Jump to content
ALCATRAZ

Aς βάλουμε τις μάσκες μας!

Recommended Posts

25 ευρώπουλα καπέλο...

τι άλλο σφάζαν εκεί?

και το όνομα του σφαγείου (να του κάνουμε διαφήμηση...)?????


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω για τις διευκρινησεις σας, με βαλατε στο κλιμα ! Παντως που τη δοκιμασα, μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος για πρωτη μερα. Στην τελικη θα δειξει με την συνεχη χρηση . Τις προδιαγραφες Χρηστο που λες , με σιγουρια θα πω οτι τις 1) , 3) και 4) τις τηρει οσο για τη 2) δεν ειμαι τοσο σιγουρος ,διοτι δεν εχω εμπειρια στο πως ειναι να βλεπεις καλυτερα σε συνθηκες με χαμηλη ορατοτητα, δεν εχω καποιο μετρο συγκρισης.

 

Αν και ειμαι πολυ φαν της OAKLEY, δεν εκανα λιγο υπομονη μπας και εβρισκα τιποτα καλο :P

 

Ευχαριστω κ παλι για την κατατοπιση κ χαιρομαι ιδιαιτερα που υπαρχει ενα τετοιο foroum, μαθαινει πολλα κανεις! :P


Yea, though I walk through the valley of death, I will fear no evil, for I am the meanest son of a bitch in the valley.

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 ευρώπουλα καπέλο...

τι άλλο σφάζαν εκεί?

και το όνομα του σφαγείου (να του κάνουμε διαφήμηση...)?????

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :P καλο!

 

Φιλε μου τα σφαγεια στην Ελλαδα πιστευω ειναι γνωστα σε ολους. Ειναι θεμα που δεν μπορω να το κρινω αυτη τη στιγμη, δεν ξερω για ποιο λογο υπαρχει αυτη η τεραστια διαφορα τιμων σε ολους τους τομεις γενικα. Τι να κανουμε ομως cest la vie που λενε και οι φιλοι μας οι Γαλλοι!


Yea, though I walk through the valley of death, I will fear no evil, for I am the meanest son of a bitch in the valley.

Share this post


Link to post
Share on other sites
H Alpina δεν ειναι αγνωστη μαρκα στο χωρο. Εαν ο φακος σε ικανοποιει...

 

Κι όμως,πέρσι και πρόπερσι είχα δει πολλούς αθλητές του αλπικού να φοράνε μάσκα της εταιρείας αυτής.Φυσικά εταιρείες όπως UVEX,SCOTT,BOLLE,CEBE με παράδοση στα "αθλητικά οπτικά" είναι καλύτερες επιλογές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Φυσικά εταιρείες όπως UVEX,SCOTT,BOLLE,CEBE με παράδοση στα "αθλητικά οπτικά" είναι καλύτερες επιλογές.

 

Σταθη, καμμια φορα αναρωτιεμαι αν μονοι μας παμε για σφαξιμο... γιατι να ειναι 'φυσικα' καλυτερες επιλογες;

 

Ξερεις οτι δεν το λεω για να σε πικαρω! Ουτως η αλλως οι μαρκες που ανεφερες εχουν παραπλησιες τιμες με την Alpina.

 

Απλα αναρωτιεμαι αν τυχον μονοι μας παραειμαστε large εκει που οι Γαλλοι και οι Γερμανοι ειναι πιο συγκρατημενοι.

 

Καταλαβαινεις τι εννοω! :lol:

 

Και πληρωνουμε 89 λεπτα το λιτρο το γαλα (το φτηνο του Σκλαβενιτη) η 1,29 το 'επωνυμο' Ελληνικο :lol: ενω οι Αυστριακοι δινουν 69 λεπτα το λιτρο! :lol:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
γιατι να ειναι 'φυσικα' καλυτερες επιλογες;

 

Εταιρείες με το κύρος της UVEX της SCOTT που έχουν συνδέσει το όνομα τους με πολλά αθλήματα δε θα ρίσκαραν τη φήμη τους για να κερδίσουν μερικά ευρώ.Ποδηλασία,αγώνες μοτοσυκλετών,σκι,ακόμα και μάσκες αρματιστών (η SCOTT) είναι τα "πεδία" στα οποία έχουν αναπτύξει τις εταιρείες τους.Αν έβγαζε η Zeiss ή η Esilor μάσκες θα είχα και αυτές στην προτίμηση μου.Χρόνια στο χώρο των οπτικών δεν ρισκάρουν τη φήμη τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω για μια καλή μάσκα αλλά να μην είναι και πολύ ακριβή :P :P :P :P τώρα είναι και καλή περίοδος που έχουν εκπτώσεις!!!

