Jump to content
ALCATRAZ

Aς βάλουμε τις μάσκες μας!

Recommended Posts

Hi everybody LOL.gif !!!

 

MAΣKEΣ-MAΣKEΣ -MAΣKEΣ

Eχω βγαλει τα ματακια μου χωρις μασκα και ειμαι αποφασισμενος να τα σκασω γερα, για μια καλη μασκα με καλους φακους.Ψαχνωντας στο διαδικτυο επεσα σε κατι gogles της OAKLEY που ηταν μπουκια και ...αμαρτια!

Eχωντας γνωση για την ποιοτητα των φακων της συγγεκριμενης μαρκας,ημουν αποφασισμενος για την αγορα.Eδω ομως αρχιζουν τα δυσκολα, γιατι δεν θαλω να κανω μια τετοια αγορα απο το διαδικτυο.Oσο και αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα OAKLEY μασκες στην Aθηνα :cry:

Aν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω OAKLEY , ή καποια αλλη μαρκα εφαμιλη της OAKLEY ας μου δωσει τα φωτα του :roll: !

Aπο "SPY" εχει καποιος εμπειριες :?: :?: :?:

 

E Y X A P I Σ T Ω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν έχεις ξαναγοράσει προϊόντα της εταιρείας και είσαι ευχαριστημένος,δε βρίσκω το λόγω να μην την αγοράσεις.Βέβαια το ιδανικό θα ήταν να τη δοκιμάσεις.Αν όμως το πρόβλημα σου είναι η ασφάλεια των συναλλαγών (εμένα αυτό είναι το πρόβλημα στο διαδίκτυο) μπορείς να πας στην Τράπεζα Αττικής και να πάρείς μια κάρτα "gift card".Απο 50 ευρώ και άνω.Είναι visa.Την προπληρώνεις (συν 7-8% προμήθεια) και τη χρησιμοποιείς με ασφάλεια.Την έχω δοκιμάσει στο Amazon.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eπαναφερω ενα θεμα που ειχε τεθει και στο forum του Snowreport.

    MAΣKEΣ

 

έχει δίκιο ο ALCATRAZ..εγώ έχω γυαλιά "Bolle" και έχω ξεστραβωθεί εντελώς.... :lol: , με το παραμικρό θαμπώνουν. Θα τα αλλάξω σίγουρα τις προσεχείς ημέρες...μάλλον με Βricko (λάθος το γραψα? :oops: ) Μάσκα δε μπορώ να φορέσω με τίποτα..."αρρωσταίνω"!! :twisted: :twisted:

 

ALCATRAZ ...το "21 Κηφισιά" είχε παλιά OACKLEY ...βέβαια τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει καν...(το μαγαζί, όχι η OACKLEY... :lol::cry::lol: ) στο "Best O " κοίταξες??


O EΞΥΠΝΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ...

Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ...

Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

¨Οτι γυαλιά και να έχεις με ομίχλη ή χιονόπτωση θολώνουν ή ακόμα και από τα χνώτα σου, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει όσους έχω ρωτήσει μόνο η μάσκα κάνει δουλειά.ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΌΜΩΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΉΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΎΝ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΥΑΛΙΑ ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΦΟΔΡΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΕΡΑ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗΣ

ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΚΟΥΡΑ ΓΙΑ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΧΡΩΜΑ ΓΙΑ ΣΥΝΝΕΦΙΑ ΟΜΙΧΛΗ

 

ΟΤΑΝ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΡΩΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΜΑΣΚΑ

 

ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΕΙ ΚΑΙ ΗΛΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΦΕΓΚΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ.

 

ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΜΠΩΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΑ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΤΖΑΜΙ Η ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΨΙΛΟ Η ΧΟΝΤΡΟ ΧΙΟΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΩΝΕΙ

 

ΛΥΣΗ: ΕΝΑ ΚΟΛΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΥΑΛΙΩΝ(SPYDER ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ!!!) Η ΓΑΝΤΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΧΛΑΠ ΧΛΟΥΠ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ. ΨΑΧΤΕ ΤΑ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

 

ΓΙΑ ΜΑΡΚΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΛΛΑ ΤΑ BRICKO ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ.(ΝΟΜΙΖΩ Ε ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ)


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΜΙΚ ΒΛΕΠΩ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ

 

ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑ

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

ΤΟ ΘΑΜΠΩΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ

ΑΠΟ ΤΙ ΑΛΛΟ

 

ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΑΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑΣ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ

ΣΕ ΜΑΣΚΑ ΜΕ ΔΙΠΛΟ ΤΖΑΜΙ ΠΑΝΤΑ

 

ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΤΟΥΜΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΤΕ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ

:twisted: :twisted: :twisted:


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΜΙΑ BOLLE ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΖΑΜΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ EQUALIZER(ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΩ ΠΑΝΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΟΛΩΝΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ 3 ΛΕΠΤΑ ΑΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΘΟΛΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΝΩΤΑ ΜΑΣ.....


πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΘΟΛΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΝΩΤΑ ΜΑΣ.....

 

Απ'οτι ξέρω Βαγγέλη μια μάσκα καλύπτει μόνο τα μάτια,οπότε πώς θαμπώνει;Εκτός αν αναφέρεσαι σε full face κράνος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν φανταζεστε ποση θερμοκρασια αποβάλουν τα ματια μας. :lol::cry::lol: Ενας από τους τροπους για να καταλαβεις αν ο dive buddy σου (συν-βουτηχτής, δυτης) είναι στρεσαρισμενος είναι να δεις αν αποτομα θολώνει η μασκα του---ετσι τουλάχιστον διδασκει η PADI.

 

Σιγουρα παντως όταν βρισκόμαστε υπο πιεση –ανεβάζουμε παλμους-θερμοκρασία- οποτε και θολωνουν τα goggles ή η καταδυτική μας μασκα! Όλα αυτά ανερουνται μονο όταν από πολύ κρυο μπουμε πχ. στο chalet, οπου λόγω χαμηλης θερμοκρασιας των φακών που μπαινουν ξαφνικά σε θερμοκρασία δωματίου, γινεται το ..σώσε! (αλλα αυτό ισχυει και στα γυαλια μας - μονο στην εξω πλευρα τους)

 

ΛΥΣΗ: να εχουν καλο air ventilation, polarized φακους και όταν θολώνουν να γυρνατε-κοιτατε αμεσως προς τη πλευρα που φυσαει ο άνεμος…αν προφυλαχθείτε από τον αερα, θολώνουν παλι.! :twisted:

 

Κ :lol:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω εχω μια μασκα CEBE με πορτοκαλι διπλους φακους.

Δεν μου εχει θολωσει ποτε, εκτος απο περιπτωσεις που εχω θαφτει ολοκληρος στο χιονι! :D

 

Παντως απο τοτε που χρησιμοποιησα μασκα για πρωτη φορα,δεν εχω ξαναβαλει γυαλια για σκι.Συνιστω ανεπιφυλακτα!!

 

Παντως αν θες ψαξε και για CEBE.Ειναι σχτικα φτηνες και εχουν κορυφαια ποιοτητα.


volkl_2011_unlimited-ac-30.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ έχω μια παλιά Bole την οποία χρησιμοποιώ μόνο όταν έχει υπερβολικό κρύο. Πάντως σε συνθήκες πυκνής ομίχλης και χιονόπτωσης, θαμπώνει και πιστεύω ότι οποιαδήποτε μάσκα σε τέτοιες συνθήκες θα θαμπώσει. Σε αυτό συμφώνησαν και κάποιοι καταστηματάρχες που πουλούσαν μάσκες στην Αράχωβα με τους οποίους συζητούσαμε το θέμα πριν από λίγο καιρό.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D:D Παιδια δεν ξερω για σας αλλα εχω μια CEBE καταπληκτικη-την πηρα περσι απο Δημητριαδη τελος σεζον 100 ευρουδακια και δεν το μετανιωσα.Εχει διπλους φακους δε θαμπωνει ποτε ,εχει μωβ φωτισμο οταν κοιτας λιγο ψηλα κι ετσι ξεκουραζονται τα ματια.Παρολο που ΜΙΚ και metero δεν την ειδαν με καλο ματι-φτου σας. :twisted: :twisted:

Υ.Γ:Μιας και θα απεχω κανα 3μηνο απο σκι,τη νοικιαζω 20ευρω/τουμπα.... :wink:


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolle molle koutsobolle και το κακό συναπάντημα.Πάρε Οakley A frame ή Oakley wisdom με καποιον απο τους παρακάτω φακούς - persimon, vr28 για ομίχλη ή χιονόπτωση ή τους special blue iridium και black iridium.

