος θα ειναι η 5φορα που θα παω και αυτη την φορα παλι με δικο μου μεσον...θα ηθελα να πω οτι στην βουλγαρια υπαρχουν και φτηνα και ακριβα,αρα μην προτρεχετε να βγαλετε αποτελεσμα απο αυτα ..αλλα απο κανεναν δεν ακουσα για το χιονοδρομικο μονο παραπονα για τουσ βουλγαρους.Ερωτηση σκι κανατε σας αρεσε η οχι και εαν ναι τι και εαν οχι τι?δεν σας αρεσε..απο καλαβρυτα-παρνασσο-καιμακ-και 3-5 πιστευω ειναι ανωτεραααα αυτα απο εμενα σορυ εαν ειμαι λιγο απολυτος!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bρέθηκα κι εγώ με 4 φίλους στη γειτονική χώρα και θα επιχειρήσω μια συνολική αποτύπωση της εμπειρίας, χιονοδρομικής και όχι μόνο:

 

Εικόνα εκτός χιονοδρομικού

 

Η χώρα δείχνει ξεχασμένη από θεό και ανθρώπους, η γη δεν καλλιεργείται, όσοι θυμούνται την εικόνα επί Ζίφκοφ, είναι η ίδια σήμερα, αν όχι χειρότερη.

 

Το Μπάνσκο ως πόλη, μαύρη κι άραχνη, όσα κτίσματα δεν είναι υπό κατάρρευση, σου φέρνουν εικόνες γαλατικού χωριού του Μεσαίωνα (πέτρα και ξύλινα σενάζ).

 

Πλατεία και κάποια σημεία της πόλης, μεταξύ των οποίων και κάποιιες ταβέρνες, αξίζουν κάπως. Δρόμοι με γούρνες και χώμα, όπως στην Ελλάδα του 1960.

 

Ξενοδοχεία πολλά, ακόμη περισσότερα υπό κατασκευή (κάποιες δεκάδες !!!). Κάποια παλιά ξενοδοχεία (π.χ. PIRIN) αξίζουν, είναι φθηνά για ελληνικά δεδομένα, ακριβά για δεδομένα Βουλγαρίας. τα νεόκτιστα είναι πολύ καλά.

 

Δίκλινο 35-50 €, φαγητό 15-25 λέβα/άτομο (1 € = 1,92 λέβα). Φαγητό αξιοπρεπές, κοντά στα δικά μας γούστα...

 

 

Εικόνα χιονοδρομικού

 

Με το που φτάνες στη βάση τη καμπίνας, φυσάει άλλος αέρας = αυστριακός. Υποδομή βάσης άριστη, με αχανές parking, καταστήματα, WC πεντακάθαρα, ενοικιάσεις, σχολές, κλπ. Ski pass μαγνητικό, τμή 50 λέβα/ημέρα

 

Ξεκινάς από τα 950 και φτάνεις με την καμπίνα στα 1635, με δυνατότητα αποβίβασης και στα 1465.

 

Στη βάση πλέον του ΧΚ (1635) διατίθενται όλες οι υποδομές (σχολές, μπαρ, καντίνες, κλπ.), σύγχρονες και αισθητικά καλές.

 

Αποσυμπλεκόμενα 4-θέσια (κάποια με κινούμενους διαδρόμους και αυτόματες αντιανεμικές καλύπτρες) και συρόμενα εξυπηρετούν αξιοπρεπέστατα 6-8 πλήρεις πίστες και συνδετικές μεταξύ 2560 και 1635 , καταλήγοντας σε 2 μεγάλα πλατώ (αυτό της βάσης 1635 και ένα στα 1725 με συνδετικό μεταξύ τους).

 

Πίστες μεγάλες και φαρδείς για όλα τα γούστα, κυρίως μπλε και κόκκινες.

 

Κανόνια σε κρίσιμα σημεία (απότομα) ήταν όλα σε λειτουργία

 

Χιόνι στις 14-1 ΟΡΙΑΚΟ, με πέτρες σχεδόν παντού, ακόμη και στα ψηλά.

 

Κόσμος αρκετός έως πολύς για καθημερινή (πολλοί Βρετανοί, αλλά και Έλληνες). Συνωστισμός σε κάποια σημεία πιστών και σε συρόμενο βάσης αναμονή σημαντική. Υποθέτω σφόδρα ότι τα Σ-Κ θα γίνεται ΚΟΛΑΣΗ.