Μπορείται να μου προτείνετε κάποιες????

 

btw και μεταχειρισμένη να είναι αλλά σε καλή κατάσταση np. αν έχει κάποιος την αγοράζω :P :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά δεν μας έχεις πει πόσα λεφτά διαθέτεις. επειδή το φθηνό κάποιου μπορεί να ξεκινάει από 200 ευρώ (λέμε τώρα).

 

Εγώ π.χ. έχω πάρει μια Von Zipper στα 100 ευρώ περίπου με 2 μεμβράνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.


[img]http://i95.photobucket.com/albums/l144/starduke2k/SnowClub/SnowClubSignatureNew2.jpg[/img]

Share this post


Link to post
Share on other sites
εεε να πάει με την εκπτωση 50-60 ευρώ!!!

Μήπως είναι λιγά?!?!?

 

 

Αα με την έκπτωση θες να είναι 50-60; ….

 

Η κλασική απάντηση είναι ότι πληρώνεις παίρνεις.

Ανάλογα και ποσό συχνά ανεβαίνεις στο βουνό.

Όλα είναι σχετικά .

 

Το πιο σημαντικό είναι τη φακό θα έχει, αν θες έναν για κάθε καιρό (κύριος καθρέφτη) θέλεις κάτι παραπάνω.

Στην τιμή που λες παίρνεις κάτι πολύ απλό με καφέ φακό.


[img]http://i95.photobucket.com/albums/l144/starduke2k/SnowClub/SnowClubSignatureNew2.jpg[/img]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βσκ θα περάσω και απο κανα μαγαζί να δώ! αν έκανε μια γύρω στα 100 με τι έκπτωση θα πάει στις τιμές που θέλω !!

και για λίγα παραπάνω δεν υπάρχει πρόβλημα!!

απλά ο λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα είναι οτι πιο παλιά είχα δοκιμάσει να βάλω μάσκα αλλά στην μέση της πίστας την έβγαλα... με εμπόδιζε...δεν μπορούσα να δω καλά και δεν μου άρεσε γενκά;) Μάλλον όμως γιατί δεν ήταν και πολύ καλης ποιότητας!!!

Αλλά τώρα νομίζω πως είναι αναγκαία η μάσκα και θέλω να πάρω κατι καλό!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα.Την τελευταια φορα που πηγα σε βουνο επεσα σε ομιχλη και συνεφα και δεν εβλεπα και τοσο καλα.

 

Θελω να παρω μασκα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να παρω καποια με ενα φακο για ομιχλη και ενα για ηλιο η καποια που να εχει φακο που να κανει και για τα δυο...

 

Ενας φιλος μου προτεινε μασκα με ανταλακτικους φακους.

 

Εσεις τι προτιματε?και τι συμφαιρει απο αποψη τιμης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Alpina είναι ας πούμε κάτι σε Skoda. κάνει τη δουλειά μιά χαρά, αλλά δεν είναι BMW.

 

Πιό σημαντικό από την επιλογή της μάρκας, είναι το πως της φερόμαστε. Οι μάσκες είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητες στη κακομεταχείριση.

Oι ισχυρισμοί των κατασκευαστών τους, πως τα προιόντα τους είναι scratch resistant, απέχουν από την πραγματικότητα. Πάντα η μάσκα όταν δεν χρησιμοποιείται , πρέπει να φυλάγεται μέσα στην υφασμάτινη θήκη της. Πέρασμα στο μπράτσο, στο σβέρκο και άλλα τέτοια yo bro, εγγυούνται σίγουρο γρατσούνισμα και μόνιμο αληθώρισμα γιά τον ιδιοκτήτη.

