Jump to content
lefteris

Windsurfing

Recommended Posts

Τωρα που λιωσαν τα χιονια σιγουρα θα παρουμε τις παραλιες!

Ανυπομονω να δαμασω μια νεα JP 90 λιτρων!


ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ "ΣΤΟΥΧ"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάνω κι εγώ windsurfing στην Ανάβυσσο, μάλιστα το εξοπλισμό τον έχω

μόνιμα στο εκεί windsurfing club.

Θα χαρώ πολύ να κάνουμε μια συνάντηση εμείς που ασχολούμαστε

και με αυτό το σπορ.

Το επίπεδό μου είναι μέσο.

Κάνω τακ,beachstart,waterstart(όχι με επιτυχία πάντα) γάτζο,δέστρες, πότζα όχι πλαναριστή.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει σχέση με το snowboard το οποίο σου δίνει χαρά

(μαθαίνεις) δεκάδες φορές πιό εύκολα και είναι και πιο φθηνό σαν εξοπλισμός.

Γενικά το windsurfing είναι το πιό δύσκολο είδος ιστιοπλοίας.

Για να μάθεις γρήγορα πρέπει οπωσδήποτε στα πρώτα σου βήματα

και όχι μόνο να έχεις δάσκαλο και αυτό το κατάλαβα στην Ανάβυσσο

όταν έγινε το surfclub και παρακολούθησα διακριτικά μέσα στη θάλασσα πως καθοδηγούσε έναν αρχάριο ο δάσκαλος του club.

Εκεί είδα πως είχα ανακαλύψει τον τροχό και είχα σπαταλίσει αμέτρητες

ώρες προσπάθειας και συλογισμού, για πράγματα που πολύ απλά

διδάσκονται...

Ας οργανώσουμε μια συνάντηση στην΄Ανάβυσσο μεσα στο Μάιο.

Ας γράψουν όσοι ενδιαφέρονται.

 

Θεοδόσης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kalispera, ligo akiri apantisi meta apo tosous mines, alla kai go merikes fores otan einai dinaton, idios tora pou epitelous pira diko mou eksoplismo

( arrows craze 6.0 , 4.6 albouro kai sanida powerglide tis f2 sta 130 -140 lt), pigeno stin paralia tis Anabissou gia surf..

Ti paralia tis Barkizas tin apofeugo, kathos tia mia fora mpika mesa me ta klidia tou amaxiou kai de mporousa na figo kai tin alli molis etoimastika ola orea kai kala siniditopoiisa oti eixa ksexasei to sindesmo kai de mporousa kai pali na kano surf..Opote den ksanapato :shock:

 

Pigenei kaneis auto to kairo stin paralia tis Anabisou gia windsurf?

To epomeno sabato an exei kalo kairo stadar tha pao, isos na klepso kai kamia mera mesobdomada..

 

Eixa kanei kati mathimata me ena arxaio eksoplismo arketa paliotera, alla fetos pou teliosa kapies ipoxreoseis pira diko mou eksoplismo.

Eimai tora sti fasi pou exo mathi kapos to gatzo, alla apo ti stigmi pou bazo kai to 2o podi sti destra pou brisketai konta sti basi tou paniou, sto kentro diladi, amesos me anagkazei kai pigeno katheta sto aera, san na kano tak diladi , kai xano oli ti fora, kai iparxei panta kindinos na pefto...

 

An kapios pou kserei mporei na dosei kapoia simbouli tha imoun eugnomon..Thx!

 

Loukas

 

 

Φίλε nightwisher, σε παρακαλώ να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες, από σεβασμό στις επιθυμίες των οικοδεσποτών μας(βλ. τις Οδηγίες χρήσης), στα ...ματάκια μας :shock: και στην πολύπαθη Ελληνική γλώσσα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε nightwisher,

αρχικα δες το forum στο www.windsurfing.gr, εχει απειρα tips

για ολες τις ερωτησεις σου.