Βεβαια κατόπιν παρααγγελίας απο το διαδύκτιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eγω παιδια έχω μια CEBE με διπλό κίτρινο "γυαλί"(πλαστικό είναι) και με οπες πάνω και κάτω καλυμμένες με αφρολέξ(προφανως για εξαερισμό).Τις πήρα 65 Ευρω και τις χρησιμοποιώ σε συνθήκες εντονης χιονόπτωσης και ομίχλης και μπορώ να πω οτι είμαι αρκετα ευχαριστημένος.Στον ήλιο χρησιμοποιώ γυαλια γιατι όπως και να το κάνουμε,εκτος των άλλων,οι μάσκες δεν είναι και ο,τι πιο βολικό(εκτός κι αν είσαι δύτης οπότε είσαι εξοικιωμένος).'Οσον αφορά το θόλωμα νομίζω πως έχει να κάνει λίγο και με το πόσο εύκολα ιδρώνει κανείς γενικότερα.

 

Γρηγόρης


With great mountains, comes great skiing!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΡΟΣ BATUCADA:ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΣΤΑΘΗ ΜΕ ΤΙΣ OAKLEY ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟΥ.ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΜΑΓΚΕΨΕΣ? :twisted: ΧΕΧΕΧΕ!!!!!!!!!!

 

ΠΡΟΣ SP:ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FULL FACE ΣΤΑΘΗ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ ΚΑΙ Ο ΘΕΡΜΟΣ ΑΕΡΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΜΑΣ ΘΟΛΩΝΕΙ. :roll:

 

ΠΡΟΣ ATOMIC:ΚΑΙ ΕΓ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ EQUALIZER (ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΡΥΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ) ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ Η ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΣΠΡΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΣ ΚΟΚΚΙΝΟ ΓΥΑΛΙ.............


πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Παιδιά να πω και εγω την γνώμη μου.Πιστεύω οτι η μάσκα είναι πράγματι χρήσιμη αλλα μόνο σε συνθήκες άσχημες.Κατα συνέπεια σε περίπτωση καλοκαιρίας καλυτερο είναι να χρησιμοποιούμε γυαλιά.Τώρα το θέμα είναι τι γυαλιά.Με τις συνθήκες που έχουμε στην ελλάδα (έντονη ηλιοφάνεια) θα πρέπει να επιλέξουμε ένα γυαλί με δείκτη προστασίας 4 ( και polarized εαν είναι δυνατό) ώστε να αποφύγουμε τυχόν βλάβες στα μάτια.Το πρόβλημα είναι οτι εαν ξαφνικά συννεφιάσει και βρίσκεσαι στην πίστα κάνεις νυχτερινό σκι (χωρίς φωτισμό).Για αυτό πιστεύω οτι καλύτερη είναι η λύση που έχω βρει τα 2 τελευταία χρόνια.Αγόρασα τα NOMAD της JULBO με φωτοχρομικούς φακούς που σημαίνει οτι αλλάζουν ανάλογα με το ποσοστό ακτινοβολίας που δέχονται (απο βαθμό 3 σε 4 και αντιστρόφως) και έτσι έχω πλήρη κάλυψη σε όλες τις περιπτώσεις χωρίς να σκοτεινιάζουν τα πάντα γύρω μου αν συννεφιάσει με αποτέλεσμα να χρειάζεται πολύ χρόνο το μάτι για να συνηθίσει στις νέες συνθηκες. Πάντως τώρα που ήμουνα γαλλία και γινότανε στις πάνω πίστες της τρελλής απο τον καιρό , αγόρασα μια μάσκα CEBE με 30 ?. Πολύ καλή ποιότητα και με διπλούς φακούς και έτσι έκανα τη δουλειά μου μια χαρά!Ομως τα γυαλιά σε κάθε περίπτωση (πλην τρελλής τούμπας) είναι προτιμότερα και σύγουρα πιο εύχρηστα.Η δε JULBO βγάζει και γυαλιά με πολλαπλούς φακούς για να χρησιμοποιείς τον κατάλληλο σε κάθε περίπτωση.Τα συστήνω ανεπιφύλακτα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά οι μάσκες του σκι πρέπει οπωσδήποτε να έχουν διπλό τζάμι, να αντέχουν στις εναλλαγές της θερμοκρασίας, να έχουν ανθεκτικό και συνάμα ελαστικό πλάισιο για να αντέχουν τις καταπονήσεις.Σ' αυτα μπορούν να προστεθούν και ακόμα μερικές ιδιότητες που μπορεί να ενδιαφέρουν τους χιονοβαρεμένους.Οπως το χρώμα των φακών να ειναι σωστο για την κάθε περίπτωσηκαι να μήν αλλαζει με τις εναλλαγες του καιρου, γενικός να είναι ελαφρυα και όταν τα βγάζεις μετα απο 3 ώρες σκι να μην ΄τσούζουν τα μάτια σου από την κακοτεχνία των φακών.Σ'αυτό το τελευταίο βασίστηκα και πρότεινα τα Oakley (και παρεξηγήθηκα απο καποιους teddy boys) γιατί είναι τα μοναδικά που τηρούσαν τις παραπάνω απαιτήσεις μου αλλα και την απαιτησή μου να ειναι οπτικός σωστά.

