Jump to content
ALCATRAZ

Aς βάλουμε τις μάσκες μας!

Recommended Posts

Οι φακοί που αλλάζουν απόχρωση ανάλογα με τον φωτισμό (Vario, photogrey, photochromic) κλπ κάνουν δουλειά ή είναι άλλο ένα διαφημιστικό κόλπο;

 

eole δεν είναι και ότι καλυτερο για το μάτι μας όμως..ανεξάρτητα αν δουλεύουν ή οχι.. :lol:


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υπάρχει και το πιο καινουργιο μοντέλο, το crowbar που ακουσα εξίσου καλά λογια. Βασικά ολα αυτα τα μοντέλα φοράνε του φακους της oakley που ειναι κορυφή. Το θεμα ειναι οτι σπάνια θαμπώνουν και ειναι πολυ ελαφρια και δεν κουράζουν καθόλου. Τα πλαστικά και οι αφροί ειναι υψηλής ποιότητας, ουτε κοκκινίζουν το δέρμα ουτε μαζέυουν υγρασία. Γενικά ειναι πολυ ποιοτικές μάσκες.

Έχοντας τη wisdom θα πρότεινα το μοντέλο crowbar γιατί ταιριάζει καλύτερα σε medium μεγέθους πρόσωπα.Επίσης προτείνω αγορά απo e bay.Μαζί με τα μεταφορικά κοστίζει περίπου 90- 100 €.Δεν ξέρω αν φαίνονται πολλά αλλά είναι πράγματι μια ξεχωριστή αγορά.

Νομίζω οτι την crowbar την έχει στο avatar του ο alcatraz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ έχω μια τιποτένια Gabel κανα 50αρι ευρώ, σκούρο κίτρινο με καθρέπτη γιατί την προτιμώ απο γυαλιά γενικώς, καλύτερη περιφερειακή όραση και αίσθηση ασφάλειας + οτι δεν θα δακρύσει (ή βραχεί)το ματάκι σε κανα εντονο πλάγιασμα και αποπροσανατολιστούμε στιγμιαία και πάρουμε τον πυλώνα αγκαλιά... στην ομίχλη αν και γίνονται όλα "μαυρα" την έχω συνηθίσει

 

γυαλιά μόνο σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες οταν δεν αντέχω απο τη ζέστη...

 

http://cms.gabel.it/index.php?option=com_v...k=1&lang=en

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες ψάχνω κι εγώ για μάσκα έχοντας το ίδιο πρόβλημα με τον eolos. Φοράω γυαλιά και δυστυχώς δεν κάνει να βάλω φακούς επαφής ούτε να κάνω lasik. Μέχρι τώρα έκανα με τα γυαλιά ηλίου που είναι και μυωπίας αλλά νομίζω πως με μια μάσκα θα είμαι πιο άνετος και ειδικά σε καταστάσεις ομίχλης. Είμαι ανάμεσα σε μάσκα που χωράει γυαλιά από μέσα (δεν έχω καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη) και σε αυτή εδώ http://www.pro-vue.com/snow.html που έχει ενσωματωμένους μυωπικούς φακούς. Την έχει δοκιμάσει κανείς ή έστω έχει ακούσει τίποτα?

 

Πάνος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να πάρεις και κράνος, πάρε πρώτα το κράνος...

Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί, ότι θα ταιριάζει η μάσκα που θα πάρεις, ακόμα κι αν είναι για μάσκα σχεδιασμένη για κράνος, με το συγκεκριμένο κράνος που θα διαλέξει το κεφάλι σου.

Έχουμε πολλά παραδείγματα ασυμβατότητας με πίεση στη μύτη και δυσκολία στην αναπνοή, η με μη καλή εφαρμογή στα πλάγια, η με μεγάλο κενό στο πάνω μέρος, που αφήνει μέρος του μετώπου εκτεθειμένο στο κρύο και στον ήλιο.

Ειδικά εσύ που θέλεις μάσκα που να επιτρέπει τη χρήση γυαλιών, θα πρέπει να προσέξεις πολύ, καθότι το μέγεθος της δεν επιτρέπει τη χρήση σε πολλά κράνη...

 

Από μάρκες όλες οι εταιρίες έχουν καλά μοντέλα και με διάφορες τιμές.

Κοίτα επίσης σε Smith και Cebe.

 

Μη ξεχνάμε ότι οι μάσκες είναι αναλώσιμες και θέλουν συχνά αλλαγή, λόγω γρατσουνιών και πτώσεων.

Οπότε καλύτερα να παίρνεις φτηνότερες και να τις αλλάζεις συχνά παρά ακριβές και σχεδόν ποτέ.

 

Στο χρώμα του φακού τώρα εξαρτάται από το τι κάνεις.

Προσωπικά έχω 3 μάσκες και διαλέγω ανάλογα τις συνθήκες

Αν δεν κάνεις σκι με ομίχλη και πηγαίνεις κατευθείαν στο σαλέ, τότε δεν έχει νόημα να πάρεις Gold Lite φακό ας πούμε.