Οσο για τις δεστρες, εννοεις πως οταν μπεις στην μπροστινη αρχιζεις

και ορτσαρεις. Πιθανον ΔΕΝ πλαναρεις αρκετα, δεν εχεις ΟΛΟ το βαρος

σου στον γαντζο, δεν τεντωνεις το μπροστινο χερι.

Εαν δεν πλαναρεις, δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις σε δεστρα.

Υπομονη και επιμονη ...

Σπυρος


temporary info: Σπύρος Καββαδίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

λουκα πιθανολογω οτι βαζεις το γαντζο αμεσως χωρις να εχεις πλαναρει

 

αν εχεις πλαναρει βαζεις το γαντζο και ταυτοχρονα το ποδι στη μπροστινη

 

γνωμη μου να κρεμαστεις λιγο στο γαντζο πριν βαλεις το ποδι στην πισω κια προσπαθησε να εχεις το ποδι το μπροστινο τεντωμενο

 

μην προσπαθεις να κλεισεις το πανι αμεσως

 

και μη βαλεις πολυ βαρος στο πισω ποδι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαι μαλλον στο ιδιο σημειο (δεν προλαβαινω να βαλω το δευτερο ποδι

στη δεστρα και πεφτω) πραγμα που επαληθευτηκε και το προηγουμενο

ΣΚ που πηγα Αναβυσσο. Θα ελεγα οτι το σανιδι μου δειχνει μεγαλη

ασταθεια οταν αρχιζει να πλαναρει και υποθετω φταιει ο αναβατης

(εχω ενα Powerglide 160).

Συγκριτικα το ski ειναι πιο ευκολο.

 

Tex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανοίγεις το πανί για να γεμίσει αέρα και δύναμη , το τραβάς και φοράς

τον γάτζο. Ρίχνεις το σώμα προς τα πίσω για να δώσεις επιπλέον δύναμη στο πανί, για να φύγει με ταχύτητα το σκάφος αλλά ταυτόχρονα μετακινείς τα πόδια σου. Με το που βάζεις το μπροστά πόδι στη δέστρα αρχίζει να πλανάρει και να "παίζει η μύτη του" και τότε με μιά γρήγορη και ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΗ κίνηση :twisted: βάλε το πίσω πόδι στην δεύτερη δέστα κρατώντας ισοροπία με τεντομένα τα χέρια. Μόλις βάλεις το πίσω πόδι στη δέστρα το σκάφος θα καθήσει και θα αισθανθείς μεγάλη σταθερότητα.

Μια φορά άμα το πετύχεις το έμαθες :wink:

Το windsurfing είναι 10 φορές πιο δύσκολο από το σκί. :lol:

Καλή τύχη :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα...Τι κανετε? Βλεπω οτι ασχολειστε φανατικα με το αθλημα(windsurfing), θα ηθελα λοιπον αν ειναι ευκολο την βοηθεια σας. Μπορειτε να μου προτεινετε σχολες στην Αθηνα? Θελω πολυ να ξεκινησω και δεν ξερω τιποτα... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα...Τι κανετε? Βλεπω οτι ασχολειστε φανατικα με το αθλημα(windsurfing), θα ηθελα λοιπον αν ειναι ευκολο την βοηθεια σας. Μπορειτε να μου προτεινετε σχολες στην Αθηνα? Θελω πολυ να ξεκινησω και δεν ξερω τιποτα... :lol:

 

Θα βρείς όλες τις απαντήσεις στο www.windsurfing.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

αφου σου ειπε που ηταν

στον πατο :P:P

στην αρχη ειναι λιγο δυσκολα θελει προσπαθεια αλλα ανταμειβεσε μετα

εγω ασχολουμαι αρκετα γιατι το καλοκαιρι μενω ναυπλιο και αφου η παραλια ειναι διπλα αναλογα με τον αερα και μεις

καλο ειναι οποιος ειναι στις αρχες να ενοικιασει 2 η 3 φορες και μετα να δει αν γουσταρει