Ο άλλος ισχυρισμός , περί του ότι δεν θαμπώνουν, ισχύει υπό προυποθέσεις. Αν την σηκώσεις και την ακουμπήσεις στο μέτωπο, η την βάλεις σε εσωτερική τσέπη ενώ είσαι ιδρωμένος, μπορεί μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα να θολώσει. Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε αν θολώσει πολύ, είναι να πάμε στη τουαλέτα και να την στεγνώσουμε με το με το μηχάνημα που στεγνώνουμε τα χέρια, η να πιούμε ένα καφέ και να την αφήσουμε κοντά στο καλοριφέρ. Οι φακοί είναι επιχρισμένοι με κάποιο χημικό εσωτερικά , ώστε να μην θαμπώνουν εύκολα. Αν πάρουμε ένα πανί και σκουπίσουμε το βρεγμένο φακό μπορεί να βγάλουμε το επίχρισμα και μάλιστα ακανόνιστα με αποτέλεσμα ο φακός σε κάποια μέρη να μαζευέι υγρασία πιό εύκολα από άλλα με αποτέλασμα :rolleyes:

Με τρυφερότητα και καλό εξαερισμό ακόμη και η "ταπεινότερη" μάσκα αποδίδει επαρκώς, αλλά αν κακομεταχειριστείς μία ακριβή μάσκα, θα κλάψεις τα ευρώ σου πολύ γρήγορα.

 

Α.. και κάτι άλλο. Η μάσκα δεν είναι μόνο γιά την ομίχλη. Μία μάσκα με σκουρότερο φακό είναι απαραίτητη σε κάθε καλό (η φιλόδοξο να γίνει) σκιέρ.

Δεν νοείται σοβαρό σκι με γυαλιά. Τα γυαλιά είναι γιά την παραλία και τους παραλίες. Εκτός από θέμα απόδοσης είναι και θέμα ασφάλειας.

Edited by Captain Powder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μια Oakley με εντελώς καθαρό-διαφανή φακό και την χρησιμοποιώ όταν έχει ομίχλη (γράφει ότι προστατεύει 100% από UV). Δεν μπορώ να πω ότι βλέπω καλύτερα στην ομίχλη από μια κίτρινη - βλέπω όμως λίγο καλύτερα από την άλλη μάσκα που έχει φακό fire της oakley.

 

Ίσως μια μάσκα με πολωτικό φακό να είναι καλή στην ομίχλη αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ και χρησιμοποιώ συνέχεια (επειδή βαριέμαι να κουβαλάω μάσκες) αυτήν με φακό fire της oakley που είναι πολύ καλή σε όλες τις συνθήκες φωτισμού.

 

Πολύ πιο σημαντικό είναι να έχει δέντρα δεξιά-αριστερά της πίστας. :rolleyes:


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η Alpina είναι ας πούμε κάτι σε Skoda. κάνει τη δουλειά μιά χαρά, αλλά δεν είναι BMW.

 

Πιό σημαντικό από την επιλογή της μάρκας, είναι το πως της φερόμαστε. Οι μάσκες είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητες στη κακομεταχείριση.

Oι ισχυρισμοί των κατασκευαστών τους, πως τα προιόντα τους είναι scratch resistant, απέχουν από την πραγματικότητα. Πάντα η μάσκα όταν δεν χρησιμοποιείται , πρέπει να φυλάγεται μέσα στην υφασμάτινη θήκη της. Πέρασμα στο μπράτσο, στο σβέρκο και άλλα τέτοια yo bro, εγγυούνται σίγουρο γρατσούνισμα και μόνιμο αληθώρισμα γιά τον ιδιοκτήτη.

Ο άλλος ισχυρισμός , περί του ότι δεν θαμπώνουν, ισχύει υπό προυποθέσεις. Αν την σκώσεις και την ακουμπήσεις στο μέτωπο, η την βάλεις σε εσωτερική τσέπη ενώ είσαι ιδρωμένος, μπορεί μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα να θολώσει. Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε αν θολώσει πολύ, είναι να πάμε στη τουαλέτα και να την στεγνώσουμε με το με το μηχάνημα που στεγνώνουμε τα χέρια, η να πιούμε ένα καφέ και να την αφήσουμε κοντά στο καλοριφέρ. Οι φακοί είναι επιχρισμένοι με κάποιο χημικό εσωτερικά , ώστε να μην θαμπώνουν εύκολα. Αν πάρουμε ένα πανί και σκουπίσουμε το βρεγμένο φακό μπορεί να βγάλουμε το επίχρισμα και μάλιστα ακανόνιστα με αποτέλεσμα ο φακός σε κάποια μέρη να μαζευέι υγρασία πιό εύκολα από άλλα με αποτέλασμα :rolleyes:

Με τρυφερότητα και καλό εξαερισμό ακόμη και η "ταπεινότερη" μάσκα αποδίδει επαρκώς, αλλά αν κακομεταχειριστείς μία ακριβή μάσκα, θα κλάψεις τα ευρώ σου πολύ γρήγορα.