Καλύτερα ένας μεσαίος πιο σκούρος, που να καλύπτει περισσότερες συνθήκες φωτισμού.

Αν κάνεις σκι μόνο όταν έχει λιακάδα, τότε ένας σκούρος φακός με καθρέφτη είναι πιο κατάλληλος..

Αν στη λιακάδα προτιμάς τα γυαλιά ηλίου, τότε ένας φακός Gold σε καλύπτει για όλες τις συνθήκες και άνετα τον φοράς και με ήλιο όταν κάνει πολύ κρύο... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος Λούη! :lol:

 

Αν και έχω καταλήξει σε 1-2 μοντέλα, μένω με αυτή που έχω τώρα και θα αγοράσω κράνος και μάσκα μαζί.

 

Αν κράνος και μάσκα είναι της ίδιας εταιρίας θα έχει και άριστη εφαρμογή λογικά...

 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κοίτα επίσης σε Smith και Cebe.

 

H μάσκα μου εδώ και 5 χρόνια είναι smith και αν εξαιρεσουμε τις γρατζουνιές δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα!! Και έχει ενα εξαιρετικό σύστημα αεραγωγων..

Νομίζω και η επόμενη μου smith θα είναι! ξέρουμε ποιος τις φέρνει? Το 2003 την είχα πάρει από τον Κλαουδάτο..


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα τις βρεις στη Γαλλια. Εγω περσι τσιμπησα μια Cebe. Αλλα φοραω φακους επαφης...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλές οι Oakley (αυτή του avatar μου την χτύπησα στην Αυστρία), αλλά πολύ αλμυρές. Εγώ που την φοράω μόνο σε χιονοθύελλα, προτίμησα μια με έντονο κίτρινο/πορτοκαλί φακό. Για συνθήκες καλής ορατότητας προτιμώ τα γυαλιά.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μη ξεχνάμε ότι οι μάσκες είναι αναλώσιμες και θέλουν συχνά αλλαγή, λόγω γρατσουνιών και πτώσεων.

Οπότε καλύτερα να παίρνεις φτηνότερες και να τις αλλάζεις συχνά παρά ακριβές και σχεδόν ποτέ.

 

Διαφωνώ σε αυτό. Οι μασκες που αγοράζουμε πρεπει να ειναι ακρως ποιοτικές, εχουμε να κάνουμε με την ορασή μας. Την oakley aframe την εχω 6 χρόνια και είναι μια χαρά, γιατί να την αλλάξω... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκεφτόμουν αυτή: <a href="http://www.smithoptics.com/Scope-Pro_13_648.html" target="_blank">http://www.smithoptics.com/Scope-Pro_13_648.html</a>

ή αυτή: http://www.smithoptics.com/Fuse_12_644.html

 

Θα τις βρεις στη Γαλλια. Εγω περσι τσιμπησα μια Cebe.

 

Μαλη για τις Smith λές??.. Δηλαδή στην Αθήνα δε παίζει να βρω? (Ξέρω μόνο για Θεσσαλονίκη ενα μαγαζι)

Edited by Al_Foutzin

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διαφωνώ σε αυτό. Οι μασκες που αγοράζουμε πρεπει να ειναι ακρως ποιοτικές, εχουμε να κάνουμε με την ορασή μας. Την oakley aframe την εχω 6 χρόνια και είναι μια χαρά, γιατί να την αλλάξω... :blink:

 

Οι επιστρώσεις που έχουν οι φακοί κρατάνε 2-3 χρόνια...

Μετά αρχίζουν και γίνονται τα ακριβά γυαλιά και μάσκες απλά τζάμια με χρώμα, οπότε είναι θέμα υγείας των ματιών μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σκεφτόμουν αυτή: <a href="http://www.smithoptics.com/Scope-Pro_13_648.html" target="_blank">http://www.smithoptics.com/Scope-Pro_13_648.html</a>

ή αυτή: http://www.smithoptics.com/Fuse_12_644.html

 

 

 

Μαλη για τις Smith λές??.. Δηλαδή στην Αθήνα δε παίζει να βρω? (Ξέρω μόνο για Θεσσαλονίκη ενα μαγαζι)

 

Οποια μαρκα ηθελες ειχε! Εγω απλα πηρα μια φτηνη Cebe γιατι ειμαι τσιγκουνης... :blink:(βεβαια δεν μου κανανε και ολες στην τεραστια κεφαλα μου... :):P:D )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οι επιστρώσεις που έχουν οι φακοί κρατάνε 2-3 χρόνια...

 

Πρωτη φορά το ακούω... και τηρώ τις επιφυλάξεις μου. Απο που το διάβασες αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οποια μαρκα ηθελες ειχε! Εγω απλα πηρα μια φτηνη Cebe γιατι ειμαι τσιγκουνης... rolleyes.gif (βεβαια δεν μου κανανε και ολες στην τεραστια κεφαλα μου... laugh.gif laugh.gif laugh.gif )

 

Μάκη άλλο λέω εγώ :) Εννοώ αν ξερει κανεις ποιο μαγαζι φέρνει smith στην Αθηνα..