μετα μεταχειρισμενος εξοπλισμος περιπου 300 με 400 ευρω

μη σας παρασυρει το ποσο μπορει να πας και ψηλοτερα αναλογα με το τι παιρνεις αλλα για αρχη ειναι καλα

οποιος θελει πληροφοριες εδω ειμαστε

φιλικα

ασχολούμε πάνω κάτω 1 χρόνο με το windsurfing και θέλω πλεον να αγοράσω δικό μ εξοπλισμό...προβληματίζομαι κιρίως με τον τυπο τησ σανίδας...τι είναι αυτα τα λίτρα που βαζουν δίπλα απο την σανίδα..κ τι ειναι καλύτερο για εναν αρχάριο προς μέτριο windsurfer...

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα λίτρα είναι ο όγκος του σκάφους που ουσιαστικά σου δίνει την δυνατότητα της επίπλευσης όσο περισσότερα λίτρα τόσο πιο εύκολο για έναν αρχάριο windsurfer. βοηθούν επίσης να κάνεις και σε συνθήκες με λιγότερο αέρα που θα σου φανεί χρήσιμό για να βελτιώσεις αρχικά την τεχνική σου.

 

Η επιλογή του σκάφους έχει σχέση άμεσα με το βάρος και το επίπεδο που βρίσκεσαι

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

ασχολούμε πάνω κάτω 1 χρόνο με το windsurfing και θέλω πλεον να αγοράσω δικό μ εξοπλισμό...προβληματίζομαι κιρίως με τον τυπο τησ σανίδας...τι είναι αυτα τα λίτρα που βαζουν δίπλα απο την σανίδα..κ τι ειναι καλύτερο για εναν αρχάριο προς μέτριο windsurfer...

ευχαριστώ

Πρεπει να μας πεις σε τι επιπεδο εισαι για να σου πουμε για σανιδα...μεχρι τωρα (αφου λες οτι κανεις ενα χρονο) σε τι λιτρα σανιδας εκανες?Α και πρεπει να μας πεις και ποσα κιλα εισαι και τι υψος εχεις...

Βασικα εσια και σε λαθος φορουμ :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι.................σε τι αναφέροντε τα λίτρα?

 

Τα λίτρα για την σανίδα = το εκτόπιμα νερού που έχει η σανίδα αν μπορούσαμε (θεωριτικά) να την βάλουμε σε μια μπανιέρα γεμάτη νερό (εντελώς απλοϊκά & μπακάλικα). Τα λίτρα που θα χύνονταν εκτός μπανιέρας είναι το εκτόπισμα.

 

Σε τι σε βοηθάει? Έχει σχέση με το βάρος σου, που κάνεις (συνθήκες ανέμου) και το πόσο καλά κάνεις windsurf. Μια σανίδα με μικρό εκτόπισμα=λίγα λίτρα βουλιάζει εύκολα, θέλει αρκετό αέρα είναι πολύ ελαφριά και πρέπει να είσαι αρκετά έμπειρος σε waterstarts.

 

Αυτά για αρχή, εντελώς απλοϊκά και για να αναζητήσεις την κατάλληλη σανίδα ανάλογα με το επίπεδό σου.

 

Τώρα καλό θα ήταν να περάσεις από τα νέα μέλη να συστηθείς και αν σου αρέσει η παρέα μας κάθεσαι. Για πιο εξειδικευμένο forum όμως σε σχέση με το windsurfing καλύτερα να αναζητήσεις πληροφορίες στο windsurfing.gr και στο forum τους.

 

Φιλικά

 

Χρήστος


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dear Teo,

έχω και εγώ τον εξοπλισμό στον Κούρο... Έλα, και το καλοκαιράκι πλησιάζει... Δεν ξέρω αν θα σε πετύχω στο βουνό αλλά ελπίζω να σε δω να πλανάρεις στην Ανάβυσσο...


ο χρόνος δεν μας αλλάζει, μας αποκαλύπτει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...