 

Παραθέτω και την παρακάτω αξίωση της Oakley που πιστεύω οτι αληθεύει.

 

A Frame™ is built to withstand long-range solar attacks and short-range meteorological raids. The industry's only optically correct dual lens goggle. It's optimized for a full field of peripheral clarity with XYZ Optics™ geometry. The flexible urethane chassis is chiseled with ram-air surge ports for a circular flow of defogging ventilation. A triple layer of face foam insulates and cushions the contact surface for the ultimate in thermal shielding and comfort

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αγόρασα   τα   NOMAD  της   JULBO   με   φωτοχρομικούς   φακούς   που  σημαίνει  οτι  αλλάζουν  ανάλογα  με  το  ποσοστό  ακτινοβολίας  που  δέχονται  (απο  βαθμό  3  σε  4   και  αντιστρόφως)  και  έτσι  έχω  πλήρη  κάλυψη  σε  όλες  τις  περιπτώσεις  χωρίς  να  σκοτεινιάζουν  τα  πάντα  γύρω  μου   αν  συννεφιάσει  με  αποτέλεσμα   να  χρειάζεται  πολύ  χρόνο  το  μάτι  για  να  συνηθίσει   στις  νέες  συνθηκες. !Ομως    τα   γυαλιά  σε  κάθε  περίπτωση (πλην  τρελλής  τούμπας)   είναι  προτιμότερα   και  σύγουρα  πιο  εύχρηστα.Η  δε  JULBO   βγάζει   και  γυαλιά  με  πολλαπλούς  φακούς   για  να   χρησιμοποιείς  τον  κατάλληλο  σε  κάθε  περίπτωση.Τα  συστήνω  ανεπιφύλακτα!

 

Φαίνεται καλή περίπτωση Κώστα. Που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα αυτά που πιο πάνω περιγράφεις??

Επειδή πάντα είναι ενδεχόμενη μια τούμπα (ανεξαρτήτως διαβάθμισης :):( ) φανταζομαι θα είναι απο Kevlar....μη βγάλουμε και κανα μάτι!! :cry:


O EΞΥΠΝΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ...

Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ...

Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΣΠΑΣΑ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΤΗΝ ΦΟΡΕΣΑ ΜΟΛΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ Η ΘΕΛΕΙ ΠΕΤΑΜΑ Η ΜΑΣΚΑ? ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟΙ ΦΑΚΟΙ (ΜΑΣΚΑ CEBE)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Τα γυαλιά JULBO τα βρίσκεις σίγουρα στο nazka και στο alpamayo(τα στέλνουν και με αντικαταβολή, μπαίνεις στο σαιτ www.alpamayopro.gr).Τώρα , βέβαια δεν είναι κατασκευασμένα απο κεβλαρ, αλλά είναι φοβερά ανθεκτικά.Οι τιμές τους κυμαίνονται απο 120-150 ? και σε τέτοια τιμή είναι σίγουρο οτι δεν π΄ροκειται να βρεις καλύτερα.Και είναι και μουράτα καθότι γαλλικής κατασκευής!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλέ από το λίγο που έχω ψάξει στο δαδύκτιο για μάσκα δεν έχω δει να υπάρχουν ανταλλακτικοί φακοί για CEBE.Aν ξέρεις γαλλικά ενημερώσου καλύτερα από το site της εταιρίας www.cebe.com εγώ δεν ξέρω για να σε βοηθήσω. Για αυτους που ενδιαφέρονται οι oakcley (Οakley A frame ή Oakley wisdom με καποιον απο τους παρακάτω φακούς - persimon, vr28 για ομίχλη ή χιονόπτωση )έχουν ανταλλακτικούς φακούς είναι όμως πανάκριβες στην ελλάδα , στο εξωτερικό φθηνότερες αλλά περίπου θα βγουν 100-120€ μαζί με τα μεταφορικά .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως εγώ βρήκα και θα φέρω από το εξωτερικό Oakley , αυτός που θα μου την στείλει έχει και μια ακόμα Οakley A frame με φακούς - persimon σε μαύρο χρώμα ολοκαίνουργια,που βγαίνει στα 100€ :) με τα μεταφορικά αν κάποιος φίλος (βασικά από θεσσαλονίκη καλύτερα)ενδιαφέρεται ας στείλει το κινητό με pm για να την στείλει μαζί. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...