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα!ειμαι νουμπας ακομα οσο αναφορα το σκι γι αυτο μπορει να κανω καποιες χαζες ερωτησεις αλλα μην πεσετε να με ''φατε''.

την Παρασκευη αγορασα μια μασκα o'neil και χθες επειδη εχει δαχτυλιες πηγα να την καθαρισω αλλ παρατηρησα οτι εκει που ειχα τριψει ειχε φυγει το χρωμα.εκανα βλακεια ε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

κατ'αρχην καλως ηρθες στο snowclub

με τι πηγες να καθαρισεις την μασκα;

νομιζω οτι ολες οι μασκες ακομα και αυτες του ligl εχουν ενα πανακι καθαρισμου.αν την καθαρισες με αυτο και εγινε αυτο που ειπες με το χρωμα πηγαινε την πισω να σου δωσουν αλλη

αν την καθαρισες με καποιο σκληρο πανι πολυ κακως

νουμπας εισαι ακομα οπως ειπες θα μαθεις :)


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα οπως και να χει το θεωρω απαραδεκτο να φυγει η επιστρωση με ενα απλο υφασμα οσο σκληρο και να ειναι-οσο δυνατα και αν ετριψεες...εκτος αν την εκανεες με γυαλοχαρτο..

πηγαινε την πισω.


πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό μου θύμισε το πρώτο Visor από το γνωστό κράνος μου που ξεφλούδιζε "με την ανάσα". Ίσως είναι αστοχία υλικού.

 

Συμφωνώ με τον Βαγγέλη, πήγαινε την πίσω και απαίτησε να στην αλλάξουν.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιο χρώμα έφυγε από τη μάσκα; μήπως εννοείς η επίστρωση του καθρέφτη;

Μόνο αυτή μπορεί να φύγει, γιατί το χρώμα της ζελατίνας είναι σε όλο το βάθος.

 

Δυστυχώς οι επιφάνειες με καθρέφτη είναι ευαίσθητες και πολύ συχνά φεύγουν κομμάτια.

Βέβαια σε τόσο καινούργια μάσκα δεν δικαιολογείται...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ, μάλλον την πάτησες.

Μήπως είναι πολωτική η μάσκα;

Συνήθως έχουν κάποιες επιστρώσεις-φίλμς στην εσωτερική επιφάνεια, που είναι υπερβολικά ευαίσθητες. Απαράδεκτο κατά την γνώμη μου, αλλά δυστυχώς είναι έτσι και μάλιστα το γράφουν και οι οδηγίες χρήσεις.

Οι επιφάνειες αυτές καθαρίζονται μόνο όταν είναι εντελλώς στεγνές και δεν έχουν ΚΑΘΟΛΟΥ υγρασία. Φαντάσου λοιπόν να μπεις από τις πίστες στο σαλέ, θα θαμπώσει με την μία η μάσκα και αν την πειράξεις, την πάτησες. Όπως επίσης, αν προσπαθήσεις να την καθαρίσεις όπως καθαρίζεις τα γυαλιά στραβωμάρας, πάλι την πάτησες.

Από που την αγόρασες; Τσέκαρε τις οδηγίες χρήσης και πήγαινε στο μαγαζί, ζητώντας να σου την καθαρίσουν αυτοί. Βέβαια δεν ξέρω τι πιθανή ζημιά έκανες. Θεωρητικά, επειδή οι μάσκες αυτές είναι πανάκριβες, μπορεί να την στείλουν στην αντιπροσωπία και τελικά να δικαιωθείς, αν και μου φαίνεται δύσκολο. Ή να σου αντικαταστήσουν το τζάμι, σε κάποια καλύτερη τιμή.

Οι μάσκες αυτές έχουν εγγύηση πάντως.

Καλή τύχη, αλλά ακόμα και αν σου την αντικαταστήσουν, δεν βλέπω να την χρησιμοποιείς αυτήν την σεζόν.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ξερω πως ανεβαζουν φωτο αλλιως θα σας εστελνα να δειτε.σκεφτηκα μηπως να την τριψω ολη και να μεινει μονο μια πορτοκαλι επιφανεια που υπαρχει.αυτο που εφυγε ηταν σαν καθρεπτης

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν ξερω πως ανεβαζουν φωτο αλλιως θα σας εστελνα να δειτε.σκεφτηκα μηπως να την τριψω ολη και να μεινει μονο μια πορτοκαλι επιφανεια που υπαρχει.αυτο που εφυγε ηταν σαν καθρεπτης

 

Επέστρεψέ την, δεν δικαιολογείτε τετοια φθορά. Μηπως χρησιμοποίησες κανένα υγρό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

batucuda οχι απλως την εκανα με τα χνωτα μου και μετα την ετριψα ελαφρως!α!το χρωμα που εχει φυγει ειναι στην εξωτερικη επιφανεια

Edited by spearfisher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...