 

 

Γνώμη δική μου: Καλή πρόταση για 2-3 μέρες σκι κατ'ελάχιστο, ώστε να αποσβεστεί το ταξίδι. Οι χρόνοι του Σ-Κ σε σύνοριακές διατυπώσεις, αλλά και οι νεκροί χρόνοι στο ΧΚ, θεωρώ ότι καθιστούν τη λύση Μπάνσκο δύσκολη επιλογή για Σ-Κ, για όσους βρίσκονται κάτω από τις Σέρες.

 

Νομίζω ότι θα ξαναπάω μόνο 1 φορά, μάλλον μου έχει ενισχυθεί η επιθυμία να επισκέπτομαι πιο συστηματικά τα ελληνικά ΧΚ, που είναι σαφώς μικρότερα, αλλά κατά τούτο και πιο φιλικά.

 

 

ΥΓ. Εντύπωση προκαλεί η δυνατότητα να πετάξεις με αλεξίπτωτο πλαγιάς (ως συνοδηγός) από τα 2700 στα 1635 (βλ. φωτό), υπεριπτάμενος όλες τις βουνοκορφές. Και προφανώς δεν το έκανα...

 

Στ.

 

normal_Resize%20of%20DSC00865.JPG

μπραβο ρε φιλε γιατι ολο κατηγορια ακουω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλουσα περσυ μ'εναν Αμερικανο απο την καλιφορνια που εχει μεσιτικο γραφειο σε Σοφια και Μπανσκο ο οποιος

ζει τα τελευταια 6 χρονια Βουλγαρια και με ρωτησε "καλα ρε φιλε γιατι ερχεστε εδω? αφου οι Βουλγαροι δεν σας γουσταρουν καθολου!

Οταν το ακουσα τον ρωτησα πως το καταλαβε και μου απαντησε οτι του το λενε συνεχεια!

Και ο λογος ηταν λεει οτι τους περισοτερους τους την δινει η λεζαντα μας και το ειπε με εναν χαρακτιρισμο καπως σαν"καπιταλι"

Ηταν ενας τυπος που δεν μπορουσα να βγαλω την ηλικια του (μπορει και ναταν και 65-70)γιατι ηταν πιτα στο μποτοξ-πλαστικες-εμφυτευματα και μου ελεγε οτι τους Αμερικανους και τους Αγγλους τους γουσταρουν (μου ειπε οτι αλαζε τις γυναικες σαν τα πουκαμισα μονο που ελεγε Αμερικανος)ενω με το που ακουν Ελλαδα "βγαζουν σπυρια".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μιλουσα περσυ μ'εναν Αμερικανο απο την καλιφορνια που εχει μεσιτικο γραφειο σε Σοφια και Μπανσκο ο οποιος

ζει τα τελευταια 6 χρονια Βουλγαρια και με ρωτησε "καλα ρε φιλε γιατι ερχεστε εδω? αφου οι Βουλγαροι δεν σας γουσταρουν καθολου!

Οταν το ακουσα τον ρωτησα πως το καταλαβε και μου απαντησε οτι του το λενε συνεχεια!

Και ο λογος ηταν λεει οτι τους περισοτερους τους την δινει η λεζαντα μας και το ειπε με εναν χαρακτιρισμο καπως σαν"καπιταλι"

Ηταν ενας τυπος που δεν μπορουσα να βγαλω την ηλικια του (μπορει και ναταν και 65-70)γιατι ηταν πιτα στο μποτοξ-πλαστικες-εμφυτευματα και μου ελεγε οτι τους Αμερικανους και τους Αγγλους τους γουσταρουν (μου ειπε οτι αλαζε τις γυναικες σαν τα πουκαμισα μονο που ελεγε Αμερικανος)ενω με το που ακουν Ελλαδα "βγαζουν σπυρια".