 

Α.. και κάτι άλλο. Η μάσκα δεν είναι μόνο γιά την ομίχλη. Μία μάσκα με σκουρότερο φακό είναι απαραίτητη σε κάθε καλό (η φιλόδοξο να γίνει) σκιέρ.

Δεν νοείται σοβαρό σκι με γυαλιά. Τα γυαλιά είναι γιά την παραλία και τους παραλίες. Εκτός από θέμα απόδοσης είναι και θέμα ασφάλειας.

 

Πολυ χρησιμες και κατατοπιστηκες συμβουλες! Πιστευω , ο καθε κατοχος μιας μασκας καλης και μη πρεπει να λαβει υποψιν του τα παραπανω καθως και τις προτασεις των υπολοιπων συμforoumητων! :angry:

Να 'στε καλα παιδια, ευχαριστω για την αποκριση σας!


Yea, though I walk through the valley of death, I will fear no evil, for I am the meanest son of a bitch in the valley.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βσκ θα περάσω και απο κανα μαγαζί να δώ! αν έκανε μια γύρω στα 100 με τι έκπτωση θα πάει στις τιμές που θέλω !!

και για λίγα παραπάνω δεν υπάρχει πρόβλημα!!

απλά ο λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα είναι οτι πιο παλιά είχα δοκιμάσει να βάλω μάσκα αλλά στην μέση της πίστας την έβγαλα... με εμπόδιζε...δεν μπορούσα να δω καλά και δεν μου άρεσε γενκά:rolleyes: Μάλλον όμως γιατί δεν ήταν και πολύ καλης ποιότητας!!!

Αλλά τώρα νομίζω πως είναι αναγκαία η μάσκα και θέλω να πάρω κατι καλό!!!

 

 

βασικά πρέπει να τις δοκιμάζεις εκεί που θα πας, όχι "ααα ωραίο χρώμα, σχέδιο την πήρα"!

θα πρέπει η μάσκα να σε αφήνει να αναπνέεις από την μύτη φυσιολογικά.

κοίτα να πάρεις μια που ο βασικός φακός να είναι καθρέφτης. σε αρκετές έχει δώρο εξτρά φακό. Δε σε χαλάει! :angry:


[img]http://i95.photobucket.com/albums/l144/starduke2k/SnowClub/SnowClubSignatureNew2.jpg[/img]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Α.. και κάτι άλλο. Η μάσκα δεν είναι μόνο γιά την ομίχλη. Μία μάσκα με σκουρότερο φακό είναι απαραίτητη σε κάθε καλό (η φιλόδοξο να γίνει) σκιέρ.

Δεν νοείται σοβαρό σκι με γυαλιά. Τα γυαλιά είναι γιά την παραλία και τους παραλίες. Εκτός από θέμα απόδοσης είναι και θέμα ασφάλειας.

 

Σωστός ο Captain......και να πώ την αμαρτία μου μέχρι τώρα έκανα τις καλές ημέρες με γυαλιά ηλίου, αλλά μία καλή τούμπα να φάς μέσα στην πούδρα και καταλαβαίνεις ότι τα γυαλιά δεν κάνουν δουλειά.....από φέτος όμως αυτό βλεπω να αλλάζει......

Για την ομίχλη έχω εδώ και αρκετά χρόνια μία πολύ συμπαθητική μασκούλα της Smith, με πορτοκαλί φακό που κάνει μια χαρα την δουλειά της.

 

Το μόνο αρνητικό της μάσκας με καλό καιρό είναι το περίεργο μαύρισμα που κάνεις :angry::P .....

 

Φιλικά

Σπύρος :rolleyes:


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως φοράω μάσκα με πορτοκαλί φακούς της UVEX και όταν έχει ήλιο.Δε με ενοχλεί καθόλου και μου δίνει ένα φοβερό contrast!

 

apache_2229.jpg

Edited by Sp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον μαγκες! δοκιμαστηκε σημερα σε πολλα G η μασκουλα!