καλε μου φιλε μετα 5χρονια στο μπανσκο ξερω και εγω τη ειναι οι βουλγαροι αλλα εμενα με ενδιαφερουν αλλα πραγματα στην βουλγαρια οπως το σκι και δεν βλεπω κατι αλλο .μαλλον πρεπει να συμφωνης..και εσυ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα ο καθένας θέτει κάποιες προτεραιότητες. Αυτό που θέλουμε εμείς είναι να έχουμε μια συνολική ενημέρωση, όχι μόνο για το χιονοδρομικό αυτό καθεαυτό, αλλά για την διαμονή, φαγητό υποδομές (δρόμους κλπ), ασφάλεια και ότι άλλο μπορεί να επηρεάσει ένα χιονοδρομικό ταξίδι.

 

Επί τη ευκαιρία, το μήνυμα του Επίκεντρου στο οποίο απάντησες είναι από το 2006.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σίγουρα ο καθένας θέτει κάποιες προτεραιότητες. Αυτό που θέλουμε εμείς είναι να έχουμε μια συνολική ενημέρωση, όχι μόνο για το χιονοδρομικό αυτό καθεαυτό, αλλά για την διαμονή, φαγητό υποδομές (δρόμους κλπ), ασφάλεια και ότι άλλο μπορεί να επηρεάσει ένα χιονοδρομικό ταξίδι.

 

Επί τη ευκαιρία, το μήνυμα του Επίκεντρου στο οποίο απάντησες είναι από το 2006.

χαχαχα απλα ειμαι νεος στο φουμ σορυ!!!σπυρος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν τυχαίνουν ολοι οι ανθρωποι της ιδιας μεταχείρισης, απο οπου κι αν είναι. Δεν παιζει κανένα ρόλο η καταγωγή εκτός ίσως απο την πρωτη επαφή. Βρισκομαι σε αυτές τις χώρες απο τις αρχές της δεκαετίας του 90 (Βουλγαρία, Σκόπια, Σερβία) και τα τελευταία 3 χρόνια περίπου και στη Ρουμανία.

Ουδέποτε δεν αντιμετώπισα διακρίσεις, με βάλαν στα σπίτια τους, με φιλοξένησαν με τάισαν, μου δώσαν δουλειά, τους εδωσα δουλειά. Το Μπανσκο δεν ειναι τίποτα διαφορετικό απο τα δικά μας τουριστικά μέρη που οπως και να το κάνουμε απο καλόπαιδα ειναι φορτωμένα...Μην αρχίσω να λέω ιστορίες για τα καλοκαίρια που δουλευα Ροδο, Καλιθέα Χαλκιδική, Κατερίνη κτλ.... μιλαμε για αίσχη.

 

Οποτε οποιος παει προς τα εκεί να ξέρει οτι μπορεί να τύχει άνισης μεταχείρισης αλλά και στο χέρι του ειναι να το αλλάξει αυτό, με ευγένεια, τρόπους και υπεράσπιση του δικαίου του.

 

Τωρα για μένα προσωπικά το Μπάνσκο ειναι χ εδώ και χρόνια, το ξέρω απο τοτε που ειχε ενα συρόμενο το βουνό μια και έμενα στο κοντινό Ραζλοκ.

 

Υ.Γ. εάν ειναι να βγω εξω παω Αυστρία, μου βγαίνει περίπου τα ιδια λεφτά, οσο περίεργο κι αν φαίνεται, απο το να πήγαινα Ελλάδα ή Μπανσκο ή Μπρασοβ (Ρουμανία). Σακη αεροπορικά για το Μόναχο ειναι πιο φθηνά απο ΘΕσσαλονίκη παρά απο Αθήνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο την αρχη ειπα οτι το χιονοδρομικο δεν παιζετε και δεν συγκρινετε με κανενα δικο μας!

Και μονο γι'αυτο θα πηγαινω,στο κατω-κατω αυτοι θα χασουν αν δεν τρωμε,πινουμε,ψωνιζουμε,ετσι εκαναν και στη Χαλκιδικη οι δικοι μας και τωρα εχουμε β',γ'και δ' διαλογης τουριστες που μεχρι και γκαζακι με φλυτζανια για να κανουν καφε εχω δει να κατεβαζουν στη παραλια και κλαιγονται οι Χαλκιδικιωτες οτι οι τουριστες δεν αφηνουν φραγκο!