Καθως κατεβαινα με τα σλαλομακια μου λιγο βολιδα (αδεια πιστα εννοεται! ) βλεπω ενα ωραιο λιβαδι με πολυ πουδριτσα!

Την κανω αριστερα λοιπον, αλλα η φυσικη με προλαβε! Τρελη επιβραδυνση και λαθος δικο μου που μπηκα ετσι μεσα :rolleyes: Μπηκα με αρκετη ταχυτητα στο απατητο και εφυγα σαν τον Spiderman !

Εδω ερχεται η σειρα της μασκας! Εσκασα με το κεφαλι μεσα στο χιονι και γεμισε το τζαμι , καθως και ολοκληρη η φατσα μου ! (πως ειναι οταν μπαινουμε στο πληντυριο αυτοκινητων και γεμιζει σαπουνι το τζαμι? )

Ομολογω οτι κανω αρκετο καιρο σκι και τετοιο τουμπικο δεν εχω φαει ουτε στο ξεκινημα! ( αλλα να μου πειτε οταν ξεψαρωνουμε τη παθαινουμε! )

Anyway, τηρησα τις συμβουλες του captain περι στεγνωματος και μετα ηταν παλι κομπλε! απο θολουρες τιποτα !

Αυτα με τη σημερινη μου εμπειρια! :)

 

Φιλικα

Παναγιωτης


Yea, though I walk through the valley of death, I will fear no evil, for I am the meanest son of a bitch in the valley.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα..Είχα πάει την κυριακή καλάβρυτα και νοίκιασα εξοπλισμό απο το skibill. Όσο περίμενα,είδα μπροστά στο ταμείο κατι μάσκες με 45-55 ευρώ. Είχαν όλες διπλό φακό και έλεγαν πάνω class 1 και class 3. Η μάρκα ήταν cairn. Eχε κανείς άποψη? Αξίζει να δώσω χρήματα ή να κοιτάξω για κάτι καλύτερο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλημέρα..Είχα πάει την κυριακή καλάβρυτα και νοίκιασα εξοπλισμό απο το skibill. Όσο περίμενα,είδα μπροστά στο ταμείο κατι μάσκες με 45-55 ευρώ. Είχαν όλες διπλό φακό και έλεγαν πάνω class 1 και class 3. Η μάρκα ήταν cairn. Eχε κανείς άποψη? Αξίζει να δώσω χρήματα ή να κοιτάξω για κάτι καλύτερο?

Από το skibill τσίμπησα ANON XELIX με 50 euroπουλα!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σε όλο το forum! Λοιπόν όπως λέει και ο τίτλος θέλω να προβώ στην αγορά μιας μάσκας.Χρησιμοποιούσα την μάσκα από το motocross αλλά θόλωνε και επίσης δεν βοηθούσε όταν υπήρχε ήλιος.Μπορείτε να με ενημερώσετε πάνω κάτω για τις τιμές , καθώς και κάποια μαγαζιά από τα οποία θα μπορούσα να κάνω την αγορά; (Μένω Θεσσαλονίκη).

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πανε στον Πετριδη,Καρολου Ντηλ πανω απο την Τσιμισκη,η στο Northland το στενο (Αγ.Θεοδωρας νομιζω).Οι πωλητες εκει θα σε βοηθησουν να επιλεξεις την καταλληλη μασκα.Γυρω στα 50 ευρω κανει μια επωνυμη μασκα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γυρω στα 50 ευρω κανει μια επωνυμη μασκα.

εχετε καλες τιμες εκει πανω 8)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
hey there!!!!m-xmas!!!!

 

tha mporousate pls na me katatopisete os pros tin agora maskas??

eimai beginner kai den exo idea apo markes,poiotita ki apodoseis.

meno ath.pou pao na chekaro???

 

thanx!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Επισης πρεπει να βρεθει η ορεξη και ο τροπος να δουλευει σαν χιονοδρομικο, οχι καφε-μπαρ. Ας ξεκινησουμε με τα βασικα.. How to be a ski resort 101 Αιωνιος φοιτητης ο Παρνασσος. Το τεχνητο ειναι μεταπτυχιακο και η επεκτεση μεταδιδακτορικη διατριβη. Ας παρει πτυχιο πρωτα..
    • Το νερό που θα το βρουν για το τεχνητό δεν είπαμε..    
    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,668
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,474
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...