Η πονηρια στα τουριστικα μερη δεν λειπει ουτε απο τους δικους μας π.χ πηγαινα Βασιλιτσα πολλα χρονια και εκλεινα μονο για σαββατο γιατι παρασκευη τελειωνα αργα,τα τελευταια χρονια δεν μου εκλειναν μονο για σαββατο και μου ζητουσαν να πληρωσω και την παρασκευη και μου το ειχε πει καταμουτρα η νοικοκυρα οτι μου τα ζητουν οσο-οσο οι Αθηναιοι(γι'αυτο ειχα γραψει παλαιοτερα οτι οι Αθηναιοι χαλουν την πιατσα και με ειχαν χαρακτιρησει ρατσιστη κ.τ.λ)!

 

Χ μπορει να βαλω στο Καιμακ που εχει 8 ευρω το ποτο 5 τον καφε και 120 το δωματιο στον Αγ.Αθανασιο!

Χ μπορει να βαλω και στη Βασιλιτσα γιατι μου ζητουν να τους πληρωσω 2 και 3 βραδιες ενω θελω να μεινω 1 !

Ενω Χ δεν βαζω ακομη στο Μπανσκο γιατι απλα το βουνο γ@μ@ει και εχει να ζηλεψει τιποτα απο την Αυστρια και ειναι 2-2,5 ωριτσες απο το σπιτη μου!

Απλα θα εχω μαζι μου παντα εναν σακο σαν εκεινους που φορουν για ν'ανεβουν το Εβερεστ και μ'αυτα που θ'αχει μεσα θα μπορω να στησω λαικη αγορα!

Και παντα κατσαβιδη!!!!!

Edited by valsam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ. εάν ειναι να βγω εξω παω Αυστρία, μου βγαίνει περίπου τα ιδια λεφτά, οσο περίεργο κι αν φαίνεται, απο το να πήγαινα Ελλάδα ή Μπανσκο ή Μπρασοβ (Ρουμανία). Σακη αεροπορικά για το Μόναχο ειναι πιο φθηνά απο ΘΕσσαλονίκη παρά απο Αθήνα.

 

Noμιζω πως ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα εχει δικιο ο σταθης σε αυτο και προσωπικα ζηλευω την παρεα μου που πεταει μεθαυριο απο θεσσαλονικη για μοναχο και μετα ισγκλ......αμα σας πως ποσο τους βγηκε το "κουστουμι"..οχι μπανσκο δεν θα ξαναπατε αλλα θα κλεινετε αεροπορικα απο τον Αυγουστο ακομα πιο φτηνα!!!!!

 

Τωρα για αυθημερον και για σαββατοκυριακο ειναι αναγκαστικη λυση το μπανσκο οσον αφορα χιονοδρομια αν και τιποτα δεν μπορει να υποκαταστησει την ατμοσφαιρα απο ενα ελληνικο μπαρακι η ενα καταφυγιο ....ενα μεσημεριανο παρτυ με ενα ντι τζει(στα σαλε πανω ακους ακομα snap freddie mercury ειδικα στο σιλιγκαρνικ εχουν ενα σι ντι που παιζει τους 2 τελευταιους χειμωνες)..... ελληνιδες με φοντ ντε τεν......οσο τα βριζουμε τοσο τα γουσταρουμε μερικα πραγματα η κρυφα η φανερα....το φαλακρο και η βασιλιτσα εχουν μια γοητεια κακα τα ψεμματα οσο και να το εχουν το δωματιο στον Βωλακα η στην Σμιξη ακομα και την παρασκευη να πληρωνεις....ισως με την κριση να σκεφτουν ολοι με περισσοτερη ωριμοτητα δεν ξερεις ποτε.....

 

 

Αν και πλεον ακουσα απο ενα φιλο για 3 σαββατοκυριακα στην αυστρια με ακομα ποιο γελοιες τιμες αεροπορικων πληρωμενων απο το καλοκαιρι......με 200 ευρω(απο 70 πηγαινε ελα!!!!!!) εχει κανονισει λοιπον 3 παρασκευες να φτανει το βραδακι αυστρια......τι να λεμε αλλο ρε παιδια....δευτερα πρωι θα ειναι στην δουλεια του!!!!!!!!!!!

 

Δεν ειναι τσιγκουνια ειναι μια ευκαιρια που οταν σου δινετε την εκμεταλλευεσαι .....life is short to be mizery!!!!

Edited by sakisbanskos

ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...